NIEUWS UIT ZEELAND CHR. BOEREN UIT NEDERLAND TE MIDDELBURG BIJEEN Mr. Dr. A. J. J. M. Mes wordt rijksbemiddelaar. VEERSE BEIAARD JUICHTE! Wereldluchthaven wordt geleid door een Zeeuw. WALC «EREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 JUNI 1949 Principiële openingsrede van de heer Chr. v. d. Heuvel I)«* landelijke jaarvergadering van de Christelijke Boeren, en Tuin. dersboiul. die Dinsdagavond reeds was begonnen, werd Woensdagmor gen in de grote Schuttershofzaal te Middelburg onder grote belangstel, ling voortgezet. De voorzitter, de heer Chr. v. d Heuvel uit Leiden, sprak een kort welkomstwoord, waarin hy de vele autoriteiten welkom heette, o.a. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, de burgemeester ,van Middelburg, jhr. mr. \V. C. Sandberg tot Essen- burg. de heer van Maastricht, vice-voorzltter en dr. Rooyalikers. secre- taris van de Stichting voor de Landbouw', en het Zeeuwse Kamerlid mr. baron W. F. E. v. d. Feltz. Ter gelegenheid van de Jaardag van Z.K. H. Prins Bomhard werd onder applaus besloten een telegram van ge. lukwens en aanhankelijkheid aan Z.K.H. te zenden. Nadat de voorzitter van de afde ling Zeeland, de heer C. de Putter, op prozaïsche en poëtische wHze de aanwezigen welkom had geheten, sprak de landeltyk voorzitter, de heer v. d. Heuvel de openingsrede uit. In deze uitvoerige rede behandel de de heer v. d Heuvel diverse pro blemen op sociaal en economisch terrein. Er z\]n, zo zeide hy, in de iaren, die achter ons liggen vele so ciale voorzieningen getroffen en wy zullen In de toekomst onze houding ten opzichte van de sociale politiek moeten handhaven, d.w.z. wy moe ten een bewust christelijk sociale politiek voorstaan. De heer v. d. Heuvel waarschuw de tegen het manipuleren met vage begrippen, want, zo zeide hij, onze houding zal concreet moeten zijn. Zo zien we ons b.v. voor de con crete vraag gesteld: Hoe moet het verder met het opvoeren van de las: der sociale verzekeringen. Deze last ls reeds zeer hoog en de grens hiervan is zeker bereikt. Wanneer het bedrijfsleven niet in staat is de lonen op te brengen plus nog de 40 van de sociale lasten, cian zal dit, zo meende de heer v. «1. Heuvel, werkloosheid met zich mede brengen. Meer sociale lasten mogen daarom niet meer op de be drijven drukken De heer v. d. Heuvel behandelde voorts het pensioen voor de zelf standigen en zette uiteen, waarom hieraan door het hoofdbestuur van dc C.B.T.B. geon medewerking wordt verleend De voornaamste bezwaren zijn. dat het niemand toekomt aan diegenen, die tie positie van zelf standigen hebhen gekozen, voor te schrijven, hoe zy hur, oudedagsvoor ziening willen regelen en dat het niet verantwoord is van de kleine boeren 125 premie te vorderen. DE KLEINE BOEREN. Wat betreft de positie der kleine boeren, meende de heer v. d. Heu vel. dat gezocht zal moeten worden naar een productenregeling. waar- In met de positie van de kleine ooe- ren is rekening gehouden. Voorts behandelde de heer v. d. Heuvel enkele economische aange legenheden, zoals Marshall-hulp en Benelux. Ten opzichte van de toe komstige landbouwpolitiek vroeg de voorzitter zich af of de Nederland se agrarische gemeenschap wel in staat ls, weer zelf in de volle zin van het woord ondernemer te zijn. Dit zal een moeilijke opgave zijn na vjjftien jaar verslappende agra rische politiek. De C.B.T.B. staat hier voor een grote opvoedende taak. Tenslotte ging de heer v. d. Heuvel dieper in op de verhouding Staat en Maatschappij, waarbij hij er zeer sterk de nadruk op legde, dat de C.B.T.B. leeft en werkt uit het Christelijke beginsel van „Sou- verelnltelt in eigen kring." De we reld gaat weliswaar in een andere richting, maar wij zullen voor dit beginsel blijven strijden, zeide de heer v d. Heuvel. Spreker zeide. dat er voor de C.B. T.B. redenen tot dankbaarheid wa ren hij noemde in dit opzicht de 90 scholen van de organisatie maar waarschuwde voor zelfvoldaanheid. Het doorbraakgevaar is nog niet voor bij. Nadat de heer v.d. Heuvel de oud voorzitter van dc Zeeuwse afdeling, de 81-jarige heer C. P. Vogelaar uit Krabberidijke, had begroet, werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Deze wees op het herstel van Zeeland en dankte Je niet-Zeeuwen voor de gastvrijheid, die men had verleend aan de Zeeuw se bevolking in de dagen van strijd. Voorts werd nog gesproken door de burgemeester van Middelburg, jhr mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, door de heer Maastricht van de Stich ting van de Landbouw, door de hoe: mr. baron W. F. E. v. d. Feltz en door de heer A. Vingerling, secr. van de Ned. Chr. Landarboidcrsbond, REDE PROF. v. d. KOOY. In de middagvergadering sprak prof. dr. T. P. van- der Kooy, hoog leraar aan de Vrije Universiteit tc- Amsterdnm over het eigendoms- vraagstuk. Prof. v. d. Kooy behandelde dit probleem gezien uit het licht van Schrift en historie en besprak aller eerst de geschiedenis van de eigen dom. Spreker ging hierbij terug tot de ec-rste Christengemeente in Jeru zalem en kwam tenslotte by de twee stromingen in deze tlld: het liberalis me met een onbeperkt bcschikkings. recht over de eigendom en het socia lisme, dat de goederen aan het par ticuliere bezit wil onttrekken ten bate van de gemeenschap. Het particuliere eigendom, aldus spr., ligt recd3 in de Scheppingsorde besloten en daarom is dit eigendom van hoge oorsprong, Tevens echter ligt in de scheppingsorde besloten, dat de mens een gemeenschapswezen is. By de hantering van het particu liere eigendom is het dus noodzake lijk rekening tc houden met de an der. Het individualisme in 't particu lier bezit is evenzeer fout als het collectivisme. Beide groepen brengen gevaren met zich mee. Na de rede van prof. v. cl. Kooy zong het dameskoor van het Zuid- Bevelands S. capellakoor onder leiding van de heer Jac. H. Tamminga en kele liederen, waaronder het Zeeuw se Volkslied, Nadat nog het woord was gevoerd door de heer S:. Phaff namens de diensten van het ministe rie van landbouw en door verscheide ne afgevaardigden van zusterorgani saties. sprak ds. H Wiebosch. Ned. Herv. predikant te Biervliet een wij dingswoord. De vergaderingen werden bijge woond door afgevaardigden van de kerkeraden der Ned. Herv, kerk en de Gorcf. kerk te Middelburg. Des avonds was er een gemeen schappelijke maaltijd, waar verschil lende sprekers het woord voerden, o.a. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. „Aanval" van bommen werpers werd afgeslagen. De AXP-verslaggever. aan boord van de Piet Hein. seinde bij het krieken van de dag over de ma noeuvres der Westeuropesc Unie: „Woensdagmorgen werd het con- vooi. dat uitgebreid was eerst met 4 Belgische mijnenvegers en daarna met 3 Britse destroyers, aangevallen door vliegtuigen. Om kwart over vier meldde net radarschip Soemba vijandelijke vliegtuigen: Nederland se MitcneU bommenwerpers, die tien minuten later, laag over het water scherend, komend uit de richting van de Belgische kust. het convooi attaqueerden. Onmiddellijk vroeg de Tromp jagerbescherming van het dichtst bijztjnde bevriende vliegveld en inderdaad: elf Belgische spitfires kwamen het convooi te hulp, niet echter dan nadat de Mitchell bom menwerpers enkele malen laag over het convooi hadden gescheerd. Op een doel dat 500 meter achter de Piet Hein gesleept werd, werden tot tweemaal toe bommen gewor pen. Een half uur daarna waren snelle spitfires boven het convooi en werd de aanval der bommenwer pers afgeslagen. Om kwart voor zes werd het sein „all clear" gegeven Blank en zwart in Washington. Maandag en Dinsdag is het in ver scheidene openbare zwemgelegenhe- den tc Washington tussen jonge ne gers en blanken tot een handgei een gekomen. Groepen jonge blanken demon streerden tegen een poging van het beheer der parken en openbare plaatsen om het rassen-onderscheid, dat in de meeste parken en zwemba den van de Amerikaanse hoofdstad m acht wordt genomen af te schaf fen Ten gevolge van de voorgeval- n incidenten schijnen de bevoegde ambtenaren voorlopig van die beslis- •1)2 te hebben afgezien. KERKNIEUWS Classis Goes der Ned. Herv. kerk vergaderde. De Classis Goes van de Nederlands Hervormde Kerk benoemde in haar vergadering van Woensdag tot pri mus-lid van de Generale Synode mr. J. Sepers te Goes, tot tertius-lid van de Generale Synode de heer Israel te Ellewoutsdijk. Tot praeses van het Classicaal bestuur werd gekozen ds. A. Postma te Kamperland, tot asses sor van dit bestuur dr. W. Oost te Wemeldinge. Herbenoemd werden als leden van net Classicaal bestuur ds. A. Postma, se cundus ds. H. M. Strating. ds. J. H. Renting. secundus ds. W. A. Vrijlandt. de heer C. K. Maartcnse. secundus de heer J. Wabekc. Tot quaestor van het Classicaal bestuur werd benoemd ds. J. H. Renting te Heinkenszand. secundus ds. J. A. v. d. Ham tc Hans- weert. die eveneens werd aangewezen als secundus scriba. Voorts werden gekozen als secun dus leden om onmiddellijk op te tre den ds. E. J. P. Jebbink. Kapelle. dr. H. R. J. Reyenga. Yerseke en de heer D. Vleugel te Wolphaartsdijk. Als afgevaardigden naar het college van Commissarissen voor het Protes tants Sanatorium in het Zuiden wer den aangewezen de heren A. J. van Heel en K. T. Bakker te Goes, als leden van de Classicale Zendingscom missie de heren C. Philipse te 's-Heer Arendskerke en C. J. de Jonge. Alle voorgestelde reglementswijzi gingen werden aanvaard, waaronder ook die, welke een seminarie-oplei ding van vier maanden voor de Evan gelie-dienaren met zich mee zal bren gen. Voorts werd door de heer H. d'Oli- vat. secretaris van de Provinciale Commissie van Bijstand gesproken over het toekomstige werk van deze commissie. De heer I, v. d. Graaff, ouderling-afgevaardigde naar de Ge nerale Synode uit de classis Goes, sprak over hetgeen in dc laatst ge houden Synode-vergadering werd ge houden. NED. 1IERV. KERK. Beroepen le Poortvliet J. v. Vliet te Heilouw: te De Cocksdorp (toez.) W. A. Soesen cand. te Bllthoven; te Colijns- plaat J. B. Weener to Hcorjansdam. Bedankt voor Katwijk aan Zee (vac. Se pred.pl.) (2e mul) J. N. de Ruiter te Sneek. OEREF. KERKEN. Bedankt voor Bltja F. Strikwerda te 't Zandt (Gron.). GEREF. GEMEENTEN. Brocpen te Yerseke Chr. v. d. Woes- tijne te Ridderkerk. V Tabakswinkel in feesttooi. Een sigarenwinkelier in de Amsterdamse Jordaan heeft zyn vreugde over de opheffing der tabaksrantsoenering niet onder stoelen of banken gesto ken. Ter gelegenheid van de heugelijke datum van 1 Juli heeft hij een extra feestelijke etalage gemaakt met serpenti nes. confetti, vlaggetjes en na tuurlijk niet te vergeten met de rookwaren, die hij nu zon der bon mag verkopen. Hij heeft echter de nog komende moeilijkheden niet over het hoofd willen zien en daarom prijkt midden in de etalage op een groot bord hèt rijmpje: ..Het is nog geen rozengeur ten maneschijn" „maar we kunnen roken en [dat is fijn". NIEUWE BONNEN Geldig van 3 tot en met 16 Juli. Vlees: 201 vlees (A. B en D) en 203 vlees (D) 100 gram; 202 vlees (A en B) 300 gram. Kaas: 206 Alg. (A. B en D) 200 gram of 250 gram korstloos; 214 Alg. (D) 100 gram of 125 gram korstloos. Ryst: 204 Alg. (A, B en D) 250 gr. Van dc bonkaarten ZA t/m ZE, MD an MH 908 (bij/., arbeid, a.s, moeders en zieken) zyn de bonnen gemerkt R geldig De bonnen 184, 189, 190, 191. 193. 196, 197, 198 en 199 Alg. kunnen vernietigd worden. Bij besluit van de minister van So ciale Zaken van 25 Juni 1949 is met ingang van 1 Juli a.s. tot lid van het college van Rijksbemiddelaars be noemd mr. dr. A, J. J. M. Mes te Heinkenszand. Het betreft hier de vervulling van de vacature, ontstaan door het over lijden van Prof. mr. E. G. J. Gim- brère. hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool te Tilburg. Het ambtsgebied van de nieuwe rijksbe. middelaar omvat de provincies Zee land. Noord-Brabant. Limburg en dat deel van de provincie Gelderland, hetwelk bezuiden de Waal is gelegen Mr. dr. Mes werd op 18 Maart 1899 te Middelburg geboren, is leer ling van het Canisius-college te Nij megen en behaalde in 1925 te Leiden de titel van meester in de rechten. In 1926 volgde zyn benoeming tot burgemeester van Heinkenszand. In 1945 verzocht hij eervol ontslag uit die functie in verband met zijn ver kiezing tot lid van Ged. Staten van Zeeland. Dr. Mes was o.m. van 1937 tot 1948 lid van dc Tweede Kamer der Staten Generaal en is voorzitter van de Grondkamer van Zeeland, voorzitter van de vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Z. en N. Beveland en van de ver. voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord.Bevcland. Hij bekleedde voorts meermalen het voorzitterschap van arbitrage-commissies inzake loonge- schillen. Een juweel van een klokkenspel: aanwinst voor Walcheren. Toen «laar gistermiddag eensklaps reede Veerse beiaard hun bronzen lie «1e 35 klokken van de gorestau. lied over het aloude stadje, strooi. den, richtten de. blikken der hondcr den, die dit moment méé.beleefden, zich eensklaps omhoog en er zal wel niemand geweest zijn, die niet gegrepen werd en ontroerd door de schoonheid van dit klankenspel. De toren van het pronkjuweel van een stadhuis, waarop Veere kan bogen, die toren zingt weer en Veere is cr rijker door geworden. Trouwens niet alleen Veere zelf, maar geheel Walcheren. Weer is er iets van de oude glorie teruggekeerd en wie voortaan Veere be- zoekt cn cr later aan terugdenkt, die zal zich mede dc schoonheid van het klokkenspel herinneren. De genodigden begaven zich ver volgens naar buiten cn op het bor des van het stadhuis droeg dc voor zitter der Stichting Veere. ir. Klok- ke, dc bijééngcbrachte 4000 over aan het gemeentebestuur. Twee beiaardsconcerten per week Een groot aantal genodigden ver zamelden zich Woensdagmiddag in de raadszaal van het stadhuis, onder wie zich de heren A. Lockefecr en C. Hamelink. leden van Gedeputeer de Staten en de heer mr. B. W. Tellegen, Griffier der Staten, bevon den als vertegenwoordigers van 't provinciaal bestuur. Het woord werd hier gevoerd door jhr. I. F. den Beer Poortu- gael, burgemeester van Veere, die na een woord van welkom allereerst hulde bracht aan de Stichting Vee re, die sedert 1945 geijverd heeft voor de restauratie van hef klokken spel en dit streven thans met suc ces bekroond ziet. 4000 bracht deze Stichting bijeen van de 15000. die voor de restauratie vereist wa ren. Het Rijk droeg 9000 bij, ter wijl provincie en gemeente leder 1000 gaven. Dat de beiaard thans gereed is, verheugt geheeel Veere zo zeide de burgemeester, die opmerkte, dat de toren een vingerwijzing is tot gees telijke verheffing, terwijl het klok kenspel daartoe maant. Vijf en der tig klokken zijn er nu weer. Eén ontbreekt er nog aan. De grote, oude luidklok uit 1594 is een mu seumstuk geworden. Vervolgens deelde de burgemees ter mede, dat als speelliederen zijn uitgekozen: „Dankt, dankt, nu allen God" en „Wie gaat mee' over zee", die resp. op de hele en de halve uren zullen weerklinken. Ten slotte citeerde spr. het be kende gedicht „Het carillon" van Ida Gerhardt. Dr. J, van der Eist wenste Veere namens de Ned. Klokkenspel-vereni ging geluk met het herstelde caril lon en deelde mede. dat de klokken een zeer fraaie klank hebben. Landbouwattaché's bezochten Zeeland. Dinsdagavond en Woensdag heeft een aantal landbouwattaché's van de Nederlandse ambassades en gezant schappen in de Europese landen een bezoek aan Zeeland gebracht. Dins dagavond arriveerde het gezelschap, dat werd vergezeld van de chef van de buitenlandse voorlichtingsdienst van Landbouw en Visserij ir. A. II. Jelstra, te Yerseke. waar dr. Korrin- ga een interessante lezing hield over de problemen van de oester- en mos selcultuur. Voorts werd een bespre king gehouden met enkele letdingge- vende figuren uit de Zeeuwse land- bouwwereld. Woensdag werd eon bezoek ge bracht aan Kapelle-Biezelinge, waar onder leiding van de heer Dekker de veilingsgebouwen werden bezichtigd. Daarna was de Wilhelminapolder aan de beurt, waar de directeur van dc polder, de heer A. Minderhoud het gezelschap ronleidde. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan Walcheren. De leiding van de laatste excursie berustte bij de Rijkscultuurconsulent voor Zeeland, ir, A. Francke. De at- taché's, waarvan het merendeel na de bevrijding nog niet op Walcheren was geweest, bleken zeer onder de indruk van de problemen, waarvoor men zich op dit eiland ziet gesteld. Het gezelschap is vanmorgen naar Noord-Brabant vertrokken. Beslag gelegd op de „Ogna". Door een deurwaarder uit Middol- burg is vanmorgen vroeg beslag ge legd op het Noorse s.s. „Ogna", dat deze week bij Hoedekenskerke in aanvaring kwam met de lichter Dam- co I, die daarbij zonk. De „Ogna" was op de terugreis van Antwerpen op de rede van Vlissingen aangekomen. Het bergen van de Damco I is in middels aanbesteed en gegund aan de laagste inschrijfster, de firma v. d. Akker te Rotterdam. Materiaal is reeds onderweg. En daarna brak het grote ogen. blik aan: Ferdinand Timmermans, da beiaardier van Rotterdam liet de beiaard zingen. Het aller- eerst klonk het Wilhelmus, gevolgd door het Zeeuwse Volkslied van Jan Morks: een waardige inzet, die me. nlgecn nog lang zal heugen. Daarna volgden liederen van Va lerius. die zoals bekend eertijds no taris is geweest in Veere, alsmede van W, ut: Fesch, Rich. Hol, J. J. Viotta en Jet" Denyn. Des avonds gaf «le lieer Timmer, mans opnieuw een beiaardconcert met werken van M. van don Gheyn, J. K. Bnnstetter, E. Hullebroeck en V. Nlcolat, Medegedeeld kan nog worden, dat twee carillonbespelingen per weck zullen worden gegeven door de he ren Ilarthoorn en Kwist uit Goes en Vlissingen. Des winters zal eenmaal per week worden geconcerteerd. De benodigde gelden nier voor zyn by. eengebracht door acht inwoners van Veere en twee Middlburgse inge. zotenen. Voor dit Laatste initiatief een woord van welgemeende waarde, ring! Originele feestviering in Middelburg. „Nederland viert feest!" Onder de ze titel werd Woensdagavond ter ere van Prins Bernhard's verjaardag een nationaal amusementsprogramma uit gezonden door de Ned. Radio Unie vanuit Baarn. Groningen. Den Hel der. Maastricht en Amersfoort. De el kaar afwisselende programma-num mers. waaraan bekende radio-orkes ten en sterren medewerkten, waren in de zalen in al deze plaatsen te volgen. In Middelburg geschiedde dit in het Schuttershof, waarvan de grote zaal tot de laatste plaats bezet was; de Kon Ver. „Uit het Volk. voor 't Volk" die deze avond mede organiseerde, had zelfs niet eens de mogelijkheid alle le den van de buurtverenigingen een kaart te verschaffen, laat staan niet- leden, De gelukkigen, die wel toe gangsbewijzen hadden, hebben een plezierige avond beleefd, een avond van spontane vrolijkheid en de radio luisteraars kregen gelegenheid genoeg om te constateren, dat er stemming was. daar in Zeeland. Om 8 uur openden de omroeper Ger Lugtenburg en het orkest Accordeola met de zanger Eddy Christiani het programma. Dc radio-uitzending be gon een uur later en werd, wat het aandeel van Middelburg betreft, ge vuld met vrolijke klanken van het or kest, grappige gesprokken van Wim Wama met komieken elders in het land cn hersengymnastiek o.l.v. Jan Boots. De drie dames en twee heren, die de eer van Middelburg in deze wedstrijd verdedigden, slaagden daar wonderwel in: mét Den Helder won deze ploeg met 2Vfe punt. Tot besluit van de uitzending werd in de vijf plaatsen tegelijk 'n potpourri van na tionale liederen gezongen. De voorzit ter van „Uit het volk, voor het volk", de heer L. A. Schenk, dankte hierna de Ned. Radio Uuie voor haar komst naar Zeeland. Tot 11 uur liet Accordeola zich nog horen, waarna een gezellig bal begon. Tijdens de avond, die ondermeer door de burgemeester werd bijgewoond, werd gecollecteerd voor de actie Nati onaal Huldeblijk. VISMIJN VEERE. Export garnalen 1092 kg 70—80: Schar 153 kg 18—20: Schol II 35 kg 29—34; Tong IV 411 kg 12—18; Middel tong 28 kg 135—171; Tong I 3 kg 1.—; Bot 807 kg 21—27; Rog 236 kg 12—17: Griet 2 kg 55—83, alles per kg. Laatste dag van het boomkwekerscongres. Het congres van dc Algemene Bond van Boomkwekers is Woensdag ge ëindigd met een excursie naar Wal cheren. Onder de deskundige leiding van ir. Eelkema van de Rijksdienst voor Landbouwherslèl wè'rd een tocht over het eiland gemaakt, waarbij spe ciaal aandacht werd besteed aan de herverkaveling. De heer C. P. Broer- se, landschapsarchitect van de Stich ting Nieuw Walcheren, gaf een uit eenzetting van do wegenbeplanting en van de beplanting der plantsoenen te Vlissingen. In het Strandhotel werd tenlotte de laatte bijeenkomt gehou den van dit driedaagse congres. De voorzitter, de heer R. Buisman., dankte allen, die aan het welslagen van dit congres hadden medegewerkt. Hulstenaar ging zijn stiefvader te lijf. Woensdag is voor de Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg uit spraak gedaan in de zaak tegen de melkventer P. J. M. A. te Hulst, die, door hem lange tijd getergd, op 30 April j.l. zijn stiefvader te lijf ging en 20 messteken toebracht. Dc uitspraak luidde: 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) en onder toezicht- stelling R. K. Reclasscringsvereniging. Aftrek voorarrest. Laatste zitting Bijzonder. Gerechtshof te Middelburg. Woensdagmiddag heeft de presi dent, mr. J. F. Bloemers van de Zeeuwse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage na af loop van dc laatste zitting ter gele genheid van dc opheffing een korte toespraak gehouden. Hij deelde mede, dat deze Kamer 453 zaken heeft be handeld en dat er 75 zittingen werden gehouden, waarvan zes in Zierikzee en de overige in Middelburg. Hartelijke woorden van dank cn waardering richtte mr. Bloemers tot de mannen van de R. R. A., die na de bevrijding stonden voor een baajerd van popieren en die enorm veel werk hebben verzet met zeer bevredigende resultaten. Dankwoorden werden ten slotte ook gericht.aan het adres van de Parketwacht en de ambtenaren van de Griffie der Middelburgse recht bank. Muziekgezelschap „Apollo" te Wissekerke jubileerde. dacht, werd gehuldigd door een comité onder leiding van burgemeester J. J. van der Maas. Door het comité werd als hul deblijk een prachtige saxophoon aange boden. Zaterdagmiddag zal de Amsterdamse postharmonle te Wissekerke concerteren ter ere van de Jubilerende vereniging. Muziektent van Biezelinge afgebrand. In dc afgelopen nacht is door on bekende oorzaak de muziektent op dc Markt te Biezelinge geheel afgebrand. Ook de stoelen van dc Orkestver. „Internos" zijn daarbij verloren ge gaan. Woensdag hadden de pijpers van „Jonge Kracht" nog een concert in de tent gegeven. Restauratie der Ned. Hérv. kerk te Tholen. De gemeenteraad van Tholen besloot in zijn jongste zitting geen verdere subsidie meer Ie verlenen voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk. De kosten van deze restauratie zullen totaal f 507.000.be lopen en Monumentenzorg had aan de gemeenteraad een nieuwe bijdrage van f 18.800.— gevraagd. U. F. M. Dellaert directeur van Schiphol. "Dé Amsterdamse gemeenteraad be noemde Woensdag tot directeur van de dienst ..Luchthaven Schiphol" de heer U.F.M. Dellaert. thans bedrijfs directeur dezer luchthaven. De heer Dellaert is een Zeeuw van geboorte. Hij aanschouwde 8 Augustus 1893 te Westdorpe het levenslicht. Aanvankelijk volgde hij de oplei ding voor landmeter te Gent, maar nadat hij in 1920 het H.B.S. diploma had behaald, liet hij zich inschrijven bij de Technische Hogeschool te Delft. In 1914 werd hij opgeroepen voor de militaire dienst cn door de mobili satie duurde die dienst zes jaren. In 1916 verbleef hij in Vlissingen, als batterij-commandant van de mari ne. Daar maakte hij kennis met de toenmalige luitenant Nieuwenhuizen, de tegenwoordige directeur van de K.N.I.L.M., welke maatschappij in de K.L.M. is opgenomen. Met medewer king van de heer Nieuwenhuizen be reikte de heer Dellaert de verwe zenlijking van eep lang gekoesterde wens: op 1 Januari 1917 werd hij als 2e luitenant ovex-geplaatst naar Soes- terberg voor de opleiding tot vlieger. In 1919 was hij in het bezit van de brevetten. Op een dringende uitnodiging van de K.L.M.-directeur, A. Plesman. trad de nieuw benoemde op 15 Juni 1920 in dienst van de K.L.M. als stations chef van Schiphol en chef van de vliegdienst aldaai\ De minister van Waterstaat benoemde hem omstreeks diezelfde tijd tot dienstdoend rijks havenmeester. In 1926 ging de heer Dellaert in zijn toenmalige fxincties over in dienst van de gemeente Amsterdam, die hem op 1 Juli 1945 tot bedrijfsdirecteur en Woensdagmiddag tot de hoogste func tie op de wereldluchthaven Schiphol benoemde. Provinciale diaconale conferentie Gereformeerde Kerken. Tc Goes werd Woensdag in de Ge ïnformeerde Kerk de prov. diaco nale conferentie gehouden van de Ge reformeerde Kerken onder voorzitter schap van de heer J. P. Brouwer uit Zierikzee. Nadat 'r, morgens enkele huishou delijke zaken waren behandeld sprak in de middag-vergadering prof. dr. K. Dijk over Diaconie en Kerkeraad. Op dit referaat volgde een levendi ge discussie. Er bestond voor deze eorxferentle grote belangstelling. Ned. Chr. Vrouwenbond in het Walcherse duin. De 1400 dames van de Ned. Chr. Vrouwenbond afdelingen Zeeland en West Brabant, die na een vergadering ln de St. Jacobskei'k men zie da--- vooivhet.«verslag,.op. pag...-4 van dit blad r zo heel gezellig' op versclm- lende plaatsen in Vlissingen koffie hadden gedronken, hebben na een tocht per autobus Woensdagmiddag een prettige boswandeling gemaakt van Oostkapelle naar Domburg. De afdeling Domburg van de vereniging zorgde voor thee. De slotbijeenkomst werd gehouden in een duinpan bij de Hoge Hit. Er was daar gezorgd voor radioversterking, zodat, enkele dames het gezelschap konden toespx-eken. Mevr. Lichthax't-Schenk uit Kruinin- gen en mevr. Dekker uit Bergen op Zoom voex'den het woord, waarna mevr. Blanken uit Vlissingen een slot beschouwing gaf. Dit is de laatste landdag, die West Brabant en Zeeland tezamen houden. In de toekomst zullen de afdelingen, die sterk in iedenaatal toenamen, af zonderlijke bijeenkomsten houden. Vlissingen CONCERT IN HET BELLAMY? ARK. De harmonie „St. Caecilia" gaf Woensdagavond ter gelegenheid van Prins Bernhard's verjaardag een goed bezocht concert in het Bella- mypark. Een gevarieerd program werd uitgevoerd, dat de volle aan dacht had en waarnaar met veel Bij deze concerten blijkt steeds instemming werd geluisterd, weer hoezeer men in Vlissingen de activiteit van de plaatselijke muziek, corpsen weet te waarderen, als zij aan de viering van de koninklijke verjaardagen luister bijzetten INZAMELING KOPEREN HUWELIJKS FEEST KONINKLIJK PAAR. Nu door verschillende Vlissingse ver enigingen op verzoek van de Burgemees ter onder haar leden giften worden inge zameld voor hel geschenk aan het Ko peren Koninklijk Paar, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat men zich vooral niet moet laten weerhouden door de ge- ten (waarbij ook gedacht wordt aan gif ten van oen kwartje en een dubbeltje) wordt meer op prijs gesteld, dan wei nige grote giften. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen voor dit doel een bijdrage te 'verlenen zijn op verschillende plaatsen in do stad bussen geplaatst, waarin de bijdrage kan worden gedeponeerd. De bussen bev' gende plaatsen: ;sen bevinden zich op de vol- aatsen: Postkantoor; Corlas, Walstraat; Kiosk KI. Markt; Boekhan del Goethccr, Paul Krugerstraat; wed- Bliek, Bloemenloan; apotheek Ocken- burg. Singel; G. J. Jongepier. Badhuis straat 34; F. H. Jilleba, Kerkstraat 7; Jo van Boven, Haventjorp; W. Hendrik- se, Noordstraat 59: K. Adrlaanse, Schel- destr. 32; C. Spulj, Hogeweg 149: C, Eiff, Bonedijkostrnat 51 en A, Le Roij, Kou- dekerkse weg 43. MARATHON VERLOOR. Zondag j.l, werden op het terrein aan de Keersluis te Vlissingen enkele vriend schappelijke handbalwedstrijden gespeeld, tussen elftallen van de vereniging Toni- do uit Goes en Marathon uit Vlissingen. De uitslagen waren voor de Vlissingers niet erg bevredigend. Alle drie de elftal len verloren de wedstrijd. Het le heren elftal met 6—4. het 2e herental met 54 cn het le dameselftal met 1—0. Voor het propaedeutisoh examen voor scheikundig ingenieur slaagde de heer A. Laport tc Vlissingen. Middelburg EINDEXAMEN R.HB.S.-A. Voor het eindexamen afdeling A van de R.H.B.S. te Middelburg slaagden: E. Goedbloed, T. Kodde. N. van Loo, P. Louwerse. P. Minderhout, C. Poppe, allen te Middelburg; J. Rademaker, Oost kapelle; L. Rivière, H. Wöhler, T. Won- dergem en W. Boutens, allen te Mid delburg. Van de twaalf candidaten moest één afgewezen worden. EXAMENS. De heer F. K. Adriaanse uit Middel burg slaagde aan het Kennemer Lyceum te Overveen voor het eindexamen Gym nasium A. VOETBALWEDSTRIJD VOOR DE NIWIN. Vrijdagavond wordt een wedstrijd ge speeld tussen een elftal van de Middel burgse Politie—Brandweer en van de Kon. Marechaussee uit Bergen op Zoom. Voor deze wedstrijd is dispensatie ver leend door de K.N.V.B. De omstandig- doet eon aantrekkelijke wedstrijd ver wachten. De opbrengst komt ten goedo aan de N.I.W.I.N. voor dc z.g. rimboe- kisten-actie. Alleen al uit hoofde van het beoogde doel verdient het bezoeken van deze wedstrijd warme aanbeveling. Het Christelijk Fanfare korps „ONDA" ver leent medewerking. Naar wU vernemen zal de aftrap verricht worden door de wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. BevenpaB. St. Laurens NIEUWE KERKKLOK. In het rijk geschakeerde koor der Ne derlandse kerkklokken zal ook die van Sint Laurens haar heldere stem weer doen horen. Het viel niet mee, dc hiertoe benodig de gelden bijeen te brengen, Toen het. klokkenfonds niet snel genoeg groeide vond men er wat op. Onder lei ding van de heer J. W. Davidse, pres, kerkvoogd, werd een z.g. „Blm Bam"- avond georganiseerd. Het programma sloeg zo in, dat het de daarop volgende avond nog eens gegeven moest worden. En het klokkenfonds groeide. Toen de gelden bijeen waren kon de Kerkvoogdij opdracht geven aan de firma Gebr. van Bergen te Midwolda, waar ook de vorige klok gegoten was. In het „hoge Noorden" is hard ge werkt en nu is dan de sierlijke nieuwe, 345',a kg wegende luidklok gereed geko men en wordt ze met vereende krachten in de (oren gebracht. Zij draagt het so bere, maar altijd mooie opschrift „Soli Deo Gloria".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2