N NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen AKKERTJE KAMER BETUIGT INSTEMMING MET ATLANTISCH PACT BANKEMPLOYÉ PLEEGDE FRAUDE WALCHEREN AFSCHEID VAN BURGEMEESTER VAN KATTENDIJKE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1949 TWEEDE KAMER Er zijn echter ook bezwaren. (Van onze parlementaire redacteur). Dc Kamer behandelde Vrijdag het wets ontwerp tot goedkeuring van het Atlan tisch Pact. dat op 4 April jj. in Washing, ton ondertekend is. Een belangrijk onder werp. waarbij het toch wel verwonderlijk aandeed, dat op het aanvangsuur der bij eenkomst niet voldoende leden aanwezig waren om dc vergadering te beginnen. Pas tegen half twee. dus bijna een half uur te laat. hadden minstens vijftig afge vaardigden de presentielijst getekend. Dc Kamer is. met enkele uitzonderin gen. voor dc ondertekening van het Pact. Jn alle toonaarden is de lof ervan be zongen. Men betreurde, dat het noodza kelijk is. dat West-Europa en Amerika zich militair aaneensluiten om een bol werk te vormen tegen de dreiging, die over de wereld hangt, doch juichte het aan de andere kant toe. dat de Westerse volken elkaar hebben gevonden en een drachtig zullen gaan samenwerken. ..In beginsel ben ik het met het Atlantisch l\«r! eens", zei dc heer Ch. J. I. M. Wel ter (KNP). ..omdat het getuigt van de zin voor realiteit". Hij zou Spanje erbij willen hebben en ook dc heer J. de Kadt (P.v.d.A.) was niet afkerig van opneming van dit land. indien het Westen mocht worden aangevallen. Mr. J. J. R. Schmal (CH) zag de waarde Van het Pact in de preventieve werking. Mr. J. A. W. Burger (P.v.d.A.) noemde 'het Atlantisch Verdrag van enorme draagwijdte, omdat het alle landen zich op democratische basis doet verenigen. Halfslachtigheid en voorbehoud vond hij niet verantwoord. Zijn partijgenoot dc heer Dc Kadt schil, derde de Sovjet-Unie af als wereldvijand nummer één en aanvaardde gaarne de leiding van Amerika, omdat de levens belangen van dc Verenigde Staten met die van ons land samenhangen. Uiteraard waren er ook bezwaren. De heren Ch. J I. M. Welter en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR) betreurden, dat nog altijd het wapenembargo voor Indonesië bestaat en eerstgenoemde zag daarin zelfs een onvriendschappelijke be jegening door Amerika. De heer Bruins Slót opperde bovendien de bedenking, dat discriminatie tussen de verschillende landen mogelijk is bij wapenleveranties. Tenslotte wilde de heer Weiter graag we ten. van welke omvang de verplichtin gen zijn, die door Nederland uit het Pact voortvloeien en hij vroeg, of de minister dc garantie kon geven, dat onze vloot niet wordt gedegradeerd ten koste van het leger. Tsjechische tennisspelers niet naar hun land terug. ZIJ GAAN NAAR AMERIKA. De Tsjechoslowaaksc scpelers Drobny en Cernik. die deelnemen aan de Zwitser se tenniskampioenschappen, hebben aan de opdracht van het Sokol-bureau te Praag, om zich onmiddellijk uit de inter nationale kampioenschappen terug te trekken, geen gehoor gegeven. Dit bevel was uitgevaardigd op grond van Duitse cn Spaanse deelname aan de kampioen- schappen. Drobny verklaarde tegenover de pers het volgende: ..WU zijn sportmensen en staan volkomen buiten de politiek. Wij hebben daarom besloten de gastvrijheid der Zwitsers, die ons zo vaak voor hun tournooien hadden uitgenodigd, geen on- jeebt. aan te doen on wij zullen het lournooi dan ook uitspelen. Niemand kan ons verbieden onze sportieve neigingen tc volgen. Bovendien hebben Cernik en ■ik besloten om na het tournooi naar Amerika tc vertrekken". Veel liefhebberij voor Franse franken. Dc A.N W.B. deelt mede. dat er op het ogenblik voor het verkrijgen van de toeristendeviezen voor Frankrijk een zo grote belangstelling blijkt te bestaan, dat bij de afgifte vertraging is ingetreden. De aanvragers zullen moeten rekenen op een wachttijd van drie vier weken. Grote opdracht voor Fokker. Dc Nederlandse regering heeft een contract afgesloten met de N V. Nederl. Vltegiuigenfabriek ..Fokker" voor dc le vering van enige honderden door de Fok kerfabriek in licentie te bouwen vlieg tuigen van het type Gloster-Metcor. Deze tweemotoriRc straalvliegtuigen zijn bestemd voor dc luchtmachten van Nederland en België. De Meteor-order betreft de grootste opdracht welke de Fokkerfabriek ooit ineens uit te voeren heeft gekregen en zal haar enige jaren werk verschaffen. (Ingezonden mededeling) .Studio", de blijde sensatie Lucht postverbindingen met Hollywood. New York, Parijs en Londen. Een oase in de tijdschriftenwoestijn. IE U W S in een O T E D O P Dezer dagen werd tc Soesterberg begonnen inct de uitvoering van het reeds in 1947 ontworpen plan voor een modern ingericht vliegmedlsch laborato rium ten dicnistc van de militaire en civiele luchtvaart in Nederland. Een 27-Jartgc matroos uit Rotterdam is op een onbewaakte overweg in de lijn naar Dordrecht door een trein gegrepen cn gedood. De officier van justitie bii de arron dissementsrechtbank te Rotterdam heeft appel aangetekend tegen het vrijsprekend vonnis, gewezen in de zaak van de chari tatieve vereniging „Particule initiatief". De staking te Antwerpen, die door de algemene bond van het gemeentepersoneel tegen Zaterdag was aangekondigd, is on der zekere voorwaarden uitgesteld tot September. De Nederlandse regering heeft het s s. Volendam beschikbaar gesteld voor hel vervoer van Nederlandse emigranten naar Australië. In dit verband zal de Volen dam 16 December naar Australië vertrcK- kcn. Gedemobiliseerde militairen cn leden van dc Nederlandse verzetsbeweging kun nen van de Australische regering een te gemoetkoming krijgen tot een bedrag van •10 procent van de passagiersprijs voor hen zelf. hun vrouw en hun kinderen. De burgemeester van Oost-Bcrlijn, Fbert, heeft aangekondigd, dat het aan staande voorjaar begonnen zal worden aan het bouwen van een „nieuw en mooi Belijn". dat o.m. gekenmerkt zal zijn door dc afscheiding van dc woonwijken van de industrie-districten. Onder grote belangstelling werd Vrijdag het stoffelijk overschot van de radiotelegrafist L. Post uit Overschle, die bil de ramp met de K.L.M.-Constellation „Dc Roermond" te Bari om het leven kwam. ia zijn Woonplaats ter aarde be- «teld, Het felst ging de heer Gortzak tegen het Pact te keer. Wie vóór het Atalantisch Verdrag is. pleegt verraad aan onze na tionale zelfstandigheid cn onafhankelijk heid. riep hij uit. In zijn opgewonden afkeuring ging hU enkele keren over de schreef van het parlementair toelaatbare, o.a. toen hij aan het adres van de heer De Kadt enige persoonlijke beledigingen uitsprak. Sommige stukken uit zijn speech moest h(j op last van de voorzitter terug nemen. De heer Korthals had ook bezwaren maar betoogde tenslotte dat Nederland verplicht was zijn stem te geven. Conflict tussen artsen en ziekenfondsen van de baan- Naar aanleiding van het door de ziekenfondsen uitgegeven communi qué werd ons van de zijde van de landelijke huisartsenvereniging me degedeeld. dat het dreigende conflict tussen de ziekenfondsen enerzijds en de huisarts anderzijds thans wel de finitief van de baan is. Er is overeengekomen, dat een so ciaal-economische commissie een voor beide partijen bindende overeenkomst zal opstellen. Op het ogenblik zijn on derhandelingen hervat om te komen tot een volledig accoord. dat zal gel den tot bovengenoemde commissie haar definitieve overeenkomst heeft geformuleerd. Montgomery sprak in Den Haag- in een toespraak tot de Koninklijke Nederlandse Vereniging Ons Leger, ge titeld „The Nation at war in modern Times", heeft veldmaarschalk Mont gomery onder meer verklaard, dat de verenigde, kracht van de Westeurope- se unie iedere mogelijke ^nvaller kan verslaan. Iedere natie behoort echter een weinig van naar souverei- niteit op te geven teneinde de nodige samenwerking mogelijk te maken. Voor de rede bestond grote belangstel ling. De vice-president van de Raad van State. jhr. mr. E. Bcelaerts van Blok land. dc staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andrea, de voorzitter van de Eerste Kamer. prof. mr. R. Kranen burg, oud-minlstcr ir. Albarda en tal van militaire attaché's waren aanwezig. Aan het einde van zijn toespraak maak te veldmaarschalk Montgomery nog de volgende slotbemerkingen: „Men hoort somtijds beweren dat Groot-Brittannië alleen - belang heeft bij de verdediging van West-Europa, omdat het daardoor groter immuniteit zou verwerven. Dit is absoluut onwaar. Wij zijn allen tezamen als een team bü deze zaak betrokken, we zullen tezamen zwemmen of zinken. Indien er oorlog zou uitbreken gedu rende mijn actieve militaire carrière dan zal ik vechten om Nederland tegen agres sie te verdedigen 'en de vijand uit het Oosten verhinderen uw land wederom te bezetten." (Ingezondeo mededeling). neem een Prinses Wilhelmina opent psychiatrische inrichting. Prinses Wilhelmina heeft Vrijdag tc Leidschendam de psychiatrische in richting „Hulp en Heil" van de stich ting „Nederlandsche Hervormde in richtingen voor zenuw- cn geesteszie ken" geopend. Prinses Wilhelmina verklaarde hierna de inrichting met een kort woord voor geopend. Zij zei dit te meer gaarne te willen doen, omdat het als het ware een voortzetting is van de arbeid van haar lieve moeder, die voor het werk der Stichting een warm hart had. Dodelijk ongeval te Haarlem. Twee meisjes, de 12-jarige J. E. M. G. uit Bloemendaal en de 13-jarige B. K uit Haarlem fietsten Vrijdag naast elkaar te Haarlem, toen een grote vrachtauto met aanhangwagen, gela den met bloembollen passeerde. De sturen van de fietsen raakten in elk aar en het oudste meisje viel naar links op de weg, geraakte daarbij on der het rechter achterwiel van de aanhangwagen en werd op slag ge dood. Het meisje uit Bloemendaal viel met het hoofd tegen de trottoirband en moest met een zware hersenschud ding naar het St. Elisabeth gasthuis worden vervoerd. Staking in Amerikaanse staalindustrie afgewend. Een grote staking in de Ameri kaanse staalindustrie, die Vrijdag nacht zou zijn begonnen, is thans van de baan. De „grote drie" van de Ame rikaanse staalindustrie de U.S. Steel, de Bethlehem en de Republic Steel hebben het voorstel van pre sident Truman voor een bestand van 60 dagen cn een commissie van on derzoek, die een oplossing van het geschil moet zoeken, aanvaard. Waarnemend chef van de Marinestaf. Met ingang van 1 Juli 1949 is schout bij nacht F. J. Kist eervol ont heven van zijn functie van plaatsver vangend chef van de marinestaf. Tot opvolger is benoemd kapitein ter zee A. de Booy. die dezer dagen met het m.s. „Oranje" uit Indonesië in Neder land is aangekomen. Hoogspanningskabel in de Oosterschelde gelegd. WERKZAAMHEDEN VERLIEPEN VLOT. Vrijdagmorgen is opnieuw dooi de P.Z.E.M. een hoogspanningskabel gelegd door de Oosterschelde tussen Noord Beveland en Zierikzee, Oos telijk van de vorig jaar gelegde ka bel. Gold dit went voor een jaar nog min of meer als een experiment, ditmaal beschikte men over meer routine en de kabellegging had dan ook een bijzonder vlot verloop, het geen mede te danken was aan de gunstige weersomstandigheden. In vjjf kwartier tijds lag de 10 kV-ka bel op de bodem van de Ooster schelde. Bij deze „operatie", die deel uitmaakte van de werkzaamheden voor de uitbreiding en verbetering van de totale stroomvoorziening in Zeeland, waren een dekschuit van 300 ton, twee bergingsvaartuigen en een sleepboot ingeschakeld. De Katholieke H-B.S. voor Midden-Zeeland- Naar aanleiding van de plannen om een Rooms-Katholiehe H.B.S. in mid den-Zeeland te stichten, werd in de Schouwburg te Middelburg een ver gadering gehouden, georganiseerd door het plaatselijke comité van actie. Het staat nog steeds niet vast, of deze school in Goes gevestigd zal worden; deskundigen zullen onderzoeken, wel ke plaats voor de vestiging het meest in aanmerking komt .Overwogen werd. dat, wanneer de school eventueel in Goes zou komen, het wellicht aanbe veling verdient voor de Walchersche leerlingen een parallelklasse in Mid delburg te stichten, teneinde de reis- moeilijkhqden en -kosten te ondervan gen. Uiteraard kwam ook de moeilijkheid om een voldoende aantal leerkrachten te verkrijgen, ter sprake. Medegedeeld werd. dat in dit verband reeds twee congregaties toezeggingen hebben ge daan, terwijl een derde een verzoek in deze richting in beraad heeft. „Damco" wordt gerepareerd- Het sleepscliip „Damco" dat kort ge leden op de Schelde bij een aanvaring tot zinken werd gebracht, maar in middels is gelicht, werd op de scheepswerf te Terneuzen door een drijvende bok aangevoerd ter repara tie. Stichting voor Gezinszorg op Zuid-Beveland. Door samenwerking van de diaco nie der Nederl. Hervormde Gemeen ten van 's-Heer Arendskerke (dorp), 's-Heer Hendrikskinderen en Nieuw- dorp en de diaconie der Gerefor meerden Kerken te Nieuwdorp en Lewedorp zal eerstdaags in de gemeen te 's-Heer Arendskerke een stichting voor Gezinszorg in het leven worden geroepen. In de stichtingsakte zal worden op genomen, dat deze gezinszorg zal wor den uitgeoefend in Prot. Chr. Refor matorische geest. Met opzet is het woord reformatorisch ingevoegd, om dat de term Prot. Chr. te ruim werd geacht. Wat de kosten betreft, wordt gere kend op een subsidie van het rijk en de gemeente tot een bedrag van 50%. De andere 50% komen ten laste van de kerken en van bijdragen van hen, die door de gezinszorg worden gehol pen. Ook zij, die niet behoren tot de deelnemende kerken zullen geholpen worden. Een moeilijk punt is het verkrijgen van gezinsverzorgsters. Gedacht is aan één Hervormde en één Gereformeerde kracht. „Osnam" neemt lading van „Mazury" över. Vrijdagmorgen arriveerde te Vlissingen het Poolse m. s. „Osnam". dat de lading zal overnemen van het Poolse m. s. „Ma zury", dat te Vlissingen in reparatie is. Thans is het Kon. Besluit afgekomen waarbij aan de heer W. L. Sonke, kassier van de Coöp. Boerenleenbank tc Krab- bendijke de gouden eremedaille van de O. N.-orde werd verleend. (Ingezonden mededeling) Voor ideale reiniging van elk kunstgebit, ook plastic! Tast de natuurlijke kleur van Uic kunstgebit niet aan! PRO DENT A AMERSFOORT Oneerlijke handelingen leverden hem in drie jaar tijds 50.000 op. Geld werd verbrast. Voor de Arrondissements-Rechl- bank te Middelburg is Vrydagmor. gen een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden geëist tegen de em ployé van 'n grote bankinstelling te Zierikzee, de 40-jarige N. B. Deze man heeft zowel dp Bank als de cliënten hiervan door het plegen van fraude over een tijdvak van 3 jaar opgelicht tot een totaalbedrag van oO.OOO. B„ die deze fraude toegaf, ver klaarde tot verbazing van de presi dent, mr. Th. Portheine. dat er in 5 jaar tijd geen contröle op de Bank was geweest. Zou dit wel het geval feweest zijn, dan zouden de ver- uisteringen reeds veel eerder aan KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk. De Generale Synode der Ned. Hervorm de kerk. behandelde ordinantie VI (over de predik, en eredienst), waarbij het dienstboek der kerk ter sprake kwam. De commissie ad hoc is hiermede echter nog niet gereed. De vraag omtrent de Friese vertaling der liturgie en van het gebruik van de Friese bijbelvertaling en psalm berijming zal nader aan de orde komen- Het ontwerp werd overigens aanvaard. Ordinantie XIV (over het presbyteriaat) werd met geringe wijziging aanvaard. Daarna kwam in behandeling ordinantie XX (voor het verband met andere ker ken). Dit ontwerp heeft sinds de in diening een grondige wijziging onder gaan. De mogelijkheden van verband met andere kerken zijn soepeler gemaakt cn er komt een gastrecht voor leden van andere kerken. Vervolgens werd besloten het aantal classes van 45 op 54 te brengen. Het voorstel tot aangaan van een Ned. Her vormde stichting voor geestelijke volks gezondheid werd met algemene stemmen aangenomen. De synode stelde een brede commissie samen tot het voeren van een kerkcli gesprek met deputaten van de Gert meerde Kerken over de problemen. Uk voortvloeien uit de nieuwe kerkorde. het licht zijn gekomen. Eén van de rechters vroeg B. of hij nooit be vreesd was geweest, dat het mis drijf ontdekt zou worden, waarop de man laconiek antwoordde, „Jawel Edelachtbare." De president vond het gebeurde van buitengewoon ernstige aard, te meer, wanneer men de bestemming, die verdachte aan het oneerlijk ver kregen geld gaf, in aanmerking neemt. „U hebt dit geld verbrast, anders kan ik het niet noemen", al dus mr. Portheine, „en door Uw han delingen heeft u uw positie, die ge baseerd was op een werktijd van 28 jaar, volkomen geruïneerd." MISBRUIK GEMAAKT VAN VERTROUWENS POSITIE. De officier van justitie achtte be wezen dat op grote schaal valsheid in geschrifte is gepleegd. Het maat schappelijk nadeel, ten gevolge van de fraude is in geld uitgedrukt vrij wel nihil, omdat de Bank bij Beurs- polis tegen verduistering verzekerd is en met het oog op de generale preventie vond spr. een zware straf op zijn plaats, omdat B. ernstig mis bruik heeft gemaakt van zijn ver trouwenspositie. De officier sprak met bevreemding over het volkomen gebrek aan contröle op de Bank. De verdediger, mr. C J. B. du Croo uit Zierikzee, merkte op, dat het algemeen bekend was in Zierik zee, dat B. zich grotere uitgaven veroorloofde, dan zijn betrekkelijk klein salaris hem toestond. Ook zijn superieuren zouden dit hebben moe ten merken, doch niettemin werd geen contröle uitgeoefend. Na een gunstige verklaring over B. van diens vroegere patroon te hebben voorgelezen, verzocht spr. met klem om een gecombineerde straf op te leggen; gedeeltelijk voorwaardelijk t gedeeltelijk onvoorwaardelijk. Uitspraak 29 Juli a.s. (Ingezonden mededeling). (Ingezonden mededeling). Vacantie-centrum te Koudekerke wordt geopend. Vandaag zal de afdeling Zeeland van de International Friendship League (Bond voor Internationale Vriendschap) naar vacantie-centre „Westduin" te Kouderkerke openen. Na een maandenlange voorbereiding zijn de Zeeuwse I.F.L.Ters dan einde lijk zo ver. dat zij hun Nederlandse cn buitenlandse vrienden kunnen ont vangen. 14 dagen zullen zij samen met Zweedse. Noorse cn Franse vrienden hun vacantie in het door de Zeeuwse afdeling georganiseerde centre door brengen. Door aantrekkelijke excursies naar Westkapelle. Veere en Brugge zullen de buitenlanders met Zeeland bekend gemaakt worden. In Brugge wordt o.a. een bezoek gebracht aan de Ge rard David tentoonstelling De heer Popma. bekend om zijn gekleurde opnamen van Walcheren van voor en na de oorlog, zal er mede toe bijdra gen. dat de gasten een zo duidelijk mogelijk beeld van Zeeland krijgen Op Woensdagen is er een z.g.n. social (culturele avond) met voordracht, declamatie, zang etc., teiwijl er Vrij dags een kampvuur zal zijn. Als bijzonderheid' zij nog vermeld, dat dank zij de medewerking van B. en W. van Meliskerke de gasten een avond zal kunnen worden aangebo den. welke wordt verzorgd door het Meliskerks Dameskoor, dat in kle derdracht Zeeuwse leideren ten ge hore zal brengen. Aldus tracht de I.F.L. haar doel: „Laat vriendschap helen, wat gren zen delen", te bereiken. Vlissingen R.H.B.S. VLISSINGEN. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Van la: Piet Baas. Jaap de Fouw, Char les Hazenbosch. Jan Jongman. Hans Lems, Cor van Loenen, Co Reïnhout. Iet Rekkers. Rienus Rijkeboer, Louis Van- dekerkhove. Johan v. d. Vegt, Ko Wal- rave. Hans Woltering, Maarten v. IJzer- loo. Van lb: Willy de Bakker. Ans Bom. Lou de Boo v. Uijen. Berutï Cemeska, Wim Hoogersteger. Corri de Jonge, Leen Kwist. Willy Leenders. Anneke v. d. Meer. Jan de Nooijer, Henk Verheij. Elly de Vries, Willy v. Weele, Henk Schroote. Van I c: Rienus Balmakers. Marian Bartstra. Mien Berting, Louw Cijvat. Piet v. Dongen. Nelly Eijgelaar, Addy Goed- bloed, Hilda Groendijk, Toos v. d. Grijp. Hans Huijgens, Hendrik Huisman. Harry Kaufman. Leo de Klerk, Bram de Koe ne. Ellen Kolff. Job Korff. Huub Meiier. Jan Oranje. Geza v. d. Sande, Anton Schipper. Annie Tellier. Arie Voikert, Jan Wisse. Herexamen: 11; niet bev.: 8. Van II naar III: van 2a: Ans van As, Joop Dek. Laüran v. Dierendock, Piet v. Gelder. Ronny Groen. Jan Hormes. Jan Lefeber. Tonny Macaré. Rini Meijer. Ja cob v. Sabben. Bram v. Schijndel. Piet v. d. Slikke, Jan Steenaard, Piet Stene- ker. Corri Vierhout. Rudi Vleesdrager, Johan Weststrate. Van 2 b: Hans Appel. Marina Baard, Frans Bloos. Mies v. Boven. Pierre Eijn- wachter. Piet Geljon. Geo de Greef. Paul Groenenberg. Jan Guérand. Han Jonk. Joop Kampman. Anneke Kerkhove, Piet Knuijt. Adri Leinse. Jaap Lieuwen, Ma- rius Meulmeester. Wim de Nooijer, Cor Pierens. Carl Pusch, Piet Quite. Jan de Ridder. Adri Sanderse. Nico de Smit. An ton Steketee. Henk de Waal. Jacob Wisse, Benni Wijtenburg, Kees Zandee. Herexamen: 1: niet bevorderd: 12, Van III naar IV: Van 3a: Jean Antonisse, Jo Cijsouw. Jan Hollaers. Gerard Kentin. Nelli Krul. Piet Krul. Mieke Lems, Rob Louis, Willy v. Nek. Jenny de Ries. August Saman. An ton Smals. Henk Tabak, Sunny Traast, Gerda Valkier, Piet de Vlieger. Els de Vries. Herman de Vuijst, Rinus Weug, Ju li Woudenberg. Van 3b: Suus Aersens. Jan Berting. Juul Braat. Ali de Buck, Loes Gillissen. Adri Groenenberg. Dini Haccou, David Hannewiik. Bctty Herman. Thca v. Hijfte, B^rtus Kögelcr. Adri v. Maldegem. Hans Mcnh-. Lcni ter Meulen, Tonny Noest, Nelly Steneker. Jan v. d. Woesti.ine. Van 3c: Wim Adriaanse. Frans v. d. Berg. Jan Dieleman, Jan Gillissen, Ko Goedegebure. Frans Goethart. Albert Hokkeling, Piet Janse. Jan Langedijk, Wim v. Leeuwen. Johnny Looisen. Rinus Polderman, Wink Punt, Nico Zandee. Jan v. Aller. Niet bevorderd: 7; herexamen: 4. Van IV naar V: Van 4A: Cobi Eekman. Jan v. Gelderen. Sietje Grippeling. Els Huijgens. Go de Kloe, Bep Knuijt. Miny v. d. Kop. Adri v. d. Lijcke, Piet Moll, Ria Ross. Agatha v. Sabben. Jetty Sissing, Marietje Smals. Ko Stroo. Hans Tuinman, Louis Verhulst. Hans Weterings. Niet bevorderd: 2. Van 4B: Mies Blankert. Theo Boogaard. Cobi Bos. Rinus Braam. Casper Dekker. Rudi de Greef, Ineke Hubregse, Jaap Jil- leba (voorw.), Cris Kok. Joop v. Leeu wen. Jacques de Lege (voorw.), Aleid v. Maunk, Jan v. d. Schaft (voorw.). Jan Somers. Rudi Speckens, Gerda Spuyman. Van 4C Henk v. Damme, Jo v. d. Endt, Piet Kerkhove. Jopie Kok (voorw Wim Lems. Joop Nooijens, Dirk Oosterling. Adri Sorgedrager. Rob Sorgedrager (voorw.) Niet bevorderd: 9. SPORTDAG Vandaag zal te Vlissingen een sportdag worden gehouden, georgani seerd door de Hervormde Jeugoraad waarbij alle aangesloten verenigingen hun medewerking verlenen. Op het terrein Const. Huygenslaan aanvang 2 uur (voor de junioren), 's Avonds om half acht zal er als slot een voet balwedstrijd gespeeld worden tussen de „C.J.V. en de Jonge Kerk" tegen de „CJMV en de COJO". (Ingezonden mededelingen). HOOFDPIJNPOEDERS „WEHAPHARM" stillen de hevigste hoofdpijn. 65 cent per doosje a 12 poeders. Verkrijgbaar alle goede pharmaceutische zaken. W. F. v. d. Hofstede en Zn. Middelburg Televisie uit Londen in Middelburg ontvangen. De Middelburgse lelevisie-amateur de heer C. A. Kunst, is er in geslaagd met zijn apparatuur enige malen de televisie-uitzending van dc B.B.C. te Londen te ontvangen. Ondanks de at mosferische storingen waren zowel beeld als geluid zeer duidelijk. Daar deexperimentele uitzendingen van Philips van Eindhoven uit gedurende de zomer gestaakt zijn, had de heer Kunst zijn ontvangapparaat enigszins omgebouwd, om te trachten door ver andering van de z.g. afstemkringen „Londen te krijgen" en inderdaad is hem dit gelukt. Enige dagen tevoren was dit ook reeds met behulp van dc zendantenne geschied, doch toen was het beeld nog niet zo duidelijk. Zover ons bekend is slechts één maal eerder de B.B.C.-uitzending in ons land opgevangen, namelijk op een toren te Boxtel met behulp van een speciale Philips-apparatuur. De af stand LondenMiddelburg bedraagt circa 250 km. De antenne van de heer Kunst heeft een hoogte van 22 meter, terwijl de Boxtelse toren uiteraard veel hoger is. Inmiddels gaat deze televisie-en- housiast door met experimenteren. Hij heeft reeds het geluid van de televi siezender in Parijs (afstand circa 350 km!) opgevangen, zelfs duidelijker dan dat van Londen en hoopt nu door eni ge wijzigingen in zijn apparatuur ook het beeld te krijgen. Schilderijen van van Dongen in Middelburg gearriveerd. Met een tapissière van het museum Boymans te Rotterdam is de collectie schilderijen van Kees van Dongen, die van morgen af in het Kunstmu seum ten toon wordt gesteld, in Mid delburg gearriveerd. De vertegen woordiger van het Rotterdamse mu seum was vol lof over deze expositie ruimte. Daarna begon het moeilijke en verantwoordelijke werk van t op hangen der doeken, dat echter met overleg cn artistieke visie is verricht, waardoor alle 34 schilderijen volledig tot hun recht komen. EXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL MIDDELBURG Voor het examen „Bijbelse vakken" aan de Chr. Kweekschool te Middel burg zijn Vrijdag alle candidaten ge slaagd, namelijk de dames A. G. Ant- heunisse, Middelburg; W. J. Balke nende. Kapelle, C. J. Fraanjc, Lewe dorp; F. A. Groot Nibbelink, Grijps- kerke; E. M. de Krijger, Zaamslag; W. Sohier, Vlissingen en G. J. Tim mermans, Middelburg en de heren J, v. d. Driest, Breda en J. M. Huij- bregtse, Veere. Middelburg WELKE WINKELIER WENST DE WISSELBEKER TE WINNEN Men zal zich herinneren, dat het gemeentebestuur van Middelburg enige tijd geleden een wieselbeker beschikbaar stelde voor de winke lier. die in het vreemdelingenseizoen de best verzorgde étalage inricht. Deze originele geste werd alom op hoge prrjs gesteld. Momenteel moet deze wedstrijd geacht worden aan de gang te zijn. doch helaas komt het nog te weinig voor. dat de Mid delburgse winkeliers bijzonder veel werk van hun uitstalkasten maken. Gebeurde dit wel, dan zouden zij in dit seizoen, nu er een intensief vreemdelingenbezoek aan de Zeeuwse hoofdstad valt te constateren, niet alleen extra aandacht "op hun eigen zaak vestigen, doch tevens er aan medewerken om de naam van Mid delburg dis koopstad van Zeeland meer ingang te doen vinden. Wellicht verdient het daarom aanbeveling de betrokken winkeliers aan te sporen mede te dingen naar de beker en hun étalages een apart cachet te geven Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen: 14 Juli, Bac chus v. Rotterdam: Frem v. Meppel. 15 Juli. Marsdiep v. Antwerpen. Vlissingen %'ertrokken: 15 Juli. Frem n. Londen; 14 Juli, Eban n. Grangemouth. Gepasseerd n. Antwerpen: 14 Juli. Prins Willem IV v. Montreal: 15 Juli. Blijden- dijk v. New York; Lingestroom v. Rot terdam. Gepasseerd v. Antwerpen: 14 Juli. Prin sengracht n. Helsinki; Rose Mary n. Bil bao; Prinses Marijke n. Rotterdam; Prins Alexander n. Hamhurg; Strijd n. Rotter dam. Ingezonden mededeling). Wij leveren wafer voor mens en dier, „Misbruikt" het nu niet voor Uw plezier! N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. In bijzondere raadsvergadering- Ia een bijzondere raadsvergadering, die in verband met de grote belang stelling, in een der loodsen van de Mtf De Wilhelihinapolder werd ge houden, heeft Jhr, mr. D. van Doorn Vrijdagmiddag afscheid van de ge meenteraad van Kattendijke geno men. Behalve de raadsleden, waren hier bij verschillende burgemeesters en se cretarissen van omliggende gemeen ten en de voorzitter en directeur van de Wilhelminapolder aanwezig. In zijn laatste toespraak als Durge- meester, gaf jhr. van Doom een te rugblik op de afgelopen 10 jaren. Hierna Dracht hij allen hartelijk dank voor de goede en prettige sa menwerking. Met de wens dat God steeds met allen en de gemeente Kat tendijke zal mogen zijn, besloot jhr. mr. van Doorn zijn toespraak en droeg zijn ambtsketen over aan de wnd. burgemeester, wethouder C. Burger. Als aandenken bood hij de gemeente een voorzittershamer aan. Wethouder C. Burger sprak na mens de raad, herinnerde ook aan de zorgvolle dagen en dankte de burge meester voor zijn goede leiding. Na het sluiten van de raadsverga dering voerden achtereenvolgens nog het woord de heer W. C. D. Hane- graaf, voorzitter van de Mij. de Wil helminapolder, de burgemeester van Kloe tinge, mr. H. N. Baron Schim- melpenninck van der Oye namens de naburige gemeenten en als vriend en de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, die de scheidende ook dank bracht voor hetgeen deze o.m. als wnd. voorzitter van V.V.V. en als se cretaris van de schoolartsendienst, in het belang van Goes heeft gedaan. Met enkele woorden heeft jnr. mr. van Doorn dc verschillende sprekers dank gezegd voor hun prettige sa menwerking. Vrijdagavond heeft de bevolking van Wilhelminadorp afscheid geno men van Jhr. en mevr. van Doom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2