PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De ontruiming van Djocja Benelux-problemen aan de orde M BILT Amerikaans journalist over republikeinse wreedheden WISJINSKY WIL CONCESSIES VAN WEERSKANTEN OVER DUITSLAND VAN ZEELAND WENST KONING LEOPOLD TE DOEN TERUGKEREN Vandaag Op vergadering Nederlandse Mijv. Nijverheid en Handel te Middelburg J VOORSPELT: t92e Jaargang-No. 149 agblaü, uitgave van de firma vovinciaie Zeeuwse Courant, rectle: F van de Velde en F. B Boer. Adj VV. de Pagtcr. oldred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: Leertouwer en H. A. Bossbardt. )NNEMENTSPR1JS 32 et. per Ij; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Juli 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. cc, Vlissingcn VValstr. 53-60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londcnse Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. i Sultan in republikeins generaalsuniform. Biylens te Batavia ontvangen berichten zijn ^Donderdagmiddag om 13.00 mr precies de laatste afdelingen Nederlandse troepen begonnen, de resdentio Djocja te verlaten, aldus wordt nader gemeld. Deze troe pen betonden uit Nederlandse infanterie en zij verlieten, begeleid door enkele tanks en pantserauto's, het gewest te voet. als laatste de kolonel van Ltngen met enkele officieren van zijn staf, over de door de Neder, landers over de Kali Progo bij Salam geslagen Baileybrug. Er hebben zich gen incidenten voorgedaan en te 14.00 uur was de gehele residentie door (l Nederlandse troepen ontruimd. Woensdagmorgen vroeg was reeds een begn gemaakt met het wegvoe ren van troepen en materiaal en convooiei over de weg, hetgeen zon der oncerbreking voortgang vond tot vijftim uur. Omstreeks deze tijd gingen ®k de eerste acht Neder landse pisten in de stad over in handen van de Republikeinse troe pen. De Vegtrekkende Nederlandse troepen werden op een afstand van circa 300 meter gevolgd door man- schappeh van de T.N.I, Hierdoor kon waargenomen worden, dat in de omgeving van de kraton de Repu blikeinse troepen reeds gebruik maakten vm ae kort geleden over gedragen auto's van ae M. T. D„ waarop rood-witte vlaggen geplaatst waren. Volgens mededelingen van militaire waarnemers was ae Sultan gekleed in khaki-uniform met de onderscheidingstekens van Republi keins generaal. De stad boocl -de hele dag volledig een dode aanblik. Alle winkels waren gesloten met blinden voor de ruittn. De Nederlandse troepen brachten te Medari de nacht door, waarna zij Donderdagochtend om half zeven naar hun bestemming buiten de re sidentie zouden vertrekken. Twee inwoners van Djocja hebben zich niet gehouden aan de strikte order om binnen te blijven. Een man werd gedood, nadat hij tot tweemaal toe de sommatie van een Nederland se post in de wind had geslagen en in een ander, soortgelijk geval werd een persoon licht gewond. WORLD TELEGRAM OVER WREEDHEDEN William H. Newton schrijft in een bericht in het World Telegram over de aankomst van het eerste bataljon republikeinse troepen te Kota Gede, dat ongeveer 100 man op blote voe ten aldaar aankwamen onder com mando van de 29-jarije majoor Sard- jono, die door de Japyiezen is opge leid. Hij schrijft voorU dat verschei dene w'eken geleden eei Nederlandse patrouille van 4 man ii de rimboe in een hinderlaag viel nalij deze plaats. Twee uur later vond een Amerikaan se waarnemer van de TfNCI drie van hen. Hij deelde hieromtrent mede: „Wij vonden drie soüaten, zij wa ren in de maag doorstoken met pun tige bamboestokken, dit door de rug naar buiten kwamen, fun gezichten waren gestriemd. Wij konden niet 't Nederlaag van Truman. REPUBLIKEINSE ARBEIDSWET DOOR SENAAT AAVVAARD. President Truman hetft een neder laag geleden door de aanvaarding door de Senaat van de republikeinse arbeidswet met 51 tegen42 stemmen. Truman was tegenstandr van het wetsvoorstel Dc stenmingsuitslag betekende een overwinnng voor se nator Taft (republikeinOhio). Later verklaarde Triman op een persconferentie, dat zijn strijd om de Arbeidswet van Taft-Haley te doen herroepen, met alle hem beschikbare kracht voortgezet zou Morden. lichaam van de vierde soldaat vinden, doch wel diens neus". De Republikeinen ontkennen hard nekkig, dat hun troepen dergelijke wreedheden begaan. ..Dat moe'ten enige bandieten geweest zijn", zo zeggen zij. „Dat is propaganda van de Nederlanders". De functionarissen van het State- departement hier en de hoogste ver tegenwoordigers van (le Ver. Naties waren altijd bereid dc Republikei nen te geloven en aan te nemen, dat zij nergens schuldig aan zijn, aldus het World-Telegram. WACHTEN OP BAN'GKA Moh. Roem. Ali Sastroamidjojo en de voorzitter van het K.N.I.P. ('voor lopig Republikeins parlement) vlie gen Vrijdag naar Bangka, waar zij met de Republikeinse prominenten die zich aidaar bevinden, zullen wachten tot de Sultan hen uitno digt naar Djocja te komen. PERS VROEG TOEGANG In verband met het verbod tot toelating van Nederlandse journa listen te Djocja, heeft de Ver Dag bladpers, omvattend de Indonesi sche. Chinese en Europese pers, aan de Sultan van Djocja een telegram gezonden, waarin verzocht wordt om onmiddellijke intrekking van het verbod. Apen sloegen in volle zee aan het muiten. Veldslag aan boord van de „Kedoe". Aan boord van het oudste motor schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, dc „Kedoe", dat Donderdag uit Indonesië te Rotterdam aankwam, is in volle zee muiterij uitgebroken, waarbij niet minder dan zestien slachtoffers zijn gevallen. Er bevon den zich nl. 71 apen voor diergaarde „Blijdorp" aan boord. Die hebben on der elkaar ruzie gekregen en er vond een formele slag plaats, waarbij de tussenkomst van kapitein en beman ning niets hielp. Toen eindelijk de orde was hersteld, bleken 16 apen er ernstig aan toe te zijn. Ze hadden grote bijtwonden in de nek. Alle slachtoffers werden in een speciaal Sowjet-sector. ingericht apenhospitaal opgenomen, maar de beste verpleging mocht niet meer baten. Allen hebben een zee mansgraf gevonden Van het gebeur de is in het scheepsjournaal proces verbaal gemaakt. Behalve deze gedunde apenkolonie heeft de „Kedoe" nog voor „Blijdorp" aangevoerd een bantengstier en twee hertzwijntjes. Als persoonlijk ge schenk vbor dezelfde dierentuin heeft kapitein Kikkert nog twee Entok- of Manillaeenden meegebracht. Groente-export naar Duitsland weer stopgezet. Nadat met ingang van 29 Juni de groente-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week is deze export op 30 Juni door het bedrijfschap voor groenten en fruit weer tot nader order stopgezet. Het bleek nl. dat het contingent van 250.000 dollar in één dag was uitge put. De onderhavige regeling biedt geen waarborg voor een regelmatig verloop van de export van onze tuin bouwproducten naar Duitsland. Er worden dan ook pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van onze groente-export te verkrij gen. Berlijnse treinen rijden weer. Na een onderbreking van 41 dagen tengevolge van de spoorwegstaking in West-Berlijn is Vrijdagmorgen vroeg de volledige dienst op de Ber lijnse bovengrondse spoorweg hervat. In de afgelopen periode reed de S-baan slechts in een klein gedeelte JOURNALIST VEROORDEELD De Haagse journalist L. de R., die geweigerd had voor de rechtercom missaris als getuige de bron van een zijner berichten te noemen, is door de Arrondissementsrechtbank ver oordeeld tot 50 subs 10 dagen. De rechtbank achtte beroep op overmacht niet aanwezig en wees er op, dat bij arrest van de Hoge Raad jeen beroepsgeheim van de journa- ist wordt erkend. De eis was 1 maand voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en 100 subs 10 aagen. Interview in de „Prawda" over de Parijse conferentie. De beide voornaamste Sowjet-bladen „Pravda" en „Isjwestia" publiceer den Donderdag 'n interview met minister Wisjensky, waarin deze zijn oordeel geeft over de afgelopen conferentie in Parijs. De Russische minister noemt als belangrijkste resultaat „het falen van de politiek, gericht op splitsing van Duitsland en verslechtering der interna tionale betrekkingen en het succes van de daar tegenover gestelde politiek, gericht op eenheid van Duitsland en verbetering dier betrekkingen." Wisjinsky meent, dat het ook in de toekomst noodzakelijk zal zij-n van weerskanten concessies te doen. Volgens zijn versie waren de weste lijke ministers dank zij de krachtige houding van de Sowjet-delegatie ge dwongen hun oorspronkelijke voor stellen drastisch le wijzigen. Hun plan om de Duitse kwestie te regelen /.onder de Sowjet-Unie werd ver ijdeld, door het besluit in Berlijn voortaan overleg te plegen en econo mische banden tussen Oost en West- Hij stuit op grote moeilijkheden. In politieke kringen te Brussel wordt het mogelijk geacht, dat ka- biuctsformateur van Zeeland een re. gering samen zal stellen van uitslui- j tend lede» der C.V.P. (Katholieken) om daarna Koning Leopold uit te nodigen naar België terug t«' keren. Uit ondanks liet ontbreken van twee stemmen in de Kamer voor 'n absolu te meerderheid. Men denkt, dat het zijn plan is. Kamer en Senaat in een verenigde vergadering te doen stemmen over een wetsontwerp tot beëindiging van het regentschap. Daarna zou dan een volksraadpleging gehouden moeten worden over de vraag, of Koning Leopold verder moet regeren of abdi ceren ten gunste van de achttienjari ge Prins Boudcwijn. Dr. Paul van Zeeland verklaarde Donderdagavond tegenover journa listen, dat hij in de loop van de dag het programma van de C.V.P, ge confronteerd heeft met de opvattingen der socialisten en liberalen en dat zijn beraadslagingen thans geëin digd zijn. „Wij hebben volkomen vrij met elkander gesproken", aldus van Zeeland. „Hoewel wij thans een dui Duitsland tot stand te brengen. De Westelijke ministers werden tot deze concessies genoopt door het falen van het plan Marshall. Als dit plan wer kelijk succes heeft gehad, waarom is dan de ontwerper, generaal Marshall, van zijn post verwijderd en vervan gen door een ander? Wisjinsky noemde de bewering van Acheson, dat de Sowjet-Unie zich niet uit Oost-Duitsland durft terugtrekken ..ongegrond". De bezwaren tegen de Russische voorstellen tot herstel van de Duitse eenheid bewezen, dat juist het Westen ervoor terugschrok de Duitsers vrijheid le verlenen. Het feit. dat de Sowjet-Unie bij de onder handelingen over een vredesverdrag met Oostenrijk niet langer de Joego slavische eisen steunde, verdedigde Wisjinsky aldus: Lang voor de Parijse conferentie hebben Joego-Slavische vertegen woordigers geheime onderhandelingen gevoerd met Britse vertegenwoordi gers buiten de Sowjet-Unie om. Voor de gevolgen van dergelijke achter bakse handelingen kan de Sowjet- regering geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Overigens zijn de economische be langen van Joego-Slavië gewaarborgd en de rechten van de minderheden verzekerd. de lijk Inzicht hebben in de verschil, lende vraagstukken, zijn de moeilijk- heden er niet minder om geworden en hoewel wij trouw wensen te blij ven aan ons partijprogramma, hebben de katholieken niet de meerderheid in de beide wetgevende kamers en moeten wij daarom tot een vorm van samenwerking geraken. Morgen zal ik een voorstel aan de partijen kun nen voorleggen en ik zal dan van hen vernemen in welke mate dit voorstel tot basis kan dienen van een samenwerking in het belang van het land". Een hittegolf op komst? Uit Engeland komen vele berichten over de hitttegolf. die daar heel wat moeilijkheden heeft veroorzaakt. Men had er reeds eerder precies als in Nederland te lijden onder een ab normaal geringe regenval en de hitte golf vergrootte de misère aanmerke lijk. Er heerst in vele steden water gebrek en het aantal flauw vallende mensen op straat nam sterk toe. Nu wordt door de weervoorspellers verwacht, dat deze hittegolf Vrijdag Nederland zal bereiken. De Bilt meldt ..warm weer". Hoe warm moet nog blijken, maar als het zo wordt als in Engeland, dan zijn er een paar bij zonder warme dagen op komst: Weer puntenvrije uitverkoop van textiel. Hel ministerie van economische za. ken deelt mede dat aan dc textiel, handel de gelegenheid zal worden ge. geven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoedercn vrij of tegen verlaagde puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10 De „schijn-00rl0g"b0ven en I,rocent «orden verlaacd rondom Enge&nd, Een van de grootste foraaties bom menwerpers, die ooit in èen schïjn- oorlog werden gebruikt, heeft Don derdag Birmingham „verietigd". De operatie werd uitgevoerd in het ka der van de „exercise foil" de gecom bineerde operatie van luchtvloten van de West-Europese Üie en de V.S. ter beproeving vaj moderne verdedigingen. In de late avond van Wensdag en de vroege morgen van Donderdag heeft het geallieerde cdvooi, be staande uit Belgische mhenvegers, Britse torpedojagers en kt Neder landse smaldeel, felle aanallen van „vijandelijke schepen" docstaan. De acties zijn een vodtreffelijke nachtoefening geweest, zwel voor navigatie, artillerie, radar als voor manschappen, belast met kt opspo ren van duikboten. Poging om de realiteit te snaderen, is zeer wel geslaagd. Belgische troepen tullen Bonn ontruime. Naar van de zijde van 't telgischc ministerie van landsverdedigig wordt medegedeeld, zullen de Belgche be zettingstroepen zich uit Bod terug trekken. Zoals bekend is i Bonn, dat is aangewezen als zetel van de West Duitse regering, het hefdkwar- tier van generaal Pion, comandant van de Belgische bezetting, |vestigd. Het 40-jarig bestaan *n het Chr. Nat. Vakverbad. De jubileumherdenking in het Christelijk Nationaal Vakirbond, dat morgen 40 jaar bestaat, 3 Don derdag te Utrecht ingeluid Et een begroetingssamenkomst in èt ge bouw van Kunsten en Wetschap- pen te Utrecht, waarheen des fddags uit het gehele land afgevaaïlgden waren getogen en 's avonds wtge- zet met een dankstond in diBuür- kerk. Geval van nekkramp in marine-opleidingskamp. In verband met een geconstateerd geval van Meningitis (nekkramp) in het marine-opleidingskamp te Hilver sum wordt dit kamp thans in quaran taine gehouden. Ouders en familiele den van de bemanning moeten er dus op rekenen, dat zij hun zoons of echt genoten a.s. Zaterdag en Zondag niet. zullen zien. Voorlopig zal t/m Maan dag 4 Juli geen persoonlijk contact met de bemanning van het kamp mo gelijk zijn. viert Canada dag (1867); Dominion- viert de bekende Engelse toneel- en filmspeler Charles Laughton zijn 50ste verjaardag.^ Werkloosheidswet goedgekeurd. GEEN' INTERPELLATIE OVER DE GULDEN' Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is Donderdag ge stemd over het wetsontwerp werk loosheidswet. Het is goedgekeurd met 72 tegen 7 stemmen (C.P.N, en S.G'.). Het verzoek van de heer Wagenaar (C.P.N.) vragen te mogen stellen aan de regering om inlichtingen te ver krijgen of er bij haar het voornemen bestaat tot devaluatie van de gulden over te gaan. werd afgewezen. De voorzitter achtte het niet in het alge meen belang de regering op grond van geruchten ter verantwoording te roepen. PROF. POSTHUMA SPRAK NIET. In de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd Donderdagmorgen de algemene vergadering opend van de N'ed. Mij voor Nijverheid en Handel. De bijeenkomst werd bijgewoond door ruim 200 personen o.w. do Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, jhr. nir A. F C. de Casembroot, de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, de burgemeestr van Domburg, jhr. ir. H. L. Bogaerl, het Zeeuwse ere-lid, de heer VV. Berdenis v. Berlekom en dé vertegen, vvoordigers van de Ned. Kamers van Koophandel in Amerika, Befgië, Duitsland en Engeland. DE HUISHOUDELIJKE BIJEENKOMST Nadat de voorzitter prof. G. A. Ph. Weyer deze 166ste jaarvergade ring geopend had, riep ir. M. de Vink, voorzitter van het departe ment Zeeland, de aanwezigen ccn hartelijk welkom toe. Bij de behan deling van het jaarverslag deed prof. Weyer enkele mededelingen, o.m. inhoudende, dat dr. E. Heldring, oud president-directeur van de Ned. Handel Mij., tot ere-lid was benoemd en de zilveren legpenning der Mg. had ontvangen, terwijl dr. A. Va lentine, de vertegenwoordiger voor Nederland van het Marsnall-plan, eveneens deze legpenning werd over handigd. Tot zijn teleurstelling zeide prof. Weyer te moeten mededelen, dat het wetsontwerp inzake de fis cale afschrijvingen niet beantwoordt aan de in etc Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel gekoesterde ver wachtingen. terwijl ook door de re gering; weinig aandacht werd ge schonken aan de opvattingen inza ke Indonesië. Vérvolgens werden tot bestuurslid der Mij. benoemd de heren P. A. de Pree te Groningen, prof. mr. B. C. Slotemaker te Rotterdam, de heer W. J. R. Dreesmann te Amsterdam en drs. A. C. J. Rottier te Heerlen. De heren ir. A. VV. van de Poel, E. J. Muller en H. J. Reesink werden door de departementen Sneek, Den Haag en Zutfen als lid van het hoofdbestuur aangewezen. Bepaald werd dat de volgende jaarvergadering gehouden zal wor den in Groningen. Na de huishoudelijke vergadering opende prof. Weyer de algemene be sprekingen, die zoals bekend gewijd waren aan de Benelux. Te voren deelde hij nog mede, dat een tele gram was gezonden aan H. M. de Koningin en ter gelegenheid van diens verjaardag ook aan Z. K. H. Prins Bernhard. DE INLEIDINGEN. Prof. dr. G, A. Ph. Weyer sprak hierna, na medegedeeld te hebben, dat prof. S. Posthuma niet zou spre ken, over het onderwerp „Overbrug ging van Tegenstellingen." Spr. wees op de tegenstelling tussen di rigisme cn vrijheid. Het Nederland se bedrijfsleven is veel meer gebon den, dan het Belgische en Luxem burgse en deze beide laatsten wen sen de Nederlandse gebondenheid Verklaring van Prof. Posthuma. Prof. S. Posthuxna, één der direc- texLren van de Nederlandse Bank, zou Donderdag op de jaarvergadering der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel spreken over „de monetaire aspecten van de Benelux". D.e voorzitter, prof. G. A. Ph. Weyer deelde evenwel bij de aanvang der bijeenkomst mede, dat deze rede niet zou worden uitgesproken. Desgevraagd gaf prof. Posthuma hiervoor de volgende verklaring: „De huidige internationale situatie komt mij voor van dien aard le zijn, dat ik het niet opportuun acht op dit moment in het openbaar te spreken over de Benelux en de daarmee sa menhangende vraagstukken." De rede van prof. Posthuma werd als een der belangrijkste van de ver gadering beschouwd. niet. Vast staat ook dat het Ne derlandse bedrijfsleven deze gebon denheid veel minder bewondert, dan de regering, hoewel velen voor on derdelen daarvan toch wel sympa thie hebben, omdat daardoor de con currentie van de Benelux-partners belemmerd kan worden. Prof. van den Brink, onze minis ter van economische zaken, heeft onlangs le Brussel verklaard, dat onze huidige economische politiek voor Nederland harde noodzaak is. Daaruit valt volgens spr. af te lei den, dat de regering de beperkingen zal verminderen naarmate de nood zaak van hun voortbestaan mindert. Zowel het Nederlandse bedrijfsleven als de Beneluxpartners zullen steeds op vrijheid aandringen. Spr. zeide te hopen, dat de regering zich daar door niet geprikkeld zal voelen cn zich rekenschap zal geven van de noodzaak om niet alleen het Neder landse volksbelang te behartigen, maar ook het economisch belang van de Benelux landen. Wellicht zal dit door degenen, die van de huidige regelingen voordeel genieten, niet steeds worden geap precieerd. maar daar staat tegen over, dat het Nederlandse bedrijfs leven weer agressief moet worden, dat het de strijd met anderen weer moet durven aanbinden in het bui tenland en in het binnenland, dat het weer risico durft te nemen en initiatief gaat tonen. Dat is nodig als wij ons onafhankelijk willen ma ken van de Marshall-hulp, als wii compensatie willen verkrggen voor het enorme verlies voor onze volks welvaart door de gebeurtenissen in Indonesië, als wy de levensstand aard van voor de oorlog weer wil len terugkrijgen. Deze initiatief ont plooiing is echter niet mogeljjk ln een eng keurslijf van regelingen en beperkingen. Spr. achtte het gevaar niet denk beeldig, dat van lieverlede de groe pen en organisaties van het Neder landse bedrijfsleven minder het at- Overeenstemming over betalingsovereenkomst. Spaak telefoneerde eerst met Brussel. De deskundigen van de O.E.E:S. zijn Donderdagavond in Parijs bijeengekomen om de voorstellen van de ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Ham man. ic onderzoeken. De vergadering van dc plenaire raad. die aanvankelijk om 23 uur zou beginnen, ving eerst om half twee in de nacht aan. Tevoren kwa men de eerste vertegenwoordigers van Engeland, de V.S., België en Frankrijk (Cripps. Harriman. Spaak en Petsc-he) in een voorbespreking bijeen, nadat Spaak zijn regering telefonisch had geraad pleegd over nieuwe voorstellen om uit de impasse inzake de omwisselbaarheid van hel, pond sterling te geraken. Na de bijeenkomst van de plenaire raad, die om twee uur geëindigd was, deelde Marjollin mee. dat volledige over eenstemming Is bereikt over de twee be langrijkste kwesties: de mogelijkheid tot overdracht en, wat liij noemde „de Bel gische kwestie". Na de bijeenkomst heeft Harriman ver klaard" „Deze betalingsovei eenkomst, in combinatie met andere handelstransac ties, maakt een daadwerkelijke stap voor uit tot multilaterale en vrije handel mo gelijk. doordat de bilaterale handel wordt afgeschaft en handelsuitwisseling op bre der basis in Europa in de hand wordt gewerkt. België's bijdrage van 87'^ mil- üocn dollar in het kader van dc E.C.A, is een belangrijke vergroting van de hulpbronnen, die voor het Europees her stel beschikbaar zijn gesteld". De kapitalistische sigaret. Terwijl rokend Nederland de 1ste Juli viert met een extra si garet. trekt dr. A. Kuznctsov in 't Russische jeugdtijdschrift „Konso- molskya Pravda" te velde tegen de neiging onder de Sowjet-jcugd om ineer te roken. Hij onthult plotseling, dat roken ..een kapitalistische gewoonte" is. In de kapitalistische landen drijft de levenswijze de mensen naar nicotine en verdovende middelen, verzekert dr. Kuznetsov, maar de Sovjet-jeugd is de gclukkigsle ter wereld en heelt geen tabak nodig. Onderwijzers, jeugdleiders en ou ders moeten de jongeren daar om de gevaren van de verslaafd heid aan nicotine uiteenzetten. De heren de Groot cn Gortzak mogen voortaan wel oppassen ala zij een piraatje opsteken. V__ Penicillinespuitjes waren gebroken. Donderdagmorgen vroeg is de log ger Sch. 107 met aan boord de zieke schipper van de Katwijk 73. Jacob van Beelen, in IJmuidcn aangeko men. Na een onderzoek verklaarde een plaatselijk arts. dat de ziekte t an de schipper meeviel. De bemanning deelde mede, dat de blikken, waarin de medicamenten W1J aan boeien werden afgeworpen, der mate hard op het wateroppervlak wa ren terecht gekomen, dat ondanks de schokbrekende verpakking de injec tiespuitelf waren gebroken, zodat geen penicilline kon worden toegediend. De conferentie in Geneve' van de internationale arbeidsorganisatie heeft met 90 tegen 14 stemmen een nieuwe conventie aangenomen, volgens hetwelk aan arbeiders het recht van organisatie en gemeenschappelijk onderhandelen be hoort te worden gewaarborgd. gemeen bedrijfsbelang zullen beharii. gen, dan wel de belangen van hen, die toevallig tot deze groepen beho ren. Zou deze vrees bewaarheid worden, dan zou daardoor de ver jonging, die onze maatschappij no dig heeft, wil zij agressief, .energiek en ondernemend blijven, aanzienlijk geremd worden. Het behoud van 't strijdvaardige element in ons volks karakter achtte spr. een harde noodzaak ook voor de verwezenlij king van de Benelux-gedachte. (Vervolg op blz. 2) WEINIG WIND. Geldig tot Vrijdagavond. Half tot zwaar bewolkt, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1