SI? NIEUWS UIT ZEELAND N E.C.A.-HULP VOOR WALCHEREN BEDRAAGT 10.400.000.- .of*}* GEESTDRIFTIG WEMELDINGE BEGROETTE DE PRINS WALCHEREN Opvarenden van „Kota Inten" worden allen ontsmet 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 JULI 1949 Bovendien nog een aandeel uit de pot voor arbeidersw oningbouw. Ook hulp voor N O.-polder en laodbouw-ontwikkéling. De E.C.A. en de Nederlandse re gering maken bekend, dat 240 mil- lioen gulden van de speciale Mar shall-rekening. de zg. local-currency- account, zijn vrijgegeven voor oe financiering van vier belangrijke wederopbouwprolecten in Nederland. In deze speciale Marshall-rekening bij de Nederlandse Bank stort de Ne- i derland.se regering de tegenwaarde in guldens van de dollarhulp die ais schenking van Ver. Staten wordt ontvangen. Met de regering van de Ver. Staten is overeengekomen, dat Nederland 95% van deze gelden mag gebruiken voor de financiering van de productieve bedrijvigheid of voor de bevordering resp. de handhaving van het binnenlandse financiële even wicht. Deze 95% van de speciale re- E.C.A.-functionarissen dreigen met aftreden. Naar aanleiding van de verminde ring der E.C.A.-gclden. die door de begrotingscommissie van de Senaat is voorgesteld, hebben volgens de „New York Times" hooggeplaatste functio narissen van de E.C.A. verklaard, lie ver te zullen aftreden dan te trachten een dergelijk besluit tot uitvoering te brengen. Dc functionarissen zijn voorts ten zeerste ongerust over een nieuw plan van de begrotingscommissie van de Senaat, dat zou betekenen. dat Europese landen goederen zouden moeten accepteren, die zij niet nodig hebben. Volgens dit plan zou het bedrag, dat voor de Marshallhulp wordt uitge trokken. 1.500.000.000 dollar moeten worden gebruikt voor het kopen van Amerikaanse oogstoverschotten. Mohammed Rum is optimistisch. Blijkens een communiqué van de persafdeling der republikeinse dele gatie heeft de leider der Indon. dele gatie Moh. Rum een verklaring af gelegd waarin hij. na een uitvoerige beschrijving van de situatie te Djocja en na een verslag te hebben gegeven van de aankomst van president Su karno en Moh. Hatta aldaar, o.a. zegt: „Ik vertrouw er op, dat er een be vredigende oplossing ten aanzien van het vraagstuk van het. staken van het vuren zal worden bereikt". Moh. Rum besloot als volgt: „Met als basis de Nederlandse ver klaring en dc recente gunstige ont wikkelingen in Indonesië kunnen wij thans met vertrouwen vooruitzien naar het ogenblik waarop in over eenstemming met het vastgestelde tijdschema dc rondetaf el-conferen tie zal plaats hebben en de Nederlan ders en de Indonesiërs hun doei zul- Jen bereiken, namelijk de vestiging van de souvereine en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië voor het einde van dit jaar". «Ingezonden mededelingt. kening bedroeg per 31 Mei jl. 328 mil- lioen gulden. Met deze overeenkomst maakt Ne derland voor het eerst sedert het be gin van de Marshall-hulp gebruik van deze speciale rekening. Het grootste deel van de 24» mil. Hoen gulden, nl. 181.8 millloen, zal worden gebruikt voor de bouw van arbeiderswoningen in de verwoeste Sebieden van Limburg, Walcheren en e Betuwe, alsmede o.m. in Rotter dam, Arnhem en Nnmegen. Voor de drooglegging van de Zui derzee, met name ter financiering van de werk'zaamheden voor het In cultuur brengen van de Noord-Oost- Polder, Is 80.3 millloen gulden be. stemd. Voorts zal 17.5 milliocn gulden worden besteeld voor de ontwikkeling van de landbouw en wel hoofdzakelijk voor de verbetering en de droogleg ging van reeds in gebruik zijnde landerijen, waardoor naar verwach- ting de productie kan worden ver. hoogd. Tenslotte zal 10.4 miilioeu gulden worden besteed voor de wederopbouw van Walcheren. Over de besteding van het bedrag, dar na aftrek van deze 240 millloen gulden nog op op de speciale Mar shall-rekening staat en dat ruim 600 millioen gulden groot ls. wordt thans nog door de Nederlandse regering beraadslaagd. Verwacht wordt, dat binnen ongeveer een maand een voor stel dienaangaande bij de E.C.A, zal worden ingediend. Om de reputatie van een (echte van Gogh. In Amsterdam arriveerde Arn. M. Grant, rechtskundig adviseur van William Goetz, vice-president van Universal- International Films Inc., in verband met de uitlatingen van enige kunstexperts, die ae echt heid van een Van Gogh-schilde- rij, dat eigendom is van de heer G-oetz, in twijfel trekken. Aan een deze experts, jhr. Sandberg, directeur van het Sted, Museum te Amsterdam, is door de schilderijbezitter het voorstel gedaan in de V.S. als getuige onder ede voor de rechter verklaringen af te leg gen omtrent zyn conclusies. Men stelt zich voor hem aan te klagen wegens „aantasting van de goede naam" om op de ze wijze officiële uitspraak te krijgen. Heeft jhr. Sandberg gelijk, dan weet de heer Goetz waar hij aan toe is, heefi hij ongelijk, dan is de reputatie van het doek gezuiverd. Men wil jhr. Sandberg in dat geval niet aansprakelijk stellen voor schadevergoeding en genoegen nemen met een symbolische betaling van 10 cents. De reis kosten zijn voor de heer Goetz en het enige risico van jhr. Sandberg is dus zijn schade aan zijn reputatie. Volgens de Philippijnse onderminis ter van buitenlandse zaken, zullen Siam, Indonesië en mogelijk ook Birma wórden uitgenodigd zich aan te sluiten bij de an ti-communistische Stille-Oceaanunie. De crusoi kazerne te Bordeaux, hoofd kwartier van het Franse Zuid-Westelijke legercommando, is Woensdagavond door brand volkomen verwoest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. (ingezonden mededeling) Verbruikt per dag wat emmers water minder, De drinkwatervoorziening ondervindt dan geen hinder I N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. Openstelling van winkels op Zondag. VELE VREEMDELINGEN VINDEN DE ZAKEN GSLOTN Het is bekend, dat op Zondagen voor de winkeliers een verbod tot openstelling van hun zaken geldt. In Middelburg hebben sommige zaken lieden (zoals degenen, die souvenix-s e.d. verkopen) voor hét zomerseizoen hiervan gedeeltelijke ontheffing ge kregen in verband met het vreemde- lingenbezoelc. Zij mogen van 11 uur tot 3 uur hun artikelen verkopen Het komt echter veelvuldig voor, dat grote troepen vreemdelingen juist na 3 uur door de winkelstraten lopen, belust op souvenirs en andere zaken en het is dan natuurlijk wel sneu voor de betreffende winkeliers de deur gesloten te moeten houden en zich daardoor een belangrijke ver dienste te zien ontgaan. De winkelier J. C E. J. P. te Mid delburg die ook souvenirs verkoopt, was er op Zondag 3 Juli j.l door een rechercheur op betrapt, dat hij ook na 3 uur aan toeristen vei'kocht, om precies te zijn: tot kwart over 5. Daarvoor moest hij Woensdag voor het Kantongerecht te Middelburg te recht staan. De heer P. voerde ter zijner verde diging aan, dat men in Middelburg alle mogelijke moeite doet om vreem. delingen aan te trekken. Velen hun ner vinden echter bij hun komst in de stad de winkels gesloten Hij had daarover gesproken met de directeur van V.V V. en deze had gemeend, dat de politie het wel zou toestaan, wan neer ook na 3 uur verkocht zou wor den. De heer P. vond het overigens vreemd, dat hij niet bij deze eerste overtreding een waarschuwing van dc politie had gehad. De Ambtenaar van het O.M vroeg zich af of het niet mogelijk is. dat de gemeenteraad de openingsuren verschuift. De winkeliers kunnen dit niet op hun eigen houtje doen en zij Denbeplanting te Haamstede verbrand. Waarschijnlijk door het achteloos wegwerpen van een handende siga ret of sigaar, ontstond Maandag avond brand in de nabijheid van 't K.L.M.-gebouw te Haamstede. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met een slang op de waterleiding. Na een uur was men de brand meester, 'n Gedeelte van de denbeplanting ging in de vlammen op. Diamanten jubileum Leger des Heils Middelburg herdacht. Met een bijzondere samenkomst is Woensdagavond in de stampvolle Leger- zaal. waaraan bouquetten bloemen een feestelijk aspect verleenden, het diaman ten jubileum van het korps Middelburg van het Leger des Heils herdacht. De wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. Berenpas, vertegenwoordigde hierbij het gemeentebestuur. Tijdens de dienst, die geopend werd door kapt. F. M. Ie Roy, bracht de heer Berenpas de gelukwensen van B. en W. over met dit 60-jarig bestaan en meer in het bijzonder met de wijze, waarop men dit jubileum kan vieren: fris. werkzaam en dankbaar. Hij schetste de sociale taak van het Leger en noemde het verheugend, dat men hier de „burgerzin", de volle dige dienstbaarheid, in de practijk mee maakt, Schriftelijke gelukwensen waren binnengekomen van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. De feestpredikatie werd gehouden door majoor P. Deurloo. divisie-officier, die afkomstig is uit Middelburg. Hij vertelde over het begin van de Legerarbeid en een grote dankbaarheid voor wat de af gelopen 60 jaren het korps hebben ge bracht. doorstraalden zijn woorden. De thans 75-jarige Zr. Van Houten vertelde hoe zij 60 jaar geleden tot het Leger toe trad („Ik heb ook nog wel eens een steen tegen mijn hoofd gehad"). Zij spoorde de jongeren aan het werk van de oude gar- voort te zetten. De werkloosheid. In dc maand Juni 1949 daalde het aantal geregistreerde werklozen in PRïNS BERNHARD BRACHT KORT BEZOEK Op enthousiaste w(jze heeft de bevolking van Wemeldinge Woensdag het korte bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan deze gemeente gebracht, benut <rm uiting te geven van haar aanhankelijkheid voor het Vorstelijk Huis. Vrjjwel huis aan huls wapperde de driekleur vrolijk in het, zon. overgoten dorp en rond de sluizen w as het tegen tien uur een drukte van belang. Alle Wemeldingse schoolkinderen, getooid met oranje en vlagge tjes, en ook zeer veel ouderen wacht ten hier de komst van de Prins af. IEUWS in een O T E D O P Zaterdagmiddag keert de voorzitter van de Partij v H Arbeid. Koos Vorrink. die sinds 17 Januari in Denemarken wordt verpleegd na liet hem omgekomen vlieg ongeval. met een toestel van Aero-Hol- land naar Nederland terug. Hij moet nog tot September rust houden. De 31-jarige Amsterdamse lange af standzwemster Willy Croes-van Rijsel traint op het ogenblik bij Folkestone in verband met haar plan een poging te doen om liet Kanaal over te zwemmen. Er wordt ook een Deense zwemster aan de Engelse Zuidkust verwacht met het zelfde plan. Tineke Jonkers, die dit jaar even eens zal trachten het Kanaal over te zwemmen, zal Zondag a.s. een poging doen de afstand ZnndvoortWijk aan Zee vice versa af te leggen. Alles bij elkaar ls dit 34 kilometer, dus meer dan Dover- Calais. Mcl dc K.L.M.-convair „Frans Hals" is de Viclory-diamant met een collectie andere kostbare stenen naar Londen ver voerd. Dc collectie, die ruim 2 millloen gulden waard is. werd op de Diamant- tentoonstelling in Amsterdam geëxpo seerd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Acheson. verklaar de Woensdag gekant te zijn tegen elk voorstel om het militaire steun program der Amerikaanse regering ter ondersteu ning van het Noord-Atlantisch pact, dat 1.450.000 dollar zou moeten kosten, te ver lagen. De Amerikaanse luchtvaartattaché tc Nanking, die in het bezit is van het enige buitenlandse vliegtuig, dat zich nog in het door de communisten bezette Chi na bevindt, heeft van het hoofdkwartier van het garnizoen tc Nanking bevel ont vangen. zo spoedig mogelijk met zijn toe stel de stad te verlaten. Philip Murray, dc voorzitter van het verbond der verenigde arbeiders in de staalindustrie, heeft bekend gemaakt, dat het bestuur van zijn vakverbond „una niem"' president Truman's voorstel om de staking in de staalindustrie 60 dagen uit tc stellen, heeft aanvaard. Douglas Hyde, oud-prc&tdcnt van Ierland, is op 88-jarige leeftijd In zijn woning overleden. In 1938 werd hU met algemene stemmen tot president van Ier land fekozea. I Zoals bekend zou Z.K H. een duik- oefening in de Roompot met H M. on derzeeboot Zeehond meemaken, voor namelijk om zich op de hoogte te stellen van het onderwater varen met dieselmotoren (het zgn. snuiven). Te gen half elf werd het geduld van de wachtenden beloond. Een open auto, kwam uit de Wilhelminastraat gere den en daar arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard, die gekleed was in admiraalsuniform en vergezeld was van zijn adjudant, luitenant ter zee Steinmetz en C. W. Th. baron van Boetselaer. Nadat de burgemeester van Wemeldinge. de heer C. N, F. van Sas. de hoge bezoekers welkom had geheten, begaf do Prins zich langs de dijk door een haag van jui chende schoolkinderen. direct aan boord van een in de sluis gereed lig gend marinejacht. De bevelhebber zeestrijdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, was reeds aan boord. De Prinselijke standaard ging in top en met flinke vaart voer het iacht in de richting van de onderzeeboot, die buiten de haven gereed lag. Vrien delijk wuivend bracht de Prins dank voor de hartelijke ontvangst welke Wemeldinge hem bereid had. die hem. zoals hij tegenover de burgemeester verklaarde, zeer verrast had. Tot aan de uiterste punt van de ha ven deed de bevolking hem uitgelei de. Op de Oosterschelde zorgde de Rijkspolitie te water er voor, dat het vaartuig vrij baan had en nadat de Prins zich aan boord van de duik boot had begeven, zette deze vrij spoedig koers in de richting van de Roompot. Om 10 voor 3 keerde Prins Bern hard van de tocht terug. Bij aan komst aan de wal werd hij nog toe gesproken door de burgemeester, waarna Z.K.H. luide toegejuicht dooi de bevolking, de thuisreis weer aan vaardde. Ontsmetting zal vijf dagen in beslag nemen. Van officiële zijde wordt ons ge meld: Aangezien er zich geen nieuwe pok- kengevallen op het troepen trans portschip „Kota Inten" hebben voor gedaan. zullen ten aanzien van de opvarenden van het schip, dat op 18 Juli a.s. te Rotterdam wordt ver wacht. geen quarantaine-maatregelen worden genomen. Niettemin zijn de medische autoriteiten van mening, dat het als voorzorgsmaatregel in het belang van de volksgezondheid wen selijk is. dat alle opvarenden aan een ontsmetting worden onderworpen. Deze ontsmetting, welke zich ook uitstrekt over kleding en bagage, zal uiteraard enige dagen duren en te Amersfoort in de kazernes aan «1e Leusderweg geschieden. Aangenomen mag worden, dat deze ontsmetting, die in de nacht van 18 op 19 Juli zal beginnen, ongeveer vüf dagen in bc- slag zal nemen. Een en ander gebeurt ploegsgcwjjzc. waardoor de eerste ploeg reeds dc 19e Juli thuis ver wacht kan worden en de laatste ploeg uiterlijk op 23 Juli. Teneinde een zo vlot mogelijk af voer uit Amersfoort naar ieders woonplaats per autobus te bevorde ren wordt familieleden en vrienden dringend aangeraden zich niet naar Amersfoort te begeven, aangezien uiteraard geen toegang tot de kazer nes kan worden verleend. Het Nederlandse vllcgkampschlp „Karei Doorman", dat reeds geruime tijd voor revisie uit de vaart is. zal 1 Sep- weer m dienst gesteld worden. „De stem van Amerika" zendt thans nieuwsberichten naar de Sowjet-Unie uit in morse. Men is van mening, dat de Russische stoorzenders op deze uitzendin gen minder invloed hebben dan op het gesproken woord. kunnen beerijpen. dat V V.V. niets Nederland van 52 735 tot 15.917. De met de politie heeft uit té staan en -<«- hierover dus geen adviezen kan ver strekken. Spr. kon zich de handelwij. ze van P wel voorstellen, maar vond deze niet te verontschuldigen. Hij eiste een boete van 15 subs. 10 da gen hechtenis. De Kantonrechter maakte hiervan 10 subs. 5 dagen hechtenis (Ingezonden mededelingen). „EEN GOEDE KAX§ VOOR IEDEREEN". „Naar wij vernemen zullen er bij de opruiming die de schoen zaken van JBata op a.s. Zater dag beginnen, werkelijk bijzon, dere koopjes te halen zijn. Speciaal treft men er een enorme keuze in damesschoe nen aan. tegen zéér. zéér lage prijzen Maar ook in kinder en herenschoenen zullen er zeer bijzondere aanbiedingen zijn. De lezers die willen profite ren raden wij aan om van deze gelegenheid tijdig gebruik te maken. NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 17 tot en met 30 Juli 194». Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Voedings- middelenkaarten 905. Vlees 221 (A, B D) 100 gram vlees; 222 (A, B) 300 gram vlees; 223 (D) 100 gram vlees. Koffie 227 Alg. (A, B) 125 gram koffie. Kaas 226 Alg. (A, B) 200 gram of 250 gram korstl. kaas; 232 Alg. (B) 200 gram of 250 gram korstl. kaas; 234 Alg. (D) 100 gram of 125 gram korstl. kaas. (De letters achter de bonnummers fcven de kaarten aan, waarop de ctreffénde bonnen voorkomen). BONKAATEN ZA, ZB. ZO, ZD, ZE, MD, MF, MH 908 (bij/., arbeid, a.s. moeders cn zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter S. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Juli worden gebruikt. De bonnen 205. 207. 208, 209, 210. 211. 212, 213, 215. 216. 217, 218. 219 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden. (Ingezonden mededeling). PLUKDATA. Dc Provinciale Commissie van de Veilingen in Zeeland maakt bekend, dat vanaf Vrijdag 15 Juli a.s kunnen worden geveild YELLOW TRANS. PARENT met een minimum-maat van 50 m.m. en op Gemeentesecretaris varv Goes ter aarde besteld. Onder klokgelui trok Donderdag middag een indrukwekkende stoet door de Goese straten. Onder zeer grote belangstelling werd het stoffe lijk overschot van de gemeentesecre taris, de heer J. I. Ballegoyen de Jong ten grave gedragen. Bij het pas seren van het stadhuis, sloten zich verschillende raadsleden, secretarie- personeel en vele anderen bij de stoet aan. Ook op de begraafplaats hadden 2ich velen verzameld, die deze zeer geziene persoon de laatste eer wilden bewijzen. Wij merkten o.m. op het lid van G. S. mr. dr, A J. J. M, Mes. ver schillende burgemeesters en secreta rissen uit omliggende gemeenten, be sturen van diverse verenigingen, een groep helpers(sters) van het Ned. Ro de Kruis enz. Nadat secretarie-ambtenaren de baar grafwaarts hadden gedragen, voerde aan de groeve als eerste het woord de heer W. H. van Ballegoyen de Jong uit Hengelo (Gld), die in 'n ontroerende toespraak schetste wat zijn broer niet alleen voor zijn eigen gezin, doch ook voor het „grote ge zin" de gemeente Goes en zijn va derland heeft gedaan, zonder ooit aan zichzelf te denken. De burgemeester, mr. W. C. ten Ka- te sprak namens '-et gemeentebestuur en de bevolking woorden van rouw beklag tot de familie en eindigde met enige persoonlijke woorden. De heer F. G. C. Rothuizen, oud-di recteur gemeentewerken sprak als vriend. Nadat ds. W. C. F. Metz. Vrijz. Herv. predikant woorden van troost had gesproken en het „Onze Vader" had gebeden, dankte de oudste zoon van de overledene voor de belang stelling. doch niet alvorens nog te hebben getuigd van de grote liefde en de steun welke zijn vader steeds aan zijn echtgenote en kinderen heeft ge geven. Een schat van bloemstukken dekte het graf. Toepassing van rubber bij asfaltwegen. Excursie naar Vlissingen. Een gezelschap van technici en journalisten heeft Woensdag op uit nodiging van de Rubberstichting te Delft het nieuwe weg'dek van de Boulevard De Ruijter te Vlissingen bekeken en gezien hoe op deze as faltweg de toplaag werd aange bracht. Deze toplaag bevat een per centage rubber en naar de heren F. T. Bokma en A. F. W. Wildeboer ln een voorafgaande bespreking mededeelden bestaat voor dit Neder landse procédé grote belangstelling in het buitenland. Deze belangstel ling heeft er toe geleid, dat Franse technici reeds een kijkje kwamen nemen te Vlissingen. Elders in het land brachten Denen een bezoek aan een proefvak van deze nieuwe wegconstructie. De heer Bokma, die kort geleden in Amerika vertoefde, bemerkte, dat ook daar zeer grote belangstelling voor het rubber-as- faltmengsei bestond. De bedoeling van het aanbrengen der toplaag is: het sllbvrij houden van het wegdek en het tegengaan van slijtage. De uitvoerige technische details, die de heren Bokma en Wildeboer gaven, hadden de volle aandacht van de aanwezige deskundigen. Tenslotte demonstreerde het per soneel van de betrokken aannemers firma het maken van het mengsel voor de toplaag en het leggen van die laag. Varkenshandelaren zullen vergaderen. Vrijdag a.s. houdt de afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Varkenshandelarcn haar algemene vergadering in hotel Wiskerke te Philippine. vraag naar mannelijk personeel steeg tot 25.509 aanvragen. Van aile pro vincies was de werkloosheid in Zee land het laagst, namelijk 5 per 1000 mannelijke inwoners. Het hoogst was de werkloosheid in Drente met 26 per 1000. Het aantal werkloze vrou- hree konden maken. wen daalde in Nederland tot 3532 en het aantal aanvragen om vrouwelijk personeel tot 17.953. Landschappen op Kees van Dongen-expositie. Naar wy vernemen zullen op de Kees van Dongen-tentoonstelling, die Zaterdag a.s. door de Vereniging „Voor de Kunst" in het Kunstmu seum te Middelburg wordt geopend, behalve de schilderijen van de expo sitie in museum Boymans 'te Rotter dam en enige doeken uit particulier bezit, ook zes landschappen uit de collectie van de heer J. Nienhuys te Amsterdam worden opgehangen Daardoor wordt het mogelyk. ook kennis te nemen van dit genre van Van Dongen's oeuvre. De landschappen zijn: „Schip bij Schevenir.gen", (geschilderd vóór 1900); „Meeuwen op het strand", ge voederd door twee dames; „Cannes, de Pont Alexandre III" met gezicht op de Dóme des Invalides te Parijs en Gezicht op de Nijl bij Assuan. Het zesde schilderij geeft een orchidée weer. Oorlogsmuseum in Middelburg's stadhuis. HEDEN OPENGESTELD Van vandaag af is het Zeeuws Oor logsmuseum te Middelburg gehuisvest in de grotendeels gerestaureerde Vleeshal van het Stadhuis op de Markt. Het bestuur van de vereniging „Zeeuws Oorlogsmuseum" heeft deze prachtige zaal beschikbaar gesteld gekregen door de medewerking van B. en W. en de Raad van Middelburg. Heden reeds is het museum voor de Zeeuwen en de vreemdelingen open gesteld (het is alle werkdagen geo pend van 1012 en 24 uur) en men kan er behalve het vele documentatie materiaal en andere oorlogsherinne ringen uit het vroegere museumge bouwtje ook enige nieuwe aanwins- sten bezichtigen. Hiertoe behoort een éénmanstorpedo van de Duitsers. De tentoonstelling draagt nog een voorlopig karakter: uiterlijk Januari a.s. hoopt men de grote maquette van Walcheren te kunnen plaatsen, terwijl eikenhouten uitstaltafels in de maak zijn en in de nissen nog diorama's zullen komen. Gabbard nam afscheid. De laatste dagen liepen er geregeld Brit se matrozen van de „Gabbard door Vlis singen. Het is dan ook normaal dat er reeds vele vriendschapsbanden aange knoopt zijn. Behalve bij de Viissingse schonen staat de „Navy" in het middel punt van de belangstelling der jeugd. En de matrozen van hun kant kunnen het met de Viissingse jeugd ook best vinden. De Engelsen gingen met hun jeugdige vriendjes mee naar huis en ze waren vol lof over de gastvrijheid. Dus op hun beurt meenden ze iets voor hun jeugdige gast heren te moeten doen. En wat zouden deze meer op prijs stellen dan een mid dagje op bezoek komen op de „Gabbard". Het plan werd voorgelegd aan de gezag voerder. die zich er direct enthousiast voor toonde. Bovendien wilde deze de minst bedeelde kinderen eveneens een gezellige middag aanbieden. Het gemeen tebestuur werd in de arm genomen en dit deelde de gezagvoerder mee. welke kinderen hiervoor het meest in aanmer king kwamen. Een school uit het Haven dorp moest Woensdag een schoolreisje gaan maken. Dit tochtje werd door de kinderen zelf bekostigd en er waren verscheidene kinderen die dit reisje niet lee konden maken. Deze kinderen nu werden uit genodigd om een middagje op de Gab bard te komen spelen. Woensdagmiddag was het dan ook een hele drukte op de Engelse destroyer. Ongeveer 70 kinderen waren de gast van de bemanning. De kin deren. die niet met het schoolreisje mee konden hebben hier helemaal geen spijt van gehad. Allen hebben het buitenge woon naar hun zin gehad en heel de be manning, zowel matrozen als officieren amuseerde zich met de jeugd, die onder leiding van deskundige zeelieden, met alles wat zich aan boord bevond, konden kennismaken. Tussen de bedrijven door werden de kinderen onthaald op limonade en gebak en het is wel te begrijpen, dat de mid dag veel te vlug om was naar de zin van de enthousiaste jongelui. De kinderen zullen deze middag niet licht vergeten en allen hebben beslist „navy-minded" de boot verlaten. AFSCHEIDSRECEPTIE. receptie aan boord. Naast de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote bezocht een groot aantal vooraanstaande figuren uit Vlissingen en Middelburg de destroyer. Allen genoten een gastvrij onthaal. Het hoogtepunt was het „afschieten van een torpedo", die, toen zij de lanceerbui- zen verliet aan een... touw bleek te zit ten. Vlissingen DE WATERGRENS. Het is zover. We zijn aan de grens met het waterverbruik in Vlissingen. De waterwagen rijdt weer 's och tends en 's middags over de boule vards omdat in dit hoge stadsgedeel te de druk op de waterleiding te ge ring is. Ieder weet hoelang de droogte nu al duurt en ieder weet ook, dat het pompstation slechts een beperkte hoeveelheid water kan oppompen. Daarom deze laatste waarschuwing: wees zuinig met water, schrob en schuur niet op ongeoorloofde wijze bedenk dat het alleen nog maar ■lechter en niet beter kan worder als er niet spoedig regen valt! SUPPORTERSVERENIGING OPGERICHT. Woensdagavond werd tijdens een goed-bezochte vergadering in het C. J.M.V, gebouw te Vlissingen een sup portersvereniging van de V. en A.V. „De Zeeuwen" opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voor zitter, de heer J. C. Net, secretaris, de heer A. v. d. Velde, penningmees ter. de heer M. H. J. v. d. Hof en le den de heren I. Katsman en W. Leijnster Sr. CONCERT ,,ONS GENOEGEN". Zaterdagavond 8 uur geeft de Har monie ,.Ons Genoegen" te Vlissingen haar 7e concert in het Bellamypark. Van 89 wordt de wielerwedstrijd opgeluisterd. Om 9 uur volgt het eigenlijke concert, waarvan 't pro gramma luidt Fragmenten uit de Opera Le Trouvère van G. Verdi; „Bloemenwals" van A. Govaert en Fragmenten uit werken van Tsai- kowski. Nieuw- en St. Joosland OPENING NIEUW VOETBALVELD. De voetbalvereniging „Nieuwland" zal Zaterdagavond haar nieuwe voet balveld aan de Kruisweg officieel in gebruik nemen door het spelen van een wedstrijd teg enecn combinatie van de zustervereniging uit Arnemui- den. De muziekvereniging „O.N.D.A." zal de wedstrijd opluisteren, terwijl de burgemeester of de wnd. burge meester van Nieuw- en Sint Joosland de aftrap zal doen. Een sportliefheb ber heeft voor deze ontmoeting twee medailles beschikbaar gesteld. De wedstrijd zal worden geleid door scheidsrechter C. Broodman. RAADSVERGADERING. De raad van Nieuw- en Sint Joos land komt Vrijdag a.s. in openbare vergadering bijeen. Ter sprake zal o.m. komen aanbesteding, bestrating rioleringswerken in het nieuwe bouwplan; verzoeken om subsidie bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam en tentoonstelling Jeugd van Nederland: toelating nieu we raadsleden; gratificatie gemeente- personeel; intrekking onteigenings procedure voor grond in de Molen weg: Voorstel inzake de muziektent: subsidie aan de voetbalvereniging en aankoop van een trekker-manschap- penwagen voor de brandweer. Oostkapelle SCHOOLREISJES Dezer dagen maakten de leerlingen van de drie laagste klassen der O.L. School te Oostkapelle hun jaarlijks schoolreisje. Er werd 'n rondrit door Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt, met o.a. een bezoek aan de speeltuin te Hulst. Door Zuid-Beveland, waar de kinderen zich in de boomgaarden te goed deden aan kersen, keerde men weer huiswaarts. RAADSVERGADERING. De gementeraad van Oostkapelle komt Vrijdag a.s. in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt o.a. de volgen de punten: beëdiging raadslid K. Melis: onderzoek geloofsbrieven nieuw benoem de raadsleden: jaarwedderegeling ge- meentepersoneel. restauratieplan toren en wijziging begroting 1948 en 1949. Ritthem RITTIIEM VIERDE FEEST. Begunstigd door het fraaie weer wer den Zaterdag te Ritthem de feestelijkhe den gehouden, ter gelegenheid van de koperen bruiloft van het Koninklijk Paar. 's Morgens werden er kinderspelen en 's- middags volksspelen gehouden, 's Avonds gaf de muziekvereniging ONDA een con cert. waarna de plaatselijke zangvereni ging enige liederen ten gehore bracht. Tenslotte was er nog een muzikale rond wandeling door het dorp. WINTERSPORT Van Steenbergen won de 12e Tour-étappe. De 12de etappe van de Ronde van Frankrijk is Woensdag gewonnen door de Belg van Steenbergen in 3 uur 42 min. 11 sec. De etappe leidde van Luchon naar Toulouse (134 km). Tweede werd de Belg Kint, 3de dc Fransman le Nizerhy. 4de de Zwitser Kubler. In het algemeen klassement leidt nog steeds de Italiaan Magni met 75 uur 57 min. 03 sec., gevolgd door de Fransman Fachleitner. die ruim 2 min. achterstand heeft. Op de derde plaats komt Marinelli, 4 de Zwitser Kubler, 5 cn 6 de Belgen Ockers en Dupont, 7 de Fransman Cogan, 8 en 9 de Italianen Bartali en Coppi, 10 de Fransman Robic. In het ploegenklassement leidt Italië A oor He de France en N.W. Frankrijk. (Ingezonden mededeling) HOOFDPIJNI Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijatablctten. 75 ct.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2