NIEUWS UIT ZEELAND WANKELEND PROTESTANTISME ADR. C. SCHUURMAN SPRAK TE SCH00NDIJKE WALCHEREN REGERING ZAL WATERSCHAP VRIJE VAN SLUIS" STEUNEN Jl-genda Gemeentesecretaris van Goes plotseling overleden. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 JULI 1949 Prof. Diepenhorst sprak op de V.IJ.-dagen in Arnhem ..Het Protestantisme is onherstelbaar verdeeld in eigen huis. Men kan niet spre ken van „de" Protestantse belijdenis. Zo min Rome voor zijn geloof prat kan gaan op Italië, zomin kan de reformatie dat doen ten opzichte van Duitsland", aldus prof. mr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die op de slotbijeenkomst van de jaarvergadering van de vereniging voor hoger onderwijs op Gereformeerde grondslag het onderwerp: ..Wankelend Protestantisme" behandelde. Genève schijnt geen rol te spelen in de machtsworsteling in deze tijd. waar in de keuze blijkt te liggen volgens velen tussen New York en Moskou. Het zou evenwel dwaasheid zijn te zeg gen dat het Protestantisme heeft afge daan. De 19e eeuw was die van de ont wikkeling der zending en dat was het werk van de reformatie, van welke geest West Europa"s cultuur is doortrokken, hoezeer er ook een verwereldlijking is Ingetreden. De toestand is evenwel niet zo rooskleurig. Wie Protestantisme zegt moet nader aanduiden wat hij bedoelt. De Anglicaanse kerk in Engeland is be zig haar greep te verliezen, ondanks groots opgezette campagnes. De High Church geeft hoe langer hoe meer elementen aan de Roomse eredienst prijs en de R.K. Kerk. die in Groot Brittan- ntü amper 3 millioen leden telt. wint onweerstaanbaar terrein. Welke waar borg is er. dat in Amerika, als er een geestelijke ineenstorting komt. deze wordt verhinderd door de protestantse kerken aldaar? Het modernisme wint er veel veld en de orthodoxie sluit zich te veel op. En als de R.K. Kerk er in de Ver. Staten in slaagt de 13 millioen zwar te bewoners tot zich tc trekken, heeft zij een voorsprong, die wij niet kunnen inhalen. In Canada. Zwitserland, in Ae- quatoriaal Afrika en in China wint Rome veld. het heeft zijn mensen cr blijkbaar voor.' In Amsterdam vindt men op elke 5000 Hervormde kerkleden én predikant Op elke 1200 Roomsen is een kapelaan. Rome graaft zich diep in. De Hervorming verliest in Nederland terrein. DRUKKE VERGADERING. Het openingswoord op deze zeer goed bezochte vergadering werd gesproken door dr. J. Hoek te 's-Gravcnhage (cura tor van dc V.U.). die betoogde dat de V.U. in deze tijd wel een grote roeping heeft. Hartelijke woorden werden in het ver loop van dc bijeenkomst gesproken tot dr. J. J. C. van Dijk. oud-minister van oorlog, die 21 jaar lang directeur der slichting V.U. was geweest, Ds Haver kamp uit de Ver. Staten bracht de feli citaties over van de geestverwanten uit Amerika. In plaats van dr. van Dijk en D. J. G. Onderwijzers pleiten voor 2-jarige V.G.L.O-school. Zaterdag werd in Utrecht een congres gehouden van de Ned. Onderwijzersver eniging naar aanleiding van het wets ontwerp tot wijziging van de lager on derwijswet. Men nam een motie aan. die gezonden werd aan de minister van O.. K. en W. en aan de Kamerleden. Men spreekt hierin als zijn oordeel uit. dat de lagere school zesklassig moet blijven en moet worden gevolgd door een tweeja rige V.G.L.O.-school. Men ls van mening, dat het nijverheidsonderwijs moet aan sluiten op de tweejarige V G.L,O.-school, maar dat aLs overgangsmaatregel aan sluiting op het zevende leerjaar kan wor den geaccepteerd. Men betreurt het in hoge mate, dat ook voor het cursusjaar lMd^-1950 leerlingen uit dc 6e klasse der lagere school in dc eerste van de Am bachtsschool kunnen worden toegelaten. Met grote nadruk spreekt men uit. dat het niet wenselijk is de L.O.-wct 1920 zo danig te wijzigen, dat daarin de acht jarige grondschoot wordt vastgelegd. 3.800.000 werklozen in de V.S- Officieel wordt medegedeeld, dat er gedurend: maand Juni 3.800.000 werk lozen in de renigde Staten waren, het geen ons cv.-ei een half millioen meer is dan In Mei. In Tsjccho-Slowakijc zijn Zaterdag weer enkele R.K. priesters door de vei ligheidspolitie gearresteerd. Baron van Heemstra kop? de vergadering tot bestuursleden de heren J. D. F. van Halscma en mr. Zllversmlt. Prof. dr. Z. NV. Sneller refereerde over ..de faculteit van de economische en de sociale wetenschappen", waarna ds. J. Douma van Arnhem het slotwoord sprak, dat tol titel droeg: „Ons Patrimonium". Mulo-eindexamens. B -Diploma, geslaagd de heren: J. Scheele. Axel. P. A. Huissoon. M. Ka- boord, beiden Wolfaartsdijk; P. J. Klap, Wemcldingc. Afgewezen geen. A.-diploma, geslaagd dc dames: J. L. P. v. d. Maas. C. C. v. Dixhoorn, J. L. de Bokx, allen tc Zierikzee; L. M. Ver- hage. Kerkwerve; M. P. de Oude, Brou wershaven; T. D. v. Paassen. Kapelle; M. Kas. Vlissingen; J. C. de Vos. Terneu- zen: M. M. Krijger, Arnemuiden; J. E. Faasse, Middelburg; G. J. v. d. Hoek, Middelburg. De heren: P. J. de Leeuwen. Vlissin gen: J. I.egeniate. Zierikzee; L. v. d. Sluis. Anna Jacobapolder. J. Okkerse. Bruinisse: J Meulmeester, Vlissingen: A. I. dc Koek. Nieuwvliet; P. Risseeuw. Cadzand; A. II. Schrijver, Goes; P. Rid derhof. Yerseke; D. Rottier. Goes; J. Casteleijn, M. de Jonge, beiden Vlissin gen; J. J. Barentsen. Tcmeuzen; A. Fa ro, NV. II. A. de Veld, NV. v. d. Velde, C. I. J. Gillissen, allen te Middelburg. Af gewezen 9 candidaten. Hr. Ms. „Zeehond" op de Oosterschelde. Zoals Nvij gemeld hebben zal Z.K.H. Prins Bernhard op 13 Juli met Hr. Ms, onderzeeboot „Zeehond" een vaartocht maken op de Oosterschelde. Deze tocht zal eveneens Nvorden mee gemaakt door de bevelhebber der iceestrvjdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J, van Holthe. Diefstal te Zaamslag opgehelderd. Op 29 April werd bij de caféhouder v. d. V. te Zaamslag een geldsbedrag van ongeveer 26 ontvreemd. Daar het die avond druk was m het café. in verband met het inkor- ven van duiven, was het geen gemak kelijke taak de dader van déze dief stal op te sporen, die' men evenwel toch onder de bezoekers meende te moeten zoeken. De rijkspolitie te Zaamslag heeft enige minder gunstig bekend staande personen in het oog gehouden en kon dezer dagen de da der arresteren nl. een zekere G., te Zaamslag. die men verdacht, aange zien hij de laatste tijd meer geld uit gaf dan met zijn inkomen in overeen stemming was. Verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd cn^a&h- göwezen, waar hjj hei geld verbol gen hield. Een bedrag ,van 600 werd gevonden in een blikken bus in een stapel hooi, de rest was reeds uitgegeven. Ellewouisdijk krijgt nieuwe Ned- Herv. kerk. De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Ellewoutsdijk kreeg dezer dagen van het Ministerie van Weder opbouw toestemming tot het laten bouNven van een nieuwe Ned, Herv. Kerk. De aanbesteding zal binnenkort- gehouden worden. «Ingezonden mededeling). Uw verbruik te groot! Brengt water nood! N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. Interessante causerie over het kerklied. Er werd Zaterdagmiddag In dc Gereformeerde kerk te Sehoondijke goed gezongen niet dreunend en galmend, zoals dc kerlczang in Neder land maar al te dikwijls klinkt, maar soepel en licht, rhythmisch en een voudig. Men behoefde zich over deze goede zang eigenlijk niet te venvon. deren, want de .Jeugdraad van de Ned. Herv. kerk In West Zeeuwsch. Vlaanderen, die Zaterdagmiddag In de Gereformeerde kerk te Sehoondijke l>Uocii was, had iemand in zijn midden, die in geheel Nederland bekend staat als een pionier van de goede kerkzang, nameljjk Adriaan C. Schuur, man, de organist van de St. Joriskerk uit Amersfoort Deze musicus, die belast. Is met de kerknuizlkale opleiding van de a-s. predikanten,was met enkele leden van zijn kerkkoor naar West-Zeemvsch Vlaanderen geto. gen om te spreken over de zang in de kerk. als een begeleidingsinstrument ge bruikte, doch dat langzamerhand als zodanig in ZNvang kwam Het orgel echter kon de gemeente niet leren zingen „van binnen uit1' en men ver. viel daardoor in een galmende dreun. Intens zingen, zo zeide cantor Schuurman, wil niet zeggen: hard zingen, integendeel, men moet in de kerk geen solozang willen geven. De heer Schuurman zette uiteen, wat de taak van het kerkkoor in de aller eerste plaats is: n.l. dc gemeente leren zingen. Dat wil zeggen, dat de kerkkoren afstand moeten doen van de „concoursachtige" zang, waarbij het op het mooie aankomt. De koren moeten er zich op toeleggen een psalmmelodie eenstemmig goed te kunnen zingen. Schuurman behandelde voorts di verse kerkmuzikale problemen, zoals orgelspel en koorzang in de eredienst Nvaarby h(j een en ander toelichtte met gramofoonplaten. In Cadzand was Zondag een jeugddienst, Nvaarin voorging ds. Schopenhauer en een koortje onder leiding van Adr. Schuurman enkele Nverkcn zong Na de dienst was er een contact ■wond üjdens welke eveneens over It-I'w- '-'ole pl-oblenien werd" ge Wie over muziek spreekt, behoort z^n betoog met klanken te illustre ren, want daardoor gaat het gespro ken woord pas leven. Dit begreep Schuurman en daarom liet hp tal van gramofoonopnamen horen, om aan te tonen hoe het wel kan en hoe het niet moet. Tenslotte werden er onder zijn leiding tal van kerkliederen gezon gen. Schuurman kNvam in z\jn causerie direct tot de kern van de zaak: Wat is het kerklied, is het een lied van de enkeling of is het een lied van de gemeenschap Het kerklied is im mers het laatste Daarmede is ook het karakter ervan bepaald. Tegelij kertijd echter ligt hierin ook het ant woord besloten op dc vraag, waai-om er in ons land in de kerk dikwijls zo slecht Nvordt gezongen. Men beleeft de kerkzang niet meer als een ge meenschappelijke lofprijzing en aan bidding van God. HISTORIE. De heer Schuurman gaf een over zicht van de ontNvikkeling, die het kerklied in Nederland doormaakte. Na dc reformatie werd er in dc kerk zonder begeleiding gezongen, doch dit voerde weldra tol wanordelijk Zingen In de meeste k« rken wps e"»* orgel aanwezig, dat n. a eerst nici J. I. van Ballegoyen de Jong Zaterdagmorgen is geheel onver, wachts overleden de heer J. I. van Ballegoyen de Jong. gemeentese- Cretans van Goes. De heer van Ballegoyen dc Jon werd in de hal van het postkantoor te Goes plotseling onwel en zakte in elk. aar. Dokter C. Griep, die eveneens in de hal van het postkantoor aan. wezig was, kon slechts de dood constateren. Vanzelfsprekend heeft het onver wachte verscheiden van dc Goese ge meentesecretaris in brede kring ont roering gewekt.. De heer van Balle goyen de Jong. die vorig jaar zijn dertig jarig jubileum als gemeente secretaris van Goes vierde, was in Zeeland een zeer bekende figuur. Geboortig uit Dieren, had hij zijn op leiding te Eist genoten, werd daarna eerste ambtenaar te Weisch in de Achterhoek en kwam in 1911 als commies naar Goes. In 1913 volgde daarop zijn benoeming tot secretaris te Schoonhoven. Toen het ambt van secretaris van Goes vacant kwam Nverd hij aangezocht om te eol'.io' ren. De heer van Ballegoyen deed rilt en de benoeming geschiedde met .al gemene stemmen. In Mei 1942 werd hij in gijzeling genomen tot 1944. Daarna twee maan den thuis, moest hij Zeeland 'als „staatsgevaarlijk" verlaten. Tegelijk met de bevrijders keerde hij in Goes terug. Naast een druk ambtelijk- loven nam de heer van Ballegoyen de Jong daadwerkelijk deel aan het vereni gingsleven. In 1923 werd hij gekozen tot bestuurslid van de Oranjevereni ging; waarvan hij de laatste jaren voorzitter was. Zijn grote liefde je gens het Oranjehuis was in geheel Zeeland bekend. Voorts, was hij des tijds secretaris-penningmeester van de Burgerwacht, terwijl hij hoofdbe stuurslid van de Bond van gemeen teambtenaren en voorzitter van de afdeling Zeeland was. Ook de afde ling Zuid Beveland West van het Ro de Kruis verliest in hem een zeer actieve voorzitter. De heer van Bal legoyen de Jong -had .een .werkzaam "aandeel .in .de .totstandkoming van de Openbare leeszaal te Goes. Óók hier van was hij voorzitter. In 1937 wérd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal woens dag om 2 uur op de Algemene Be graafplaats te Goes ter aarde worden besteld. De „Gabbard" in Vlissingen aangekomen. Zaterdagmorgen omstreeks half elf is de Britse torpedojager „Gabbard", in de haven van Vlissingen aangeko men, uiteraard met minder grote be langstelling van het publiek ontvan gen dan later op de dag de „Meck lenburg". De gasten werden begroet met 't gebruikelijk ceremonieel en "n ófieïële ontvangst van de officieren geschiedde om zes uur in het Woold- huis, waar de Commandant Maritieme Middelen Zeeland, lt. ter zee 1ste klas se H. J. van der Weyde een cocktail partij had aangeboden. Naast de offi cieren van de Kon. Marine Nvaren op deze partij tal van burgerlijke autori teiten aanwezig onder wie de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en de Commissaris van Politie in Vlissin gen de heer C. v. d. Mark. Zoals bekend blijven de gasten tot Donderdag in Zeeland. Dan vertrekt de ..Gabbard" naar Amsterdam voor een kort bezoek om vervolgens naar een der Engelse marine-havens te va ren, waar het grootste deel van de be manning zich voor een verlof van en kele weken zal ontschepen. Een ver lof, dat na de zware manoeuvres wel verdiend is. De „Gabbard" heeft aan deze manoeuvres van de Westerse Unie deelgenomen aan de zijde van de blauwen, van de aanvallers en enige zware „luchtaanvallen" moeten door staan. We hebben enkele officieren ge- vraegd naar hun mening over het re sultaat van de oefeningen. Het alge mene oordeel was, dat ze een succes zijn geweest. Alleen het verschil in taal gaf soms moeilijkheden. Inder daad ook bleek de samenwerking tus sen Britten en Nederlanders iets be ter te vlotten dan die tussen Britten en Fransen. Wij zijn nu eenmaal van oudsher zeevarende naties, zei een der officieren, en Frankrijk behoort meer tot de groep van Middellandse zee landen. De Britse vloot heeft overigens op het ogenblik te kampen met een tekort aan technisch onderlegd perso- Marine is wel eens groter geweest. Waarom dc Engelse matrozen zulke wijde broeken dragen? Die worden in geval van nood dichtgebonden, de lucht blijft erin en de kans zich drij vend te houden wordt groter Vandaag en morgen van 1418 uur bestaat er gelegenheid tot het bezich tigen van de „Gabbard". POOLS SCHIP MET MACHINE SCHADE TE VLISSINGEN Het Poolse stoomschip „Mazury van de Gdynia-Amerika-ijjn „Zeglu gowe Akc Gdynia, is door de sleep boot Goliath van zee uil met macm- neschade tc Vlissingen b'nnncw.. 'sleept. Het schip l'g tharts op de u de. Zeeland telt circa 1500 krotwoningen. In de afdelingen van de Prov. Sta ten van Zeeland, bij de bespreking van het voorstel tot subsidieverlening aan „Het Groene Kruis" en „Het Wit- Gele kruis", hebben G.S. op een des betreffende vraag geantwoord, dat getracht zal worden aan de hand van de rapporten der t.b.c.-artsen een al gemeen rapport over de gezondheids toestand van de bevolking in Zeeland te laten samenstellen. Het is nodig verbetering te brengen in de woning toestanden; er zon reeds sjemeenteu, die met de sanering van Krotwonin- gen begonnen zijn. In Zeeland zou den nog 1500 krotwoningen zijn. Ech ter, ook in andere provincies bestaan, vooral op het platteland, ongewenste woningtoestanden. Amerikaans bezoek aan Zierikzee In 1663 verliet Pieter Cornelis Plokhay Zierikzee om zich te vesti gen in Noord Amerika. Hij Nvas een man van een bijzondere sociale in stelling, maar zijn denkbeelden konden destijds in Nederland niet verwerkelijkt worden. Na vele te leurstellingen slaagde hij er in een kolonie te vestigen in Swaanendall (Delaware U.S.A.) waar zijn volge lingen nu nog leven. In 1913 bracht een delegatie van deze gemeenschap een bronzen plaat naar Zierikzee, welke plaat in het stadhuis werd aan gebracht om de herinnering aan Pie ter Cornelis Plokhay levendig te houden. Thans heeft de burgemeester be richt ontvangen, dat ook voor het elfde eeuwfeest van Zierikzee groie belangstelling bestaat in Swaanen dall. Een afstammeling en naamge noot van Plokhay zal naar Zierikzee komen om de feesten mee te maken. Prov. Staten en de t.b.c.- bestrijdlng onder rundvee. Een aantal leden der Prov. Staten van Zeeland hebben in het afdelingsonder- zoek verzocht aan Ged. Stalen om hun voorstel tot vaststelling van een verorde ning ter bestrijding van t.b.c. onder het Zeeuwse rundvee terug tc nemen voor nadere overweging. G.S. hebben echter geen aanleiding gevonden om hun voor stel te wijzigen. Door het feit, dat de z.g. tuberculine- proef nog geen volkomen betrouwbaar onderzoek garandeert, is in een van de afdelingen de vraag gerezen of het juist is nu reeds met dit voorstel te komen, temeer omdat aan dc doorvoering van de voorgestelde maatregelen vérstrekkende economische gevolgen zijn verbonden. In voer van het rundvee zonder attest zal niet mogelijk zijn, maar het zou tóch nog nodig zijn het vee in observatie te hou den. Door deze verordening zullen rea- geerders niet meer kunnen worden afge zet dan voor de slachtbank omdat ze vol gens de voorschriften onmiddellijk ver wijderd moeten worden. Daardoor zal schade ontstaan. Invoering van een ver plichte veeverzekering, waarin het Ri.ik steun zou kunnen verlenen, zou nodig worden. Gemeend wordt, dat de bestrijding van t.b.c. onder rundvee een zaak van Rijks belang zou zijn. Sommige leden vroegen zich af; of deze 'gehele materie niet ge regeld- kón wórden in dé reglementen van de Stichting Prov. Gezondheidsdienst. G.S. antwoorden, dat regeling in een publiekrechtelijke verordening nodig is (een van de belangrijkste partijen, de veehandelaren, behoeft niet aangesloten te zijn bij de Gezondheidsdienst,). De vraag, of de provincie hier een onder werp van rijksbelang regelt, staat ter be oordeling van Prov. Staten en de Kroon. (Geen enkele biologische reactie is voor 100% betrouwbaar, maar de tuberculine is thans van zéér goede kwaliteit, hetgeen prof. Dalling, dir. Veeartseykundige Dienst in Engeland onderschrijft). Het P.Z.E.M.-fonds voor onrendabele lijnen. Tijdens de behandeling van jaar stukken der NV. P.Z.E.M. in de afde lingen van de Prov. Staten werd er naar geïnformeerd wat met het fonds onrendabele lijnen tot stand is ge bracht. Door Ged. Staten werd hierop me- gedeeld, dat er steeds naar wordt ge streefd de grote moeilijkheden, die de randgebieden opleveren, zo goed mo gelijk op te lossen en zoveel mogelijk van het programma te verwezenlijken. Van de 1500 aansluitingen van dit programma zijn sedert 16 October 1947 793 tot stand gebracht of tot uitvoe ring gekomen. Op 1 October 1947 was de stand van het fonds 44.283.50 en dit werd ver hoogd door overboeking uit het egali satiefonds 85.000) en dotatie uit de winst over 1947 100.000) tot 229 283.50. De bijdragen aan garantielijnen bedroegen van het 3e kwartaal 1947 af lot 22 Juni f 112,562.99. zodat het fonds thans 116.720,51 bedraagt. De Raad van Bestuur besloot in zijn vergadering van 22 April j.l. tot een verruiming van de bijdrage der N.V P.Z.E.M. voor een groepering van kennelijk moeilijk te financiëren aan sluitingen. Tijdens voetbalwedstrijd overleden. Tridens de voetbalwedstrijd R.C.S.- De Zeeuwen, die Zaterdagavond te Souburg gespeeld werd, deed zich een tragisch ongeval voor. De 52-jarige neer L. C. Moorman uit Vlissingen zakte plotseling in eik aar en een spoedig ontboden ge neesheer constateerde een hartver lamming. De heer Moorman, die ge trouwd was en geen kinderen had, Nverkte als commies titulair op het kantoor van de directe belastingen tc Vlissingen. Hij was daar reeds se dert 1 Maart 1925 werkzaam. Door zijn opgewekte natuur en zijn trouwe plichtsbetrachting was hij een zeer geziene figuur. Ontstellend tekort aan tuinbouwonderwijzers- In de afdelingen van de Prov. Sta ten van Zeeland is het voorstel van G. S. tot verhoging van subsidie ten behoeve van land- en tuinbouwcur- sussen behandeld. Door een lid Nverd opgemerkt, dat verhoging van een dubbeltje per uur niet bereikt wordt wat wordt beoogd, en dat het de vraag is of zelfs bij een verhoging tot 1. een voldoend aantal onderwijzers ge vonden zal worden, dat bereid is een studie van 3 jaar op zich te nemen. Diverse leden meenden, dat betere resultaten bereikt zouden worden in dien niet alleen in Goes, maar in meer plaatsen in Zeeland cursussen ter op leiding voor de akte gegeven zouden worden. Ieder jaar zou een nieuwe cursus moeten aanvangen. Namens G. S. werd opgemerkt, dat het tekort aan tuinbouw-onderwijzers ontstellend groot is, maar dat instel ling van een tweede cursus niet moge lijk is door gebrek aan bevoegde op leiders. De verhoging met 10 cent per uur is slechts het deel. dat de Provin cie bijdraagt: ook het Rijk geeft zijn deel. G. S. zijn evenver gegaan als de prov. Utrecht; andere provincies gin gen minder ver. Toch zal worden na gegaan of subsidieverhoging met 1. mogelijk is. ONDERSCHEIDING VOOR VERZETSSTRIJDER. Zoals wij reeds meldden zal Prins Bernhaxvl op 14 Juli a.s. te Sliedrecht aan een aantal verzetsstrijders onder scheidingen uitreiken. Tot deze gede coreerden behoort ook de heer M. Kooger te Vlissingen. Verkeersstremming KapelleYerseke. De A.N.W.B. deelt mede. dat de Postbrug over het kanaal door Zuid- Beveland. gelegen in de weg Kapel- le-Yerseke, op Woensdag 13 Juli voor het verkeer zal zijn gesloten. De stemming zal op diverse plaatsen door borden worden aangeduid. Leger des Heilsconcerten in Middelburg. Hete korps Middelburg van het Le- ?er des Heils heeft Zaterdagavond e reeks van jubileumbijeenkomsten ter gelegenheid van het 60-jarig be staan ingeleid met een muziekuitvoe ring in de Oostkerk, die door circa 500 belangstellenden werd bijge woond. Deze samenkomst stond onder leiding van comm. Ch. Durman, lcom- mandant van 't Leger in Nederland een Engelsman, wiens woorden on- middelijk werden vertaald. Het uitstekende muziekcorps van Rotterdam I bracht »een indrukwek kend programma ten gehore, terwijl tevens kapiteine C. J. Ie RoyVos uit Middelburg, begeleid door de organist Jan Rijn, enige sopraan-soli te genie ten gaf. Zondagmorgen gaf het. korps een concert in het Huis van Bewaring. In de middaguren luisterden 7 a S00 mensep op het Molenwater naar een opénluchtconcert. Na afloop hier van werd nog drie kwartier in de tuin van het Gasthuis gespeeld. Jaarverslag Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Blijkens het jaarverslag over 1948 bedroeg het aantal bezoekers van de Openbare Leeszaal en Bibljptheeek in Middelburg in 'dat jaar 6179 (1.947, 5730). Hef aantal uitgeleende" boeken bedroeg 42181 in 1948 tegen 37617 in 1947. De Netherland-American Foun dation schonk een aantal boeken, waarvoor belangstelling bleek te be staan. Van Volksherstel werd een be drag van 650.ontvangen. De lees zaal kreeg een nieuwe electrische lichtinstallatie, hetgeen een grote ver betering betekende. Opnieuw werd in samenwerking met de Z.V.U. een lezing georganiseerd, doch de hoge kosten maken, dat deze samenwerking helaas niet voortgezet kan worden. De rekening van in komsten en uitgaven over 1948 toont een totaal van 14011,20 met een ba tig saldo van 152,50. Op de begroting 1949 staat geraamd voor contributie 2500, voor Rijks subsidie 3167,08 cn voor gemeentelij ke subsidie 5694. EXCURSIE NAAR ORANJEZON. Vrijdagavond maakten de leden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Walcheren, 'n excursie naar Oranjezon bij Vrou wenpolder. Om 7 uur vertrok het ge zelschap. bestaande uit ongeveer 30 personen van de Markt te Middel burg. Onder de deskundige leiding van de heren A. J. W. Matthijssen en C. van Oosten maakte men een wan deling door duinen, bossen en duin pannen. Het weer was uitstekend voor deze tocht, niet te warm, zodat het een waar genoegen was, door dit prach tig stukje natuur te zwerven. Want prachtig is het hier; nu beklom men een dum en had een prachtig ge zicht op de „dalen en valleien", dan baande men zich moeizaam een weg door de dichte bossen en plotseling stond iedereen verrast bij het zien van de ruisende zee, van een hoge duintop bezien een prachtig gezicht bij het avondgloren. In de verte strekten de duinen van Schouwen en Duiveland zich uit en dichterbij doemde de kust van Noord-Beveland op. Toen men na een wandeling van twee uur vermoeid in de bus stap te, waren allen vol lof over deze geslaagde excursie. In verband met de grote droogte zijn eventuele bezoekers er op ge wezen het roken na te laten, daar het brandgevaar groot is. BEVORDERINGEN HANDELSAVOND SCHOOL TE MIDDELBURG. Aan de Handelsavondschool te Middel burg werden de volgende leerlingen be vorderd Van I naar II: A. Baas. G. Christiaan- se en J. F. van Hoepen, allen te Mid delburg: S. Poelman, Ritthem; A. J. Pro voost. J. Sturm, C. Zuidweg en A. D. Grims, allen te Middelburg. (Zeven afge- "•ezèn). Van II naar III: W. D. van den Berg, W„ van den Broeke, A. M. C. Labruijère, en N. Leijnse, allen te Middelburg: H. de Pagter. Domburg; J. C. Kasse, Vcei-e; T Klein, M. A. Pluijmers, C. M. Tissink, J. Walraven. J. Wattel, A. Geldof, F.. Jellema en A. van der Slikkë, allen ■te Middelburg (negen afgewezen). Van IV naar V: J. C. Adriaanse. St. Laurens, J. J. Boone, L. F. Kuijs en C. A. Reverse, allen te Middelburg (één afgewezen TOELATINGSEXAMEN HANDELSDAGSCHOOL. Voor het toelatingsexamen der Han delsdagschool te Middelburg staagden M.' A." B'ai'jcii. E.' Ca'ste'n'm1 rC. 'Chris- tiaanse, K. Dekker. B. de Nooyer allen te Middelburg. J. de Regt te Koudekerke, en D. v. d. Linden en A. Steketee te Vlissingen. „JULIANA" VIERT FEEST VAN ZIERIKZEE 3IEE Het Tamboers- en Pijperscorps „Ju liana" te Middelburg is uitgenodigd om mede te werken aan de viering van het 1100-jarig bestaan van Zie rikzee in de eerste week van Augus tus. Speciaal voor deze gelegenheid zul len nieuwe marsen zowel voor pijpers als tamboers woren ingestudeerd. Oostkapelle UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Oostkapelle plaats vinden op Maandag 11 Juli. Aan de beurt zijn de zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers beiden letter A t.m. K. Ondanks kleinere provinciale subsidie dan werd geëist. Tijdens dc behandeling in de afdelin gen der Prov. Staten van Zeeland van ïiet voorstel van G.S. om het waterschap „Het Vrije van Sluis" een bijdrage van f 25.000 te geven, hebben vele leden ge- vraagd of hierdoor de toezegging van het neel. De animo voor de dienst bij de Rijk om f 200.00 bU te dragen, niet in gevaar komt, daar toch het Rijk een pro vinciale „eenmalige subsidie" van f 100.000 had geëist. Namens G.S. werd medegedeeld, dat men de regering er van heeft overtuigd, dat de Provincie niet aan de gestelde voorwaarden kan voldoen. Van departementale zijde is te verstaan gegeven, dat met f 25.000 ge noegen zou worden genomen. G.S. zijn van mening, dat, wanneer men echter ook dit bedrag niet beschik baar zal stellen, het Rijk zijn aanbod zal intrekken. Die twee ton mag men voor deze zwaargetroffen streek niet laten -lippen. Vele leden der Prov. Staten wa- 1 cn het daarmede eens. maar vinden, dat regering toch moet begrijpen, dat het niet langer gaal. De vraag moet on- r.-w worden, of de normale r-i van cl? ^-swerlng n"1 ede regering besproken. Eén lid oordeelde, dat het dijkgeschot in „Het Vrije van Sluis" niet te hoog is en een ander vroeg, of dit waterschap niet bevoorrecht wordt boven andere. G.S achten de verhoging voldoende, evenals vele andere leden, die de Rijks bijdrage hoog nodig achten: een volgende storm kan de inundatie van West-Zw.- Vlaanderen tengevolge hebben. EN SCHOUWEN? Eén der leden deed nog de opmerking, dat in „Het Vrije van Sluis" gevreesd wordt voor te ambtelijke bemoeiingen, een ander wees op de sociale verhoudin gen in het waterschap. G.S. antwoord den. dat het ook in dat opzicht een zor genkindje is. .Het Vrije van Sluis" zelf moet leren zorgen, dat de zaak goed loopt. Eén van de Statenleden zeide, dat ook op Schouwen de zeeweringen zwaar ge leden hebben, het land geïnundeerd ge weest is en het dijkgeschot voor het wa terschap Schouwen veel hoger is dan voor „Het Vrije van Sluis", terwijl de kwaliteit van de grond minder is. Een ander lid vreesde, dat door deze subsi dieverlening een precedent zal worden geschapen. De subsidie wordt gegeven wr-.cnc oorlogsschade, doch deze moet i goeden. Dus zou het Rijk j Marktberichten COOP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" Aardappelen. Bonken 8.20. 9.00; Grote 7.50, 7.80; Drieling 4.10, 4.90; Kriel 3.50; Aardbeien 69. 113; Madam Moutot 99, 107; Jecunda 90. 111; Fram bozen 91, 146; Meikersen 34, 36; Mar kiezen 63, 67; Tomaten 28, 38; Kruis bessen 36. 39; Rode bessen 32, 52; Pro- lifix 32. 57; Laxton 35, 39; Witte bes sen 34, 40; Kaspruimen, Golden Japan 1. 8, 9; II: 5; HI: 1. Perziken II, 11; IIL v; Meloenen 16, 64; Bos kroten 3. S; Bospeen 9, 16; Bloemkool Ia 33, 36 Bloemkool I. 9. 35; Bloemkool II, 7, 14; Bloemkool in, 6, 7; Komkommers Ia 16, 18; Komkommers I 9, 17; Kom kommers II. 11, 13; Komkommers III, 8, 11; Kropsla 1.50, 4; Rode kool C, 10; Spitskool. 7. 8; Savoye spitskool 7, 10; Andijvie, 5, 8: Postelein 10, 24; Doperwten 17, 28; Rijscapucijners 22. 26; Rijspeulen 13; Rabarber 6,19; Kro ten I, 10: Snijbiet 15, 17; Stamsnijbo- nen 62, 91; Kassnijbonen 102; Dubbe le princessen 115, 121; Wagenaars 79, 84; Saxa's 91, 109; Tuinbonen 3. 9. (Alles per kilo, per bos, per stuk.) VISMIJN VLISSINGEN. Week van 2 juli—9 Juli. Export garnalen 480 kg 8997; Handels garnalen 66 kg 51: Pellerij garnalen 108 kg 45: Schar 3374 kg 19—44: Bot 3388 9—70; Gr. Schol 817 kg 34—85; Middel schol 2630 kg 20—59; Kleine schol 1870 kg 11—35: Grote tong 191 kg 1.60—3.10; Middel tong 78 ke 1.00—2.10, Kleine tong 2080 kg 20—72; Rog 47 kg 13—25, alles per kg. iwidt mei d-. .«.Ié én liet waterschap moeten he'pen. MIDDELBURG. Maandag: Electro: The red shoes. 7 en 9.15 uur; Schouwburg1: De Zwarte pijl. 8 uur. Dinsdag: Electro: Huize-kolder, 7 en 9.15 uur: Schouwburg: Dr. Ehrlich's Ma gie Bullet, 8 uur; Chr. Mil. Tehuis: V.O.M.O. „Snellere repatriëring", 8 uur. VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: Vrouwe nin de Nacht". 7 cn 9 uur; Luxor: Goldwyn Folly's. 8 uur, sdag: Alhambra. Millionnair in Nood. 7 en li in- Luxor: Met revolver t zweep, 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2