c Nederland kan energie onttrekken aan zijn rivieren Plan van ir. Brandenburg heeft levendige discussie uitgelokt m HET HOUT WEER VRIJ IS Zeeuwse Almanak WEER NIEUWE POSTZEGELS IOC NEDERLAND WESTELIJKE VL00TMAN0EUVRES ZIJN IN ELK OPZICHT GESLAAGD Muzikaal rumoer Van Vrouw lot Vrouw "S _r MAANDAG 11 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze reizende redacteur). Ook Nederland kan hydraulisch-electrische energie onttrekken aan de stroom zijner grote rivieren! Ziedaar de stelling, die ir; W. H. Branden, burg heeft ontworpen en maar aanleiding waarvan in de kringen van else, trotechnische en waterbouwkundige i ngennieurs 'n levendige gedachtenvvis. seling is ontstaan over het voor en tegen. Het in discussie zijnde plan omvat drie stuwen, met eentrales in d8 Waal bij Huihuizen, bjj Dóde n-aard en by St. Andrles, een (dubbele) by Pannerden, twee in de Neder, rijn by Lekskensveer en bij Culemborg en een in de IJssel by Doesburg. In totaal zeven derhalve. De heer Brandenburg, die zyn plan uiteenzet in „De Ingenieur" van 29 April jl„ begint met een inleiding over de noodzaak van meer energie productie in ons land. Hij acht de be waren van stuwen voor de scheep vaart gering. Volgens zijn berekenra- §en zijn kunstmatige watervallen van rie meter hoogte niet alleen te ma ken. maar ook voldoende te achten voor het inwerking brengen van de nodige turbines. Over de plaats van de stuwen schrijft hij het volgende: In verband met de betrekkelijke geringe afvoer bij lage waterstanden kan de Maas ten behoeve van de wa terkrachtproductie buiten beschou- wingblyven. De Maasaf1 te benutten zijn, indien wing- blijven. De Maasafvoer zou wel benutten zijn, indien belangrijk groter valhoogten dan 3 meter ltun- r' Een Nederlandse ingenieur heeft zich laten inspireren tot het ontwerpen van stuwdam men in onze grote rivieren met het doel kunstmatige waterval len van drie meter hoogte te veroorzaken, die electrische centrales in bedrijf zouden kun nen brengen. Hoe hij zich dat voorstelt vindt de lezer in bij gaand artikel, dat aan zijn pu blicatie is ontleend. nen werden gebezigd; dit is evenwel practisch onuitvoerbaar. En derhalve zullen alleen de Riinvertakkihgen voor het waterkrachtplan In aanmer king komen. Het zal wenselijk zyn om de verde ling van de Rijnafvoer over de Waal en het Pannerdens kanaal volkomen in de hand te hebben ten einde het beschikbare debiet zo doeltreffend mogelij'k te kunnen benutten. Daartoe zal nabij het bifurcatiepunt in elk dezer beide rivierarmen een stuw no dig zijn; in de Waal bij Huihuizen en nabij Pannerden in het Pannerdens De meest benedenstrooms gelegen plaats voor de bouw van een andere stuw in de Waal bevindt zich nabij St. Andries; tot ongeever dit punt doet zich nl. de getijbeweging gevoe len. Het niveauverschil van de laag ste waargenomen waterstanden bn Huihuizen en bij St. Andries bedraagt 6.96 meter (zie het lengteprofiel van de Waal), terwijl dit verschil van de hoogste voorgekomen rivierstanden tussen de beide genoemde punten 7.05 meter bedraagt. De mogelijkheid bestaat derhalve om tussen Huihui zen en St. Andries een derde Waal- stuw aan te leggen, en wel op een punt bovenstrooms van Dodewaard. De Waalafvoer kan zodoende drie- maai benut worden voor de energie productie. STUWEN Ten behoeve van de verdeling van de afvoer van 't Pannerdens Kanaal over de Nederrijn en de IJssel zou de bouw van een stuw in elk van deze riviertakken nabij de IJsselkop ge wenst zyn. Hieraan kon evenwel geen gevolg worden gegeven in verband niet 't keline b'eschikbai-e verval tus- sen Pannerden on de IJsselkop. Een opstuwing van het waterpeil Dij dit laatst genoemde punt zou de valhoog te b\j de stuw te Pannerden te niet doen gaan. Om deze. reden zijn de stuwen in de Nederrijn en de IJssel, welke .tevens benut moeten worden voor hét regelen van de waterverde ling over deze beide rivierarmen, op een meer stroomafwaarts van de IJsselkop gelegen plaats geprojec teerd. Als laagtste punt voor het aanleg gen van een stuw in de Nederrijn komt een plaats in aanmerking, wel ke is gelegen bovenstrooms van Cu lemborg, meer stroomafwaarts wordt de eb- en vloedibeweging merkbaar. De niveauverschillen tussen de plaats voor de stuw by Pannerden en die bij Culemborg voor de laagste en hoogste waterstanden bedragen respectievelijk 7 en 8.40 meter. Der halve zal het mogelyk zijn om tussen Pannerden en Culemborg nog een stuw in deze rivierdam te projecteren en wel nabij Lekskensveer. Deze stuw zal, behalve voor de energieproductie, ook nodig zijn voor het regelen van de waterver deling tussen dc Neder rijn en de IJssel. Ook in deze laatstgenoemde rivier arm moet ten behoeve van de water- verdeling een stuw gebouwd worden, en wei op ongeveer dezelfde afstand stroomafwaarts van de IJsselkop als waarop de bij Lekskensveer gepro jecteerde stuw in de Nederrijn is ge legen. De plaats voor de IJsselstuw is bovenstrooms van Doesburg geko zen. Het zou mogelijk zijn om nog een tweede stuw in de IJssel te bouwen, nl. nabij Deventer. Later zal blijken dat de IJsselkraehtstations slechts een geringe bijdrage kunnen leveren in de totale energieproductie. Op grond hiervan zal de douw van een nydrocentrale bij Deventer econo misch niet verantwoord zijn. By Doesburg is de plaatsing van een stuw evenwel noodzakelijk: zonder deze stuw zou er geen afvoer plaats hebben naar de bij Lekskensveld op- gedamde Nederryn. Door middel van de geprojecteerde krachtinstallaties bij Pannerden, Lekskensveer, Culemborg en Does burg zal de afvoer van de Nederrijn driemaal en die van de IJssel twee maal kunnen worden benut voor de productie van hydraulische energie. (Nadruk verboden) In 1948 emigreerden 16.000 Nederlanders. In de laatst gehouden verga dering van het bestuur van de Centrale Stichting Landbouw-emigra- tie zijn de jaarstukken behandeld en goedgekeurd. In het jaarverslag is een overzicht gegeven van de beteke nis en omvang van de emigratie uit ons land. Aangenomen mag worden, dat in 1948 ruim 16.000 mensen naar het buitenland vertrokken zijn, met de bedoeling zich aldaar blijvend te vestigen. De voornaamste immigratie landen waren Canada, de V. S.. Zuid- Afrika, Australië, Frankrijk, Brazilië en Argentinië. Teveel van het goede. De begroting van het. Ned. Rode Kruis, aid. Indonesië, wordt terug gebracht van 47 millioen op 15 mil lioen gulden, aldus heeft, de secre taris van staat voor Gezondheid, dr. Karamoy, in Batavia verklaard. Er bestaan bezwaren ten aanzien van het financiële beleid van het Rode Kruis. afd. Indonesië: aan de hoge salarissen, die aan personeel worden betaald, moet een einde komen. Wij zend op de onjuiste toestanden, haalde dr. Karamoy als voorbeeld aan, dat in Batavia twee poliklinie ken zijn op een tiental meters af stand van elkaar. Goedkopere woningen en meer mogelijkheden voor herstel. De huisknecht van het ziekenhuis te Harlingen. M. de J., die door schuld brand had veroorzaakt in dit gebouw, waarbij de hoofdverpleegster om het le ven kwam, is veroordeeld tot f 100 of dagen en een maand voorwaardelijk. SAMBA In 't onvolprezen Domburg, waar ge lukkig, evenals trouwens in andere ja ren, vele vacpmtiegangers genieten van zon, zee en zomer, wordt de traditie ge trouw weer gedanst. Op Woensdag- en op Zaterdagavond. Ce ziet daar vele goede bekenden en soms ook mensen, die ge vroeger goed gekend, maar in geen jaren meer gezien hebt en alleen dat maakt 't natuurlijk reeds de moei te waard om naar Domburg te gaan op zon Woensdag, of Zaterdagavond. Nu was er Zaterdag een hond in de zaal. Een zwarte. Van moeilijk te om. schrijven ras. Het dier ging tijdens 't dansen rustig in een hoekje zitten. Tussen de dansen door wandelde het ook eens over de dansvloer en ging vervolgens de tafeltjes langs, waar vriendelijke dames zalen, die terwille van hun lijn de koffiekoekjes, hoe heerlijk knapperig ze ook waren, niet verorberden. Wie er was had plezier in de hond. Toen werd er een Samba ingezet. Moderne dans. Dwaas (vond de hond). En draaide hautain zijn kop om. Maar de dansers dansten door. En ze waren ondanks hun uiteenlopende leeftijden allemaal kinderlijk genoeg om plezier aan dat dwaas doen te be leven. Drie minuten lang keek de hond verbaasd toe. Toen nam hij zijn staart, die de hele avond lustig gekwispeld had, tussen zijn benen, en droop af. De zaal uit. Een Samba schijnt niets voor hon den te zijn. Mpar dat is ook niet nodig. Als de bndyieten en' verdere dansers cr maar plezier aan hebben. Grotere importen geraamd. (Van onze Haagse redacteur) Nu de distributie van gezaagd naadhout en van heipalen is opgehe ven, is weer een stap op de weg naar de vroegere vrijheid gezet. Voortaan zal men bij de huizenbouw onbeperkt hout kunnen gebruiken. Nadat men geleidelijk van 6 m3, via 8 tot 10 m3 was gekomen, kan men thans weer het vooroorlogse gebruik van ongeveer 14 m3 per woning ver wachten. Dit geeft het voordeel van een op ruimere schaal aanbrengen van de op het gebied van isolering en warmtegeleiding gunstige planken vloeren en van een verlaging van de bouwkosten door het goedkopere ma teraal en het mindere arbeidsloon. Voorts is thans de mogelijkheid ge opend tot herstel -van trappen, Vlie ringen, schuttingen, enz., waarvoor voortaan hout vrij verkrijgbaar zal zijn, doch waarbij de prijs van het hout, die in het buiteiüand drie a viermaal zo hoog is als vóór de oor log, mede in combinatie met de huur- stop. nog remmend zal werken. De contingentering van de import zal voorlopig wel moeten blijven voort duren. In 1948 werd ruim 1,1 millioen m3 naaldhout voor bouwdoeleinden ge- importeerd en in totaal, met inbegrip van het hout voor de emballage-in dustrie, ruim 1.400.000 m3. Van offi ciële zijde raamt men de voor 1949 in te voeren hoeveelheid op 1.700.000 m3; waaryan circa 1350.000 m3 voor bouwdoeleinden. Het is echter de vraag, of de totale invoer dit cijfer werkelijk zal halen. De uit Zweden, Finland en Rusland aan te voeren hoeveelheid vurenhout, die respectievelijk 430.000, 287.000 en 147.000 m3 bedragen, worden onge twijfeld aangekocht, doch daar de Marinehaven Den Helder wordt uitgebreid. In Willemsoord, de zeekant van Den Helder, heerst verhoogde activi teit. Sinds kort zijn er grote zand zuigers gearriveerd, die de modder en het zand weg halen van de plaats, waar ennkele jaren de uitbreiding van de Rijkszeehaven zal verschijnen. Met de uitbreiding zal, wind en weder dienende, een vijftal jaren ge moeid zijn. Wet Oorlogsschadevergoeding ook voor Indonesië De Ned. Indische bond van ex-krijgs gevangenen en -geïnterneerden (N1BEG) heeft zich met een request tot de minis ter van financiën en de overige ministers, mede-ondertekenaars van het bij de Twee de Kamer aanhangige ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden, gewend, waarin de bond er op aandringt door wij ziging van art. 2 van het wetsontwerp alsnog de in Indonesië gevallen schade in de ontworpen regeling te betrekken. verdere invoer, bestaande uit dennen hout uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk, hoofdzakelijk door de vraag geregeld wordt, is het, mede tengevolge van de in dit voorjaar door toevallige omstandigheden tame lijk grote voorraad, waarschijnlijk, dat het totale kwantum van de in voer beneden de officiële raming blijft. Hoofdzaak is echter, dat men door het meerdere houtgebruik goedkopere woningen kan bouwen en dat zij, die hout wensen te kopen, dit vrij kun nen doen. Vandaag wordt een begin gemaakt met de verkoop van nieiAve postzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana. Als eersten verschijnen in de serie de 10 cent (goud-oker) en 1.zegel. (rood). Van 1 Augustus t/m 30 September zullen bijzondere postzegels worden uitgegeven, met een toeslag boven de frankccrwaarde die ten goede zal ko men aan het Nederlandse Rode Kruis, de Stichting „Nederland Helpt Indië" en de Niwin. De zegels dragen een afbeelding van een bruine en blanke hand, die zich uitstrekken naar een zonnebloem, als een symbool van hulp verlening, zowel voor Indonesië als voor Nederland. Deze zegels komen uit in de volgend waarden: 2 cent met 3 cent toeslag (grijs). 6 met 4 cent. (rood bruin), 10 met 5 cent (blauw) en 30 met 10 cent (donkerbruin). In de toekomst ook manoeuvres met de Ver. Staten (Van onze speciale verslaggever bij de Vloot) Een eindeloze slang was het, die Donderdag door te nu weer gladde zee de baai van Weymouth binnensloop cn ligplaats koo^ichter de beschutting van Portland Bill, waar schip na schip onder de rood-witte vuurtoren door binnenstoomde en ten anker kwam. Van de kleinste typen oorlogsschepen tot de zwaarste vliegkampschepen, kruisers en slagschepen toe zwenkte de vloot om de punt van Portland Bill heen en liep de baai binnen. De witte ruiter op zijn ros, uitgespaard in de groene bossen op de berghelling aan de overkant van de baai, heeft wellicht in zijn hele leven nog nooit een der gelijke verzameling schepen bijeen gezien, als op deze Donderdagmorgen verzameld was. Voor de vloot echter het veilige wa ter van de baai bereikte werd eerst nog het laatste deel van de oefening uitgevoerd, waarbij de schepen deels langs, deels midden door een mijnen veld voeren, dat ten Noorden van de Shamblesbank door mijnenvegers van vier nationaliteiten was gelegd, Ne derlandse, Belgische,- Franse en Britse mijnenvegers stoomden voor het con- vooi uit en zorgden voor een vaargeul van een halve mijl breed, waardoor de schepen ongehinderd konden passeren. Een gedeelte van het convooi echter werd opzettelijk door het niet-geveeg- de deel van het veld geleid, teneinde na te gaan. welke gevaren ook voor zware schepen schuilen in de onder water verborgen liggende monsters. De mijnen, die voor deze oefening met speciale ladingen waren uitgerust, verraadden hun aanwezigheid door 'n korte knal en een wolk rook. EIXD.INDRUK In de namiddag, toen alle schepen rustig aan hun ankers lagen te rijden, was het ogenblik aangebroken, waar op de opperbevelhebber der Home Fleet, Sir Rhoderick Mc. Grigor al le aanwezige journalisten, die gedu rende enkele dagen een zo grote gast vrijheid op de verschillende schepen hadden genoten, om zich heen verza melde, om een voorlopige uit eenzetting te geven van de indrukken, die hem beheersten, nu voor het eerst de gecombineerde manoeuvres dei- Westelijke Unie tot een goed einde waren gebracht. Op het oneindig grote vliegdek van het vlaggescbip, H. M. S Implacable, verzamelden zich vele tientallen jour nalisten uit vele verschillende landen, om met de commander-in-chief van gedachten te wisselen. Omgeven door zijn stafofficieren nam sir Rhoderick plaats en begon op de karakteristieke manier, die velen reeds van hem kennen, onmiddellijk het gesprek. „Afgezien van de wonde, die het droevig ongeval, dat het le ven kostte aan een dappere Neder- 'landse marineman zo zeide de opper bevelhebber, ..heeft geslagen, kunnen wij zeggen, dat deze eerste oefening in alle opzichten uitstekend is ge slaagd". Sir Rhoderick splitste het ver loop in twee gedeelten, ten eerste'de tijd, doorgebracht in de baai van Pen zance, Mount's Bay, en vervolgens de dagen op zee. Gedurende de eerste helft, zo zeide hij. hebben de officie ren, de manschappen en de staven el kaar leren kennen, niet alleen aan boord, maar ook aan de wal. en dat is hoogst belangrijk, even belangrijk als het kennen van eikaars schepen en methoden. Thans blijft nog over de omvangrijke taak om een rapport groter zijn, als ook de V.S. erin wa ren betrokken. Oefeningen van de At lantische landen, dat is. wat wij moe ten hebben, zo besloot de opperbevel hebber. En hij achtte dergelijke ma noeuvres in de toekomst zeker niet onmogelijk. Het Wereldgebeuren. Deze dagen verscheen bij een Lon- dense uitgeverij een zeer lezenswaar dig boekje met als titel ..Musical Uproar in Moscow", muzikaal ru moer in Moskou. Het is geschreven door Alexander Worth, een der be kwaamste buitenlandse corresponden ten in Moskou,' wiens uitstekende B. B.C.-reportages tijdens de kritieke dagen van de oorlog tal van luiste raars vonden. Worth geeft in zijn boekje een so ber relaas van de gebeurtenissen, die vorig jaar ontsteltenis teweeg brach ten onder de Sowjet-componisten, de dirigenten, de critici en de muziek minnaars. Onder leiding van de in middels overleden Zhdanov een man die zelf geen noten kon lezen werd toen de muziek „gezuiverd" van burgerlijke en andere Westerse invloeden. Verscheidene vooraan staande componisten vielen in onge nade, andere werden gedwongen van de muzikale dwalingen huns weegs terug te keren en in hun partituren streng uitdrukking te geven aan de nieuwe Sowjet-stijl. De componisten kwamen onder politieke curatele." zo als dat reeds eerder met de schrij vers en de wetcnsch. onderzoekers was gebeurd. De zuivering in de muziek verwekte echter meer rumoer, omdat afgezien van de motieven botté on deskundigheid er duimendik bovenop lag. Worth, die overigens een objectief berichtgever is, gespeend van Krav- chenko-allures. verbond aan zijn re laas geen conclusie. Dat deed onlangs wel de Amerikaanse onderminister William Thorp, nadat hij in een rede een overzicht had gegeven van de op te stellen en toe te zenden aan de mislukte pogingen om cultureel con- staven van de deelnemende landen. Met deze. werkzaamheden zal een maand tot zes weken gemoeid zijn. OOK DE V.S. MOETEN MEEDOEN Op de vraag of de admiraal een her haling wenselijk en mogelijk achtte, antwoordde Sir Rhoderick, dat hij de oefeningen van onschatbare waarde achtte. Maar deze waarde zou nog Hebt u dat óók wel eens gehad, dat u op een wer kelijk gezellige visite plotseling het hart in de pumps zonk? Uw gast vrouw had zo vriende lijk gevraagd: Een kopje thee? en u had lichtzin nig: „graag" gezegd. En meteen xoist u, dat er weer een van die onont. koombare beproevingen van het gezelschapsleven op komst was. U zat daar immers al een kwar tier en die thee wie weet hoeveel langer. Maar de narigheid was niet meer te keren. U had uw kopje maar aan le nemen en u zo elegant mogelijk door de misère heen ie werken. Elk spoor van hoop verdampte bü de eerste aanblik. Net wat u had gedacht: de bodem was niet zichtbaar. Het brouwsel zag donker en wasemde maar zwak jes. En het eerste slokje deed de deur dicht: lauw, zuur en bitter tegelijk, 'n apothekers-drankje zon der enig excuus van heil zaamheid. Het liefst had u de hele plas wansmaak in één teug naar binnen gegoten, als een schutter een gildebeker. Maar ook dat doet men nu eenmaal niet. En dus nipte u, wel opgevoed en huiverend, bij tijd en wijle aan dit wrange meer. Met maar één gedachte: zo gracieus mogelijk afscheid te ne men vóór het noodlottige: Mag ik u nog eens in schenken? Een kop théé wan neer heb ik die voor het eerst gedronken? Ik weet het weer: het was in En geland, in die bedrieglijk goede tijd vlak voor de grote Europese brand. Met de morgentrein was ik reit Londen vertrokken, op een blakende Augus. lusdag om na een uur of zes kleverig, stoffig en landerig op een snikheet perron aan de Zuidkust te staan. Met een rammelende maag en een rammelend humeur. Een lege bus hotste vlij vervolgens nog een klein half uur kwaad aardig dooreen en depo neerde mij eindelijk als een stuk ongewenste ba- hoekje moest Elysium zijn, het verrukkelijke verblijf der gelukzaligen, en dat leende af en toe uit pure mensenmin een kleine portie nectar uit aan versmachtende ster velingen. Nee: bij nader inzien was het toch werkelijk thee. Sterk, helder, heet en geurig. En al die ei genschappen juist in de goeae graad en verhou ding. Ik was tóch alleen, en dus het is schandelijk maar waar: ik plantte beide ellebogen op tafel en met de enorme kop in LOF VAN DE THEE gage bij een desolate hal- tepaal op een zinderende open weg. Ik sjokte met een loden koffer nog een bescheiden eeuwigheid door het stof om einde lijk, eindelijk door een schemerige lege hal in 'n vriendelijke stille eetzaal te belanden. Er was een koele wa terstraal en een groot geurig stuk zeep. Er toa- ren openslaande deuren op ee* Engels grasveld. Er was een gedekte ta fel met een appetijtelijke lunch voor één. En er was, onder een theemuts als ee* klokhen, een gloeiende stenen trekpot met théé. Thee? Geen sprake van. Ergens om 't beide handen dronk ik met kleine verrukte teu gen, langzaam en volko men met het leven tevre den. En toen de trekpot leeg was zwoer ik bij He be, de schenkster der go den, dat ik nooit meer enig ander vocht in mijn eigen theekop zou schen ken dan deze goudkleu rige toverdrank. Ik heb onbeschaamd en hardnek kig net zo lang gevraagd tot ik het geheim aan de iveet was gekomen. En ik geef het hier gratis door, opdat u nooit meer uit onwetendheid gedoemd zult zijn tot het drinken van kopjes vol lauwe bit. tere plasjes. Het wachtwoord is, héét. Kókend water en een verwarmde trekpot. Als u de laatste op de ketel set tijdens het water ko ken, met de thee er in, is u in één moeite klaar. Niet teveel thee, maar vooral niet te weinig. Eén schepje plus een snufje toe is wel voldoende voor zes kopjes. Snel opgieten en afsluiten, en nog snel ler onder de theemuts of in de theebeurs zetten. Op zijn minst drie minu ten laten trekken, hóóg stens vijf. Even omroeren voor u gaat schenken. Géén theezeefje alstu blieft: de thee koelt er door af en afkoeling be tekent verlies van geur. In de winkels zijn die handige apparaatjes weer te koop, die het mee- schenken van de blade ren verhinderen. Een soort parapluutje, dat u in de tuit steekt, of een cirkelvormig plaatje met gaatjes, dat u met een veertje in de binnenope- ning van de tuit klemt. Nog beter is een thee builtje van gaas, dat u voor het schenken uit de pot haalt. In dat geval mag u ook water bij- schenken, en kan de thee wat langer bewaard wor den zonder gevaar voor looizuur. Zo gezet zo geschon ken zo gedronken, dat is het geheim van de smid. En als u het hele- lemaal op zijn Engels wilt hebben: doe eerst de sui ker, dan de melk en daarna de thee in de kopjes. Durft het aan? SASKIA. tact met de Sowjet-Unie te krijgen. Hij vroeg zich af hoe ooit een betere verstandhouding met Sowjet-Rusland mogelijk zal zijn, indien dit land zich in steeds strenger mate van de bui tenwereld isoleert en elke uitwisseling van ideeën en culturele uitingen on mogelijk maakt. Inderdaad, de ontwikkeling onmid dellijk na de oorlog, toen het scheen of het regime de teugel iets zou vie ren, heeft zich niet doorgezet- Meer dan ooit is de starre dogmatiek ten troon verheven en het geestelijk le ven fanatiek eenzijdig gemaakt. Het Sowjet-vaderland, de partij, do leer alles de rest is boosaardig en ontaard. Het chauvinisme op grote schaal, dc verheerlijking en bewiero king kent langzamerhand geen maat meer. De jeugd wórdt na de scholen, de radio en de organisaties over stroomd met gedichten en liederen over Stalin. Hier zijn een paar voor beelden. in een twdeehands vertaling, die uiteraard de Russische regels slechts uiterst gebrekkig weergeven: Andrei Salmkov is de schrijver van het gedicht „Lied der zege" waarvan de aanhef is: Wie maakte ons land machtig? Wie leerde ons Lenins wijsheid? Stalin onze vriend en onze vader De trots van onze arbeidende familie. Anatoly Sofronov. secretaris van de Bond van Sowjet-schrijvers. is de auteur van een ander recent gedicht „Stalin is met ons". Het eerste vers luidt: Nergens ter wereld is er zulk een liefde Als de liefde van het volk voor Stalin Jongens en meisjes overladen hem met bloemen En al wat in de wereld goed is volgt hem. Veel gezongen wordt het lied „Vlieg naar Moskou, nachtegaal", dat de ge zindheid moet weergeven van de boe ren op de collectieve boerderijen. De muziek is van Shvedov. de woorden zijn van Vassiliev en het begin is: Vlieg naar Moskou, nachtegaal En breng bij het gloren van de dageraad Een groet van ons collectieve boeren Aan onze geliefde Stalin, onze kameraad. Men vertelt, dat eens in Moskou een prijsvraag werd uitgeschreven voor het beste ontwerp voor een mp- numerit ter nagedachtenis aan de gró te componist Tsjaikowski. Alle inzen dingen werden afgekeurd op één na. Het was een standbeeld van Stalip, vol overgave luisterend naar een symphonie van de toondichter.».. Het vertelseltje is onwaar. Nog een stapje verder en het zou waar gun nen zijn. Zonder muzikaal rümofca

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3