N NIEUWS UIT ZEELAND ONGEMOTIVEERDE AANVAL OP LIEFTINCKS DOMBURGSE REDE VAN DONGEN, SCHILDER DER MENSELIJKE WAARDIGHEID WALCHEREN Chr. Lyceum voor Zeeland jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 JULI 1949 Geen stormachtige reactie in de Ministerraad. Betalingsbalans en Benelux. Hot Belgische blad ..Libre Belgique" meldde op 5 Juli. dat minister Lief tinck te Middelburg in een rede heeft gezegd, dat Nederland gevaar loopt, afhankelijk te worden niet alleen van Amerika, maar ook van België en Luxemburg. De ..Libre Belgique" heeft er toen op aangedrongen, dat Nederland een uitlegging zou geven. Die uitleg, aldus het blad. is nog niet 'gekomen. Wij hebben wel verhelde rende informaties gekregen. In de eerste plaats had de Nederlandse mi nisterraad Lieftinck aangeraden, niet het woord te voeren te Middelburg. In de tweede plaats heeft zijn rede aanleiding gegeven tot een stormach tige discussie in de ministerraad. Televisie in Nederland. JAARVERGADERING VAN DE A.V.R.O. Zaterdagmiddag werd in Utrecht de algemene vergadering gehouden van de thans bijna 175.000 leden- abonné's tellende A VJl.O. De voor zitter. de heer de Clercq. deelde me de. dat er een grote behoefte bestaat aan uitbreiding van studio- en kan toorruimte. Nieuwbouw, waarvoor nog steeds geen vergunning is gege ven. zou een aanzienlijke financiële besparing opleveren. De directeur, de heer W. Vogt. sprak over de televisie, waarmede natuurlijk ook de A.V.R.O zich op de duur bezi zal moeten houden Er moet eerst overeenstemming komen over het te kiezen systeem Dit is noodzakelijk, omdat er in de toe komst gelegenheid moet overblijven voor uitwisseling van programma's tussen de Europese landen onderling. De heer C. de Clercq werd voor oen tijdvak van drie jaar als voor. zitter van de A.V.R.O. herkozen. Vandaag weer groenten naar Duitsland. Aanvankelijk was besloten dat de export van groenten naar Duitsland Maandag nog niet zou worden hervat. Zaterdagmiddag is echter bekend ge worden. dat alsnog een regeling is getroffen, waardoor export op Maan dag weer mogelijk is. Opvarenden Kota Inten. Naar aanleiding van vele brieven van ouders van opvarenden op de „Kota Inten". deelt de directeur voor de mobilisatie mede. dat van 18 tot 22 Juli iedere avond via het radio-pro gramma van de Strijdkrachten tussen 18.30 en 19.00 uur medegedeeld zal worden, welke militairen de volgende dag van Amersfoort uit naar huis zul len terugkeren. Prinses Wilhelmina ontving dr. John Mott. II. ,K. H. Prinses Wilhelmina heeft dr. John Mott. dc bekende Amerikaanse voorman op Zendingsgebied. die het. vo rige jaar te Amsterdam op het congres van dc Wereldraad der Kerken tot ere voorzitter van deze raad werd benoemd, ontvangen. Dr. Mott, die dc vergadering van het centrale comité van de Wereld raad der Kerken te Chicester heeft bij- fewoond. arriveerde Vrijdagavond in ons and. Na dc ontvangst bij H. K. H. Prin ses Wilhelmina heeft hij ons land weer verlaten. (Ingezonden mededeling) Daar valt te profiteren Zonder punten en met 10 korting verkoopt Rata een groot aantal heren-, dames- en kin derkousen en sokken, van de uitstekende, welbekende kwa liteit De verkoop begint heden IEUWS in een O T E D O P Een vroegere SA-man. verklaarde voor een Duits hof van beroep voor zui- veringszaken: „Ik wil doodvallen als de schuidigde dood ter aarde. De Turkse gezant te Kopenhagen heeft geprotesteerd tegen publicatie in Deense bladen van een foto van een Deense piloot met een Turkse fez op het hoofd en tapijten over de arm als recla me voor een loterij van de luchtvaart maatschappij met Turkse tapijten als prijzen. Van Turkse ztjde ziet men in een dergelijke foto een belediging van het Turkse volk. Winston Churchill heeft 25 Pond Sterling gestort In een fonds. gesticht hoor twee Engelse lords met het doel de Duitse veldmaarschalk Manstein. die de volgende maand terecht zal staan, een .Britse advocaat te bezorgen. Radio-A ust rail? meldt, dat een deel van dc 23.000 stakende mijnwerkers in het land. die van een kolenveld in Wcst- Australic met grote meerderheid van stemmen besloten hebben het werk he den te hervatten. In Tokio is een tramstcl van drie wagens losgeraakt en met grote snel heid tegen het stationsgebouw opgere den. Tien personen kwamen om het le ven en 14 werden gewond. Men ver- Voedt sabotage. Volgens een rapport van het inter nationale comité voor Europese kwesties, dat heden gepubliceerd is. bevinden zich meer dan 2 inillioen Duitse krijgsgevan genen nog In de Sowjet-Unle. Het ss „Empire State", een oplei dingsschip van de Zeevaartschool te Kings Point in de staat New Vork. zal van 18 tot 23 Juli een bezoek aan Am sterdam brengen. Zaterdag heeft mej. T. Heeringa. die In een protestants tehuis tc Heerenveen verblijft, onder veel belangstelling haar 101ste verjaardag gevierd. Het Cts-jarig zoontje van de heer L Pceters werd op de weg Overloon— Venray door een luxe auto overreden en op slag gedood. waarbij Lieftinck heel wat tc horen kreeg. Dit. aldus het Belgische blad. bevestigt een aantal dingen, die wij reeds intuïtief aanvoelden maar het bewijst ook, hoe noodzakelijk het is. dat men een zo ongedisciplineerde mi nister. wiens dirigistische (geleide economie) vooroordelen zwaar druk ken op het leven van Nederland niet alleen, maar ook op het bestaan van de toekomstige Benelux, naar rede doet luisteren. NEDERLANDS ANTWOORD Inderdaad heeft de minister van Fi nanciën indertijd een toespraak ge houden over de Benelux en wel in Domburg, zo deelde men het A.N.P. desgevraagd van bevoegde zijde mede. Minister Lieftinck heeft tijdens zijn toespraak verklaard, dat de Benelux één van de belangrijkste doelstellin gen van de Nederlandse regering is. Een zo mogelijk nog belangrijker vraagstuk noemde hij het sluitend maken van dc betalingsbalans. De minister merkte op. dat het sluitend maken van de betalingsbalans gezien moet worden als een van de voor waarden om de Benelux te doen sla gen. Hoewel de minister dit tijdens zijn toespraak niet naar voren bracht, zo deelde men het A.N.P. voorts mede, kan gezegd worden, dat dit geheel aansloot bij de conclusies, genomen in de minister-conferentie van April in Den Haag. De monetaire commissie is het er toen over eens geworden, dat de voorwaarde van de realisatie van de totale unie is het tot stand bren gen van het monetaire evenwicht. Hierbij werd in het midden gelaten, wat precies onder monetair evenwicht moet worden verstaan. Er bestond bij alle aanwezigen geen twijfel over, dat daarbij ook het externe evenwicht be doeld werd. De minister heeft er tijdens zijn toespraak bij de aanwezigen op aan gedrongen, indien zij de Benelux wil len laten slagen, hun krachten in te spannen om samen met de regering alles in het werk tc stellen om de be talingsbalans sluitend te maken. Dit gaf hem tevens aanleiding om vooral te spreken over de export-bevorde ring en het richten van de export in de juiste richting. Wanneer wij er niet in slagen de betalingsbalans sluitend te maken er is ons nog maar een betrekkelijk korte periode gegeven, daar zoals men weet de Marshall-hulp- in 1952 1953 afloopt dan komen wij in een afhankelijkheidspositie te verkeren tegenover de landen waarbij wij een passieve betalingsbalans hebben, zo als dit op het ogenblik reeds tegen over de Ver. Staten het geval is. Dit. aldus zeide de minister, kan aan het welslagen van de Economische Unie. ook psychologisch, nooit veel goed doen. Hiervan maakt men thans, dat de minister zich tegen de Economische Unie zou hebben verzet, op grond van het afhankelijkheidsargument. Dit is echter 'n volkomen onjuiste voorstel ling van zaken. Voorts deelde men mede. dat er geen sprake van is. dat de mi nisterraad de minister van Finan ciën had aangeraden om niet het woord te voeren, noch in het al gemeen, noch over de Benelux. De bewering, als zou naar aanlei ding van de rede een stormach tige discussie in de ministerraad zijn gevolgd, achtte men van elke grond ontbloot. (Ingezonden mededeling) Als U drinkwater vermors! mei schrobben en schuren! Geschiedt dat met water bestemd voor Uw buren N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. „Voor de Kunst" opende expositie te Middelburg. Zaterdagmiddag begaven zich twee fleurige Amerikaanse mcisjesstuden. ten naar het onaanzienlijke Schut, tershofstraatje in Middelburg. Zij waren aangelokt door het bord op de Markt, waarop de Kees van Dongen- tentoonstelling die dag in het Kunstmuseum geopend stond ge annonceerd. Deze meisjes waren, toen zij het museum betraden, bereid met hun brutaal-rode monden even spontaan ..Gee! Marvellous!" te roe pen tegen Van Dongen's doeken als zij het kort tevoren ten overstaan van een vitrine met souvenir-klom pjes hadden gedaan. Maar die woorden bleven onuitge sproken; in stille aandacht dwaalden deze studenten door de drie zalen en konden haast niet scheiden, gegrepen als zij waren door het meesterschap van Van Dongen. Zoals ook vele an dere bezoekers op deze eerste dag gepakt moeten zijn geweest door de ze schitterende collectie werken van een Nederlandse schilder, die zich een wereldfaam heeft verworven. De vereniging „Voor de Kunst", waarvan men' vroeger te weinig hoor. de. heeft zichzelf met een missie be. last. die niet gemakkelijk te volvoe ren ishet brengen vari grote kunst naar Zeeland. Zii heeft het dit jaar niet bij' de Van Gogh-expositie willen laten en ieder, die culturele manifes taties in ons weinig verwende ge west toejuicht, kan haar daarvoor slechts dankbaar zijn. PORTRETTEN. Na Van Gogh dus Van Dongen, een andere Nederlandse schilder, die in „la belle France" een vruchtbare voe dingsbodem vond voor zijn kunst, wiens leven echter geen epos van el lende werd. maar die. arm en onbe. kend naar Parijs gekomen, tot een gevierde portretschilder, een rijk man groeide. Uit de in Rotterdam geëxposeerde doeken werd een o.i zeer geslaagde keuze gemaakt, terwijl deze collectie werd aangevuld met een aantal schil derijen uit particulier bezit. Men wordt er door in staat gesteld kennis te maken met werken uit diverse pe rioden van Van Dongen's leven. Velen zullen aanvankelijk wat KERKNIEUWS AFSCHEID DS. 31. H. KNIJFF Zondagmiddag nam ds. M. H. Knijff, Ned. Herv. predikant te Zierikzee. in de Nieuwe Kerk afscheid van zijn ge meente. Ds. Knijff had hiervoor tot tekst gekozen: 1 Cor. 323, „Gij zijt van Christus en Christus is van God". Spr. trok een parallel tussen de ge meente van Zierikzee en die van Co- rinthe en legde er daarbij de nadruk op. dat ondanks de goddeloosheid van de wereld en het verzet tegen God, nog altijd gezegd mag worden „Gij zijt van Christus". God wil zich nog altijd over ons ontfermen. Na het uitspreken van de zegen ver zocht ds. Pijnacker Hordijk als voor zitter van de kerkeraad de scheidende predikant en mevr. Knijff gezang 263. vers 1 en 5 toe te zingen. Na afloop v—de dienst konden de gemeenteleden persoonlijk afscheid nemen. In de consistorie namen ten slotte de ambtsdragers afscheid van as. en mevr. Knijff. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Prot. Kerk Indone sië K. Beks te Harlingen; voor Bel len (toez.) (vac. J. Cras). A. J. Onstenk te Oostmarsum: voor Wijk bij Duurstede (toez.) L Kievit te Putten; voor Gouderak A. J. Tim mer te Polsbroek. vreemd staan tegenover zijn soms bijna nonchalante wyze van schilde ren. Wanneer men echter zjjn doe ken op zich laat inwerken, wordt men steeds weer getroffen door de bijzon dere suggestie, die er van uit gaat, niet het minst gecreëerd door de wel overwogen aanwending van kleuren en de rhythmiek, die ieder werk le vend maakt. Juist bij anatomisch weinig aanvaardbare figuren dwingt de schilder de beschouwer de idee. van de menselijke waardigheid op en die waardigheid bezielt al zjjn mo dellen Tot het hautain worden toe, zoals bij de Markies Boni de Castel- lane. uit wiens mantel alleen al een. wereld van grandeur spreekt, bjj de spirituele regisseur Yves Mirande en bij de vrouw als een wimpel op de Place Vendóme STIJLVOLLE INRICHTING. Ondoenlijk om alle doeken te noe men. Wij wjjzen nog slechts op het glanspunt van de expositie. „Dame met jabot", het rijke stilleven „Aaronskelken". de prachtige com positie van werken als „Het rijtuig je" „Het gele laarsje". „Dr. Auguste Cassius" en „Meisjeskopje", verder „De vrouw met hoed", volmaakt van kleur, de impressionistische schilde rijen en het juweeltje „Zoontje van de schilder". Het is maar een greep. Een apart compliment voor de wel overwogen inrichting van deze ten toonstelling, die een druk bezoek ten volle verdient. Bondsdag Ger. Meisjes van Zeeland. Zaterdag werd in de ruime loods van de heer Balkenende te Kapelle- Biezelmge de provinciale vergadering van de Gereformeerde meisjesvereni- gingen in Zeeland gehouden. On danks het onaangename veer was de opkomst goed en men kan dan ook op een uitstekend geslaagde bondsdag terugzien. 's Morgens opende de presidente. m~j. N. Contant te Colijnsptoat. de verga dering. waarna gezongen widen ps. 138 1 en 2 en gelezen ps. 138. In haar openingsrede belichtte mej. Con tant de bevoorrechting van de Chris- tenjeugd boven vele andere jongens en meisjes; vooral met het vereni gingswerk heeft zij een grote voor sprong op anderen. Het verslag van de penningmeeste- resse was in optimistische stijl opge maakt en het beheer werd dan ook goedgekeurd. Het humoristische jaar overzicht van mej. S. Hillebrand, de secretaresse, viel zeer in de smaak. To Sandee uit Wolphaartsdijk droeg op charmante wijze „Mensenogen" en het gedicht „Gebed" van Geerten Gossaert voor. waarna Francien Oost- dijk het onderwerp „Wie, wat. hoe" inleidde. Hierin kwamen het leven in het algemeen en het verenigingswerk als zodanig in behandeling. Vóór de bespreking werden twee coupletten van het bondslied gezongen. Daarna volgde nog samenzang onder leiding van Miep Dees. De middagvergadering werd ook o.m. bijgewoond door ds. Knoppers en ds. Van der Leek. Ds. N. B. Knop pers uit Hardenberg hield een rede over het onderwerp „Wat heb ik aan de kerk". De vereniging van Kamper land liet zang horen en de leden uit Kapelle brachten het declamatorium „Wij, de jeugd en Oranje" van C. Balkenende in uitvoering, hetgeen op keurige wijze geschiedde. Het pro gramma vermeldde voorts nog een z.g. spraakwaterval. Het slotwoord werd gesproken door ds. Van der Leek van Kapelle-Biezelinge. Zeeuwse vankenshandelaren vergaderden. De afdeling Zeeland van de' Ned. 3ond van Varkenshandelaren heeft vergaderd in Philippine, onder lei. ding van de heer Colsen uit Sluiskil. Meer dan 70 leden uit geheel Zee land waren tegenwoordig en boven dien was er een Belgische deputatie van de Beroepsvereniging der vee- en zwijnenhandelaren in Oost-Vlaan- deren. De algemeen secretaris van de bond. de heer Westerveld. besprak uitvoerig de vrijwillige collectieve slachtveeverzekering, de collectieve varkenstransportverzekering en het collectief instellen van arbïtragecom- geleverde en aangekochte varkens en missies voor geschillen betreffende biggen. De Zeeuwse afdeling hechtte haar goedkeuring aan deze plannen. Over de omzetbelasting ontspon zich een levendige discussie, voorna melijk over het betalen van deze be lasting wanneer het gaat om biggen voor huisslacht. Deze kwestie zal op de a.s. bondsvergadering worden be sproken. De heer Westerveld besprak uit voerig de mogelijkheden voor de var kenshandel wanneer de Benelux een feit zal zijn geworden. Aan de dis cussie daarover namen ook de Belgi sche gasten deel De afdeling verenigde zich met een pleidooi van de heer Polderman voor net instellen van een stamboek ten behoeve van Vlaamse varkens De heer Cornelis wees er op. dat bij de komende export van varkens naar België alle Nederlandse var kenshandelaren gerechtigd zijn daar. aan deel te nemen. Tijdens de pauze werd een tradi tionele Philippiense mosselmaaltijd genuttigd. De mosselhandel. Ging er in het begin der vorige week te Bruinisse nog weinig om in de mosselbranche, in het laatst der week nam de vraag toe. zodat deze week door de kwekers aan de han delaren werd afgeleverd 785 tonnen mosselen. Aangevoerd werden 340 tonnen mosselzaad uit het vrije gebied der Waddenzee. Ned. Vereniging voor weer- en sterrenkunde. Zaterdag is in de Zeevaartschool tc Vlissingen een vergadering gehouden van leden der Ned. Vereniging voor weer- en sterrenkunde. Deze leden wilden komen tot vorming van een afdeling Zeeland, omdat deze provin cie de enige is. waar nog geen afde ling bestaat. Een commissie van voor bereiding werd gevormd, bestaande uit de heren ds. J. S, Hartjes (Vlis singen' voorz.; Jac. Sohier (M'burg), reerS. W. Kelder en P. Vijn uit Vlissingen en ir. J. Moll en ir. H. P. J Swaters uit Middelburg. Het ligt in de bedoeling op 29 Sep', a.s een lezing te doen houden en dar. bi; vcldoende belangstelling te komen tot definitieve oprichting van de af deling Zeeland. In Zeeland is het solex-rijwiel een gewone fiets. De procureur-generaal voor de dis tricten Zuid-Holland en Zeeland heeft de politie in overweging gegeven overtredingen van de motor- en rij- wielwet. begaan met het rijwielsolex, niet meer te verbaliseren. Dit houdt dus in. dat men nu werkelijk zonder nummers, zonder rijbewijs, zonder spiegel en hoorn in genoemde pro vincies vrijuit op rijwielpaden kan rijden. Bevordering der leerlingen. Op 15 Juli 1949 heeft de Docentenverga dering van het Christelijk Lyceum voor Zeeland dc volgende besluiten inzake de bevordering der leerlingen genomen. a Van klasse IV der afd. gymnasium: zijn bevorderd naar V: Cor Baayen te Bergen op Z.; Corrie Doekes, Piet Joos- se en Jan Stam le Goes: Jan de Jager te Nieuwdorp en Thijs Booy te Yerseke. b Van klasse IV der afd. HBS-A: zijn bevorderd naar V: Ineke Haantjes en Bram de Lange te Goes. c Van klasse IV der afd. HBS-B: zijn bevorderd naar V; Bart van Kleunen en Hans Valk te Goes; Marie Balkenende te Kapelle: Johan Steketee te Yerseke. d Van klasse III der afd. gymnasium: zijn bevorderd naar IVDick Bel te Dirksland; Ineke Dekker. Henk van Donk. Riek Faberij de Jonge. Kees Jis- koot. Wim van Klaveren, en Hettie van der Vegt te Goes: Adri Zegers te Kapel le; Frans Klaassen te Kats: Cokki Louisse te Middelburg. Ziin niet bevorderd. 2 leerlingen. e 'Van klasse III der afd, HBS: zijn be vorderd naar IV. Wim Markusse te Ka pelle, Piet Bruynzeel te Kats: Herman Éolier "en Henk Drost te. Middelburg: Joos Joosse te- Nw- en St Joosland. Zijn niet bevorderd: 4 leerlingen. f Van klasse II: zijn bevorderd naar III: Flora Veldhuijzen te Arnemuiden; Jan Baayens, Mimi de Bruyne, Marie Donner. Attic Duvekot. Frans Duynhou- wer, Gerard de Feytcr, Jaap Haantjes, Rienk Jiskoot, Nellie de Lange, Piet Mol. Eg van Muiswinkel Corrie Scheele. Jan van der Spek te Goes: Jo Balkenende te Kapelle; Ko de Bruijne ie Kats; Kees de W:erdt tc Krabbendijke; Rinus Lokerse te Kruiningen; Annie Kooman, Bob Rothuizen, Jan Wattel en Suus van Wijk te Middelburg; Adri Cornelisse te Oost- kapelle: Ferdi Meulenbérg te Rilland- Bath; Lauw Simonsc te Souburg: Chris Streefkerk te Veere; Daan Wolfert te Waarde: Kees Dekker te Wemeldinge; Rien Cok te Wolfaartsdijk; Jan Kanaar. Adrie de Rooy en Kees van IJsseldijk te Yerseke Zijn niet bevorderd 5 leerlin- g°g'Van klasse 1: zijn bevorderd naar II: Pop Birza te Aagtekerke; Wim Veldhuij zen te Arnemuiden; Laura Traas te Baar land; Arda Walrecht te Biezelinge; Bart Busch te Borssele; Marjoljjn Barends. Piet Bruggeman, Antoni Buurman. Jaap Buijse. Nelleke van Dalen, Jan David- se. Arie Dekker. Gert Doekes. Agnie Her laar. Ger van Muiswinkel. Tanno Pie- terse, Adrie Sinke. Joop van der Vegt en Mies Zachariasse te Goes; Bram van de Velde te Kamperland: Jo de Jager te Kapelle: Marie Moerland. Marie Smal- legange. Wim Vader te Krabbendijke: Le- neke Blok en Leendert Manneke te Krui ningen; Bouke Bets. Remmelt van der Bergh. Bram Dourleyn. Gerard Geuze. Roel Hamming. Henny Huser. Willeboord Jobse. Ko van Liere. Jenny Louisse. Ada Munters. Rini Munters en Ko Vogel te Middelburg: Kor Francke te Oostkapel- le; Giel Dees te Oudelande: Klaas Bou- ma te Ovezande: Corrie Vogelaar te Ril land; Rense de Keijzer. Rinus van de Putte. Hans Steneker en Evert Tange te Souburg; Adri de Buck. Bram de Nood en Friedie Streefkerk te Veere: Henk Bakker te Walsoorden; Henk Booy te Yerseke: zullen 2 leerlingen een herexa men afleggen; zijn niet bevorderd: 18 leerlingen. In totaal werden van de 141 leerlingen: 110 bevorderd naar een hogere klas: 2 in de gelegenheid gesteld een herexamen af te leggen; en 29 niet gevorderd. XXX In een Zaterdagmiddag in de school ge houden bijeenkomst, welke ook door vele ouders werd bijgewoond, werden deze bevorderingen bekend gemaakt. Het woord werd gevoerd door ds. J. H. Boerlijst. praeses van het Curatorium, de heer J. Laport, voorzitter en drs. D. Ba rends. rector. Middelburg Bouw van een bussengarage te Middelburg. Naar wf vernemen is Rijksgoed keuring verleend voor de bouw van een garagecomplex dat voor rekening van dc N.V. Stoomtram Walcheren gebouwd zal worden. In dit complex dat achter de wo ningen aan de Nieuwe Vlissingse weg, nabij de gebouwen van de Coöperatieve Veilingsvereniging Wal cheren is geprojecteerd, zullen o.m. de bussen worden ondergebracht die thans hun tijdelijke standplaats in de open lucht hebben op een stuk bouw grond aan het Plein 1940. op welke grond binnenkort met de herbouw van panden zal worden begonnen. Het complex zal ondermeer bevat ten een grote garage van rond 40 x 33 m.. grote modem geïnstalleerde werkplaatsen waar gelast en gespo_ ten kan worden, een magazijn voor onderdelen, kantoor kleed- en waslo kalen. Boven deze laatstgenoemde ruimten bevindt zich een cantine voor het personeel die tevens als instruc tiezaal dienst kan doen Het gehele complex zal van een centrale ver warming worden voorzien. Architect van dit omvangrijke com plex is de heer van Tijen uit Aerden. hout. Vlissingen R.H.B.S. Vlissingen. In verband met enige onjuistheden in de opgave, welke ons verstrekt werd. van de bevorderde leerlingen der R.H.B.S. te Vlissingen, laten wij hier voor enkele klassen een gerectifeerdc opgave volgen welke wij nader ontvingen. Bevorderd werden tol. de derde klasse: van 2 a: Ans van As. Joop Dek. Lauran v. Dierendonck, Piet van Gelder, Ronny Groen, Jan Hormes. Jan Lefeber, Tonny Macaré, Rini Meijer. Jacob van Sabben, Bram van Schijndel, Piet van der Slik- ke, Jan Steenaard. Piet Steneker, Corri Vierhout. Rudi Vleesdrager, Johan West- strate, Leo van Hoorn, Herexamen: 1, niet bevorderd: 9. Van 2b: Hans Appel, Marina Baard, Frans Bloos, Mies van Boven, Perre Eijn- wachter. Piet Geljon, Geo de Grcef. Paul Groenenberg, Jan Guérand, Han Jonk, Joop Kampman. Anneke Kerkhove. Piet Knuijt. Adri Leinse. Jaap Lièüwen. Ma- rinus Meulmeester, Wim de Nooijer, Cor Pierens, Carl Pusch. Piet Quite. Jan de Ridder, Nico de Smit, Anton Steketee, Henk de Waal. Jacob Wisse. Benni Wlj- tenburg. Kees Zandee. Niet bevorderd: 3. Van de derde naar de vierde klasse. Van 3a; Jean Antonisse, Jo Cijsouw, Gerard Kentin, Nelli Krul, Piet Krul. Mieke Lems, Rob Louis, Willy van Nek. Jenny de Ries, August Saman. Anton Smals, Henk Tabak, Sunny Traast, Gerda Valkier. Piet de Vlieger. Els de Vries. Herman de Vuijst, Rinus Weug, Juli Wou denberg. Rinus v. d. Heuvel. Niet bevor derd: 2. Van 3b: Suus Aersens, Jan Berting. Juul Braat, Ali de Buck, Loes Gillissen, Adri Groenenberg, Dini Haccau, David Hannewijk. Betty Herman, Thea van Hijfte, Bertus Kögeler. Adri van Malde- gem, Hans Menheer, Lena ter Meulen, Tonny Noest, Nelly Steneker. Jan van de Woestijne. Herexamen: 2. Niet bevor derd: 2. Van 3c: Wim Adriaanse. Frans van den Berg. Jan Dieleman, Jan Gillissen. Ko Goedegebure. Frans Goethart, Albert Hokkeling. Piet Janse, Jan Langedijk. Johnny Looisen, Rinus Polderman, Wink Punt. 'Nico Zandee, Jan van Aller. Her examen: 2. Niet bevorderd: 3. Van de vierde naar de vijde klasse: Van 4A: Cobi Eckman; Jan van Gelde ren, Sietje Grippeling. Els Huijgens, Bep Knuijt, Adri van der Lijcke, Piet Moll, Ria Ross, Agatha van Sabben, Jetty Sis sing, Marietje Smals. Ko Stroo, Hans Tuinman. Louis Verbuist, Hans Wate rings. Niet bevorderd: 2. Van 4B: Mies Blankert. Theo Bogaard. Cobi Bos. Rinus Braam. Casper Dekker. Rudi de Greef. Ineke Hubregse. Jaap Jil- leba (voorw.). Chris Kok. Jaap Kooger, Jacques de Lege (voorw.), Aleid v. Mau- rik. Jan van der Schaft voorw.. Jan So- mers, Rudi Speckens, Gerda Spuyman. Niet bevorderd: 2. Van 4C: Henk van Damme. Jo van den Endt. Piet Kerkhove, Jopie Kok (voorw Wim Lems, Joop Nooijens, Dirk Ooster ling. Adri Sorgedrager. Rob Sorgedrager (voorw.). Niet bevorderd: 7. Voorstellen aan de gemeenteraad. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor de tijdelijke benoeming van de heer J. A. de Haas tot leraar Ned. Taal, van de heer M. A. Meeuwse tot tijdelijk le raar steno en van de heer P. Bode tot tijdelijk leraar machineschrnven aan de gemeentelijke middelbare han delsschool te continueren. B. en W. willen afwijzend beschik ken op het subsidieverzoek van de bond tegen het vloeken. In verband met de nieuwe verka veling van de gronden aan de Oran jestraat, die opnieuw bebouwd zullen worden, stellen B. en W. aan de Raad voor enkele percelen grond daar aan te kopen. Een nieuwe verkaveling zal even eens nodig zijn voor de Emmastraat. Aan de gemeenteraad is aangebo den een herziene verordening op de heffing van besmettel\jke-ziekte-gel- den. De tarieven zijn niet noemens waardig verhoogd. B. en W. delen aan de raad mede. dat van het extra-bouwcontingent omvattende 120 montagewonlngt 60 woningen overgenomen zuil len worden door Goed Wonen en 60 door St. Willibrord. De huizen voor Goed Wonen zullen bestaan uit 5 blokken van 6 huizen, die zijn verdeeld in een onder- en bovenwoning. De 60 wonin gen van Sint Willibrord zullen be staan uit 10 blokken van 6 woning (flatbouw in drie woonlagen). DE MODELECHTGENOOT Gedurende de kermisweek worden in het Concertgebouw te Vlissingen diverse toneel- en andere voorstellin- Mensen tegen de zee. Enige tijd geleden heeft een ..recor ding team" van de British Broadcas ting Corporation onder leiding van de heer L. Cottrell een bezoek aan Nederland gebracht in verband met de uitzending van een radio-reporta ge „Men against the sea". Deze re portage werd Zondagavond tc half tien van Londen uitgezonden. Zij be handelde voornamelijk de strijd van de Nederlanders tegen de zee. Daar bij werd in het bijzonder het werk van de rijkswaterstaat beschreven. Uiteraard werd melding gemaakt van Walcheren en van de offers welke dit eiland bracht in de jongste oor log, waarbij Westkapelle werd ge noemd. Dcschrijving van dijkbouw en de dijkbescherming zullen vooral voor luisteraars buiten Nederland interes sant geweest zijn. I.F.L.-Vacantiecentrum officieel geopend. Onder grote belangstelling van de enthousiaste gasten werd Zondag avond het vacantie-centrum van de afd. Zeeland van de Int. Friendship League (Bond voor int. vriendschap) in pension Westduin te Koudekerke geopend met een toespraak van de heer Ton Zuiver, contact-secretaris van het hoofdbestuur, sectie Neder land. Deze spreker memoreerde het speciale karakter van deze I.F.L.-cen- tres en legde daarbij de nadruk op hetgeen deze onderscheidt van ge wone vaeantie-tehuizen. De heer Zui ver verwelkomde de gasten uit Zwe den. Noorwegen. Ierland, Zuid-Afrika en ook de talrijke aanwezige Neder landers: hij sprak daarbij de hoop uit, dat de echte I.F.L.-sfeer ook in dit centre zal heersen en dat allen na afloop nóg meer bezield zullen zijn door het I.F.L.-ideaal. Vervolgens werd het woord ge voerd door de voorzitter van de afd. Zeeland, de heer I. M. van Houte, die uitvoerig uiteenzette hoe de pas opgerichte afd. Zeeland dit centre heeft voorbereid. Spr. hoopte, dat dit centre een even groot succes zal worden als vorig jaar en hij zei- de verheugd te zijn, dat het I.F.L.- ideaal nu ook in Zeeland, zij het op bescheiden wijze gediend kan worden. In het Engels verwelkomde de heer van Houte de buitenlandse gasten, waarbij hij er op wees, dat men op Walcheren thans de blik vooruitwerpt op de opbouw om het door de oorlog veroorzaakte leed zo snel mogelijk te boven te komen. Tenslotte werd het woord gevoerd door de centre-leidster, mej. A. Jan sen uit Rotterdatn, die zeide het bij zonder prettig te vinden dit centre weer te kunnen leiden. Zij bracht dank aan de afdeling Zeeland voor de grondige voorbereiding en zeide, dat de gasten verzekerd kunnen zijn van een onvergetelijke vacantie wan neer dit centre een even groot succes wordt als dat van 1948. Nadat vertegenwoordigers van Zwe den en Ierland nog dank hadden ge zegd voor de ontvangst en organisa tie. werd de eerste centre-avond op buitengewoon prettige wijze doorge bracht met vrolijke muziek en zang. Het Zeeuwse volkslied besloot de avond. Het m.s. Indrapoera zal Vlissingen verlaten. Het m.s. Indrapoera van de Kon Rotterdamse Lloyd. dat. op de werf van de N.V. Kon. Mij. De Schelde een op de romp na vrijwel volledige ver nieuwing heeft ondergaan, is thans gereed gekomen en zal deze weck aan de Lloyd worden overgedragen, gedragen Donderdag zal de Indrapoera zijn technische proefvaart maken, waar na het schip Vrijdag a s. van Vlissin gen naar Rotterdam zal vertrekken. De Indrapoera werd in 1926 voor de Kon. Rotterd. Lloyd door De Schelde gebouwd. gen gehouden. Zondagavond werd 'n opvoering gegeven van het blijspel in 3 bedrijven van Avéry Hopwood: „De Model-echtgenoot". Het gezelschap De Komedianten bracht dit amusante blijspel ten tonele op een wijze, die de lachspieren van de toeschouwers da nig in werking bracht. Vooral de cre atie die Johan Kaart van de model echtgenoot gaf. was zeer grappig, en men heeft dan ook geschaterd van het lachen. De eigen décors waren zeer goed verzorgd. Marktberichten VISMIJN VEERE. 15 Juli 1949. Exportgarnalen 910 kg 841 Rog 130 kg 10: Middel tong 11','a kg 1.56; Tong I 2'j kg 45: Tong III 58 kg 12—46; Bot 151 kg 14. alles per kg. Officiële publicaties. NA-U 1TRE1 KING BONKAARTEN 909. De Directeur van de Distributiekring Walcheren maakt bekend, dat de na-uit- reiking van de bonkaarten 909 vanaf 15 Juli a s. dagelijks op de gewone kantoor uren zal worden gehouden te Middelburg Dam 43. voor zelf verzorgers en niet-zelf- verzorgers en te Vlissingen. Brouwenaar- straat 4. alleen voor niet-zelfverzorgers. MIDDELBURG. Maandag Kunstmuseum: Van Dongen- expositie. 9.30—12.30 en 1.305-30 uur: Eelctro: „Ik herinner mij moeder". 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De Witte hel", 8 uur. Dinsdag Kunstmuseum: Van Dongen- expositie. 9.30—12.30. 1.305.30 en 7— 9.30 uur; Oostkerk: Orgelbespeling door Jan Rijn. 8 uur: Electro: „Vlie gende Tijgers", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag. Concertgebouw. „De model echtgenoot". 8 uur: Alhambra, „De Keizerwals". 7 en 9 uur; Luxor. „De kus des doods", ,7 en 9 uur. Dinsdag. Alhambra. ..Per Luchtpost". 7 en 9 uur; Luxor. ..Springtime in the Rockey's. 7 en 9 uur; Concertgebouw: „Baron Kneul", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2