ZEEUWSE NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen HET GAAT IN EUROPA OM POMPEN OF VERDRINKEN DE TOEKOMST VAN SLUIS WALCHEREN jT-genda r 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 JULI 1949 TWEEDE KAMER Behandeling statuut van Raad van Europa. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag de begroting van het land- bouwegalisatiefonds voor 1949 z.h.s. goedgekeurd. De stemming over de motie Droes- sen ter verhoging van de inleverings- prijs van melk werd uitgesteld. Vervolgens werd een begin ge- maakt met de behandeling van het statuut van de Raad van Europa. De eerste die aan het woord kwam, was mej. Klompe (K.V.P.). die het wel bezwaarlijk vond. dat de Kamer dit statuut heeft goed te keuren zonder invloed op de samenstelling te heb ben kunnen uitoefenen. Ten aanzien van een eventuele toetreding van Spanje meende zij. dat men niet te veel van eigen gezichtspunt uit moet redeneren ..Men heeft in Europa ingezien, dat het gaat om pompen of verdrinken", verklaarde de heer Schmal (C.H.U.) en hij voegde er aan toe. dat deze jonge planten slechts blijvend kun nen gedijen in Christelijke bodem. De heer Bruins Slot (A.R.) vond. dat de Europese federatie in de ware zin tot stand moet worden gebracht door politieke activiteit. Een zekere onaf hankelijkheid van de raadgevende vergadering van het ministerscomité achtte de heer Oud (V.V.D.) gewenst. Naar zijn mening moeten de leden worden aangewezen door de Staten- Generaal. ..Het gaat er niet om te komen tot internationale samenwerking" zeide de heer Van der Goes van Naters (Arb.), die er tegen gekant was, dat ..het pikzwarte schaap" Spanje tot de Raad wordt toegelaten. Naar het oordeel van de heer Wei ter (N.K.P.) is het gewenst, dat het comité van ministers en de raadge vende vergadering ieder een afzon derlijk secretariaat hebben. Een der eerste werkzaamheden van de Raad moet zijn het wegnemen van belem meringen in de vorm van deviezen- restricties. De heer Wagenaar (C.P. N.) noemde het pact een-doordrijver, van de wil der Amerikaanse imperia listen. De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdagmiddag. Dan komt de minister van buitenlandse zaken aan het woord. Wijziging Onderwijsbegroting. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van O.K. en W. Deze wijziging houdt ondermeer in een verhoging van de z.g. vacantiegelden voor de leden van ex^nencommissies ter beloning van de hierin gepresteer de diensten. Tevens vraagt de minis ter gelden aan voor tegemoetkoming in de door in communauteit levende leerkrachten gelden schade tengevol ge van de destijds door de bezettende macht gelaste korting van 40 Te op de salarissen. De regering acht een tegemoetkoming tot een bedrag van de helft van het nettobedrag, dat zij meer zouden hebben ontvangen, als deze maatregel niet was doorgevoerd, billijk. Hiermede is een bedrag van 6.700.000 gemoeid. Het is mogelijk de rijksstudietoelagen aan gedemobi liseerde O.V.W-ers met 104.350 te verlagen. (Ingezonden mededeling Wij leveren water voor mens en dier! Misbruikt" het nu niet voor Uw plezier! N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch Vlaanderen. Chinezen worden lastig gevallen in Djocja. De correspondent van het Chinese blad „Keng Po" meldt uit Djocja, dat de Chi nese bevolking aldaar wordt verontrust door de handelingen van gewapende groe pen. die op eigen houtje en zonder op- drachtbricven van bevoegde instanties, verschillende goederen van de bevolking, in het bijzonder van Chinezen, opeisen. Het blad zegt. dat deze groepen o.a. meu bilair enz. vragen en bonnetjes achter laten als bewijs van ontvangst. Tegen dergelijke elementen z^,n door dc stads-veilighcidsmacht geëigende maatre gelen genomen. Een gewapende bende, die eigener beweging de eigenaar van een Chinese toko dwong om bepaalde goederen af te staan, werd door de vei ligheidswacht verdreven en er voor uitge scholden de naam der eigen regering en de eigen natie te hebben bezoedeld, schrijft „Keng Po". FILMS VAN DE WEEK De regen kwam-.... terug. Dc regen kwam (The rains came) met Tyrone Power. Myrna Loy, George Brent en Nigel Bruce; regie: Clarence Brown. Vele filmliefhebbers zullen zich voor de oorlog hebben laten Imponeren door de geraffineerde wijze, waarop in drie films rampen werden uitgebeeld: dc aardbeving In „San Francisco", de grote stadsbrand in ..In Old Chicago" en dc alles vernielen de regen in „The rains came". Deze laat ste film wordt thans In Alhambra (Vlis singen) opnieuw vertoond en wederom komt men onder de indruk van het gigan tische natuurverschijnsel. De film, die ge baseerd is op het bekende boek van Brom- field. speelt zich af in Ranchipur in de tijd. dat India nog Brits-Indië heette. Te gen een achtergrond van conflicten en in een geladen atmosfeer bewegen zich de hoofdfiguren en het geheel is nogal ro mantisch. totdat de natuurramp een nieu we wending aan de story geeft en de film op een ander plan komt. Gentleman Jim met Errol Flynn, Alexis Smith. Jack Carson. Alan Hale en John Lodes; regie: Raoul Walsh. Weinig Nederlanders zullen de naam James J. Corbett kennen, maar onze grootvaders, die zich voor sport Interes seerden. volgde in de tachtiger Jaren met spanning zijn prestaties: Jim is een klassieke figuur ln de Amerikaanse boks- wercld. Van zijn leven werd een pakken de film gemankt met nu en dan oen vleug je lichte ironie en zonder een Irriterende heldenverering. Errol Flynn was geknipt voor dc rol van Corbett en hij maakte er dan ook een behoorlijke creatie van. (Electro. Middelburg). De vrouw, die terugkwam (Woman, who came back) met John I.oder, Nancy Kelly en Otto Krugcr; regie: Walter Colmes. Een jonge vrouw wordt ervan beschul digd een heks te zijn in een dorp. waar dergelijke verouderde verdachtmakingen blijkbaar mogelijk zijn. Inderdaad gebeu ren er dingen, die het meisje de indruk geven, dat zij betoverd fs. De ontwikke ling van deze geschiedenis in Luxor (Vlis- singcm leert echter, dat zij niet betoverd is. doch wel betoverend voor een jonge dokter. De mysteries worden opgelost. Deviezen voor tourisme naar Denemarken. De reismogelijkheden naar het bui tenland voor Nederlandse toeristen hebben wederom een uitbreiding on dergaan, aldus deelt de A N.W.B. me de. Met ingang van heden kunnen thans nl. ook toeristische deviezen voor reizen naar Denemarken wor den aangevraagd en wel zonder lo ting. De eerste toewijzing zal op 11 Juli kunnen geschieden. De toewijzing bedraagt voor perso nen van 14 jaar en ouder ten hoogste 500 Deense kronen en voor kinderen beneden 14 jaar 250 kronen. Zjj. die reeds in 1949 een deviezen- toewijzing voor toerisme voor enig land hebben verkregen, komen niet meer voor Deense deviezen in aan merking. Zweedse dame verstond geen Deens Het DC-6 toestel uit Teheran van de Scandinavian Airlines Sy stem landde op Schiphol. De pas sagiers stapten uit om een kopje koffie te drinken op de begane grond, en een fles Hollandse je never in te slaan alvorens de reis naar Kopenhagen cn Stockholm voort te zetten. Ze voelden zich allemaal kennelijk thuis in de nieuwe locaiiteiten van Schiphol oehalve één hunner. Het was een bejaarde, zilverharigc Zweedse dame. die onrustig in het restau rant -ronddrentelde, iemand aan schoot. verwonderd de schouders ophaalde om daarna een andei aan te klampen. Eindelijk liet ze zich wat moedeloos op een der -toelen neervallen en riep om de kellner. Doch het tafereeltje her- naaide zich. Hij keek vreemd op. oegreep niet wat zij bedoelde met naar rappe Zweeds. Zij kon geen wijs uit zijn gebrabbel. Eindelijk zag ze licht in de duisternis. Een meisje van de Scandinavische Luchtvaart Maatschappij op Schip hol kwam voorbij. „Is U Zweed se?". vroeg ze onmiddellijk ..Neen, Noors", luidde het ant woord. ..Maar wij Zweden en No ren kunnen elkander toch besi verstaan", zei de dame weet „Vroeger kon ik de Denen ook uitstekend verstaan", ging de grij ze dame voort, „maar wat ze hier voor een Deens dialect spreken weet ik niet. Ik kan geen mens hier verstaat, en niemand be grijpt" mij". Toen ging het meisje een licht op. „Maar U bent hier niet in Kopenhagen, we zijn pas Ui Amsterdam". Twee uur later zat ze in het restaurant voor trausit-passagiers op de Deense luchthaven Kastrup en kon iedereen verstaan... -J Mulo-examens te Goes. Te Goes slaagden voor het examen Mulo-diploma A de dames M. F. de Munck. E. H. Janden. A. M. de Jonge. C' M. de Bruijne. S P. Meijer. J. v. Hemert. J. J. J. Ossel, M. Bazen, C. A. v. d. Griend, A M. Janse, J. Hoo- gerheide en de heer R. P. Boutens. Afgewezen werden dertien candida tes Het diploma B. behaalden de dames W. S. J. Korsten, A. Laban en F. M. A. den Dekker en de heren P. J. van Boven. A. P. Dekker, C. J. v. d. Plas- sche, S. Slager, P. Kodde. F. Kwekke- boom. N. J. Hogenstein, A. J. Boleijn, A. Poppe, P. F Hamelink. J. K. Wij- na. P. W. de Zeeuw, T. de Putter. P. Haak, P. A. Ie Feber. J. Vermeulen. Afgewezen drie candidaten. Lonen en arbeidersvoorwaarden voor de tuinbouw. De Staatscourant van Dinsdag be vat een regeling van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de tuinbouw in de provincies Zeeland. Groningen, Drenthe. Overijssel, Gel derland, Noord-Holland en Zuid- Holland. D.U.W.-arbeider op Walcheren kreeg ongeval. Bij de uitvoering van herverkave- lingswerkzaamheden tussen Grijps- kerke en Serooskerke is Dinsdag een D.U.W.-arbeider onder een kipkar te recht gekomen. Aanvankelijk liet het ongeval zich ernstig aanzien. De man werd naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht, doch daar bleek, dat hij er betrekkelijk goed van afgekomen was. Hij had een enkel en enkele ribben gebroken. AII««o-verkoop *oor Nederland E. G. BOUWER's Handelsvereeniging Amsterdam-Z. (Ingezonden mededelingen). SNIPPERS Geslaagd voor radio telegrafist Sc klasse. L. M. Laurot. leerling van de De Ruytcrschool te Vlissingen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propacdeutlsch examen voor geodetisch ingenieur A. Dekker te Middelburg. De Emmabloem-collecte bracht te St. Laurens f 50.83 op. De heer P. Sandersc te St. Laurens, ambtenaar ter geni.-secretarie van Dom burg slaagde voor het examen Gemeen te-Administratie I. D«* collecte ten bate van het Prins Bernard-fonds bracht te Oostkapelle f 38.86 op. terwijl de Inzameling voor het aan te bieden geschenk aan het Ko ninklijk Paar. ter gelegenheid van zijn 13'j-jarig huwelijksfeest, een bedrag van f 60 22 opbracht. Te 's-Gravenhagc zijn geslaagd voor het examen gemeente administratie I mej. E. C. Dtolcman en de heer C. W. Janse te Middelburg, en voor het examen gemeente financiën dc heren I. A. v. d J.trI cn J. dc Wolf beiden tc Middelburc Wederopbouw en toerisme Grens-facillteiten. Te Sluis zijn thans een drietal gro te en belangrijke panden in aanbouw en als deze klaar zullen zijn. zal een belangrijke stap gedaan zijn op de weg van de wederopbouw. In de eer ste plaats noemen we de Ned. Her vormde Kerk aan de Hoogstraat. Een geraamte van palen en planken ver toont reeds duidelijk de toekomstige vorm van het gebouw en nog deze zomer zal het ongetwijfeld onder de kap komen als de werkzaamheden blijven vlotten als nu het geval is. De R.K. Jongensschool vordert ook snel. Dit gebouw wordt semi-perma nent. Men hoopt het met ingang van de nieuwe cursus na de komende zo- mervacantie in gebruik te kunnen nemen. Op het ogenblik is de jon gensschool nog vrij gebrekkig gehuis vest en de verschillende onderwijzers zijn van elkaar gescheiden, doordat de leerlingen in verschillende gebou wen zijn ondergebracht. Voltooiing van dit gebouw zal in heel Sluis het onderwijs in de lichamelijke opvoe ding ten goede komen, omdat daar door het gymnastieklokaal* van f e Openbare School vrij komt. Men overweegt een soort gymnastiekroos- ter op te stellen, waardoor alle scho len het lokaal tot hun beschikking hebben. Natuurlijk is er wel een ge meentelijk sportterrein, maar men moet daar zuinig mee zijn. Wanneer dit te veel gebruikt wordt ontstaat het gevaar dat het niet aan de te stellen eisen voldoet. Het derde ge bouw waarop we hier willen wijzen is de nieuwe meubelfabriek aan de St. Annaweg. De meubelfabricage heeft in het industriële leven van Sluis een belangrijke plaats ingeno men en de tegenwoordige ruimte en accommodatie zijn onvoldoende. De R.K. woningbouwvereniging zal ook in Sluis gaan bouwen. Omdat het thans beschikbare bouwvolume onvol doende is. ziet het gemeentebestuur niet de mogelijkheid deze bouwvere niging enig volume toe te wijzen, maar heeft besloten de onlangs aan gewezen zg. „Daalwoningen" door haar te laten bouwen. DE KADE. Ofschoon er door particulieren ook behoorlijke woningen worden gezet, laat het zich nog niet aanzien, dat de panden aan de Kade spoedig her bouwd worden. In verband met toe komstige toeristische mogelijkheden valt dit te betreuren, daar een her bouwde Kaai aan Sluis weer het oude aanzicht kan teruggeven. Voor al nu de zeer gunstige mededeling ontvangen is dat het oude Stadhuis herrijzen zal en dat de plannen daar toe zo spoedig mogelijk moeten wor den uitgewerkt terwijl ook de koren molen „De Brak" zal worden geres taureerd. DE GRENS. Al deze dingen kunnen een belang rijke winst zijn voor het Vreemdelin gen verkeer, maar voor dit laatste is zeker niet minder belangrijk dat er bij de doorlatingspost veranderingen komen. Het geval doet zich de laatste maanden voor dat honderden Belfln teruggestuurd worden omdat aan hen geen dagpas meer kan worden ver strekt. Ofschoon niet de Nederland se, maar de Belgische autoriteiten hieraan debet zijn, ontstaan aan de grens minder prettige situaties. Iemand uit Frankrijk of Luxemburg of van waar dan ook krijgt grif een bewijs om voor een dag op Neder lands grondgebied te mogen vertoe ven. de Belgen niet Het wil er in Zeeuwsch-Vlaanderen niet in. dat er geen andere oplossing voor dit pro bleem is. Nu zijn de Nederlandse ambtenaren de kwade Piet en toch handelen zij uitsluitend volgens voor schriften op verzoek van België. Een klein beetje meer souplesse is wel gewenst Als de tekenen niet bedrie gen zullen wederom vele honderden toeristen een bezoek aan Sluis bren gen. Zij die vorig jaar geweest zijn zullen grote veranderingen opmerken en zij die voor het eerst komen zul len een ontplooiing van nijverheid vinden, die een waarborg is dat er in do toekomst nog grote dingen staan te gebeuren. Grote plannen voor het zwemfeest te Vlissingen. Zoals wij reeds vorige week meld den, bestaan er bij de Vlissingse V.V. V. plannen tot het organiseren van een zwem- en waterfeest. Dinsdag avond was in hotel Royal" een bij eenkomst belegd, waarvoor afgevaar digden van verschillende lichamen en verenigingen uitgenodigd waren om de plannen te bespreken. Deze bijeen komst stond onder presidium van de heer J. L. Verhagen, die een kort in leidingswoord sprak en daarna het woord gaf aan de heer A. Korteweg, die de plannen nader toelichtte. Spr. gaf een uiteenzetting hoe men er toe gekomen is te trachten een dergelijk groots opgezet waterfestijn te organi seren. Hij schetste daarbij het ver loop van het waterspel, dat vorig jaar in Scarborough geboden werd. Het ligt in de bedoeling, wannneer het maar enigszins mogelijk is, dit festijn in de Scarboroughweek te doen hou den. Het plan is de Vissershaven bij hoog water af te sluiten en dan een zeer attractief programma te vertonen. Men stuit natuurlijk op verschillen de moeilijkheden, aldus spreker, maar met ieders medewerking moet het toh mogelijk zijn iets dergelijks tot stand te brengen. Dit zou een pri meur zijn voor Nederland en als het slaagt zou het een inleiding kunnen zijn voor een jaarlijks terugkerende gebeurtenis. Vooral uit propagandis tisch en toeristisch oogpunt is het van het grootste belang, dat dit festijn kan doorgaan. Verschillende instan- tis hebben reeds haar medewerking toegezegd. Hierna werd er uitvoerig van ge dachten gewisseld en werden verschil lende suggesties gedaan. Tenslotte werd besloten een werkcomité te vor men dat verdere plannen uit zal wer ken en zal trachten een aantrekkelijk programma samen te stellen, dat dui zenden bezoekers kan trekken. Ook zal door dit comité een definitieve da tum bekend gemaakt worden. Het is heel goed mogelijk, dat door allerlei omstandigheden het feest in de Scar borough-week geen doorgang kan vinden, maar dan zal het in elk geval op een ander tijdstip gehouden wor den. In het werkcomité kregen zitting de heren A. Korteweg, voorzitter, J. de Jong, vertegenwoordiger van de zwcmclub. de heer I. van Bel van de Reddingsbrigade, de heer P. A. van Oppen van de Jachtclub en de heer C. S. Luitwieler van de Zeeverken ners. Getracht zal worden ook een vertegenwoordiger van de Bond van buurtverenigingen in het comité zit ting te doen nemen. Het resultaat van de aanbesteding van de bestekken nummers 3, 4 en 5. dienst 1949. van het waterschap Het Vrije van Sluis, inzake de aanslag van drie nieuwe strandhoofden gelegen voor de zeewering van het v.m. waterschap Cadzand. gehou den in het polderhuis te Oostburg, was als volgt: Bestek nummer 3: Th. Cainbier en Th. P. Cambier, Bres- kens. f 116.970.met wijzigingen 1 113.960.G. van Oord, Kruiningen f 130.000.—. met wijzigingen r 133.000. Bestek nummer 4: Th. Cambier en Th. P. Cambier. Bres- kens f 101,540,— met wijzigingen f 98,540; G. van Oord. Kruiningen. f 130.000, met wijzigingen f 133.000P. J. en I. C. de Ruijsscher, Biervliet, f 101.700,—; Jac. la Gasse, Cadzand, f 98.880. Bestek nummer 5: Th. Cambier en Th. P. Cambier. Bres- kens, f 99.340—, met wijzigingen f 97.340: P. J. en I. C. de Ruijsscher. Biervliet, f 99.300.—. In massa: C. W. Dekker. Veere. f 404.117 met wijzigingen f 400.917.—; Th. Cam bier en Th. P. Cambier. Breskens f 309.860.— met wijz. f 298.800.—: Aan nemingsbedrijf van Oord. Werkendam f 391.400.Firma J. G. v. Oord. Utrecht, f 381.000—, UITSLAG EXAMEN VAKKENNIS MELKSLIJTERS Op 16 Juni en 1 en 4 Juli jl. werd door de Zeeuwse Melkfederatie het examen Vakkennis Melkhandelaren afgenomen. Dit examen bestaal uit een schriftelijk en mondeling gedeel te. De examen-commissie bestond uit de heren ir. W, L. Harmsen, W. Sie- tema en K. Veenbaas. Het aantal examinandi bedroeg 27. waarvan er 18 slaagden. Aan de volgende personen wordt het diploma van Vakbekwaamheid verstrekt: Chr. Dekker, Middelburg; Mej. C. P. J. CevaaL Oost-Souburg; P. Kal- iouw, Oost-Souburg; Jac. Wielema- ker, Koudekerke; F. J. Clyncke, Sluis; C. V. Gijs, Aardenburg: Jac. Sanderse, Oostburg; Mej. A. G. v. d. Zande, Oud-Vossemeer; A. A. Beve lander, Oud-Vossemeer; J, A. Mossel man, Sint-AnnalandW. Ruben, Ter- neuzen; C. M. van Damme, Sas van Gent; H. J. Wavernn. Nieuwdorp; Mej. J. A. Jansen, Kruiningen; P. Jansen. Kruiningen; P. Wondergem, Kruiningen; C. Zoeteweij, Yerseke; J. B. P. van Houte, Waarde. Marktberichten Dinsdag 5 Juli. VEILING WALCHEREN. Fruit. Aardbeien: 60—1.09; Jecunda 85 1.10; Madam Moutót 671.11, alles per kg. Rode bessen 4263 per kg. Framboos I 041.40 per kg. Peziken I 8—14, id. II 4—7, id. UI 4. id. IV 76 alles per stuk. Tomaten 25—59 per kg. Kersen: Hollanders 60—65 ct. per kg. Groenten: Dubb. Princessen 1.06—1.14; Rentegevers 1.20: Snijbonen 74—1.14; Wagenaars 56—96; Suikerbonen 78; Dop erwten 14—41; Peulen 28—63; Tuinbonen 7—12; Saxa's 73—79; Bloemkool IA 25. id. I 725. id. II 6—15. id. Ill 6; Bospeen 7—22; Boskroot 5—9; Komkommers IA 15—17. id. I 12—16, id. II 7—16. Id. HI 7— 15; Rabarber 21—25; Sla 1.50—4; Rode kool 67; Sav. kool 6; Andijvie 9—25; Postelein 2433; Spitskool 7—8; Spinazie 8—9. alles per kg. bos of stuks. Aardappelen: Grote 7.50—7.90, ld. bon ken 7.70—7.90. ld. drieling 3.30—4.90, id. kriel 2.40, alles per 100 kg. VISMIJN TE VEERE. Export garnalen 630 kg.: 81—87; Schar II 260 kg,: 7-15: Bot 59 kg.. 21—27; Schol I 304 kg.: 15—17; Tong 10 kg.: 1.44—1.68: Ine tong 94 kg.: 18—25: Rog 48 kg.: 6 I; Schar I 77 kg.: 21—27: Klein mid delschol 348 kg.: 22—29: Schol III 91 kg.: 4—15. VISMIJN TE VLISSINGEN. Exportgarnalen 136 kg 89—97; Schar 845 kg.: 15—32; Bot 378 kg.: 26—39; Schol 1191 kg.: 11—36: Tong 80 kg.: 1—1.80: Kleine tong 585 kg 20—26: Rog 29 kg 13—16. Spaarzame Zeeuwen. Wij ontvingen van de Nutsspaar- bank te Middelburg het kwartaalover zicht AprilJuni 1949. In de loop van het tweede kwartaal 1949 werd op de spaarbankboekjes ge stort 518.070.36. (v.j. 315.66,75), en terugbetaald 359.142,46, (v.j. 391. 728,39». dus meer ingelegd dan terug betaald 158.927,90 (v.j. meer terug betaald dan ingelegd 76.066,64). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f 5.405.780,32, bedraagt thans 5.970. 234,81 (v.j. 4.895.714,13). In dit kwartaal werden 250 nieuwe boekjes uitgegeven (v.j. 121) en inge trokken 100 boekjes (v.j. 108). Het aantal in omloop zijnde boekjes bij de aanvang van het jaar 7793, be draagt thans 8187 (v.j. 7488). Onder de uitgegeven 250 boekjes zijn er 70 begrepen voor jonggeborenen (v.j. 34) op welke boekjes de spaar bank een eerste inleg van 1.plaatst. Aan het bijkantoor Oostburg werd in het tweede kwartaal 1949 ingelegd 77.583.31 en terugbetaald 35.360.16, dus meer ingelegd dan terugbetaald 42.223,05. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het bij- kantoc. groot 242.648,59, is thans ge stegen tot 509.881,50. In dit kwartaal werden 82 nieuwe boekjes uitgegeven en 17 boekjes in getrokken. Het aantal in omloop zijn de boekjes bedraagt thans 704. Onder de 82 uitgegeven boekjes zijn er 29 begrepen voor jonggeborenen, op wel ke boekjes de Spaarbank een eerste inleg van 1.plaatst. Vinding op landbouwgebied. De heer E. Heyens te Langedam. gem. Graauw. heeft een uitvinding gedaan waardoor op een gemakkelijke wijze het loof van aardappelen getrokken kan worden. Voor belangstellenden en ken ners demonstreerde hij reeds met zijn machine, die de verwaëhtinen ver over treft. Op een gewone werkdag doet zijn machine ongeveer 5 gemet land. Op de uitvinding is octrooi aangevraagd. De „Damco 1" gelicht. Dinsdagmiddag is de firma N.V. Joh, v d. Acker uit Rotterdam begonnen het vorige week bij Hoedekenskerke gezonken schip „Damco I" te lichten. Het werk werd met drie bokken uit gevoerd. Dinsdagavond was een deel van het schip geborgen. Vandaag zal men trachten het andere deel boven water te brengen. Rotterdamse Politieharmonie naar Zeeland. De laatste weken heeft men in Zee land niet te klagen over het bezoek van muziekcorpsen van buiten de provincie Kloetinge ontving de Po litieharmonie uit Amsterdam, Wis- sekerke werd bezocht door de hoofd stedelijke postharmonie en nu zal Za terdag a.s. de politieharmonie uit Rotterdam in 's Gravenpolder op be zoek komen. Men wil in 's Graven polder n.l. een verenigingsgebouw stichten en de politieharmonie zal hieraan belangeloos medewerking ver lenen door het geven van een con cert. Het gezelschap zal officieel door B. en W. worden ontvangen. Zeeuwen bij plechtigheid te Sint Kruis. Zondag 3 Juli werden te Sint Kruis bij Brugge de eretekenen en medailles uitgereikt aan een groep le den van het geheim Belgisch leger te Sint Kruis, Bij deze plechtigheid was de Zeeuwse bond van oud-oorlogs vrijwilligers uitgenodigd. De bond werd vertegenwoordigd door de heer C. J. Vader, voorzitter en de penningmeester de heer Stroo. Tal rijke autoriteiten woonden de uitrei king bij, die geleid werd door de heer Morillon, voorzitter van de Vl&amse afdeling van het Geheim Belgisch le ger. Dc heer M. H. de Vos te Middelburg behaalde op dc internationale bakkerij- tentoonstelling Brebato I te Breda niet zeven, dach acht prijzen. (Ingezonden mededeling). Vlissingen DE FEESTEN VAN DONDERDAG Donderdag organiseert de Bond van Buurtverenigingen enkele feeste lijkheden voor het koperen huwe lijksfeest van de koninklijke familie. Van des morgens 8 tot des middags half drie is er nngrijderij aan de Kou- dekerkse weg (Hotel Madjoe) en van drie tot zes is ringrijderij met sjezen aan de Singel (van Woelderenbank) Des avonds is er een turndemon- stratie op de Grole Markt door V.T. V. en Oranje Nassau. Te zeven uur zal met muziek van St. Caecïlia ge marcheerd worden van de Stenen Beer via het Groene Woud, Wal- straat, Aagje Dekenstraat. Schelde- straat, Paul Krugerstraat, Badhuis straat. Coosje Buskenstraat, Spui straat naar de Grote Markt, van half acht tot negen uur zal de turn- demonstratie duren, waarvoor een heel aantrekkelijk program is opge maakt. Van 9 tot naif elf is er con cert van St. CaecUlla in het Bellamy- park. Dit concert wordt aangeboden door het gemeentebestuur. KORFBALTOURNOOI Voor het door de Vlissingse korf balvereniging „Madjoe" georgani seerde korfbaltoumooi werden Zater dag de volgende wedstrijden gespeeld HBS (Middelburg)-Chr. ULO (Vlis singen) 3-1. Middelburg E.H.B.O. VERBAND KISTEN' IN DE STAD Daar het verkeer op de weg steeds toeneemt heeft de E.H.B.O. afdeling Middelburg, het initiatief genomen om op verschillende punten van de stad E.H.B.O.-verbandkisten te plaat sen om zodoende bij eventuele onge vallen zo snel mogelijk hulp te kun nen verlenen. De kisten zijn geplaatst bij de volgende personen: de heren J. v. d. Klooster, J. C. Polderman, S. Dieleman, B Weber en J. Peene en de dames J. Visser en de Klerk. WERKZAAMHEDEN OP DE LANGE JAN' Langzaam maar zeker nadert de dag dat de „Lange Jan" te Middelburg weer door een spits bekroond zal zijn. Met de vervaardiging van de stenen voet hiervoor worden goede vorderin gen gemaakt; de lange houten palen, die sedert Dinsdag boven de toren uitsteken, houden met dit werk ver band. GRAANDROGERIJ BINNENKORT IN GEBRUIK De drogerij voor graan en koolzaad van de Coöp. landbouwvereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg op het industrie-terrein ie thans nage noeg voltooid. Maandag-, Dinsdag-, en Woensdagavond a.s. zal voor de Wal- cherse boeren gelegenheid bestaan de installatie, die zeer binnenkort in ge bruik wordt genomen, te bezichtigen. BINNENKORT BOUW AAN GROENMARKT Op het open terrein aan de Groen markt te Middelburg zijn arbeiders begonnen met de opruiming van de kluis, die is blijven staan bij de ver woesting van het bankgebouw der fa. Tak en Co. Binnenkort zal namelijk op deze plek gebouwd worden. Oostkapelle CONCERT. Zaterdagavond gaf de muziekver eniging „Crescendo" te Oostkapelle een concert in de muziektent. UITSTAPJE. De buurtvereniging' „Tervatcn" maakte Zaterdag een uitstapje naar Arnhem. Nijmegen en omstreken met een bezoek aan Berg en Dal. I Koudekerke EEN AANRIJDING De postcommandant der rijkspoli tie te Koudekerke verzoekt hen, die op Zondag 3 Juli jl. te omstreeks kwart voor zeven op de Middelburgse straat in de omgeving van Ter Hoo- ge betrokken waren of getuigen wa ren bij de aanrijding tussen een wiel- rijdster en een wielrijder, waarbij de wielrijdster enkele hoofdwonden op liep, zich tot het geven van nadere inlichtingen bij hem te vervoegen of op te bellen Vlissingen K 1181-2300. O.- en W.-Souburg UITREIKING BONKAARTEN. Dc uitreiking van de bonkaarten zal te Souburg plaats hebben op Don derdag 7 Juli. Aan de beurt zijn de niet-zelfverzorgers met de letters van N t.m. S. OUDERAVOND Maandagavond werd in de Marnix- school te West-Souburg een ouder avond gehouden, die zeer druk be zocht was Nadat door de ouders het werk der kinderen was bezichtigd, werd na de pauze door het hoofd der school, de heer J. Gideonse een refe raat gehouden over „Aanschouwe lijkheid en zelfwerkzaamheid". Daarna gaf spr. met de kinderen een demonstratie met de „Gehrels-metho- de". een nieuwe methode voor het zangonderwijs. De avond werd geslo ten door de voorzitter van het school bestuur. SPEELPLAATS GEOPEND. Zaterdagmiddag werd door de le den van de buurtvereniging Nieuwe Vlissingseweg bij de Abeele te Sou burg een speelplaats voor kinderen geopend. O.a. zijn er ook 2 schom mels en .een wipplaats geplaatst door de leden. De heer v d. Peyl. eigenaar van de op West-Souburg staande timmerfabriek, had het ma teriaal gratis ter beschikking ge steld. Dit blijk van medeleven werd door bestuur en leden zeer gewaar, deerd. Domburg OUD-GEMEENTEVELDWACHTER OVERLEDEN. Zondag overleed te Domburg de heer J. P. Adriaansen, oud-gemeente veldwachter, in de ouderdom van 76 jaar. Wijlen de heer Adriaansen werd 8 April 1873 te Breskens geboren en werd op 1 Mei 1900 als gemeenteveld wachter te Domburg benoemd, welke functie hij tot 1 Mei 1935 naai- ieders genoegen vervulde. Ook was hij van 1926-1935 gemeentebode. Gedurende zijn ambtsperiode werd hem de zilveren medaille van de huisorde van Saksen Meiningen ver leend, voor de diensten die hij Prin ses von Wiedt, die in de vooroorlogse jaren haar vacantia te Domburg doorbracht, bewezen had. Voor het examen GA I slaagde de heer P. Sanderse te St. Laurens, werkzaam ter gemeentesecretaris te Domburg. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra „De regen kwam", 7 en 9 uur. Luxor „De vrouw, die te rugkwam". 8 uur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woens dag. 's Morgens en 's middags ring rijderij. "s Avonds tumdemonstraties op de Grote Markt. Van 910.30 con cert ln het Bellamypork. MIDDELBURG. Woensdag, fcclcctro „Gentleman Jim". 7 en 9.15 uur. Donderdag, voor bioscoop zie Woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2