KAPPIE Sport en wedstrijden REDDINGSBRIGADE VUSSINGEN BESTOND 25 JAAR KLANKEN uit DE AETHER SNIPPERS en het raadsel van de rozenhouten kist Geslaagde turnmiddag te Axel DE ONBEKENDE VOOGD L DINSDAG 19 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Dokter Staverman op treffende wijze gehuldigd Druk bezochte receptie Nadat Zaterdag het zilveren jubileum van de Vlissiligse Reddingsbrigade met een zwemdemonstratie was her. dacht, werd Maandagavond ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan der briga. de een drukbezochte receptie gehouden in het gebouw „pon. cordia". Bij deze receptie werd speciaal de nadruk gelegd op het zilveren voor zittersjubileum van dokter A. Sta verman. Vijf en twintig jaar lang heeft deze de brigade geleid en daar om werden vele en hartelijke woor den tot hem gericht. Nadat de vice-voorzitter, de heer P. J. Gillissen iets had verteld van de lotgevallen der vereniging gedu rende het afgelopen tijdperk, waar in hij speeiaal het pionierswerk van de heren H. Bode en D. W. Tous- saint noemde, bracht hij warme hul de aan dokter Staverman voor het vele, wat deze voor de brigade had gedaan. De brigade is er trots op. zo zeide de heer Gillissen, dat dokter Staverman, nu deze zich na zijn 40- jarig artsen jubileum uit vele openba re functies heeft teruggetrokken, nog steeds voorzitter van de V.R.B. is ge bleven. Namens de brigade bood de heer Gillissen aan de jubilerende voorzitter een door Frans Maas. lid van de Brigade, getekende ets aan. De woorden van de heer Gillissen werden onderstreept door een lang durig en hartelijk applaus. Voor 3e stuurman op de Grote Han delsvaart slaagden L. J. Strooband en L. M. de Kok. leerlingen van de „De Ruy- terschool" te VJissingen. 14 De collecte voor de rimboekisten-actie ten bate van de militairen in Indonesië heeft te Souburg f 452.50 opgebracht. De Donderdag te Middelburg gehou den collecte voor het Centraal Genoot schap, de vereniging Kinabu en de R. K. Kinderuitzending heeft f 798.45 opge bracht. De straatcollecte voor het sanatorium „Zonnegloren" heeft te Westkapelle f 56 opgebracht. De collecte ten bate van de sanato ria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft in Serooskerke (W.) f 76.37 opge bracht en de collecte ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar bracht f 24.10 op. Te Amsterdam slaagde voor het eind examen M.T.S. voor weg- en waterbouw kunde de heer A. Steketee Mzn., te Vlis- singen. Geslaagd voor het examen derde stuurman grote vaart de heren J. Pijpen- seel cn A. J. Verwaaijen, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlisisngen. P. C. A. Verwer te Hulst, slaagde te Middelburg voor het practisch gedeelte vakbekwaamheid in het bakkersbedrijf. De collecten voor de drie sanatoria heeft te Oostkapelle opgebracht f 69.87. GELUKWENSEN. De heer L. P. van Oorschot, wet houder van sociale zaken, sprak na mens het gemeentebestuur. Hij wens te de brigade geluk met het zilveren jubileum en sprak enige persoonlijke woorden tot dokter Staverman. De oud-secretaris der vereniging, de heer D. W. Toussaint uit Arnhem, vroe ger inspecteur van politie te Vlissin- gen. hield een treffende toespraak, waarin hij de kwaliteiten van dokter Staverman alc voorzitter der brigade en als mens naar voren bracht. Vele herinneringen werden opgehaald, waarbij steeds weer bleek, welk een vooraanstaande en leidende figuur dokter Staverman steeds in de Vlis- singsc brigade is geweest. Dokter Staverman dankte hierna bewogen voor de hulde, die aan hem was gebracht. Hij wees op de twee zijden van het werk der brigade, nl. de sportieve en de menslievende kant. Tenslotte legde dokter Staverman de nadruk op de gemeenschap, die ook de leden van de brigade moet bin den. Het gaat niet om het „ik", maar om het „wij", zo zeide dokter Staver man. Aan voorzitter en aan brigade werd door tal van afgevaardigden van verenigingen en instanties geluk wensen aangeboden. De heer K. G. Rima uit Den Haag. sprak namens het hoofdbestuur en deelde mede. dat de brigade de zilveren bondsmedaille was verleend. Voorts spraken afge vaardigden van de Middelburgse bri gade. de Vlissingse Zwemclub en van de E.H.B.O Dokter Staverman reikte tenslotte de prijzen uit van de wedstrijden, die Zaterdagmiddag waren gehouden en overhandigde aan twee leden, nl. de heer Castel, die reeds vele red dingen heeft verricht en de heer Schouten de Jel een geschenk. De bijeenkomst werd besloten met een gezellig samenzijn. WALCHEREN Nieuw- en St. Joosland STEUN WETTIG GEZAG. Woensdagavond 20 Juli a.s. zal ten gemeentehuize te N. en St. Joosland voor de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag te Nieuw- en Sint Joosland door de Commandant van het District Zeeland van de Nationa le Reserve, de Luitenant-Kolonel W. K. de Feijter een overzicht gegeven worden van de doeleinden van de Nationale Reserve. Daarbij zal spe ciaal aandacht worden geschonken aan de positie van de ingeschreven lichtingen 1941 t/m 1944. Alle belang stellenden zijn van harte welkom. Het Wereldgebeuren Amerika en zijn economie De economische situatie in Ameri ka. heeft de mannen in en rond het Witte Huis al heel wat zorgen gege ven. Geen wonder, men zou grijze haren krijgen van de vele problemen, waarvoor de Amerikaanse economie zich thans geplaatst ziet: toenemende werkloosheid, dreigende stakingen, hoge uitgaven voor militaire doelein den en voor de Europese hulppro gramma's enz. De Amerikanen heb ben een wat onzeker gevoel gekregen cn maken ongetwijfeld vergelijkingen met de jaren na de vorige oorlog, toen de grote economische crisis zich begon aan te kondigen Truman heeft vorige week voor de radio zijn economisch program toegelicht en daarbij de Amerikanen een hart on der de riem gestoken. Hij ontkende beslist dat de V. S. zich in een de pressie bevinden, doch zeide dat het land thans een faze van economische verschuivingen doormaakt. Het schijnt dat Truman zijn Amerikanen inderdaad moed heeft ingesproken. De „New York Times" schrijft in een overzicht van de economische situa tie, dat men in het algemeen de in druk heeft, dat de achteruitgang in het bedrijfsleven thans langzamer gaat Het blad voegt hieraan toe, dat de waarnemers in het Oostelijk deel van de Staten minder optimistisch zijn dan die in het overige gedeelte van het land. In een ander artikel in hetzelfde blad wordt een studie aangehaald, samengesteld voor de „nationale ver eniging van fabrikanten", waarin ge zegd wordt, dat de Amerikaanse in voer in grotere mate moet stijgen dan de uitvoer om het probleem van de passieve handelsbalansen der Eu ropese landen op te lossen. Volgens deze studie moet Amerika dit probleem oplossen tijdelijk door giften, vervolgens gedurende een overgangsperiode door leningen en beleggingen en ten slotte door een invoer van grote omvang. Er is geen andere oplossing. Dit betekent, dat Amerika als crediteurland de moei lijkheden het beste kan overwinnen door uitbreiding en niet door inkrim ping van de internationale handel. Om weer een vrije beweging van par ticulier kapitaal tussen de landen te bereiken, moet Ameria de hulpverle ning aan het buitenland in de vorm van schenkingen zo spoedig mogelijk staken. Voortzetting van deze vorm van hulpverlening gedurende een nieuwe periode zou vermoedelijk meer schaden dan goed doen. In plaats van een herstel van de inter nationale kapitaalmarkt zou bereikt worden, dat de landen met handels- dcficitten zo gewend aan schenkin gen worden, dat zij in het geheel niet meer zouden willen lenen. KERKNIEUWS NED. HERV. KER. Beroepen te Waterlandkerkeje J. v cl. Molen, laatstelijk pred. te S.t Oeden- rode. Aangenomen naar Utrecht W. H. Kel der te Leiden. Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk. De Synode behandelde in de ordinatie IV van het ontwerp kerkorde (over het apostolaat). Dit ontwerp werd na uit voerige bespreking met betrokken orga nen in sterk gewijzigde vorm aan de synode aangeboden. De artikelen 1—4 de zer ordinatie. over de arbeid onder Israël, werden zonder veel discussie aanvaard. De artikelen 518, handelende over de uitwendige zending, die door de ordinan tie volledig voor de verantwoordelijkheid der kerk komt, werden eveneens aan vaard. zomede de artikelen 19—33, die de arbeid regelen aan de kerstening van ons volksleven. Daartoe wordt gevormd: de raad voor de zaken van kerk en over heid. de raad voor de vragen van kerk en samenleving en de raad ter verbrei ding van het evangelie. Enkele reeds be staande raden en/of werkgroepen vinden in de nieuwe organen van bijstand een plaats. De positie van „Kerk en Wereld" wordt in samenhang met de laatste twee raden geregeld, waarbij het eigen initia tief van dit instituut gewaarborgd blijft. Het apostolaat ten aanzien van het Rooms- Katholicisme werd in artikel 33 vastge steld. waarna de synode ordinantie IV met algemene stemmen aannam. Beroepen werd als predikant in alge mene dienst dr. J. C. Hoekendijk, secre taris voor de evangelisatie bij de wereld raad van Kerken te Genève. De Synode besloot in beginsel tot het vestigen van een predikantsplaats te Pa rijs. ten behoeve van de geestelijke ver zorging van de Ned. Hervormden in Frankrijk. Na consolidatie zal deze ge meente volledig eigen rechten hebben. nternationale conferentie van de Vrijzinnige jeugd. Dit jaar zullen Nederlandse Vrijzinnig Christelijke jongeren gastvrouwen en -heren zijn van vele geestverwanten in het buitenland. De internationale orga nisatie van Vrijzinnige jeugd, de Int. Re ligious Fellowship, houdt n.l. dit jaar haar jaarlijkse conferentie van 23 tot 30 Juli a.s. in het bondshuis van de Ned. Protestantenbond te Soesterberg. Er ko men deelnemers uit Amerika. Engeland. Zwitserland. Denemarken. Tsjecho-Siowa- kije, Duitsland en Australië. Dr. Eykman-huis geopend. De in 1945 door de Ned. Hervormde Kerk opgerichte stichting „Kerk en We reld", heeft Zaterdagmiddag op het ter rein „De Horst" te Driebergen een con ferentieoord geopend. Dit nieuwe gebouw draagt de naam van de in een concentra tiekamp overleden dr. Eykman, de gees telijke vader van de „Kerk en Wcreld"- gedachle, die in 1940 de brochure schreef „We bouwen verder, maar op welke grondslag?" Tot dusverre konden de conferenties an Kerk en Wereld slechts gehouden worden tijdens de vacanties van de Aca demie. Naast conferenties voor gemeente leden. cursisten, ambtsdragers en theo logen zal nu in het bijzonder de aandacht geschonken kunnen worden aan het be- roepswerk. De stichting van het dr. Eyk- manhuis is mogelijk geworden doordat van de Amerikaanse kerken door bemid deling van de Wereldraad van Kerken een zeer belangrijke gift is ontvangen. Dit alles werd gereleveerd door de voor zitter van het directorium ds. F. J. Pon bij de aanvaarding van het gebouwencom plex, dat hen» werd overgedragen door de architect ir. S. van Ravesteyn uit Utrecht. De voorzitter van het curatorium ,ds. A. Zeydner, die eveneens het woord voerde, herinnerde eraan, dat thans aan drie inrichtingen in ons land de naam van dr. Eykman verbonden is: de Paalberg te Ermelo. het A.M.V.J.-huis te Amster dam en het nieuwe conferentieoord te Driebergen. De voorzitter van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk. ds. H. J. F. Wesseldijk. verrichtte de officiële ope ning. 6. De oudé Chinees maakte een zeer die pe buiging voor Kap- pie en de maat. „Gij maakt een arme oude man zo geluk kig wanneer gij hem toestaat U naar die tempel van het Wijze Oog te brengen. Mijn boot ligt gereed". Kappie en de maat stapten in. „Zie je wel jong?" zei Kappie. „Die man wil ons er helemaal heen bren gen! Het kan ja niet mooier!" „Hm", mompelde de maat. „Dat moet ik eens zien! Hij kan ons wel 'k weet niet waar heenbrengen!" De koelies Pong en Piet Paal zagen nog net dat Kappie en de maat in het bootje stapten. „Daar gaan die papzakken!" mompelde Piet Paal. „Ze gaan met een boot verder!" „Ik zijn zo moe!" zei de dikke Pong hijgend. „Ik wil slaap! Jij haal die rozenhout kist cn ik wachten op jou!" „Jij gaat mee!" zei Piet Paal boos. „Vooruit! Lopen! We moeten ze inhalen!" De meester had nog nooit van zijn leven zo hard gehold, en hij hield de twee koelies in het oog, hoewel die al veel verder waren. Middelburg AFSCHEID MEVR. VAN KASTEEL Vorige week nam mevr. van Kasteel afscheid als lerares in de nut tige handwerken aan de Chr. Kweek school te Middelburg, na een dienst tijd van 22 jaar. In een samenkomst van bestuur, le raren en leerlingen werden waarde rende woorden uitgesproken over haar arbeid. Slechts 5 leerlingen (van de bijna 200) zijn in al die jaren bij het examen afgewezen. De dankbaarheid werd ook getoond, want cadeaux van bestuur, leraren en leerlingen vergezelden de woorden. Mevr. van Kasteel, die versnaperin gen aanbood, dankte bewogen voor zoveel erkentelijkheid. Met danklied en dankgebed werd 't samenzijn gesloten. Oostkapelle Bezwaar tegen centraal slachten te Middelburg. De raad van Oostkapelle vergader de Vrijdag. De heer K. Melis nam zitting als raadslid (vacature S. Roel- se). De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden werden goedge keurd. De regeling voor gemeenschappe lijke exploitatie van het slachthuis te Middelburg ontmoette bezwaar. De heer Wondergem zal de bezwaren nog nader formuleren. Intussen be sloot de raad een afwijzend stand punt tegenover het abattoir-plan in te nemen. De voorzitter rieeldc mede. dat geen ontheffing meer verleend zal worden van de keuringsplicht bij huisslachtingen. B. en W. zouden wen sen. dat de keuring bij de mensen thuis geschiedt. Een aantal bewoners van de Brou- werijweg verzochten aansluiting op de waterleiding. De kosten van aan leg zullen vermoedelijk 5000 bedra gen De voorzitter voelde veel voor verplichte aansluiting. Wethouder Maljaars en de heer de Roo meen den dat men de mensen, diè het ver zoek niet tekenden, moeilijk kan dwingen. De financiëële consequenties zullen nog nader worden bekeken. Een subsidieverzoek van het schoolmuseum Middelburg werd afge wezen evenals een subsidieverzoek van de Bond tegen het vloeken. (Voor dit laatste verzoek stemden de heren J .de'Kam, F. C. de Roo en C. Wondergem). De nieuwe salarisregeling voor het gcmcentepersoneel werd goedgekeurd. Bij Monumentenzorg zal een verzoek om subsidie voor de torenrestauratie worden ingediend. Geen bezwaar bestond tegen het ontwerp jaarwedden-regeling ont vangers. Besloten werd tot medewer king aan de regeling voor school- tandverzorging. Op een vraag van de heer Melis deelde de voorzitter mede, dat de kos ten van electrificatie der Grijpskerk- se en Aagtekerkseweg voorshands te hoog zijn gebleken. Aan de heer Wondergem zegde hij toe. dal de slechtste plekken van het rijwielpad DuinwegDuinbeekse weg hersteld zullen worden. Het opruimen van een bunker stuit op te hoge kosten. De voorzitter richtte tenslotte woor den van afscheid tot de heer de Kam, die niet in de nieuwe raad zal terug keren. Zomeravondvoetballers speelden voor de ouden van dagen. Zaterdagavond werd op het Gem. sportterrein te Middelburg een wed- strijd gespeeld tussen een Middel burgs en een Vlissings elftal uit de zomeravondcompetitie. De opbrengst van deze wedstrijd kwam ten bate aan een autorit voor de Middelburgse ouden van dagen Deze ontmoeting werd opgeluisterd met muziek. Voor de rust was Middelburg in de meerderheid. Dit elftal wist dan ook viermaal de Vlissingse keeper te pas seren. Vlissingen daarentegen slechts eenmaal. In de tweede helft waren de ploegen vrijwel tegen elkaar op gewassen en kwam het niet meer tot doelpunten, zodat het einde kwam met een 4-1 overwinning voor de Mid delburgse-combinatie. WIELERSPORT Bartali in het geel. De karavaan van de Ronde van Frankrijk heeft Maandag een van de zwaarste trajecten in de Tour afge legd: CannesAlios, met drie beruch te heuvels. Naarmate het hoogtepunt naderde ontketenden de vier grote fa vorieten Coppi. Bartali, Robic en Apo Lazarides, de lang verwachte aanval. Bartali won de étappe (274 km) in een tijd van 10 u 25 min. 35 sec., op een halve lengte gevolgd door Coppi. Bartali heeft nu de gele trui in zijn bezit. De verdere uitslagen luid den: 3. Robic (West-Nd) 10.30.41; 4. Lazarides (Fr.r) 10.32.03; 5. Ockers (Belg A) 10.32.19; 6. Marinelli (lie de Fr.) 10.35.02; 7. Geminiani (Fr.) 10.37.44. Het alg. klassement luidt thans: 1. Bartali (It. A) 107.41.28; 2. Coppi (It. A) 107.42.50; 3. Marinelli (lie de Fr.) 107.42.52; 4 Magni (It.B) 107.42.56 LANDENKLASSEMENT. Het landenklassement na dc 16e étappe van de ronde van Frankrijk luidt: 1 Italië, 323 uur 45 min. 36 sec.; 2 West- Noord 324.27.30; 3 Frankrijk 324.39.44; 4 He de France 324.41.48: 5 Luxemburg 324.58.53; 6 België 325.01 54; 7 Zuid-West 325.10.17: 8 België B 326.09.32; 9 Zwitser land 326.56.57; 10 Italië B 326.59.57; 11 Centraal-Zuid-West 328 01.15. De afdeling Zeeland van het Neder lands Christelijk Gymnastiekverbond hield Zaterdag een provinciale gym- waren twee fraaie wisselbekers beschik baar gesteld, door notaris Fanoy cn door de fa. Visser—Koole te Axel. Door Luctor et Emergo te Hoetdekenskerke was een lauwertak beschikbaar gesteld. Verder waren er talrijke medailles o.a. van het gemeentebestuur en van dc Axel- se burgerij. De uitslagen luiden: Meisjes van 1213 jaar: le O.K.K., Goes. 255.8 2e Voorwaarts, Axel. 247.8; 3e Oranje Nassau, Vlissingen. 234.1. Meisjes van 1416 jaar: Voorwaarts. Axel. 222.4. Jongens van 1213 jaar: le OKK, Goes. 259.8 2e Oranje Nassau, Vlissingen, 239.8; 3e Voorwaarts. Axel. 231.4; 4e Luctor et Emergo; 5e Hoede- kenskerke. 209,3. Jongens van 14lfi jaar: Oranje Nassau, Vlissingen. 207.5. XXX OKK te Goes kwam in het bezit van beide bekers, één voor jongens en één voor meisjes. Na afloop van de wedstrijden volgden demonstraties. Vooral de massale demon stratie slaagde bijzonder. De heer Ver- hoeff dankte in zijn slotwoord allen, die hadden meegewerkt om deze middag tot een succes te maken. DAMMEN FINALE DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND Tussen de heren W. Lente. Middel burg; R. Rijksc, Yerseke cn J. Sinke. Goes was een herkamp nodig, om uit te maken, wie van hen het recht zou krijgen in de finale damkampioen schap van Zeeland uit zou komen. Deze herkamp is gewonnen door Sinke. .Scheepvaartberlchten. Vlissingen aangekomen, 16 Juli: Jacob Oorburg v. Wismar: Koeta v. Antwerpen; Madjoe v, Duinkerken. Vlissingen vertrokken. 15 Juli: Maas- diep n. Randen; Poznan n. Gdynia; 16 Juli: Jacob Oorburg n. Liverpool; Bac chus n. Rotterdam; 17 Juli: Cocta n. Du blin. Gepasseerd n. Antwerpen. 15 Juli: Hee rengracht v. Amsterdam: Zeester v. Swan sea; Mirrarnico v. Delfzijl; Edam v. Rot terdam: Brem v. Rotterdam; Stuyvesant v. Amsterdam; Aldabi v. Rotterdam; 16 Juli: Actio v. Swansea; Tyro v. Swansea: Angca v. Hull; Theodora v. Southampton n. Gent; Democraat v. Ipswich; Oranje- fontein v. Amsterdam; 17 Juli: Hera v. Amsterdam; Nijmegen v. Vlaardingcn; Biervliet v. zee, Grüno v. Hull; Rapid v. Hamburg; Averdijk v. New-York. Gepasseerd v. Antwerpen. 15 Juli: Bre da n. Amsterdam: Hondsbosch n. Rot terdam: Glashaven n. Kopenhagen; Delta n. Ipswich; Aalsdijk n. Rotterdam: Kaap Falga n. Malmö: Lingestroom n. Kopen- v --------- «=•-.-■ .hagen; Blfjdendijk n. Rotterdam: Ward nastiek- en turnmiddag U Axel voor Rotterdam: Wegn n. Strood: IS Juli: üSE 1,1 a™d"e "-«fctrijderi werd Oostzee n. Kopenhagen; Follonlca V. Ter- door ongeveer 400 jongelui deelgenomen. De deelnemende verenigingen waren. „Voorwaarts" uit Axel, E.M.M. uit Ter- neuzen, Luctor et Emergo. Hoedekens- kerke, Oranje Nassau. Vlissingen en O.K. K. uit Goes. Voor de wedstrijden 'n aan vang namen marcheerden de deelnemers door Axel. De wedstrijden werden o.m. bijgewoond door de heren de Pagter. penningmeester van het N.C.G.V.. den Boeft. voorzitter van de Kring Rotter dam en P. K. Dees te Terneuzen. voor zitter van het Zuidergewest van dit Ver bond. De hoofdleiding berustte bij de heer K. Kooy. voorzitter van de Tech nische commissie Zeeland. De heer Ver- hoeff. voorzitter van „Voorwaarts" riep namens de organiserende vereniging de deelnemers een hartelijk welkom toe. Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden, die bestonden uit vrije oefeningen, brug. springen en boksprin gen voor jongens afzonderlijk. Hiervoor Kopenhagen neuzen n. zee; Keizerskracht n. Londen; Blitar n. Londen: Abro n. zee: Stuyve sant n. Curacao: Aldabi n. Hamburg; Prins Willem IV n. Hamburg; 17 Juli: Brein n. Lissabon; Alblasserdtjk n. Rot terdam; Edam n. New-York; Lekhaven n. Montevideo. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Oranje. Amsterdam Java. 17 Juli Kaap Guardafui gepasseerd; Siberoet. Rotterdam-Java. 17 Juli Kaap Serrat gepasseerd; Modjokerto. Rotter dam-Java. 18 Juli Finisterrc gepasseerd; Waterman. Rotterdam-Batavia. 17 Juli Gibraltar gepasseerd. Willem Ruys. Rot terdam-Batavia. 16 Juli te Singapore; Waterman, Rotterdam-Java. 17 Juli Al giers gepasseerd; Willem Ruys, 18 Juli van Rotterdam te Batavia. Van Indonesië: Zuidkerkruis. Batavia- Rotterdam. 16 Juli van Port Saidulnhaan. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) dito 1937 3 Dollar-lening 1947 37* Investcringsccrt. 3 Nederland 196264 Nederland 1962—84 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. l 100 2 Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B. Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. MIJ. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Dell Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania De stemming op de effectenmarkt was vandaag min of meer teleurstellend. Na de vaste stemming van Vrijdag, waarbij cultuurwaarden de boventoon voerden, heerste er thans een opvallend gebrek aan affaire, als gevolg waarvan de koersen in het verdere verloop iets terugliepen. Het door hein als zeer bevredigend be stempelde bezoek van dr. van Royen aan Djocja, maakte op de beurs geen indruk. De toestand is nog te vol van onzeker heden om enige grondslag te bieden voor het aangaan van nieuwe engagementen. Belangrijke koersverschillen kwamen vandaag niet voor, hetgeen dus inhield dat het Vrijdag verhoogde peil vrij goed behouden bleef. De ondertoon van de beurs kan dan ook nog steeds als be trekkelijk gunstig beschouwd worden. 15 Juli 18 Juli 100 99% 9734 97% 971, 97% 106% 106% 98 98% 98'x 98% 98% 9834 80% 803 4 100% 100% 95% 95% 98 97% 112% 111% 153% 152'4 175% 175 315 315 161 157% 175% 188 175% 180% 272 271 286 289 230% 231% 165 165 307% 308% 134% 130% 154% 153% 151% 149 165% 164 161% 161 154 '4 15134 126% 147% 146% 28% 28% 60% 59% 48% 48^4 34% 34% 244 9% 2»4 13% Zondag zijn te Barcelona twee bom men ontploft. Een daarvan zou verschei dene gewonden gemaakt hebben. Men ge looft, dat deze bommen door tegenstan ders v^n het Franco-regiem werden ge worpen. Het was gisteren de 13de ver jaardag van het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog. FEUILLETON door MARY BURCHELL ..En is Justin Yorke nu je voogd ge worden en heb je hem nog nooit gezien?" Henrey scheen haar positie zeer aandoenlijk te vinden, al vond Norma dat zelf niet. „Ja. Ik ga deze vacantie voor het eerst bij hem logeren", legde Norma uit „Kom jc van ver?" informeerde Henrey verder, wiens sympathie zich in vele vragen uitte. „Ja. ik heb bijna de hele dag ge reisd. Mijn kostschool ligt in het Zui den van Engeland, dus ik had eerst een lange reis tot Carlisle, en daar moest ik meer dan een uur op de boe- meltrein wachten „Ja, dat moet altijd", zei Henrey vol afkeer. „Dit treintje rijdt precies zo als en wanneer het wil. Stap je in Munley of in Rossingdale uit?" „In Munley. De advocaat van mijn heer Yorke schreef in zijn brief dat Munley het naaste station was voor Bishopstone". „Nou, Bishopstone ligt zowat mid den tussen beiden in", verklaarde Henrey op een toon, alsof hij alle ad vocaten aan zijn laars lapte. „Wij stappen in Rossingdale uit. Als jij er daar ook uit wilt, zouden we je de goede weg kunnen wijzen". „Onzin, onzin", onderbrak zijn zuster. „Er is natuurlijk een auto gezonden vanuit Bishopstone. Als het kind op dracht heeft naar Munley te gaan. is het onzin haar in Rossingdale te la ten uitstappen. Het is voor haar eigen bestwil als de indruk die ze maakt, van de aanvang af zo gunstig mogelijk is". „Ja, dat is waar. Arm kind", zucht te de roze roos. „Waarom?" waagde Norma te vra gen en ze was zowel geamuseerd als een tikje zenuwachtig. „Ik bedoel: waarom arm kind?" De drie mensen keken elkaar aar zelend aan. Maar hoewel ze kenne lijk allen ongeveer dezelfde mening hadden vonden ze het moeilijk de mo tieven daarvoor uiteen te zetten. „Niemand van u kent mgn voogd persoonlijk, is het wel?" zei Norma tenslotte langzaam. „Hij is niet populair in dc streek", legde de Roze Roos zorgvuldig uit. „Hij is dan ook zeer hooghartig en en stelt helemaal geen belang in de plaatselijke gebeurtenissen". „O", zei Norma. Maar inwendig vond ze dit geen voldoende reden voor de vrees en de antipathie die deze mensen voor hem schenen te gevoe len. „Maar hg kan best een goede voogd zijn", verklaarde Beatrice opgewekt. Op dat ogenblik vertraagde de trein zijn slakkengang nog meer en kwam tenslotte tot stilstand. Het drietal nam afscheid van Nor- ma en verzamelde de bagage, want ze wisten dat de trein niet de onbe schaamdheid zou hebben te vertrek ken alvorens ze rustig waren uitge stapt. „Munley is de volgende halte", sprak Henrey tot Norma. „Je zult net op theetijd op Bishoptone zijn. En ver geet niet ons te komen opzoeken als je eens in Rossingdale bent. Onze naam is Bandley". „Ja. doe dat vooral". Zijn zuster be vestigde de uitnodiging waarschijn lijk eerder uit nieuwsgierigheid dan uit hartelijkheid, maar het klonk aardig. „Vraag maar naar „Het Witte Huis", iedereen kan het je wijzen". Norma dankte beiden vriendelijk, overhan digde hem nog twee pakjes, die waren blgven liggen en daarop bewoog de trein zich uiterst langzaam in de rich ting Urmley. Norma leunde achterover in haar hoekplaats en overdacht de situatie. Dus haar voogd was sinister en trots. En niet populair in de streek hoewel ze heel goed inzag, dat Beatri ce de neiging had om te overdrijven en ze zglf al haar best deed onpardig te staan ten aanzien van kletspraatjes, voelde ze zich toch niet op haar ge mak. Norma zuchtte. (Wordt vervolgd). WOENSDAG. Honderden jaren reeds is de Water- Muslc van Handel een zeer geliefd werk en ook nu kan men het nog te rugvinden op het repertoire van alle bekende orkesten. Vanavond wordt het gespeeld door het Radio Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van Al- bert van Raalte. dat ook een uitvoe ring geeft van de Syniphonie in D nr. 38. de z.g. Praagse Symphonie van Mozart. (H. I 20.15). Hilversum I: 7. 8. 13, 19. 23 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 New Light Symphony Orchestra; 8.15 Te Deum Lau- damus; 8.45 Roger Machado. piano; 9 Ochtendbezoek: 9.30 Pablo Casals; 9.50 Concertgebouworkest; 10.30 Morgendienst; 11 Bernd Kossmann: 11.30 Budapest Strijkkwartet: 12 Lunchklanken; 12.33 Motet en Oratoriumvereniging: 13.15 „Sans Souci"; 13.40 Omroeporkest: 14 40 Sextet kwartet: 19.45 Goed woord voor een goe de zaak: 20.05 Programmaproloog; 20.15 Radio Philharmonisch orkest: 21 Reis impressies: 21.20 Radio Philharmonisch orkest; 21.50 Band en plaat; 22.15 N.C.R. V. koor: 22.45 Avondoverdenking: 23.15 Avondconcert. Hilversum II: 7. 8. 13. 18. 20. 23 Nieuws; 7.18 Karakterstukjes; 8.50 Voor de huis vrouw: 9 New Yorks Philharmonisch Or kest; 10 Moeder en Kind; 10.05 Morgen wijding: 10.20 Onze Keuken; 10.35 Als de stofzuiger zwijgt: 11 Populair nonstoppro- gramma; 12 Gregor Seban en zijn Roe meense orkest; 12.30 Mededelingen land en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.15 Kalender; 13.20 Ma- lando en zijn Tango Rumba orkest; 13.50 Soeurs Etienne: 14 Gesproken portrtetten: 14.15 Omroeporkest: 15 Regenboog: 15.30 Gramofoonmuziek; 15.50 Waar zwerven wij; 16 Orkest van de week; 16.15 Voor de kleuters: 16-30 Operette klanken; 16.55 Zo de ouden z.ongen, piepen de jongen: 17.15 Accordeola: 17.45 Regcringsuitzen- ding: 18.15 Vara Varia; 18.20 Dolf van der Linde: 19 Kent dorst geen seizoen: 19.15 Regeringsuitzending: 19.30 Amsterdam ontvangt: 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Socialistisch nteuws; 20.20 Promenade or kest: 21.20 In een spiegel een raadsel achtig beeld; 22 De Raaff en Schutte; 22.25 Johan Jong; 22.45 Van boek tot boek; 23.15 Hfindel oratorium; 23.40 Guila Bus- tabo. ZON EN MAAN, 20 Juli 1949. Zon: op 4.43 onder 20.48 Maan: op 24.00 onder 16.12 Vlissingen Terneuzen Hanswcert Zierikzee HOOG WATER u.-fNAP u.+NAP 9.07 10.40 9.58 10.12 1.38 1.62 1.75 1.16 21.28 23.03 22.15 22.32 1.31 1.58 LAAG WATER U.—NAP u.—NAP 2.47 4.17 3.48 3.39 1.83 2.02 1.46 15.07 1.39 16.44 1.63 16.10 1.75 16.13 1.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3