PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onvergetelijk feest rondom paleis Soestdijk Een schip kwam naar Vlissingen BILT Conflict tussen huisartsen en Ziekenfondsen. LEIDER VAN REPUBLIKEINSE N00DREGERING NAAR DJ0CJA Vonnis tegen Mindszenty gehandhaafd. ACC00RD VAN PARIJS DOOR RUSSEN GESCHONDEN Dr. Engels geslaagd met kabinetsformatie. Nederland trouw aan de Benelux. Van der Reyden wordt in Londen verhoord. Geen devaluatie van het Pond DE VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 159 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. .de Pagter. Hoofdred.: G. BallinUjn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 Juli 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. teL 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b. g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 GROOTSE HULDIGING DOOR JONG EN OUD VAN KONINKLIJK PAAR Zaterdag hebben ruim 1500 verte genwoordigers van alle lagen van ons volk in optocht langs het Koninklijk gezin gedefileerd in een grootse hui debetoging ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest. Bijna een uur duurde dit défilé langs het witte pa leis Soesldiik. In de middaguren tiók een andere stoet voorbij: afgevaardig den van Neêrlands jeugd, eveneens ruim 1500 in getal. Het was precies half 11 toen Konin gin Juliana, gekleed in een lichtblau we zomer japon en een witte hoed, de Prins in generaals-uniform en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het paleisbordes verschenen. Op 't balccn hield mevr. Penning de kleine Marijke op de arm. De Koningin overtuigde zich ervan, dat ook haar jongste dochter Jiet schouwspel kon volgen en toen marcheerde de Mari- nierskapel reeds met vrolijke muziek het grintpad op, onmiddellijk gevolgd door eenheden van K.N.I.L., Kon. Ma rine, Kon. Landmacht en de Lucnt- strijdkrachten, de nationale bond Het Mobilisatiekruis en afgevaardigden van de Nat. Vrouwenraad van Neder land. Vliegtuigen van de Nat. Lucht- vaartschool scheerden inmiddels over het paleis. Zo trok de ene groep na de andeie langs: Brabantse boerenbonden, red dingsmaatschappijen. Hervormde jon gensverenigingen. landarbeidersbon den, kaasdragers met hun ronde kaas jes, kynologen met keeshondjes, oud- B. S.-ers. athleten, het Oranje-elftal o. l.v. Karei Lotsy, professoren en stu denten. Herhaaldelijk maakten de Ko ningin en de Prins elkaar opmerkzaam op bijzondere groepen en Marijke op haar balcon danste op de maat van de muziek. Na afloop klonk het Wilhel mus en onmiddellijk daarna werden duizend duiven uit hun manden ver lost. ONGEDWONGEN TUINFEEST Alle deelnemers aan het défilé bega ven zich naar de paleistuin, waar het Koninklijk gezin zich ongedwongen met velen hunner onderhield. 's Middags werd daar een kostelijk tuinfeest gehouden. Groter blijdschap kan het paleis Soestdijk niet gekend hebben: de 1500 Nederlandse jongens en meisjes werden geheel vrij gelaten na afloop van hun défilé: A.J.C.-ers in hun blauwe jakken voerden ronde dansen uit, gymnasten volvoerden hun spiongen op de gazons, jonge boerin nen zongen hossend luide hun liede ren. Kajotters en Hervormde jongens en meisjes deden zich broederlijk te goed aan de versnaperingen, ijverige padvinders sloegen onvervaard met machtige hamers spijkers met koppen en temidden van deze drukte liep de Koninklijke familie, Marijke incluis en amuseerde zich uitstekend Prinses Be atrix was de eerste, die haar kraenten Soekarno's huis is gebouwd op dromen. A. Barrows, een van de 15 Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een rondreis door Amerika maken, verklaarde in een arti kel: „Het hoofdverschijnsel in de Indone sische politiek is een factor, waar iedere objectieve berichtgever telkens weer de nadruk op moet leggen: de Indonesiërs zijn eenvoudig niet klaar om een eigen regering te hebben, Hoe oprecht de na tionalistische republikeinen ook mogen 2Un...m. hun streven naar „Merdeka" (vrijheid), het is een feit. dat zij nog nil ^laar 2Un °m onmiddellijk de uit gebreide taak van zelfregering over te nemen, zonder een behoorlijke periode van oefening. Dr. Soekarno's huis is gebouw op won dermooie dromen zonder voldoende voor bereidingen Commandant van „De Ruyter" posthuum geëerd. Ws :*yien kap.-ltn. ter zee E. jj j Combe posthuum benoemd tot ridder der vierde klasse van de Militaire Willemsorde. Hoewel deze zeeofficier in begin 1942 nog slechts korte tjjd com mandant was van de kruiser De Ruyter heeft hij door zijn rustig, doelbewust en moedig optreden het vertrouwen van de bemanning belangrijk versterkt en haar moreel hoog gehouden. Dit kwam tot ui ting toen de oorlogsbodem op 26 Februari 1942 van Soerabaja, vertrok om de over machtige vijand aan te vallen en de be manning met geestdrift zee koos Hij stierf de heldendood tijdens de slag in de Java zee. Hij ging met zijn schip ten onder. Blinde volbracht 300 km. lange voetreis. De blinde heer C. de Boer. de 60-ja- rige leider van het Geleidehonden-insti tuut te Ermelo. heeft onder geleide van een door hem getrainde hond het traject Amsterdam—Brussel te voet afgelegd in etappes van maximaal 35 km per dag Hij begon zijn bijna 300 kg lange voet reis te Amsterdam op 29 Juni en ver klaarde getroffen te zijn door het har telijk onthaal en de grote medewerking waarmede men hem langs dc gehele rou te tegemoet is gekomen. Als bewijs van zijn waardering voor alle attenties, zal hij de hond. die hem vergezelde, ten ge schenke geven aan een blinde Belg. In aanwezigheid van minister Rut ten is Zaterdag in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Uit de schatkamers van de Middeleeuwen" ge opend. op de koperen knoppen van de spij kers probeerde en de prinsesjes Ire ne en Margriet volgden dit voorbeeld. Toen stopte de Koningin de hamer in Marijke's hand en met haar hulp sloeg deze de spijker onder donderend ge juich in het hout. VOETBAL ALS SLOT Met een voetbalwedstrijd tussen K. P.S., het elftal van het paleispersoneel en een team uit Spakenburg werd 's avonds het feest besloten. De Ko ningin en de Prins kwamen hierbij 'n kijkje nemen. De Spakenburgers won nen met 30 en glimmend van trots nam de aanvoerder uit handen van de Fnns de door de Koningin uitgeloofde medaille in ontvangst. Zondagmorgen hebben de Koningin en de Prins temidden van de andere kerkgangers de dienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk te Baarn, Voor ganger was ds. Van Kuiken. Dj Larense kunstschilder-landbou wer Jar' Smit heeft een door hom ge schilderd portret van Prinses Beatrix ten geschenke geboden aan het Ko ninklijk paar ter gelegenheid van zijn J21,'i-jarig huwelijksfeest. Over verhoging van honoraria. Tussen de Landelijke Vereniging van Huisartsen en de vertegenwoor digers van de ziekenfondsen zrjn se dert enkele weken onderhandelingen gaande over een verhoging van hono raria, die de huisartsen ontvangen voor door hen verleende hulp aan Ziekenfondspatiënten. Tot dusverre ontvingen zij van de ziekenfondsen een vergoeding van 4.68 per ziel en per jaar, welk bedrag zy tot 5. vernoogd willen zien. De besprekin gen hebben tot dusverre niet tot overeenstemming geleid en zijn zelfs de laatste dagen m een critiek sta dium gekomen. De huisartsen hebben het ultima tum gesteld, dat. wanneer de zieken fondsen vóór 15 Juli a s. geen beslis sing hebben genomen, zij na die da tum per bezoek of afgegeven recept aan ziekenfondspatiënten 1 in reke ning zullen brengen. Deze. maatregel zou men per 1 Juli jl. met terugwer kend kracht laten ingaan. Naar Trouw verneemt is in een ver gadering van het Centraal Overleg van Ziekenfondsen besloten aan de huisartsen voor te stellen de kwestie door een arbitragecommissie te doen regelen. Bij uitspraak zouden beide partijen zich onvoorwaardelijk moe ten neerleggen. Naar wij vernemen zal van de zijde van de Walcherse huisartsen over de ze aangelegenheid dezer dagen een verklaring worden afgelegd. Sjafroeddin gemachtigd mandaat terug te geven. De afvaardigingen naar de Ronde Tafel-conferentie. De leider van de republikeinse nood- regering Sjafroeddin kwam Zaterdag in Batavia aan. Tegenover de pers ver klaarde hij, dat hij van de Sumatraan- se noodregering de bevoegdheid had gekregen het mandaat terug te geven, waartoe hij Zondag naar Djocja is doorgevlogen. Sjafroeddin arriveerde in gezel- ■schap van dr. Leimena en Moh. Nat- sir met een speciaal vliegtuig van de Unci op Kemajoran. Sjafroeddin deel de nog mede. dat hij na de teruggave van het mandaat weer minister van Economische Zaken zal zijn. zoals hij dit voor de tweede politionele actie ook was. In Batavia verklaarde hij echter tegenover Reuter, dat de vraag of hij zal terugkeren naar Sumatra of dat hij in Djocja zal blijven, afhangt van zijn besprekingen met het kabi- net-Hatta. Hij voegde er aan toe, dat de noodregering zal blijven bestaan tot hij zijn mandaat heeft teruggege ven. De politiek van de noodregering is niet veranderd. Ofschoon het vraagstuk van de Ron de Tafelconferentie pas na de kabi netszitting zal worden beslist, ver neemt Aneta. dat Hatta als voorzitter van de republikeinse delegatie zal op treden. Deze delegatie zal waarschijn lijk uit ongeveer 20 personen bestaan. De vergadering van de B.F.O. besloot 49 afgevaardgden naar deze conferen tie af te vaardigen De gebieden met een aantal inwoners van minder dan een millioen zullen twee vertegen woordigers zenden, de gebieden tus sen een en drie millioen drie, tot zes millioen vier, tot tien millioen vijf. en boven de tien millioen zes afgevaar digden. Ter dood veroordeelde gevat. Zondagmiddag werd in Amsterdam een zekere G. L. H. Schwegter, die bij ver stek door de Krijgsraad te Hasselt (B.) ter dood werd veroordeeld wegens dienst neming bij de Waflen SS. gearresteerd. De man was er reeds eind 1944 in ge slaagd uit Belgische krijgsgevangenschap te ontvluchten. Hij nam aanvankelijk de wijk naar Duitsland en keerde later naar zijn geboorteland Nederland terug. OP KLOMPEN. Wil Zeeland buitenlandse toeristen blijven trekken dan zal het toch de Zeeuwse dracht en de klompen in ere moeten houden. Dat bleek Zaterdag weer aan boord van de Meck lenburg. Toen een bestuurslid van de Vlissingse Middenstandscentra le met de Mecklenburg Za terdag terugkeerde naar Vlis singen werd hem het verzoek gedaan of hij de volgende dag met een gezelschap Engelse bezoekers vooral in nationale dracht wilde meegaan en op klompen. Hij moest zich verontschul digen: „Ik heb nogal grote voeten en klompen in die grote maat zyn moeilijk te krij gen, daarom draag ik ze niet Mc Cloy wil onderzoek. Naar aanleiding van de berichten, dat er onder de hoge Beierse regeringsfunc tionarissen voormalige nazi's ztfn. heeft de onlangs aangestelde Amerikaanse ho ge commissaris voor Duitsland. Mccloy. verklaard, dat hij een onderzoek hiernaar zal instellen. „Als het nationaal socialisme zijn kop opsteekt zoals gemeld is. dan hebben wij gcfaafd", zo zeide hij. „en dan kunnen wy even goed naar huis gaan". Het voorstel van Pasoendan om de minderheden te doen vertegenwoordi gen door een eigen delegatie inde B. F.O. in plaats van inde verschillende delegaties der deelstaten vertegen woordigers van de minderheden op te nemen, werd bij stemming verworpen. RUM: TWEE DELEGATIES De Minahassaraad besloot om de daerah te handhaven en te consolide ren als autonoom gebied in de staat Oost-Indonesië. In een interview heeft Rum als zijn mening gegeven, dat het beter zou zijn indien Indonesië op de R.T.C. door twee delegaties zou zijn verte genwoordigd: een republikeinse en een delegatie uit de B.F.O., doch dat dan tussen beide een nauwe samen werking moet bestaan. Hatta verklaar de tijdens een persconferentie, dat de republiek ten aanzien van de kwestie over het aantal deelstaten in de V. S. I. vasthoudt aan het beginsel van drie. n.l. de republiek, Oost Indonesië en Borneo. Een beslissing te dien aan zien zal men echter aan de constitu ante overlaten. Om de gang van za ken te vergemakkelijken erkent de Republiek voorlopig het bestaan van de tot de B.F.O. toegetreden negara's. „Geen reden tot straf vermindering". Zaterdag is tc Praag bekend gemaakt, dat het hoger beroep van kardinaal Mindszenty is afgewezen. De straffen van drie medebeklaagden van kardinaal Mindszenty werden verminderd. De Rooms-Katholieke geestelijke dr. Bela Ispanky kreeg 15 jaar gevangenisstraf, terwijl de tegen twee andere beschuldig den uitgesproken straffen met drie en twee jaar zijn verminderd. Prins Paul Esterhazy. die tot 15 jaar gevangenisstraf en dr. Miklós Nagy. die tot drie jaar opsluiting is veroordeeld, hadden geen hoger beroep tegen de hen opgelegde straffen aangetekend. Reuter, de officier van het openbaar ministerie had bevestiging der uitgesproken straffen geëist. In zijn motivering van de geno men beslissing zegt het Hongaarse hoog gerechtshof dat noch, door de verdedi gers. noch door de officier van justitie materiaal van zodanige waarde is over gelegd. dat hierdoor een wijziging der door de lagere instantie gevelde vonnis sen gerechtvaardigd is. De pers had toe gang tot de rechtszaal. Nieuwe moeilijkheden in Duitsland Amerikaan schoot Rus neer Een groep Amerikanen, die Vrydag de grenspalen tussen de zónegrenzen in Duitsland controleerde, werd bij Coburg door Russen beschoten. De Amerikanen beantwoordden het vuur en een Sowjetsoldaat werd gedood. Sedert 2 jaar was dit het eerste grensincident tussen Russen en Amerikanen, waarbij een dode viel. Zonder verdere toelichting hebben de Sowjet-Russische functionarissen te Helmstedt intussen Zondag mede gedeeld, dat zij niet meer dan vier voertuigen per uur zullen doorlaten op de enige weg, die van het Westen naar Berlijn leidt. Zondagmiddag be gon zich aan de Britse zijde van de grens een file van vrachtauto's te vormen. Het dagelijks goederenver keer zou door deze maatregel van 300 tot 96 voertuigen teruggebracht worden. Duitse personenauto's en alle wegverkeer der geallieerden pas seerden de grens echter zonder enige vertraging of tegenstand. Van Britse zijde worden deze beper kingen als een schending van het tijdens de ministers-conferentie te Parijs genomen besluit, dat het ver keer naar Berlijn weer op normale wijze zou moeten plaats vinden, be schouwd. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken is ingelicht. De Britse autoriteiten vatten deze nieu we beperkingen van het wegverkeer naar Berlyn ernstig op. Men ontkomt moeilijk aan de In. druk, dat de nieuwe beperkingen een weloverwogen stap vormen van de Sow'jet.Russisehe autoriteiten die in het kader van hun politiek past. Ook liet. verkeer over de waterwegen naar Berlijn ondervindt hinder van de Russische speldenprik.tactiek". Zondagavond was de toestand deze dat de Sowjet-Russische, met de zöne-grenscontróle belaste autoritei ten. op zeven van de acht plaatsen waarvan tijdens de ministersconfe rentie te Parijs was bepaald, dat hierover het wegverkeer naar Berlijn zou worden geleid, zonder dat dit aan belemmeringen onderhevig zou zijn. alle Duitse verkeer met vracht auto's tegenhielden. Op het Huis ten Boscli te Den Haag werd Maandag het huldeblijk van het Nederlandse volk aan H.M Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern. hard ter gelegenheid van hun koperen huwelijksfeest aangeboden. Onze vorstin en haar gemaal bezichtigen het huldeblijk. Dr. C. J. H. Engels ls er in geslaagd een kabinet voor de Ned. Antillen samen te stellen. De gouverneur heeft hem ver zocht als zijn gemachtigde met de Staten in overleg te treden over de eventuele benoeming van de volgende personen tot leden van het kabinet P. Corsira (partijloos): dr. ir. P. Henriquez (id.): mr. L. C. Kwartsz. ge zaghebber van Aruba: drs. E. M. New ton, hoofdambtenaar van economische zaken (Nat. Volkspartij): E. A. Römer. oud-voorzitter der staten (partijloos) en J. H. Sprockel. oud-voorzitter der Sta ten (Kath. Volkspartij). In de Statenvergadering van Vrijdag was wederom de oppositie en dus het ver eiste quorum afwezig, zodat de geloofs brieven niet behandeld konden worden. Volgens de Washingtonse corres pondent van de „Sunday Times" heeft Nederland ..definitief" besloten de economische Unie van de Benelux te veriaten en zich aan de zijde van Engeland te scharen. De meerderheid der landen van het gemenebest zal ook misschien het plan-Cripps volgen om een zachte valuta-blok te vor. men", aldus het blad. De correspondent is van mening, dat Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken. Cripps heeft ver zekerd. dat Frankrijk de solidariteit van het zachte valuta-gebied niet zal verbreken door onafhankelijk een opeenvolging van devaluaties te ver oorzaken. Van bevoegde Nederlandse dde noemt men dit bericht als zou Ne derland een dergelijk besluit geno. men hebben, „volkomen uit de lucht gegrepen". In verband met de span. nlngen, die zich voordoen tussen België en Nederland vanwege het N'aar wij uit Nortlwich vernemen, feit. «lat Beljtië's ilnllarimsltle aan zal tie voormalige Nederlandse agent .lenlijk sterker is dan die van Xe. Willem van der Reyden over enige j derlnml. wordt er op gewezen, dat weken re Tonrlen als o-etiiip-e verschil- Overkomst naar Nederland niet nodig geacht. (Van onze correspondent) weken te Londen als getuige verschij nen voor de Parlementaire Enguéte Commissie. Men heeft hem officieel uit Nederland bericht, dat men het in Den Haag niet nodig acht hem hiervoor naar Nederland te laten overkomen. Hij zal derhalve tc Lon den gehoord worden en zijn verkla ring afleggen. En verwekte diepe ontroering SYMBOOL VAN HET HERLEVEND WALCHEREN. Een lichte ontroering beving Zater dag de meer dan 130 passagiers, die met het ss. „Mecklenburg" te Vlissin gen arriveerden, toen ze op de kade de duizenden zagen, die gekomen wa ren om getuige te zijn van de eerste aankomst der terugkerende Zeeland, boot. Dc volksliederen weerklonken g espeeld door Ons Genoegen en drie meisjes in Walchers costuum boden aan alle debarkerende dames-passa giers corsages aan. „Dit is treffend", zeiden de Engelse bezoekers. Men voelde: hier ging het niet alle en om het terugkeren van een com- merciel bedrijf. Dit was veel meer h et afwentelen van een stuk oorlogs. leed; dit was de herleving van een deel der oude Walcherse glorie. En de directeur, de heer H. J. van de Roemer, constateerde: „Hiertoe waren wy tegenover het geschonden Walcheren moreel verplicht". De burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff wees op de banden, die Vlis singen reeds op verschillend gebied heeft met enkele Engelse steden. Nu is daar weer de oude band met Fol kestone bij gekomen. Spr. wilde Vlis singen zien als behorende tot de Ka naalhavens, waartoe ook Folkestone behoort en hij onderstreepte het ge meenschappelijke belang, dat deze ha vens hebben bij het toeristenverkeer. De heer H. J. van de Roemer, di recteur van de Zeeland, dankte voor de hartelijke woorden en vroeg de aandacht voor Walcheren, dat in de oorlog zo zwaar heeft geleden. Bij de strijd tot het herwinnen van zijn oude welvaart verdient het aller sympathie. Nadat nog enkele woorden géspro- ken waren door de havenmeester en de vertegenwoordiger van de Britse spoorwegen, was déze geslaagde ont vangst ten einde. KAMER VAN KOOPHANDEL. Inmiddels was het bestuur van dc Vlissingse Middenstandscentrale dat waren de heren J. de Visser, drs. P. Theune en M. C. van der Maden aan wal gegaan om een ontvangst bij te wonen, die de Kamer van Koop handel voor hen had georganiseerd. Ook daar werden vele hartelijke woorden gesproken en het Folkcsto- nc'se bedrijfsleven zegde alle mogelij ke steun toe voor de nieuwe verbin- De ontroering werd nog geaccentu eerd toen een Ierse dame van boord ging, die in haar armen een fraai bloemstuk droeg, dat ze wilde neer leggen op het graf van een onbeken de Nederlandse soldaat om daarmee alle Nederlanders te eren. die tijdens de oorlog hun leven gaven voor de zaak van de vrijheid. VOORTREFFELIJKE REIS. De eerste reis van de Mecklenburg is een voortreffelijke reis geweest. Kapitein W. van der Plank en zijn mannen voerden het schip over een zonnige zee naar Folkestone, waar spoedig na de aankomst de leidende figuren uit het stadsbestuur en van de Kamer van Koophandel aan boord kwamen. Een voortreffelijk diner hield de eer van de Nederlandse keuken hoog en daarna werden vele vriendelijke woorden gesproken. Burgemeester C. E. Lister van Folkestone herinnerde aan de oude banden tussen deze stad en Vlissingen. Met weemoed zag men in 1927 voor de laatste maal de Zee land-boot aan de kade te Folkestone en met vreugde ziet men haar thans terugkeren. Hij hoopte, dat de toeristen veel gebruik zouden maken van de nieu we lijn opdat zowel Vlissingen als Folkestone daarbij wel zouden varen. ding. Aan de Vlissingse middenstan ders werd een aardig souvenir aan geboden. Een delegatie van deze Kamer van Koophandel onder leiding van mr. R. E. Harding, maakte Zaterdag de te rugreis naar Vlissingen mee. TE VLISSINGEN. Na de feestelijke aankomst in de Vlissingse haven, recipieerde des avonds te half negen het gemeentebe stuur in het Strandhotel. Bij deze re ceptie waren o.m. aanwezig de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A F. C. de Casembroot. de directeuren van de Zeeland, de heren A. C. H. Kuyck en H. J. van de Roemer en verschei dene Engelse gasten. In zijn toespraak wees burgemees ter Kolff er op hoe zeer bij de her opening van de VlissingenEngeland- dienst de vraagstukken van financiën en sentiment met elkaar verweven zyn. Mr. Harding verzekerde, dat men te Folkestone alles zal doen om 'de teruggekeerde lijn te behouden. Men heeft daarbij evenveel belang als Vlissingen. De heer van de Roemer, die. zowel in het Engels als het Nederlands sprak, stipte even het nationale pres tige aan, dat gebaat is met het uit breiden van de scheepvaartverbindin gen en wees er op hoe het de heer J. Noest, directeur van Müller en Co. te Londen en oud-Vlissinger, is geweest, die met groot enthousiasme voor het openen van deze verbinding met Fol kestone heeft gepleit en haar heeft voorbereid. Tenslotte onderlijnde de heer P. Theune namens de Vlissingse midden stand de hartelijke begroetingswoor den. waarbij hij een applaus ontke tende toen hij opmerkte, dat de Ne derlandse guldens, die in Vlissingen betaald worden precies dezelfde waar de hebben als in Hoek van Holland. Als souvenir werd aan elk der En gelse genodigden een borstelhanger in de vorm van een klomp aangeboden. Het muziekgezelschap St. Caecilia, dat een mars door de stad had t •- maakt, speelde voor het Strandhotel na de receptie de volksliederen. Zondag beide landen hun pogingen om een compromis.oplossing te vinden zullen voortzetten. Afgezien hiervan zou een uiteen gaan van de Benelux zeer storend werken op de financiële betrekkingen met de V.S., vooral ten opzichte van dc Marshall-hulp, zo wordt van be voegde zijde verklaard. Ook herinnert men er aan. dat het Nederlandse mi nisterie van financiën. Vrijdag cate gorisch het door een buitenlands persbureau verspreide bericht ont kend heeft, dan financiële en eco nomische autoriteiten verklaard zou. den hebben, dat de gulden zou staan of vallen met het pond sterling. De besprekingen met Snyder Het Engelse ministerie van finan ciën heeft een communiqué over de financiële besprekingen tussen Enge land, de V. S. en Canada uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat er een algemene uitwisseling van zienswij zen heeft plaats gehad over maatre gelen op korte en lange termijn om de huidige evenwichtsstoring tussen de dollar- en sterlinggebieden op te heffen. Begin September hoopt men te Washington verdere ministeriële besprekingen te houden, aldus het communiqué. Devaluatie van het pond is tijdens de besprekingen van de drie laatste dagen tussen Cripps. Snyder en Ab bott niet voorgesteld, aldus het com muniqué. Snyder, de Amerikaanse minister van financiën, is na zijn besprekingen naar Brussel en Stockholm vertrok ken. 59 doden bij scheepsbrand in Turkije. Bij een scheepsbrand op hot schip Corum zijn in Istanboel 59 personen omgekomen. De brand ontstond in een chemische lading en verspreidde zich zo snel. dat bemanning en passa giers er volkomen door verrast wer den. Aanvankelijk meende men. dat het aantal slachtoffers meer dan 100 zou bedragen. Volgens de politie te Istanboel is het echter tot 59 beperkt gebleven. DROOG WEER .Geldig tot Maandagavond. Droog weer met in de ochtenduren heeft de delegatie van de i plaatselijk nog veel bewolking, later Folkestonc'se Kamer van Koophandel I op de dag byna overal zonneschijn een rondrt over WtVhercn gemaakt, met iets hogere middagtemperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1