Sensatieproces in Zuid-Engeland DE M1LLI ARDEN SCHAT OP HET COCOS-EILAND Zeeuwse Almanak MILLIARD KILOWATTUUR PER JAAR UIT HET WATER TE HALEN Nadere bijzonderheden over het plan-Brandenburg DE ONBEKENDE VOOGD MAANDAG 18 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Vandaag begint de zaak tegen John George Haigh Hij wordt beschuldigd van „zwavelzuurmoord". (Van onze correspondent) Het stadje Lewes, naby de badplaats Brighton aian de Engelse Zuidkust, zal het toneel worden van een der meest sensationele processen tn de ge. sehiedenis der Britse rechtspraak. In de kleine rechtbank van dit dromeri ge oude plaatsje in Sussex zat vandaag het proces beginnen tegen de 39. jarige fabrieksdirecteur John George Haigh, die beschuldigd is van de beruchte „zwavelzuurmoord" op de Ö9.jarige schatrijke Londense weduwe mevrouw Olive Durand Deacou. Haigh's naam werd veelvuldig genoemd in verband met de verdwijning van een zevental andere personen, wiens lichamen naar gevreesd wordt even eens in zwavelzuur zy'n opgelost. Doorgaans vinden dergelijke ge ruchtmakende processen plaats in de Londense Old Bailey, het centrale criminele gerechtshof. Daar de wedu we echter le Crowley vermoord is. zal dit proces in Lewes plaats vin den. de zetel van de betrokken ar rondissementsrechtbank. Het proccs-Haigh belooft de sensa tie van elke Hollywood film te over treffen. Lewes, een stil stadje van schilderachtige theezaakjes, antiek winkel ties en gepenslonneerde kolo nels kent zich zelf niet meer. Ieder een'is er zich van bewust, dat dit proces de naam van hun stadje op alle voorpagina's der wereldpers zal vereeuwigen. Alle hotels, pensions, particuliere logeerkamers en zelfs badkamers in Lewes en omgeving zijn verhuurd aan de pers en aan op sensatie be luste vacantiegangers. John George Haigh is plotseling de grote vacanlic attractie van Engel and's Zuidkust geworden. Speciale autobussen zullen dage lijks van af de omringende badplaat sen naar Lewes rijden. De rechtbank zelf is niet veel gro ter dan een Nederlandse dorpsschool, en de zaal zal bijna geheel door de pers gevuld worden. Voor het publiek zijn er slechts 40 plaatsen beschik baar, waarvoor men vanaf Zondag avond reeds lange rijen verwacht. De eeuwenoude Sussex-traditie van deze rechtbank zal, hoe vreemd het ook moge aandoen, in dit gruwelijke proces, dat verschei, dene dagen zal duren, niet verge, ten worden. Voor het gebouw zal van Maandagmorgen af een fan. farccorps van drie man zjin opge. steld, afkomstig uit barakken van Dover. Elke keer dat de rechter, de 82-jarige mr. Humpreys, het gebouw betreedt of verlaat, zal het zijn trompetten doen schallen. Met twee rechtszittingen per dag zal Lewes zich van minstens vier fanfares per dag verzekerd weten. Om de filmachtige stemming nog wat te verhogen, heeft de eigenaresse van het „deftigste" hotel van Lewes belde bezienswaardige antiquiteiten dit geheel met bloemen en guir landes laten versieren, ter ere van de vele advocaten, de sheriff en ande re prominente gasten, die in haar hotel logeren. Dit proces zal haar hele seizoen goed maken en zy heeft dan ook een formidabele wijnkelder aangelegd. Het politiebureau is gebarricadeerd en de gehele enscenering ,te Lewes is nu gereed voor het drama, dat Maandag zal beginnen. En de hoofd persoon zelf? Onberispelijk geklede, zelfbewuste Hpigh, die 's ochtends vroeg van de Brixton gevangenis te Londen naar Lewes vervoerd zal wor den, heeft zich ter gelegenheid van het proces een nieuw pak laten aanmeten, dat waarschijnlijk zijn laatste zal zijnKort na zijn ar restatie in Maart jl. heeft hij de zwa velzuurmoord op de weduwe reeds bekend. Zal hij straks ook de myste ries der andere verdwenen personen onthullen? Naar algemeen verwacht wordt, zal het zwavelzuurdrama na enkele dagen eindigen met het opzetten der zwarte kap door rechter Humphreys, waarmede in Engeland een doodvon nis wordt uitgesproken, tenzU het Haigh's advocaat zal gelukken de ju. ry van zijn cliënt's eventuele krank, zinnigheid te overtuigen. THOMPSON LIQUIDEER T ALLE SPANJAARDEN. (Van onze Parijse correspondent). Het moet een vreselijke nacht zijn geweest op de Mary Road. Kapitein Thompson en zijn bemanning waren overeengekomen dat een complot meer kans had om de milllaraenschat in de wacht te slepen dan zeven of acht afzonderlijke samenzweringen en voor hij zelf wellicht werd opge hangen door de Spanjaarden, kon mén zich beter van hen ontdoen. Acht doorgewinterde boeven werden aangewezen om alle passagiers om zeep te brengen. En zo geschiedde. In een goed uur tijd was net kanvei opgeknapt. Men had alle passagiers in hun slaap de hals afgesneden en hun lichamen overboord geworpen. De knappe dochter werd nog zes da gen gespaard om tot vermaak te dienen voor de bemanning. Ip die tien dagen was men door de ongunstige wind nog niet ver gevor derd. Men dobberde op ongeveer 300 mijl van de Zuid-Amerikaanse kust. Hoewel aanvankelijk het merendeel der bemanning rechtstreeks naar de Britse kust wilde koersen om in het moederland ongestoord te kunnen genieten van dc nieuwe rijkdom, kre gen de kapitein" en zijn medewerkers de overhand en veranderde men van richting om zodoende het gevaar om Britse schepen te ontmoeten te redu ceren. Bijna een jaar zwierf men rond op de Stille Oceaan. Zeven keer ont- N.V. NED. SCHEEPVAART-UNIE. De jaarvergadering der N.V. Ned. Scheepvaart-Unie .keurde de jaarstukken over 1948 goed. Onder voorbehoud, dat de minister van financiën toestemming verleent:, zonder dat de maatschappij in de betaling van superdividendbelasting vervalt, werd het dividend bepaald op 10.3%, waarvan 4.34% in aandelen. De heer N. van Zalinge werd als commis saris herbenoemd, In plaats van dr. E. Heldring werd de heer H. L. van Eeghen tot commissaris gekozen. VONDST Het moet in Koüdekerke of in de buurt daarvan gebeurd zijn. In het ka. der van het herverkavelingswerk op Walcheren. Men vond daar bij graafwerken plotseling een geraamte in de grond. Het zag er indrukwekkend uit. Been deren. De schoonste verhalen deden toeldra de ronde. Zij zouden afkomstig zijn van voorhistorische dieren. Der gelijke vondsten zouden nog nimmer in die omgeving zijn gedaan. De des kundigen kwamen erbij .en keken vol eerbied naar hetgeen aan de bodem werd ontrukt. Men ovenooog reeds om de beenderen op te sturen naar 'n universiteit. Voor toetenschappelijk onderzoek.... Toen wandelde de slager van Koü dekerke langs het skelet. Hij heeft van prae-historie geen verstand. Maar beenderen interesseren hem, omdat ze bij zijn vak horen. Hij keek met kennersblik naar wat er te voorschijn was gekomen. Hij rangschikte de beenderen een beetje. En wat hij toen zei was een bittere teleurstelling voor allen, die aan be langwekkende vondsten geloofd had den. Het is van een paard, zei de sla ger. En toen zagen de anderen 't ook. De prac-historischc beenderen zijn niet naar het museum voor oudheid kunde verhuisd..* stond er muiterij aan boord, waardoor dc bemanning van veertig koppen verminderd werd tot nog twaalf per sonen. Over deze tocht zelf is slechts weinig: bekend.» Maar het moet iets vreselijks zijn geweest. In Juli 1822, een jaar nadat men Lima verliet, an kerde men op het Cocoseiland, mid den in de Stille Oceaan. Dit Cocoseiland was een bandieten oord bij uitnemendheid. Bijna eeu wenlang was het bezit geweest van opeenvolgende geslachten zeerovers, die van hieruit strooptochten onder namen en vaak rjjke buit behaalden. Successievelijk waren ze uitgeroeid, doch volgens overlevering moesten hier twee aanzienlijke schatten ver borgen liggen. Waar er twee liggen kan er nog wel een derde bij. De der tien overlevenden van de Mary Road begroeven hier hun schat in een spe lonk, die overkoepeld was door woud en volkomen aan net gezicht was ont trokken. Als het rumoer over het drama van de Mary Read was over gewaaid wilde men terug keren tot het eilandje en de schat opgraven. DE VLOEK DER INCA S Maar op de schat rust volgens de overlevering dc vloek der Inca's. En met deze vloek valt blijkbaar niet te spotten. Toen de dertien bandieten op weg waren -naar Engeland voeren ze op een ander Brits schip en werden prompt aangehouden en aan een streng verhoor onderworpen. En in J' In ons blad van 28 Juni brach ten wy een eerste artikel over het hernieuwde zoeken naar de schat op de Cocoseilanden.-die in 1821 aan boord van de Ma ry Read naar die eilanden werd gebracht. Het was een schat, die verzameld was door de toenmalige Spaanse gouverneur van Lima in Zuid Amerika en reeds aan boord van het schip ontstonden hevige gevechten om het bezit van deze schat. Hier volgt het tweede artikel in deze serie. die tijd beschikten, de Britse matrozen over probate middelen om zondaars aan het spreken te krijgen. De misda digers vielen door de mand en voor ze de Britse kust ontwaarden bengel den ze boven aan de mast. Het verhaal zou hiermee uit kun nen ztfn, ware het niet, dat de Lon- anse autoriteiten, die inmiddels van uit Spanje hadden vernomen dat de verhalen over de onmetelijke schat inderdaad juist waren, zelf niet belust waren geworden op de 300 mill. Maar aangezien een dode doorgaans niet meer kan praten werden de levens van Thompson en zjja bootsman Hig- Weer een Russische uitvinding* Radio Moskou gaat voort met 't doen van sensationele onthullingen op het gebied van uitvindingen. Tot voor kort geloofde de hele wereld dat de Franse gebroeders Monigol- fier de eerste ballonvaarders waren. Zij hadden immers in 1783 een bal lon met verwarmde lucht gevuld en waren zodoende de lucht in gegaan. Dat blijkt echter ecu verhaaltje |e zijn geweest. Het is helemaal niet waar, aldus Radio Moskou. Reeds j in 1726 was er in Moskou een ban- dige jongen, die een ballon in elk-1 aar had geknutseld. Hy verwarmde de lucht m de ballon en wist van de aarde los te komen. De lyst van Russische uitvindingen is nu geluk- kigweermet één vermeerderd, maar compleet is ze nog niet. Gewacht wordt nog op de Russische uitvin ders van de stoommachine, de radio, de boekdrukkunst, de auto en nog een paar dingen Vloot manoeuvres der Westerse Unie. Een sea fury van <le luchtmacht onderneemt een aanval op het Nederlandse escorterirtgsvaartulg „Joh®n Maurits" (Van onze reizende redacteur) Niet minder dan zeventien procent van de hoeveelheid electrische ener. gie, die Nederland in 1948 gebruikte, had aan de stroominacht der rlvie. ren onttrokken kunnen worden, aldusbcrekent fr. W. H. Brandenburg, die in „De Ingenieur" van 29 April jl. zyn plan uiteenzet tot de bouw van zéven hydraulische centrales in de Waal, de Ncdcrrijn. de Lek en dc IJs. sel en eventueel een achtste ter hoogte van Deventer. En die zeventien procent had bovendien veel goedkoper verkregen kunnen worden en te. vens geheel en al zonder deviezen uit te geven. Dat zyn de aantrekkelijk, heden van het plan. Er zijn natuurlijk ook bezwaren. Ofschoon de bouwkosten van een ge- garandeerd-rendabele onderneming nooit een bezwaar mogen zijn loopt het plan-Brandenburg dermate in.de millioencn, dat zij zeker bij de be slissing zwaar zullen wegen. De ont werper gaat uit van de veronderstel ling, dat er zeven stuwen gebouwd zulen moeten worden, elk gecombi neerd met een krachtstation en een schutsluis. Voor alle hydro-centrales tezamen zullen 171 turbine-eenheden met evenzovele generatoren worden geïnstalleerd. Voor de aanlegkosten kan de volgen de raming worden gemaakt: Waalcentrale bij Huihuizen 50 millioen; Waalcentrale bij Dodewaard 50 millioen; Waalcentrale bij St. Andries 50 millioen; Hydrocentrale bij Pannerden 35 millioen; Neder- rijncentrale bij Lekskensveer 30 millioen; Nederrijncentrale bij Cu- lemborg 30 millioen: IJsselcentrale by Doesburg 25 millioen. Tezamen 270 millioen. Aan schadeioostellingen voor ge ïnundeerde uiterwaarden 20 milli oen. Totaal aanlegkosten 290 milli oen. (Waterbouwkundig is het mogelijk een tweede IJsselcentrale bij Deven ter te bouwen voor nog eens 25 mil lioen gulden, maar die zou veel min der rendabel werken dan al die an dere, zodat de ontwerper die buiten zijn berekeningen heeft gehouden). De jaarlijkse bedrijfslasten zullen, 30 millioen gulden bedragen, waar voor dan 1.073.000.000 kilowattuur energie geleverd kan worden. De ba ten van het bedrijf worden gevormd door de opbrengstvan de stroomver- koop. De gemiddeld jaarlijks te pro duceren energiehoeveelheid kan niet geheel aan de verbruikers worden afgeleverd. Generator-, transformatie- en leidingsverliezen zullen hiervan ongeveer 40 pet. opeisen, zodat voor nuttig verbruik in aanmerking komt 60 pet. of 644.000.000 kilowattuur. In dien deze energie tegen een prijs van tien cents wordt afgeleverd znllen de bedrijfsinkomsten bedragen 64.400.000 gld. HET BEDRIJFSOVERSCHOT. Gemiddeld zal er jaarlijks een be drijf so verschot worden verkregen van 34.400.000 gld., hetgeen bijna 12 pet. van het aanlcgkapitaal uitmaakt. Of schoon gerekend is op ruime afschrij vingen, kunnen de bouwkosten in 8 a 9 jaar terug worden verdiend. Het eventueel aangaan van een lening om dit wateykrachtplan te financieren zal derhalve volgens de ontwerper op gings gespaard op voorwaarde dat zij de weg zouden- wijzen naar de schat. Enkele maanden, later reeds arri veerde men. weer op Cocoseiland. Onder strenge bewaking, geboeid aan handen en voeten, werden Thompson cn Higgings aan land ge dragen. Op beider verzoek weraen hun benen vry gemaakt en nauwelijks in hot oerwoud, waaronder de grot verscholen lag met de schat, zagen beiden kans te ontsnappen. Gedurende 37 dagen bleven de Britten zoeken naar de gevangenen. Het onmogelij ke gebeurde: ze bleven onvindbaar terwijl de omtrek van het Cocosei land toch slechts twaalf mijl bedroeg. Teneinde raad scheepten de Brit ten zich weer in. Zonder Thompson. Zonder Higgins en zonder schat. Sa men met de vloek der Inca's bleven die op het Cocoseilandje. OPGEPIKT DOOR WALVISVAARDER De vreugde over de herwonnen vrijheid en over de wetenschap dat de enorme, rijkdom nog aanwezig was. bekoelde naar gelang de dagen ver streken, want de beide zeelui waren de gevangenen van zich zelf. Negen lange maanden leefden ze van enige vruchten en nu en dan een stukje wild. Toen werden ze opgepikt door een walvisvaarder uit New Found- land. Higgings stierf tijdens de reis. Thompson werd enige malen overval len door aanvallen van krankzinnig heid, doch bereikte in ieder geval New Found Land. Hier vestigde hy zich, want Engeland was te gevaar lijk voor hem geworden. .(Wordt vervolgd). generlei moeilijkheden afstuiten. Hier uit moge blijken, dat dit project uit een financieel oogpunt stellig ver antwoord zal zijn. zelfs wanneer de zeer ruim geraamde bouw- en exploi tatiekosten nog hoger zullen uitval len. Andere bezwaren komen in de vorm van ingezonden stukken in de vakpers o.m. van de zijde- van dr. ir. W. J. H. Harmsen, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, en van prof. ir. G. de Zoeten. Eerstgenoemde waarschuwt tegen de bezwaren, die de Rijnscheepvaart ten gevolge van de stuwen zou ondervinden. Het be hoeft, zo schrijft hij. nauwelijks be toog, dat de schade, die hiermede di rect aan de scheepvaartbelangen en de havenbelangen van Amsterdam. Rotterdam en Antwerpen, waarvoor de Waal de belangrijkste binnen- seheepvaartweg betekent, wordt toe gebracht. zo belangrijk is, dat wel van ontoelaatbaarheid mag worden gesproken. Schr. brengt in herinne ring, dat het vervoer voor de oorlog langs dc Waal een bedrag bereikte van meer dan 75 millioen ton per jaar. Behalve de scheepvaartbelangen wijst hij op de omstandigheid, dat bij uitvoering van ir. Brandenburg grote oppervlakten, uiterwaard, die thans alleen bij hoge waterstanden onder water komen, blijvend zouden worden geïnundeerd. Dit zou meebrengen, dat de productie, die deze waarde volle weilanden thans opleverden, voor ons land verloren zou moeten 'gaan. Ook aan de buitendijks gelegen industrieën als steenbakkerijen zou zeer grote schade worden toegebracht, yan verschillende zou het bestaan onmogelijk worden gemaakt. Tenslotte wijst ir. Harmsen op de bezwaren, die de afwatering van de langs de rivieren gelegen landen door de blijvende opstuwing zou onder vinden en op de omstandigheid, dat aan een gedeelte der bandijken door die opstuwing veel hogere eisen zou den worden gesteld dan thans het ge val is. Prof. de Zoeten becijfert, dat, de kolenbesparing niet meer dan 430.000 ton zal bedragen en de deviezenwinst derhalve niet meer dan 13 millioen gld.. zodat meent deze deskundige het plan waardeloos moest worden geacht. Hy vecht trouwens de bere. keningen op meer punten aan. Het laatste woord zal er nog wel niet over gezegd zyn (Nadruk verboden) FEUILLETON dooi" MARY BURCHELL HOOFDSTUK I Norma staarde door het coupéraam pje naar buiten en vroeg zich af of ze haar medereizigers moest vertellen, dat de man over wie deze zo openhar tig spraken, haar voogd was. Waarschijnlijk vonden ze het niet de moeite waard zich voor zo'n jong ding in acht te nemen. Maar het was toch niet behoorlijk om zich ten overstaan van een vreemde zo persoonlijk uit te laten. Ook al was die vreemde dan pas zeventien jaar. Het gesprek was niet slechts gênant, het werd zelfs min of meer beangsti gend, want de indruk werd gewekt, dat haar onbekende voogd, onder wiens hoede zij zich juist ging stellen, een vreesaanjagende persoonlijkheid was. „Sinister", zei de dame met de grote rose rozen op haar hoed, „zo zou ik Justin Yorke willen noemen, maar wel aantrekkelijk natuurlijk". „Hij doet me altijd aan een middel eeuwse kardinaal denken". Dat zei de vrouw met dc felle oogjes in de hoek, die zich blijkbaar verbeeldde wel eni ge kijk op de menselijke natuur te hebben. ..Een van die kerkvorsten die er uitzagen als heiligen, weet je wel. zonder zonden. Een heel interessant type". „Justin Yorke is geen type", snauw de een man met een rood gezicht. „Hij is enig in zijn soort: gelukkig maar. En stel je niet aan als een dwaas, Be atrice. met je geklets over kardinalen en heiligen. De man is zo werelds als maar mogelijk is". „Dat zeg ik toch, dat zeg ik precies", protesteerde Beatrice. „Hij ziet er uit als een heilige, maar in werkelijkheid is hy volkomenHij s c h ij n t zon der zonde, Henrey. Er gaat een stille kracht van hem uit en hij is sinister, zoals Daisy zegt, en hij weet hoe hij zijn doel moet bereiken, zonder zich al te veel te bekommeren over de wij ze waarop'. En trots! Hemelse goed heid, ik heb nog nooit van mijn leven zo'n trotse mari gezien, al doet hij ook nog zo beleefd". „Ja, hij is trots", beaamde Henrey. „Zo trots als Lucifer". „Maar Lucifer is tenslotte gevallen, nietwaar?" verklaarde de rose roos met een peinzende voldoehing, die Norma weerzinwekkend vond. „O ja? Wat was dat eigenlijk?" in formeerde Henrey. „Maar Hqnrey toch! Soms schaam ik me voor je", verklaarde Beatrice. „Ik begrijp niet hoe een broer van mij zo dom kan wezen. Lucifer is na tuurlijk een andere naam voor de Duivel". „Nou. dan past die naam precies op Justin Yorke", vond Henrey en begon zo hartelijk te grinniken, dat Norma zich met een vaag gevoel van erger nis, dat ze later niet kon verklaren, in het gesprek mengde. „Lucifer kan ook „de stralende" be tekenen". merkte ze koeltjes op. ..Hij 'was de zoon van Aurora, de godin van de Morgenstond". Een diepe en verbaasde stilte viel bij het vernemen van deze ongevraag de mededeling over het gezelschap, maar Norma bloosde en voelde zich een echte betweter. Wat ter wereld had er haar toe be wogen zich in het gesprek te mengen en haar beetje kennis als een pedant schoolmeisje te étaleren? In' werkelijkheid echter had haar opwelling niets te maken met enige behoefte om haar pas verworven ken nis te luchten. Het kwam doordat ze plotseling wist dat ze haar voogd of ze hem nu kende of niet niet zonder meer met de duivel wilde ho ren vergelijken. Het was best mogelijk, dat hij op de duivel geleek. Ze had hem nooit ge zien, dus ze kon er niet over oordelen. Maar deze lieden hoefden dat niet zonder aanleiding in haar tegenwoor digheid te zeggen. „Wel, wel, daar hebben we een jon ge dame die haar weetje weet", was tenslotte het commentaar van de man met het rode gezicht en hij lachte aanstekelijk. ..Wat heb je nog meer voor interessante bijzonderheden in die zwarte krullebol zitten?" „Niet zo heel veel", bekende Norma met een plotselinge glimlach. „Toe vallig wist ik dit omdat we op school „Het Verloren Paradijs" hebben gele zen en we een heleboel aantekenin gen moesten maken over de verschil lende betekenissen van Lucifer". „Zo, zo", Henrey scheen nooit van „Het Verloren Paradijs" te hebben gehoord, maar hij vond Norma's grote, donkere ogen en haar glimlach blijk, baar nogal aardig. „Maar over onze plaatselijke Luci fer weet je toch zeker niets hé? Over hem maakten jullie op school zeker geen aantekeningen?" En hij glim lachte weer, maar zyn zuster zei „Henrey!" in nutteloos protest. „Als u met uw „plaatselijke Lucifer" mijnheer Justin Yorke bedoelt, dan zal ik binnenkort een heleboel van hem weten",- verklaarde Norma, en genoot al bij voorbaat van de sensatie die ze ging verwekken. „Hij is mijn voogd en ik ben op dit ogenblik op weg naar Bishopstone", „Je voogd!" Beide dames slaakten kreten van schrik en van verrassing en de man met het rode gezicht zei: „Goeie he mel!" Norma lachte onzeker en merkte dat ze licht beefde. „Is dat zoiets bijzonders?" Ze keek naar de drie verbaasde gezichten voor haar. „Dat Justin Yorke voogd is over zo'n jong meisje als jij? Nou en of!" verklaarde Henrey. Intussen had zijn zuster zich voldoende hersteld om „tsst. Henrey!" te zeggen, en daarna tot Norma: „Ben je een nichtje van Het Wereldgebeuren. Het Vaticaan en Moskou Bij allen, die zich rekenschap heb ben gegeven van de consequenties der zich steeds verder toespitsende strijd tussen het Vaticaan en Moskou ach ter. zowel als vóór het IJzeren Gor dijn, kan het besluit van dc Paus om de „katholieke aanhangers van de materialistische en anti-christelijke doctrine van het communisme" in de ban te doen. niet de geringste verba zing wekken. Zuiver principieel bezien, ligt reeds in het totalitaire karakter van het communisme de onverenigbaarheid met 't eveneens exclusieve katholicis me besloten. De canonieke wet van 1399 verbiedt dc katholieken de ken nisneming en verspreiding van ketter se geschriften en het is derhalve de taak van de Kerk op de naleving van dit verbod toe te zien. waarbij in voor komende gevallen dus een speciaal besluit kan worden uitgevaardigd. Dit is thans geschied ten aanzien van het communisme. De Paus gaf zijn fiat aan de beslis sing van de Con*gregatie van het Hei lig Office, krachtens welke allé katho lieken. die vrijwillig het communisme steunen, in de ban behoren te worden gedaan. Aan de gelovigen, die het communisme verdedigen, trachten te rechtvaardigen of die communistische literatuur lezen, verspreiden of drui- ken, zullen de sacramenten worden ge weigerd. Duizenden priesters en millioenen le ken in het bijzonder in de Oost- europese landen, maar ook in landen als Frankrijk en Italië die lid zijn van de communistische partij, of al thans daarmee sympathiseren, worden door dit Pauselijk decreet, dat op een massale ex-communicatie neerkomt, niet alleen voor een gewetensconflict geplaatst, maar tevens voor een laat ste beslissende keus. Immers het decreet Is ro geformu leerd, dat „berouwvolle zondaars" on middellijk met open armen worden ontvangen. Kennelijk rekent het Vati caan erop, dat velen na deze uiterste maatregel „de weg terug" zullen kie zen. Maar daar staat tegenover, dat anderen tot een complete breuk met de kerk zullen komen. In dit verband spreekt men reeds van de mogelijke oprichting van „nationale kerken" in de communistisch geregeerde landen. Het is dan ook te verwachten, dat in geheel Oost-Europa de strijd tus sen R. K. Kerk en Staat feller dan ooit zal oplaaien, met alle nadelige gevolgen ook voor het behoud van de wereldvrede daaraan verbonden. De communisten zijn er zeker niet de lieden naar. deze ongetwijfeld ver wachte, uitdaging onbeantwoord te la ten. Twee geweldige machten stellen zich hier tegenover elkaar en de we reld kan slechts in spanning afwach ten. hoe deze strijd beslist zal worden. Waar het conflict zich echter niet be perkt tot 't geestelijke en ideologische terrein, maar zich tevens openbaart in de practische politiek, kan er van 'n rustig afwachten geen sprake zijn. Tenslotte vormt zelfs deze giganti sche botsing tussen de'R.K. kerk en 't communisme maar één facet van de nog veel omvangrijker tegenstelling in deze na-oorlogse wereld: het Commu nistische Oosten contra het democra tische Westen. Velen zijn \*h mening, dat er thans minder oorlogsdreiging bestaat dan b.v. een jaar geleden. De één schrijft dit toe aan de totstandkoming van het Atlantisch' pact, de ander aan de lich te ontspanning inzake het Duitse pro bleem, maar wie durft beweren, dat er ook sprake is van een beter geeste lijk begrip tussen de grootmachten, om maar te zwijgen van een toenade ring? Dat de R. Kath. Kerk thans tot een drastische maatregel overgaat als de massale ex-communicatie van alle ge lovigen. die ook maar enigermate sympathiseren met het communisme, is een nieuw bewijs hoe diep de kloof is geworden. Ga eens 's nachts de zon zien. in de reclame voor het vreemde lingenverkeer te betrekken. Op sensatie beluste Amerikanen wor den nu uitgenodigd, 's nachts naar Lapland te vliegen, om het grote schouwspel van de middernachte lijke zon te beleven. Het uitstapje duurt dile uur en kost Kr. 148.—. Minder haastige reizigers kunnen met de bus naar het Noordelijkste punt van Europa. Van Lulea zijn ze dan echter nog tien dagen on derweg. hem of zoiets, kindlief?" Norma schudde haar hoofd. „Niet echt. We zijn helemaal geen familie van elkaar. Maar mijn aangetrouwde tante was een halfzuster van hem". Allen deden een zichtbare poging deze interessante verwantschap te verwerken en faalden daarin even zichtbaar. „Het is niet zo ingewikkeld als het lijkt", legde Norma uit. „Mijn ouders stierven toen ik zes jaar was. ziet u. en de enige bloedverwant die er nog over was. was tante Janet, de wedu we van mijn moeders broer. Zij was tot voor kort mijn voogdes, maar zé is gestorven. Mijnheer Yorke is haar halfbroer, maar of ze dezelfde vader of dezelfde moeder hadden, weet ik niet meer. Ik heb mijnheer Yorke zelf nooit gezien en.... en.... ik kende tante Janet ook niet goed om dat ik op kostschool was en ze me in de vacanties nooit bij haar Het loge ren. Ze vond het prettiger me naar kennissen te zenden, die een boerderij hadden". „Nou. als Ik zo'n aardige pupil had als jij bent, zou ik haar in de vacan ties vast en zeker thuis willen heb ben", verklaarde Henrey. „Het is een schandaal!" voegde hij er met oprech te verontwaardiging aan toe. „Tante Janet hield, geloof lk. niet van kinderen", legde Norma zonder wrok uft. „Het was zo lang geleden dat ze aan iemand had toebehoord, die werkelijk om haar gaf, dat ze bij na altijd de situatie berustend aan vaardde"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3