KAPPIE —marsil Nieuws uit Zeeland Sport en wedstrijden Ws KATTENDIJKE NAM AFSCHEID VAN ZIJN BURGEMEESTER K.M.A. FEESTELIJK HEROPEND STEMMEN UIT DE PERS en het raadsel van de rozenhouten kist KLANKEN uit de AETHER VRIJDAG 15 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Het kasteel van Breda werd weer betrakken. In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard heeft de minister van oorlog, mr W. M. R. Schokking, Donderdag de Koninklijke Militaire Academie in Breda heropend De plechtigheid werd gehouden op de binnenplaats van het Kasteel van Breda, waar reeds gedurende 120 jaar de K-M.A. is gevestigd. In de aanvang van de plechtigheid her dacht de gouverneur der K-M.A.kolo nel F. Puffius. de cadetten, die in 1940 gevallen zijn. Na een kort inleidend woord, hield de generaal-majoor der ge nie J. Kok een korte rede. Luitenant-generaal Calmeijer sprak in de plaats van generaal M. H. J. Kruis, die verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. vergeleek het leger met een pyramide. De grote laag bestaat uit soldaten, de kleine laag uit onderofficieren en een nog kleinere laag uit officieren. Een le ger zonder soldaten zou een parodie zijn. Een leger zonder onderofficieren zou een leger zonder ruggegraat zijn en een le ger zonder officieren een leger zonder hoofd en hart. Het is volgens spreker altijd zo geweest, dat de officieren de geest van het leger bepalen. Zy vormen het zout van het leger. MINISTER SCHOKKING SPREEKT. Minister Schokking wees er op hoe belangrijk de K.M.A. is voor de jonge mensen, die hier worden opgeleid. In een belangrijke periode van hun leven ont vangen zij hier niet alleen onderwijs, maar wordt hun persoonlijkheid gevormd. Spr. herinnerde aan de beide lege to rentjes in het gebouw, waar thans de Katholieke en Protestantse ere-diensten niet aanwezig zijn. Ook al moet de groot ste zuinigheid betracht worden, toch hoopte hij, dat ook de ere-diensten spoe dig weer een plaats in de K.MA. zal gaan innemen. Voorts sprak de minister over het Val kenberg, het Bredase park, dat aan de K.MA, grenst. Dit park gaat Breda aan het hart. Als resultaat van het onderhoud tussen de minister en het gemeentebestuur van Breda kon spr. mededelen, dat het Valkenberg weer aan Breda wordt terug gegeven. In ruil daarvoor zal de gemeen te aan de K.M.A. een patriciërshuis aan het Kasteelplein over doen. Voorts zal de gemeente een sportcomplex inrichten voor de cadetten, waarmede de cadetten beter af zijn. De burgemeester van Breda, mr. Prin sen, herinnerde met een warm woord aan de grote belangstelling van de Bredase burgerij voor de K.M.A. Hij bood het ge schenk van de stad, een door Charles Eyck geschilderd statie-portrtet van H M. de Koningin, aan de gouverneur der K.M. A. aan. Na afloop van de lunch stonden de cadetten op het grote terrein voor het hoofdgebouw aangetreden. Hier sprak de oud-gouverneur der K.M.A. generaal-ma joor b.d. H. C. Q. Baron van Lawick. de cadetten toe en droeg deze het vaandel van het cadettencorps aan kolonel Puf fius over. REDE VAN DE PRINS. Tenslotte richtte Z.K.H. Prins Bernhaid zich tot het cadettencorps. Hij noemde dit een belangrijke gebeurtenis. Vele ver anderingen zijn aangebracht, misschien zijn er velen onder de oudere officieren, aldus de Prins, die dit verblijf te luxueus vinden en minder geschikt voor de vor ming van de troep. Men moet er reke ning mee houden, dat nieuwe tijden nieu we eisen stellen. De Prins zeide tot de cadetten, dat ons land op hen rekent in vrede en oorlog. Z.K.H. hoopte, dat zij zullen worden voorbereid tot vlotte, en thousiaste en plichtsgetrouwe mannen, die hun troep tot voorbeeld zullen -zijn. Wanneer u t.z.t. beëdigd wordt, aldus de Prins, hoop ik, dat gij u bewust zult zyn van de zware plicht, die op u rust. Ons gehele volk en vooral de Koningin heeft grote belangstelling voor het cadetten corps. Toont u die belangstelling waar dig, zowel in als buiten dienst. Na de toespraak van de Prins defileer den de cadetten langs de genodigden. A POINT OF NO RETURN. In „De Volkskrant" schreef de bekende luchtvaart-pionier W. van Veenendaal, onder de titel „A point of no return" een treffend in memoriam voor de bemanning van de „Franeker", dat tegelijkertijd be zielt tot voortgaan, ook in de K.L.M. „Wederom is het duidelijk geworden hoe betrekkelijk het vliegersleven zijn kan. zélfs als zijn bekwaamste vertegen woordigers, in een perfecte saamhorig heid bijeen, menen alles gedaan te heb ben om dit leven bestendig te doen zijn. Men moet in de historie der vader landse luchtvaart teruggrijpen tot bepaal de gelegenheidsvluchten om in 't K.L-M.- milieu zulk een equipage te vinden als de lieden, die de „Franeker" naar een veilige haven loogsteji. JEr waren er tien. Enkelen onder hen, hun persoon, hun staat van dienst, spreken tot onze ver beelding. Gezagvoerder Van der Vaart, een bril jante, jonge gezagvoerder. Wij zaten op gesloten in hel kamp Schoorl en het scheen alsof het leven met ons had afge daan. Maar deze robuuste sportleraar bracht op menigvuldige dieptepunten in dat tijdperk van Duitse machtswellust, de sfeer waar tweehonderd van zijn me degevangenen, zijn vliegercollega's, de kracht uit konden putten zichzelf te zijn en te blijven. Nederlanders en vliegers, slechts wachtend op de dag die zo ver leek. de dag van de wederopstanding van het vaderland en van zijn luchtvaart. Van der Vaart heeft die dag, Gode zij dank, beleefd. En in luttele jaren na de bevrij ding ontwikkelde hy zich tot een gezag voerder van klasse, die waardig bevon den werd die opdrachten uit te voeren, welke de allerhoogste vakmanschap eis ten. Wy zien dan verder op die lijst van namen: Carola Graf, het Hollandse jonge meisje, dat als een acquisitrice voor het varen in de lucht was uitgegroeid en haar jonge hart aan de luchtvaart had geschonken omdat zij wellicht haar beroep hoger schatte dan de frivole fees ten, hoger dan het klatergoud, waarmede dat beroep somtijds schynt te zijn gegar neerd. Wij zien de vlieger Van Kooy, de man die in datzelfde vak zijn oudste broer ver loor en die zelf, getorpedeerd door een Japanse duikboot in de Oceaan, op Su matra terecht kwam. zyn tyd in Japanse gevangenkampen doorbracht, maar noch tans het feu sacrée bezat dat geslagen mannen tot mannen maakt. En wanneer wij na een rustige maar geënerveerde overdenking met onze geest te pletter lopen op het noodlot, wan neer wy beseffen hoe wederom een „zwarte week" ons stervelingen herinnert aan 1935 toen in luttele dagen de K.L.M. drie van haar machines verloor, dan rest ons slechts de eigen wil om trouw te biy- ven aan het land dat een maatschappy voortbracht, waarvan dat land in een tyd- vak van dertig jubileumjaren is gaan houden. Een land, dat de klaroenen liet 6challen toen het goed zéér goed ging - maar een land ook dat karakter kan tonen als de wind ons eens niet in de zeilen blaast. Een land. een maatschappy, op velerlei gebielen vechtend met de rug tegen de muur komt alles te boven, als dat land voort bUjft gaan in de geest waarin de besten stierven. Somtijds bepaalt de Schepper het ..point of no return" (het uiterste punt tot waar men kan vliegen èn vanwaar men nog terugkeren kan zonder tussenlan ding) en we hebben slechts onze hoofden te buigen. Maar evenzeer als aan alle leven de catastrofe inhae- rent is, even zozeer zullen wy met de tanden op elkaar tóch blijven vechten voor dat land, voor haar wereldomvatten de luchtlijnen, dat in de Koninklijke Maatschappy wel eens droefenis, maar nog veel meer geluk geschonken kreeg. De grootste van die luchtvarend» Iwan Smirnoff sprak vanmiddag een gedenkwaardig woord. Hij was meer ge troffen dan wie ook. Hy sprak: „Wij gaan nooit terug, want waar het leven is zul len er Nederlanders zijn: want voor Ne derlanders zal er nooit of te nimmer zyn een „point of no return". Want met de „Franeker" ging Smirnoff's oudste mar conist. Hoogland, ten onder. En geen col lega ter wereld heeft zyn vakkennis ge ëvenaard; geen ontvangststation in die zelfde wereld kent zyn „hand-van-schrij- itn et> Geen telegrafist ter wereld op alle lijnen vermocht zich met hem te me ten. En wanneer de besten onder ons alles fa^en voor een hartewens dan rest ons zeker in hun voetsporen verder te gaan en niet by de pakken te gaan zitten. van gezagvoerder Van der Vaart, van zyn passagiers en van zyn bemanning nemen wij geen afscheid. Want in onze £?.nr,ne,rine leven zy voor immer voort. Dit Nederland, dat nog steeds gedompeld u. tra#edie van bezetting en verlies nochtans met open vizier door het gehele heeft slechts één eigenschap: voor dit Nederland bestaat er nooit en te nimmer een „point of no return". Lichtingen 1941, '42 en '43 en de Nationale Reserve. In hun antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Krol (C. H.), hebben de ministers van oorlog en binnenlandse zaken thans opnieuw bevestigd, dat zij de mening zijn toe gedaan, dat de aanmelding voor het nationaal instituut „Steun Wettig Ge zag" moet blijven berusten op basis van vrijwilligheid, mede in verband met de eisen van betrouwbaarheid. De ministers verwijzen overigens nog maals naar hetgeen door de minister van oorlog destijds in de Eerste Ka mer is gezegd, n.l. dat hij hoopt, dat de aanmelding voor de nationale re serve zo talrijk zal zijn, dat de rege ring niet genoodzaakt zal worden de Staten Generaal opnieuw te raadple gen over de mogelijkheid de lichtin gen 1941, 1942 en 1943 onder de wa penen te roepen. De regering wenst deze mogelijkheid niet te gebruiken als een stok achter de deur, maar deed destijds reeds een ernstig beroep op deze groepen. Polder onder water om muizen te verdrijven. Tengevolge van de langdurige droogte van de laatste weken is de muizenplaag in de Betuwe sterk toe genomen. Bepaalden de muizen zich aanvankelijk tot het verorberen van gras uit weilanden, door de grote droogte waardoor het gras verdord is. hebben zij thans het meest hun vraatzucht botgevierd in korenvel den, bietenvelden en andere land bouwgewassen. waardoor een enorme schade werd berokkend. Het vee in de weilanden is veelal van voedsel verstoken en wordt zo goed mogelijk bijgevoerd met koren en veevoeder. Ook het fruit heeft te lijden van de droogte en wanneer het niet gaat re genen dan zal het fruit te vroeg van de bomen vallen. De boeren hebben in het algemeen niet tijdig de nodige maatregelen ge troffen om de muizenplaag te bestrij den. In de polder Beusichem is het polderbestuur voornemens een gedeel te van de polder onder water te zet ten om daardoor de muizen te ver jagen. 3. Kappie en de maat vorderden snel, want zij hadden er beiden de pas ingezet. Ze hadden de stad reeds achter de rug en lie pen nu op een buiten weg, die pal Ooste lijk ging. „En een zeeman „Ahoi, ahoi, ahoi, „Vaart er met zijn (schip". De maat probeerde mee te zingen, maar er kwam alleen maar 'n brommend geluid uit zijn keel. Intussen lazen de twee koelies (de lange ma gere heette Piet Paal en hij was geen Chi nees) en de dikke kleine heette Pong, want hij was wel een Chinees) de brief. Tenminste Piet Paal kon alleen maar lezen en hij deed dat hardop. „Een rozenhouten kist met inhoud.Tempel van het Wijze Oogze ventien mijlen Oostelijk van de stad „Een schatkist!" riep Pong. (- „Voor ons!" zei Piet Paal. „Denk maar niet dat die kapitein en zijn maat daar het eerste zijn! Voor dat ze daar zijn, hebben wij die kist al in ons bezit!" „Maar hoe dan?" vroeg Pong. „Zij hebben ene grote sprong vooruit". „Wij .springen nog veel harder vooruit!" zei Piet Paal. „Wacht maar!" KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Zierikzee (tweede pre dikantsplaats): I de Bruijne te Hil versum en Jac. Overduin te Meppel. GEREF. GEMEENTE. heer J. W. Kersten, cand. te heeft bedankt voor het de Geref. Gemeente te De Rotterdam, beroep bij Tholen. Wereldraad van Kerken en hel Duits vluchtelingen-vraagstuk. Het centrale comité van de We reldraad van Kerken heeft een re solutie goedgekeurd, waarin wordt erkend, dat een ernstige toestand is geschapen door de twaalf millioen vluchtelingen uit Oost-Duitsland en de hoop wordt uitgesproken, dat „de ontmantelingspohtiek in Duitsland ten aanzien van fabrieken, die niet uitsluitend voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal kunnen die nen, zo wordt toegepast, dat er een redelijke werkgelegenheid blyftvoor deze nieuwe toevloed van bevol king." Hieraan wordt echter toege voegd: „Het comité is zich ander zijds ten volle bewust van het be lang van de verwezenlijking in Eu ropa van de nodige garanties voor een zekere vrede." Dr. Martin Niemöller, leider van de Evangelische Kerk in Duitsland, ebroken voor 'Ingezonden mededeling). chocolade vermagoringt bonbons was nu ten laste gelegd in stryd met ge noemd besluit gehandeld te hebben. De predikant dezer gemeente erkende de feiten, doch voegde er aan toe. dat hy als leek op het gebied der pachtwet- geving niet wist. dat er een schriftelijk pachtcontract moest zijn. De penning meester dezer kerk. bakker van beroep, kon ook moeiiyk bevroeden, dat zulk n geschirft vereist was. De raadsman van verdachte, mr. B. D. van Raay te Leeuwarden, betoogde, dat allereerst aan de orde komt de vraag of een kerk als verdachte kan terecht staan voor een wereldlijke rechter. De kerk neemt een zeer byzondere plaats in de samenleving in. In casu behoort gelet te wordenop de calvinistische opvatting omtrent de kerk, die in dit instituut ook ziet een geloofsgemeenschap met Christus als haar Heer. Daarom behoort, volgens pleiter, de kerk niet als verdachte ver volgd te worden. Het opportunistische be ginsel, d.i. de vrijheid om een verdachte al of niet te vervolgen, eist in deze, dat de tuchtrechter zich onthoude. Boven dien is de overtreding van zeer formele aard en was de kerk geheel te goeder trouw. De raadsman vroeg primair vrij spraak en subsidiair schuldigverklaring had tevoren een lans de vluchtelingen uit Öost-Duitsland. I zonder toepassing van straf. Hij noemde de ontmanteling in De Tuchtrechter, mr. Ubbens, uitspraak West-Duifslanrl „een grote misdaad tegen de mensheid". Als de industrie in West-Duitsland niet werd uitge breid in plaats va:i ingekrompen, zou over tien jaar geen der vluch telingen meer in leven zyn. Een kerk stond terecht. Dinsdag moest als verdachte voor de Tuchtrechter voor de Pry zen te Leeuwar den verschUnen een Gereformeerde kerk. De feiten waren aldus: jaren geleden heeft deze kerk bij wyze van schenking een stuk land in eigendom gekregen. Op een deel daarvan is de kerk gebouwd en een stuk land van ongeveer (50 are was weiland gebleven. Dit was gedurende 'n reeks van jaren verpacht aan een vee houder, die jaarlijks voor dit gebruik f 70.— betaalde. Er was echter geen schrifteiyk pachtcontract en zulks ls in strijd met het pachtbesluit. Aan de kerk WIELERSPORT Idee; won de 13de étappe van de Tour de France- Evenals Woensdag ontbrandde ook Donderdag de strijd in de 13de étappe van de Tour de France (Toulouse Nimes, 289 km) pas in de laatste 50 km. Tot Montpellier had de étappe meer het karakter van een „promena de de santé", maar zodra de renners deze stad achter de rug hadden, kwam er leven in de brouwerij. Een groep van zeven renners, die elkander beur telings aan de kop aflosten, trok er tussenuit. Twee van hen vielen later door bandenpech terug, maar de vijf anderen bereikte de finish in Nimes met ruim vier minuten voorsprong op de rest. Idee van de ploeg van de lie de France wist in de eindsprint op de Boulevard Jean Jaures te winnen voor de Belgen Lambrecht en Dupont, de Italiaan Ausenda en de Fransman Teisseire. In het algemeen klassement leidt Magni nog steeds voor Fachleitner, Marinelli, Dupont, Kubler en Ockers. In het ploegenklassement leidt de A- ploeg van Italië voor de lie de France en Frankrijk N. W. De Belgische A- ploeg komt op de vierde plaats. Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen. De sportcommissie van de N.W.U. heeft de volgende ploeg samengesteld voor deelneming aan de wereldkam pioenschappen wielrennen, welke van 2028 Augustus a.s. in Kopenhagen zullen worden gehouden: sprint be roepsrijders: J. Derksen en A. G. van Sprint amateurs: J. A. J. Hijzelen- doorn, P. Geukens en N. Buchly. Achtervolging beroepsrijders: W. van Est en G. van Beek; reserves: G. B. M. Schulte en G. P. Peters. Achtervolging amateurs: J. H. Kunst, voor de tweede plaats zal nog een keuze gemaakt worden tus sen E. J. Koeman en J. J. F. Har mans. Stayers: C. Bakker en J. Pronk. Weg-beroepsrijders: J. II, Jansen, W. van Est, G. B. M. Schulte, G. P. Peters, G. P. Voorting en G. van Beek, eerste reserve H. Lakeman, tweede reserve B. H. Schellinger- houdt. De ploeg voor weg-amateurs zal la ter worden samengesteld. WATERPOLO Van der Steen in Belgisch nationaal waterpolo-team. De bekende Zeeuwse zwemmer Jo- han van der Steen uit Sas van Gent, die lid is van de Gentse zwemvereni ging, is om zijn uistekende prestaties van de laatste tijd opgenomen in het Belgische nationale waterpolo-team. Zondag jl. speelde hij reeds met de Belgen tegen Frankrijk dat met 4—1 werd geklopt. De drie dagen oude staking van Ita liaanse bouwvakarbeiders heeft zich Don derdag met 100.000 man uitgebreid, zodat in totaal thans byna 750.000 arbeiders in staking zyn. doende, heeft de kerk formeel ln over treding geacht, doch haar een waar schuwing gegeven zonder verder enige straf. Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die van 11 tot 16 Juli bijeen is op „De Horst" te Driebergen, behandelde gisteren in de ochtenzitting het slot van het ontwerp van ordinantie XIII, over het pastoraat. Het. voorstel om geen uitzon deringen mogeiyk te maken op de bepa ling, dat predikanten ontslag krijgen by aanvaarding van staatsrechteiyke func ties, werd verworpen. Het ontwerp sluit ten aanzien van de positie van de vrou- maniyke hulppredikanten toe te laten, werd niet aanvaard. Deze materie zal overigens nader worden behandeld na het rapport der subcommissie ad hoe, dat uiteriyk begin 1950 in bespreking zal ko men. Dr. M. van der Voet en ds. D. Postma, die twee jaar de protestantse kerk in In donesië hebben gediend, werden door de Synode ontvangen. Hierna ging men over tot uitbreiding van de emigratiecommissie. Tot voor zitter werd benoemd dr. J. J. Stam, pre dikant te Rotterdam, terwyi de benoe ming van mr. O. A. Gobius als secreta ris wordt bekrachtigd. Ds. J. G. Brouwer van de „Reformed Church of America" deed mededeling van het aanbod zijner kerk om de Hervormde emigranten in Canada op te vangen. De „United Church of Canada" blijkt op dit ogenblik niet voldoende in staat te zyn deze emigran ten ln haar midden op te nemen. De „Reformed Church" heeft nu in overleg met de „United Church" een regeling ge troffen om Nederlands sprekende predi kanten uit te zenden en de emigranten door het werk dezer kerk ln te lelden in het kerkeiyke leven van Canada. Ten slotte ontving de Synode dr. Kas- mala Oeloe uit Djocja, ds. Tan King Hien en ds. Han Ik Hay van de Chinese ker ken van Midden-Jave, begeleid door de misslonnair-Gereformeerde predikant ds- Blom. (Ingezonden mededeling) Grote wielerwedstrijd voor beroepsrenners te Kruiningen op Zaterdag 16 JU LI a.s. Start 14.30 uur op de Markt. O.a. zjjn gecontracteerd: Grift, Mid delkamp, Loos, van As, Harm Smits, Lakeman, Francken en B. Schellin- gerhoudt. Vijf en twintig jaar Reddingsbrigade. Maandag is het 25 jaar geleden, dat de Vlissingse Vrywillige Brigade tot het Redden van Drenkelingen werd opgericht. Enkele vooraanstaan de Vlissmgers, o.a. dr. A. Staverman en de heren de Gasignet en H. Bode, waren destijds tot de overtuiging ge komen, dat net in een waterry.ke stad als Vlissingen niet verantwoord was wanneer er geen Reddingsbrigade aanwezig was. Men besloot tot op richting van de Vrywillige Brigade, waarna men reeds spoedig kon begin nen met het onderricht, dat werd ge geven op het Marine Zwemschip. Als Amsterdamse Beurs 14 Juli 15 Juli Nederland 1948 (3%) 99% 99% dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1947 3 107% 107 Investeringscert. 3 97% 98 Nederland 196264 98% Nederland 1962—64 98% 98'/2 Nederland N.W.S. 2% 80% 80% Spnare. A f 100 2% 100% 100% Indië 1937 A 3 95% 95% Grootboek 1946 3 97% 97% Ned. Ind. Hand. B 109% 110 Ned. Handelmy. 153 152% AKU 173% 176% Bergh's Jurgens 313 317 Calvè-Delft 161 162 Centrale Suiker 177 175'/, Kon. Ned. Hoogovens 187% 187% Unilever 270 271 Ned. Kabelfabrlek 285 288 Philips 230'.!, 2283Ü Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. My. Amsterdam Rubb. H A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. My. Nederland Handelsver. A'dam ïiD'/a 149% Dell Batavia My. 126 124% Dell My. 145% 143% Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kenecot 48% Shell Union 34% 35 Baltimore Spw. 2% 'Tics K.T. Spw. 9% New York Centr. Spw. 13% Pennsylvania De belangstelling op de effectenmarkt was heden zo gering, dat slechts spora disch noteringen tot stand kwamen. Het gehele c.-'cop was ongeanimeerd en de meeste ■-. eken bleven verwaarloosd. Het is opmerkelijk, dat nu de devaluaticge- instructeur trad o.a. op de heer Eres- |ser. Reeds in het jaar van de oprich- ting werd een grote demonstratie jg Keer geven bii de Keersluis, die byz grote belangstelling trok. Ook i aere plaatsen werden demonst bijzonder I I ak in an- plaatsen werden demonstraties van het zg. zwemmend red- 306% 454 306% 129% 153% 153 153% 153 166% 165% 160% 152 162 Jen. In de loop van haar bestaan heeft de brigade verscheidene van haar leden doen opleiden als zweminstruc- jeur. Werd begonnen met ongeveer 15 leden, thans telt de brigade niet minder dan 60 leden. Toen omstreeks 1937 het marine zwemschip niet meer beschikbaar was bood een goed vriend van de brigade een zwemschip aan. Dit schip is nog steeds in ge bruik. In 1944 zonk het te Middel burg, doch het werd weer boven wa ter gebracht, hersteld en uitgebreid, zodat er thans gelegenheid is voor 120 zwemmers om zich in het schip te verkleden. Alle instructeurs traden in de loop der jaren op de heren Bo de, Gillissen, van Aanraad en Schou ten de Jel, bijgestaan door de dames Termeulen, v. a. Schraaf en Kesteloo. thans door mej. de Buck. Tweemaal werd de Carnegie Heldenfondsme- daille uitgereikt, nl. eenmaal aan ir. van Tyen voor een redding in het dok van de Kon. My. „De Schelde" en eenmaal aan mej. Castel voor red ding van een matroos uit zee. Het huidige bestuur van de Brigade is als volgt samengesteld dr. A. Staver man, voorz. de heer P. J. Gillissen, 2e voorz. mej. T. UHlenbroek secr. de heer R. Kest, penningmeester en de heer P. C. N. v. Aanraad comm. Het zilveren jubileum zal herdaacht wor den met een zwemdemonsfratie, mor den van 3-5 bij het Zwemschip in het Kanaal en Maandag met een receptie In Concordia, waar ook dr. Staverman die deze 25 jaar voorzitter is geweest zal worden gehuldigd. oude toestand van apathie, waarby omzet uitermate gering ls. Evenals op dc vorige dagen wisten de koersen zich ech ter vrijwel te handhaven. De opening vas merendeels prijshoudend, maar het gebrek aan affaire veroorzaakte, naar- -ó.re de mark', vorderde, een Iets zwak- :ere tendens. Aanvankelijk was er enige kooplust voor AKU. Biykbaar heeft het fraaie jaarverslag thans enige kopers in de markt gelokt, waardoor een koerswinst van 3 pet. werd geboekt. Het hoogste ni veau bleef echter niet gehandhaafd, al was het slot nog 2 pet. boven gisteren. Talloze sprekers dankten Jhr. van Doom. Op het vriendelijke, rustige dorps- ilein van Kattendyke heeft de bevol- :ing Donderdagavond op eenvoudige, hartelyke wyze afscheid genomen van haar burgemeester, jhr. mr. D. van Doom, die na een verbiyf van op twee dagen na tien jaar, deze ge meente gaat verlaten, in verband met zyn benoeming tot secretaris-rent meester van het Hoogheemraadschap Schieland te Rotterdam. Rond half acht trok de ontvangst commissie met de plaatselüke mu ziekvereniging „Ofening en Ontspan ning" naar het begin van het aorp om hier de burgemeester met zyn echtgenote en verdere familie voor de laatste maal officieel te verwelko men. Onder pittige marsmuziek werd de terugtocht naar het dorp gemaakt, van Doom bloemen had aangeboden en het muziekkorps op de t€nt het Zeeuwse volkslied had doen horen, richtten achtereenvolgens een viertal sprekers zich tot dc scheidende bur- femeester om uiting te geven aan de ankbaarheid voor net vele werk dat deze in het belang van de Kattendijk- se gemeenschap heeft verricht. Wethouder P. van Waarde gaf een overzicht van de afgelopen tien Jaren en roemde vooral de wyze waarop de burgemeester zyn gemeente door de moeliyke bezettingsjaren en de na oorlogse tyd heeft heengeloodst. Als dank hiervoor bood hij namens de be volking een fraaie foto van het dorp en een schemerlamp aan. Met een „Lang zullen zy leven" bezegelde de muziek deze toespraak en hierna was het ds. B. Breek die namens de Herv. gemeente ihr. van Doom dank zegde voor zyn steun en zyn adviezen vooral ook ln verband met de restau ratie van de kerk, terwyi ds. Breek Het hoofd der school, de heer W. M. Louwerse sprak nog namens het ondenvyzend personeel en als voor zitter van de muziekvereniging, ter wijl de heer L. C. Nieuwehhuyse de dank van de Oranjecommissie ver- tolkte. Hierna sprak de burgemeester zijn afscheidswoord, een taak die hem moeilijk viel. In de tien, wei moeiiyk ste jaren van Kattendyke had hy hier leiding mogen geven. Hy heeft steeds getracht dit meer als vriend onder vrienden dan als burgemeester te doen. Voor de hierby ondervonden vriendschap en vertrouwen bracht hy allen in deze dorpsbijeenkomst harte- lijk dank. De muzikanten lieten zich nog maals horen en hierna was er in het schoolgebouw gelegenheid om per- sooniyk met een handdruk afscheid van de burgemeester en diens echtge note te nemen- waarna men zich voor de school ver-j met dankbaarheid' memoreerde de zamelde voor de afscheidsb(jcen- belangstelling welke mevrouw van Komst. iDoom steeds aan de dag legde voor Nadat Jannle Hulssoon aan mevr. het jeugdwerk. In Kopenhagen heerst een motten- ilaag zoals ln Jaren niet voorgekomen ls. Togeiyk ls dit een gevolg van het ge brek aan mottenballen in de oorlog. ZATERDAG. Met Debussy's Prélude d l'après-mi- dl wordt de week besloten. Dit werk wordt uitgevoerd door het Residentie orkest. onder leiding van Carl Schu- richt. Simon Goldberg speelt met dit orkest in hetzelfde programma het vioolconcert In C van Haydn. (H. I 23.20). De pianist Wilhelm Backhaus speelt de walsen nos. 1 t.m. 16 van Brahms. (H. I 20.05). Hilversum I. Nieuws 7, 8. 19. 20 en 23. 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.15 Pluk de dag; 9 Voor de vrouw; 9.05 Ochtendcon cert: 10 Klein, klein kleutertje; 10.15 Mu ziek houdt fit; 11 De Zonnebloem; 11.45 Nog niet vergeten... maar iets versleten: 12 Angelus: 12.03 De Raaff en Schutte: 12.30 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13 Strydkrachtenprogramma13.30 I.ibus- sa van Smetana; 13.50 Film en toneel; 14.10 Dolf v. d. Linden; 14.50 Idil boeken nieuws: 15 Naar het wonderland der mu ziek; 15.30 Septet Johnny Ombach: 16 So- brietas en de militair: 16.10 Maastreechter Staar: 16.30 Schoonheid van het Grego riaans: 17 Wigwam: 18 Tony Martin, zang; 18.05 Actualiteiten; 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.30 Strijdkrachten pro gramma: 19.15 Katholiek Thuisfront; 19.25 Guus Jansen, «plano; 19.45 Regeringsuit zending: 20.05 Wilhelm Backhaus speelt v/alsen van Brahms: 20.20 Henri de Gree- ve, pr.; 20.45 Symphonie-orkcst van In dianapolis: 21 Zomersproeten, Ger de Roos: 22.30 Promenade orkest; 23 Wij lui den de Zondag in; 23.20 Residentie-orkest. Hilversum II: 8.15 Eddy Duchin: 8.35 Cor Stcijn; 9 Boston Promenadeorkest: 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuille- ton: 10.35 Uitzending voor arbeiders in de contlnu-bedrijven11.35 Wandv Tworks. viool; 12 Jan Vogel; 12.33 Vlncentino; 13.20 Malanda: 13.50 Het Milt Herth Trio; 14 A.J.C.; 14.20 Marinierskapel; 14.50 Oude liedjes en boerendansen; 15.15 Omroepka- merorkest; 16 Komt U binnen; 16.15 Ama teurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 Sportpraatje; 17 Top hits; 17.30 Om en na bij de 20; 18.15 Tour de France; 18.30 Populaire liedjes; 19 Artistieke staalkaart; 19.30 Bouwen en restaureren: 19.45 Passe partout; 20.05 Dingen van de dag; 20.12 Vara-varia; 20.15 Omroep orkest; 20-45 Zomerreis: 21.45 Soc. commentaar; 22 Stradivascxtet; 22.25 Mensen( die wij wel eens ontmoeten; 22.40 Marcel Thielemans; 23.15 Louis Levy. ZON EN MAAN. 16 Juli 1949. Zon: op 438 Maan: op 23.28 Vlissingen Hansweert HOOG WATER u.+NAP U.+NAP 5.55 1.86 18.04 1.71 6.59 2.13 19.02 1.96 LAAG WATER u.—NAP u.—NAP 11.47 1.68 1.04 2.51 13.02 2.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5