Communistische leiders belagen Engelse vakbonden en industrie Zeeuwse Almanak WAAROM GEEN ZEEUWEN IN DE BRABANTGRENSRIT? KOMENDE UIEN-EXPORT Atmosfeer in Londen is geladen DOKTERS-ASSISTENTE WOENSDAG 13 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Moskou stuurt op een algemene staking aan. (Van onze Londense correspondent) Na 'n weekend van massa-vergaderingen der 10.000 stakende Londense havenarbeiders hebben deze Maandagmorgen besloten geen gehoor te ge ven aan 't ultimatum der regering om weer aan 't werk te gaan. Zy houden voet bij stuk om de twee bewuste Canadese schepen te blyven boycotten en eisen nu, dat beide schepen uit de haven verwijderd worden. Op voordracht van de Engelse ministerraad heeft de Koning nu 'n nood toestand geproclameerd. De noodtoestand, die om middernacht van kracht wordt, kan 't beste vergeleken worden met 'n nationale non-mili- taire staat van beleg, 't Hoofddoel is de beveiliging dei; voedsel, en wa tervoorziening en der transport- en andere primaire diensten. Deze toe stand zal voorlopig 'n maand duren. Elk ingevoerde noodmaatregel, zal binnen 7 dagen door 't parlement moeten worden bekrachtigd. Na een niaand zal het parlement de noodtoestand zo nodig weer kunnen verlen. gen. De noodmaatregelen zullen niet alleen op de Londense havens, maar verder ook op alle hoofdindustrieën en openbare diensten van toepassing kunnen zijn. Dit laatste is nodig om de situatie in de hand te hebben, in geval er door verdere communistische agitatie andere stakingen zouden uitbreken in solidariteit met de ha venarbeiders. Een algemene staking wordt niet uitgesloten geacht. Onder deze noodtoestand zullen alle normale vakbondregeglementen vervallen. Troepen en vrijwilligers zullen te werk gesteld worden in de havens en zullen indien nodig, ook naar alle industrieën en openbare diensten gedirigeerd kunnen worden. De gegarandeerde minium werkweek in de havens zal tijdelijk vervallen. Speciale voorzorgsmaatregelen zijn al genomen voor radioverbindingen door het gehele land, ingeval normale communicaties tot stilstand mochten komen. De overheid is nu bevoegd om openbare gebouwen en zelfs pri vé ^huizen te requireren om er troe pen en vrijwilligers in onder te bren gen of als opslagplaats te gebruiken. De politie heeft nu de macht om zon der proces-verbaal tot arrestatie over te gaan van lieden, die het werk .van itroepen en vrijwilligers mochten be lemmeren. Stakingsleiders, die in hun opruien de houding volharden, zullen zonder meer gearresteerd kunnen worden. Buitenlandse oproermakers zullen on middellijk gedeporteerd kunnen wor den. Overtredingen der noodwetten zullen met gevangenisstraf en zware boeten bestraft worden. VOLLE ERNST Pas vandaag is de volle ernst van de toestand eerst goed tot het Engeise publiek doorgedrongen. Men haa ge hoopt, dat het regeringsultimatum van Vrijdag jlr, dat men tot afkon diging van de noodtoestand zou over gaan. tenzij het werk Maandag hervat zou worden, de stakers tot bezinning gebracht zou hebben. Het heeft niet zo mogen zyn. De communistische stakingsleiders hebben hun schapen kunnen overtuigen, het regerings dreigement in de wind te sla^n, en hun verontwaardiging aangewakkerd over het tè werk stellen van troepen, die sinds enige dagen de voedselsche- pen lossen. De atmosfeer in haven- land is geladen. In Lonclcn zelf hangt een vreemde spanning. Men voeit zich als in een belegerde stad. De Londenaren zijn zwijgzaam. Men heeft geen woorden meer om zijn ai- keer en verachting voor de houding der havenarbeiders uit te drukken, die door hun zinloze, stompzinnige solidariteit met de communistische Canadese Zeemansunie reeds onher stelbare schade hebben toegebracht aan het juist nu zo vitale exportpro gramma, Engeland's enige levens ader. Men beseft nu, dat deze officiële Londense havenstaking slechts de dekmantel is van van een zorgvuldig communistisch beraamd pLan tot sa botage van Engeland's industrieën. Even duidelyk ziet men, dat dit een directe, communistisch georganiseer, de aanval is op de Britse vakbonden, welke leiders voor het merendeel aan de zyde der regering staan, maar welks leden door de communistische stakingsleiders tot 't uiterste tegen him eigen vakbondleiders opgehitst worden. De Britse procureur-generaal Sir Hartley Shawcross sloeg in zijn rede van Zaterdag de spijker op de kop met zijn verklaring, dat de Londense. staking door Moskou gedirigeerd wordt, met het doel een dermate omvangrijke industriële onrust in Engeland te agiteren, dat de toestand ryp zal worden voor een eventuele communistische dictatuur. 113 SCHEPEN 113 schepen liggen intussen lamge legd in de Londense havens door de. ze rampzalige wilde staking, die nu reeds 14 dagen duurt. Zoals bekend, ligt de oorzaak van de staking in het feit, dat ruim 10.000 havenarbeiders hoofdzakelijk behorend tot de stuwadoorsunie weigeren om op Canadese schepen te werken. Zij hebben zich solidair verklaard met de overwegend comunistische Canadese Zeeliedenunic, die in een dispuut gewikkeld is met Canadese scheepseigenaren, en met de interna tionale Zeeliedenvereniging. De twee Canadese schepen, die de aanleiding tot de staking vormden, zijn de Bea- verbrea en de Agromont, die beide reeds twee maanden in de Londense haven opgehouden zijn, met ongeloste ladingen graan, hout en meel. Zolang de stakers deze schepen niet lossen zullen zij niet voor werk op andere schepen gemonsterd worden, hoewel zij wel bereid zijn op andere niet-Ca- nadese schepen te werken. Het werk van 15.000 andere Lon dense havenarbeiders, die niet in sta king zijn en tot de transportarbci- dersbond behoren, is vrijwel stilge legd door de staking der 10.000 stu wadoors. Hoewel de Stuwadoorsunic een communistische secretaris-gene- raai heeft, Tick Barrott geheten, be- draagt het percentage communisten nauwelijks een dei-de van het aantal stakers. De rest is merendeels opge- zwiept door comunistische propagan- da, hetgeen de hele situatie des te tragischer maakt. Een klein percen tage der stakers zou niets liever doen dan het werk hervatten, maar is bang door htm communistische makkers afgeranseld te worden, indien zy de staking zouden breken. UITBREIDING DER STAKING Men vreest, dat deze fatale staking snelle ontwikkeling zal hebben. De chauffeurs der vleespakhuizen heb- Het gezelschap Amerikaanse journalisten, van wie er 13 met -Ie „Franekcr" ben reeds verklaard, dat zy geen vlees zullen vervoeren, dat door troe pen gelost is. Deze actie zal waar schijnlijk overslaan op andere weg transportmannen, in welk geval de spoorwegmannen, die nog steeds hun 5,— opslag per week eisen, zich daarbij vermoedelijk zullen aanslui ten. De daarop volgende industriële groepen, op wie na hen deze commu nistische propaganda gericht zal worden, zullen naar men meent de mijnwerkers cn textïelarbeidrs zyn. De regering ziet zich nu voor de grootste industriële crisis geplaatst sinds 1926, toen een ingelijkse situ atie tot een algemene staking leidde cn eindigde met het aftreden van het Kabinet. HOLLANDSE LONDEN SCHEPEN IN Naar wij vernemen zal de Bata- vierlijn in elk geval haar passagiers- dienst tussen Londen en Rotterdam blijven doorvaren. Deze schepen zul len dan echter zonder stukvracht va ren. Hef Batavier-vrachtschip Oran jepolder is door de staking opgehou den te Londen-Bridge. Wat de Hol landse Stoomboot Mij. van Amster dam betreft, die tezamen met de Ba- vier 80 a 90 pet der wekelijkse Ne derlandse vrachtdiensten op Londen verzorgt, op de werf van deze maat schappij vond het Maandagmorgen nog doorgang. Er werd nog gelost, maar men verwacht dat ook daar al les spoedig zal stilliggen. Zowel de H.S.M. als de Batavier zullen per dag honderden ponden sterling schade lyden aan hun in Londen opgelegde schepen. (Nadruk verboden) PRACT1SC1I Geef mij maar een moderncom fortabel huis, waarin ik me niet dood hoef te werken! zeggen de tegen woordige vrouwen als ze een van die oude patriciërshuizen zien, waar aan Zeeland nog zo rijk is. Ze ver geten, dat hun voorgangsters zich ook niet doodwerkten. Die huizen stammen uit de achttiende, uit de gouden eeuw, toen de Nederlanders het kapitaal hadden om er voldoende personeel op na te houden, Zo'n def tige behuizing is ideaal, ais zy in stijl is ingericht en als er voldoende hulp voor de vrouw isen, dan is zo'n huis ook wel practisch Onze voorvaderen wisten het wel Ze. keken uit wat ze deden. Kijk bij voorbeeld op de zonnige zomerdagen, waarvan we thans genieten, maar eens naar de oude vismarkten van Zlenkz"e en van Middelburg! Ge kunt in die steden geen scha duwrijker plekjes ontdekken. Vis is aan bederf onderhevig, mag geen zon hebben. Dus werden de vis markten tussen de huizen verscholen en overkapt en ten overvloede wer den er nog bomen geplant, die bre de kruinen hebben en de zon belet, ten door te dringen Van practisch bouwen gesproken. Aan „stedebouwkunde" als vak deed inen toen nog niet. Maar het resul taat van de vroegere bouwkunst «eed voor dc tegenwoordige bouw kunst niet onder. Automobielsport telt hier geen aanhangers. En toch is het de moeite waard Voor het eerst sedert de oorlog is Vrijdagavond om 6 uur het start schot weer eens gevallen voor een Brabant Grensrit voor automobiel len. Honderd twee en vijftig deel. nemers startten en daaronder be vond zich slechts een uit Zeeland af. komstige wagen! Er werd hier weer eens duidelijk gedemonstreerd, dat de auto-sport in Zeeland weinig aanhangers telt cn dat er geen liefhebberij is voor bc- trouwbaarlieidsritten. Jammer, want het is de moeite waard er in mede te rijden. Degenen, die afwezig wa ren hebben overigens ditmaal geboft, want de organiserende vereniging, de R.A.C. Zuid te Tilburg, plaatste de deelnemers ook al omdat er geen betrouwbare kaarten waren voor practisch onoplosbare' problemen. Iedere deelnemer kreeg om vier uur des middags een kaart van Noord-Brabant cn tevens een flauwe fotocopie van die kaart, waarop een ca. 750 km. lange route was uitge stippeld. Langs die route bevonden zich ongeveer 40 geheime tijd- en routecoritróles cn de kunst was nu maar, met geen ander hulpmiddel dan een Sleeswijks-kaart, dit traject af te leggen, alle controles te passe ren en daarbij een snelheid vol te houden van 40 km. per uur en tën dele 45 km. per uur. Wie een contro le miste kreeg 60 strafpunten, wie te laat kwam kreeg voor iedere minuut 2 strafpunten en dus bij een half. uur te late aankomst ook 60 strafpunten en wie te vroeg kwam voor iedere minuut 5 strafpunten. ZWARE RIT. Welnu: de winnaar van deze rit had niet minder dan 228 strafpunten, er bleven maar 25 deelnemers bene den de 500 .strafpunten cn schrijver dezes behoorde met 768 strafpunten nog altijd bij de eerste dertig van de 152! Er waren deelnemers met 3000 strafpuntenMaar de RA.C. Zuid had dan ook een route schots en scheef door Brabant uitgestippeld, die ongelooflijk veel problemen stel de, vooral toen de duisternis ingeval len was. Bij daglicht ging het nog wel, omdat men dan voldoende oriën tatiepunten had, maar o Wee toen men in de nachtelijke uren de onmo gelijkste zandweggetjes werd opge stuurd, over smalle dijkjes moest rij den, in uitgestrekte bossen de weg moest vinden, kortom een route Ministers van Schalk en Götzen ziek. Naar wij vernemen zijn de heren nu\ J. R. H. van Schaik, vice-voor zitter van de ministerraad, en L. Götzen, minister zonder portefeuille, wegens ziekte niet in staat hun ambtsbezigheden te verrichten In verband met diefstallen van melk op grote schaal ten nadele van een melk- centrale te Vlaardingen zijn negen per sonen gearresteerd, chauffeurs en melk- eUjters. moest rijden, die nooit een normale autobestuurder neemt! Toen werd het een zoeken en dwa len zonder weerga en wie de meeste routine had enmeer op het tijd schema, dan op het halen van alle controles lette, bracht het het verste. VEEL NATUURSCHOON. Velen gaven in de nacht op. Maar de doorzetters beleefden toch plezier van hun werk, want de route was rijk aan natuurschoon en 't was een genot om op deze wijze Brabant te doorkruisen. Eigenlijk zouden er een volgende keer toch meer Zeeuwen moeten zijn. Er bevinden zich onder de Zeeuwen voldoende sportieve figuren. Trai ning is echter nog nodig en de gele genheid daartoe is er. De Motorclub Scheldegouwen organiseert namelijk regelmatig oriëntatie- en belrouw- baarheidsritten in Zeeland zelf en die zijn een uitstekende leerschool. Zeeland mag ook op dit gebied bij de andere provincies niet achter blij ven! heenreis op Schiphol. verongelukt y.yn, tijdens de Markt deze week willig Voorverkoop op het land. De markt voor uien was in de af gelopen week plotseling zeer willig. Er werden zaken gedaan voor uien op het land ad 900 a 1000 per gem et is 2500 per H.A. Waarschijnlijk was deze opleving van de handel een gevolg van de be richten over de droogte in bijna ge heel Europa, speciaal ook in Enge land, want nu het in Engeland ge regend heeft, was de vraag op het laatst der week weer wat minder. De prijzen waarvoor tot dusver op voorkoop was gekocht waren 6 6',2 en 7IVz cent per kg. levering DecemberJanuari. De prijs van 2500 per bunder ligt weer enkele centen hoger. Hoe de oogst straits zal zijn. laat zich nog moeielijk voorspellen. Vast staat, dat het thans voor de uien nodig zou moeten regenen, daar de meeste percelen erg van de droogte te lyden hebben. DE OOGST. Een voorzichtige schatting van de oogst aan de hand van de met uiem beteelde oppervlakte die voor plant uien 729 na. en voor zaaiuien 4597 ha. bedraagt, komt tot een- hoeveel heid van 30 millioen kg. plantuien en 140 millioen kg. zaaiuien. Rekent men voor binnenlands verbruik, krimp enz. 20 is 35 millioen kg. dan houdt men voor export plm. 135 000.000 kg. Maar dit is slechts een schatting en de hoeveelheid kan mee en te genvallen al naar gelang van de weersomstandigheden. Want de uientcelt is uiterst spe culatief, met mee- en tegenvallers. Een meevaller wat de export betreft was de verzending in Mei, toen van de oude oogst nog plm. 4 millioen kg. kon worden geruimd, .waarvan ruim 2.800.000 kg. naar Engeland, 700.000 kg, naar België, ruim 272.000 kg. naar Duitsl. en 200.000 kg. naar het Engelse leger in Duits land. Dit meevallertje hadden wij te danken aan 't feit, dat door trans portmoeilijkheden de aanvoer van Egyptische uien stagneerde. Een en ander bracht dc totale uienexport in het seizoen 1948/1949 op bijna 175 millioen kg. Dit vergeleken bij de geschatte oogst van 135 millioen kg. voor export voor het seizoen 1949/1950 zou er op wijzen, dat 'n catastrophe als vorig jaar zeker niet zal voor komen. Maar 175 mil lioen kg. is een zeer behoorlijke hoeveelheid, die alleen kon worden bereikt omdat er 50 millioen kg via de veilingen aan de Duitse burger bevolking kon worden gelevérd. CONCURRENTIE Momenteel zijn cr in Engeland zeer behoorlijke kwalifcit Egyptische uien aan de markt. Moet Nederland daartegen concurreren, dan kan de ?riis voor de verbouwer hoogstens a 8 cent zijn. Italië, Joego Slavië en Hongarije schijnen weinig last van de droogte te hebben, zodat de oogst daar over vloediger kan zyn dan by ons. Een voordeel voor de Hollandse kwekers kan zyn, dat tengevolge van de droogte de plantuien niet erg vroeg kunnen worden verscheept, zeker niet voor 15 Augustus, de voorraad Egyptische uien kan dan al wat ge ruimd zijn, waardoor marktbederf misschien voorkomen wordt De 175.000.000 kg. in 1948/1949 geëxporteerd waren bestemd voor: Engeland 96.553.234 kg., Duits, land 411298.391 kg.. Belgle 5.376.344 kg., Ierland 4.198.368 kg., Noorwe gen 3.005.725 kg„ Duitsland (Russ. Zóne) 2.647.011 kg., West Indië 2.473.850 kg., Engels leger 2.435.998 kg.. Tsjecho Slowakye 2.416.800 kg., Israël 930,948 kg.. Oostenrijk 852.800 kg.. Ceylon 811.675 kg., Zuid Amerika 77<.350 kg., Egypte 657.500 kg.. Amerikaans leger in Duitsland 589.172 kg., Afrika 448.497 kg., Malakka 107.500 kg., IJsland 272.150 kg., Indonesië 130.370 kg., Luxemburg 136.384 kg., Noord Ame rika 32.500 kg., Zwitserland 26.000 kg., Yersey 25.000 kg., Arabië 21.500 kg., India 3050 kg., Canada 1000 kg., Finland 148 kg., Zweden 75 kg., Faröer 50 kg. Engeland nam dus meer af, dan alle andere landen tezamen. Voor 2 millioen dollar groenten en fruit naar Duitsland. Volgens de nieuwe regeling van de export van groenten en fruit naar Duitsland zal tot einde Juli nog een waaide van 1% millioen dollars groenten kunnen worden uitgevoerd. Bovendien zal. te beginnen met vol gende week, tot einde Juli voor een waarde van Vt millioen dollars fruit kunnen worden uitgevoerd. Behalve aan het normale toezicht van het bedrijfsschap voor groenten en fruit op de besteding van het contingent, zal de export gebonden worden aan een percentageregeling per product van de aanvoer op de veilingen. Goedkopere paspoorten yoor Beneïux-landen. Tn een nota aan de minister van financiën heeft het hoofdbestuur der Nederlandse Reisvereniging gepleit voor de wederinvoering van Bewijzen van Nederlanderschap voor het be zoek aan de Benelux-landen Zij heeft daaraan toegevoegd, dat. mocht het invoeren die bewijzen bij de minis ter op onoverkomelijke bezwaren stui ten, het dan alleszins wenselijk moet worden geacht voor de Beneluxlan- den aparte paspoorten uit te geven en de kosten hiervan te beperken tot de werkelijk aan de uitgifte van derge lijke paspoorten verbonden kosten. FEUILLETON 49 ..Dat is in orde, hoor", ze Janice. Ze merkte dat ze niet kon door gaan met niet te denken en niet te voelen. Ze voelde diep medelijkden met Betty-Jane, hoewel ze niet wist waarom. „Dat wilde ik jc nu juist vertellen. O Janice, trouw toch alsjeblieft met die aardige vriend van je!" riep Bet ty-Jane uit. „Degene die lijkt op een mengsel van Cary Grant en Van Johnson! Als je het niet doet, weet ik zeker dat je er je hele leven spijt van zult hebben. Geen enkele man blijft eeuwig op een meisje wachten!" „Hoe weet je dat?" vroeg Janice. „Mijn Bill trouwde met iemand an ders". Dit was een sterk argument. „En nog wel met een meisje, van wie hij altijd beweerde, dat hij haar niet kon 'uitstaan. Maar ik liet hem te lang wachten; hij dacht dat ik mijn werk verkoos boven hem. Gezond verstand en liefde gaan nooit samen". „Misschien heb je wel gelijk", zei Janice. „In ieder geval zal ik eens nadenken over wat je hebt gezegd. Ik vind het ontzettend naar voor je van je vriend, Betty-Jane, maar ik ben er echt ''an overtuigd, dat hij toch niet de ware voor je was en dat die ook nog wel eens zal komen op dagen". Janice's woorden en glimlach waren zo warm en hartelijk, dat ze het an dere meisje bijna overtuigden. „O, dank je wel, Janice", zei ze. „Ik zal proberen te onthouden, wat je door ADELAIDE HUMPHRIES hebt gezegd, maar dan moet jij dat ook doen. Nu mag ik echter niet lan ger blijven of nog meer zeggen". Daar had ze gelijk in, want dc zuster stak haar hoofd weer om de deur om te zeggen dat het bezoek lang genoeg had geduurd. „We moeten onze pa tiënte niet vermoeien". Maar blijkbaar had men ingezien dat bezoek Janice geen kwaad deed, want de volgende middag werd er weer iemand aangekondigd. „Neen", zei Janice, „ik wil dokter Holbrook niet ontvangen. Wilt u zeg gen dat „Maar het is niet dokter Holbrook", verbeterde de zuster, „maar mevrouw Holbrook. En dokter Richards vindt het goed dat u naast uw familie nu eens wat meer mensen ziet. Maar het spreekt vanzelf dat als u „Laat mevrouw Holbrook maar bin nen", zei Janice. Ze was nieuwsgierig naar deze bezoekster en ook naar de reden, waarom mevrouw Holbrook haar bezocht in plaats van haar. man. Elissa Holbrook was veel mooier dan de foto op het bureau van de dokter. Ze was zelfs de mooiste vrouw die Janice ooit had gezien: heel blond en gedistingeerd en zeer elegant. Blijkbaar maakte Janice eenzelfde gunstige indruk op mevrouw Hol brook, want het eerste wat ze zei, was: „U bent beeldig. Ik had wel ver wacht dat u knap zoudt zijn, maar Eric vertelde mc niet dat u zo beel dig was". Janice geloofde niet dat ze er zo beeldig uitzag, maar het was-aardig van mevrouw Holbrook om het te zeggen. Ze vroég zich af wat Eric tegen zijn vrouw over haar had ge zegd. „Ik heb een kleinigheidje voor u meegebracht". Haar bezoekster legde een vierkante witte doos naast Janice neer en trok haar witte glacé hand schoenen uit terwijl ze ging zitten. „Ik ben blij dat ik geen bloemen meenam"; voegde ze er aan toe, ter wijl ze om zich heen keek en even begrijpend glimlachte. Het was vreemd dat de vrouw van de dokter nu geschenken kocht, ter wijl zijn assistente dat zo lang had gedaan, zelfs de cadeautjes voor zijn eigen vrouw. „Ja, ik heb bloemen genoeg", gaf Janice toe; vervolgens deed ze de doos open en schoof het vloeipapier opzij. „O, wat prachtig, wat snoezig!" Het was een schattig bedjasje van wit sa tijn, afgezet met crème kant en een blauwe strik. Janice had nog nooit zo'n beeldig kledingstuk gezien, laat staan gekocht. Blijkbaar kon ook de vrouw van de dokter het wel stellen zonder de hulp van de assistente. „U zult zich wel afvragen waarom ik kom", zei mevrouw Holbrook. Dat deed Janice inderdaad, maar ze zei dat ze blij was dat mevrouw Holbrook was gekomen, welke reden ze daarvoor ook had. „Toen ik hoorde hoe dapper u was geweest", zei Elissa, „was ik eigen lijk van plan mijn besluit te herzien en toch van Eric te scheiden. Nu ik je gezien heb, Janice, weet ik het zeker". „Maar nu ik u heb gezien", zei Ja nice. „wil ik niet neer, dat u dat doet". (Wordt vervolgd) Het Wereldgebeuren. Verbroedering op zee (Van onze speciale verslaggever bij de vloot) Nu de operatie-Verity, de geza menlijke vlootmanoeuvres in het Ka naal en de Golf van Biskaje, tot het verleden behoort, is het nuttig, eens na te gaan, welke indruk zij maak ten op wat men pleegt te noemen: „the man in the street". En daarbij valt onmiddellijk op. dal de Engelsen die naval-minded zijn tot op hun ge beente, volkomen onberoerd bleven door wat op zee gebeurde, en wat toch een grote stap was naar de vol tooiing van de West-Europcse een heid en daardoor macht. De Britse dagbladen brachten berichten van tien, twaal regels en daarbij bleef het. De Engelsen blijken mëer be roerd te worden door de mijnstakin gen, de spoorwegen en het feit, dat er geen snoepgoed meer is. nu het van de bon kwam, dan door de vloot manoeuvres. Dit geldt echter zeer zeker niet voor de mannen op de vloot zelve, die intens medeleven toonden met 't gebeuren en die dat ook niet onder stoelen of banken staken. Het En gelse woord voor verbroederinè luidt: „fraternisation" cn fraternisa tion was de slagzin, die allerwege werd gehoord. Aan wal werd men eigen met collega's-zeelui van andere nationaliteiten, misschien wel aan. wal vooral. Nooit zagen de Britse ..Jack Tars" zó tango dansen als hun Franse wapenbroeders dat deden op het openluchtbal op Penzance's bou levard! Om dat te zien stonden ze graag een half uur lang te wachten, de witte muts met de rode pompoen van de Fransen in de hand. Nooit eerder hebben de Fransen zo genoten van Hollandse jenever als aan boord van de Nederlandse sche pen een enkele maal het geval was. Nopit eerder ook hebben Nederland se marinemannen zo goed kennis kunnen maken met dc Bri^c marine tradities als bij deze .gelegenheid. Ook de mannen-in-burger, die de operatie-Verity bijwoonden, de jour nalisten uit vele landen der aarde, zowe} uit de oude als de nieuwe we reld, en zelfs uit Zuid-Afrika en Australië werden opgenomen in de „huiselijke kring" om het zo maar eens te noemen cn zij hadden zeker geen hele dag nodig om zich in die kring op hun gemak tc voelen! Zij waren de gasten van de offi cieren-mess, maar zij kregen ook uit nodigingen van de onderofficieren, om een „party" in hun kwartieren bij tc wonen. Zij stonden op 't vlag- gedek, waar met een razende snel heid de seinvlaggen de een na de an der naar de ra klommen, maar zij zagen ook Fanny Blankers-Koen op de film in het torpedoruim haar kun nen demonstreren. En over film ge sproken, Uuniversal heeft in haar journaal van de afgelopen week een belangrijke plaats ingeruimd aan de manoeuvres, waarbij men o.a. Prins Bemhard aan boord van de Tromp kan zien arriveren. Er waren Nederlandse journalisten gehuisvest op Engelse schepen, Fran se op Nederlandse, Belgische op Franse. Het was een werkelijke een heid, niet alleen onder de officiële deelnemende maritieme mogendhe den met him honderden schepen, maar ook en misschien vooral onder de civiele waarnemers, die het voor recht hadden Operation Verity te mogen bijwonen. Vooral zeggen wij, want per slot van rekening is het toch zo, dat de publieke opinie, de mening van „the man in the street" van grote invloed is op alle gebeurtenissen op politiek terrein. Daarom het zij nogmaals gezegd vait het zo tc betreuren, dat de Britten niet meer belangstel ling hebben getoond. De verbroedering begint nu een maal bij de gewone man. Als er één punt is, waarop operation Verity haar waarde heeft bewezen, dan is het wel op dit punt. Angezien van alle prachtige resultaten van de tac tische oefeningen van de vloot heeft de operatie een. bijdrage geleverd tot het één-worden van vier verschillen de landen, die van onschatbare waar de is. DE VERLIESLIJST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd; Koninklijke Landmacht: soldaat le kl. R. de Groot uit Zwaag; huzaar le. kl. H. J. van der Sanden uit Breda; soldaat le kl. J. Ce 11e uit Amsterdam, soldaat P. H. Linsen uit Heythuysen; soldaat J. L. van Nulaad uit Eindho ven; soldaat le kl. J. Donkers uit Someren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3