KAPPIE Sport en wedstrijden DR. MANSOER WAARSCHUWT DE REPUBLIEK MCKENZIE UIT DETROIT ZET ZIJN SPADE IN WALCHEREN OVERLEDEN SECRETARIS VAN GOES HERDACHT KLANKEN uit DE AETHER WOENSDAG 13 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r 5 „Wij duiden geen infiltraties in ons gebied". De walinegara van Sumatera Tim oer, (Oost Sumatra), dr. Mansoer, heeft te Medan een navolgende verklaring afgelegd, naar aanleiding van de verklaringen van Moh. Roem en drs. Hatta, waarin wordt ge. zegd, dat de Republikeinse troepen zich onder geen beding zullen terug, trekken uit de thans door lien op Java en Sumatra ingenomen posi. ties, terwijl voorts de Republiek in feite blflft vasthouden aan het prin cipe van de drie toekomstige deelstaten. De negara Sumatera Timoer zal zich in geen geval neerleggen bij een cease fire overeenkomst, welke niet inhoudt, dat de thans in Suma tera Timoer geïnfiltreerde Republikeinse troepen uit het gebied van Oost Sumatra zullen worden teruggetrokken. Mocht de Nederlandse de. legatie niet de Republiek een overeenkomst betreffende het cease fire treffen, welke aan bovenstaande voorwaarde niet voldoet, dan zal Oost Sumatra deze cease fire overeenkomst voor haar gebied niet er. kennen en zal haar „barisan pengawal" (veiligheidbataljons van de ne- fara) en alle andere tot haar beschikking staande machtsmiddelen lijven inzetten om deze geïnfiltreerde troepen uit de negara te ver- drijven. Hierbij worde opgemerkt, dat het aanta] van de geïnfiltreerde troepen sinds het sluiten van het van Royen- Roem accoord door infiltratie uit Atjeh belangrijk is toegenomen. Het afleggen van deze verklaring leek dr. Mansoer des te meer nood zakelijk, teneinde te voorkomen, dat de Nederlandse delegatie we derom in lichtvaardig optimisme, zonder vooraf overleg gepleegd te hebben met de betrokken gebieden, een overeenkomst aangaat waarbij de belangen van bepaalde gebieden in ernstige mate In gevaar worden gebracht. Teneinde misverstand te voorko men wenste dr. Mansoer nadrukke lijk te verklaren, dat hij de groot ste bewondering heeft voor het vrrj- heidsstreven van de Republiek, welk streven geheel dat van de Negara Sumatera Timoer is, en dat deze negara gaarne bereid is schouder aan schouder met de Republiek te blijven streden om met gezamenlijke krachten de vorming van de vrije en onafhankelijke Ver. Staten van Indonesië to verwezenlijken. De Ne gara Sumatera Timoer wenst zich daarbij, evenals de Republiek, te handhaven als ccn zelfstandige deelstaat en zal nimmer dulden, dat een deel van haar gebied door troe pen van een andere deelstaat ge ïnfiltreerd blijft. KERKNIEUWS NED. 11ERV. KERK. Beroepen te Gouda (vac. C. A. Kore- vaar) G. Boer le Putten en (vac. 6e pred. pi.) H. M. Cnossen te Breukelen:: ie Vreeswijk J. W. dc Bruyn te Sprang; le Nijmegen J. v. cl. Berg te IJmulden; te Voorthuizen (3e pred, pl.) C. Treure te Wilsum. die bedankte voor uMiden en voor Vinkeveen: tc Vianen H. P. Huis man te Makkum: te Oostvoorne (Evan gelisatie) Th. S. Houtsma, Ind. pred. met verlof te Oosterbierum. Bedankt voor Noordgouwe A. Kooistra, pred. in alg. dienst te Arnhem; voor Stavenisse J. v. Drenlh te Waverveen; voor Nieuwe-Pekela en voor St. Oeden- rode E. A. Cremer, cand. te Arnhem; voor Harderwijk (vac. J. J. Timmer) H. Roelofsen te Bodegraven; voor Utrecht (vac. G. W. Oberman) A. P. v. d. Haas te Enschedé. GEREF. KERKEN. ic^ Kjaüaingeor- -M. C. Groenewoud te Heemse Beroepen te Pesse A. Wiersinga, cand. tc Baarn; te Nunspeet E. J. Wassink te Doetinchem. CUR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Doesburg M. Overduin te Nieuwpoort en Jac. Overduin te Meppel; id. te Den Helder M. Holtrop te Haar lem Noord en W. Ruiter te Sneek. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal tc 's-Gravenhage Chr v. Dam tc Werkendam en L. Rijksen te Leiden; te Scherpenisse T. Dorresteyn te Opheus- aen en Chr v. Dam te Werkendam. Beroepen te Terneuzen Chr. v. Dam te Werkendam. Het vervulde dr. Mansoer met gro te bezorgdheid, dat aan de voor avond van het bereiken van onze gezamenlijke nationale doeleinden de Republikeinse leiders, in stede van met de andere deelstaten een hecht front te vormen, de eenheid van In donesië gaan ondermijnen door doof te blijven voor de zo duidelijke stem van het Sumatraanse volk en door zelfs het voortbestaan van de hui dige op de volkswil gegronde deel staten als twijfelachtig voor te stel len. Het is zijn innige hoop, dat aan -de verantwoordelijke leiders de wijs heid moge worden gegeven om op de juiste wijze tot samenwerking met de volken van Sumatra te ko men, opdat bij het bereiken van de onafhankelijkheid de mogelijkheid van het ontstaan van een broeder- krijg tussen de verschillende bevol kingsgroepen van Indonesië onder ling voorkomen wordt. 1. Nadat Kappie van Lah-Tie-Pang een brief had ontvangen, waarin stond dat hij een rozenhouten kist met inhoud van hem ten geschenke kreeg, die verbox*gen was in de Tempel van het Wijze Oog, zeventien mijlen ten Oosten van de stad, pakten hij en de maat ieder een rugzak in en daarna verlieten ze de „Kraak" Maar net toen ze over de loopplank liepen, kwam de meester er aan ge hold. „Hé, hé!" riep hij. „De brief! U vergeet de brief van Lah- Tie-Pang, waar alles in staat!" „Die heb Ik niet nodig", zei Kappie. „Ik weet precies waar we zijn moeten. Het zou maar gevaarlijk zijn om die bi*ief mee te ne men. Ik heb alls in mijn hoofd!" Niemand van hen had in de gaten, dat twee en hei raadsel van de rozenhouien kisi koelies, die op de kade werkten, luisterden naar het gesprek dat Kappie en de meester voerden. „Wanneer het niet nodig is om die brief mee te nemen, ook goed!" zei de meester, ter wijl hij de brief in elkaar frommelde. Daar na gooide hij die prop onverschillig overboord, te water. Van Kleffens had weer een bespreking in Washington. De Nederlandse ambassadeur in de Ver Staten, dr. van Kleffens, heeft Maandag een bespreking van een uur gehad met de plv. onderminister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en de adjimet-minister, Ernest Gross. Na dc bespreking zeide de ambassa deur: „Wij deelden elkander de be vindingen mede ten aanzien van In donesië". Hij weigerde verder com mentaar te geven. Geen Franse lening aan Spanje. Van de zijde van het Franse minis terie van financiën is meegedeeld, dat tussen Frankrijk en Spanje financiële besprekingln zijn begonnen. Tegengesproken werd, dat overeen stemming' was bereikt over het verle nen van een cx*ediet van 15 milliard VOETBAL De zomeravondcompetitie. De uitslagen van de vorige week ge speelde selectiewedstrijden waren als volgt: EMVW—ZCF 2—1; Bakkers—'t Zand 23; Boele en van Eesteren—Vi- trite Works 12; FocusAlberts 32; PZC—Supporters 10—1; PingelaarsLief- tinck Boys 23; Olympia—Orvio 12; COAK IILoodswezen 4—0; RVKVen- dem 21. Aan de winnende clubs werd een her inneringsmedaille uitgereikt. De elftallen, welke Zaterdagavond op het gemeentelijk sportterrein aan de Na dorst te Middelburg een wedstrijd zullen spelen, waarvan het batig saldo ten goe de zal komen aan de ouden van dagen, zijn als volgt samengesteld: Vlissingen: Doel: De Vries (politie); achter: Van Rijswijk (Loodswezen) en v. d. Velde (Loodswezen): midden: Ver maas (gemeente). Nieuwdorp (Souburg) cn v. d. Berg (Zeevaartschool); voor: Lammers (Loodswezen). Braham (Zee vaartschool): van. Tilburg (Spoorwegen). Benard (Zeevaartschool) en Persijn (Zee vaartschool). Reserves zijn: Coppers. Lauwereins, Maaien en Visser. Middelburg: Doel: Lefèvre (Focus); achter: Sinke (Bakkers) en Geelhoed (VI- trite Works); midden: Doets (Lieftinck Boys), Baars (EMVW) en Dirkse (Pin' Selaars): voor: van Lent (B.e.v.E.), Bon' er (EMWV), Knol (SVZ), Koenders (Z CF) en Loos (Alberts). Reserves: Cleemput (Supporters), v. d. telt (Olympia), Harting (Orvio) en Me- llefste (Vendem). De wedstrijd begint om zeven uur en zal door muziek worden opgeluisterd. Het Tr,.=nr.fl r. i is te hopen, dat de belangstelling groot Fiance francs aan Spanje dooi een jzaj 2jjni opdat de oudjes een plezierige groep Franse banken. dag zal kunnen worden gegeven. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S, 2i% Spaarc. a f 100 2% <5 Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmü. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij, Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania Evenals Maandag was het zakenverkeer op de Amsterdamse effectenbeurs Dins dag aanvankelijk zeer beperkt cn waren de koersverschillen zeer gering. Na 2 uur echter kwam er enige vraag voor ko ninklijke olies die daardoor ruim twee punten aantrokken, hetgeen van invloed was op het. koersverloop van de meeste andere soorten. De vliegtuigramp bij Bombay waarbij dc Amerikaanse journa listen die Indonesië bezochten en zich tot nu toe niet ongunstig voor Nederland hadden uitgelaten inzake de Indonesische kwestie was zonder invloed on het koers verloop van de cultuurfondsen. Olies openden op 305 lot 307, waarna geregeld rond deze prijs werd afgedaan om in de tweede helft te stijgen tot 309%. Unilevers en Aku's openden prijshou dend. Philips noteerde in het begin in het geheel niet, tegen slot trokken de koersen iets aan, zodat uiteindelijk win sten van 1 tot 2 punten behaald werden. De scheepvaartmarkt lag zo goed als stil. Er werd voornamelijk in nieuwe aandelen K.N.S.M. gehandeld, hetgeen sinds de laatste piissle regelmatig het ge val is. ONVERANDERD 9 PCT. DIVIDEND JAVA-CHINA. PAKETVAART. Naar wij vernemen, zal de Kon. Java-China-Paketvaart-lijnen NV. over 1948 een dividend uitkeren van 9 pet. 11 Juli 12 Juli na 99% 9!)'/s 97% 97% 97% 107% 107% 97% 97% 98 98% 80% 80% 100% 100% 95% 95% 97% 109% 97% 109% 154 153 170% 171% 311 311 159 161 172% 175 185 188 271% 172 275 283 233% 235% 162% 450 165 455 306% 303% 130 130% 152% 153 152 154% 167% 167% 152 153% 163 162% 149% 152% 124% 126 144% 145% 27% 76% 59% 47 34% 138% Studenten-werkkamp In Biggekerke begonnen. Girls Daar zijn we nu te moe voor „Vraag me niet naar m'n indruk ken van Walcheren, want die be staan op dit moment practisch nog niet. Maar ik geloof, dat "k me hier best thuis zal voelen!" De zon brandt op het uitgedroogde eiland en Charles McKenzie, een lan- fe Amerikaanse jongen uit Detroit, ie medicijnen studeert op de Univer siteit van Michigan, legt even zijn schop neer om zich het voorhoofd af te wissen. Hij is moe en dat is geen schande, want hij heeft er zyn eerste werkdag op zitten in het internatio nale studenten-werkkamp te Bigge kerke, dat Dinsdag is begonnen. Alle begin is moeilijk, vooral als je dat ge spit en gemanoeuvreer met kruiwa gens niet gewend bent. Charlie en zijn kameraden leggen vlak bij Biggeker ke een landweg aan! De Volendam arriveerde stampvol Amerikaanse studenten in Rotterdam en 26 hunner stapten daar in de trein naar Middelburg. ,,De overtocht was subliem", horen we van McKenzie, die naar Yank'emode een kaalgescho ren hoofd heeft. Hij was nooit eerder in Europa en hij koestert grote plan nen om na 6 Augustus, wanneer het kamp voorbij is, West-Europa te gaan verkennen, als het moet op een schoen en slof. En hij is niet de enige met zulke drieste voornemens. Tien Griekse zeelieden spoorloos verdwenen. De bemanning van het Griek se ss. ..Crete", welker arrestatie door de Griekse autoriteiten was gevraagd, schijnt zich toch in Rotterdam niet helemaal prettig te gevoelen. Tien van de opvarenden zijn althans plot seling spoorloos verdwenen. Of zij aan de wal zijn ondergedoken, dan wel als verstekelingen met een ander schip zijn vertrokken, is niet bekend. De politie, welke de zaak in onder zoek heeft, kon nog geen nadere me dedelingen doen. - LEZERS SCHRIJVEN... DE NIEUWE BOULEVARD. In uw blad werd van gemeentezij de een beroep gedaan op de Vlissing- se burgerij om niet in het weke asphalt van de Boulevard De Ruyter te .open. Deze boulevard zal een mooi weg dek krijgen en goede trottoirs, maar zullen de wandelaars daarvan ook kunnen genieten als de voorgeschre ven maximum snelheid voor motor rijtuigen niet wordt verminderd? Als het stof huizenhoog vliegt zal het geen pretje zijn de boulevard te be treden. Vlissingen. A. MOMMAAS. Wat betreft motorrijwielen gelden reeds bijzondere voorschriften en wat de auto's betreft zal wel blijken, dat DE ZIN VAN DIT KAMP McKenzie weet overigens alles over het noodlot, dat Walcheren in de oorlog tz*of en hij verrast ons door te verklaren, dat hij helemenaal niet had verwacht alle Nederlanders met pof broeken cn klompen te zien lopen. „En weet je wat ik zo fijn vind van dit kamp? Dat je gelegenheid krijgt studenten uit andere landen te leren kennen en waarderen", zegt hij nog bijna plechtig voor hij zyn bulletejes oppakt om naar 't kamp terug te keren en daarna nog „een zeetje te pikken". De Amerikanen zijn in de meerder heid, daar in Biggekerke, maar er zijn ook groepjes Finse, Oostenrijkse, Italiaanse, Franse en Hollandse stu denten, terwijl nog gerekend worat op de komst van enkele Zwitsers, in totaal is men ruim 70 man sterk. Er wordt 40 uur per week gewerkt en na tuurlyk staan er ooit excursies op het programma o.a. naar de eeuwfeesten in Zierikzee, Dan neemt men de meis jesstudenten uit de Wilhelminapolder mee. „Girls?" zei een van de Yan kees, „jammer, dat ze zo ver weg zit ten. Maar vandaag zijn we te moe om daarover te treuren!" KORFBAL BIERVLIET—VLISSINGEN 3—1. De korfbalwedstrijd BiervlietVlissin gen werd met 3—1 door de Biervlieters gewonnen. Zeeuwse Bond. Programma voor Zaterdag 16 Juli. le kl. Seolto-Madjoe 1; BKC—Vios 1; Togo I—Volharding. Seolto zal vermoe delijk wel een overwinning op Madjoe behalen, evenals BKC op Vios. In Yerse- ke heeft Togo van Volharding verloren, doch in Goes geven wij Togo wel een kans op een succesje. 2e klasse: Tjoba 1—Olympia; VKV Swift 2. Op Donderdag 14 Juli 3e kl. A: Tjoba 2Vopo; op Zaterdag 16 Juli: Swift 3 Top. 3e kl. B: Scampolo 2Dios; SSS 2de Poel; 3e kl. C: AKC—Groede; Fortuna—KW B; Madjoe 2 Zuidzande. Adspiranten: SwiftSeolto. School korfbal. De uitslagen van de beide laatst gespeelde wedstrijden waren als volgt; Rijks kweekschool—Mulo Sin gelstraat 5—1: Chr. Kweekschool—Mulo Singelstraat 3—0. LUCTOR—SWIFT 3—9. Deze wedstrijd tussen beide leiders van de eerste klasse Zeeuwse Korfbalbond is verdiende overwinning voor Middelburgers geëindigd. Bij het ingaan van de rust had Luctór zelfs een 32 voorsprong, maar in de tweede helft kwam Swift gevaarlijk opzetten en de ene bal na de andere werd in de korf gedeponeerd. De eindstand was 3—9. WIELERSPORT Robic wint de 11e étappe. De uitslag van de 11e etappe Pau- Luchon (193 km.) luidt: 1. Robic (West Noord Fr.) 7-06-22: 2. Lucien Lazarides (Fr. a.) zelfde tijd; 3. Coppi (Italië a) 7-07-19; 4. Brule, (lie de Franse) 7-10-02: 5. Cogan. (West Noord Fr.) 7-10-04: 6. Bartali (Italië a) 7-10-59: 7. Apo Lazarides (Frankrijk a) 7-12-34; 8. Vietto (Fr. a)" 7-14-00. He algemeen klassement na de 11e etappe geeft het volgende beeld: 1. Magni (Italië b) 72-23-44: 2. Fachleit- ner (Zuid-Oost Fr) 72-26-24: 3. Ma- rinelli (lie de France) 72-26-55; 4. Kubler (Zwitserland) 72-35-06; 5. Dupont (België b> 72-35-41: 6. Oc- kers (België al 72-35-43; 7 Cogan (Centrum Z. W. Fr.) 72-36-18: 8. Bartali (Italië a) 72-36-48; 9. Coppi (Italië a) 72-38-30: Tacca (lie de France) 72- 41-39; Riardis (Italië a) 72-46-53. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een vliegtuig, dat de ronde van Frankrijk volgde, is neergestort op de Pas van de Tourmalet. De bestuurder werd hierbij levensgevaarlijk gewond, de enige inzittende passagier was op slag dood. Wagtmans won ronde van Biervliet. Maandag werd de vijfde wielerronde van Schoondijke onder zeer gunstige weersomstandigheden verreden. Wout Wagtmans, die Zaterdag ook de Ronde van Zuid-Bevedand won, werd ook hier winnaar. Hij deed over deze 100 km (17 ronden) 2 uur 39 min. en 7 sec. Er werd dus in een zeer hoog tempo gere den. De eerste ronde werd er „doorgedraaid" in 9 min. 9 sec., maar bij de laatste ron de noteerden wij nog één seconde min der, wat bij dit warme weer wel een bij zondere prestatie is. Reeds bij de derde ronde lag het veld uit elkaar en bevond de favoriet Wagt mans zich onder de voorsten, maar twee ronden later zagen we hem pas bij de vierde groep, wat hem overigens niet belette om in de 7de ronde weer een flink eind naar voren te schieten. In deze ronde hadden Verstraeten en Rijvers uit Breda een voorsprong van 47 sec., maar zij moesten deze spoedig daarna toch weer prijsgeven. In de twaalfde ronde liep Suijkerbuijk nog 27 sec. uit, maar in de drie laatste ronden passeerde toch Wout Wagtmans telkens als eerste de eindstreep. Aangezien het na de vijfde ronde weer een gesloten koers was geworden, kon het publiek van een spannende strijd met felle sprints genieten. Dc beide Zeeuwse renners, die ten slotte tot de eerste tien behoorden, de Axelaar Jan sen, die lid van de wielerclub „Schelde- monden" te Vlissingen is, en zijn club genoot Daamen reden een kranige koers. De einduitslag luidt: 1. Wagtmans. Bre da. 2 uur 39 min. 7 sec.: 2. Ad. Suijker buijk, Breda: 3. R. van Veeken. St. Wil- librord; 4. M. Drost, Haarlem; 5. T. Rocks, Sprundel; 6. A. Verstraten, Breda: 7 C. Jansen. Axel: 8. J. Geerts. Teteringen; 9. L. van Eijnden. Ossendrecht; 10. L. Daamen, Vlissingen. SCHAKEN Geen tweede hoofdklasser in Zeeland, De zo vurige gekoesterde wens. dat de Zeeuwse schaakbond een tweede hoofd klasser rijk zou worden, is niet in ver vulling gegaan. Door een 7%—2% over winning van 'Eindhoven II op Maastricht zullen de mannen van de Lichtstad het komende seizoen in de hoofdklasse uit komen. De eindstand luidt: Eindhoven II 3 2 0 1 4 20 —10 Maastricht 3 2 0 1 4 14&—1516 Terneuzen 2 10 12 9%—10',5 Wilsum, die bedankte voor Muiden en De wedstrijd 't Pionneke—Terneuzen is van geen belang meer. want zelfs bij een 100 overwinning zouden de Terneuzena- ren het bordengemiddelde van Eindhoven niet meer kunnen bereiken. De wedstrijd zal daarom niet worden gespeeld. WANDELSPORT 7900 deelnemers aan de Vierdaagse. Voor de internationale vierdaagse afstandmarsen, welke van 26 tot 29 Juli a.s. te Nijmegen zullen worden gehouden, hebben rond 7900 perso nen ingeschreven. Vertegenwoordigd zijn België, Denemarken. Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land. Noorwegen, Zweden en Zwitser land. In speciale zitting van de gemeenteraad. Op treffende wijze heeft de ge meenteraad van Goes Dinsdagmid dag in een spoedeisende openbare vergadering de overleden secretaris dezer gemeente dhr. J. I.v. Ballegoyen de Jong herdacht. In verschillende loe spraken hebben diverse sprekers, ook na het officiële gedeelte de goede eigenschappen van de overledene als mens, vriend en ambtenaar belicht. Behalve het college van B. en W. de raad en de famine van de overle dene was een groot aantal belangstel lenden op deze vergadering aanwezig. Wij merkten o.m, op 't secretarie- personeel. de hoofden van verschillen de gemeentediensten, hoofden van scholen enz. Na opening met ambtsgebed ge tuigde burgemeester ten Kate tegen over de familie van aller medeleven met deze zware slag. De heer van Ballegoyen de Jong was een uiterst kundig gemeente-secretaris wiens adviezen overal zeer geapprecieerd werden. Als een zeer ijverig man was hy steeds met de gemeentezaken be zig en er altijd op uit, de nieuwste vindingen op administratief gebied te vinden. Hij leefde ook mee met al les wat in Goes plaats vond op so ciaal en cultureel gebied. Meermalen gaf hy de stoot tot de oprichting van een vereniging cn gaf aan verschil lende als bestuurslid zijn krachten. het nieuwe wegdek geen stofklachten Als persoon was hij een door en door zal geven. Red. P.Z. Ct. eerlyk man, die ieders belangen be hartigde. Ook stond hy steeds voor zyn ambtenaren op de bres. Voorts was hij een vurig aanhanger van het Oranjehuis, een eigenschap die hij ook fn bezettingstijd toonde. Namens het gemeentebestuur en de bevolking bracht spreker hem voor dit alles dank. TOESPRAKEN Als oudste aanwezend raadslid sprak de heer L. Goeman woorden van deel neming tot de familie en gewaagde met grote waardering van net optre den van de thans overledene. Nadat de raad besloten had een of ficieel schrijven van rouwbeklag tot de familie te i'ichten, werd de raads vergadering gesloten. Hierna sprak de heer J. Lodder namens het secretarie-personeel en het verdere gemeentepersoneel, die de overledene schetste als een goed chef, vriend en leidsman. Voorts voerden nog het woord de heer Oranje, directeur van gemeente werken, de heer H. v. d. Veen namens het onderwijzend personeel, de heer C. F. A. M. van Horsigh. burgemees ter van 's Heerenhoek, als wnd voor zitter van de ver. v. burgemeesters en secretarissen, waarna tot slot de oudste zoon van de overledene een dankwoord namens de familie sprak. Hij wees er nog op hoe Goes en het stadhuis een levend deel van het le ven van zjjn vader zijn geweest. Hij was een lichtend voorbeeld van de ambtenaar in de beste betekenis van het woord en vervuld van een gren zeloze plichtsbetrachting. St. Laurens heeft weer een torenklok. Dinsdagavond werd te Sint. Lau rens in het gemeentelijk vergaderlo kaal een dankdienst gehouden bij gelegenheid van het in gebruik ne men van de torenklok. De president kerkvoogd, de heer J. W. Davidse, opende ae bijeenkomst en herinnerde aan het opschrift van de klok „Soli Deo Gloria" en verzocht de aanwezi- en in verband hiermede te zingen 'salm 75 vers 1 en 6. Hierna gïng de heer Davidse voor in gebed. In zyn inleidend woord bracht de heer Davidse voorts dank aan allen, die medewerking hadden toegezegd voor deze avond. In het bijzonder ver welkomde spreker B. en W., die vol tallig tegenwoordig waren. Ook bracht spreker dank aan de monteurs (de firma van Bergen) en de aanne mer (de heer Mesu). Voortgaande herinnerde spreker er aan hoe door een eerste gift het Klokkenfonds werd geboren, dat ten slotte door vele giften in staat werd gesteld al les te betalen. Moge deze avond zich kenmerken door een toon van dank baarheid, aldus spreker. Hierna kwam het grote moment: de klok werd weer geluid! In ver band met de warmte in de zaal wa ren ramèn cn deuren open en kon men het luiden dus uitstekend horen. Ds. H. J. J. Keijzer hield vervol gens een toespraak, waarin hij wilde, weergeven, wat er in vele hoofden en harten moet zijn omgegaan toen zij voor het eerst de klanken van de klok weer vernamen. De klok roept op tot prediking welke bedoelt de ere Gods te verkondigen. Burgemeester J. W. van 't Hoff wierp een terugblik op de geschiede nis van de klok van Sint Laurens. Toren en klok zijn eigendom van de Ned. Hervormde Kerk. De burgcly'ke gemeente steunt door een jaarlykse subsidie. De eerste klok werd aange bracht in 1646 in dc in 1644 gebouwde nieuwe kerk. Deze klok werd in 1934 vervangen door een nieuwe, die in 1943 door de Duitsers werd geroofd. In 1949 kon eindelijk weer een nieuwe klok in gebruik gesteld worden. Hierna wex*d met medewerking van het Hervormde Meisjeskoor o.l.v. de heer A. H. Verbeek, de Vrouwen vereniging, de Jongelingsclub. de Meisjesvereniging, een Zang-Klcin- koor o.l.v. de heer Sanders, de Chr. Jongemannenvereniglng een gevari eerd programma uitgevoerd, aat al gemeen grote waardering vond. Dit programma wordt a.s. Donderdag avond herhaald. Industrialisatie-politiek van Nederland. REDE VAN DBS. NEDERHORST. Voordat het congres van het N.V.V. dc verdere behandeling der agenda punten, die gisteren door tijdgebrek niet konden worden voortgezet, ter hnd nam, hield drs. G. M. Nederhorst zijn inleiding over industrialisatie, waarbij hij nadrukkelijk een indus- trialisatiepolitiek voor Nederland be pleitte als enig middel om tegemoet te komen aan de vele moeilijkheden, ontstaan als gevolg van de economi sche structuurveranderingen. Voor de doelmatige uitvoering van het industrieprogramma zou er een in- vesteringswet bij de Staten-Generaal moeten worden ingediend, teneinde de nodige bevoegdheden te scheppen om dc industrialisatie in de juiste ba nen te leiden. Er zou een zodanige belastingspolitiek moeten worden ge volgd. dat actieve deelneming van de overheid aan de industriefinanciering zou kunnen geschieden. Hierbij zou de werkingssfeer van de Herstclbank moeten worden verruimd, zodat deze overheidsdeelneming op ruime schaal kon geschieden. Bij de discussie werd in twijfel ge trokken of het buitenland inderdaad bereid was Nederlandse producten af te nemen. De voorzitter, de heer Kupers. be toogde, dat de textielindustrie in vele landen op onaanvaardbare wijze is uitgebreid, hetgeen over enkele jaren ongetwijfeld uiterst funeste gevolgen zal hebben; Grote weiirioosheid in de textiel en kapitaalvernietiging. Het zelfde is volgens spreker het geval met de scheepvaartindusti'ie. die in al te snel tempo heeft gewerkt. De we reldtonnage is op het ogenblik groter dan het voor de oorlog was en dit moet te zijner tijd tot een catastrophe leiden. Uitzending naar Indonesië van de lichting 1950. Uit een circulaire van de minister van oorlog van 7 Juli j.l. blijkt, dat hei in het voornemen van de minister ligt bij de uit zending van dienstplichtigen van dc lich ting 1950 in de eerste plaats daarvoor tc bestemmen hen. die hebben doen blijken daarop prijs te stellen. Betrokkenen zullen tevens in de gele genheid worden gesteld hun wensen kenbaar te maken om in het voorjaar, dan wel in het najaar van 1950 te worden niet op te maken, dat inderdaad geen uit zending zal plaats hebben. geen geval worden uitgezonden. DONDERDAG. Vanavond is er aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam, waar het Concertgebouworkest, onder lei ding van Eduard van Beinum een uit voering geeft van de Symphonie in Es van Mozart. Na de pauze wordt dc wereldpre mière gegeven van een werk van Ben- I jamin Britten „Spring Symphony". Aan de uitvoering van dit werk ver lenen medewerking Jo Vincent, Kath- I leen Ferries, Peter Pears en de sa mengevoegde koren van N C.R.V. en N.R.U. (H. II 20.15). Hilversum I: 7. 8. 13, 19 en 23-Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 8.15 Pluk de dag; 9 Voor de vrouw; 9.05 Muziek houdt lit; 9.35 Promenade-Orkest: 10 Haags Blaaskwintet: 10.15 Morgendienst: 10.45 Geestelijke liederen; 11 De Zonnebloem; 11.45 Collegium Musicum Amstelodamen- se; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij zer; 13.20 Nieuws; 13.45 Roerommc; 14 Toscanini dirigeert; 14.25 Crace More zingt; 14.40 Even onder ons: 15 Kamer orkest: 16 Bijbellezing 16.45 Piano-recital: 17 Radio Jeugdjournaal: 17.30 Sans Sou- ci; 18 Leger des Heilskwartier: 18.15 C. N.V.-kwartïer; 18,30 Strijdkrachten; 19.15 Simon C. Jansen speelt eigen werken; 20.15 Plaat varia; 21 Terug uit Zuid-Afrika; 21.30 Als het zomert; 22.15 De vaart der volken; 22.35 Boston Pops orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23-15 Beroemde con certen. Hilversum II: 7.15 Gramofoon muziek; 8.15 Orkesten van Peter Yorke en Phil Green; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9 Gramofoonmuz.iek; 9.35 Soft and Swcet; 10 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitami nen; 10.50 Kleutertje luistert; 11 Orgel concert; 11.45 Vrouwen in Noord Afrika! 12 Aan de Caraibische zee; 12.33 In het spionnetje: 13.15 Musicorda; 13.45 Paris Musette; 14.15 Solistenprogramma; 15 Klimop: 16 Colorict; 17 Reizen cn trek ken; 17.20 Welk dier deze week; 18.15 Sportuitzending; 18.45 Troeven uit Ame rika; 19.15 Europa in bewogen tijden; 19.30 Les gars de Paris: 20.05 In net radio zoeklicht; 20.15 Concertgebouw-orkest; 22.30 Skymasters: 23.15 Lys Gauty; 23.45 Organ's Goodnight. ZON EN MAAN. 14 Juli 1949 Zon: op 4.36 onder 20.55 Maan: op 23.06 onder 8.59 HOOG WATER 1 u.+NAP u.+NAP Vlissingen 4.37 2.03 16.49 1.91 Hansweert 5.48 2.27 17.56 2.13 LAAG WATER u.—NAP u.—NAP 10.36 1.84 23.15 2.21 11.52 2.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5