Sport en wedstrijden WESTKAPELLE VERWELKOMDE BURGEMEESTER TYDEMAN Jong blijven! WILLEM BEUKELSZOON KRIJGT STANDBEELD TE BIERVLIET ONDERWIJS EN RADIO IN DEBAT Aftredende burgemeester W. H. Scholder. DONDERDAG 30 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 „Als ge hier wennen kunt, is 't een paradijs"; 't Was Woensdag feest In Westkapelle. De nieuwe burgemeester, mr. J. Tydeman Jr.. en zfjn echtgenote maakten hun entree ln het dorp en al wat Westkappelaar is, was er op uitgetrokken om hen te ver welkomen. Reeds bü de grens van Westkapelle met Domburg was er een eerste welkom door de ruiters van het dorp en deze begeleidden vandaar het rijtuig, waarmede het burgemeesterlgk paar van Middel, burg was gekomen over de djjk in de richting van het dorp. Bij de „bunker" wachtte echter 'n nieuwe verrassing: de fanfare „Oefening Kweekt Kunst" liet hier vrolijke welkomstklanken horen en naar Westkappelse traditie werden hier de paarden afgespannen en trokken de jonge mannen van het dorp het rUtuig verder naar het een. trum. Vele hartelijke toespraken. Tussen <le versieringen van den- negro en, varens en kleurige bloe men en onder een fraaie erepoort door bereikte de stoet tegen 2 uur de noodschool, waarin d.e raad zijn officiële zitting hield ter installatie van het nieuwe hoofd der gemeente. Het was vol in het schoollokaal, want vele gasten bleken gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging van het gemeentebestuur, maar er heerste een opgewekte stemming en iedereen was zichtbaar verheugd, dat Westkapelle na bijna anderhalf jaar weer een burgemeester kreeg. Niet het minst de loco-burgemeester, wethouder W. Gabriëlse Azn., die zijn moeilijke taak ai die tijd overi gens uitstekend heeft vervuld. Onder de vele gasten bevonden zich de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote, vele burgemeesters en andere vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit de omtrek en tal van andere autoriteiten. Voor de nieuwe burgemeester was het n bijzondere verrassing hier ook een deputatie te zien van het bestuur van het Waterschap Beoosten de Eem, waarvan hij dijkgraaf is. DE RAADSZITTING Wethouder Gabriëlse opende de bijzondere raadszitting met een al gemeen woord van welkom, waarna de secretaris, de heer W. J. K. Die- leman, voorlezing deed van het K. B. van de benoeming. Onmiddellijk hierna sprak de loco burgemeester de instaiïatierede uit, waarbij hij zeide dit moment tot eén van de gelukkigste van zijn leven te rekenen. Een moeilijke periode welke eigenlijk te lang heeft ge duurd, wordt afgesloten. Spr. was het gemeentebestuur en ook de be volking dankbaar voor de steeds on dervonden medewerking. De nieuwe burgemeester staat aan het begin van een edele levenstaak, moeilijk en teer tegelijkertijd, die hij ener giek. maar toch voorzichtig zal moeten aanvatten. Hij zal daarbij een steun vinden in zijn vrouw. Hij zal echter voor alles het vertrou wen moeten weten te winnen van het Westkappelse volk. Lukt hem dat, dan zal het prettig zijn hier te werken. De bevolking zet gaarne haar woningen voor net burgemees terlijk paar open en zij ziet met ver trouwen het werk van mr. Tydeman tegemoet. Spr. herinnerde aan de zeer moei lijke problemen, welke in Westka pelle opgelost zullen moeten worden, maar hg vertrouwde, dat dit in on derlinge samenwerking zal kunnen slagen. Gemeentebestuur en gemeen- tepersoneel zullen zeker alles wil len doen om deze samenwerking zo hecht mogelijk te doen zrjn. «Ingezonden mededeling» Pijn maakt vroegtijdig oud. Wordt U dus geplaagd door hoofdpijn, rheumatiek- of zenuwpgnen, die U het leven vergallen en snel doen verouderen, verdrijft dan die pijnen met Witte Kruispoeders. Zy helpen direct, monteren U op en houden U jong. Poedersf0.85 p. doosje 12st. v Cachets f0.90koker 12st. |J Tabl. fl.7524st. BU apothekers en drogisten "WITTE fiRUIS" POEDERSCACHETS •TABLETTEN Voor Nederland: DUTIM, Oegstgeest. REDE VAN NIEUWE BURGEMEESTER. Nadat de heer Gabriëlse burge meester Tydeman de ambtsketen had omgehangen, nam deze het woord. Hij bracht dank aan H M. de Koningin, de regering en de Commissaris voor het in Hem ge stelde vertrouwen en verbond aan deze woorden terstond een geluk wens voor Prins Bemhard. Spr. wees er op, dat hij natuurlijk nooit geheel zal kunnen peilen hoe veel Westkapelle wel heeft geleden, maar hij had er toch wel enig idee van en zijn bezoeken aan het dorp na de bevrijding hadden hem in elk ge val geleerd, dat hier wonderen ge wrocht moeten zijn. Daarbij heeft de vorige burgemeester, jhr. de (Josem- broot, een zeer voorname plaats inge nomen. Westkapelle zal hem daarvoor altijd dankbaar blijven. In de hartelijke ontvangst zag mr. Tydeman een goed voorteken voor de toekomstige samenwerking en hij gaf de verzekering zijn uitetste best te zullen doen om met grote voortva rendheid voort te bouwen aan het werk, dat in de afgelopen jaren reeds werd begonnen. Het Rijk zal daarbij de helpende hand moeten bieden en spr. zag deze hulp als het' aflossen van een ere-schuld van 't Nederland se volk tegeyover de slachtoffers van de oorlog. Hij had echter de over tuiging, dat men in Middelburg, noch in Den Haag, Westkapelle is verge ten Spr. deed een beroep op allen om met hem mede te werken en verze kerde tenslotte, dat ook zijn vrouw met veel vreugde naar Westkapelle komt. ANDERE SPREKERS Verschillende sprekers hebben hier na nog het woord gevoerd. Het oudste raadslid, de heer H. Cijsouw, gaf de verzekering van de medewerking van de gehele raad en wenste de nieuwe burgemeester Gods hulp toe bij het vervullen van zijn taak. De gemeentesecretaris, de heer W J. K. Dieleman, zeide, dat het „wel kom in Westkapelle" dat boven de erepoort prijkte, hier van ganser har te gemeend was. Het heeft in deze tijd een bijzondere betekenis, want de bevolking verwacht veel van de burgemeester. 'T oude welkomst bord je werd versplinterd tegelijk met 538 woningen en Westkapelle verwacht van mr. Tydeman, dat hij zal weten te helpen de gaten, die toen geslagen zijn, weer te dichten. Westkapelle moet weer worden wat het vroeger was, maar daarvoor zijn 300 wonin gen nodig en er werden er dit jaar maar 12 toegewezen. En toch mag 't geen dertig jaar duren. Spr. schetste de bijzondere menta liteit van de Westkappelse bevol king welke ook op de secretarie tot uiting komt. Men neeft die secretarie wel eens mis kweek genoemd, maar spr. hoopte toch, dat ae nieuwe our- gemeester het voorbeeld van deze kweker zal weten te volgen. Het per soneel zal in elk geval gaarne mede werken. Tenslotte bracht ook de heer Diele man dank aan de heer Gabrielse. TOESPRAAK VAN JHR. DE CASEMBROOT De Commissaris der Koningin sprak nadat de raadszitting gesloten was, vervolgens ais oud-burgemeester van Westkapelle en dankte daarbij even eens de" heer Gabriëlse voor de wyze waarop deze het burgemeesterschap heeft waargenomen. Hij verzekerde de nieuwe burgemeester, dat deze een mooie gemeente krijgt. „Geen gemak kelijke, maar kunt ge er wennen, burgemeester, dan is het een paradijs" aldus jhr. de Casembroot. „Gij zult moeten meeleven met Uw bevolking; gij zult geen spreekuur moeten hou den. maar altijd te spreken moeten zijn". Men verwacht, dat burgemeester van alles op de hoogte is en alles kan uitleggen: hy heeft er immers voor geleerd. Maar de charme van daze Westkappelaars is, dat ze altijd en onder alle omstandigheden zich zelf weten te blijven. En in geval van nood, kan men op ze rekenen. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke sprak vervolgens een woord van welkom namens de Vere niging van burgemeesters en secreta rissen op Walcheren, terwijl majoor G. H. van Helden de verzekering gaf, dat de Rijkspolitie steeds tot samen werking bereid zal zijn. Ds. P. Oost hoek, Ned. Hervormd predikant, sprak de wens uit, dat mr. Tydeman zijn taak steeds zal zien als een dragen van het van God gegeven gezag en dat hij ook zal medewerken aan de geestelijke opbouw van de gemeente. Namens het bestuur van het Water schap Beoosten de Eem wenste de heemraad, de heer J. G. v. d. Hen gel, burgemeester Tydeman geluk. 'lenslotte vertolkte mr. dr. R. W. Graaf van Lynden de gevoelens van het bestuur van de Polder Walcheren en verzekerde deze spr., dat dit be stuur. dat juist tot Westkapelle in zulk een bijzondere verhouding staat £rijs stelt op eene goede samenwer- iuidat de nieuwe burgemeester alle sprekers afzonderlijk had bedankt, werden verversingen aangeboden. Het feest was hiermede echter nog niet uit. Een kleurig défilé van plaat selijke verenigingen en een zanghul- de van het vermaarde Westkappels Dameskoor o.l.v. de heer P. de Rooy vormden een prettig slot van het offi ciële gedeelte, terwijl een ringrijderij in versierde sjezen en 's avonds een concert van O.K.K. er de stemming nog lang inhielden. Haringvissers willen hem eren Nu zal dan toch Willem Beukelszoon, de beroemde haringkaker, die eeuwenlang de schrik is geweest van de jaartallenlerendo jeugd, z[jn standbeeld krijgen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Stavenisse J. v. Drenth te Waverveen. Bedankt voor Stadskanaal J. G. U. v. Hoogstraten te HarkstedeScgarmer. Beroepen te Gouda (toez.) G. Boer te Putten; id. te Utrecht W. H. Kelder te Leiden. Bedankt voor Jorwerd J. Bouch. cand. te Amsterdam; id. voor Oude Tonge A. J. Timmer te Polsbroek. GEREF. KERKEN. Beroepen te Drachten (vac. B. Slingen- berg) H. v. Twillert te Wildervank; te Ysselstein P. v. d. Sluis te Dirkshorn (N. H.). Aangenomen naar De Wilp (Gr.) P. H. Kamphuis te Wierum. Bedankt voor Suameer C. v. d. Boon te Berkum. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Maarssen C. v. d. Weele te Harderwijk. GEREF. GEM. De heer J. G. Kersten, cand. te Rot terdam, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Tholen. TERUGGENOMEN BEROEP. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Katwijk aan Zee gemeend dat er redenen aanwezig waren om de toezegging van beroep aan ds. J. N. de Ruiter te Sneek, in de vac. ont staan door de vestiging van een zesde pred. pl., terug te nemen. (Ingezonden mededeling). r IN T1£N MINUTEN In Biervliet was men er al jaren lang van overtuigd, dat aan Wil lem een standbeeld toekwam vooral omdat men met zijn graf wat slor dig was omgesprongen. Dat graf is namelijk toen de Sint Nicolaaskerk door brand werd verwoest, niet in ere gehouden, maar met "het puin opgeruimd. En dat terwijl Karei de Vijfde blijkens een schilderij in het raad huis te Biervliet het niet bene den zich achtte met twee van zyn zusters het graf van Biervliefs grote zoon te bezoeken. Kort geleden toen in de gemeen teraad van Biervliet de plaats van het nieuw© gemeentehuis ter sprake kwam, wist burgemeester A. P. Kostense de belangstelling van de raadsleden te wekken voor de bouw van een standbeeld. Voor de uitvoering van de stand beeldplannen waren echter geen gel den aanwezig. Vrijdag jC echter bevond burge meester Kostense zich als genodigde bij de Visserijdag 1949 te *s-Graven- hage en tijdens het banket, dat deze bijeenkomst besloot bleek, dat men niet alleen van het zeebanket genoot, maar ook de schepper daar van Willem Beukelsz. wilde eren. EEN LANS GEBROKEN. De voorzitter van de Stichting der Ned. Visserij, mr J. H. Kiewit de oJnge brak namelijk in zgn ta felrede een lans voor de oprichting van een standbeeld. Hij verwierf daarmee aller instemming. Ook mi nister S. W. Mansholt, aie de Vis- Wonderlijke weg van een ontslagbriefje. Enkele dagen geleden meldde zich bij de Sociale Dienst te Middelburg, de heer W. S. uit Goes, dit na 2!i jaar militaire dienst uit de tropen terugkeerde. De heer S. is oorlogsvrijwilliger geweest en hy werd in Augustus 1945 gedemobili seerd. zyn ontslagbriefje was hem uitge reikt. Toen hy kort daarna als dienst plichtige werd opgeroepen voor de dienst in Indonesië kon hy als oud-oorlogsvry- williger daarvan vrygesteld worden. Daartoe moest hy zyn ontslagbriefje overleggen en dat deed hy. Sindsdien was het briefje ondergedoken ln de ad ministratie van de bureaux, welke zulke verzoeken plegen te behandelen. S. kreeg de vrystelling niet, omdat op het critieke moment het ontslagbriefje niet op het juiste bureau was en dus ging hy plichtsgetrouw naar Indonesië. Hy heeft daarvan helemaal geen spyt, maar dat hem by zyn terugkeer prompt het briefje van Augustus 1945 werd over handigd, heeft hem toch wel getroffen. Hij peinst er nu over. welke wegen dat briefje wel bewandeld zal hebben, sinds er in 1945 zo hardnekkig naar gezocht is in allerlei bureaux I Er is ook al een propagaj voor de standbeeld-oprichtinj is enkele dagen geleden ge Vond Beukelszoon het serijdag bijwoonde, toonde zich ge ïnteresseerd. Burgemeester Kostense dankte uiteraard de heer Kiewit de Jonge voor zijn medewerking. Nergens be ter dan in visserij kringen weet men van hoe grote betekenis de uilvin ding der haringkakerii is geweest voor de opkomst voor Nederland. De vakgroep Groothandel in Vis steunde het initiatief direct door 't beschikbaarsiellen van een som geld. EEN LIED. andalied ing. Het is enkele dagen geleden gezongen in een feestelijke bijeenkomst van de Stichting der Ned. Visserij. Daan Hooykaas is er de maker van en in het tweede couplet zegt hij: „Gerekend van af heden zes honderd [laar geleden haring kaken uit En dank zij dLt procesje, het zout [en een klein mesje Genieten wij nu van de haringbuit. Wij zijn hem allen dankbaar, Dat komt duidelijk aan het licht, Zes eeuwen later wordt [misschien Een standbeeld opgericht." Nu staan de zaken er zo voor, dat dichter Daan gelijk zal krijgen, wanit er is zoveel belangstelling voor de standbeeldbouw gewekt in haringvisserskringen, dat de finan ciële kant van het probleem wel spoedig in orde zal komen. GRAFSCHRIFT. Als bg zonderheid vermelden wg hier nog het grafschrift, dat in vroe ger eeuwen voor iWllem Beukelsz. werd gemaakt: „Hoort al wie deze zerke op heden [komt genaken, Hier rust hij, die ons eens de [haring leerde kaken. Voorwaar een schone vondst, ver- [mits dc natte vis, Hierdoor meestal overal een [dienstig voedsel is. De Keizer wijd beroemd, door [rgken 't overwinnen, En onder zgn gevolg twee grote [Koninginnen, Bezochten voormaals eens het [graf van deze man, Wel hem wiens kloek vernuft [de wereld baten kan, Wat is van alle vlees, van alle ['s werelds zaken, Het ij del in de grond al wat de [lieden maken, Door kunst of wetenschap wordt [somtnds iemand groot, Maar wat op aarde leeft, ver blindt de bleke dood. Prijswinnaars In U.V.V.- huisvlijtwedstrijd. Zowel de provinciale jury als dc plaatselijke jury's hadden een moei lijke taak te verrichten, maar thans is het toch zo ver, dat de uitslag bekend kan worden gemaakt van de grote huisvlijtwedstrijd, die door de U.V.V. voor de Zeeuwse jeugd werd georga niseerd. De volgende hoofdprijzen werden toegekend: Sanatorium Zonneveld Oostkapelle, (collect, inzending), bedrag in geld; Hervormde School Goes, (idem); een vlucht per K.L. JVf.; Ambachtsschool, Oostburg, (idem), een retourreis naar En geland. Voorts werden nog prijzen toege kend voor collectieve inzendingen aan: O. L. School, Oostburg; Indus trie- en Huishoudschool, Middelburg; Chr. School, Goes; Chr. Meisjesver. „Wees een Zegen", Souburg; School A, Goes; O. L. School, Oud-Sabbinge; St. Joanna, Goes; Buurtver. 't Zand, Middelburg; Ulo-school, Kruiningcn. Voor individuele inzendingen: mej. M. de Priester, Middelburg; Corrie en Janny Cornelisse, Vlissingen; Cat- hrien en Nelly Capello, Goes; Willy Spanjaard, Hansweert; Adrie en Leen Oele, Hoedekenskerke; N. Goedbloed, Vlissingen; Desseyn, Oostburg; L. van 't Westeinde, Goes; Lein Geschiere, Zoutelande; Roos Hopmans en Lein de Jonge, Goes; Corrie Geluk, Krui- ningen; Vercruyssen, Oostburg. Te vens werd een aantal erediploma's uitgereikt. De prijzen zijn af te halen voor Walcheren bij mevr. Batten, Loskade 25, Middelburg, Zuid-Beveland bij mevr. Van der Geest-Dijkstra, Wil- helminastraat 23, Goes, Z.-Vlaanderen bij mevr. Mijs, Oostburg. De provin ciale jury werd gevormd door mevr. De Casembroot en de heren Tellegen- Kamp en Kloosterman. EERSTE KAMER Pleidooi voor betere salarissen voor leerkrachten Het Westen wordt cultureel bevoordeeld. De Eerste Kamer is Woensdag begon nen met de behandeling van de begro ting van onderwys, kunsten en weten schappen. Een van de eerste sprekers, mr. F. G. C. J. M. Tculings (KvP) sneed het ra dioprobleem aan. Hil achtte inmenging van de overheid Jn de programma's van de omroepverenigingen uit den boze. In dit verband merkte hy op. dat met name de Wereldomroep een zaak is van het gehele Nederlandhe volk, waarvoor de gelden niet moeten worden geput uit de luisterbydragen, welke alleen van dc ra dioluisteraars komen en welke de om roepverenigingen ten goede moeten ko men. Mr. Molenaar (VVD) vroeg de aan dacht van de minister voor een culturele Debatten over werkloosheidswet geëindigd. De Tweede Kamer heeft Woensdag de behandeling van het ontwerp werkloosheidswet beëindigd. Er wer den een groot aantal amendementen toegelicht, die echter voor het mee- rendeel werden afgestemd of inge trokken. Een paar kleinere wijzigin gen in de tekst nam de minister over. Vandaag wordt de eindstemming over het wetsontwerp gehouden. De collecte, die te St. Laurens gehou den werd voor de aanbieding van een ge schenk bij het koperen huweiyksfeest van het Koninkiyk Paar heeft f 37.72 op gebracht. VOETBAL De zomeravondcompetitie. De uitslagen van vorige week waren: Groep A: ZCF—Alberts 8—2; Suppor ters—COAK 1—3; Vitrlte't Zand 2—0; VendemLieftinck Boys 08; Orvlo— Loodswezen 25. Groep B: PZC—Bakkers 22; Boele en van Eesteren—PGZ 5 -2: RVK—Pin gelaars 2—2; Olympla—Focus 0—4. heeft zich terugj. in dc plaats gekomen RVK (Ruilverkaveling). LIEFDADIGHEIDSVOETBAL. Volgende week ligt de gehele Zomer- avondcompetitie stil. Er zullen dan na melijk niet minder dan tien selectiewed strijden worden gespeeld om tot de op stelling van een vertegenwoordigend elf tal te geraken, Pit elftal zal op Zater dag 16 Juli een wedstryd spelen tegen een Vlissings elftal, ten bate van een nog nader vast te stellen liefdadig doel. De seleetiewedstryden zyn als volgt geregeld. Aan de hand van de standeniys- ten zal no. 1 van groep A tegen no. 1 van groep B spelen, verder no. 2 van groep A tegen no. 2 van groep B. Er zullen twee wedstryden per avond wor den gespeeld. MOTORSPORT Zeeuwen in de Haringrit. Vier en dertig leden van de motorclub Scheldegouwen namen Zaterdag deel aan de Haringrit naar Vlaardingen, een inter nationale sterrit voor auto's en motoren. Na een prettige reis zonder noemens waardige pech bereikt, allen op tijd de finish, waar zy ieder een fraaie plaquette ln ontvangst mochten nemen. Er werd een gezamenlyke maaltijd, be. staande uit haring en wittebrood ge bruikt, waarna de feesteiykheden begon nen. Deze werden geopend met een gro te maskerade-optocht, welke tienduizen den toeschouwers op de been bracht. Prins Carnaval van Oeteldonk was in hoogst eigen persoon aanwezig, terwyi verschillende Zuideiyke carnavalsgroe pen, waaronder de Bossche Harmonie „De Kikvorschen". hun medewerking verleenden. Scheldegouwen bleef niet achter en kwam met een groep motorrij ders in Zeeuwse klederdracht, welke tel kens weer met hartelijk applaus verwel komd werd. Op het Vlaardingse feestterrein werd de stoet ontbonden en tydens een goed geslaagd openluchtfeest werden de pry- zen uitgereikt. Scheuldegouwen bleek de motorclub met het grootste aantal deel nemers te zyn geweest en de voorzitter mocht hiervoor een fraaie herinnerings zuil, aangeboden door het Vlaardingse gemeentebestuur in ontvangst nemen. Bovendien ontving de groep in Zeeuwse klederdracht eveneens een prys. Met een vroiyk nachtfeest werd deze tweede Haringrit, welke voor de Zeeuw se deelnemers zo succesvol bleek, beslo ten. Goede prestatie van Zeeuwse motorrijder. De heer C. Helder uit Goes, lid van de motorclub Scheldegouwen. heeft in het afgelopen weekeinde kans gezien om niet minder dan vyf prijzen ln de wacht te slepen. Zaterdagmorgen vertrok hij naar Vlaardingen, waar hij om half twaalf zyn Haringrit-plaquettc In ontvangst kon ne men. In een ruk werd doorgereden naar Coevorden, waarheen ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling, even eens een sterrit was georganiseerd. Hier ontving hy een plaquette, alsmede de medaille van de verstkomende deelne mer. Nog dezelfde avond ging het ver der naar Zwolle, waar hy Zondag mee reed in de 400 km. lange tocht rond het IJselmeer. Ook hiervoor werd hem een prys toegekend, terwyi hy tevens de door het gemeentebestuur van Zwolle beschikbaar gestelde beker voor de beste arestatie mee naar huis mocht nemen. a afloop reed hy nog even terug naar Goesl De heer Helder reed ln de beide dagen een afstand van ca. 1400 km., een presta tie, welke dus wel het vermelden waard TENNIS Schroeder en Drobny te Wimbledon in de finale. jarige Californiër die dit jaar te Wim bledon debuteerde, cn de Tsjech Jaros- lav Drobny elkaar ontmoeten in de fi nale van het heren enkelspel. Woensdag had Schroeder in de halve eindstryden, die door 17.000 «toeschouwers werden bijgewoond, twee uur nodig om zich met veel moeite in vyf sets van Sturgess te ontdoen. Drobny van zyn kant rekende in iets meer dan een uur met de blonde Australiër John Bromwlch af. die in de drie sets slechts 6 games kon winnen. In de halve finales van het dames en kelspel is het al Amerika wat de klok slaat. Louise Brough. de tltelhoudster. speelt tegen Pat Todd, en Margaret Du- I pont Osborne komt uit tegen Helen Rlh- bany. WIELRENNEN Onjuiste geruchten over van Gelderen. In de afgelopen dagen deed het hardnekkige gerucht de ronde, dat de Zeeuws-Vlaamse renner Van Gel deren bij een ongeval zou zyn ge dood. In de loop van Maandag werd van vele zijden geïnformeerd of dit ge rucht waarheid bevatte. Tot onze vreugde kunnen we be richten, dat het gerucht absoluut uit de lucht is gegrepen. Van Gelderen verkeert in blakende welstand. Burgemeester W. H. Scholder, aan wien eervol ontslag werd ver- leend, is ruim 33 jaar burgemees ter van Renesse en 17 jaar burge meester van NoordweUe en Se- rooskerke geweest. Hij zal na 1 Juli nog eni ge tijd als waarnemend burge meester in functie blijven. Slechts node zal men in deze gemeenten de heer Scholder zien vertrekken, want hij was een zeer geziene fi guur, die ten allen tijde bereid was ieder met raad en daad ter zijde te staan. De heer Scholder werd 16 Juni 1884 in Den Haag geboren. Nadat hij zijn H.B.S.-diploma behaald had, is hij werkzaam geweest op de secretarie te Hof van Delft, waarna op 1 Mei 1916 zijn benoeming volgde tot burgemees ter van Renesse. Ook is hij sedert die tijd ambtenaar van de burgerlijke stand te Renesse. 1 Juni 1926 werd hij benoemd tot secretaris, welke functie hij tot 1 September 1932 vervulde. Op 6 Juni 1932 werd hij tevens burge meester van Noordwelle en Seroos- kerke. Onder zijn bestuur zijn er in deze gemeente verschillende belangrijke verbeteringen tot stand gekomen. Zo is Renesse uitgegroeid tot een bad plaats, die de laatste jaren* druk be zocht wordt. Door zijn initiatief zijn verscheidene toegangswegen naar het strand aangelegd. Voor het vele werk, dat hij voor dit doel verrichtte, werd een laan in Renesse naar hem ge noemd. Ook de aanleg van electrici- teit en de waterleiding werd door hem sterk gestimuleerd. In de oorlog is burgemeester Schol der 22 maanden onslagen geweest, nl. van Maart 1944 tot en met 1945. Di rect na de bevrijding is hy weer naar Schouwen teruggekeerd en nam hij weer met een bewonderenswaardige vitaliteit het „heft in handen". Vooral de woningbouw heeft hij krachtig ter hand genomen en door zijn toedoen zijn er sedert de bevrij ding reeds 24 nieuwe woningen ge bouwd. Grote belangstelling had hij voor het verenigingsleven en hij had dan ook in verschillende verenigings besturen zitting. Ondanks zijn 65 jaren speelt hij nog graag een partijtje tennis. Hy doet dit met veel ambitie en behoort nog al tijd tot de goede spelers. En zo gaat burgemeester Scholder thans heen. na een drie en dertig jarige ambtsperiode, om dc jaren die hem nog resten van zijn welverdiende rust te genieten! Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. M. R., te Terneuzen, thans gedeti neerd wegens zedendelict, 1 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met sftrek voorarrest. P. J. M, A„ te Hulst, thans gedeti neerd, wegens poging tot zware mishan deling, 6 maanden gevangenisstraf, waar van 3 maanden voorwaardeiyk proeftijd 3 Jaar. cn onder toezichtstelling R. K. re- classeringsvcreniging (met aftrek voor arrest). D. P. d. V., te Axel. wegens zedende lict, 6 maanden gevangenisstraf. J. E. t. H„ te Zierikzee. overtreding Jachtwet, 2 boeten resp van f 100.— of 30 cn f 30.of 10 dagen, met verbeurdver klaring van het inbeglag genomen jacht- terreur, welke door de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars en de directeur van het Stedchjk Museum in Amsterdam ten aanzien van exposi- tle-mogeiykheden wordt uitgeoefend. Dr. v. Velthoven (KVP) merkte ten aanzien van de onderwijzerssalarissen op, dat het accoord van September 1946 uit gangspunt moet zyn bij de besprekingen over de salarisherziening. Anders dreigt een nieuwe regeling voor dc ondcrwyzers een achterstelling te betekenen. Bij de docenten van het M.O. heerst ontstem ming over de salarissen. Het salarispeil vergeleken met dat van 1938 bedraagt thans, naar hy meedeelt 135 tot 140 pro cent. Dat is een grote achterstand bU het veel meer gestegen levenspeil. Dr. van Velthoven merkte nog op, dat het Westen cultureel door de centrale overheid sterk boven de randgemeenten wordt bevoordeeld. Hy acht een uitvoe rige documentatie door het ministerie noodzakelijk. Spr. stelde het bevolkings aantal in het Westen op 47' en dat in bedragen. De heer Schipper (AR) besprak het nijverheidsonderwijs. Hy wil het lager onderwys hier wel op 7 jaar houden, waarna 1 Jaar voorbereidend onderwijs op de Ambachtsschool, zodat toch 8 Jaar L.O. gehandhaafd wordt. Mr. Wendelaar (VVD) merkte op, dat door het tekort aan scholen en onder wijzers een toestand geschapen wordt, welke alarmerend is. Er is nu reeds een groot tekort cn ook in Indonesië zal er een groot aantal onderwijzers nodig zijn. Doortastende maatregelen zyn nodig. Spr. vroeg dc minister om alle politie- 11 ET I.K.O.R. Mr. van Walsum vroeg de aandacht van de minister voor het I.K.O.R., het Interkerkelijk Overleg voor de Radio. Het I.K.O.R. moet zich voor de radio kunnen uiten. Spr. hoopte, dat het over leg met de omroepverenigingen be vredigend zal verlopen en dat de gerechtvaardigde verlangens van de kerken zullen kunnen worden vervuld. Ook vertrouwde spr., dat de regering het I.K.O.R. nog recht in het definitieve ra dio-bestel zal verschaffen. De voorzitter schorste hierop de ver gadering tot Donderdag. Uitslag toelatings-eixamen Christelijk lyceum. Te Goes werd Woensdag de uitslag be kend gemaakt van het dezer dagen ge houden toelatingsexamen van het Chrts- teiyk Lyceum voor Zeeland. Er werden 62 candidaten geëxamineerd, waarvan er 12 werden afgewezen. De namen van de geslaagden zyn: Kees Mesu, Arnemuiden: Piet Kodde, Aagtekerke; Karei v. d- Berge. Taco Bosma. Jan Ton Buijsse, Wim Doekcs, Koble Donner, Paula Faas- se, Saris de Fljter. Hans Jeremiasse, Chris Korstanje. Tiny Mol, Kees van der Peyl. Henk Pietersc. Rein Scheele, Henk de Smit en Els Wisse, allen te Goes: Saar Bostelaar, Ada van dec Leek_en gelkerke, te '6-Gravenpolder: Dammis van der Staay te Krabbendijke; Rienus Polderman en Dirk Poley te Kruiningen: Hans Kooman te Marken; Jaap Boen der. Nellie Deurlóo, Corry Jonker, Theus Kamermans. Marykc Luyendyk, Ria van de Poll. William Rothuizen en Hannie Wattel te Middelburg; Willy de Jager te Nieuwdorp: Carel Hondius te Oostka pelle; Hillie Bouma te Ovezande; Truus Arendse. Ko Huson, Riet Los en Sjaak Wouters te Souburg; Piet Fcy. Nel van Mourlk. Wim de Muynck. Wim Poppe en Co Suurmond te Vlissingen; Tiny Oost te Wemeldlnge; Jaap van Iwaarden en Wim Pols uit Yerseke. Cursus verlichtingstechniek. Te Middelburg, Terneuzen en Goes werd een practijkcursus georganiseerd voor verlichtingstechniek. De cursisten hebben thans exa men afgelegd cn aan de volgenden kon een diploma worden uitgereikt: Mej. R. Bolier; de heren J. v. d. Aa; J. Adriaansen; G. Eykelenboom; A. Geensen; J. Mennes; P. Boone; F. Hoorn; L. Kunst en A. Louwerse te Middelburg. G. v. d. Bosch; I. M. v. d. Berg; M. v. d. Berg; P. J. Caste- leyn; A. C. Willemsen en S. Linders te Vlissingen. M. v. d. Berg; L. Vuyk; J. Vader; A. Colijn; C. Mol cn H. Vis ser te Goes. G. Koogers en C. Mol te Oudelande. H. van Antwerpen te 's-Heer Arendskerke. J. van Willigen van Strien te Kapelle. C. W. Leynse te Zoutelande. A. Jelema; C. van Rot ten en P. Maranus te Domburg. M. J. Roelse te Westkapelle. A. de Ligny te Oostkapelle. D. J. Kesteloo te Ga- pinge. J. Lauwers; F. v. d. Velde; J. P. Tazelaar; J. Francois; Th. de Vos en H. Voorhands te Terneuzen. P. Millenaar; J. de Kleyn en A. Leen- houts te Sluiskil. A. C. Risseeuw en D. C. Kayzer te Zaamslag. J. P. van Sorgen te IJzendijke. K. Hamelinck; H. Vervaert; S. Brevet te Sas van Gent. P. Polspoel te St. Jansteen. A. E. A. Velleman te Hoek. A. L. de Kort te Hulst. P. E. de Broek te Sluis. H. A. van Iwaarden; G. Pieper; J. J. Pie per; M. Sonke te Krabbendijke. M. J. Geluk en W. J. de Groene te Wemel- dinge. J. Waterman en A. Schrier te Waarde. H. Kok; L. P. van Oeveren en J. Maas te Yerseke. H. J. Colijn te Kloetinge. C. Lighart-Schenk te Kruiningen. A. J. Ie Clercq en W. Hemelaar te Hansweert. P. dc Jonge en J. Wondergem te Lewedorp. J. La- bruyere te Arnemuiden. G. Kik te Nieuwland. ZEEUWSE BAKKERS WONNEN PRIJZEN OP DE BRF.BATO. Op dc dezer dagen te Breda gehouden bakkerstentoonstelling werden door Zeeuwse bakkers de volgende pryzen be haald: M. H. de Vos, Middelburg, ereprijs, in de afdeling banket met een inzending Piéces Montéej. Banket cacao-schiiderwcrk. eervolle vermelding, de heer B. Bonte te Terneu zen. Fantasie Polonaises, eervolle vermel ding. dc heer M. de Vos te Middelburg. Banket soiree-gebakjes, derde prijs, dc heer J. van Boven te Middelburg, Opgemaakte taarten geglaceerd, lc prijs de heer J. van Boven, Middelburg en de heer H. de Vos, Middelburg Opgemaakte tanrten 3e prijs, de heer W. v. d. Linde, Terneuzen. Opgemaakte taarten open confituur, 2o prgs, de heer M. de Vos, Middelburg. Gebakjes, de heer M. v. d. Linde, Ter neuzen. eervolle vermelding. St. Nicolaas- cn Kerstgebak. 3e prys, de heer L. v. d. Linde, Terneuzen. de heer H. de Vos. Middelburg. Cakes. 3e prys, de heer H. de Vos, Mid delburg. Tulbanden, de heer H. de Vos. Middel burg. Vol au vents, 2e prijs, dc heren A. cn B. Bonte, Terneuzen. Petits glacé's, 2c prys, de heer J. de Lange, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5