12, Koningin Juliana h jaar en Prins Bernhard getrouwd DONDERDAG 7 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In soberheid wordt de lioaalf en half jarige bruiloft van Koningin Juliana en Prins Bernhard in Nederland gevierd, met weinig uiterlijk vertoon. Ziet men af van de defilé's en de eenvoudige plechtigheid te Den Haag, dan zou men zelfs kunnen zeggen: zónder uiterlijk vertoon. Wie Nederland en hel Nederlandse volk niet kent, zou bijna kunnen menen, dat deze vreugdedag aan ons volk voorbij gaal. Hij zou dan echter een van de beste eigenschappen van dit volk en een van de beste ook van het Ko ninklijk Paar volkomen miskennen. Want meer dan in menig ander land is het in Nederland nog altijd zo, dat het huiselijk leven, de gezinsband, wordt beschouwd als iets eigens, dat be schut moet zijn tegen de bemoeizucht en de nieuwsgierigheid van de buiten wereld. Huiselijke feesten, familiefeesten, men hecht eraan ze huiselijk te vieren, zo goed als men de droeve dagen in huiselijke kring het liefst door leeft in de huiselijke geborgenheid. Reeds bij herhaling gaven Koningin Juliana en Prins Bernhard blijk, aan deze traditie evenzeer te hechten, als het Nederlandse volk zelve. De wijze, waarop H. M. de Koningin niet slechts vorstin, maar tevens moeder weet te blijven, de angstvalligheid, waarmede zij waakt tegen over het paard tillen der jonge Prinsessen, de vreugde, waarmede Prins Bernhard zich kan wij den aan de zorg voor zijn gezin en de gelatenheid, waarmede hij officieel vertoon aanvaarden kan, zij sieren ons vorstenpaar en zij worden door ons volk meer gewaardeerd, dan het lot uiting kan brengen. Een koperen bruiloft, een twaalf en een halfjarig huwelijksfeest, is een gebeurtenis van huiselijke aard. Een familiefeest. Van het Koninklijk Paar zelve ging de wens uit, deze dag in soberheid te vieren, het karakter te la ten van huiselijkheid Daarmede stemt een ieder in. Het is echter niet zo, dal er op deze dag geen vreugde zou leven in de harten der Nederlanders. Het tegendeel is waar Zo goed als men in eigen leven op zulk een dag de blik pleegt te wenden om de afgelegde weg te overzien, zo.staan heden onze gedachten stil bij de jaren, die verstreken zijn, sedert op 7 Januari 1037 de huwelijksband gesloten werd tussen Juliana en Bernhard. Het zijn bewogen jaren geweest en vijf ervan waren jaren, waarin het jonge paar gescheiden wus van Nederland en van het Nederlandse volk. Maar gelukkig is er ook vreugde te over geiveest. De dagen, waarop aan deze huwelijksboom jonge loten ontsproten, zij staan gegrift in de herinne ring van millioenen Nederlanders. De terugkeer uit ballingschap en de ver heffing tot de troon, zij zijn gouden dagen geweest in de geschiedenis van gans een volk. Vreugde en leed hebben tussen het jonge vorstenpaar en ons volk banden geschapen, zoals die geweven waren tussen dit volk en Haar, die wij in ge dachten nog altijd Koningin Wilhelmina blijven noemen. Die banden zijn onverbrekelijk en hoe zou 't dan anders kunnen, dan dal op een dag als deze onze gedachten uitgaan naar de eerste burgers van het land, naar het Koninklijk Paar, en dat gans het volk het passeren van deze mijl paal ook in het vorstelijk leven meebeleeft.' Vreugde heerst er in de harten der Nederlanders en zij ivensen hun Vors tin en hun Prins een nieuwe, lange reeks van gezegende jaren toe, met wei nig leed en zeer veel vreugde. f Blij medeleven in gans het land Proclamatie der ondertrouw. Prins Bernhard in zijn prille jeugd, ook toen al een verwoed paardrijder» Het Prinselijk Paar op de dag van de ondertrouw. Prinses Juliana en Prins Bernhard Prinses Juliana, T/z maand oud. Prins Bernhard's eerste kennismaking verloofd. met het Nederlandse volk. Koningin Juliana legt de eed op u.: grondwet af. Huiselijk tafereeltje in Paleis Soestdijk. Het grote moment, in de G ole. Kerk le Den Haag, de huwelijks voltrekking. Het Prinselijk paar in gezelschap van burgemeester mr. B. Kolff te Vlissin- gen onderweg van de St. Jacobskerlc naar het Bellamypark, op de Boom- plantdag in November 1947.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3