F abeltjes over de F ranse huisvrouw Na de goederen bonvrij zijn ontbreken de francs OP MANOEUVRE MET DE WESTELIJKE VLOTEN Zeeuwse Almanak HET KOPEREN HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK GEZIN Hoogtepunten in Baarn en Den Haag DOKTERS-ASSISTENTE WOENSDAG 6 JULI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze Parjjse correspondent) Het leven begint ook voor de Fran se huisvrouw weer wat aangenamer te worden, hoewel ze nog vele zorgen heeft. De distributie-weeën, welke hier nog veel gecompliceerder waren dan in Nederland zijn nagenoeg ver dwenen. Slechts koffie, slaolie en suiker zijn nog op de bon. Alle overige producten zijn vrij. Suiker krijgt men 1000 gr. per mnd. en per persoon, koffie 125 gr. en slaolie gemiddeld 350 gr. De distributiebepalingen voor textiel, tabak, schoenen enz. werden reeds twee jaar geleden afgeschaft en men kqp dat ook zonder gevaar doen omdat de koopkracht zo miniem was dat er geen run was te vrezen. Ook nu nog zijn de lonen merendeels ontoereikens en de doorsnee Francai se tobt dan ook nog harder om de eindjes aan elkaar te knopen dan ha ar Nederlandse zuster. De statistiek wijst bv. uit dat zij minder textiel koopt dan de Hol landse huisvrouw, hoewel hier de textiel toch bonvrij is. Zowel haai* linnenkast als haar garderobe ver toont dan ook lelijke hiaten. Goed! Als ge haar ergens in Parijs tegen komt, lijkt ze heel wat, maar aan dat een uur te voren ontvlekte en opgeperste katoentje, dat haar zo snoezig staat, kunt ge ook zien dat dat haar enige bezit is. Neen, ik overdrijf niet, een aanzienlijk deel van die charmante Frangaises bezit slechts een jurkje, een paar schoenen en twee stelletjes ondergoed. Schoe nen bUjven trouwens bar duur. Men kijkt U hier ongelovig aan als ge vertelt dat men in Holland voor vijf tien gulden een paar leuke zomer- schoentjes koopt en voor 25 een paar chique hielbandjes. Hier kosten ze dubbel zoveel. Herenschoenen dito. RIJKE ETALAGES. De Nederlandse dames, die Parijs bezoeken, zullen met een „deviezen"- brok in de keel de overvloedige eta lages bewonderen, waarin een kern collectie goederen liggen uitgestald. Noem maar op. Al wat ge in Neder land maar kan vinden, doch dan overvloediger, in ruimere keus. Daar naast tientallen soorten groenten, vis, biefstuk zonder bon, zuid vruchten in allerlei soort. Een prijs niveau vergelijken blijft altijd een tere kwestie, doch als ik beweer dat het leven in Frankrijk gemiddeld twintig procent duurder is dan in Holland kan ik er niet ver naast zit ten. De salarissen liggen evenwel la ger dan in Nederland, hetgeen in sommige gezinnen echter wordt ver disconteerd door de zeer hoge kin dertoeslag. Een fabrieksarbeider met vier kinderen ontvangt nl. niet min der dan 180 gulden per maand kin dertoeslag. Maar.... er zijn in het land van Marianne niet zoveel ge zinnen met vier kinderen. Dat zijn uitzonderingen. In schril contrast met de rijkdom in de etalages zijn de tienduizenden bedelaars, invaliden, senielen, dronk aards en andere ongelukkigen. Moe dertjes van zeventig winters slente ren alleen langs de straten van deze wereldstad om honderd maal per dag op een terrasje van een café hetzelf de liedje te stotteren, wellicht het enige wat zij zich nog uit hun blijde jeugd kunnen herinneren. Deze typen zijn vergroeid met het stadsbeeld. De Frangaise merkt ze nauwelijks op. Zij zit vol van eigen zorgen. En als ze snuffelend en zoekend over die typisch Parijse markties slentert om 3 trs. te besparen denkt ze er meren deels niet aan deze „winst" aan het bedelaarsgilde af te staan. Gij kent wellicht alleen de Fran gaise, die ge tijdens uw vacantie ont moet: charmant, goedgekleed, slank en knap, die geen zorgen schijnt te kennen. De harde werkelijkheid is evenwel heel anders. Want ook de Frangaise moet tob ben en ploeteren, rekenen en puzze len en tien keer iets van de begro ting „schrappen" omdat ze er anders weer niet kan komen. Haar veelvul dig bezoek aan de kapper is-een fa beltje, haar moderne garderobe is een fabel en haar- „le entje zonder zorgen" is 'n fabel in het kwadraat. Integendeel, de doorsnee Franse huis vrouw heeft het slechter dan gij. Zo! Heeft ze zoveel vrije tijd? Negen van de tien huisvrouwen koken hier tweemaal daags middageten. En daaraan behoef ik niets meer bij te voegen. De zwakke schakel in de keten (Van onze speciale verslaggever a/b M. M. S. Maidstone.) Een Britse, marineofficier vertelde- me, dat het welslagen van de ma noeuvres, die de Westeuropese Unie op 't ogenblik houdt van groot be lang is. Er wordt immers tegenover de rest van de wereld aan de weg gllimmerd en als dit mislukt ls het een klap voor het prestige van de unie. Dit is ook de reden waarom de Britse admiraliteit niets nalaat om publiciteit te geven aan de manoeuvres. Slechts die gebeurtenissen, die om veiligheidsredenen geheim moeten blijven,' ontgaan ons, persmen sen. We kregen de indruk, dat inder daad alles vlot gaat op één punt na en daarop wil ik hier de aan dacht vestigen. Dat is de kwestie van de „signals." Een Engelse collega, die even toe vallig als ik de bijzonderheden te horen kreeg van een reeds plaats gehad hebbende signal-oefening, seinde de feiten aan zijn blad, om dat ook hij van mening was, dat 't welslagen van de onderneming- Waarheid slechts het best met de waarheid gediend kan zijn. Welnu er hapert iets. Er hapert iets bg de signals, die voor elke ma rine van vitaal belang zijn. De Bel gische vloot kunnen wjj daarbrj ge voeglijk buiten beschouwing laten. PAPAVER Toen ik vanmorgen wakker werd en •uitkeek over mijn tuin, stond daar ■plotseling de lelie, hoog op haar sten gel, in smetteloze bloei. En vanaf dat ogenblik denk ik niet meer aan de aalbessen, die zo rijke vrucht dragen en waarvan ik geen struik kan zien, zonder er een paar te plukken. Het is de leliedie in mijn gedachte is, en hel wijsje: Zie de leliën des veld Ge zult de zelfde ervaring hebben, als ge de lelie voor de eerste maal ziet bloeien. Maar als ge in Zeeland woont, zal toch de lelie niet de bloem zijn, die 't meest uw gedachten vervult. De pa paver zal haar uiteindelijk volkomen de baas worden. Want waar ge in de ze dagen ook komt in Zeeland, overal ziet ge velden vol papavers in bloei staan. Dat is iets merkwaardigs en ge ziet dat in geen enkele andere pro vincie. Als ge logé's hebt, zullen die ongetwijfeld vragen: Wat zijn dat voor licht paarse bloemen, die daar bij velden tegelijk te bloeien staan? Uw antwoord ligt voor de hand: pa pavers en ge kunt er dan nog bij ver tellen, dat ze die alleen in Zeeland so in het groot verbouwen, niet als wilde bloem of als sierbloem, maar om uit de zaden geneesmiddelen te bereiden. Ze doen het prachtig dit jaar, de papavers. Even bekoorlijk als het geel van het koolzaad, dat hier en daar de tweede oogst gééftis het zachte lila van deze bloemen. Ze zijn een heel klein onderdeeltje van alles wat gezamenlijk aan Zee- tand zijn eigen karakter geeft. En daarom zullen zij elke rechtgeaarde Zeeuw en ieder die, hoewel geen Zeeuw, deze provincie een warm hart toedraagt, dierbaar zijn. Want heel vaak zijn het niet de grote dingen, die k&rakteristiek zijn, of de aard van een karakter bepalen. Veelal zijn het de kleine dingen, zoals, onder meer, de Popavers. Zij toch bestaat slechts uit kleinere schepen, als mijnenvegers en een en kel escorteschip. Over blijven dus de Britten, de Fransen en de Ne derlanders. Sinds de tijden, waarop wij de Engelsen op leven en dood op zee bevochten en hen zelfs van de Oceanen wegvaagden, is veel veranderd. Van verbitterde vijanden zijn wij nauw verbonden geallieer den geworden, hechter vereend dan ooit. Dit verenigd zjjn ls ook in de marine zeer duidelijk te merken. Sinds de oorlog zijn tal van termen overgenomen en wat nog veel be langrijker is, ook de technische In stallaties en moderne hulpmiddelen werden gecoödineerd bh' beide vlo ten. Zo is het bij de Nederlanders en bij de Britten. Niet echter bii de Fransen. De Fransen hebben keu rige schepen, moderne vaartuigen, die de toets der critiek ten volle kun nen doorstaan. Ze hebben echter één ding niet. Zij missen ten enenmale de „sea-minaness" van de Neder lander en de Engelsman. Hun ont gaat veel van wat hier gebeurt en van wat nog te gebeuren staat. Zij voelen het niet aan en zij begrijpen het niet. MAAR Dit is één der feiten, die aan het licht kwamen bij de signals-oefenin- fen dezer dagen Het staat vast, at als de Westelijke maritieme strijdkrachten de .systemen en de technische uitrustingen handhaven, die zij thans gebruiken, hun gehe le samenstel, noe ingenieus ook, door een paar handige experts ln een half uur te ontrafelen zou zijn en daarmee waardeloos gemaakt. Het staat tevens vast, dat de Ne derlanders ingesteld zijn op dc Brit se systemen en er mee om weten te ^an. Het staat ook vast. dat de ±<ransen er tittel noch jota van snappen. Er is een mogelijkheid, dat de nieuwste Amerikaanse vindingen op het gebied van codering en de codering en van uitrusting snelle verbetering ln de toestand zouden kunnen brengen maar Het gehele vraagstuk staat of valt met dit maar. Maar men aarzelt, om de Fransen deze systemen in handen te geven. Reeds deed men in de jongste oorlog ervaring op met Asdic en Radar. De met deze appa ratuur uitgeruste schepen vielen voor wat Frankrijk betrof, de Duit sers zonder slag of stoot ln handen, waardoor de vijand onmiddellijk kennis kon nemen van deze afweer middelen. Hier kwam dus het eerste zwak ke punt aan het licht. De Franse vloot vormt de minst duurzame schakel in de keten van de Wester se vloten. Niet door hun onwil maar door hun nonchalance en hun gemis aan maritiem bewustzijn. Hierin ver betering te brengen en wei op zeer korte termijn, zal het wachtwoord willen zijn. Zelfs als dit het enige zou blijken, dat door Operation ve rity aan het licht zou komen, zou den de manoeuvres toch reeds hun nut hebben gehad. Een gewaarschuwd man telt nu eenmaal voor twee! (Nadruk verboden) Nog steeds onzekerheid over groente-export. Nu de export van groente naar Duitsland is vastgesteld op een be drag van 250.000 dollar per week, vertonen de veiling-prijzen grote fluc tuaties. Het contingent is spoedig uitgeput, zodat de tuinders slechts éénmaal per week op enigszins rede lijke prijzen kunnen rekenen. Produc ten, die houdbaar zijn worden thans niet geoogst Voorts is thans beslo ten in het begin van deze week niet te exporteren in afwachting van het resultaat van besprekingen over ver hoging van het contingent. Wordt deze niet verkregen dan zal men waarschijnlijk aan het einde van de volgende week op de basis van thans de export voortzetten Het prijsbeeld is vrij laag. De aan voer van bloemkool loopt echter af: die van komkommers daarentegen is zeer groot. Van beide producten wor den wel hoeveelheden doorgedraaid, doch dit zijn in hoofdzaak de min dere kwaliteiten. Z.K.H. Prins Bernhard en veldmaarschalk Viscount Montgomery van of Alamein hebben een bezoek gebracht aan de vloot der Westers© linie, welke gezamelijke oefeningen houdt. V.l.n.r, Montgomery, Z.K.H. Prins Bernhard en de opperbevelhebber der gecombineerde vlootoefenlngen, admiraal Sir Rhode rick McGrogor. Twee geschenken van het Nederlandse Yolk. (Van onze Haagse redacteur). In de tweede helft van deze week viert Nederland het heugelijke feit. dat H. M. dc Koningin en dc Prins der Nederlanden twaalf en een half jaar geleden in het hu welijk zijn getreden. Een uitbundig feest, zoals dat tijdens de inhuldi- gingsdagen van September 1948, wordt het niet; de opzet is veel be scheidener de aanleiding is nu eenmaal van geringere betekenis maar dat zal aan de hartelijkheid ervan geen afbreuk doen. Dat het Koninklijk echtpaar de warme gene genheid geniet van brede la gen in het Nederlandse volk is on miskenbaar. Niet voor niets heeft een in-zijn-hart-republikeinsgezind socia list eens gezegd: „Als Nederland ooit' een republiek wordt zal Juliana de eerste president zijn Overeenkomstig de bescheiden op zet van de koperen bruiloft als ik deze gemeenzame term in dit ver band mag gebruiken zullen de Koningin en de Prins op 7 Juli, de eigenlijke dag der viering, thuis zijn. Thuis, ten Paleize Soestdijk. en niet „binnen de muren van dc stad Am sterdam", gelijk de Grondwet voor bepaalde plechtigheden voorschrijft. Daar zullen zij een défilé afnemen van het eveneens jubilerende Regi ment Grenadiers en Jagers: dit oude vermaarde en geliefde Haagse Gar deregiment. dat nauwer verbonden is met het Koninklijk Huis dan welke andere militaire eenheid ook het feit, dat echtereen volgens drie Konin gen, een Koningin-Regentes en Ko ningin Den Haag tot hofstad-bij-uit nemendheid hebben gemaakt, waarbij juist die Grenadiers en die Jagers zo vaak hun diensten verleenden in blijde als in spannende dagen zal nl. die dag 120 jaar bestaan. VRIJDAG IN DEN HAAG. De dag daarop. Vrijdag de achtste, zal Den Haag zich gelukkig prijzen weer eens een dag werkelijk hof stad te zijn. Dan nl. zal mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland als voor zitter van het daartoe gevormde co mité, namens het Nederlandse volk het geschenk aanbieden, bestaande uit een fonds voor de tuinaanleg voor het Huis ten Bosch. Een zeer wel kom geschenk, want het is met de Haagse paleizen op »et ogenblik droe vig gesteld. Dat aan het Noordeinde, steeds de hoofdzetel van het Kon. Huis sedert de inhuldiging van Wil lem I, is niet in bruikbare staat meer, mede tengevolge van de brand, die er anderhalf jaar geleden heeft ge woed. Dat aan de Kneuterdijk, waar Koningin Juliana als Prinses vóór haar huwelijk heeft gewoond, her bergt ambtelijke diensten. Dat aan het Lange Voorhout nog noemt de volksmond het het Paleis van Ko ningin Emma staat leeg, is onbe woonbaar en doet slechts af en toe dienst voor ontvangsten. Het Huis ten Bosch, twee eeuwen oud, maar in goede staat, heeft veel van zijn luister verloren door het verloren gaan van de prachtige lommerijke la nen rondom en de tuinen. Er staat nog steeds een Duitse kazemat waar eens een oeroude kastanje in het voorjaar haar bloemenpracht toonde. Het kan echter weer een waardig geheel worden, vooral nu het herstel van het aansluitende Haagse Bos zo goed als voltooid is. Het is te hopen, dat met de aanleg van dc tuin nu ook weldra begonnen zal worden Zaterdag de 9c zal de eigenlijke feestdag op Soestdijk zijn. Dan ko men vertegenwoordigers van de ge hele Nederlandse maatschappij in al haai- geledingen haar hulde aanbie den aan het jubilerende Kon. Paar. Des ochtends zal er een défilé zijn van geüniformeerde eenheden: leger vloot, luchtmacht, politie, brandweer enz.; des namiddags komen de ver enigingen met vaandels en banieren. De deelnemers zullen na de middag te gast zijn op een tuinfeest rondom het Paleis, hetgeen als een bijzonder heid mag gelden. Een dergelijke ont vangst in de open lucht is nog nooit eerder gehouden. Tijdens dit feest zal de burgemees ter van Baarn. jhr. van Beeck Cal- koen, het tweede geschenk van het Nederlandse volk aanbieden, te we ten een uitgebreid en kostbaar thee servies. ontworpen door een heden daags kunstenaar en vervaardigd in een Maastrichtse aardewerkfabriek. Bij dit al zullen alle drie de dagen de Kon. Militaire Kapel voor deze gelegenheid weer eens onder leiding van zijn vroegere dirigent df. C. Walther Boer en de Marinekapel voor de -muzikale omlijsting zorgen. (Nadruk verboden). Gasinstallatie ontplofte. Toen een knecht van een grossier te Schoonhoven Zondagavond een gasinstal latie wilde controleren, die gebruikt wordt voor het rijpen van bananen, deed zich een hevige ontploffing voor. Een dei- omwonenden slaagde er in de knecht, de 30-jarige H. Hoenkoop uit Polsbroek, uit de ravage te halen. Hij werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. De achtergevel van het gebouw is ge heel weggeslagen. De zijwanden zijn zo danig ontzet, dat de er naast gelegen woningen gedeeltelijk onbruikbaar wer den. Handelsaccoord tussen Nederland en Denemarken. Als resultaat van handelsbesprekin gen te Kopenhagen hebben Neder land en Denemarken besloten het be staande handelsverdrag tussen beide landen te verlengen, zij het met eni ge wijzigingen. De nieuwe periode loopt van I Juli 1949 tot 30 Juni 1950. De voornaamste producten welke Denemarken het komende jaar naar Nederland zal exporteren zijn vee, zaden, machines, cement en paling. Hiertegenover zal Nederland naar Denemarken uitvoeren ruwe tabak, copra, palmpitten. coprakoeken. ruw ijzer, rayongarens, textiel, electro- technische en andere machines. In totaal zal de Deense export een waarde hebben van 82 millioen kro nen, terwijl de Nederlandse leverin gen aan Denemarken een waarde zullen vertegenwoordigen van 110 millioen kronen. Tsjechisch minister kondigt nederlaag van de clerus aan. Nejcdly. de Tsjechoslowaakse mi nister van onderwijs, heeft in een toespraak lot Katholieke pelgrims te Sasava een tijdlimiet gesteld voor de „uiteindelijke nederlaag" van de kerkelijke hiërarchie in Tsjecho-Slo- wakije. Nejedly zeide, dat de „reactie haar kop weer heeft opgestoken, doch nog bang is en,zich verschuilt in de kerk". „De reactie leed vorig jaar een ne derlaag in Februari (bij de omwente ling in Tsjecho-Slowakije)", zo zeide Nejedly. „Zij zal dit jaar in Juli ver liezen". Deze uitlating wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de arrestatie van mgr. Beran niet lang meer op zich zal laten wachten. Ver. Ned. Scheepvaart-Mij. halveert dividend. Volgens het jaarverslag van da directie der Ver. Ned. Scheepvaartmij. te 's-Gra- venhage was het aanbod van lading, zo wel voor uit- als thuisreizen, bevredigend. De vraag naar passagiersruimte bleef groot. Het aantal afvaarten moest wor den opgevoerd. Het grote oponthoud in de meeste buitenlandse havens belem merde in hoge mate het regelmatig ver keer in de lijndiensten, waardoor de reis- duren der schepen werden verlengd. Een groot aantal schepen moest in charter worden genomen. Dit drukte als een zwa re last op de exploitatie. De met de exploitatie behaalde resulta ten over 1948 waren minder gunstig dan die over 1947. als gevolg van het tijdver lies en de prijzen voor vloeibare brand stoffen. Voorgesteld wordt een dividend van 4*!o in aandelen (v.j. 8%, grotendeels in aandelen). Het Wereldgebeuren. Politieke opvoeding I De Japanse krijgsgevangenen, die ln 'n reeks convooien uit Siberië in Tokio aankomen blijken volkomen „verbol- I .sjewiseert" te zijn. Toen Zaterdag de I trein het station van de Japanse i hoofdstad binnenreed zongen de vrij- gelaten soldaten de Internationale en j gaven ook op andere wijze uitdruk- I king aan hun bekoring tot het com- I munisme. De gevangenkampen in Si- j berië zijn tevens Marxistische oplei- dingskaippen geweest en met succes. Het Japanse persbureau moest spijtig i toegeven, dat een spoedcursus om de krijgsgevangenen in enkele dagen tot trouwe Japanse burgers te corrigeren weinig resultaat opleverde. Politieke opvoeding of herscholing, hetzij in kampen, in cursussen of op I lange termijn is 'n modern verschjjn- i sel geworden. De psychologie wordt te hulp geroepen om gehele groepen of volken een bepaalde leer bij te brengen en tot ..isten" of „aten" om te vormen. Sommige Britten en Ameri kanen hebben de mond vol van her opvoeding van het Duitse volk tot de mocratie, de Sowjets zoeken het meer in een volkomen beheersing van de pers en de radio, weer anderen in gro te openlucht-scholen. Zo bijv. de Grieken. De Zwitserse journalist Pe ter Schmid heeft onlangs een bezoek gebracht aan het eiland Makroneeo# voor de Griekse kust. een deel waar van is ingericht tot een vaeantieoord voor.;gevangen genomen Grieks» partisanen. Een jaar geleden stond na melijk de regering te Athene voor df lastige vraag wat te doen met de i< dc loop der gevechten gevangen com munistische rebellen. Ze allen dood schieten? Dat zou in het buitenland storm van verontwaardiging ontkete nen. Ze in concentratiekampen onder» brengen? Dat zou slechts een tijdelij» ke oplossing zijn. Besloten werd tol het aangaan van een grootscheeps op» voedingsexperiment. De communiste» zouden geestelijk worden omgeschoold tot „loyale burgers en patriotten". He» waren per slot van rekening meest jonge arbeiders, die via de verzetsbe weging in communistisch vaarwater waren geraakt en intellectuelen, die verblind waren door het fata morga na van een klasseloze maatschappij. Zo werden de duizenden gevangenen niet in een straf- maar in een vacan- tiekamp ondergebracht. Ze kregen daar geen grauwe theorie, geen taaia lezingen voorgezet. De geestdrift voor een bepaalde leer is in de regel geen zaak van het verstand maar van het gevoel. De pathos van het communis me moest vervangen worden door de pathos van het patriotisme. Dus liet de kampleiding nationale liederen zingen en over de heldendaden van Achilles en Heracles vertellen. Een toneelgroep werd gevormd, die Aris tophanes en Sophocles speelde. Een koor en orkest werd opgericht, een bibliotheek ingesteld. De analphabe- ten werd vaardigheid in het Iqfen bijgebracht, de ongeschoolde arbei ders kennis van een beroep. Een be langrijk element in de opvoeding was veel en goed eten cn veel sport en beweging. Geen wonder, dat de ge vangenen geestdriftig werden. De duivel blijve communist als het kapitalistische systeem zulke vruchten doet rijpen. En het resultaat? In het afgelopen jaar zijn 35000 jonge man nen na een opleiding op Makronesos van gemiddeld 8 maanden naar het front gezonden om aan regeringszij de tegen him voormalige mede-parti- sanen te vechten. Slechts op een klei ne groep overtuigde communisten had het schijnleven op Makronesos geen vat. De politieke penicilline, die deze Griekse regering de aanhangers van 'fc communisme toedient is niet in alle opzichten sympathiek. Het is ook de vraag of het op de lange duur genoeg uitwerking zal hebben. Het voorbeeld van Makronesos echter en dat van de kampen in Siberië toont wel aan. ,dat met „groeps-opvoeding" wel iets te bereiken is en dat geestdrift voor een leer kunstmatig kan worden aan gekweekt. FEUILLETON door ADELAIDE HUMPHRIES 43 Doordat de ze© bij Bar! tamelijk hoog was, ontstond er enige ver. traging in het lichten van het wrak van de K.L.M. Constellation „Roer. mond", die op zo'n tragische wjjze bij Italië in Zee was gestort. Arbei ders bez'g niet hun wcrkzaanihel-n Bill's getrouwde zuster, bij wie hij had ingewoond sinds zijn ontslag uit de dienst, scheen verbaasd toen Bet- ty-Jane naar Bill vroeg. „Ik verkeerde in de vaste overtui ging", zei zijn zuster, „dat je wist dat Bill de vorige Zondag naar Pennsyl vania is vertrokken. Hij gaat een ei gen zaak beginnen, zie je. Is dat niet fijn? Ik heb altijd gezegd, dat het eni ge wat Bill nodig had, een kans was en het juiste meisje om hem te helpen. Het wordt tijd dat hij eens een gezin gaat vormen. Dat heb ik hem ook gezegd toen hij me vertelde dat hij ging trouwen toen dacht Bet ty-Jane. daar heeft hij ook geen gras over laten groeien. Vorige week Zon dag, de avond van de dag waarop ze hun ruzie hadden gehad. Het juiste meisje bah: Betty-Jane wist wel dat Bill's zuster niet erg op haar was ge steld. Ze vond dat Betty-Jane al met hem had moeten trouwen voor hij ten oorlog ging, inplaats van verstandig te zijn en te wachten totdat hij terug kwam. „Wat bedoel je ermee, dat Bill gaat trouwen?" Hij had blijkbaar niet aan zijn zuster verteld, dat Betty-Jane het verstandiger had gevonden om nog maar even te wachten. „Nou, ik dacht natuurlijk, dat jij daarvan ook alles wist!" Betty-Jane wenste wel dat Bill's zuster eens zou ophouden met dat „natuurlijk". Weliswaar was het voor Betty-Jane heel natuurlijk om van al les op de hoogte te zijn, het was ech ter de wijze waarop ze het zei, zo ho ningzoet en toch zo hatelijk. „Natuurlijk wist ik dat". Betty-Jane liet dat zelfde woord anders klinken: het getuigde van grote zekerheid, ..maar ik wist niet, wat Bill jou pre cies had verteld". V 'uurlijk". Deze keer klonk het is minder, hatelijk, maar toch nog steeds zoetelijk. ..Bill was het roerend met me eens, dat het hoog tijd werd dat hij eens een gezin stichtte. Hij zei, dat hij nu wel een vrouw kon onder houden, nu hij een eigen zaak kreeg". Betty-Jane vond, dat dat wel ge leek op wat Bill had gezegd, maar ze zag niet in waarom hij dat allemaal zo uitvoerig met zijn zuster had moe ten bespreken als hij dat ook al met haar had gedaan. Tenslotte was het toch een kwestie die haar en Bill aan gingen en niet zijn zuster of wie dan ook. „En hij zei", vervolgde zijn zuster en het klonk als het spinnen van een poes, die een bordje room oplikt, „dat hij vond dat een man een vrouw no dig had als hij wat wilde bereiken. Ik zei hem natuurlijk dat hij gelijk had. Het is altijd de vrouw, de juiste vrouw, die er de oorzaak van is dat een man slaagt in het leven. En ik vond ook, dat hij die lieve Char lotte lang genoeg had laten wachten zij is mijn jongste schoonzusje, zie je en ze is altijd stapelgek geweest op Bill. Het arme kind stierf haast van ellende toen Bill in de oorlog was. En ze „Wat heeft Charlotte er mee te ma ken?" vroeg Betty-Jane. Ze wist alles van Charlotte; Bill had haar verteld hoe zijn zuster en zwager haar altijd in zijn gunst aanbevalen. „Je bedoelt toch niet Wel lk dacht natuurlijk dat je dat wist! Char lotte en Bill zijn Zondag na de kerk dienst getrouwd. Charlotte is met Bill meegegaan naar Pennsylvania. Bill en zij Maar Bill's zuster kreeg de kans niet om nog meer te zeggen. Betty- Jane had de hoorn opgehangen. Deze keer was het Betty-Jane die de volgende morgen op haar werk verscheen met roodgezwollen ogen. Ieders ogen zouden er zo hebben uit gezien als je de hele nacht in jc kus sen had liggen huilen. Ze had er ge weldig het land aan. zo naar haar werk te gaan, maar ze kon tóch de he le dag niet thuis blijven doorhuilen en bovendien zou ze dan tante Mame's vragen moeten beantwoorden, haar werk was het voornaam ste, zoals Bill had gezegd. Maar gedu rende die nacht van verdriet, wroe ging en diepe wanhoop had Betty-Ja ne ontdekt, dat het in werkelijkheid toch niet het voornaamste voor haar was. Bill was het voornaamste. Maar daar het nu toch te laat was en eigen lijk het feit, dat haar werk zo belang rijk voor haar was geweest alle ellen de had veroorzaakt, was het niet meer dan billijk, dat Betty-Jane voortaan een droeve, povere poging deed om werkelijk haar werk als hoofddoel te beschouwen. Deze speciale dag zou de ongewoon ste en opwindendste zijn, die de apar- tementcn van de dokter ooit hadden aanschouwd, zodat Betty-Jane achter af blij was dat ze was gegaan, hoezeer ze er eerst ook tegenop had gezien. Ze wist dat niet, maar het was ook voor dokter Holbrook een dag, waar op hij alles zou hebben gegeven zijn werk te kunnen verzuimen. Want Elis- sa was de vorige avond thuisgekomen en Eric had meteen met haar gespro ken. Voor de terugkeer van zijn vrouw had hij Janice verteld, dat hij haar wilde trouwen en dat hij zijn vrouw zou vragen van hem te willen schei den. Janice had niet zo verheugd of zo verbaasd over dit nieuws gedaan, als Eric in zijn verliefdheid had ge hoopt. Ze had hem gevraagd of hij er wel heel zeker van was, dat hij dat wenste en of hij ook niet dacht, dat je je eigen geluk toch niet kon kopen ten koste van het geluk van een an der. Achteraf beschouwd was Janice niet meer geheel dezelfde geweest sinds die dag. dat ze was weggebleven van haar werk. Niet meer zo wann en hartelijk. Het was die dag waarop Eric zich had gerealiseerd, dat hij haar wilde trouwen. (Wordt vervolgd). Met de „Johan van Oldenbamcvelt" die op 5 Juli naar Indonesië vertrekt, ver zendt de Niwin 297 rlmboekisten naar dc militairen op de buitenposten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3