r mm- Twaalfhonderd boeren vechten tegen 80 millioen muizen FOLKESTONE: EEN HEUVELSTAD AAN ZEE Zeeuwse Almanak HERVORMDE SYNODE VERWIERP PSALMBERIJMING HASPER De Maaskant wordt door een Egyptische plaag geteisterd ZATERDAG 16 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Waterstaatkundige verbeteringen met schadelijk e gevolgen. Tachtig millioen water-vlugge bruine veldmuizen of meer nog wellicht, maar zeker niet minder maken de schrale oogst van de Maaskant, het oeverland ten Noord-Oosten van Brabants hoofdstad, nóg schraler dan zij al dreigde te worden dit jaar ten gevolge van zware regenvallen in het voorjaar en ongewone droogte in de laatste weken; z\j doen de opbrengst van de achtduizend hectares akker, en weideland dalen tot een peil, zó laag, dat de boeren er geld zouden moeten bijleggenals zij daartoe in staat waren. Nu betekent het een hele winter lang schraalhans in de keu- kens én in de stallen van om en naby twaalfhonderd gezinnen. Het is geen best jaar voor de boe ren van Nederland, in het bijzonder voor de kleine boeren van het Zui den en het Oosten. Een maand of wat geleden, in het voorjaar, hebben zware slagregens het jonge koren neergeslagen en het heeft zich niet weer opgericht. Dat betekent halve ring van de opbrengst, geen winst derhalve. En nu, de laatste tijd, laat de regen al te lang op zich wachten. Dat mag bij het hooien te stade ko men, het aardappelgewas dreigt te verschroeien voor de knollen vol groeid zijn. Twee tegenvallers, die de gezamenlijke boeren van Nederland op een vijftig millioen gulden komen te staan, ruw geschat. MUIZENPLAAG. En nu komen daar de muizen dan nog bij. Het vorig jaar werden zij vooral gesignaleei-d in de Schokker- waard, dit jaar hebben zij de Maas kant tot operatieterrein gekozen en in geringere mate de overzijde van de rivier, de Bommelerwaard. Zij hebben daar in Brabant alle omstandigheden mee. Het gebied, waar hun overmatige aanwezigheid zich tot een Egyptische plaag heeft ontwikkeld, is het vroegere stroom gebied van de Beerse Maas, een zoge naamde groene rivier, die sedert de voltooiing van de kanalisering van de (echte) Maas niet meer bestaat. Vroeger bestond de Beerse Overlaat, een gedeelte in de linkerrivierdijk, dat opzettelijk laag was gehouden om water over te laten als de rivier het allemaal niet meer verwerken kon. Dat water stroomde dan over de lage akkers en weilanden om ergens bij Den Bosch door de kleine rivier tjes en een afwateringskanaal te wor den opgevangen. Bijna elke winter werkte de Overlaat wel een keer of wat en een overstroming was hier dan ook geen ongewoon verschijnsel. Het leven was er geheel op inge steld: de boeren woonden niet op hun land, zij verbouwden geen wintergewassen en het gras kon er tegen. Nu komen er geen overstromin gen meer voor en een der gevol gen daarvan is, dat er geen muizen meer verdrinken. En als het een zachte winter winter is: ook niet meer dood vriezen. Het evenwicht in de natuur is ver stoord en de muizen telen voort, ongehinderd ook door de mens, die nog steeds niet woont in deze een zame streek en er dus geen oog op kan houden. GEEN VERRASSING. Een verrassing is de muizenplaag van het ogenblik met nelemaal. In 1943 heeft zich iets dergelijks voorge daan. Toen werd de schade langs de Maaskant op een millioen gulden ge raamd, nu al op veel meer. Maanden geleden is er vanwege het ministerie van Landbouw en de plaatselijke overheid op allerlei wijzen gewaar schuwd en de boeren hebben daar ook wel gehoor aan gegeven, maar desondanks „Kom hier eens kijken", zegt de heer W. C. A. C. Franken, Ryksland. bouwconsulent ter standplaats Oss, tegen mij als wü het Laag Hemaal, een der geteisterde polders, zijn inge reden. Hij stopt, zet de wagen aan de kant en springt over de sloot. Ak kerland met rogge, die er zo op het oog goed bijstaat. Niet veel neerge. slagen op déze plaats en met volle rijpende aren. Maar dan doen wij drie, vier stappen. Onze voeten zak. ken weg in de rulle aarde: omgewoeld door de muizen. En voor ons liggen honderden halmen, afgeknaagd, de aren slechts ten dele leeggevreten. Dat is het verlies, onzichtbaar voor de argeloze voorbijganger, tastbaar voor de boer, die straks zoveel min. der dorst van zijn akker dan het had moeten zijn. „Schade 25 procent", schat mijn gastheer en hij steekt de weg over naar een pas gemaaid weiland. „Hier is het zeker 75 procent". De holen zijn zichtbaar, bij tiental len. En hun gangen zijn meters ver te volgen. Vlak onder de aarde zijn de graswortels afgebetvn bovendien; dat betekent dc dood. Vandaar al die bruine plekken. Dit land moet ge scheurd en opnieuw ingezaaid wor den, Maar de boer zal het wel niet kunnen betalen, hetgeen wil zeggen, dat hij het volgend jaar ook geen 100 procent zal oogsten al raakt hij van de muizen af. De muizenpaadjes lopen door het weiland als houtwormnaden door een oude plank. Zo is ook het volgende weiland en het daaropvolgende. Wij gaan een haverveld in. Talloze plek ken ter grootte van een tot twintig vierkante meter zijn volkomen kaal gevreten. Hier en daar ligt een hoop je stro met daaronder gifkorrels. Dat heeft de boer gedaan, die nog wat tracht te redden. Eén muis nu is twintig over zes maanden is vierhonderd over een jaar is,Als u rekent", zegt de heer Franken, „dat er op het ogen blik één muis huist op elke vierkan te meter, dat één hectare 10.000 vier kante meters telt en dat het gebied vande voldmuizenplaag 8000 hecta res omvat kunt u het minimum aan tal, dat er hier voorkomt, zelf uitre kenen". Ik kom tot de slotsom, dat ik mij temidden van tachtig millioen muizen bevind. Maar ik zie er geen een. Ik zie de holen en de keutels en de droe ve resultaten van hun werk en in de verte de boeren, die de schade moe ten dragen DE SCHADE. „Die schade", rekent mijn deskun dige begeleider uit. „beloopt ruw ge schat 50 procent. Een hectare rogge of haver levert hier per oogst 500 gulden en 100 gulden voor het stro. Daarvan gaat dus 300 gulden verlo ren bij deze stand van zaken. Nu is ongeveer de helft van dit gebied ak kerland met graan bezaaid. Dat wordt dus 4000 maal 300 of 1.200.000 gulden schade. Die andere 4000 hectares is weiland, dat indirect per jaar ook 600 gulden oplevert, nl. in de vorm van melkgcld. Maar de schade zal voor de veehouderij groter zijn. Want als de boeren, die geen geld hebben om hooi bij te kopen, niet alleen in hun gezin, maar ook in hun koestal len de tering naar de nering zetten en de koeien dus maar de helft van hun normale portie hooi geven, loopt dc melkopbrengst tot ver onder de helft terug. Zeker, er wordt gevochten tegen de muizen met allerlei verdedigings middelen ook de kraaien helpen dapper mee maar het kwaad is al geschied. Er zal nu ook gevoch ten moeten worden tegen dc armoede. Zullen de boeren van de Maaskant ook die strijd alleen moeten uitvech- ten? Of voelt overig Nederland zich geroepen een handje te helpen? (Nadruk verboden). vlaggen van top voer de „Mecklenburg" de haven van Ylissingen binnen na de eerste reis naar Folkestone. „Edelsteen gevat in de kust van Kent" Twee en een halve maand straalt de zon nu al dag aan dag over dc De Kamer van Koophandel te Folkestone bood aan drie afgovaardig. den van de Vlissingse middenstandscentrale een diner aan. Onder het vaandel staan dc woorden: Folkestone verwelkomt Ylissingen. Stenmmen uit de Kerken WATER Terwijl deze regelen uit mijn vul pen vloeien, druppelt een lauw Juli- regentje over het Zeeuwse land en het is een weldaad. Water! In Vlis- singen is de bodem van de stads-wa- terput al weer te zien en de mensen krijgen een raad, die dwars tegen hun verlangen ingaat. Terwijl ze be geren te plensen op ieder plekje, waar maar geplenst kan worden, moeten zij zuinig zijn en water sparen. Moeilijke taak! Trouwens: niet alleen in Vlissin- gen is dat zo. Zout water is goedkoop in Zeeland, zoet water nog altijd duur Gelukkig daarom, dat er mensen zijn, die zeer zuinig omspringen met mater. Op een van de hete dagen, die nu al weer achter ons liggen, fietsten er ergens twee landarbeiders voorbij. Zij hadden de ganse dag gezwoegd en ge sloofd en hun koppen waren rood ge schroeid door de genadeloze zon. En toen zei de een tegen de ander, m kernachtig Zeeuws: Ik ga me straks eens lekker was sen, helemaal. Mijn voeten ook! Nuttig boekje van ds. S. P. de Roos over het kerklied. Er is tweeërlei aanleiding om in deze rubriek iets over het kerklied te schrijven. Allereerst is er het feit dat de Synode der Ncd. Hervorm de Kerk een beslissing genomen heeft inzake de psalmberijming van ds. Hasper. Zij heeft de conclusie van het ingediende rapport aan vaard. Het Moderamen van de Generale Synode zal nu rechtstreeks con tact zoeken met het Moderamen van'.de Generale Synode der Gerefor meerde Kei-ken. De conclusie luidae dfet ontraden moest worden de ge noemde psalmberijming in te voeren of haar als grondslag voor her ziening tc aanvaarden. En in de tweede plaats is de literatuur over het kerklied verrijkt door de uitgave van een boekje, dat verzorgd is door de Zeeuwse pre dikant ds. S. P. de Roos. Het draagt de titel: De kracht van het Kerk lied. behoren. Er was echter geen betere berijming. DE BERIJMING VAN DS. HASPER. Het is met de herziening van de ;emak- .estant- zingen in dc samenkomsten uit de bundel van 1773. De eenheid in het Psalmlied wenst men te handhaven. Dat de berijming van 1773 volmaakt is, zal niemand beweren. Zij draagt al te zeer de kenmerken van haar tijd. Algemeen heerste er vreugde over de verdwijning van de al te hortende berijming van Datheen, hoewel dit moeten we tot zijn eer erkennep menige psalm door hem zuiver der is aangevoeld dan door de be- berijmers van 1773. Er zijn, vooral op Walcheren, enige ongeregeldheden geweest toen Da theen vervangen werd, maar dat lag wanneer we de feiten nagaan, niet zo zeer aan tegenzin tegen de nieu we woorden, maar bijna uitsluitend aan de zangwijze.v die men tegelijk wilde invoeren opdat de psalmen vlugger zouden gezongen worden. De eerste en de laatste noot van een re gel werden tweemaal zo lang aange houden als de andere. De ouderen wilden dit niet en waren pas halver wege, toen de jongeren het lied al ten einde hadden. Maar afgezien van deze ongeregeld heden over de wijze van zingen, was er over het algemeen blijdschap, dat cr een nieuwe berijming van de psalmen gekomen was. Toch waren er al zeer spoedig stemmen die wezen op leemten en onvolmaaktheden. Er zijn psalmen, die vanwege de slechte berijming niet worden gezongen, terwijl ze in proza tot de geliefde stukken uit de Bijbel Nu is cr de berijming van Hasper, die wel niet volmaakt is, maar voortref felijke eigenschappen heeft, vooral wanneer men haar naslaat op de min der bekende psalmen blijkt dit. In de Gereformeerde Kerken is deze als een proefbundel aanvaard. Later moet hierover dus nog een eindbeslissing genomen worden. In de Ned. Herv. Kerk heeft men haar nu niet aanvaard, zelfs niet als grondslag voor een herziening van het psalmboek. Eindelijk is er in de Ned. Hervormde Kerk dan een beslissing gevallen inzake deze psalmberijming, zij het dan ook in negatieve zin. Het rapport oordeelde dat deze berijming zou ten achter staan bij die van 1773. Als een ernstig bezwaar werd verder gevoeld dat hier op de melodie meer nadruk wordt gelegd dan op de tekst. De dichterlijke waarde en de zeg gingskracht van de berijming-Hasper achtte men te gering. Hetzelfde werd gezegd van de theologische waarde. Er is echter op de dichterlijke waar de en de zeggingskracht van de nu gebruikte psalmberijming ook wel het een en ander aan te merken, ter wijl theologisch de kenmerken van de 18c eeuw er stevig inzitten. De deugd staat hier en daar wel eens wat al te veel in het middelpunt; zie bijv. Psalm 105 10. Wij hadden liever een andere be slissing gezien. Er is bovendien in de Ned. Hervormde Kerk wel wat al te lang getreuzeld, waardoor de eenheid Twee en een halve maand straalt kust van Zuid Engeland en als we c van de Kings North Gardens in Fol tijd viel er geen druppel regen en d rozenperken, zijn pergola's, zyn rot Maar het is hem gelukt! Deze strale in Juli en Augustus valt, zien er vo is zelfs voor een Nederlander, die op wend is, een bron van enthousiasme. Deze kunst verstaan de bewoners van Folkestone: hun- Stad tot een bloemenstad te maken! Als er maar ergens een meter ruimte is tussen twee asfaltstroken of in het hart van een verkeerseiland, dan bloeien daar geraniums en rozen. In de winkelstraten hangen bloem bakken aan de luifels en als we de planten daarin bekijken dan bemer ken we. dat de Zuidelijke zoele win den van het Kanaal wel bijzonder aangenaam moeten zijn voor Flora's kinderen. Hier bloeien planten, die het in killere klimaten niet meer doen! AARDIGE ZEEREIS. De vacantieganger. die in Neder land de trein naar Vlissingen neemt, daar te hall twaalf des ochtends aan boord gaat van de Mecklenburg, be reikt na een zeereisje van circa 5 uur langs de levendige Belgische kust en de altijd imposante krijtrot sen van Dover, de kade van Folke stone. Als hij om half zes aan land gaat. vindt hij de havenwijk wel wat so ber. maar als hij enkele minuten la ter langs de Road of Remembrance waarover in twee wereldoorlogen van het psabngezang in de Protes tantse kerken in gevaar is gebracht. Het psalm-lied is een kostbaar goed. vooral ook omdat het de Kerken ver bindt. Een lichtzijde van deze beslissing dat er nu in elk geval gesproken zal worden, n.l. met het Moderamen van de Gen. Synode der Gereformeer de Kerken. Gemakkelijk zal deze be spreking wel niet gaan, daar men eigenlijk niet veel heeft om over te spreken, daar men de berijming van Hasper zelfs niet wil als een uit gangspunt van bespreking. HET KERKLIED. Over het kerklied in het algemeen, heeft ds. de Roos een brochure van 31 bladzijden geschreven. Hij beperkt zich niet alleen tot dc psalmen, maar gaat uit van de gehele bundel waar uit in de Kerk gezongen wordt. Het kerklied draagt een zeer byzonder karakter. Met de Kerkhervorming zijn er nieuwe Kerken ontstaan en tegelijk een nieuw lied, dat door de Gemeen te gezongen werd. Dit lied is in de kerken der Reformatie een moeilijk te overschatten kracht geweest. „In het lied wordt de Gemeente mondig, neemt zij haar eigen aandeel in dc eredienst en treedt zij voor God". Bloeit het kerkelijk leven op, dan vindt dit onmiddelijk zijn neerslag ook in het kerklied. Raakt het ker kelijk leven in verval, dan is er ook verval van het kerklied waar te ne men. Zo kunnen we uit het kerk boek „de ziekte van de Kerk" aflezen. De brochure van ds. de Roos wil op de Bijbelse boodschap in het kerk lied wijzen, die zo in het hart moet worden gedragen, dat de mond er van overvloeit. De kracht van het kerklied wordt ook hierin openbaar, dat het gemeen schappelijk gezongen lied de Gemeen te vormt en zodoende mee bewerkt, het wonder van de gemeenschap. Het komt niet alleen aan op de goede text van het lied (een ver keerd lied is een voortdurend gevaar voor de Gemeente), maar eveneens op de goede wijze van zingen. Uit de practijk van het pastorale werk blijkt telkens weer welk een betekenis het lied heeft. Hoe dikwijls wordt niet een regel uit een psalm- of gezangvers aangehaald, om daar mee te zeggen wat men eigenlijk wilde zeggen en hoe menigmaal komt een kerklied niet op de lippen om uitdrukking te geven aan 's mensen laatste troost. Wie een enigszins dieper inzicht wil hebben in de betekenis en waar de van het lied, dat in de Kerk ge zongen wordt, neme en leze de bro chure van ds. de Roos. Hij heeft een goede handreiking gedaan, door een Zwitsers origineel voor Nederland te transponeren. dc zon nu al dag aan dag over dc en praatje maken met de tuinbaas kestone, zucht hij diep, want al die es ondanks moet hij zijn schitterende stuinen en vijvcr6 in orde houden, nde tuinen, waarvan de volle bloei ortreffelyk uit en de bloemenweelde het stuk van bloemen tamelijk ver. tien millioen soldaten trokken naar Frankrijk de Lease bereikt dan wenst hij zicli zelf geluk met zijn be zoek aan Folkestone. Die Lease is een boulevard van een mijl lang. Zij is de trots van de stad. Ze ligt ongeveer 50 meter boven zee en het zou geen Engelse boulevard zijn als er niet in het midden een grasstrook was waar over men kan wandelen. In Folkestone meent men. dat het de mooiste zee-boulevard van Euro pa is. Zij noemen hun stad ..een edelsteen gevat in de kust van Kent". Aan de zeezijde, tegen de klip waar over de boulevard loopt heeft men in het centrum van de boulevard de Lease Cliff Hall gebouwd, die een grote concertzaal, een restaurant en terrassen bevat, waar zich het ge hele jaar door allerlei evenementen afspelen van congressen tot diners en van concerten tot danspartijen. VAC ANTIEOORD. Dc tientallen hotels langs de Lease herbergen de duizenden vacantiegan- gers, die hier zonnige dagen door brengen. Velen van hen maken uit stapjes naar Frankrijk en verwacht mag worden, dat ze nu ook de weg naar Zeeland zullen vinden. De heer Leslie R. Jones, editor van de Folkestone Herald, de plaatselijke krant, was zo vriendelijk als onze gids op tc treden en toonde ons enige van de mooiste uitzichtpunten op de heu vels bij de stad. Hij bracht ons naar een punt, vanwaar men een schitte rend panorama heeft op het Kanaal met in de verte de Franse kaap Gris Nez. Hij liet ons van een andere hoge klip de aanleg van het nieuwe Folke stone bewonderen, dat als een speel goedstadje aan onze voeten lag en tenslotte brach hij ons naar de East- cliff .waar het actieve en sociaal-voe lende gemeentebestuur een voortref felijk theehuis met dansvloer heeft gebouwd. Duizenden bezoekers zitten des Zaterdagsmiddags en Zondags in klapstoelen op de grasvelden van de East Cliff te zonnebaden en laten hun blik weiden over het Kanaal. Aan de voet van de klip is een zandstrand. dat bij de zecbaders sterk in trek is. DE PARKEN. Folkestone heeft ook enkele fraaie parken, die met hun oude bomen ge legenheid bieden tot koele verpozing. Er zijn in die parken aardige heuvel paden, waarlangs het goed wandelen is en men heeft er de typische En gelse vijvers waarin de jeugd kleine zeilboten kan laten varen of in mi niatuurroeiboten wedstrijden kan houden. Langs de boulevard en de zeekust heeft men uiteraard alle soorten ver maken, die een Engelse badplaats hebben moet om in trek te zijn en die wij niet allen zullen opsommen. Dickens heeft destijds reeds de lof gezongen van Folkestone. Hij was er graag. Dat was het oude Folkestone. Het nieuwe is heel wat beter. We kunnen ons nauwelijks voorstellen wat deze brave man geschreven zou hebben als hij het nieuwe had ge kend.! GEMEENTE STIMULEERT. Bewondering moet men intussen hebben voor wat het gemeentebestuur en de bedrijfsorganisaties van Folke stone. verricht hebben en nog ver richten voor de groei en bloei van deze badplaats. Het initiatief van het gemeentebestuur is op vrijwel alle gebieden merkbaar; in alle grote ont- spanningsbedrijven en badbedrijven heeft het een woordje meegesproken. Er is een gemeentelijk bureau, dat dag en nacht zwoegt voor het aan trekkelijk maken van Folkestone als toeristenoord en dat door juiste pu bliciteit en door verantwoorde ex ploitatie van gemeentelijke ontspan ningsoorden aan het particuliere be drijf de steun geeft, die het nodig heeft om tienduizenden bezoekers te trekken. Dat gevoegd bij de natuur lijke gaven, die de Engelse zuidkust bewoners hebben om het de bezoe kers zo aangenaam mogelijk te ma ken. verklaart waarom na 1900 deze stad zo pijlsnel omhooggeschoten is in de rij van dc Engelse badplaatsen. Hel Wereldgebeuren. Indonesië en het Pacific-Pact Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken volgt met grote belangstelling, dc laatste ontwikkelin gen, die uiteindelijk zouden kunnen leiden tot de vorming van een pact voor het gebied van de Stille Oceaan als een soort van tegenhanger van het Noord-Atlantisch Pact. doch het wil niet het initiatief op dit punt nemen, aldus bericht de diplomatieke corres pondent van Aneta uit Washington. Dientengevolge werd de verklaring van 4 Juli door de president van dc Philippijnen, Quirino, inzake de wen selijkheid van wederkerige bijstand onder de Aziatische landen, en de ge zamenlijke verklaring van gisteren door Quirino en Tsjang Kai Sjek, waarin gesproken werd over een Aziatisch Anti-communistisch ver bond, in Washington met woorden van sympathie ontvangen, ofschoon zij vergezeld gingen van verklaringen als „wij hebben daar niet mee te ma ken. Wij staan daar geheel buiten". Deze onbercidheid van de Ameri kaanse regering om een actief aandeel te leveren «in de pogingen tot het sti muleren van de Aziatische samenwer king, aldus verneemt de correspon dent van Aneta in welingelichte krin gen, is voornamelijk te wijten aan de Amerikaanse mening, dat er oen te kort is aan regionaal bewustzijn on der de betrokken landen en er in vele landen geen stabiele regeringen zyn. Terwijl in Europa een Noord-Atlan tische gemeenschap van landen be stond. die zich bewust waren', dat zij in vele opzichten gezamenlijk afhan kelijk waren, zo zeiden deze kringen, kan een dergelijke gemeenschap van landen thans niet gevonden worden in Azië, waar de meeste landen te zeer in beslag genomen worden door in terne politieke moeilijkheden om veel aandacht te kunnen besteden aan re gionale problemen. Bovendien is er in sommige gevallen niet de garantie, dat dc regering, die aan dc macht is. wer kelijk anti-communistisch is of dat zij sterk genoeg is mogelijke commu nistische pogingen om in het bezit te komen van wapens, verschaft door dc Verenigde Staten, te weerstaan. De Amerikaanse autoriteiten, waar mede de correspondent van Aneta sprak, zeide, dat hun indruk was. dat Indonesië een van de vier Aziatische landen was. die hen het meeste ver trouwen gaf betreffende dc toekomsti ge houding en kundigheid in 't weer staan van de communisten. Zij wezen er op. dat de federale, de republi keinse en de Nederlandse leiders al len hun oprechtheid in dit opzicht hadden bewezen en dat Indonesië daarom een sterke democratische bar rière in het gebied van het Zuid-Oos telijk deel der Stille Oceaan zou kun nen worden, indien een stabiele, fe derale regering van oprechte nationa listen gevormd kan worden. Daarom zou Indonesië, tezamen met de Phi lippijnen en misschien Australië en Nieuw-Zeeland te eniger tijd begrij pelijkerwijze kunnen dienen als kern voor het toekomstig verbond in het gebied van de Stille Oceaan, ofschoon de Ver. Staten waarschijnlijk zouden aarzelen deel te nemen aan een der gelijk verbond op kleinere schaal deel te nemen uit vrees, dat dit aan ande re Aziatische landen het gevoel zou kunnen geven door de Amerikaanse regering in de steek gelaten te wor den. In enige Amerikaanse kringen werd tegenover de correspondent van Ane ta de mening uitgedrukt, dat. zolang een Pacific- of Aziatisch Pact, actief gesteund, door de Ver. Staten, prac- tisch onmogelijk of onwaarschijnlijk blijft, de meest geschikte oplossing zou kunnen zijn. dat de afzonderlijke Europese landen steun verlenen aan de Aziatische landen, waarmede zij nauwe banden onderhouden. Deze kringen geven toe. dat dergelijke steun onder de Aziatische nationalis ten een verdenking zou kunnen doen ontstaan, waarbij zij een nieuwe vorm van koloniale overheersing vrezen, doch, zo voegen zij toe. de gevaren, zoals het succes van de Chinese com munisten aan de ene kant en de openlijke, oprechte besprekingen tus sen de Aziaten en de Europeanen aan de andere kant behoren dergelijke vrees te kunnen opheffen. Ooslzaan's gemeentewapen was een vergissing. Donderdagavond heeft de ge meenteraad van Oostzaan be sloten tot wijziging van het ge meentewapen. Voortaan zal de drietandige vork de drie groene kazen missen en in plaats daar van aan iedere punt een groene graszode dragen. De hoge raad van adel heeft reeds goed gunstig op deze verandering beschikt. De verandering is aangebracht omdat gebleken is, dat in 1816 bij dc instelling van een offi cieel wapen de groene plekjes op dc vork van het eenwenou- de officieuze wapen verkeerd zijn geïnterpreteerd. Met de thans aangebrachte wijziging heeft Oostzaan dus het wapen zoals dat officieus voor de 19e eeuw bestond, in ere hersteld. De drie groene graszoden wij zen op het recht van ..spade steken" uit de 13e en 14e eeuw, waarbij stukjes van de omlig gende dijken werden weggesto ken. Daarmede kon een arm lastig geworden gemeente to nen. dat zij aan de plicht tot onderhoud der zeedijken niet meer kon voldoen. Door de hond gered. Door de waakzaamheid van een hond werd een gezin van 12 perso nen, onder wie vijf kinderen, opmerk zaam gemaakt op een hevige brand, die in de afgelopen nacht in haar boerderij te Drumpt bij Tiel woedde. De familie kon zich op het laatste ogenblik in veiligheid stellen. De ge hele inboedel, alsmede de uitzet van een der dochters, die spoedig zou gaan trouwen, ging verloren. Twee schuren konden nog worden gered.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3