NIEUWS UIT ZEELAND Plouvier heeft DE Schoenen PRODUCTIE VAN GRASLAND MOET NOG STERK STIJGEN rirawwftBs POLDER-COMMISSARISSEN NAAR WESTKAPELLE WALCHEREN SOCIAAL-CULTUREEL CONTACT ZEELAND-OOST VLAANDEREN Nieuwe regeling voor Kamers van Koophandel. Vererende lof voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanvaring in de Wielingen. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 JULI 1949 ZLM.-VERGADERING. Prijsbeheersing voor enkele producten. Tijdens de algemene jaarvergade ring van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Tholen hield de directeur-generaal van de land bouw. ir. C. Staf een rede. waarin hij de landbouwpolitiek van de regering behandelde. Ir. Staf wees op de drie punten, die deze politiek beheersen, ten eerste het dollartekort, ten tweede het einde van de schaarste-economic en ten derde de Benelux-Unie. Hoe is nu de toestand in Nederland? Onze bevolking groeit snel. In 1960 zullen hier 11.2 millioen mensen moe ten eten. wonen en werken. Er zullen 500 a 600 duizend werkers bij komen voor wie arbeid moet zijn. De landbouw zal weinig mensen meer kunnen opnemen, dus zal de in dustrie dit arbeidsoverschot moeten plaatsen. Intussen zullen we de pro ductie opvoeren om de zelfvoorziening zo groot mogelijk te maken en de im port blijvend te beperken. DE EXPORT Naar boter is er wel vraag in de wereld, maar onze prijs is te hoog. Voor eieren geldt hetzelfde. Het bo- tergebruik in Nederland is een derde van het botergebruik in België. Ook het melkverbruik in Nederland zal omhoog moeten, evenals de consump tie van fruit. Wat de export van pootaardappe- len betreft is de toekomst niet zo heel mooi. Alle landen beginnen zichzelf van pootaardappelen te voorzien. Spr. drong aan op het kweken van de ras sen. die in het buitenland gevraagd worden. Wat vee en veehouderij producten betreft zijn de vooruitzichten niet on gunstig. Voor varkensvlees is de toe komst goed. Wat de rundveestapel be treft richtten wij ons op dezelfde om vang als voor de oorlog. De productie van grasland kan nog sterk verhoogd worden. Men neemt zelfs aan met 80%. Wat het bouwplan betreft zeide spreker, dat de verbouw van tarwe niet te veel kan worden uitgebreid. In de kleigebieden kan men niet ver der intensiveren. TOEKOMST In de nabije toekomst zal de land bouwproductie goeddeels vrij worden cn slechts aan algemene voorwaarden gebonden zijn. De x-egering zal de markt beïnvloeden op strategische punten en daardoor de juiste prijsver houdingen scheppen. De granenprijs zal met behulp van import bepaald worden. Verder worden in de hand gehou den de prijzen van melk. varkens vlees, suikerbieten, aardappelmeel, koolzaad enz. Er zullen prijssschom- melingen mogelijk zijn en er zullen na goede ook minder goede jaren ko men. Een bezwaar achtte spreker het, dat het landbouwbedrijf over zo wei nig liquide middelen beschikt. De be- lastingpolitiek verdient in dit opzicht alle aandacht. Spr. verzekerde ten slotte, dat de betekenis van de land bouw wordt beseft door de regering cn dat bij de Benelux onderhandelin gen wordt vastgehouden aan de be staanszekerheid voor boer en arbei der. ENKELE VRAGEN Na afloop van deze ï'ede was er ge legenheid tot het. stellen van vragen. Gevraagd werd hoe de houding der regering zal zijn als straks de voeder graanprijzen dalen door goedkope im port en de prijs niet meer lonend is voor de boer. Bezwaar werd gemaakt tegen de mclkstandaardisering in Zeeland, waardoor op Tholen 55 zelf-melksly- tendc boeren gedupeei-d zullen wor den. Aandacht werd gevraagd voor de hoge lonen en sociale lasten, die pro ductie duur maken. De heer Staf zeide te geloven, dat de. regering zeer zeker lonende graan prijzen in het binnenland zal handha ven. Spr. is eerder bevreesd voor een prijs, die te hoog zal zijn voor de vee houders. dan voor een lage prijs. Spr. zegde wat de melkstandaardi- scring op Tholen betreft, toe aan de minister te zullen adviseren niet met nieuwe maatregelen te komen. Overi gens ging de maatregel uit van het betrokken bedrijfsschap. Over de lonen en sociale lasten merkte spr. op. dat we het voorname- Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklüke landmachtkorporaal H. M. van Lier. Venlo: soldaat le kl. G. A. Tenge. Utrecht; soldaat H. Dekker, Groningen: soldaat J. J. M. Gozeling, Amsterdam; soldaat J. H. Herbers. Hardenberg; soldaat P. den Boer. 's-Gravenhage; huzaar P. Groenenboom, Rhoon: soldaat C. Haymakers, Helmond; korporaal A. J. "van Schijndel. Dordrecht; soldaat H. G. Simons, Heerlen; huzaar C. F. Cools. 's-Gravenhage; soldaat G. Fok ker, Laren (N.H.); huzaar J. T. M. Hovius. Amstex-dam; soldaat le kl. P. J. Lockx, Alkmaar; korporaal L. Meurink, 's-Gravenhage; huzaar G. H. de Ruijter. Zutphen. Kon. Ned.-Ind. leger: onderluite nant A. R. W. de Vries, IJselmuidcn. tIngezonden mededeling KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nymegen M. Overduin te Nxeuwpoort. Bedankt voor Ouderkerk aan dc Am- stel A. C. Noort te Nleuwe-Pckcla. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet ds. C. van Vliet uit Heilouw. lijk moeten zoeken in bedi'ijfsrationa- lisatie. Nadat vertegenwoordigers van andere landbouworganisaties 't woord hadden gevoerd, sloot namens het Z. L.M. bestuur de heer C. J. J. Kooy- man met woorden van dank de ver gadering. DE RIJTOER Na de koffie ving te half twee de tradionele rijtoer aan. dit ditmaal over het eiland Tholen ging. In de stoet re den 210 motorvoertuigen mee en een Woörd van lof aan de politie, die voor een uitstekende verkeersregeling had gezorgd is hier stellig op z'n plaats. Te vier uur kwamen de Z.L.M.-le- den met hun genodigden bijeen op het terrein aan de Lange weg. waar een Trekpaarden-fokdag werd gehou den en bovendien de Provinciale kam pioenschappen van de Zeeuwse rui- terverenigingen werden verreden. Ve le dames hadden intussen een bezoek gebracht aan de expositie in de land- bouwhuishoudschool te Tholen, waar behalve werk van de leerlingen, ook handwerken en bloemenwerk van de Btnc' van Plattelandsvrouwen te be wonderen viel. Op-het terrein aan de Langeweg was ook een zeer instructieve en uit gebreide expositie van landbouwma chines te bezichtigen en in een daar toe ingerichte hangar was een kleine tentoonstelling van documenten, gra fieken en modellen, die betrekking hadden op de landbouw op Tholen en St. Philipsland. Een verslag van de ruiter wedstrij den is elders in dit blad opgenomen Op de trekpaardendag komen we nog nader terug. Ingediend is een wetsontwerp inza ke nieuwe regelen omtrent de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De oude wet dateert van 1920, maar deze werd tijdens de Duitse bezetting ter 2ijde gesteld en ontstonden er 11 pro vinciale kamers, die in werkwijze en samenstelling moesten gelijken, op die in Duitsland. Het is echter gelukt de 25 andere kamers als ondergeschikte kantoren te handhaven. Na de bevrijding werden de onzui vere elementen uit de besturen ver wijderd en gedeeltelijk de toestand van voor 1941 hersteld, in afwachting van een nieuwe wettelijke regeling. Volgens het nu ingediende ontwerp wordt voorzien in het leven roepen van 11 provinciale eenheden, gevormd door de samenwerkende kamers van elke provincie. De kamers zullén zelf haar leden kiezen op aanbeveling van het bestuur. De verdeling van de ka mers in twee afdelingen (grootbedrijf en kleinbedrijf) is niet gehandhaafd. Rumoer in den Haag bij „The Iron Curtain". De premiere van de film „The Iron curtain", (Het gevai Gouzenko) in 't Metropole-theater te 's-Gravenhage heeft aanleiding- gegeven tot onge regeldheden. De filmvoorstelling van 19 uur werd herhaaldelyk onderbroken door uitroepen van mannen en vrouwen In de zaal als: ..oorlogsophitsers, leuge naars. fascisten.' Politie in burger dreef deze demon stranten met medewérking van het publiek uit de zaal, waarbij steeds gebruik moest worden gemaakt van de gummiknuppel. Er ontstond grote verwarring toen enkele personen met ammoniak gingen gooien. (Ingezonden mededeling). Oude dijk werd in ogenschouw genomen. Een aantal commissarissen van dc Polder, Walcheren heeft Vrijdagmid dag onder deskundige leiding een be- zock^ gebracht aan de Westkappelse zeedijk in verband met de omvang rijke werkzaamheden, die daar op korten termijn moeten worden uitgc- voerd en waarvoor aan de algemene vergadering van de Polder een crediet van 565.000 is gevraagd. Behalve deze commissarissen be hoorden tot het gezelschap o.m. ook de voorzitter en de griffier van de Polder, mr. dr. R.' W. Graaf van Lyn- den en jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg en dc ingenieur, ir. A. G. Wiersma, terwijl later ook de burge meesters van Domburg en Westkapcl- le, jhr. ir. H. L. Boogaert en ir. J. Ty- deman, hun belangstelling toonden. De groep wandelde over de dijk - glooiing vanaf het Oorlogsmuseum tot het begin van het Domburgse strand, een afstand van 2% km. en terug, waarbij men mede door de klare uit eenzettingen van de technici een in druk kon krijgen van de gebreken, die op verschillende plaatsen aan de dijk bestaan en van dc middelen om hierin verbetering te krijgen. Die gebreken zijn bij de storm vloed van 1 Maart j.l. wel zeer duide lijk aan het licht getreden. Voor het Door neervallende kraangrijper gedood. Bij het lossen van schuimaarde in de haven van Oude Schild op Texel, waarbij een foutieve manoeuvre zóu zijn gemaakt, schoot de rem van de kraan los. tenge volge waarvan de grijper naar beneden kwam en de chauffeur van Rab's Bouw- materialenbedrjlf, R, van der V. met gro te kracht omklemde. De man. die ge huwd was en vader van twee kinderen, was op slag dood. Beelden in „Sonsbeek". TENTOONSTELLING GEOPEND DOOR MINISTER RUTTEN. Minister Rutten heeft Vrijdag in het Park Sonsbeek te Arnhem de grote tentoonstelling van beeldhouw werken geopend met een rede, waarin dank werd gebracht aan burgemeesttr (Malser de werkgemeen schap v. Arnh. kunstenaars en de Nederlandse kring van Beeldhou wers. welke dit jaar haar dertig ja rig bestaan viert. Spr. zeide ver heugd te zijn hier zoveel beeldhouw werk uit west-Europese landen bij een gebracht te zien en nog meer. dat daarbij ook het werk van onge veer 60 Nederlandse beeldhouwers kon worden geëxposeerd. Zij zullen door het werk van hun buitenlandse 1 collega's slechts meer bezieling en scheppingsdrift kunnen ontvangen. Slachtoffers ramp van de „Roermond" begraven. Vrijdag zijn in drie plaatsen van ons land slachtoffers begraven van de ramp met de Roermond. Dc stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw van Hasselt en hun driejarig zoontje, allen uit Haarlem, werden in alle stilte op de begraaf plaats „Bergklooster" te Zwollerker spel in de grafkelder der familie bij gezet. Op de begraafplaats ..Heiderust" te Worth/Rheden were1 het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer cn mevrouw M. F. van Dort. Onder zeer grote belangstelling werd het stoffelijk overschot van de heer F. G. Dikkers op de algemene begraafplaats te Delden ter aarde be steld. Onder een schat van bloemen was een bos gladiolen, versierd met de Italiaanse kleuren als laatste groet van de bewoners van Bari. In Tilburg werd de 21-jarige ste ward van de „Roermond", de heer P. J. Overbeek. ter aarde besteld cn te Groningen de heer en mevr. Broos en hun zoontje Herman. eerste gedeelte van de oude dijk is in verband met de hogere golfoplöop 'n nieuwe golfbreker ontworpen, name lijk een muurtje van 1 a 1.50 m. hoog te. Het buitenbeloop tussen dit muurtje en de bestaande steenglooiing ;zal voorzien worden van betonglooiing. terwijl achter de muur een z.g. pias berm komt. opdat het daar neerko mende water (bij stormen) geen .aan leiding geeft tot ontgrondigen. Deze piasberm zal bestaan uit lichte beton platen. De golfbrekende muur loopt door tot do plaats, waar de soortge lijke. in 1948 reeds gebouwde muur van 500 a 600 meter lengte begint.sDe- ze bestaande muur. waarvoor bazalt werd gebruikt van de oude kademuur in Vlissingen, met cement aan elkaar gemetseld, genoot een grote belang stelling van de commissarissen. CRITIEKE SITUATIE Hoezeer dc storm op 1 Maart heeft huisgehouden, bleek ook bij de vuur toren. waar een strook puinasfaït ter grootte van 1600 M2 compleet is stuk gebeukt. Deze puinasfaltglooiing wordt opgeruimd en het materiaal daarvan zal gebruikt worden voor het maken van de piasberm. De meest critieke situatie ontstond bij de stormvloed op het punt waai de Domburgse duinen beginnen en waar de aanval van de zee op de kust zeer krachtig is. Hier hadden grote overvloeiingen plaats, zo zelfs dat de weg Domburg-Westkapelle afgezet moest worden. Het plan bestaat een keerkade van enkele honderden me ters lengte aan te brengen, waarin de duinen als Jiet ware zullen worden opgenomen. Vliegtuig van Prins Bernhard helpt de boeren. Het vliegveld Ypenburg herbergt een ongewone gast. De Stinson PH-PBD. Dit 300 pk toestel, een van de zwaardere vliegtuigen uit de Grasshoppersklasse was oorspronkelijk een artillerie-waarnemer. Prins Bernhard, de eigenaar, stond het af voor het ministerie van landbouw, dat er thans proeven mee neemt om na te gaan in hoeverre dit type vliegtuig ge schikt is voor de bestrijding van insecten van de lucht uit. In samenwerking met de Kon. Shell werd op de vliegtuigromp een tank gebouwd, die 325 liter insecticidis kan bevatten, welke roodachtige vloeistof door vijf verstuivers, twee onder iedere vleugel en een onder de romp van het vliegtuig, over de door insecten bedreig de landbouwgebieden kan worden uitge spoten. De heer A. W. Hamming, één van de promotors van de inschakeling van vliegtuigen bij de verdelging van insec ten verklaarde, dat de landbouwers het insectendodend vliegtuig als een vriend begroeten. Hij hoopte echter, dat de ver schillende landbouwcoöperaties het niet bij een vriendelijk gebaar zouden laten. Er moet geld op tafel komen. Het fonds voor researchwerk. dat minister Mansholt ter beschikking stelde, is niet onuitput telijk. Binnenkort zal begonnen worden met het uitzetten van 2500 terreinen, waar geland kan worden, als de insecten in het land zijn. 7000 aanmeldingen voor de Nationale Reserve. Dc directeur van de Nationale Reserve luit.-kol. le Fëvre dc Montlgny. verklaar de tegenover het A.N.P. dat tot op heden zich ongeveer 7000 personen voor de Na tionale Reserve hebben gemeld. In dit aantal zag hij geen reden tot optimisme. Men kan er alleen uit leren, dat er enige tekening begint te komen zonder dat nog algemeen de noodzaak wordt ingezien van deelneming aan een van de vrijwilligers organisaties. De toeloop van enige beteke nis dateert bovendien eerst van Maart j.l. De steden "s-Gravcnhagc en Dordrecht hebben in het aantal aanmeldingen een zeer gunstige plaats. Wat de provincies betreft kan gezegd worden, dat de pro vincie Noord-Holland de laatste tijd een flink aantal vrywilligers heeft opgebracht. Ook in Friesland en Overyssel is het aan tal aanmeldingen in stygende lyn. De staatssecretaris van oorlog, mr. Fok- kema Andreae, heeft Vrijdagavond over Hilversum II een radiorede gehouden, waarin hy namens de regering de aan dacht van het Nederlandse volk vroeg voor de deelneming aan een der vrijwil- ligers-organisaties. welke ter versteviging van 's lands veiligheid door dc overheid 1 in het leven zyn geroepen. Voor leden Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De excursie naar Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, die Vrijdag de jaarlijkse ditmaal in Middelburg gehouden jaarvergadering besloot is een groot succes geworden. Algemeen achtten ile circa 170 deelnemers het industrieel klimaat in dit gebied zeer gunstig en een aantal hunner uitte de lioop hier nadere contacten te kunnen leggen. In Sluiskil werd allereerst een be zoek gebracht aan de glasfabriek. Hier werd tevens de luncn gebruikt. Tijdens deze maaltjjd werd ondermeer het woord gevoerd door de voorzitter van de Maatschappij, prof. G. A. Ph. Weyer, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken m Zeeland, F. R. O. M. Koch en de dir.- generaal van het bedrijf, A. H. de Bel en werd door de directeur van 't E.T.I, drs. M. Verburg een met gro te aandacht gevolgde causerie ge houden over de industrialisatie van O.-Zeeuwsch Vlaanderen, Vervolgens bezocht men de fabriek van de „Com pagnie Neerlandaise de l'Azote" te Sluiskil, die door haar omvang .een overweldigende indruk maakte op de bezoekers, die vol lof waren over de in deze sti-eek geleverde prestaties Op de Azote" werd de thee gebruikt. Ook bezichtigde men nog de haven van Temeuzen en het kanaal, waar voor veel interesse bestond, niet het minst door het door mr. W. F. Llch- teauer Donderdag uitgebrachte prae-advtes over de havenproblemen in het kader van de Benelux. In Krui- ningen ging het gezelschap uiteen; zy. die niet met een auto waren ge komen, reisden per Diesel naar hun woonplaats terug. Varende receptie op 7 Juli. Zoals reeds eerder gemeld, zullen de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. en zijn echtgenote op Donderdag 7 Juli, de dag. waarop het Koninklijk paar 'zijn 12%-jarig huwelijksfeest viert, aan boord van het s.s. ..Mecklenburg" in de haven van Vlissingen een re ceptie houden. De receptie vangt die middag aan om 3 uur. Van 5 tot 8 uur zal met de gasten een vaartocht wor den gehouden. Noors m.s. „Roy" kreeg lekkage. Het Noorse m.s. „Roy" dat op 28 Ju ni op de Westerschclde aan de grond liep. is voor Vlissingen ten anker ge gaan, daar een lek in ruim 2 werd ge constateerd. De kapitein kreeg Vrij dagmorgen orders naar Rotterdam te varen, waar het schip zal dokken. Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. De Zeeuwse Polder- en Waterschaps bond zal op Zaterdag 23 Juli as. zijn jaarlijkse algemene vergadering hou den in het Verenigingsgebouw, te Breskens. Naast de huishoudelijke zaken, zal Ir. E. Kuiper een lezing houden over de toepassing van asphalt bij de aan leg van de Nieuwe Noorderhavendam te Harlingen. Om 1 uur is er een gemeenschap pelijke maaltijd in de Cantine van het Arbeiders-logeerkamp terwijl om half drie de autorit door West Zeeuwsch- Vlaanderen zal aanvangen met be zoek aan het Zwin, waarbij de deelne mers te Cadzand-Haven zullen wor den ontvangen door het Bestuur van het Waterschap „Het Vrije van Sluis". Gunstige ontwikkeling van de oesterbroedval. Terwijl de landbouwers maar liefst zouden zien, dat cr spoedig verande ring in de weeromstandigheden zou komen, zien de oesterkwekers met genoegen, dat het warme zomerse weer zich nog steeds handhaaft. Hete vierde bulletin van dr. Korringa spreekt dan ook van een verdere gunstige ontwikkeling en hoewel de watertemperatuur in de loop van de ze week schommelde tussen 17% en 18 graden, wat nog niet bijzonder hoog was, konden toch vreeds tot 250 larven worden geteld in 100 liter water; hieronder bevonden zich veel grote, en verscheidene rijpe larven. Inmiddels is de watertemperatuur weer wei hoger geworden, zodat ook verder alles wel naar wens zal gaan, als er zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen. Tegen het einde van deze week verwachtte dr. K. dat de intensiteit dei aanslag aanmerke lijk zou zijn toegenomen, en dat er op een behoorlijke aanslag gerekend kon worden. De grote massa larven schijnt er inmiddels nóg steeds niet te zijn, doch ook deze zal bij zulke gunstige omstandigheden wel niet lang meer op zich laten wachten. Er worden nu volop schelpen gezaaid, terwyl ei- ook reeds énkele partijtjes pannen te water gaan. Zeeuwse concours combinatie. De eerste 25 prijswinnaars van de wedvlucht uit St. Denis, gehouden door de Zeeuwse Concours Combina tie (Z.C.C.) waren: 1 2 4 5 7 12 A. Wagenmaker. Tholen; 3 Joh. van Ees, Yerseke; 6 M. Clement. Kortgene; 8 20 L. Verwey, St. Philipsland; 9 B. W. Schot; 10 16 19 21 W. Meulbroek. 's-Heer Arendskerke; 11 J, C. Verwijs, St. Philipsland; 13 C. J. Ampt, Oud- Vossemeer; 14 17 P. J. Verburg, Kort gene; 15 C, Laven, Wemeldinge; 18 C. van Tilburg, Oud-Vossemeer; 22 J. J. van Oeveren, Yerseke; 23' M. Min- naard, Yerseke; 24 Z. C. van Damme, Kortgene; 25 Joh, de Witte, Goes. Vlissingen 25 JAAR BIJ HET LOODSWEZEN. De heer C. v. d. Bulck. te Vlissingen, thans werkzaam bij deafhaaldienst, her denkt Maandag de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad .bij het Nederlandse Loodswezen. De heer v. d. Bulck is bij zijn collega's een gezifene l'iguur, vooral om zijn kameraadschap en zijn jovialiteit. TOELATINGSEXAMEN R.1I-B.S. VLISSINGEN Voor het toelatingsexamen der R.H. B.S. te Vlissingen slaagden: P. Jobse. F. L. Plasehaert. J. A. Paauwe, A. Luwema. M. Leenhouts, J. Bol. H. Roelse, H. Wagenaar, G. Kars, G. Schat, D. M. Kuiler, C. Kats, A. Willemsen, R. Sanderse, I. van Goudoever. B. ten Bruggencate, T. de Vlieger, M. Roos, H. Luitwieler. A. de Graaf, J. Sinke. K. E. W. P. Tan, D, J. Ottens, J. H. J. Schreuder, J. B. A. Adriaansen, A. Schreuder. L. Huis man, L. de Nijs, C. L. van Vessum, C. J. de Wit, M. G. N. de Pree, J. de Feijter, A. Havermans, B. S. C. Ver- hage, J. den Boer, J. Kooiman, P. de Waal. J. Q. van Vugt, A. Visser, A. J. Visser. H. M. L. Tjebbes, F. R. van Rosevelt, N. F. Posthumes. E. Chr. de Poorter. M. C. A. van Malland, C. M. A. van Malland, A. C. Machielse, A. Maas, M. Lieuwen, H. L. van Leeu wen. P. Kas, A. Jonk, J. A. Jongman, H. A. J. van Hoepen. J. W. van Hal, H. B. van Delft, G. de Beer. Afgewezen werden acht candidaten. Middelburg BUURTVERENIGING 'T ZAND JUBILEERT. Vandaag herdenkt de buurtvereniging 't Zand te Middelburg haar tweejarig be slaan. Ter gelegenheid van dit feit. wordt hedenmiddag om 3 uur op het nieuwe sportveld een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het eerste elftal van S(port) V(erenlglng) Z(and) en „Focus". Voor de winnende ploeg is een medaille ter beschikking gesteld. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". 29 Juni 1949. Aardappelen: Bonken 8.70—9.60: Grote 8—8.40; Drielingen 2.20—7.10; Kriel 1.70— 3.50; Aardbeien Madam Matot 4094; Je- cunda 6282; Lefeber 3168; Diversen 35 92: Framboos 94; Kersen: Hollanders 63 69: Early Rivers 74; Meikersen 48, alles per 100 kg.; Perziken II 9—12; idem III 6; idem IV 34; Peren; Oomskinderen 12, alles per 100 st.; Rode bessen 4578; To maten 38—91. beiden per 100 kg.; Bloem kool IA 30—32; idem I 12—30; idem II 3 —15: Komkommers IA 2632; idem I 22 30; idem II 20—27; idem III 18—24. alles per 100 St.; Boskroot 3—7; Bospeen 7—21, beiden per 100 bos; Andijvie 5—28; Sa- voye kool 68; Rode kool 79, alles per 100 kg.; Sla 2—6. per 100 st.; Doperwten 2136: Rijscapucijners 44—47; Peulen 76 —84; Tuinbonen 10—20; Rabarber 19—21; Postelein 14—36; Dubbele Princessen 112 —130; Stamsnijboncn 75—81; Wagenaars z. dr. 73—96; Saxa's 98102; Spinazie 2 11; Waspeen 14, alles per 100 kg. VEILING „WALCHEREN". Marktbericht eieren. Van 30 Juni. Sortering I Minimumprys voor pluim veehouders f 2.18 per kg.: Zegelprhs f 0.05; Vuilschaligen 2 cent minder per ei. Win kelprijs per 100 stuks f 19.voor klasse 0: f 18.voor klasse I; f 17.— voor klas se II enz. VISMIJN VEERE. Veiling op 1 Juli 1949. Export garnalen 538 kg 62—83; Bot 289 kg 15; Middel tong 9 kg 140; Kleine tong -2 kg 70; Rog 59 kg 12, alles per kg. Grij'psk'erke - Gemeentesecretaris van Grijpskerke gaat heen. De heer J. Jacobsen heeft om ge zondheidsredenen ontslag gevraagd als gemeentesecretaris van Grijpsker ke en Meliskerkc. In November 1915 werd hij aange steld als volontair ter secretarie van Grijpskerke en in Maart 1916 volgde zijn benoeming tot secretaris van Me- liskerke. waarna hij in Dec. van het zelfde jaar ook secretaris van Grijps kerke werd. In 1917 werd hij boven dien benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand te Grijpskerke. Ruim 33 jaar heeft hij dus in dienst van de gemeente gearbeid. Verscheidene jaren was hij boven dien belast met het werk verbonden aan de arbeidsbemiddeling en de werkloosheidsvex'zekering. Al die ja ren heeft de heer Jacobsen zich ge heel gegeven aan zijn taak en was voor ieder te spreken, die hulp of ad vies nodig had. Hij was dan ook een geziene figuur en ongaarne ziet men hem vertrek ken. Het valt hem zwaar thans zijn funstie te moeten neerleggen. Velen wensen hem toe, dat de rust aan zijn gezondheid ten goede zal komen en dat hij nog lange jaren van die rust zal mogen genieten. BELGISCH M.S: GEZONKEN. Vrijdagmorgen te ongeveer kwart voor acht zijn in de Wielingen, 214 mijl van boei NF 15, ter hoogte van Cadzand, twee schepen met elkaar in aanvaring gekomen. Het betreft het 545 ton metende Belgische mo torschip ..Marie Flore", komen de van Antwerpen, en het Noor se ss. „Ragnhild Brovig". groot 2000 ton, op weg naar Antwerpen en ko mende uit zee. De „Marie Fibre" zonk onmiddellijk. De bemanning werd aan boord genomen van de „Ragnhild Brovig". die haar reis naar Antwer pen heeft voortgezet. De le machinist van de „Marie Flore" wordt vermist. Beslag s.s. „Ogna" opgeheven. Het beslag op het Noorse s.s. „Og na" werd Donderdagmiddag opgehe ven, waarna het schip naar Le Havre vertrokken is. Polderbenoemingen. Benoemd tot gezworene van het waterschap Middel Zwake, A. J. Blok te 's-Gravenpolder; dijkgraaf van de Johannapolder, C. A. Polderdijk en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf J. K. Kodde, beide te Nieuw en St- Joosland; dijkgraaf van het water schap Ellewoutsdijk. A. J. Binigge- man te Oudelande uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; gezworene van het waterschap Waar de, J. J. van Maldegem te Waarde; gezworene van het watei-schap aan en Genterdijke, W. Dieleman tc Zaam- slag; dijkgraaf van het waterschap Lamswaarde c.a.. P. A. Bogaert te Hontenisse; commissarissen van de polder Walcheren voor de gebouwde eigendommen J. L. v. d. Harst en L. Jansen de Jonge, beiden te Middel burg en als commissaris voor de on gebouwde eigendom H. J. Volkers te Veere; leden van dedijkraad voor de waterkering van de calamiteuze Willemannapolder, als vertegenwoor digers va die polder, J. Zuidweg en S. Rottier beide wonende te Kapelle; gezworene van het waterschap 's-Heer Arendskerke, J. Goense Jz. Ovezande dijkgraaf van het water schap Bloois en Oud Bommenele, N. A. van Putte te Zonnemaire; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Nieuw Papeschortpolder, G. E. A. Govaert te Westdorpe; dijkgraaf van de Philippinepolder, C. A. Barbé te Philippine; gezworene van de Zeven Trinites- polder, W. Dekker te Terneuzen; dijkgraaf van de Zeven Trinitéspol- der, J. A. de Feijter te Terneuzen; dijkgraaf van de Clasinapolder, J. Scheele te Arnemuiden; dijkgraaf van de Houwei-poldex-, J. Scheele te Arnemuiden; dijkgraaf van de Beoosten en Be westen Blijpolder. M. de Regt Lz. te Axel en tot gezworene J. C. den Ha mer te Koewacht; dijkgraaf van de Havikpolder. Th. A. Mangus te Vogelwaarde (Stoppel dijk); gezworene van de St. Jansteenepol- der, E. B.' dc Rechter te St. Jansteen en tot dijkgraaf C. L. Inghgls te St. Jansteen. Afscheid van burgemeester M. Femhout. Donderdag heeft burgemeester M. Fernhout, wegens het Dereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen als burgemeester van de gemeente Bussum en daar mee een bijna 40-jax-ige ambtsperio de als burgemeester van verscheide ne Nederlandse gemeenten, o.a. van Middelburg, afgesloten. In een bui tengewone raadsvergadering werd hem de gouden medaille der gemeen te Bussum aangeboden. Deze zitting werd bijgewoond door alle Gooise burgemeesters en door de burge meesters van Mijdrecht, Wilnis, Me- demblik, Gaasterland en Tiet jerks te- radeel. Zeven sprekers voerden het woord. Herinnex-d werd o.a. aan 't feit, dat burgemeester Fernhout de eerste was, dxe zijn ambt tydens de bezetting neerlegde. INKRIMPINP DISTRIBUTIE DIENST. De Inkrimping van de Distributiedienst. kring Walcheren, te Middelburg gaat. voort. Thans heeft wederom een aantal personeelsleden aanzegging gekregen van ontslag tegen de komende herfst. - Geslaagd voor 3e stuurman op de grote handelsvaart. J. S. Vleugels, leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlis singen. Grote tentoonstelling over Nijverheidsonderwijs in Gent. In Zee-land zal hiervoor veel belangstelling bestaan. Yan 16 tot 31 Juli zal in het grote Feest paleis te Gent een belangrijke tentoon stelling ovér het nijvei-heidsonderwijs In Oost-Vlaanderen gedurende de afgelopen kwart eeuw worden gehouden. Waar reeds geruime tijd door haar gezocht wordt naar mogelijkheden en methoden om het contact, vooral op sociaal-cultu reel terrein, tussen Zeeland en Vlaande ren Ir vo•.•slevken. heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Culturele Werk besloten bij de Zeeuwen belang stelling te wekken voor deze expositie. Tijdens een persconferentie te Middel burg hebben de inspecteur voor sociale en culturele aangelegenheden van het departement Oost-Vlaanderen, dr. Marcel Grijpdonck te Gent en de directeur van de Stichting Zeeland, de heer C. Lijn zaad. enige bijzonderheden over de ten toonstelling verteld. Deze bedoelt een overzicht te geven van wat op dit ogenblik in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen op het gebied van het nij verheidsonderwijs bestaat en wat er ge presteerd kan worden, een overzicht te vens van 25 jaar inspanning met een on derzoek naar de wensehjkheid tot uit breiding in de toekomst. Men koos een tijdvak van 25 jaar omdat in de laatste kwart eeuw het technisch onderwijs een erkende plaats heeft gevonden. In de enorme ruimte van het Feestpa leis zal men kennis kunnen nemen van alle takken van nijverheidsonderwijs, zo als metaalnijverheid, electriciteit, houtbe werking, textielbedrijf. constructieleer, beroeps- en huishoudonderwijs voor meisjes, land- en tuinbouw, handel en taalonderwijs, bouwkunde en sierkunde, enz. enz. Voet voor voet zal men de evo lutie in dit onderwijs kunnen volgen. STUDIEDAGEN. Men bepaalt zich niet tot exposeren alleen; op het programma staat ook een groot aantal studiedagen, die voorname lijk daarin bestaan, dat door middel van deskundige sprekers aan industriëlen wordt duidelijk gemaakt hoe ver men met het onderwijs is gevorderd en aan hen wordt gevraagd welke wensen er verder nog leven. Voor een belangrijk deel zullen deze spreekbeurten door Ne derlanders worden vervuld: zo spreekt dr. Groeneveld Meyer over de vestigings wet, oud-minister Gielen over het on derwijs voor meisjes en een van de Fhi- lips-directeuren over de zwakstroom- techniek. (een onderwerp, waarin Neder land vér vooruit is op België). In Oost- Vlaanderen stelt men zich op het stand punt, dat men gaarne nog iets van Ne derland wil leren, en daartegenover ook gaarne cie Nederlanders In kennis stélt met datgene, waarmede de Belgen ons vooruit zUn. Ook in Zeeland verwacht men een rui me belangstelling voor deze tentoonstel ling te vinden. Allen, die rechtstreeks of zijdelings geïnteresseerd zyn bij het nij verheidsonderwijs en de sociaal-culturele aspecten hiervan, zullen dan ook door de Stichting Zeeland tot een bezoek wor den uitgenodigd. Vermeldenswaard is tenslotte, dat de tentoonstelling gratis is te bezoeken: de provincie Oost-Vlaanderen heeft de fi nanciering geheel voor haar rekening ge nomen en laat «ok de nieuwste machines op de expositie plaatsen. Het onderwijs wordt primair gëstled en daarom wordfrn geen stands aan commerciële onderne mingen verhuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2