PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Willy Lages voor zijn rechters Nieuwe watertoren te Oostburg isrVw TRUMAN: „NU GEEN TIJD VOOR HALFBAKKEN MAATREGELEN" ZAL ORDER STAAKT HET VUREN WORDEN UITGEVAARDIGD? 0E BILT Schuldig aan de laffe executie van 15 verzetsstrijders te Over veen? Vandaag Overleg te Djocja begonnen Commissaris der Koningin legde de eerste steen VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 176 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zccuwrc Courant. Directie: F. van de Velde cn F. B. den Boer. Adj. W. de Pagtcr. Hoofdred.: G. Bailintyn. Pl.verv.. W. Leertouwer en H. A. Bo&shardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. P- «-10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 3RE5KENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 Juli 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven o( adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen Walslr. 58-6 tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londen.se Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzce: N'. Bogardslr. C 160. tel. 26 Collectief wel schuldig, maar niet persoonlijk Ruim 4 jaar na de bevrijding was Dinsdag het moment aangebroken, waarop Kriminalrat Willy Lages, de 48-jarige voormalige chef van de Sicherheitspolizei te Amsterdam, als verdachte voor zijn Nederlandse rechters is verschenen. Na gedurende de afgelopen 4 jaar btfna weke lijks, bij tijden zelfs dagelijks, als getuige te zijn gehoord in talloze za ken tegen zijn ondergeschikten en tegen verraders van allerlei allooi, betrad de S.S.-Sturmbann-führer Lages, wiens proces minstens 4 dagen zal duren, voor de eerste maal in bitrgercostuum de zaal van het Am- sterdams Bijzonder Gerechtshof. korte straal omhoog. Na de eerste vijf moesten de volgende in de kuil gaan liggen om het dodelijk nekschot te ontvangen. Snoek, die na de bevrij ding voor zijn daden werd gezocht, heeft zich op straat door het hoofd geschoten. JE REINSTE TERREUR. In de middagzitting werd aller eerst de executie behandeld van de Amsterdamse garagehouder Klop ping on 7 Sept. 1947, die verdacht werd illegaal te zijn en van drie jongens in Abbenes, die vuurwapens bezaten, on dezelfde dag. Lages gaf de opdrachten tot executie, die resp. door Viebahn en een zekere Schmitz waren uitgevoerd. Viermann erkende in opdracht vier willekeurig van de straat in Zaan dijk opgepakte mensen te hebben „geliquideerd" op de plek, waar Voor hij een begin maakte met 't verhoor der getuigen, ging de pre sident met Lages de dagvaarding door Hij vroeg verdachte daarbij, wat 'in het algemeen diens opvatting is over wat hem ten laste wordt ge leed- voelt U zich schuldig of met? Lages: „Ik huldig de opvatting, dat Ik als Duits soldaat mijn plicht moest vervullen. Mijn opgave was zeer zwaar, omdat zij ingreep in het leven van een bezet land. Voor ons was het uitvoeren van onze plicht niet licht. Ik voel me mede schuldig aan 't grote leed. dat Duitsland tenslotte over de wereld heeft gebracht Col- lectief zijn wij schuldig. Ik wil ook de lasten dragen, die niillioenen Duitsers na de capitulatie hebben moeten dragen. Maar indien U mij vraagt: voelt u zich schuldig, ais mens, als particulier, als soldaat, als officier, aan misdaden tegen de menselijkheid, tegen het volken, recht, tegen internationale bepalin gen, dan zeg ik: neen, ik ben daar aan onschuldig EXECUTIE TE OVERVEEN Kriminalsekretar Viermann (in burger) gaf inlichtingen over de executie van 15 personen op 16 Juli 1944 in Overveen. als represaille voor de door illegale werkers ge pleegde overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans le Amsterdam. Volgens hem had La ges geen opdracht gegeven de on- gelukkigen met een nekschot neer te schieten. Lages vertelde, hoe een Duits ge- neraal tegen hem had gezegd: „Lie- her Herr Lages, in de Fostung IJnmiden is een politie-agenf dood geschoten. die zeer nauw met ons samenwerkte. Ik verlang nu van t", dat u vóór morgenmiddag 25 Be- verwjjkers uit hun huizen sleept en executeert. Als U dat niet doet, dan zal ik cr voor zorgen, dat de oor logsschepen, die bi) mij in cle vesting IJmtiiden liggen, met hun kanonnen Beverwijk plat schieten." Lages had in antwoord daarop de Generaal aangeraden de kanonnen al leen te richten op vijandelijke sche pen, maar had zich des avonds toch genoodzaakt gezien een zijner onder geschikten naar de driftige generaal te sturen. Deze ondergeschikte had hem handenwringend gesmeekt de ka- nonnade van Beverwijk niet door te laten gaan. Lages verweerde zich zwakjes tegen de „onmenselijk wrede" wijze zoals een der raadsheren het noemde, waar op de 15 gevangenen in Ovei-veen wa ren vermoord. Hij had er bij gestaan en had toegestaan, dat de ongelukki- gen met 5 tegelijk werden gedwon gen in een kuil te gaan liggen en daarop met een nekschot werden af gemaakt. Het was een vrijwilliger van de S. S., die telkens met een pistool langs de vijf op hun buik liggende ge vangenen liep en ze stuk voor stuk het pistool in de nek zette. De overi ge illegalen zagen dit voor hun ogen gebeuren cn wisten dus wat hun lot was. In een verklaring van de inmid dels geëxecuteerde S.D.-agent Maar ten Kuiper, die door de president werd voorgelezen, stond verder dat het pistool van de Nederlandse S. S.- er. een zekere Snoek, herhaaldelijk weigerde, waarna de huls er uitge haald moest worden en Snoek de loop opnieuw in de nek van het slachtof fer zette. Het bloed spoot dan in een Noodtoestand in Guatemala. President Arevalo van Guatemala heeft dc noodtoestand afgekondigd. Dinsdag is in de hoofdstad hevig ge. schoten. Door machinegeweervuur ziin de ten*8kÜiV'!ll!e!ïbCr varl de s'njdkl-ach- 9H?1 Francisco Arana, en een hoge politiefunctionaris gedood. On- b?ken%ovShnaPuPir "el leger djtapfSFjffi vWpre1! sident dat streng wordt bewaakt is rcTbesc!Kgen mEt Regeringsverklaring In de Eerste Kamer. Dc Eerste Kamer heeft Dinsdag, middag in comité-generaal een re geringsverklaring inzake Indonesië a-angehoord. Achter de regeringsta- nlnafe minister van Maarseveen advdseursEI10men tWce va" r. TVoren ka(:' Kamer nog in openbare zitting enige kleine wets, ontwerpen afgehandeld, waarbij dat min va ,de gedeeltelijke o&raï tÏÏHF n de sP°orweg Mechelen— Terneuzen. dat zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. dc giïns voorgesteld. rCC'lllrCkklng van Amerikaanse parachutisten waren geland in December 1944. De pres. vroeg, of de gefusilleerden iets met deze parachutisten te maken had den. Viermann: „Eén hunner had meen ik de piloot begroet, toen die op de grond neerviel." Pres.: „Is dat een reden om iemand dood te schie ten?" V „Ja, ik geloof van wel". Lages: „Het was de bedoeling de bevolking te waarschuwen geen pa rachutisten te verbergen." De volgende executie betreft die van vijf Nederlanders bij een boer derij in de Schermer op 11 October 1944. Er was een gevecht geweest tussen landwacht en illegaliteit. La ges stelde een onderzoek in en gaf opdracht de aanwezigen dood te schieten. De boerderij werd in brand gestoken Er vluchtten toen nog twee onderduikers uit, die beiden eveneens de kogel kregen. Op dezelfde dag werden ook ln Wormerveer vijf personen gefusil leerd. Lages, op weg naar de Scher mer, gaf er en passant de opdracht toe. Talloze executies in vele Noord- Hollandse plaatsen werden later in de middag onder de loupe genomen. De dood van 372 gefusilleerden wordt op de verantwoording van Lages gelegd. Deze hield vol steeds een grondig onderzoek te hebben in gesteld en dat „geen illegalen on verdiend waren gedood." Hij wond zich hevig op. toen de Obersturm- führer Kohlitz hem betichtte van opdrachtverlening voor het dood schieten van Hannie Schaft en ont- keqde dit ten stelligste. Hij zou juist gepoogd hebben Kohlitz van deze executie terug te houden. Woensdag wordt de zitting voort gezet. is het 5 Jaar geleden dat een aanslag op het leven van Hitier gepleegd werd; viert Columbia zijn onafhan kelijkheidsdag (J810). Delegatie naar Koning Leopold. ONDER LEIDING VAN SPAAK EN VAN CAUWELAERT. Koning Leopold van België zal bin nenkort met leiders van de drie poli. ticke partjjen van België een onder, houd hebben over de politieke crisis. De besprekingen, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zullen worden gevoerd in het verblijf van de koning te Pregny bij Genève. De delegatie 2al worden geleid door Paul Henri Spaak en Frans van Cauwe- laert. Men merkte op, dat dit definitief betekent een verschuiven van de aanvangsdatum van de Rondetafel conferentie. welke immers zou wor den geopend in Augustus aanstaan de. Desondanks hopen beide delega ties dat het bestaande tijdschema, Geen verlaging van „Marshallgelden' President optimistisch voc de toekomst. In een Dinsdag voor de „Shriners Convention" (een geheim genoot, schap) te Chicago gehouden rede, heeft president Truman een beroep gedaan op het Congres de ingevolge het plan.Marshall uitgetrokken gel. den niet te verminderen. Wij moeten er op toezien, aldus Truman, dat het met veel moeite en strijd herwonnen economische herstel van andere vrije landen niet door stagnatie en het de overhand krijgen van wanhoopsgevoelens te niet wordt gedaan. Verlaging van de Marshall- gelden noemde hij een van de dwaaste dingen, die men thans zou kunnen doen, want daardoor zouden opzettelijk de vorderingen op de weg naar de vrede en vrijheid te niet worden gedaan. „Het is thans geen tijd voor halfbakken^ maatregelen" Truman zeide er op te rekenen, dat de Senaat, die Donderdag over dc voorgestelde bekrachtiging van het Noordat]antisch Verdrag moet stem men, zijn goedkeuring aan de ratifi catie zal schenken. DE KEUS. De president deed een aanval op Britse regering in Hogerhuis verslagen. Maandagavond is de Britse rege ring drie maal in het Hogerhuis ver slagen bij stemming over het rege ringsontwerp op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie De rege ring heeft tot nu toe 12 maal een nederlaag met betrekking tot deze wet geleden. Brand op de „Eemdijk". Dinsdagmorgen om zeven uur werd brand ontdekt in ruim I van het s.s. „Eemdijk" van de Holland Amerika- lijn, dat voor loods Havana in de Rijnhaven te Rotterdam lag. In dit ruim lag ongeveer dertig ton turf molm opgestapeld. Onmiddellijk heeft de bemanning met eigen middelen getracht de brand te bestrijden, maar het was ondoen lijk de vuurhaard te ontdekken. De inmiddels gearriveerde brandweer nam echter een radicale maatregel en zete het ruim onder water. Na een uur was het gevaar geweken. Het schip heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. Dertien koeien door de bliksem gedood. Tijdens onweer werden in een wei land behorende tot het buitengoed „Sïngraven" te Dennekamp, 13 melk koeien door de bliksem getroffen en gedood. In het weiland graasden in totaal 16 koeien en kalveren. De koeien waren het eigendom van de landbouwer B. L. Lorna, die toen hij zich 's avonds naar de weide begaf om de koeien te melken, 13 koeien dood aantrof. Nieuwe bomaanslag op Nehroe. Op een landingsbaan van het vlieg veld te Lucknow is kort na de aan komst van de Indische premier Pan dit Nehroe een bom ontdekt. Deskun digen van de politie verklaarden, dat de bom van een zeer gevaarlijk type was. het communisme en hij zeide. dat he den ten dage aan millioenen in de gehele wereld de vrijheid wordt ont zegd. Het schijnt echter, dat ook in de door de communisten gecontro leerde gebieden de spanningen en conflicten aan het toenemen zijn. Op de duur heeft het communisme keus uit slechts twee mogelijkheden: het moet zichzelf vernietigen of het moet zijn streven, om andere landen te dwingen in zijn gareel te lopen, op geven Truman zeide tenslotte niet in een onvermijdelijkheid van oorlog te geloven: „Ik ben optimistisch voor de toekomst omdat ik geloof in de buitengewone aantrekkelijkheid van de democratie". VLEESVERGIFTIGING. Door het gebruiken van gebraden vlees, dat een week oud was, is de heer J. A. van der Wilk uit Wate ringen in een ziekenhuis te Delft overleden. Zijn echtgenote verkeert in zorgwekkende toestand. oor de derde maal sedert d«» bevrijding wordt thans oi> Walcheren een internationaal studenten.werkkamp, georganiseerd door het Bureau Bui. tenlandse .Studentenbetrekkingen, gehouden. De meisjes-studenten helpen hij de fniitpluk. en verblijven in \Vilhelminadorp, terwijl de jongens, die een landweg aanleggen, hun kamp in Biggekerke hebben Dc jongelui tijdens hun werkzaamheden. ■Tsjechische regering bedreigt priesters. De Tsjechoslowaakse regering heeft Dinsdag alle R.K priesters gewaarschuwd, dat vergeldiugs. maatregelen op grote schaal tegen hen en hun volgelingen zouden wor den genomen, indien enigerlei po. ging werd gedaan om de bedreiging van het Yaticaan met excommunl. catie t-a.v katholieke leden van de communistische partij ten uitvoer te leggen. Ongeveer 80 priesters, die per post een oproep ontvingen om ver gaderingen met regeringsautoritei ten bij te wonen, hadden een bespre king met vertegenwoordigers van het ministerie van onderwijs in Praag. De priesters zou gezegd zijn, dat dit „een laatste waarschuwing" was. De woordvoerder der regering zeide. dat niet alleen tegen pries ters maar ook tegen hun volgelin gen. die cle regerings-verordeningen niet zouden nakomen, maatregelen genomen zouden worden. Het bezoek van dr. van Royen aan Djocja heeft geheel aan het doel beantwoord, aldus werd officieel van Nederlandse zjjde in Batavia ver. klaard. De leden van de Nederlandse delegatie hebben gelegenheid ge kregen kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen met pr*. sident Soekarno en een aantal Republikeinse leiders. Het Nederlandse gezelschap heeft kennis genomen van liet feit, dat het inter.Indonesische overleg tussen de Republiek en de B.F.Ö. in eerste aanleg zal plaats hebben te Djocja van 20 tot 28 Juli en vervolgens na de puasatüd 29 Juli te Batavia zal worden hervat. dat uitgaat van de duur van twee maanden voor de conferentie, zal kunnen worden gehandhaafd, ten einde te geraken tot de voorgeno men souvereiniteitsoverdracht voor het einde van het jaar. Maandagavond heeft dc Repu. blikeinse regering vergaderd teneinde de delegatie voor de intCT-Indenosische conferentie sa men te stellen. Tot voorzitter der delegatie werd aangewezen Mohammed Hatta. terwHl de reeds bestaande delegatie zal worden aangevuld met de fractieleiders tot 21 personen. Met drie vliegtuigen der K.L.M. zijn 63 vertegenwoordigers der bij eenkomst federaal overleg en leden van het secretariaat der B.F.O. te Djocja aangekomen, waar het eerste gedeelte van de inter-Indonesische conferentie zal beginnen. De politieke correspondent van Aneta verneemt van wel-ingelichte zijde, dat de leden der B.F.O. onder andere naar Djocja een staatkundig ontwerp ter discussie hebben mee genomen. Nadat op 23 Juli de be sprekingen zullen zijn onderbroken, zal het tweede gedeelte der confe rentie op 30 Juli te Batavia begin nen, welk gedeelte, naar de corres pondent vernam, drie dagen zal du ren. STAAKT HET VUREN. „Het is rr-eds zeker, dat de order tot het staken van het vuren zal worden uitgevaardigd, doch of zij uitvoerbaar zal ztfn Is een andere kwestie", aldus verklaarde te Djoc ja de republikeinse minister van voorlichting. Moh. Nalsir. Natsir is van mening, dat de uitvoering der order tot het staken van het vuren en de. Rondetiafel.eonferentie tege. lijkertijd kunnen gebeuren. OVERLEG BEGONNEN. Woensdag is te Djocja het inter- Indonesisch overleg begonnen, zo seint Reuter uit Batavia. Men verwacht moeilijkheden by de overreding der verspreide groepen republikeinen om het vuren te sta ken. Mohammed Natsir verklaarde echter tegenover Aneta. dat zeker een order tot staken van het vuren uitgevaardigd zou worden. Patriarch TsjechcrSlowaakse orthodoxe kerk protesteert. Dr. Frantisek Kovar. patriarch van de Tsjecho-Slowaakse orthodoxe kerk. ver klaarde Maandag, dat de Nederlandse re gering. die slechts één visum aan de kerk had verstrekt om een bijeenkomst in Am sterdam bij te wonen, bevreesd was. dat de Tsjecho-Slowaakse afgevaardigden „de waarheid zouden vertellen over de kerk in Tsjecho-Slowakije". De Tsjecho-Slowaakse orthodoxe kerk werd In 1920 gesticht toen een deel van de Rooms-Katholieke geestelijkheid zich aan het gezag van dc paus onttrok De kerk heeft nog de Katholieke ritus behalve dat het celibaat voor priesters niet geldt en zegt 1.000.000 leden te tellen. Van officiële zijde deelde men het A.N. P.. naar aanleiding van dit bericht het volgende mede- blijkens ontvangen opga ven zouden namens de Tsjecho-Slowaak se orthodoxe kerk in Amsterdam twee sprekers het woord voeren. Aan deze twee sprekers zijn visa uitgereikt. De vroegere Franse premier Rey- naud heeft tijdens het proces tegen Abetz, Hitier s ambassadeur te Parijs, verklaard, dat Abetz drie pogingen gedaan heeft om hemzelf en Mandel. minister van binnen landse zaken, te doen doodschieten. Toen in 1942 de prachtige- watertoren te Oostburg na een arbeid van 3 jaar word voltooid betekende- dit. een mijlpaal in de geschiedenis van de nog jeugdige waterleidingmaatschappij „Ze-euwsch Vlaanderen", omdat door deze bouw geheel West Zeeuwsch Vlaanderen van water kon worden voorzien. Tevens betekende- deze toren een sieraad voor Oost. burg. Groot was dan ook de verontwaardiging toen dit bouwwerk op 1 October 1944 door terugtrekkende Duitse troepen werd opgeblazen en geheel vernield. Mede door de andere verwoestingen in West Zeeuwsch Vlaanderen zag de- waterleidingmaatschappij zich na de bevrijding voor grote moeilijkheden geplaatst om de watervoorziening in dit gewest te doen functionneren. Met grote energie is het herstel toen aangepakt. Noodzakelijk was echter de bouw van een nieuwe to ren en in Juli van 1948 werd de bouw opgedragen aan de betonfirma P. Knols te Maastricht. Thans is de betonconstructie zover gevorderd, dat Dinsdag kon worden overgegaan tot de eerste steenlegging. Het terrein te Oostburg, waarop de toren en de gebouwen van de waterleiding maatschappij worden opgetrokken, was reeds in de mor genuren feestelijk versierd, terwijl van de hoogste Steiger de nationale driekleur vrolijk wapperde. De plechtigheid, die 's middags plaats vond, werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. die de eerste steenlegging verrichtte. In deze steen staan de volgende woorden gebeiteld: „Vijf jaar na de verwoesting van de vorige toren, werd deze eerste steen gelegd door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, 19 Juli 1949." OORKONDE, Onder de steen werd in een ko peren koker een fraaie oorkonde ge metseld. welke oorkonde is versierd met afbeeldingen van de vroegere toren voor en na 'de verwoesting, van de nieuw te bouwen toren en de wapens van Zeeland en van alle femeenten in West Zeeuwsch Vlaan- eren. Op de oorkonde staat te le zen: De oorkonde werd eerst getekend door de Commissaris der Koningin. Nadat een groot gezelschap, waar onder het college van Ged. Staten, al le burgemeesters van West Zeeuwsch Vlaanderen, de raad van commissaris sen. de directeur en vele anderen zich in een feestelijk versierde loods op het terrein hadden verenigd, wer den zij welkom geheten door de pre sident-commissaris, de heer Truffino, die schetste, hoe door medewerking van alle gemeentebesturen, het Rijk en de Provincie. West Zeeuwsch Vlaanderen van water kon worden voorzien, nadat Oost Zeeuwsch Vlaan deren reeds enkele jaren dit voorrecht had genoten. Spreker wees er op, hoe door de oorlogshandelingen de water voorziening in West Zeeuwsch Vlaan deren in gevaar was gebracht, doch tevens hoe door aller medewerking dit gevaar is kunnen worden voorkomen. De toren, waarvan de reservoirs 't nieuwste op dit gebied vormen en die 2500 m3 water zullen kunnen bevatten, hoopt men in het najaar van 1950 gereed te hebben. Nadat het gezelschap zich naar 't bouwwerk had begeven, werd eerst de oorkonde voorgelezen door de heer J. Dregmans, waarop de oor konde in de koperen koker werd ge daan, die daarna werd dichtgesol- deerd. De Commissaris der Koningin metselde vervolgens deze koker in, waarna hp de enkele honderden ki lo's zware gedenksteen door middel van een ketting op zyn plaats liet zakken. Jhr, mr. de Casembroot verklaar de, dat hg een ode zou willen dichten op het water. Hii roem de de samenwerking op dit ter rein tussen Oost eg West Zeeuwsch Vlaanderen, welke samenwerking de gehele streek ten goede komt. Spr. complimenteerde commissarissen, di rectie en personeel van de Water leiding Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen en sprak tenslotte de hoop uit, dat het werk van deze maatschappij zal mogen bijdragen tot grote bloei en welvaart van ge heel Zeeuwsch Vlaanderen. Wereldcongres van vrouwen te Amsterdam geopend. Dinsdag is in Amsterdam het 15e Congres van de „Internationale alli ance of women" geopend. Tot de ge nodigden behoorden mej. mr. H. A. Snellen, die de Koningin vertegen woordigde. de minster van sociale za ken cn burgemeester D'Ailly. De mi nister hield een rede. waarna mrs. L. Menon namens de secr. generaal van de U.N.O. sptak. De presidente, mevr. H. Rydh, wijdde in haar openingstoe spraak grote aandacht aan de ver klaring over de menselijke rechten. Er werd een resolutie aangenomen, waarin men haar voldoening uit over het feit. dat in het U.N.O.-charter en de verklaring van de rechten van de mens de gelijkheid tussen man en vrouw is erkend; men dringt er op aan, dat dit overal realiteit zal wor den. Gevallen voor het vaderland. Dc regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: sold. S. J. van Thiel, Pijnacker: sold. G. A. Verweij. Zwam- merdam; sold. G. Groeneveld, Epe: sold. A. van der Vorm. Pijnacker: serg. maj. adm. F. Looy. Rotterdam; serg. J. Wen- ders. Vaals; wachtm. G. van Gorkom, Deventer: sold. P. Bex, Maastricht: sold. H. M. Bonman. Waalwijk: majoor-veld prediker C. van Breugel. Zuidland; korp. J. Boot, Kerkwerve: sold. G. D. Mcp- pelink. Zwartsluis; vaandrig A. van Pq- laanen. Rotterdam; sold, ie kl. S. Berg- akker. Herwijnen: korp. G. Ruiter. Rot terdam: serg. J. G. B. Beekman. 's-Gra- venhage; sold. A. Kanselaar. Apeldoorn. Tevens sneuvelden acht leden van het K.N.I.L., afkomstig uit Indonesië. John Haigh ter dood veroordeeld. Hij grijnsde toen het vonnis werd uitgesproken. John Haigh, de 39-jarige zaken, man, die beschuldigd is van dc moord op de 69.jarige weduwe Du. randDeacon, Is schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Dr. Henry Yellewlees. een bekend Londens psychiator, legde voordien nog verklaringen af. Deze gaf als zijn opinie weer, dat Haigh „zeer duidelijke tekenen van krankzinnig, heid vertoonde." Hij was er vrij ze ker van, dat verdachte van het bloed van zgn slachtoffers heeft ge proefd. Door de uit 11 mannen en één vrouw bestaande jury werd het plei dooi van de verdediger één van de meest sensationele, die ooit in een Britse gerechtszaal werden ge houden verworpen. Sir Hartley Shawcross hield staande, dat Haigh op het tijdstip, dat hij zijn moorden beging, volkomen bij zinnen was. Haigh zelf had niets meer tc zeg gen. Toen het vonnis werd uitge sproken, werd zgn glimlach tot een grijns. Ceylon mag weer door de K.L.M. worden aangedaan. Naar wg vernemen, heeft de re gering van Ceylon met ingang van Woensdag het verbod van Neder landse schepen en vliegtuigen om Ceylon aan te doen, opgeheven. Schout-bij-Nacht Kist opvolger van admiraal Pinke schikking commandant van de zcestrijdkrachten ln Indonesië. Zoals bekend wordt deze functie op het ogenblik vervuld door vice-admiraal A. S. Pinke, aan wie binnenkort eervol ont slag zou worden verleend. WESTELIJKE WIND. Geldig tot Woensdagavond Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide bultjes. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets minder koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1