NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen ONTMOETING TUSSEN DR. VAN ROYEN EN SOEKARNO ONZEKER OPTIMISME OVER DE DIENST VLISSINGEN-F0LKEST0NE WALCHEREN gr 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JULI 1949 Zij zal van stemming in Djocja afhangen. Een rechtstreekse bevestiging: van het gerucht, dat thans te Batavia de ronde doet. dat dr. Van Roven bin- nenkort naar Djocja zal reizen om daar o.m. Soekarno te ontmoeten, kon in kringen van de Nederlandse delegatie aan Aneta niet worden ge- geven. Men zeide, dat nog geen offi ciële uitnodiging daartoe door dr. Van Royen was ontvangen. In verantwoordelijke Nederlandse kringen te Batavia wees men in dit verband op de redevoeringen, die dl-? verse republikeinse leiders in de af. gelopen dagen te Djocja hebben ge. houden. Men achtte de toon hiervan wel zeer verschillend van de geest, waarin de vergaderingen van de de legaties gehouden werden. Men zeide zich te kunnen voorstellon. dat dr. Van Royen. indien deze redevoerin gen de stemming weergeven, die thans te Djocja heerst, een even tueel bezoek zou uitstellen tot uit de republikeinse hoofdstad klanken zou den worden gehoord, die meer in overeenstemming zyn met de geest van de Van Royen.Rocm-ovcreen- komst. Men herinnerde er aan. dat ook in het verleden aan republikeinse ztfde een grotere geneigdheid bestond o.n rekening te houden met de wensen van het minst tot samenwerking be reid zynde volksdeel dan om te trach, ten de mening in de Republiek om te buigen. Men wilde in deze kringen niet nalaten te wgzen op het gevaar, dat de overeenkomst van 7 ivtei be dreigt. indien de politieke spanningen in Den Haag tot uitbarsting zouden komen. VOORBARIG PESSIMISME. By het sluiten van deze overeen komst zjjn zekere risico's genomen, doch. naar inmiddels Is gebleken, werd in twee gevallen het door som migen geuitte pessimisme niet be- Krachtig optreden tegen stakers in Londense haven Zonodig afkondiging van de noodtoestand. Indien de slaking in de haven van I.onden Maandag niet geregeld is tal Koning George verzocht worden dc noodtoestand in Engeland uit te roe. pen, zo deelde de Britse minister van binnenlandse zaken Chuter Ede, Vrij dag Sn het 1^' erhuis mede. l)e noodtoestand geeft dc regering bevoegdheid straffe maatregelen te nemen. Vrijdag hebben 8000 leden van dor vakbonden gestemd over voort zetting der staking. Slechts 521 ha venarbeiders brachten hun stem uit van wie 338 voor hervatting van het werk waren. Het overgrote deel der arbeiders boycotte de door het be stuur uitgeschreven stemming. In to taal staken thans 10.000 man van de 25.000. De Britse vakbonden hebben hun leden opdracht gegeven aan het werk te gaan. Minister Chuter weet in het Lager huis de staking aan communistische activiteit Bij de huidige economische toestand kon een vertraging in de gang der scheepvaart niet geduld worden. Daarom zou de regering aan de uitdaging van het gezag krachtig het hoofd bieden. Woensdag regeringsverklaring. MKT KESl.OTK.N lïKl'REN. Woensdag a.s. zal er een re rings\erkUring over Indonesië wor. den afgelegd Tn comité, generaal. (De Kamer vergadert wel meer met gesloten deuren, n.l, wanneer huishoudelijke aangelegenheden van dit college ter sprake komen, als benoeming van ambtenaren ter grif fie e.d. Een vergadering met gesloten deuren als welke nu zal plaats heb ben. komt minder voor. De laatste vergadering In comité-generaal van deze aard is gehouden op 7 Febru ari 1946. toen ook de Indonesische kwestie aan de orde was. Voordien was de laatste vergadering met ge sloten deuren op 15 December 19). waarheid: noch van aanslagen op Soekarno c s. bij hun terugkeer in Djocja. noch van represailles na de terugtrekking van dc Nederlandse troepen is iets gebleken. Men zeide in deze kringen vertrouwen te heb ben in een spoedige totstandkoming van het bevel tot staking van de vij andelijkheden en definitieve aanvaar ding van de Ronde Tafelconferentie door de republikeinse regering. Op een vraag of dr. Van Royen daarna Indonesië zou verlaten, antwoordde men onder voorbehoud bevestigend, Het vraagstuk van de terugtrek king der Nedorlandsè troepen zal op de Ronde Tafelconferentie behandeld worden. Wraakneming van een berucht massa-moordenaar Enige maanflen geleden werd de desa- priester DJocinnh van desa Poelogari (Bre- bes) door een zekere Woerdjan een be ruchte en Inng gezochte misdadiger vermoord. Woerdjan had het eigenlijk ge munt op de zóón van Djoemah. een zekere Isma. werkzaam bij de polltte te Brebe9. Woerdjan zwoeï. dat hij Indien hij deze Isina niet te pakken kroeg, successievelijk diens hele familie zou uitmoorden. Op aanraden van de Patili van Brcbcs verhuisde daarop deze familie vah hun desa naar de stad Brebes. In de avond van 19 Juni omstreeks half negen kwam Woerdjan echter in de stad. Dc vrouw- van de eerder vermoorde desapriester schoot hij dood. terwijl haar vijf kinde ren, resp. van 5, 4, 2 en 1 jaar en 2 maan den door revolverschoten ernstig gewond werden. Vier der kinderen zijn inmiddels reeds nnn dc verwondingen overleden. Voor de arrestatie van WoercUan werd reeds eerder een premie uitgeloofd vait f 1000.—Gehoopt wordt dat na deze moorden dc bevolking dc nodige hulp zal verlenen bij zijn arrestatie. Zij deelde 42 jaar de lakens uit. Na 42 jaar de linnenkamer van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd te hebben beheerd, in welke tijd vele honderd dui zenden lakens, slopen, handdoe ken, servetten, enz. enz. voor de schepen van de Lloyd door haar toegewijde handen gingen, heeft mej. Wilzen thens de sleutels aan een ander overge dragen, om nu zelf van haar wél-verdiend pensioen te gaan genieten. Van haar kan ten volle worden getuigd, dat zij. in de meest letterlijke zin. 42 jaren onafgebroken en zonder tegenspraak aan de Lloydkade ..de lakens heeft uitgedeeld". Bespreking van 4 uur tussen Snyder en Cripps. ECONOMISCH PACT VOOR 10 JAAR? De besprekingen, cfie Vrijdag ge voerd zijn door John Sriyder. de Amerikaanse minister van finnmiën, Sir Stafford Cripps. zijn Britse col lega en de Canadese minlstei van financiën. Douglas Abbott, hebocn byna vier uren geduurd. Zij zullen Zaterdag worden voortgezet. De besprekingen zouden kunnen leiden tot het sluiten van een eco. nomisc-h piot voor 10 jaar. waartoe alleen de Landen van het Atlantisch Pact zouden kunnen toetreden, zo schrift de diplomatieke redacteur van de „Evening Standard," Het zon tevens een herzie ng van het plan-Marshall noodzakelijk ma ken. In officiële kringen verklaart men nochtans van een dergelijk plan nlet3 af tc weten. «Ingezonden mededeling» Doet Uw plichtl Draait na gebruik Uw kranen dichtI N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. De „Mecklenburg" maakte met 61 passagiers zijn eerste toe risten vaart. «Ingezonden mededeling). Zojuist verschenen ..STUDIO" het maandblad voor mensen, graag gezellig uitgaan Twee onderofficieren bij Buitenzorg vermoord. OVERVALLEN DOOR EEN T.N.I-BENDE Op aanwijzing van een landbou- wer, werd nabij Buitenzorg het grat gevonden van twee Nederlandse mi litairen. die sedert Zondag in het Buitenzorgse werden vermist. Een drietal onderofficieren was Zondag van Batavia naar Buitenzorg ggegaan en wandelde daar in de om geving. Doordat zij onbekend waren met In Buitenzorg overvallen door een ben de onder leiding van een kapitein der T.N.I. Een hunner, de sergeant-ma joor Kouwen. werd door deze kapi tein van de T.N.I. naar Buitenzorg teruggestuurd om te onderhandelen over de uitlevering van twee door de Nederlanders gevangen genomen le den van de T.N.I. Hij kwam te haif twee 's nachts te Buitenzorg aan, waarna een zeer uitgebreid onderzoek werd ingesteld m de door hem aan gewezen omgeving. Tenslotte werd een graf ontdekt, waarin zich de onherkenbaar verminkte lijken van de twee tochtgenoten bevonden. Na dere onderzoekingen hebben aange toond. dat hier een pas sinds kort In het Buitenzorgse opererende bende aan het werk ls geweest, waarover weinig gegevens konden worden ver kregen. Vanavond feestelijke thuiskomst in Vlissingen. Onze speciale verslaggever aan boord rvan' het s.s. ..Mecklcnbuig" telefoneerde ons Vrijdagmiddag uit volle, zee via Ratlio-S'cheveningen: „Een zeereis is een sensatie", zegt de veertienjarige lyceum-leerling, die de eerste Folkestone-reis van nét s.s. „Mecklenburg" meemaakt. Hij leunt over de railing en kijkt naai de Belgische kust die langzaam aan zijn oog voorbijtrekt. Eigenlijk kan hij zich nauwelijks voorstellen, dat hij over een paar uur in Engeland voet aan wal zal zetten. Do „Mecklenburg" maakt der.e eerste reis met 61 passagi«>r». Dat is niet veel als men weet. dat dit schip in de dagdienst we! eens 1100 passa giers overbracht Toch zijn dc voor uitzichten goed. Dit laatste verzekert ons de direc teur van de Stoomvaart-Mij Zeeland, do heer II. J. van Roemer: „Zaterdag nemen We uit Folkestone de eerste 27 Engelse toeristen voor Walcheren mee en voor do maand Augustus is ile gehele auto-capacitelt van de boot reeds volgeboekt. We moesten al auto's overschrijven op de Ujn Har. wich-lloek van Holland". De passagechef. de heer Th. Ravelli is al even optimistisch. ..De Engelse Zuidkust, zegt hjj moet iedereen ge zien hebben." En dan vertelt hij ons dat Zaterdag de heer J. Noest, een be kende Vlissinger. die jarenlang agent van de „Zeeland" in Folkestone is ge- Knickerbocker laakt de „hysterische openbare mening". NEDERLANDERS MOESTEN TE VROECi VERTREKKEN De Amerikaanse journalist H. R. Knickebocker heeft voor radio Singa pore een rede gehouden over Indone sië, waarin hij de „hysterische open- bate mening" In de Ver. Staten en de Ver. Naties laakte, die de Neder landers dwong om Indonesië te vlug te verlaten. Z\j hadden er willen blijven om de bevolking de wapens te ontnemen, die na de Japanse capitulatie in haar handen gevallen is. Dit doel ls niet bereikt kunnen wor- den, Soekarno zal nu het bewind overnemen, terwijl de helft der bevol king van wapens is voorzien. Onver- mUdeiyk moet dit leiden tot grote schade en verwarring in de komende twee of drie jaren. Na October bekorting van de grenscontróle bij Roosendaal. Dc bevoegde Nederlandse en Bei- ffische diensten hebben een onderzoek ngesteld om na te gaan of voor de internationale treinen, die tussen Ne derland en België, via Roosendaal rijden, het oponthoud by de douane behandeling Kan worden verkort. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de mogelijkheid bestaat om de grenscontróle der verschillende in stanties zodanig te organiseren, dat met 'n oponthoud van 30 minuten kan worden volstaan. Dc bekorting zal echter pas op I October ingaan. Het is gebleken dat het voorlopig niet mogelijk is de contróle door alle diensten, zowel do Nederlandse als de Belgische, volledig in de rijdende trein te doen geschieden en het op onthoud tc Roosendaal nog veraer te bekorten. weest, moe terugkomt nnar zijn ge boortestad. Hij heeft langs de Engel se Zuidkust de voorbereidingen gp- troffen voor dc terugkeer van de alou de verbinding tussen Zuid-Engeland 'étf "Walcheren. De Mecklenburg", die' ook burger meester mr. B Kolff en zijn echtge note aan boord heeft en céri delegatie van het bestuur van de Vlissingse Middenstandscentrale, zal Zaterdag avond om 6.40 uur weer in Vlissingeri aankomen met een aantal gasten uit Folkestone Het zal een echt feestelijke intocht worden. (Ingezonden mededeling) Begin «le dag niet IVOKOL ITanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Generaal Buurman van Vreeden volgt Gen. Spoor op Bij K.B. van 8 Juli is benoemd bij het K.N.I.L. tot lt. generaal, com- mandant van het leger en hoofd van het departement van oorlog In Indo nesië de met de waarneming van het lcgercommando in Indonesië belaste gencraal-inajoor van de generale staf van het K.N.I.L. D. C. Buurman van Vreeden Van Cauwelaert vindt basis voor Belgisch kabinet Volksstemming over de koningskwestie. Informateur Frans van Cauwe laert' heeft de journalisten Vrydag- avond medegedeeld, dat hy mei een groot aantal politici besprekingen heeft gevoerd. HU verklaarde de Indruk te heb ben in «Ie loop van de volgende week aan de hand «Ier ingewonnen iniich. tingen de basis te kunnen leggen voor de vorming van een nieuw ka binet. „Ik zie op het ogenblik geen on overwinnelijke moeilijkheden meer", zo zeide hij. Naar hij verder ver klaarde. heeft de Koningskwestie tydens de besprekingen op de voor grond gestaan. Ook aan het werk loosheidsvraagstuk1 en aan de econo mische problemen is echter veel aan dacht gewjjd. In politieke kringen is men van oordeel, dat waarschijnlijk een drie. partUrn.regering gevormd zal wor. den en dat men ernaar zal streven de Koningskwestie op te lossen door een volkssteming. Hoge onderscheiding voor Vlissingens verzetstrijder. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 14 Juli a.s. tc SÜedrecht hoge militaire onderscheidingen uitreiken aan een 60-tal verzetsstrijders uit het gehele land. Hierbij bevindt zich de heer J Knol uit Vlissingen. Provinciaal inspecteur .kunstbescherming benoemd. IR. H. DE LUSSANET DE LA SABLONIERE TE MIDDELBURG De minister van O.K. en W. heeft be paald. dat door hem zullen worden aan- Kwezen provinciale inspecteurs kunst- scherming. een inspecteur kunstbe scherming. voor Amsterdam en dis trictshoofden kunstbescherming, die onder leiding van het Hoofd van de Rijksdienst voor de monumentenzorg en de Rijksinspecteur voor de roeren de monumenten werkzaam zullen zijn ter bescherming, zowel in oorlogs als in vredestijd, van zaken van cultu rele betekenis. Naar wij vernemen is als inspecteur in de provincie Zeeland te rekenen van 1 Januari af. aangesteld ir. H. dc Lussanet de la Sablonlère, architect te Middelburg, die vooral bekendheid geniet door de restauratie van het Ab dijcomplex, welk werk onder zijn lei ding wordt uitgevoerd. Eindexamens Mulo ie Goes. Diploma A: geslaagd dc dames: J. C. S. v. Moort. Wemeldigen, W. J. Ar- noldi. Goes: N. J. Engelvaart. Kortge- ne: M. P. de Fouw, Colijnsplaat: F. Kuipers. P. G. v. Gilst. J. A. Schouten, B. A. Wisse. A. M. de Witte, (allen te Middelburg): H. Antheunissc. Zierik- zee; J. de Jong. Tcrneuzen. B. S. de Vlugt. Terncuzen; A. de Ruijter. Ter- neuzen. En de heren: J. Blankenburgh, Ka- pelle; J. J. Straaijer. Dreischor: J. J. Klein, J. H. Romp, H. Geljon, N. A. Malcorps. J. K. v. d. Wee), (allen te Middelburg); J. C. Dees, Terncuzen; W. Notebaart, Tcrneuzen; P, Sol. Ter- neuzen; J. W. v. d. Gaast. Zierikzee; W. Koole, Souburg: A. Lamport. Big- gekerke. Afgewezen 3 candidatcn. Diploma B. geslaagd mej. J. de Ja ger. Niettwdorp. en de heren: A. Smal- legange, Kapellc: R. C Jobse, Goes; C. Jonkheer, Yerseke; M. C. J. L. de Muljnck, Borssele; J. Abrabamsc, Mid delburg; T. J. Neve, Middelburg: J. D. Gerritse. Arnemuiden: C. A. de Kam. I Nicuwland; T. J. v. Beveren, Zierik zee. Afgewezen 3 candidatcn. Van Dongen's „Dame met Camelia's" naar Middelburg Naar wij vernemen is het bestuur van de Vereniging „Voor de Kunst" er in geslaagd het buitengewoon fraaie schilderij van Kees van Dongen. „Da me met camelia's" beschikbaar te krij- Sn voor de Van Dongen-expositie in iddelburg. Dit schilderij was door de bezitter, de heer Botke uit Maastricht, aanvankelijk beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling in mu seum Boymans te Rotterdam. Deze heeft echter toen besloten werd de naakten te verwijderen, uit protest on middellijk zijn schilderij teruggeno men. „Voor de Kunst" vond de heer Botke wel bereid het voor de exposi tie in Middelburg af te staan. Op deze tentoonstelling zullen ook twee doeken komen te hangen, die 't bezit zijn van de heer J. C. Blaupot ten Cate te Middelburg. Deze zomer 1500 Amerikaanse studenten naar Nederland. 350 NAAR WALCHEREN. Met medewerking van het departement an O. K. W. en het directoraat-generaal van de scheepvaart, zal gedurende de zo mer van 1949 het ss. Volendam, onder auspiciën van het Ned. Bureau voor bui tenlandse studentenbetrekkingen met Amerikaanse studenten tussen Amerika en Nederland varen. Op deze wijze wor den 1500 Amerikaanse en Canadese stu denten naar Nederland vervoerd. Tevens worden aan boord van dit schip een aan tal oriëntatie- en recreatieprogramma's gegeven om de studenten voor te berei den op hetgeen zij in Europa zullen zien. Het bureau Ontvangt o.m. ongeveer 350 Europese. Amerikaanse en Canadese stu denten. die in sfudentenwerkkampcn met medewerking van het departement van wederopbouw aan de herstelwerkzaamhe den op Walcheren zullen deelnemen, en met medewerking van het bureau oogst- voorzlening hulp zullen verlenen bij het binnenhalen van de fruitoogst op Zuid- Bcvcland. Deens m.s. „Asia" kreeg motorstoring. Het 7014 br. res ton metende Deense m.s. „Asia" kreeg op weg van Marseille naar Antwerpen op de re de van Vlissingen motorstoring en werd door 2 Belgische sleepboten naar Antwerpen gesleept. PREDIKBEURTEN Stoffelijk overschot machinist „Marie Flore" aangespoeld. Te Cadzand is Vrijdag aange spoeld het stoffelijk overschot van de machinist van hét Belgische motor schip Marie Flore", dat vorige week na aanvaring met het s.s. Ragn- hild Brovig" in de Wielingen is ge zonken. Zoals men weet werd de ge hele bemanning van het schip geied, met uitzondering van de 29-jarige machinist Pierre Pyson uit Ostende. Het stoffelijk overschot zal naar België worden overgebracht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Doornspijk, L. Dorst te Grjjpskerke. (Ingezonden mededeling). Weg Oranjezon naar zee is weer geopend. (Ingezonden mededeling) HOOFDPIJNPOEDERS „WEHAPHARM" stillen de hevigste hoofdpijn. 65 cent per doosje 12 poeders. Verkrijgbaar in alle goede pharmaceutische zaken. W. F. v. d. Hofstede en Zn. Middelburg Het aardige voetpad dat van Oran jezon over het duinterrein van het gem. waterleidingbedrijf van Middel burg naar het strand voert, is. na ja renlang voor het publiek afgesloten geweest te zijn, thans weer openge steld. Mede door de aantrekkelijke beplanting maakt het een keurige in druk. Hier en daar zijn bovendien banken geplaatst, die uitstekend pas sen bij het fraaie duinlandschap. De houten trap, die aan het einde van het pad toegang gaf tot het strand, is op geruimd en vervangen door een be tonnen. Deze openstelling kon alleen ge schieden onder enig voorbehoud: het is een voetpad en fietsen is dus taboe. Bovendien is het verboden om ter plaatse .te roken in verband met het grote gevaar van duinbrand. In dit verband verdient het wellicht aanbe veling om de aandacht te vestigen op het hoorspel „De vergeten lucifer", op 11 Juli van 19.45 tot 20 uur over Hilversum I wordt uitgezonden. Vanzelfsprekend dient men de be planting ook anderszins te ontzien. Vrijdag heeft een klein gezelschap een wandeling over het voetpad ge maakt. Hiertoe behoorden de wethou ders L. J. van 't Westende en A. J. Berenpas en de directeur van Ge meentebedrijven. ir. B. C. Roeters van Lennep, allen uit Middelburg. Vlissingen HET BEZBOEIv VAN DE „GABBARD." Voor het bezoek van de Britse torpedobootjagcr ..Gabbard" aan Vlissingen is thans een programma samengesteld. De „Gabbard" zou vanmorgen voor negen uur in de buitenhaven aanko men, waarna de commandant, lt. comm. Baines, in gezelschap van de Commandant Maritieme Middelen Zeeland, lt. ter zee le klasse H. J. van der Weyde, in Middelburg een officieel bezoek zou brengen aan de Commissaris der Koningin. Van 6 tot 8 is er in het Wooldhuls een cocktail-party, aangeboden door de Commandant Maritieme Middelen Zeeland. Maandag om 4 uur speelt een elf tal van de bemanning van dc „Gab bard" een voetbalwedstryd tegen 'n elftal van gemeentepersoneel. Dinsdag wordt aan de bemanning door het gemeentebestuur en V.V.V. een tocht naar Goes aangeboden, waarbij in het Schuttershof ook het gemeentebestuur het gezelschap zal begroeten. De Engelsen krijaen hier tevens gelegenheid te smullen van de Bevelandfjc kersen. Woensdag bieden gemeentebestuur tn V.V.V. een autotocht over Wal cheren aan met bezoek aan Wcst- kapellc, Domburg en Veere. In de loop van Donderdag ver trekt de „Gabbard" weer uit de ha ven van Vlissingen. Het ligt in de bedoeling, dat het publiek nog gelegenheid zal krygen een kijkje aan boord te nemen, maar daarover zullen nog nadere medet delingen worden gedaan. DE „MECKLENBURG" EEN HALF UUR LATER AAN. Daar de „Mecklenburg" vanmiddag een half uur later aan zal komen clan aanvankelijk werd verwacht is ook t begin van de feestelijke ontvangst en de mars door de stad een half uur verzet. Inplaats van om 5 uur vertrekt „Ons Genoegen" dus om half zes van de Kleine Markt. OPENBARE TIJDREDE In de kerk van de Chr. Ger. Ge meente te Vlissingen hield prof. G. Wisse oen tljdrede, waarin hij dc hui dige nood der wereld behandelde. 1-Iij betoogde op religieuze en philosofi- sche gronden, dat de toestand donker is en dat de vooruitzichten voor dc naaste toekomst eveneens somber zijn. Als oorzaak hiervan beschouwt de heer Wisse het loslaten van de Chris telijke en dan met name de Reforma torische beginselen. Wanneer men God niet de eer geeft door tot Hem weder te keren staat ons nog heel wat te wachten. De oorlog der staten zal gevolgd worden door de oorlog dei- standen, der rassen en der geesten, al dus professor Wisse. De huidige hu manistische democratie noemde hij voor 90% niet veel anders dan „de resten van een door de revolutiebegin selen verkankerd Westelijk Christen dom". Geslagd voor Scheepswerktuig- kundige dipl. A. A. J. F. den Boer, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. De marechaussee A. Bijl te Hoofd plaat werd overgeplaatst naar Vlissin gen. Middelburg ZONDAGMIDDAG CONCERT. Zondagmiddag zal het Leger des Heils- orkest Rotterdam I van half 5 tot half 6 op het Molenwater te Middelburg een concert geven. MEVR. HUIZENGA SPRAK. Op de te Arnhem gehouden jaarverga dering van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Ger. grondslag de z.g, V.U. dagen sprak Mevrouw Huizenga-Bijlanga. echtgenote van de directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, voor de Vrouwen-V.U.-hulp over „De Vrouwen- busjesactie". De heer A. Theunls te Middelburg is In den Haag geslaagd voor het staatsexa men piano. Aagtekerke De opbrengst van de reclasserings- couecte bedroeg i 14 47: van de rimboe- kistactle-collecte f 125.50 en van de col lecte voor het koperen Huwelijksfeest, f 28.65, alles te Aagtekerke. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Middelburg te bereiken zijn de heer J. B. Simons, arts, Vliss. Singel, tel. 2191; tc Koudekerke, Westkapelle en Zoute- lande: de heer H. Frlma, arts, Langcdam- sestraat 30, Zoutelande, tel. K 1186- arts. Koudekerkseweg 78. tel. 2525. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek wed. A. J. van Ockenburg. Badhuisstraat 22, tel. 2066. Middelburg: Apotheek Van der Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 9.30 en 2 dienst; Arnemuiden 10 en 6 dhr. Wakker, 2.30 ds. Smit; Biggckerke 10 dhr. Wijsman, 2 ds. Witteveen; Ga- pinge 2 ds. de Boer; Grijpskerke .10 ds. Wagener, 2.30 ds. v. Winterswijk; Kleverskerke 9.30 ds. Hulsbergen'; Koudekerke 10 ds. Enker, 2.30 ds. Dijl; Meliskerke 20 en 2.30 dhr. Barnard; Middelburg Oostkerk 10 ds. Smits (H.A.), 7 ds. v. Woerden, dankz.; Con certzaal 10 ds. Don; Engelse kerk 10 ds. Lamens; Nieuw- en St. Joosland 10 en 2.30 ds. Pynacker Hordijk; Oost en West-Souburg 9.30 en 7 ds. Spijker boer; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Ri chard (H.A.); Ritthem 10 ds. Witte veen (H.A.), 2.30 ds. Hartjes (HA.); Serooskerke 10 ds. van Woerden, nam. geen dienst; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Keyzer (H.A.); Veere 11.15 ds. Hulsbergen: Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Hartjes (H.A.), 7 ds. Witteveen; Engelse Kerk 9.30 jeugdkerk; Haven dorp 10 ds. Aalbers; Concordia. Evan gelisatie 5 ds. Lamens; Vrouwenpol der 10 ds. de Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Wage;ier. Geref, Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Veldhuizen; Domburg 11 ds. Streefkerk, 3 ds.Schee le;- Gapinge 9.30 en 2 ds. van Wouw (H.A.); Grijpskerke 9.30 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg Noorder kerk 9 ds. v. Til (H.A.). 5.30 ds. v. Til. dankz.; Hof- pleinkerk 9.30 en 2.30 ds. Veldkamp, 5.30 ds. Veldkamp; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 10 dr. Hommes. 2.30 ds. van Til; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Berkhoff; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon, vporber. H.A.; Veere 9 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Krijger; Vrouwenpolder 10.30 lees- dienst, 4 ds. Berkhoff; Westkapelle 9.30 ds. Scheele. 2.30 leesd. Geref. Kerk (Art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 stud. Breen; Middelburg 8.30 en 4.30 ds. Verheij: Zoutelande 9.30 leesd.. 2.30 ds. Verheij; Vlissingen 4.30 stud. Breen. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Arnemuiden 9.30. 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Middelburg 10, 2 en 6 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissin gen 9.30. 2 en 6 leesd.; Westkapelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 leesd., 2.30 prof. Wisse; Vlissingen 9.30 en 6 prof. Wisse. Ver. Vrïjz. Hefv. Middelburg 7 ds. Metz; Vlissingen 10.45 ds. Metz. Evang. Luth. Gem. Middelburg 9 ds. Johannes; Vlissingen 20,30 ds. Jo hannes, Doopsgez. Gem. Middelburg 10.3-5 dr. Bakker; Vlissingen geen,-.dienst. Herst. Apostolische Gem. Vlissingen Singel 9.30 en 4 dienst. Herst. Apost. Zendingsgcm. Vlissin gen Bakkersgang 10 en 2.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heiligingssamenk.. 4 Openlucht Dam, 7.30 Verlossingssamenk. o.l.v. Kom. Durman en kol. Go vaars; Vlissingen 10 Heiligingsdienst. 7.30 Verlossings samenk. o.l.v. kap. Aulman. 3.30 Openlucht samenkomst Boulevard, Kom. Durman en kol. Govaars. Marktberichten EIERVEILING „WALCHEREN" Week 4—9 Juli 1949. Sortering I. Zegels 4 cent. Minimum prijs voor pluimveehouders f 2.18 per kg. Vuiischaligen 2 cent minder per ei. Winkelprijs per 100 stuks f 19 voor klas se 0; id. f 18.voor klasse I; id. f 17 voor klasse H enz. VISMIJN VEERE 774 kg. Exp. garnalen, 78—87; 22 kg. Hand. gam. 36: 72 kg. Schar I 33 —40: 61 kg Schar II 20—25; 7 kg G. M. Tong. 140—150; 4 kg. Tong I. 100; 54 kg. Tong III, 35; 133 kg. Bot. 30—35; 90 kg. Rog. 10; 219 kg Schol I, 35; 243 kg. Schol III. 25; 2 kg. Griet II, 80. (alles per kg.) VISMIJN VLISSINGEN. 8 Juli. Export garnalen 344 kg 91—97; Schar 586 kg 29—42: Bot 1148 kg 33—42; Gr. Schol 88 kg 39—55; Grote tong 39 kg 180—200: Middel tong 31 kg 130—170; KI. tong 5S9 kg 26—33: KI. Bot 276 kg 12—18: Middelschol 430 kg 2941; Kleine schol 582 kg 14—27. alles per kg. FILMS VAN DE WEEK Sublieme dansfilm. „Dc rode schoentjes" (The red shoes) met Anton Walbrook, Marius Goring, Moira Shearer, Alb. Basserman; regie: Powell en Pressbnrgcr. Electro. Middelburg, verrast ons deze week met een zeer bijzonder filmwerk in kleuren, dat geheel buiten het gewone ka der valt en ondanks onmiskenbare gebre ken zeker de aandacht waard is. „Red shoes'" is een film over de wereld van het ballet en de genoemde gebreken, die men niet te zwaar moet tillen, betreffen het verhaal, dat o.i. nogal gezocht en te veel schablone-werk is. Maar die story doet er eigenlijk niet zoveel toe: het gaat om de dansen, die subliem en teéens vol maakt goed gefotografeerd zijn. Het bal let. waaraan de film zijn titel dankt, is gebaseerd op het bekende sprookje van Andersen over het ongelukkige meisje met de betoverde schoentjes, die haar voeren door hemel en h'l. door verbeel ding en werkelijkheid tot aan de bevrij dende dood. Ga deze film zien om dit prachtige ballet 1 „De zwarte pijl" (Black Arrow) met Louis Hayward, Janet Blair en George MacReady; regie: Gordon Douglas. Een romantisch filmepos uit het ru moerige Engeland van dc 15e eeuw met spectaculaire gevecluen. dat ondanks dc grootse opzet geen andere bedoelingen heeft, dan het: bioscooppubliek (Schouw burg. Middelburg) anderhalf uur genoege- lijk bezig te houden. En zodanig dan ook volkomen geslaagd is. Vlot en spannend met een onvermijdelijk happy-einding. De films in Vlissingen bespraken wij reeds enkele weken geleden. Luxor ver toont de kleurige musical ..Filmstudioge heimen". die reeds van 1938 dateert, maar vele na-oor!ogse s'nowfilms in zijn scha duw laat. Zomers amusement van de bo venste plank. Alhambra draait „Vrouwen in de nacht" met sensatie om dor wille van de sensatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2