Nieuws uit Zeeland LANDDAG CHR. VROUWENBOND CHR. LANDARBEIDERSBOND HIELD ZOMERDAG TE GOES MODE-PARADE B!J DE ASCOT-RACES DOKTERS-ASSISTENTE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 JUNI 1949 Overvolle Jacobskerk te Vlissingen Veertien honderd (Lamos vulden Woensdag de Jacobskerk te Vlissin. fen, waar de gewesten Zeeland en Weet Noord Brabant van de Ned. hr. Vrouwenbond vergaderden ter inleiding van de laiuldng, die te Vlissingen en Domburg gehouden werd. nesië en verzekerde geen dieper ontroering gekend te hebben aan wanneer die mannen in een kerk- dienst, kort voor een militaire ac tie zongen „Vaste rots van mijn behoud.'7 Nadat op verzoek van ds. Siüevis was gezongen „Mijn Schilt en ae betrouwen eindigde hy met gebed. De gewestelijke presidente, mej. J. J. Conner opende de vergadering met schriftlezing en gebed, nadat tevoren het Wilhelmus was gezon gen. Zij herinnerde er aan, hoe twee laar geleden ook een landdag op Walcheren werd gehouden en dat toen de afdeling Middelburg als gas tv rouwe optrad. Walcheren had zich toen nauwelijks hersteld van het oorlogsleed, maar thans is het op weg weer het mooie eiland van vroeger te worden. Mej. Donner wees op het groei end ledenaantal van de bond. waar bij zy er de nadruk op legde, dat de kracht niet schuilt in het aantal maar in het gemeenschappelijk ge loof. DS. SILLEVIS SMITH. Het woord was daarna aan de hoofdvlootpredikant ds. J. Sillevis Smith, die sprak over het leven van onze marinemannen en militaren in Indonesië. Hy had met graagte de uitnodi ging naar Vlissingen aanvaard want- ,,hoc kan een marineman iets wei geren aan Zeeuwse vrouwen, die de moeders zijn geweest van zovele mannen, die de marine hebben groot gemaakt." Spr. herinnerde er aan hoe het volk van Nederland ln de bange oorlogsjaren weer leerde bidden en toen uitkomst kreeg. Duizenden zijn daarna gegaan naar Indië om aan de daar wonen de rijksgenoten vrede, recht en wel vaart te brengen. Inplaats daarvan is verwarring gekomen. Naast droefenis is er echter oo.> winst De tienduizenden, die straks terugkomen of reeds gekomen zijn, wcraen gestaalde mannen met een verruimde blik. Zij zullen een schild zijn voor de natie en zn zullen de liefde en de dankbaarheid van het land waar zy vertoefden, in hun hart bewaren. GEEN BESEF. In het buitenland beseft men niet altijd wat het Nederlandse volk aan Indonesië bindt. Spr. wees er op hoe Amerika op de PhilippUnen eerst dc dollar vei lig stelde door economische privile ges. daarna dc kanonnen veilig stel de door bases te verwerven en toen zei: „Hijs nu maar je vlag en laat het volk maar naar de hel lopen." God moeten we dankbaar zijn, dat het Nederlandse volk anders rea geert dan de Amerikanen. Wijzend op het grote werk. dat reeds in ln- dië werd verricht en op het om vangrijke zendingswerk, dat in het verloden t« veel verwaarloosd is, Ïleitte spr. voor het gedenken van □donesie in het gebed. Hy beschreef het leven van de mannen ln Indo- Zoon van Monroe overleden. Te Jacksonville, in de Amerikaanse staat Florida is majoor Edward Mon roe. die beweerde 133 jaar oud te zijn overleden. Majoor Monroe zeide een zoon te zijn van de de president der Ver. Staten James Monroe, die van 1817 tot 1825 Amerikaans staats hoofd was en de bekende Monroe- leer heeft opgesteld. Volgens majoor Monroe zou ny zyn militaire loop baan zyn begonnen tydens de oorlog tussen de Ver. Staten en Mexico, die van 1845 tot 1848 werd gevoerd. Vaticaan wil Tsjechische Katholieken steunen. Te Vaticaanstad Is bekend gemaakt dat de Vaticaanse radio-omroep zyn uitzendingen naar Tsjecho-Slowakye binenkort van twee op zeven per week zal brengen. Het doel hiervan is de Tsjechoslowaakse bisschoppen in hun stryd tegen de regering te Praag te steunen. MARINE-oefeningen DE WESTERSE U* De gecombineerde oefeningen van de vloten van de Westerse Unie zul len op 1 Juli beginnen. Voor dc eerste grote oefening zal een convooi met escorte schepen op 4 Juli zee kiezen en koers zetten naar de Golf van Biscajc. In de avond van de 6e Juli wan neer het convooi niet meer in volle zee is. doch onder de kust van het Kanaal, begint een volgende oefening. Bommenwerpers, motortorpedoboten en onderzeeboten zullen hun aanval len doen en het convooi zal de hulp ontvangen van jachtvliegtuigen van de R. A. F. en vliegtuigen van het Coasstal Command. Op 7 Juli lopen alle schepen de ha ven van Portland binnen en worden de resultaten der oefeningen bespro ken en geanalyseerd. Totaal nemen 98 oorlogsschepen aan de manoeuvres deel t.w. 51 Britse, 28 Franse. 15 Nederlandse en 4 Belgi sche. Deze schepen zijn te verdelen in 12 groepen variërend van de giganti sche vliegkampschepen tot de kleine mijnenvegers. In de grootste klassen treft men alleen Britse en Franse schepen. De Nederlandse bodem Tromp is ingedeeld b(J de kruisers. NAAR DOMBURG. Mevr. Blanken, presidente van de afdeling Vlissingen, sprak daarna een welkomstwoord namens de af deling Vlissingen. De bezoeksters verlieten daarop de kerk om zich te verenigen aan een koffietafel. Te half twee begaf het gezelschap zich naar Domburg, waar thee werd opgediend en een wandeling van Oostkapelle naar Domburg werd gemaakt. Na een bezoek aan het strand volgde te half vijf een slotwoord op de Hoge HU. J' Ondernemende 67-jarige wandelaar. Zoals men weet zullen op 9 Ju li a.s. de Hermandadtochten van het Fcyenoordsladion uit worden gehouden over de afstanden 15 en 30 km.. De 67-jarige heer H. J. Wuystcr te Rotterdam vindt die afstanden te kort. maar toch wil hij zijn steentje voor het goede doel bij drage». Daarom heeft hy besloten cr 450 km. van te maken. Deze ve teraan heeft nl. het voornemen de Eiffeltoren tc gaan Bekijken en daartoe trekt hy Zondag 3 Juli per trein naar Parys. Heeft hy dit wereldwonder aanschouwd, dan gaat hy de Maandag daarop om zeven uur wandelende uit Parys. Dinsdagmiddag hoopt hy te Char leroi tc arriveren en Woensdag morgen om zeven uur start hy in de richting Brussel, waar hy Don derdagmiddag hoopt aan te ko men. Vrijdagmorgen vertrekt hy vandaar, maar nu om negen uur. anders komt hij de volgende dag te vroeg in Rotterdam om met de anderen by het Stadion te fi nishen. Zaterdagmiddag tussen 5 en 7 uur hoopt hy het Stadion bin nen te komen, om zyn medaille in ontvangst te nemen. De heer Wuyster zal dit jaar voor de veer tiende maal aan de vierdaagse deelnemen. NIEUWE BOEKEN „DE SPOORWEGEN IN NEDERLAND". Met medewerking van de N.V. Ned. Spoorwegen is een lijvig en rijk ge ïllustreerd boekwerk uitgegeven, waarin een overzicht wordt gegeven van het huidige spoorwegbedrijf, de geschiedenis hiervan en de toekomst plannen. Bovendien worden in korte artikelen toeristische bijzonderheden gegeven van de voornaamste steden en van de Nederlandse provincie's; het laatste van deze reeks getuigt van een bijzondere waardering voor Zeeland. (Uitgave: Alg. Publiciteits- kantoor, Amsterdam). „MUIZEN EN MENSEN" DOOR JOHN STEINBECK. Door de Wereldbibliotheek N.V. te Amsterdam is in een goedkope uitga ve een herdruk gegeven van Stein beck's voortreffelijke novelle. De ver taling van Clara Eggink maakt „Of mice and men" in het Nederlands toe gankelijk voor ieder en dat is slechts toe te juichen. STEUN WETTIG GEZAG. Uitgaande van het Nationaal In stituut „Steun Wettig Gezag zal de staatsecretaris van oorlog op 1 Juli voor Hilversum II te 19 uur 15 spreken over „Vrijwilligers voor!" De jaarlijkse Ascot ra ces vormen in Engeland het hoogtepunt op paar densport- en modegebied. Hier is het waar de Con dense society critiseert en becritiseerd wordt. Deze critiek valt niet altijd even gunstig uit en uiter aard zijn het de dames, die het vlugst geneigd zijn een hoed of japon van een harer vriendin nen af tc keuren. Vaak tvaar de heren, die de ra ces bezoeken, een goed keurend gemompel laten horen, ontlokt hetzelfde japonnetje of hoedje aan de dames de bitse opmer king: „Hoe kan iemand met zoiets lopen". In vele gevallen hadden de da mes gelijk. De hoeden en toiletten, die te Ascot werden gedragen, waren stuk voor stuk uitermate kostbaar, maar vaak te vens erg lelijk. Zeer voordelig viel de critiek uit voor het meis je, dat in een eenvoudig japonnetje van witte zü- de met fijn wit kant ge garneerd, verscheen (links boven). Zij droeg er een wit crêpe hoedje bij en witte handschoe nen, die tot ongeveer de elleboog reikten. De draagster van het grijs met zwart gestreepte toi let (midden boven) kon ook de toets der critiek doorstaan. De japon werd over het algemeen mil der beoordeeld dan de grote strohoed, die met tule was overspannen.— Het hoedje rechts boven ivas een succes, doordat het geheel bij de races was aangepast. Immers, de grote veer bracht de vraag, die in vele harten brandde: „Welk paard wint de race?", tot uit drukking. Heel wat minder goed kwam de exotische hoed links onder er af. Evenals het tasje was de hoed gegarneerd met een enorme tros fruit. Ook het toilet midden onder werd niet algemeen bewonderd. Hoewel de a-symetrische halslijn tot de laatste snufjes behoort, hou den de meeste vrouwen zich liever bij de symetrische halslijn, die toch ook tal van variaties biedt. Dan was er te Ascot nog iets te zien, dat de heren in extase bracht, maar wat de dames een gevoel van afgrijzen be zorgd, het was de doorzichtige tas (rechts onder). Voor de heren vormde dit een waarlijk genot, dat gelijk stond aan de ontsluiering van een geheim; want welke vrouw staat toe dat er een blik in haar tasje wordt geworpen? Practisch geen een. Immers de tas is het enige, waar de vrouw ongestoord haar kleine geheimpjes (o.m. op het gebied van make-up) kan bewaren. En dat laat zij zich vast nooit afnemen! FEUILLETON door ADELAIDE HUMPHRIES „Natuurlijk". Ze wist dat hij dit vroeg omdat hij het móest weten, op dezelfde manier als zy klaarheid móest hebben over haar zelf en Eric. Ben kon evenmin als zij verder le ven zonder zekerheid te hebben. En daar Janice nu wist hoe ellendig die onzekerheid kon zijn, voegde ze er aan toe: „Het spijt me, Bengy, wer kelijk". Haar ogen die naar hem op keken spraken duidelijke taal. Hij deed bijna een stap naar haar toe omdat hij in haar eerlijke, heldere ogen zag dat ze het werkelijk naar vond. Ze wilde hem geen verdriet doen. Het speet haar. Ze was zo op hem gesteld, dat hij haar misschien wel zou kunnen overhalen als hij die stap voorwaarts deed, haar aanraakte en nog een beetje met haar sprak. Maar neen dat ging hy niet probe ren, hij wilde Janice niet hebben als ze er zelf niet zeker van was dat ze hem ook wilde. Haar geluk niet het zijne ging voor. Dat was wat liefde in Ben's ogen betekende. Dus liet hij het moment voorbijgaan. „Het is nu te laat om spijt te heb ben, Janice", zei hij. „Maar zorg er nu voor dat het ook niet te laat wordt om gelukkig te zijn. En als je ooit tot de ontdekking komt, dat je dat niet kunt zyn, nou, ik zeg het misschien niet erg goed, maar dan weet je wel dat ik er er altijd zal zijn om aan dat geluk van jou te doen wat in myn vermogen ligt". Niets had haar dieper kunnen tref fen. Het was onmogelijk om iemand te bedanken die zo onzelfzuchtig van je hield. O, waarom kon ze toch niet op Ben verliefd worden? Dan zou niemand verdriet hebben. Dat was overigens een vraagstuk waarop alleen de toekomst een ant woord kon geven. En wel de zeer na bije toekomst. Want Janice had beslo ten, dat ze morgen dat gesprek met i Eric moest hebben en dan de uitein- 1 delijke beslissing moest vallen. Ze had daartoe besloten niet alleen terwille van haarzelf, maar ook ter- wille van alle anderen, die erbij wa ren betrokken, nl. haar eigen familie, Eric's vrouw en Ben. HOOFDSTUK XIII. „Zie je", legde Ben aan Albie uit, die hij toevallig tydens de lunch pauze had ontmoet en die hem had meegetroond naar de dichtstbijzijnde cafétaria voor een broodje en een glas melk. „Ik dacht dat hij een vent van niets was. Als hy dat werkelijk was geweest, had ik iets kunnen be ginnen, hem uitdagen voor een duel of zoiets. Maar hij schijnt met Janice te willen trouwen zodra zijn vrouw hem vry laat. Hij wil geen avontuur tje met je zuster. Hij is van plan het fatsoenlijk te doen, met de Burger lijke Stand". Ben trachtte dit alles zowel tot zijn eigen tevredenheid als die van Albie uiteen te zetten. Hij moest toch tevreden zijn nu Janiec hem had verteld dat alles in orde was, dat dokter Holbrook met haar wilde trouwen. Hij behoorde nu edel moedig te zijn en blij terwille van Ja nice. Maar Ben voelde zich helemaal niet edelmoedig; hij voelde zich aller ellendigst Hoewel dokter Holbrook nu wel bewezen had geen „vent van niets" te zijn, verlangde Ben er toch nog hevig naar hem een flinke kaak- stomp te verkopen. „Ik dacht dat Janice ziek was", zei Albie, terwijl ze nadenkend aan haar rietje zoog. „Toen ze me laatst haar lamé-blou- se cadeau gaf! Ik bedoel niet dat Ja nice gierig is. Maar het was de ma nier waarop ze het deed, alsof het haar niets meer kon schelen wat ze weggaf. Nu weet ik dat ze zichzelf niet is ze vergooide zich nota bene aan een man, die oud genoeg is om haar vader te kunnen zijn en dat ter wijl ze zo'n reusachtig aardige kerel als jij bent zou kunnen krijgen. Ik begrijp Janice gewoon niet, al is ze dan ook mijn zusje". „Dank je wel!" antwoordde Ben somber. Hij was dankbaar voor haar steun, maar het hielp hem niets. „Ze zegt, dat ze van me houdt, dus je moet het haar maar niet al te kwalijk nemen". Hij lachte zonder humor. „Maar ze zegt dat ze verliefd is op de dokter. Ze beweert, dat daar verschil in is". „Dat Is er ook", vond Albie, „maar ik geloof, dat Janice de zaak door elk aar haalt. Janice is zo geweldig aardig, weet je, zó aardig dat ze eigenlijk een beetje naïef is". Uit Albie's manier van doen bleek, dat ze, hoewel jonger in jaren, ouder was dan haar zusje ooit zou worden. „Ik zou veel liever trouwen met de man van wie ik hield, dan met de man op wie ik verliefd was", ging ze wereldwijs voort. „Als je zo in een verliefdheid ploft, moet je er ook op een goeie dag weer uit vallen, weet je. Het is net zoiets als de zwaartekracht. Wat jij moet doen, Ben", verklaarde ze, na een laatste luidruchtig trekje aan haar rietje, „is in de buurt blijven tot dat gebeurt". „Me dunkt, dat ik lang genoeg in haar buurt ben gebleven, zolang als ik me kan herinneren". „Dan is het zo'n gewoonte geworden dat je er toch niet mee kunt breken, zelfs al probeer je het". Hij wist, dat Albie gelijk had. Zelfs wanneer Janice trouwde met de dok ter zouden zyn gevoelens toch niet veranderen. „Wat doet het er toe", vroeg Albie luchtig, „dat Janice met de dokter trouwt, als je toch weet, dat het niet voorgoed zal zijn en je haar tenslotte toch zelf zult krijgen?" „Dat maakt voor mij een groot ver schil". Ben fronste zijn wenkbrauwen. „Niet onr de reden die jij veronder stelt ik ben gek genoeg om Janice nog te willen hebben al was ze met een half dozijn andere kerels ge trouwd geweest. Maar ik wil zo graag dat haar huwelijk met wie dan ook gelukkig zal zijn. Ik zou Ja nice nooit ongelukkig willen zien'". Albie keek hem treurig aan. (Wordt vervolgd). Nederland, Frankrijk en België neme n deel aan de luchtverdedigingsoefe. ning, „Foil", genoemd, die beoogt verdediging van Engeland tegen lucht, aanvallen. Jagers en luchtafweergeschut moeten de verdediging vormen tegen aanwillen door bommenwerpers. Naast Engelse bommenwerpers zijn er ook „Suporforts" uit de Verenigde Staten. De Nederlandse luchtmacht neemt deel aan deze achtdaagse Iuchtmanoeuvres met straaljagers van het 323ste eskader. Boven: leden van de Nederlandse luchtmacht op Thorney Island, terwijl zij instructies krijgen van hun commanderende officier. Onder: de Nederlandse straaljagers, in Unie opgesteld op Thorney Island tydens de Iuchtmanoeuvres van de Westerse Unie. WALCHEREN Vlissingen KOSTELOZE INENTING POKKEN. Dinsdag 5 Juli om 15.30 uur bestaat er in het ziekenhuis ,,St. Joseph" te Vlissin gen gelegenheid tot kosteloos inenten en herinenten tegen nokken. Woensdag 6 Juli bestaat hiertoe om 15.30 uur gelegenheid in het. verenigings gebouw in het Havendorp. De Vlissingse PTT-ers behaalden Zater dagavond een verdiende 41 zege op hun Middelburgse collega's. De strijd ging aanvankelijk gelijk op en na een kwartier spelen wist Middelburg de lei ding te nemen (01). 5 minuten later scoorde Mabelis de geUjkmaker (1—1) met welke stand de rust aanbrak, In de tweede helft was Vlissingen het meest in de aanval en geleidelijk werd de stand tot 41 opgevoerd, met welke stand het einde kwam. Middelburg WEDVLUCHT. Dezer dagen hield de vereniging van post- duivenhouders „De Telegraaf" te Middel burg een prijsvlucht met ouge duiven van St. Denis (Fr.) uit. afstand plm. 300 km. De duiven werden te 8 uur in vrij heid gesteld. De eerste duif werd te Mid delburg geconstateerd te 12 uur 12 min. en 47 sec., snelheid 1189.70 m. per min. Laatste prijsduif 13 uur 44 sec., snelheid 989.92 m. per min. De eerste 10 prijzen werden als volgt behaald: M. Wattel, Middelburg 1 en 4; Adr. van der Hooft, Veere 2; J. A. Min- neboo, Veere 3: H. Verhage. Middelburg 5 en 9; R. Dirven, Middelburg 6 en 7; A. Steketee, Souburg 8 en C. Schipper, Kou- dekerke 10. SCHOLIEREN UIT KAMPEREN De leerlingen der hoogste klassen van de Chr. school aan het Zand te Middelburg hebber, onder leiding van de twee onderwijzers en enkele as sistenten ln de afgelopen week een kampeertocht per fiets gemaakt naar Burgh op Schouwen. De jongens en meisjes hebben in de uitgestrekte duinen en bossen, waaraan Schou wen zo ryk is, volop genoten, Onder meer werd een leerzaam bezoek ge bracht aan de meeuwenkolonies en de vuurtoren bij Haamstede. Opge wekt, bruinverbrand en voldaan lieer den de kinderen naar de schoolban- ken terug. SCHOOL-KORFBALCOMPETITIE De wedstrijd voor de school-korf- balcompetitie tussen de Rijkskweek school en de Chr. Kweekschool te Middelburg is met een 2-0 overwin ning voor eerstgenoemde geëindigd. Vrouwenpolder GEITENKEURING. Zoals gebruikelijk werd te Vrouwen polder de jaarlijkse geitenkeuring gehouden. Er waren 14 geiten en 4 lammeren aangevoerd. De prijzen werden toegekend aan: 4 lammeren: le pr. P. Wondergem, 2e pr. P. Pol derman Jz.; 2 eenjarige: le pr. A. Osté; 1 tweejarige le pr. A. Osté; 11 oudere geiten: "le pr. P. Boone. 2e pr. J. Pleyte, 3e pr. J. de Voogd, 4e pr. C. Vermeulen, 5e pr. Jac. Geert- se. 6e pr. P. Duvekot Wz. Een geit van J. Pleijte werd in het stamboek opgenomen. Westkapelle UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Westkapelle plaats hebben voor zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers op Vrijdag 1 Juli. Aan de beurt zijn de letters L t/m Z. Geslaagde bijeenkomst in het Schuttershof. De Zeeuwse afdelingen van de Ne derlands Christelijke Landarbeiders- bond waren Dinsdag in de tuin van het Schuttershof te Goes bijeen voor het houden van hun zomerdag. Onge veer 800 leden en belangstellenden namen aan deze dag deel. De leiding berustte bij de Zeeuwse secretaris van de N.C.L.B., de heer A. Vinger ling uit Goes. Deze sprak een kort openingswoord, waarna het hoofdbe stuurslid de heer H. v. d. Linde uit Zwijndrecht sprak over het onder werp „Mensen in 's Konings dienst". In deze wereld zo zeide de heer v. d. Linde, wordt met God weinig rekening gehouden. Men leeft in een angststemming, omdat men bange voorgevoelens heeft van naderende onheilen. De werkloosheid dreigt, er zijn stakingen, er is geweld. Is het echter wel nodig bang te zHn, zo vroeg spreker, zij, die God kennen weten immers, dat Hij regeert. Wjj staan in Zijn dienst, in 's Konings dienst. De heer v. d. Linde wees op het vele, dat voor die landarbeiders is tot standgekomen en besloot met een propagandistisch woord. In een kernachtig betoog behandel de de propagandist van de N.C.L.B.. de heer A. Aldervliet „Waarom lid van de N.C.L.B.", Men mag niet ver geten zeide spreker, hoe het vroeger strijd heeft gekost om te geraken tot betere voorwaarden voor de land arbeiders. Speciaal de jongeren moe ten dit begrijpen, want zij aanvaar den alles maar al te dikwijls als van zelfsprekend. REDE DE HEER OUDEKERK Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer H. Oudekerk, secreta ris-penningmeester van de N.C.L.B. Deze sprak over „Waarom het ging en waarom het gaat." Hierin wees de heer Oudekerk op het verschil tussen do moderne en de christelyke vakbondorganisaties. Ondanks de ve le moeilijkheden hebben de pioniers van de N.C.L.B. doorgewerkt en zij deden het in het geloof. Spreker herinnerde er aan, dat de N.C.L.B. thans 28.000 leden telt en het C.N.V. 150.000. Voorts behandel de de heer Oudekerk de aanval van de heer Vermeulen in Genève op de R.K. vakorganisatie. Hij zag hierin een poging tot gelijkschakeling. Het gaat hier om de handhaving van de grondslagen van ons volksleven, zei de de heer Oudekerk. Hy besloot met de opwekking tot activiteit. Met het zingen van het Wilhelmus werd de geslaagde zomerdag besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4