PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uniek schouwspel voor de rede van de badplaats Penzance Wapen van Goes in Doel onthuld BILT Verzamelpunt van de Westerse vloot GEORGI DIMITROV OVERLEDEN Vandaag EEN AMERIKAAN SCHRIJFT OVER NEDERLAND S0EKARN0 KAN 6 JULI NAAR DJOCJA TERUGKEREN Symbool van vriendschap tussen twee landen 192e Jaargang-No. 151 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalllntjD Ptverv.i W. Leertouwer en H. A_ Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Juli 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwe rijstr. 2 - Zierikzec: N. Bogardstr. C 160, tcKJ^ Btf het vallen van de avond Zaterdag heeft het Nederlandse smaldeel na een avontuurlijke reis van drie dagen het,verzamelpunt van de Wes terse vloot.ecnheden, het Engelse badplaatsje Penzance aan de Zuidkust bereikt. Hiermede is liet eerste deel van deze manoeuvres voor het Ne derlands eskader beëindigd. Onze speciale verslaggever bij de vloot seinde vanuit Penzance: Het is feest in Penzance. De stad is ver sierd op een wijze, zoals men dat hier nog niet eerder had gekend. Van al. les is georganiseerd om het de be_ manning van de schepen, voor zover cr aan wal gepassagierd kan worden, zo aangenaam mogelijk te maken Tal van auto-bezitters hebben hun wagen ter beschikking gesteld van de opvarenden voor 't maken van tocht jes in de omtrek. Vanaf het vlieg veld in de nabijheid worden vluchten hoven de vloot georganiseerd, die elk 25 minuten duren. Duizenden wande laars slaan vanaf de boulevard de vloot gade, sommigen van heinde en ver komend. Denk trouwens niet, dat Penzance een vissersplaatsje is. Het is een badplaats met monumentale hotels, dancings en theaters, die veel touristen trekt. Nederlanders zijn er populair, om dat in de omgeving veel aan bloe mencultuur wordt gedaan met bollen, afkomstig uit Holland. De keurige Nederlandse uniformen lieten niet na indruk te maken op het vrouwelijk deel van de bevolking PitINS BERNHARD OP BEZOEK Zondag bracht Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke marine een bezoek aan de oorlogsbodems in de Mounts Bay te Penzance. Om ongeveer 16 uur arriveerde de prins in zijn zelfbe- stuurde Dakota op bet vliegveld Cul- drose bij Penzance. In de auto van admiraal Mc. Gregor begaf hij zich naar Penzance, waar de Prins zeer enthousiast ontvangen werd door de van heinde en ver saamgestroomde bevolking. Met de sloep van de admi raal begaf de Prins zich naar 't vlag- geschip „Tromp", waar hij door schout bij nacht Willinge werd ont vangen. Op de ter ere van de Prins gehouden receptie waren aanwezig admiraal Sir Rhoderik Mc. Gregor, opperbevelhebber van de thuisvloot. vel 'maarschalk burggraaf Montgome ry, vice-admiraal Rambert, de Franse bevelhebber, en alle andere vlagoffi cieren en commandanten van de Brit se schepen. De burgemeester van Penzance was eveneens aanwezig. De receptie ver liep buitengewoon ongedwongen en gezellig. De Prins had vooral n lang durig gesprek met veldmaarschalk Montgomery. Om 19 uur was de re ceptie beëindigd, waarna de Prins als gast van admiraal Mc. Gregor het di ner gebruikte aan boord van de „Im placable". Na het diner werden be sprekingen gevoerd over de manoeu vres. Maandag zal de prins op het hoofdkwartier der operatie de ma noeuvres gadeslaan. In de loop van de Maandagmiddag denkt de Prins naar Nederland terug te keren. DE KOMENDE MAN OEUVRE S De speciale verslaggever van het A. NP. aan boord van de „Piet Hein" seinde uit Penzance: Zaterdagmorgen is de pers aan boord van het vliegkampschip „Im placable" ontvangen door admiraal Sir Rhoderick Mc. Gregor' de opper bevelhebber. Deze gaf een uiteenzetting van de komende manoeuvres met de geza menlijke vloten. Maandagmorgen tus sen zeven en acht uur worden de an kers gelicht en in zes groepen vaart dan de gehele vloot uit. De eerste twee groepen onder commando van admiraal Ci-oiseurs, waaronder de ..Tromp", zullen schietoefeningen en bombardementen gaan uitvoeren. De overige schepen, in vier groepen ver- Voorzitter van de C.V.P. bezocht koning Leopold Geheim onderhoud. De voorzitter van de Belgische C. V. P. is Zaterdag naar Zwitserland Sevlogen voor een geheim onder, oud met Koning Leopold op diens villa te Pregny. Zondag keerde hij terug in Brussel, doch hij weigerde aan verslaggevers meer te zeggen, dan dat hij met de Koning gespro. ken had. De heer de Schrjjver heeft tijdens zijn verblijf in Zwitserland met zoals verwacht werd in de villa van de Koning gelogeerd, maar in een hotel. Volgens het blad „Le Soir" doet in Brussel het gerucht de ronde, dat Paul van Zeeland het plan heeft begin Augustus het regentschap te doen eindigen. De reis van de heer de Schrijver zou hiermee in verband staan. De partijleiders van de liberalen en de socialisten hebben inmiddels besloten, de voorstellen van dr. van Zeeland af te wijzen. Zij menen, dat het katholieke voornemen om de Koningskwestie op te lossen in de door dc C. V. P. gewenste richting m strijd is met de wil van het kie zerecorps, dat de C. V. P. 43,5 gaf. Men verwacht dat de kabinetsfor mateur Van Zeeland Maandag tot een beslissing zal komen, nadat hij nog maals met de leiders van de Christe lijke Volkspartij zal hebben gespro ken. deeld. varen uit als een groot convooi. Op hun reis naar het Zuiden zullen de schepen talrijke aanvallen van Franse en Nederlandse onderzeeboten te doorstaan krijgen. Eenmaal in de golf van Biscaye aangekomen, vallen Britse onderzeeboten en vliegtuigen het convooi aan, dat dan door vlieg tuigen van vliegkampschepen zal wor den verdedigd. Admiraal Mc. Gregor kenschetste de manoeuvres als uniek in de ge schiedenis en als noodzakelijk. In het licht van het Pact der Westeuropese Unie moet samenwerking gewoonte worden. „Wij willen de wereld laten zien, dat wij willen en kunnen sa menwerken", zeide sir Rhoderick. „Wij zijn hier om vrede, niet om oorlog te maken". ZWEEPJE EN BEZEMPJE Zaterdagmiddag lunchte captain Blake, commandant van het onderzee bootmoederschip „Maidstone" aan boord van de „Tromp" als gast van de commandant. Captain Blake is een nakomeling van admiraal Blake, com mandant van de Britse vloot in de eerste Engelse zee-oorlog, de grote te genstander van admiraal Tromp. Tij dens de lunch bood captain Blake een zweepje aan. Admiraal Blake voerde in de top van de mast van zijn schip een zweep om de Hollanders te laten zien: „ik sla jelui van de zee af". Ad- rem bood overste Logger captein Bla ke 'n bezempje aan. Admiraal Tromp voerde namelijk een bezem in de mastr „ik veeg jelui van zee af". Bulgaarse premier vertoefde in de Sowjet-Unie voor gezondheidskuur Zaterdagmorgen heeft de Sovjet-regering via radio Moskou in een officieel communiqué het overlyden bekend gemaakt van Georgi Ditni. trov, de Bulgaarse minister-president. In een door vijf vooraanstaande Russische artsen getekend bulletin werd zijn dood toegeschreven aan leververschrompeling, suikerziekte en acute aderverkalking. Dimitrov vertoefde sinds enige tijd voor een gezondheidskuur in de Sovjet-Unie. Zijn stoffelijk overschot is opgebaard in het Huis der Vak verenigingen te Moskou. Tijdens de ri* daarheen hingen in de gehele stad zwarte vlaggen. Bij de baar stond een erewacht,! die om de vijf minuten afgelost werd. Ook Stalin betrok met andere par tijleiders en regeringsfunctionaris sen de wacht. Het stoffelijk overschot zal naar Sofia worden overgebracht. Drie vooraanstaande Bulgaarse commu nisten zijn naar Moskou gevlogen. Het Bulgaarse kabinet heeft beslo ten nationale rouw uit te roepen. Dimitrov, geboren in 1882, trad van zijn jonge iaren af op als re- volutionnair. Hij was secretaris van de communistische internationale van 1935 tot 1943 en Bulgaars mi nister-president sedert 23 November 1946. Hij werd tweemaal ter dood veroordeeld en overleefde talrijke aanslagen. In liet befaamde proces van de Rijksdagbrand onderwierp Dimitrov van de beklaagdenbank uit meedo- genloos do Nazi-getuigen aan een verhoor een bracht zjjn beschuldigers waaronder Goering, in verlegenheid. Een Amerikaans verslaggever noemde Dimitrov „de enige man ln de geschreven geschiedenis. die Goering in het openbaar tot in zijn nek deed „rood worden." Zonder acht te slaan op de woedende Go ring, die hem wel zou krijgen, wan neer „hij buiten kwam", ontzenuw de hij stuk voor stuk de tegen hem en zijn medebeklaagden Ingebrachte beschuldigingen. Zij werden vrijge sproken en losgelaten, omdat zij in middels Sovjet-burgers waren ge worden. BOTSING MET MOSKOU. In 1946 werd Dimitrov onder scheiden met de orde van Lenin. Dimitrov f In Januari 1948 kwam hij echter met Moskou ln botsing toen hij in een openbare rede zijn ideeën ont wikkelde over een Balkanfederatle en douane-unie. De „Prawda" wees deze ideeën van de hand. Dimitrov gaf later zijn fout toe. zeggende, dat de critiek van de „Prawda" op goede gronden berust te en een tijdige waarschuwing bleek voor het „mogelijke schadelijke enthousiasme van de volksdemo cratieën." is het 150 jaar geleden, dat Oskar I van Noorwegen, die tij dens zijn koningschap de pers vrijheid invoerde en het gevan geniswezen reorganiseerde, te Parijs werd geboren; vieren Panama, Guatemala en de Ver. Staten, Independen ce Day (1776) en viert Uruguay de dag der democratie. Geen instelling van nieuw departement. In verband met publicaties over de mogelijke instelling van een nieuw departement, dat belast zou worden met de zorg voor de volksopvoeding buiten schoolverband, kan na infor matie bij de minister-president wor den medegedeeld, dat enig voornemen tot instelling van zulk een departe ment of tot benoeming van een nieu we secretaris-generaal, niet bestaat. Willem van der Reyden voor Pari. Enquêtecommissie (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de Parlementaire En quête Commissie, die zich bezig houdt met een uitvoerig onderzoek naar het regeringsbeleid gedurende de jaren 1940 tot en met 1945, ook Willem van der Reyden. wiens naam herhaaldelijk in één adem met het England-Spiel is genoemd, te horen. Willem van der Reyden woont, zo als bekend, op het ogenblik in Nor wich. een druk provinciestadje in Norfolk aan de Oostkust van Enge land. In de oorlog is hij door de ge. alliccrden gedropt, doch hij viel in Duitse handen, die hem verdacht van spionnage aan een streng ver_ hoor onderwierpen en gevangen zet ten. De Parlementaire Enquête Com missie is overtuigd, dat Van der Rey den waardevolle inlichtingen kan ver schaffen. die verhelderend kunnen werken op veel van wat thans nog uit de dónkerste oorlogsdagen ondui. delyk is. Zondag bezocht hij Zeeland Geef de toeristen .klompen en molens.... Sydney Clark, die gisteren in Zee land vertoefde, is voor de meeste Nederlanders natuurlijk een onbe kende, maar de Amerikanen ken nen hem. Hy heeft over practisch alle landen van de wereld „reisboe ken" voor toeristen geschreven en als welgestelde Amerikanen naar Europa willen, dan kopen ze eerst Sydney Clark's „All tne best of Cuba" en naar gelang het land, waarop hun keuze valt moet natuur lijk dat Cuba door een andere naam vervangen worden. Zijn boeken zijn populair en de heer Clark leeft met vrouw en doch ter van de opbrengst, voortdurend kris-kras door de wereld stuivend, nu eens door Afrika, dan weer door Zuid-Amerika, een derde keer door Cuba, een vierde door West Europa. Hy stuift inderdaad. Aan Nederland heeft hij 'n maand besteed, maar hrj wilde alles zien Geen onlusten op de Sibajak Met meer dan 650 burgerpassa giers en 300 militairen aan boord is de „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd Zondag in Rotterdam gearri veerd. Tot de eerste groep behoorden 60 ex.politieke delinquenten, lichte gevallen, die twee jaar geleden vrij willig naar Biak en Hollandia op Nw. Guinea waren gegaan om daar in grote legerdumps te werken. In to taal waren 100 technisch geschoolden vertrokken. Veertig hebben vrijwillig bijgetekend. Deze mensen hebben voor 200 millioen dollar aan vlieg tuig- en andere onderdelen gered. Geruchten over onlusten tijdens de reis van de „Sibajak" werden sterk overdreven genoen\d. Er zijn wel moeilijkheden ontstaan over de aan wezigheid van de ex-N.S.B.-ers, doch op advies van de kapitein hebben zij zich later wat op de achtergrond ge houden „Het Dagblad": Voor optimisme geen reden. Djocja bereidt zich voor Soekarno, Hatta en de andere Re. publikeinse prominenten, die thans nog op Ranka vertoeven, kunnen op 6 Juli naar Djocja terugkeren, aldus heeft de Sultan van Djocja in een Zondag aan de Republikeinse dele. gatie verzonden brief medegedeeld. De Sultan nodigt in deze brief alle consuls-generaal en leden van de Unci uit om de terugkeer bij te wonen. In Djocja. waar thans orde en rust heersen, worden erebogen op- fericht en slagzinnen aangebracht er verwelkoming van de Republi keinse regering m haar hoofastad. Leden van ae Republikeinse on dergrondse beweging, die in de stad hebben gewerkt als con tactpersonen voor de Republikeinse strijdkrachten en de Nederlandse autoriteiten, komen thans te voor schijn om straits belangrijke posi ties in te nemen. Overal in de stad ziet men de rood-witte vlag wap peren en katjongs roepen „Merde- en dat is zelfs in Nederland, in een maand, in Amerikaans tempo, uitge sloten. ELKE MINUUT. Elke minuut een mijl, zucht Sydney Clark, als wij hem in Goes treffen en hij laat de reclamefolders zien van de 32 boeken, die hij al geschreven heeft. Benijdenswaardig zo kris kras door de wereld te kun nen trekkenBij voorkeur ge schiedt dat overigens in de zomer. In het najaar lieert de wereldreizi ger naar Amerika terug en schryft zijn boek. Het volgend voorjaar dient het als gids voor de toeristen. Maar het is toch onmogelijk om in een maand een land en een volk als Nederland en de Nederlan ders te leren kennen Natuurlijk, glimlacht Clark. Maar ik beschrijf ook alleen wat mij getroffen heeft en wat ook de toe risten zal treffen. Dat vinden ze juist aardig. TOERISTEN Zal Nederland Amerikaanse toeristen trekken 't Trekt er al. antwoordt Syd ney. maar die gulden, tja, die is nog altijd duur. Italië en Frankrijk zijn veel goedkoper en daar gaat de grote stroom naar toe. Naar Neder land gaan vooral die Amerikanen, die van Nederlanders afstammen. Soms zijn de banden met Nederland eeuwen oud Overigens, vertelt hij dan. ben ik nu voor de derde keer in Neder land. In 1934 schreef ik al een boek „Nederland voor vijftig dollars", waarin ik beschreef, wat je van Ne derland voor dat bedrag kon zien. Er zaten een aantal onopengesne- den pagina's ln. verboden pagina's, waar op stond wat je nog meer kon als je meer geld *~~J zien, als je i geld op zak had... DERDE KEER. In Zeeland kwam Clark ook voor de derde keer. Hij besteedde er nu een dag aan, met de heer E. Smit. directeur der Provinciale V. V. V., als deskundig leidsman. De zak van Zuid Beveland, Walcheren en Goes waren de hoofdschotel en het her stel van Walcheren maakte diepe indruk op de Amerikaan. Ook de Sloe-inpoldering werd bezocht. ..Dat interesseerde de reisboekschrijver buitengewoon en het zou ook ande re Amerikanen belang inboezemen. Acht en vijftig jaar is Sydney Clark, maar hij ziet er uit als acht en veertig. En in het gesprek, dat wii met hem voerden, was hij zul met zijn lof voor Nederland in het algemeen en voor Zeeland in het bi zonder. Dat doet een Zeeuw na tuurlijk goed. Weet u, gaf hij nog als tip, na opgemerkt te hebben, dat ln geen land ter wereld het toerisme zo goed georganiseerd is als bjj ons, weet n wat (1e Amerikanen in Nederland willen zien? Bollenvelden, molens, kanalen, dijken en klompen. Dat is misschien 'niet zo leuk voor een land, dat in tal van bedrijven de so ciale maatregelen zo hoog heeft op gevoerd, dat het in de wereld num. mer één staat. Maar sociale maat regelen heeft de toerist in Amerika ook en klompen, bollenvelden en molens niet, evenmin als uw ceuwi. ge strjjd tegen het water ka" wanneer zij iemand passeren. Republikeinse militairen en politie, die soms' alleen gekleed zijn in kor te broeken en hemdjes, maar die er na 6 maanden guerillastrijd in de rimboe niet slecht uitzien, patrpuil- leren in de straten. In Republikein se kringen werd gezegd, dat gene raal Soedirman en Sjafroeddin spoe dig naar Djocja zullen komen. WAARNEMERS BESCHOTEN. Bij de ontruiming van Djocja is een jeep van de Unci met twee mi litaire waarnemers door een bende met een mitrailleur beschoten. De waarnemers werden niet getroffen. OVERDREVEN OPTIMISME In commentaar, op de woorden van minister Van Maarseveen bij trof De minister had contact met zijn aankomst in Nederland, schrijft diverse personen. Maar wij weien „Het Dagblad": „Wij zullen niet de zeker, dat onder degenen, die hij enige zijn. die met verbazing kennis i noemt als vooraanstaande figuren namen van de verklaringen van de met wie hij sprak, er verscheidenen V..nn ,,.A„rr/lA fn i ;j_ v;; ...V- 1 \r prM tp minister, dat hij tot zijn vreugde tij dens zijn kortstondig verblijf in Ba- tavia een gezond optimisme aan. TREFFENDE PLECHTIGHEID Zaterdagmiddag beleefden véle Bel gen en Nederlanders in het Belgische plaatsje Doel enkele treffende ogenblikken. Ogenblikken, die men niet snel zal vergeten, doch die men zie h integendeel nog jaren 11a deze Za terdag zal herinneren, want het waren momenten, waarin de vriend, schap tussen de beide verbonden lan den byna tastbaar was. In tegen woordigheid van vele autoriteiten, 0 nder wie de Commissaris der Konin. gin, jhr. A. F. C. de Casembroot, ont hulde in dit Belgische plaatsje dc burgemeester van Goes, mr, W. C. t en Kate, het wapen van Goes, dat aangebracht is in het Britse Monu ment te Doel. Het was een korte plechtigheid met een schilderachtige entourage: aan de boorden van dc Schelde, waarop grote zeeschepen v an allerlei nationaliteiten van en naar Antwerpen voeren, op de achte rgrond, wazig tegen de strakke zo. mcrlucht tekenden zich de contour en van België's grootste havenstad af, by het monument stond in hagelwi t uniform het tamboer, cn pijper, corps „Excelsior" uit Goes opgestel d, het koper van de trompetten blonk in de zon en met een zwaar en die p geluid roffelden de trommels, ter. wijl het Wilhelmus en de Brabangon ne weerklonken, de Belgische gendar. men in hun donkere uniformen me t de rode kragen presenteerden het geweer. Inderdaad de vriendschap t ussen beide landen was Zaterdagmid. dag in Doel byna tastbaar. Het Britse monument werd op 20 Juni 1948 onthuld ter ere van de Britten, die in de Septemberdagen van 1944 talrijke V-l bommen om laag haalden, die voor Antwerpen wa ren bestemd. Het wapen van Goes is in dit monument aangebracht, om dat ook Zeeland de strijd met Hit- Iers laatste wapen van zeer nabij heeft meegemaakt. Op de obelisk zijn thans de wapenschilden aange bracht van Groot-Brittannië, Gent, Goes en Doel. Het gezelschap uit Goes arriveer de Zaterdagmiddag per boot in Doel. waar de Commissaris der Koningin, de Consul-Generaal der Nederlanden te Antwerpen, de heer D. G. E. Mid delburg, de heer Meert, arrondisse- ments-commissaris met het college van Burgemeester en Schepenen van Doel reeds aanwezig waren. De heer Marcel D'Hondt, secretaris van het Comité voor het Monument, hield een toespraak, waarin hij her innerde aan de spannende dagen en nachten van 1944, toen de Britse luchtafweerdetachementen een hevi ge strijd leverden tegen het gevrees de V-l wapen. In de Nieuwjaars nacht van 1945 signaleerde de Britse uitkijkpost op de molen van Doel niet minder dan 98 van deze projec tielen. Door het optreden van de En gelse luchtafweer. 7.0 zeide de heer D'Hondt, zijn de verliezen zowel voor dc Belgische burgers als voor de ge- alleerde troepen tot een minimum beperkt. De haven van Antwerpen is hierdoor gespaard gebleven van een totale vernietiging. De heer D'Hondt bracht hulde aan de Nederlandse verzetsstrijders, en dankte tenslotte de autoriteiten voor hun aanwezigheid. Nadat de 14-jarige Denise D'Hamers een keurige begroe ting had uitgesproken, was het woord aan de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot. In een korte maar kernacht- tige rede bracht deze namens het Nederlandse volk een eresaluut aan alle Belgen, die ondanks alle V-l pro jectielen voortgingen met hun werk en daardoor meewerkten aan de ge allieerde overwinning. „Er is nog een ander monument opgericht", zeide jhr. de Casembroot. „doch niet van steen, maar een monument van onze intense vriendschap". De Commissa ris herinnerde er aan, hoe de eerste materialen voor de droogmaking van Walcheren uit België kwamen. Na zijn toespraak legde jhr. de Casem broot een krans aan het monument, niet alleen zoals hij zeide ter ere van de Britten, maar ook als hul de aan de Belgen, die langs de Schel de hebben medegewerkt aan de ge allieerde overwinning. De heer A. de Roo. wethouder van Goes, herinnerde eveneens aan de dagen van 1944 en zeide het voor Goes een grote eer te vinden, dat het stadwapen op dit monument is aan gebracht. Hierna onthulde burgemees. ter Ten Kate onder doodse stilte het wapenschild, dat met de Nederlandse driekleur was bedekt. De vaandels en vlag. gen negen zich, de gendarme, rie presenteerde het geweer, de vele aanwezigen ontbloot ten het hoofd en de beide volksliederen weerklonken. Na de onthulling legde de burge meester een bloemstuk bij het monument. De schoolkinderen van Doel zongen tenslotte enkele liede. ren. Voorafgegaan door de Goese pij pers. die vanzelfsprekend bij de Bel gische bevolking grote belangstelling trokken, ging men naar het gemeen tehuis. waar de ere-wijn werd ge schonken. Hier werden tal van goede en har telijke woorden gesproken. In een welsprekende toespraak dankte de burgemeester van Doel. de heer E. Jonckheere, de Nederlandse autori teiten voor hun komst, .„Deze daad ontroert ons diep", zeide de burge meester. Hij bracht tenslotte een dronk uit op H.M. de Koningin en op de Belgische Koning. Burgemeester Ten Katc dankte voor de ontvangst en sprak de hoop uit. dat de vrienschapsbanden steeds nauwer zullen worden aangehaald. EREPENNING. Hierna werd aan de burgemeester van Goes de gouden erepenning van het Britse monument aangeboden, terwijl de wethouders een bronzen penning ontvingen. De heer H. Huige uit Goes eveneens de gouden penning als dank voor het illegale werk, dat hij in België had verricht, ter van de Goese V.V.V.. die veel Aan de heer M. Haasdonk, voorzit- heeft verricht voor de organisatie van de plechtigheid, werd een diploma aangeboden. Met het tekenen van het Gulden Boek van het Monument werd de plechtigheid besloten. Per boot ging men hierna weer naar Hansweert. In de stille zomer, avond klonk over de Schelde het ba. zuln.geschal van de Goese trompet, ters en de echo van het tromgerof. fel belcf hangen tussen de schutsslui. zen van 't kanaal van Hansweert. Bel. gië cn Nederland hadden wederzijds hun vriendschap betuigd. zijn bij wie dit optimisme verre te zoeken is. Het is evident, dat de mi nister er met in geslaagd is de open bare mening hier te lande in haar talrijke schakeringen te benaderen." Zelden sedert het begin van de politieke en andere moeilijkheden, die zich hier na de Japanse capitu latie hebben voorgedaan, is de stem ming onder het publiek on hier onder verstaan wij zeker niet uit sluitend de Nederlandse - gemeen schap zo somber geweest als in deze dagen. ECONOMISCHE ONTWIKKELING. Volgens „Business Week", waar van een verslaggever deel uitmaakt van de groep Amerikaanse journa listen. die thans een rondreis maakt door Indonesië, zullen de V.S. van Indonesië in de komende tien jaar milliard dollars nodig hebben voor de economische ontwikkeling. Deze raming werd gedaan door Hatta. die hieraan had toegevoegd, dat 100 millioton dollars „zo spoedig mogelijk" nodig zullen zijn voor wegen, energie-installaties en fa brieken voor verbruiksgoederen. Hij sprak de hoop uit, dat hetzij de Wereldbank hetzij de Exnort-import- bank het grootste gedeelte van het geld zal verstrekken en was van mening, dat Engeland en Nederland eveneens een bijdrage zullen leve ren. Hatta zou verwachten, dat de economische ontwikkeling van Indo nesië grotendeels afhankelijk zal zijn van particuliere investeringen. Paarden naar Spanje. Onlangs is een begin gemaakt met de uitvoer van ongeveer 4000 trekpaarden naar Spanje. De minimum prijzen zijn- f 1100 voor drie-jarige en oudere, f 700 voor twee- jarige en f 450 voor één-Jarige paarden- DE VOORSPELT: ZONNIG WEER Zonnig droog en warm weer met zwakke cn 's middags nu en dan ma tige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord- en Oost. Aan de kust 's middags plaatselijk koele zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1