PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soekarno en Hatta vliegen vandaag naar Djocja DE BILT Toenemend terrorisme aan Sumatra's Oostkust PAUL VAN ZEELAND AAN HET EIND VAN ZIJN LATIJN Vandaag „GEHEIM" FRANS PLAN TOT DEVALUATIE VAN DE DOLLAR Minister Snyder op bezoek bij zijn ambtgenoot Petsche - OOST ZEEUWSCH VLAANDEREN ALS INDUSTRIELAND HET WAS EVEN ROERIG OP ST. EUSTATIUS. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 153 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntyn, Pl.verv.; VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 Juli 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b. g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 1 tel. 26 De leden der Commissie van de Ver. Naties, de heren Cochran. Herremans en Critchley, zijn Dinsdagmiddag met het vliegtuig der Commissie naar Djocja vertrokken om getuige te zijn van de aankomst van Soekarno en Hatta c.s. Het vliegtuig zou vanochtend om 6 uur uit Batavia naar Bangkai vertrekken om Soekarno en Hatta c.s. op te halen. Behalve Soekarno en Hatta zullen vandaag uit Bangka naar Djocja ver trekken; Hadji Agoes Salim, Moh. Roem, Ali Sastroamidjojo. Assaat, (de voor zitter van het werkcomité uit het K.N.I.P.). Pringgodigdo (staatssecretaris), Soeriadarma, het hoofd van de luchtmacht der Republiek. Rapport van U.N.C.I.-waarnemers In een rapport van do militaire waarnemers aan de UNCI, wordt ge zegd. dat de ontruiming van de resi dentie zonder enig incident van belang is geschied. Het rapport meldt, dat de militai re waarnemers posities innamen tussen de terugtrekkende en opruk kende partijen. Zij droegen armban den met het opschrift „United Na tions" en bestreken met hun wit geschilderde Uno-jeeps, die de blau we vlag der V.N. voerden, de cor ridor, die de twee legers scheidde. Zes groepen, elk van twee waar nemers. omvattende Amerikaanse, Australische, Belgische, Britse en Franse officieren werden verdeeld zoals de omstandigheden het nodig maakten. Wanneer op een gegeven ogenblik de Nederlandse troepen terugtrokken tot een overeengeko men positie, dan waarschuwde één der groepen waarnemers de Repu blikeinse commandant aan de an dere z\jde der corridor, waarna de Republikeinse troepen oprukten en de zo juist verlaten posities bezetten Het rapport vermeldt voorts, dat de Republikeinse soldaten waren ge kleed In een verscheidenheid van uni formen of burgerkleding en dat zij een hoeveelheid automatische wa pens van verschillende soorten had den. HOE IS HET IN DJOCJA? Zondag is plotseling de bedrijvig heid in Djocja's straten teruggekeerd: de winkels werden geopend en de pasars weer druk bezocht. Voedsel is tegen vrij vaste prijzen verkrijgbaar. De koers van de Indonesische gulden is ten opzichte van de republikeinse gulden aanzienlijk gedaald. Maandag kreeg men 80 rüpiahs voor een gul den en Dinsdag nog slechts 50. De voorbereidingen voor de aankomst van Soekarno. Hatta. c.s., zijn in vol le gang en overal treft men hun beel tenis aan. Sedert 1 Juli is in de stad niet het geringste incident voorgeval len. Circa 5000 van de Chinezen, die evacueerden, hebben verzocht te mo gen terugkeren naar Djocja. Nieuwe republikeinse troepen trok. ken <lc Stad binnen. Hierbij bevon. den zich twee Nederlandse deser. tcurs, die in 1946 naar de T.N.I, over. liepen en nu de rang van eerste lui. tenant bekleden. Beide zijn afkom, stig uit Amsterdam; het zijn Harry Hulskar, thans genaamd Dermawan en Freddy Weerenstijn. Russen willen eerlijk vriendschappelijke betrekkingen. ALDUS DE OPVOLGER VAN CLAY John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, gelooft, dat de Russen eerlijk de vrlendschapeljjke betrekkingen met de andere bezattende mogendheden willen hernieuwen. Dit deelde hij althans verslagge vers op een persconferentie mee. Op de vraag of hij van plan was het initiatief te nemen tot bespre kingen met de Russen, antwoordde McCloy: ,.Ik denk dat ik, wanneer de gelegenheid zich zou voordoen, de eerste stap zou doen." Volgens McCloy was hervatting van de handel tussen Oost en West „hoogst wenselijk" voor Duitsland. Verder zeide McCloy te hopen, dat het „in afzienbare toekomst moge lijk zal zijn Duitsland toe te staan officiële handelsvertegenwoordigers in het buitenland te hebben." De luchtbrug zou voorlopig wor den gehandhaafd. „We zullen de toestand moeten beoordelen wanneer de treinenloop volledig hersteld is." Amerikaanse Senaat in debat over het Atlantisch Pact. REDE VAN CONNALLY. Senator Tom Connally, voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft Dins dag in de Senaat het debat over 't Atlantisch Pact geopend. Hij drong aan op ratificatie als een „vitale stap vooruit voor het bewaren van de wereldvrede". Het pact was een „vlammend teken voor iedere agres sor" om uit het Noord-Atlan tisch gebied te blijven. Goedkeuring van het Pact zou de wereld vertel len: „Wij zullen niet neutraal zijn in geval van agressie". Conally zei. dat het verdrag geen onderschrijving zou betekenen van de koloniale politiek van één der ondertekenende mogendheden. „Ik ben het voor honderd procent eens met diegenen, die zeggen, dat dit verdrag niet de voordeur, zijdeur of achterdeur moet zijn waardoor de V.S. betrokken zouden worden in de familietwisten tussen de onderteken de partijen en haar overzeese ge biedsdelen in Afrika, het Verre Oos ten of andere delen van de werel.d." TERRORISME OP SUMATRA'S OOSTKUST In de nacht van Zondag op Maan dag hebben terroristen op de onder neming Deli Toega van de Deli-maat- schappij vier ledige tabaksschuren in brand gestoken, nadat zij Vrijdag reeds twee schuren in vlammen had den doen opgaan. De schade bedroeg in het eerstgenoemde geval 60.000. Daar de schuren zeer nodig zijn in verband met de najaars-aanplaht van de Delimaatschappij, betekent dit een ernstige tegenslag. Vijf onderne mingswachters, die toesnelden toen de met petroleum overgoten schuren vlam vatten, werden met een derma te hevig vuur van een goed gewapen de bende ontvangen, dat zij gedwon gen werden, zich terug te trekken. Deli Toega is thans reeds 'n derde ge deelte van haar droogschuren kwijt. Het toenemende terrorisme in Deli, dat systematisch gericht is tegen economische objecten, wekt in plan- terskringen grote bezorgdheid. B.F.O. BESTAAT ÉÊN JAAR Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der Bijeenkomst Federaal Overleg hield de minister-president van Oost-Indonesië Anak Agoeng te Makasar een persconferentie. Hij verklaarde, dat de politiek van Oost-Indonesië steeds is gebaseerd ge weest op de synthese van alle bevol kingsgroepen en regeringen in ge heel Indonesië, teneinde een hechte en nationale eenheid te bereiken voor de huidige nationale strijd. Terugblikkend op de periode van het afgelopen jaar zeide de premier er trots op te zijn, dat de kloof tus sen de deelstaten en de Republiek niet breder is geworden. „Met alle trots kunnen wij er er op wijzen, dat de B.F.O. door de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië is aanvaard als vertegenwoordigster der gebieden buiten de Republiek. Door dit alles is het duidelijk, dat de B.F.O. als een vrij-staande organisatie en sa men met de Republiek kan strijden voor de nationale idealen". Méér aardolie uit Drentse bodem. In de omgeving van Stieltjeskanaal zijn door de Ned. Aardoliemij. twee nieuwe putten geboord. Eén put hiervan toont aan, dat de productieve laag van het Schoonebeker veld zich in Westelijke richting voortzet. Binnenkort zal met 'n derde proefboring een begin worden ge maakt. Liberalen waren niet te overreden Paul van Zeeland heeft zy'n pogingen om een kabinet samen te stellen gestaakt en zijn opdracht aan de Prins Regent teruggegeven. Maandag nog scheen met vrij grote zekerheid te voorspellen, dat de formateur een homogene katholieke regering zou vormen. Dinsdag echter kwam er wijziging in de situatie als gevolg van de oppositie, die in ge matigder katholieke kringen is gerezen tegen de wijze, waarop Van Zee land zijn onderhandelingen voerde en daarbij inzake de koningskwestie alles op haren en snaren zette. Op aandringen van deze kringen frobeerde Van Zeeland nog voor de weede keer de liberalen te oven-eden tezamen cnet de C.V.P. een nieuwe regering te vormen, doch opnieuw was de koningskwestie het struikel blok. De liberale leider Roger Motz verklaarde, dat aan de koningskwes. Melk in Engeland weer op de bon. Na 15 weken vrij te zijn verkocht, is melk in Engeland weer op de bon gekomen, aldus heeft minister van voedselvoorziening Strachey bekend gemaakt. Rumoer vóór het ijzeren gordijn Dinsdagavond is het in het Haagse Astatheater, waar de film „The iron curtain" wordt vertoond, wederom rumoerig geweest. Toeschouwers rie pen „Goebbelspropaganda", „Fascis- tenwerk" en „Leve de Sowjet Unie". Driemaal moest de projectie worden onderbroken en in enkele gevallen maakten rechercheurs van hun gum miknuppels gebruik. Ongeveer tien personen werden buiten de bioscoop gezet. Vrijdag a.s. beleeft deze. door filmcritici van de landelijke bladen allerminst geprezen film zijn Am sterdamse première in Rialto. Met auto te water geraakt en verdronken. Maandagavond, toen de 26-jarige boekhouder J. S. uit Vught in een der garages van de Handelskade te Den Bosch een vrachtwagen wilde starten, reed de wagen plots achter uit. In zijn vaart vernielde de wagen de garagedeur en reed de kade af. De boekhouder die nog trachtte af te remmen kwam echter met de vrachtauto zo ongelukkig in het wa ter terecht dat hij is verdronken. S. was pas een week gehuwd. viert de bekende Ned. archi tect, W. M. Dudok, te Hilversum zyn 65e verjaardag. Chinese dame ontsnapte aan ramp van „Roermond". „De Waarheid" verneemt het ver haal van de bijkans wonderbaarlijke redding van een Chinese dame, die op het laatste ogenblik verhinderd werd de tragische tocht met de „Roermond" mede te maken. Deze dame zat reeds in Batavia in het vliegtuig, toen bleek dat alsnog een hoge ambtenaar met de „Roer mond" naar Nederland moest ver trekken. Zij ruimde toen haar plaats in voor de laatkomer en vertrok en kele dagen later met een ander vliegtuig. Op Schiphol werd vergeefs ge wacht op naar en de familieleden werden reeds min of meer officieel van haar overlijden op de hoogte gesteld. Men begrijpt de blijdschap van dc familie, toen deze dame twee dagen later gezond en wel in Am sterdam arriveerde. tie geen voorrang diende te worden gegeven boven andere vraagstukken van vitaal belang op economisch en financieel gebied. Met de socialisten kon Van Zeeland in 't geheel niets meer beginnen. Zij wensen, dat ko ning Leopold afstand doet van de troon Over de vraag wat nu wordt te Brussel op alle mogelijke manie ren gespeculeerd zonder dat een dui delijk antwoord voorhanden is. Wellicht zal de Prins Regent thans Frans van Cauwelaert, de voorzitter van de oude Kamer van Afgevaar digden, met een opdracht tot kabi netsformatie belasten. Hij zal wat bereft de koningskwestie wat water in de wijn moeen doen, wil hij meer succes hebben dan zijn voorganger. 2300 priesters in TsjSlowakije „excommuniceerden zichzelf". Volgens kerkelijke kringen heb ben in Tsjecho-Slowakije ongeveer 2300 R.K-geestelijken „zichzelf ge ëxcommuniceerd". Onder hen be vinden zich een aantal vooraan staande regeringspersonen. In het land zijn ongeveer 4500 R.K.-pries- ters, onder wie enige honderden van de Oosterse ritus. De „Katholieke Actie" heeft een f root deel der kerkelijke administra te overgenomen. In feite zal de toe stand zo worden, dat door de ex communicatie als kerkelijke bedie naren hoofdzakelijk geestelijken zul len optreden, die volgens het cano nieke recht in het geheel geen kerk mogen betreden. Tsjang Kai Sjek wil weer de leiding op zich nemen. Tsjang Kai Tsjek wil zijn „leider schap" over het Chinese volk behou den en heeft daartoe de hulp van de Ver. Staten ingeroepen. Dit is de kern van een interview, dat een cor respondent van het Amerikaanse blad „World Telegram" de Chinese maar schalk afnam. Volgens Tsjang was het niet te laat om de situatie in China te wijzigen. De indruk, dat de zaak hopeloos was. was een gevolg van de communistische propaganda. Boeienlegger op een mijn gelopen. De boeienlegger „Coldewey" is Dinsdagmorgen om ruim 9 uur op 'n mijn gelopen Noord-Oost van het lichtschip „Elbe II". Het schip was in zinkende toestand en verzocht onmiddellijke hulp. Even later werd een tweede explosie van boord ge meld. 't Schip kreeg later sleepbootassisten- tie. De bemanning werd door de sleepboot overgenomen. Drie leden van de bemanning zijn ernstig gewond. De Coldwey, een schip van 500 ton, was in April van dit jaar aan Neder land teruggegeven en voer sedert die tijd voor de West-Duitse bezettings autoriteiten. Nog geen datum bekend voor regeringsverklaring. De vergadering van de minister raad van Maandag heeft, naar wij vernemen, nog geen datum vastge steld voor de regeringsverklaring betreffende het Indonesische vraag stuk. Gisteravond zou minister van Maarseveen met de Indonesische commissie uit de Tweede Kamer ver gaderen. Laag-vliegen boven de kuststreek. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat een ernstig onderzoek wordt in gesteld naar het dezer dagen gecon stateerde onverantwoordelijk laag vliegen van militaire vliegtuigen bo ven de kuststreek. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Vast staat in elk geval dat geen Nederlandse vlieg tuigen daarbij betrokken zijn. MORGEN DE VLAGGEN UIT Ter gelegenheid van het 12 M jarig huwelijksfeest van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bomhard zal morgen door de departementen en andere rijksgebouwen worden ge vlagd. Het spreekt wel haast van zelf, dat ook particulieren worden uitgenodigd om morgen het dundoek aan hun ge vel te ontplooien. Arnhem automatisch per telefoon bereikbaar. Met ingang van Dinsdag 5 Juli zal Arn hem wederom voor dc omliggende plaat sen automatisch bereikbaar zijn per tele foon. Zoals bekend, is tijdens de oorlogs handelingen in September 1944 de tele fooncentrale van Arnhem zo grondig ver woest, dat het niet mogelijk bleek de automatische telefoonverbinding na de bevrijding direct te herstellen. De Franse minister van financiën. Maurice Petsche, heeft Dinsdag aan z\jn Amerikaanse ambtgenoot, John Snyder, een „geheim plan" overlegd met een nieuwe regeling voor de economische moeilijkheden, waarmee Europa te kampen heeft. Het geheime van dit plan ten spijt weet Reu ter te berichten, dat het een voorstel tot verhoging van de goudprijs van 35 op 55 dollar per ounce inhoudt. Een devaluatie van de dollar dus. De Franse regering meent, dat de voorgestelde verhoging van de goud prijs de handelsbalans van het ster- linggebied met ongeveer 300 millioen dollar per jaaj zou verbeteren en dus een belangrijke bijdrage zou vormen tot de oplossing van de Britse dol larcrisis. Naar men gelooft heeft de Franse minister van financiën er op aange drongen, dat het vraagstuk der kost prijzen in Europa niet zou worden opgelost door Europese maatregelen alleen. Het is. zo vindt minister Pet- Ernstig auto-ongeluk eist drie doden. Dinsdagmorgen kwam op de rijks weg Heeze—Geldrop bij Eindhoven een luxe personenauto in botsing mei een autobus van de Ned. Spoorwe gen. Drie van de vier inzittenden van de personenauto werden op slag ge dood. Het zijn de 39-jarige mevrouw A. M. P. Kuilaars uit Amsterdam, de 38- jarige heer P. Kruitbos uit Amster dam en de bestuurder, de heer J. Overburg uit Eindhoven. De vier de inzittende, een Eindhovenaar, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. De perso nenauto, die totaal vernield werd moest voor een wielrijder remmen, ging daarop glijden op de nat gere gende weg en werd door de bus in de sloot naast de weg gedrukt. De aanrijding veroorzaakte enige paniek onder de busreizigers. Op de plaats van het ongeval is de weg zeer smal Dodelijk ongeval in de haven van Amsterdam. Dinsdagochtend zond het s.s. „Stad Schiedam", dat aan de Ertska de te Amsterdam was gemeerd, met zijn stoomfluit S.O.S.-signalen uit. Het lid van de bemanning, de 29-jari- ge A. van Gaveren uit Amsteroam. Was van een trap gevallen, met zijn hoofd op de railing en vervolgens in 't water terecht gekomen. Enige tijd later slaagde men erin het lichaam op te halen, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Oranje-elftal défileert voor de Oranjes. Aan het massale défilé voor H.M. de Koningin en Z.K.H, Prins Bern- hard op Zaterdag a.s. in de tuin van het Kon. Paleis te Soestdijk. zal, naar wij vernemen, ook hel Neder landse elftal onder leiding van Ka- rel Lotsy deelnemen, 's Middags zul len vertegenwoordigers van de jeugd door spijkers met Koppen voor de toekomst te slaan een houten reu- zenmedaille later aan 't Konink lijk paar aan te bieden van een toepasselijk randschrift voorzien. Voor nadere bijzonderheden over de viering van het koperen huwelijks feest zie men pag. 3. Geen nieuwe ziektegevallen op de „Kota Inten". Van militaire zijde wordt ons ge meld. dat na het officiële bericht in de dagbladen van 30 Juni jl. zich geen nieuwe ziektegevallen aan boord van de ..Kota Inten" hebben voorgedaan. Het schip zal vermoede lijk 16 Juli te Rotterdam aankomen. Mocht tijdens het laatste gedeele van de reis een nieuw ziektegeval voor komen. dan wordt quarantaine van alle opvarenden noodzakelijk geacht. Een waardevol boekje van drs. M. C. Verburg. Gunstige ligging, gunstig „klimaat". Toen de deelnemers aan het Be- neluxcongres van de Ned. Mrj. voor Nijverheid en Handel verleden week in Middelburg vergaderden, ontvin gen zij een belangwekkend en waar devol boekje, getiteld Industrie-Al manak voor Oost Zeeuwsch Vlaan deren en met als ondertitel „Moge lijkheden van Industrievestiging". De titel Almanak is misschien een tikje ongelukkig. Eon almanak immers is dagwijzer of tijdwijzer, een kalen der, of hoogstens een jaarboekje en dat is het geschriftje zeer zeker niet, maar overigens is het een uit- fawe. waaraan behoefte bestond en ie, om de gegevens, welke zij be vat, inderdaad waardevol mag wor den genoemd. De samensteller van het geschrift is drs. M. C. Verburg. directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland en het boekje vraagt, zoals uit de titel al blijkt, de aandacht voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen als industrieland. Het opent met een lijst van 86 bedrijven in Oost Zeeuwsch Vlaande ren. waarin meer dan tien arbeiders werkzaam zijn en die niet in de eerste plaats een verzorgende, maar een voor de streek stuwende bete kenis hebben. Het doorlezen van deze lijst is leerzaam, want deze be drijven zijn van dc uiteenlopendste aardbeton- en spiegelglasfabrie- ken, grafische bedrijven, zowel als textiel, klompen- zowel als kledingindustrie, houtbewerkingsbe drijven, zowel als chemische bedrij ven. Drs. Verburg ziet kans de Oost Zeeuwsch Vlaamse bedrijven in niet minder dan elf groepen te verdelen! GEEN GROTE, MAAR WEL PRODUCTIEVE BEDRIJVEN. Daarna volgt dan een uiteenzet ting over de betekenis van de vlas nijverheid. alsmede een artikel over de klompennijverheid. Enorme be drijven, die duizenden arbeiders werk verschaffen, vindt men in Zeeuwsch Vlaanderen niet. De kroon spant de Spiegelglasfabriek in Sas van Gent met 603 arbeiders. Slechts dertien bedrijven hebben meer dan 100 man in dienst. Maar niettemin levert Oost Zeeuwsch Vlaanderen 45 proc. van het Nederlandse vlas, 6 proc. van de textiel, 20 proc. van al onze klompen, 25 proc. van de stikstoffen, 31 proc; van onze sui ker, practisch alle dextrose, alle spiegelglas, en veertig procent van de hoefijzers, die Nederland voort brengt. Deze cijfers imponeren, maar drs. Verburg "heeft niet volstaan met de vermelding van deze bizonderhe- den. Hij geeft tal van voor eventuele ondernemers belangrijke gegevens omtrent de industnegemeenten Ter- neuzen. Sas van Gent. Axel. Koe wacht, Sint Jansteen, Hulst en Clin- fe en tenslotte vestigt hij de aan- acht op de overige industrievesti- fingsfactoren, zoals de gunstige in- eling der bevolking; verkeer, ar beidsmarkt. nijverheidsonderwijs enz., waarbij Mi z«lfs <>e gegevens voor het aangrenzende Belgische industriegebied niet vergeet. Foto's, tekeningen, grafieken en kaarten verduidelijken het geschre ven woord en vullen het aan. 1 WELKOME UITGAVE. Door dit alles ontstond een ge schrift. dat ongetwijfeld een grote propagandistische waarde heeft en waarvoor Oost Zeeuwsch Vlaande ren het Economisch Technologisch Instituut wei dankbaar mag zijn. Bovendien echter heeft het docu mentaire waarde en daardoor ook historische betekenis Voor toeko mende geslachten zal het zeker 'n vraagbaak zijn als zii zich een beeld willen vormen van dit deel van Ne derland en van Zeeland in het ai- gemeen, in de periode, die kort na de bevrijding volgde. Een nuttige uitgave, waarvoor de samensteller en het E.T.I. alle hul de verdienen. Rest ons nog te vermelden, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het boekje een har telijk woord van aanbeveling mede gat. sche, noodzakelijk Europese goederen op de Amerikaanse markt op een volledige concurrentiebasis toe te la ten en dus de Amerikaanse tarieven te verlagen. In sommige gevallen worden Europese producten mot 30 of 40 procent van hun waarde belast De verhoging zou geljjlc staan aan een devaluatie van de dollar en daar. om, zo zeggen de Fransen, zou deze maatregel vergezeld dienen te gaan van een betrekkelijk grotere deva luatie van het pond sterling en aan passing van andere Europese va- luta's. Ook hebben de Fransen voorge steld een wisselstabilisatiefonds voor Europese valuta's te vormen, hetgeen naar hun mening noodzakelijkerwijze door de Ver. Staten zou dienen te geschieden. Dit zou naar zij voorstel len kunnen geschieden met hun goud. dat thans nutteloos in Fort Knox in de Ver. Staten ligt opgeslagen In verband met de arrestatie van een gouvernementsarts. Er was de laatste lijd enige opwinding op het Bovenwindse eiland St. Eustatius. waarvan geruchten Curacao hadden be reikt. Natuurlijk werd dat in verband ge bracht met. de politiek zoals bijna alles de laatste tijd op dit eiland, waar liet politieke leven onder brede lagen van de bevolking met een ruk zijn intrede heeft gedaan. De geruchten werden nog versterkt door hel verzoek van de ge zaghebber van de Bovenwinden om poli- tie-assistentie en het verterk van enige politiemannen per vliegtuig naar St. Eustatius. Men legde verband tussen een en ander en de arrestatie en berechting van de heer Plantz. Om aan alle geruchten ccn einde te maken heeft de procureur-generaal van de Nederlandse Antillen in een verklaring de zuak tot haar ware proporties terug gebracht Het leek. dat op vermoeden van liet plegen van een zedenmisdrijf de tijdelijk gouvernements-geneeskundige op St. Eustatius op vordering van de of ficier van Justitie op 28 Juni IJ. in voor arrest was geplaatst. „Tijdens het in deze zaak plaats gehad hebbende poli tiële onderzoek" zo luidt de verklaring, „deden zich op St. Eustatius enige wan ordelijkheden voor. in verband waarmede op 21 Juni politieversterking naar St. Eu statius werd gezonden. Naar aanleiding van deze wanordelijkheden zijn enkele personen door de politie ingesloten. De toestand op St. Eustatius is inmid dels tot volkomen rust weergekeerd en de strafzaak tegen de geneeskundige vindt normaal voortgang. Totzover de officiële verklaring. Wij vernemen, dat de betogingen voortspro ten uit een zekere beduchtheid van de bevolking, dat zij van geneeskundige hulp zou zijn verstoken bij veroordeling van de arts tot gevangenisstraf. In een overigens vreedzame demonstratie werd er op aangedrongen, dat de arts tot een geldboete zou worden veroor deeld. De wanordelijkheden bestonden uit hel doorsnijden van een telefoonka bel en het werpen met stenen. Van brand stichting in het huis van de ondergezag hebber en allerlei andere fantastische feiten is geen sprake. De beduchtheid van de bevolking was volkomen overbo dig. daar inmiddels voor geneeskundige hulp is gezorgd. Verliezen in Indonesië. De regering maakt hekend. dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: 2c luit. D. M. Drie bergen. Venlo; serg. A Ri.jsdam, Oegst- geest; sold. Ie lel. J. H. Bcdaitx, Tegelen; sold. L. Bos. Brunssum: sold, A. C, M. van Dongen. Eindhoven; sold. J. A. M van Griensveen, Dcurne: sold. M. van Happen. Eindhoven: serg. A. W. Schut, Den Maag: sold. J. H. J. Albers. Wanroy. Van het K.N.I.L. sneuvelden 13 mili tairen, allen afkomstig uil Indonesië. K.L.M.-toestel had pech i (Van onze Haagse redacteur). Dinsdagnamiddag kreeg het lijntoestel van de K.L.M.. dat om 4 uur van Schip hol opgestegen was met bestemming Lon den. boven de Noordzee storing in dc rechter motor. De gezagvoerder is toen met zijn machine, ccn Convair. vliegend op één motor teruggekeerd naar de luchthaven. De passagiers zijn één uur later opnieuw vertrokken en behouden aangekomen. A.N.P. verzorgt weer radionieuwsdienst. Van 1 October a.s. af zal het A.N. P. weer de dagelijkse nieuwsuitzen dingen van de Ned. Radio-Unie gaan verzorgen. Daardoor wordt de toe stand van 1940 weer hersteld. De katholieke acties en katholieke sociale organisaties hebben zich achter de K.A.B. gesteld ten aanzien van het dom haar ingenomen standpunt over de rede van de arbeidsgedclcgeerde Vermeulen in Genève. WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Woensadgavond. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige langs dc kust nu en dan krachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1