Stockholm groter dan Zuid-Holland Dronkenschap de grootste plaag in deze Scandinavische wereldstad Zeeuwse Almanak BELGISCHE PRIJSKAMPEN VAN PAARDEN BIJ BRUSSEL DOKTERS-ASSISTENTE WOENSDAG 29 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sinds ruim twee maanden profiteren iedere dag twaalf mensen van een nieuwtje van Wagons Lits; de derde klasse slaapwagen op het tra ject Parrjs-Stockholm. Deze trein is twee nachten en een dag onderweg en vele reizigers hebben er dus wat graag de ZKR 58.95 43.60) voor over om niet gebroken naar Stockholm te komen. Deze derde klasse slaapwagens zijn zojuist ook op het traject Londen- Kopenhagen en Stockholm-Rome in dienst genomen. De vier drie-per- soons-compartementen zijn behalve van warm en koud stromend water, van talrijke snufjes voorzien, die het reizen tot een plezier maken. Het aangenaamst is echter, dat men in de trein kan blyven zitten, terwyl de ..gewone" derde-klasse reizigers hun bagage zelf op de pont Kopehha- gen-Malmö moeten slepen, hetgeen vooral m de winter minder prettig Uit het feit, dat Wagons Lits deze wagens op Stockholm laat rijden mag men wel afleiden, dat de hoofd stad van Zweden een van de belang rijkste wereldcentra is. Dit wordt trouwens ook door de vele internatio nale congressen bevestigd, die thans hier worden gehouden, zoals het ver- keerscongres en dat van de zieken verpleegster. Herhaaldelijk ziet men dan ook onze driekleur ter ere van een Nederlandse delegatie. De belangrijkste gebeurtenis is echter de Lingiade, de gymnastiek- fcesten ter herinnering aan de Zweed Ling, die meer dan een eeuw geleden de lichaamsontwikkeling propageerde. Aan deze sportdemonsxratie zullen 55 landen deelnemen Nederland zal door 64 dames en 2 heren wor den vertegenwoordigd. Ook de eerste Wereld Sport Ten toonstelling, die van 17 Juni tot en met 28 September wordt gehouden, zal vele buitenlanders trekken. Opgemerkt zij, dat de buitenlanders in het algemeen veel last hebben met het opzoeken van hun kenissen in de gids van Stoeckholm. Een naam als Johannson bv. kan op niet minder dan 14 verschillende manieren worden geschreven. In de gids beslaat deze familie eventjes 46 pagina's van drie kolom. Van ae Enksons, die hun naam op 13 verschillende variaties kunnen spellen, zijn er liefst 93 ko lom. Het zijn er zoveel, dat de P.T.T. na de algemeen gebruikelijke alpha- betische volgorde, eerst de beroepen der abonne's rubriceert, zodat d.v. de telefoniste voor de textielarbeider komt en deze weer voor de timmer man staat. Eerst na deze indeling, die wel makkelijker is, omdat men nu eenmaal beter onthoudt, of men met de melkboer of de directeur Johann son wilde spreken, volgt dan tenslot te de alpnabetische rangschikking der voornamen. 75 KM DOORSNEE Stockholm breidt zich trouwens nog steeds in vlug tempo uit. In een land, waar 15 mensen op de vierk. km. wonen (Nederland nadert de 300) speelt men met ruimte. De Zweden wonen het liefst zo, dat ze geen over buren hebben. Het gevolg is, dat de huizen soms hoog in delucht schieten, maar temidden van een bosje staan, idyllisch gelegen. Met een van de honderd buslijnen is men zo in de Stad. Het aantal inwoners heeft zich in de afgelopen halve eeuw verdrievou digd en telt thans 950.000 zielen. Groot Stockholm heeft een doorsnee van schrikt U niet 75 km. De hele provincie Zuid-Holland zou er dus in plaats hebben. Het is dus niet zo verwonderlijk een kwartier gaans van het centrum van de stad een „Bosje" te vinden, Lilian-skog, waar ik onlangs ruim een Uur naar de uit gang moest zoeken. Hier kwam ik overigens het volgende bordje tegen „Verboden Militaire oefeningen te houden". Natuur en sport maken, vooral In dit klimaat, dorstige kelen. Hoewel het bier van laag gehalte is en de sterke drank niet oepaald lekker smaakt, is dronkenschap een van de grootste plagen, waarmede de rege ring te kampen heeft. Op Vrijdag avond telde ik niet minder dan zes tien voorbijgangers, die hun éven wicht aan het zoeken waren. VEERE Veere is vandaag op aller lippen. Het carillon strooit zijn klanken weer over de stad, als van onds. Er is iets schoons teruggekeerd. En als ge voort aan op de kade zult staan, of in de Campveerse toren zult zitten, of langs de dijk zult gaan, telkens en telkens een blik op de Schone Slaapster wer pend ge zult er bij de uitwisseling der uren de klanken horen van de beiaard, zonder welke Veere toch eigenlijk Veere niet was. De Stichting Veere heeft prachtig werk verricht en het gemeentebestuur is niet achtergebleven. Het carillon zal zijn oude liederen weer over het stadje uitstrooien. En Veere, dat dus nog vóór Middelburg zijn klokken spel terug heeft en de enige stad op Walcheren zal zijn, de eerste jaren, die een klokkenspel heeft, Veere zal er' ons liever om zijn dan voorheen. Maar. er blijft nog groot en dank baar werk te verrichten. Er staat daar bijvoorbeeld in de buurt van de Camip- veerse Toren, aan de kade, een on bewoonbaar verklaardhuis en wie het aanschouiüt, moet wel tot de slot som komen, dat als er niet ingegre- Sen wordt, als dat huis niet bewoon- aar wordt gemaakt, het er over een paar jaar niet meer zal staan. En de kade van Veere is schoon, maar er mag niet veel meer verdwijnen! Als dat huis ieder die Veere kent weet welk huis bedoeld wordt verdwe nen zal zijn, is de kade opnieuw ge schonden. Wie weet, wat er op de duur voor in de plaats zal komen.' Veere is een juweel, nog steeds. En juwelen zijn geen dingen om er slor dig mee om te springen. Als er daar om een wondeplek is, moet die liefde volle aandacht en zorg hebben. Laat Veere, juichend en terecht - over zijn carillon, dit oude huis niet vergeten. Laat het in ieder geval de gevel in het oog houden. Alleen vandaag hoeft dat niet. De beiaard klinkt, de toren zingt weer. Er is reden tot vreugde. Iedere Zeeuw die het wél meent met zijn aloude provincie, zal zich verheugen, dat Veere zijn klokken weer hoort. De regering stelt alles in het werk, om aan dit euvel een einde te ma ken. Voor iedere kroeg en nagenoeg voor ieder volks-restaurant staat een agent, die luidruchtige lieden niet binnen laat. Aan vrouwen onder 28 jaar wordt geen alcohol-kaart ver strekt. Ook gehuwde vrouwen ont vangen geen drankkaart, de weduwe daarentegen wel. Voorts is ieder glaasje sterke drank buitenshuis aan een maaltijd gekoppeld. Bovendien hebben duizenden dronkaards een speciale behandeling moeten onder gaan, die hun het nuttigen van alco hol tot een verschrikking maakt. De ze mensen staan onder voortdurend toezicht. Maar desondanks blijven ve le kelen dorstig. DORSTIGE KELEN Dat ligt ten dele, zoals gézegd. aan het droge klimaat, want er zijn ook velen, die eerst een fles melk en daarna een f'es of twee Pilsner drin ken. Voorts vindt men overal kleine fonteintjes, die gretig door jong en oud worden gebruikt. De (dorstige) buitenlander lette er vooral op, dat hij niet per vergissing „sjövatten", zeewater, nuttigt. Voor al in badinrichtingen, maar ook op andere plaatsen wordt dit minder goed gereinigd water gebruikt. Toen ik zo een bordje eens over het hoofd had gezien, moest ik het met ver schrikkelijke maagkrampen bitter betreuren. Op een massa-meeting heeft de 66- jarige kroonprins Gustaaf Adolf, die steeds meer naar voren treedt, tien- i duizenden op de gevaren van overma- j tig alcohol-gebruik gewezen. Enkele J dagen later opende de nog steeds sportieve koning, die op 16 Juni zijn j 91ste verjaardag heeft mogen vieren, j het visseizoen. Hij was goed geoefend, l schreef een reporter, die tevens een i kiekje van de een-kilo-snoek maakte, j die de koning uit het water haalde. j Het vroege opstaan zal de henge- j laars hier anders niet veel moeite kosten, nu Midzomer nadert en het zonnetje al tegen een uur of drie in de kamer schijnt, terwyl het nog om 9 uur 's avonds licht genoeg is om de krant te lezen. Van de kortste nacht maken de Zweden trouwens dadelijk twee feestdagen, waar dan nog de (vrije) Zaterdag.en de Zondag by- komen. Ziet U, zo is hier de stemming, of zoals een Nederlandse officieuze spre ker zich uitdrukte; de periode van 20 Juni tot 20 Augustus is ten enenmale ongeschikt voor een zakenbezoek aan Zweden. (Nadruk verboden) Drie dagen duurde dit feest (Van onze correspondent) In de maand Juni is er gemeenlijk grote bedrijvigheid in de Eeuwfeest paleizen van Heysci by Brussel. Dan vinden de jaarlijkse prijskampen van het Belgische trekpaard en de tweejaarlijkse van het Belgische stamboekvee plaats. Het middenpaleis met een zijvleugel van dit tentoonstellingscomplex, een erfenis van de Brusselse Wereldtentoonstelling van 1935, wordt ge heel ingenomen door de prachtige dieren en door hen, die ze komen keuren of bewonderen. De „prijskamp" van het Belgische trekpaard is een waar nationaal feest. Dan vreschijnen in de stad ieder jaar dezelfde aanplakbiljetten, waarop een vorstelijke hengst in draf staat afgebeeld, die de gouden linten van de eerste prijsdrager laat wapperen. Drie dagen lang. Vry'dag ditmaal de 10de, 11de en 12de Juni, duurt dit feest. Zaterdag en Zondag, Van alle Belgische provincies is het schone stamboekpaard naar Brussel gevoerd. Boeren, kwekers, landadel, verdringen zich voor de rings", waar cfe dieren gekeurd worden en vullen de tribunes. Dit jaar was het 't 54ste concours. In gesteld werd deze prijskamp in 1885 door ridder, kolonel Heinderick van Theulegoet, teneinde eenheid te'bren gen in de Belgische paardenteelt Het is gelukt. Nu behoren de twee Belgische paardenrassen, het Ar- dense ras en het Belgische trekpaard (Cheval de trait Beige), waarin veel Brabants en Vlaams bloed is saam- gekomen, tot de mooiste in hun soort. Dit jaar het vierde na de oorlog (het eerste vond plaats in de abattoirs van Anderlecht) namen er 450 paarden aan deel. Het Belgische trekpaard is ook in het buitenland zeer gezocht, o.a. in Denemarken en Amerika bestaan groepen van fokkers die zich met de teelt van dit type bezig houden. Als men de exportcijfers der ver schillende jaren vergelijkt, ziet men dat de uitvoer der paarden die na de eerste oorlog een inzinking ver toonde, in 1929 opnieuw een hoogte punt bereikte. Thans is het cijfer weer dalend tengevolge van de in ternationale financiële toestand en van de concurrentie die de tractor het paard aandoet. Men hoopt ech ter de export weer op te voeren. En die dieren verdienen het. De laatste dag, de Zondag, wanneer al len gekeurd zijn, is de mooiste van de prijskamp. Dan zyn de rings ver wijderd en de enorme zaal van het Eeuwfeest-Paleis is tot een arena ge maakt. Daar draven de prijswinnaars over het zand. aangevuurd door de „trotteurs" in 't wit gekleed, de zweep in de hand. De bekroonde hengst rent voorbij, de zware poten uitgooiend als een beer. Dan volgen de voor hun kroost bekroonde mer ries (de beste fokpaarden) en de merries met hun veulens. Tenslotte de gi-oepen van vier merries, van acht merries, van twaalf uit éen stal. links en rechts voorgeleid en vastgehouden door vier mannen. Ze zwenken en draaien in die lange rij en als circuspaarden, terwijl de mu ziek hen aanvoert. EEN CONCOURS. Van 1819 Junit was het een heel ander schouwspel in de Eeuwfeest- paleizen: „De Nationale prijskamp voor fokdieren der Belgische Run derrassen". Dit is dus een 2-jaarlijks „concours". Dit jaar waren er 815 beesten ingestuurd en er zouden er nog meer zijn aangenomen, wanneer die toch al zo geweldige en doelma tige stallen van het Tentoonstellings- paviljoen nog meer dieren hadden kunnen bevatten. Het was stampvol van mensen uit de provincie. Hier hoorde men het Nederlands van Vlaanderen, daar 't vee was ver deeld in 37 klassen naar leeftijd en sekse en zes categorieën. Verschil lende streken van België hebben ver schillend stamboekvee gefokt. Daar is het rode ras van West-Vlaanderen, het rood-bonte van Oost-Vlaanderen, het Kempisch ras. het ras van de Kleistreek van Midden-België en Condroz. dat van de Ardennen en tenslotte hét ras van het land van Herve. In dit laatste is veel Neder lands bloed en het lijkt op ons zwart witte vee. De „Libre Belglque" merkt op, dat het zwart-bonte vee van dit ~rote „concours national" als niet Jelgisch wordt geweerd, wanneer het door de kwekers van het polder land wordt ingestuurd, maar dat het op diezelfde nationale prijskamp als „Belgisch" wordt aangenomen, wan neer het door de kwekers van het land van Herve wordt ingezonden, waar men de import van Nederland se stieren toestaat. Het Nationaal Verbond der Vee kweeksyndicaten had deze prijs kamp georganiseerd. Slechts stam boekvee der koeien wier melkpro ductie gedurende 300 dagen door de Federatie gecontroleerd was, moch ten aan de grote kampen deelnemen. De heer O. Orban, minister van Landbouw, woonde Zondagmiddag het uur der bekroning by. GROTE BELANGSTELLING. Er is thans in België een verhoog de belangstelling voor de vee-selectie te constateren. Men weet hoezeer van een goede selectie de kostprijs afhangt ën hoe de verwezenlijking van de Benelux een verscherpte con currentie voor het Belgische boeren bedrijf met zich brengen zal. Aan de andere kant is de runderteelt hier van groot belang voor de Belgische landbouw. In 1939 bracht zij 4 mil liard franc op van de totale Belgi sche landbouwproductie, die toen op 10 milliard werd geschat. Men stelle zich die veeteeltbedrijven hier voor al niet te groot voor. Van de 250.000 stallen zijn er 89.000 die er slechts 1 koe, 54.000 die er 2 koeien; 39.000 die er 3 koeien op na houden! Maar laten we niet zo nuchter z\jn als een vee-arts in één van de grote Brusselse couranten, die van" oor dcel was, daf een koe slechts een levende machine mag zyn en men niet op haar uiterlijke vorm mag letten. Zeker moet slechts 't product Een foto van Z.K.H. Prins Bcrnhard, viert, in de uniform van Admiraal die vandaag zyn 38-ste verjaardag der Koninklijke Nederlandse Marine. Onfortuinlijke vlieger wacht nog op zijn toestel. De Raad voor de Luchtvaart be handelde Maandag het ongeval dat de Groningse sportvlieger M. overkwam toen hij tijdens een vlucht naar Dene marken in de Russische zóne van Duitsland een noodlanding moest ma ken. Het bleek, dat de man ernstige navigatie-fouten had gemaakt. Voor gesteld werd hem een berisping te ge ven. Zijn machine is inmiddels nog niet uit de Russise zóne teruggekeerd. Uitspraak 18 Juli. Londense havenarbeiders weer in staking. In de havens van Londen zijn weer moeilijkheden ontstaan, Maan dag hebben 1000 lossers het werk neergelegd, waardoor acht schepen niet geladen of gelost werden. Van daag zullen waarschijnlijk 7000 boot werkers in de grootste haven van Londen in staking gaan. zijn van economische berekeningen. Hierdoor krygt de „neo-zoötechmek" zin. Ondertussen ben ik blij, dat het Belgische volksinstituut dé teelt niet zo prozaïsch opvat. Want die mach tige rood-bruine stieren van West- Vlaanderen, de grijs-witte van Hene gouwen. en het lichtere Herveras waren méér dan machines, toen ze in optocht, met zware stap, de ron de maakten door de arena. Natuur lijk, het paard heft de kop soms ho ger, zelfs de z.g. koudbloedpaarden, en nadert ons daardoor meer dan het rundvee. Maar behalve dat dit 10e concours-van het Belgische rund vee heel leerzaam was voor de fok kers, schonk ze ons" ook een aesthe- tisch genoegen. Motor-rally in ons land van Britse invaliden. Een rally van zeer bijzondere aard, die tien dagen duren zaJ, heeft in Hoek van Holland Maandagavond zijn beginpunt gevonden. Voorname lijk uit Lancashire en het Noorden van Londen zyn 38 Engelse invaliden gearriveerd, burgers, onder wie ook enkele slachtoffers van luchtbombar dementen. Met de „Koningin Emma" van de maatschappij „Zeeland" kwa men zij om half zeven aan. Eigenlijk is hun tocht die in Arg- sonwagentjes wordt ondernomen een soort driewielers met een hulp motor reeds in Engeland begon nen, want daar zyn ze met hun mo torcars van huis naar Harwich ge tuft. Het gezelschap vertrekt van ochtend om zeven uur via Rotterdam en Arnhem naar Zutphen. waar zy de gast zullen zyn van de bevolking. Doodvonnissen bevestigd. De BSjz. Raad van Cassatie heeft het beroep van de 42-jarige Karl Peter Berg, tijdens rle UezM.ting commandant van het concentratiekamp Amersfoort, verwor pen. De door het Amsterdamse Bijzondere Hof opgelegde doodstraf werd een ge rechtvaardigde straf genoemd. omdat Berg „het leven van honderden gevange nen in Amersfoort tot. een voortdurende kwelling heeft gemaakt en bovendien nog schuldig is aan het afslachten van Russi sche krijgsgevangenen en andere afschu welijke moorden". De raad heeft nog geen eindbeslissing genomen in de zaak tegen Joseph Johann Kotülla. een berucht kampbewaarder in Amersfoort. Alvorens de strafmaat de finitief vast te stellen het Amsterdam se Hof heeft requirant destijds tot de doodstraf veroordeeld achtte de raad het gewenst een psychiatrisch rapport te laten uitbrengen. Het beroep van twee Silbertanne- moordenaars. de 34-jarige W. A. Polak uit Utrecht en de 35-jarige B. Slop uit Voorburg werd door de raad verworpen. Door dit arrest behouden zij de doodstraf. FEUILLETON 37 „Ik begrijp het". Maar Bens stem klonk met alsof hy het meende. Weer dacht hij hoe graag hy die kerel een opstopper zou verkopen. Welk soort meisje dacht hij dat Ja nice was? Als hij.... eerbare bedoe lingen had, zoals de term luidde, waarom had hij dat Janice dan niet gezegd? Hij was een vent van niets. „Ik had juist gisteravond besloten", zei Janice, alsof Ben werkelijk recht van spreken had, dat we zo niet door konden gaan. Ik had besloten om dat aan Eric te zeggen". Er was geen reden, waarom ze dit niet met Ben zou bespreken. Hij was als een broer voor haar, ook al be schouwde hij haar niet als zijn zusje. En Ben was erg hartelijk, al was het duidelijk, dat hij noch deze gang van zaken, noch Eric erg apprecieerde. „Goed", zijn stem was nog steeds streng. „Doe dat dan als je blieft, Janice, zet deze affaire niet eindeloos voort zulke dingen kunnen voortduren zonder dat een van beide partijen dat nu per se wenst. Je hebt zelf ook wel eens van die gevallen gehoord, waar bij een meisje haar hele leven in vlam blijft staan voor een getrouwde man, terwijl de man misschien eerlijk van plan is haar op zekere dag te geven wat haar toekomt. Maar dat is niets voor jou, Janice". Hij leunde voor over met zijn ellebogen op de tafel en dwong haar hem aan te kijken. „Beloof me dat je de dingen niet op hun beloop zult laten totdat tenslot te „morgen" een maand en maanden jaren worden en je hele leven en al les wat het je had kunnen brengen, is verwoest. Beloof het me, Janice". Ze moest hem wel aankijken. Ze wist dat het waar was, wat Ben zei en dat hy het zei, omdat hij van haar hield. Hij deed zijn best het zo ge- door ADELAIDE HUMPHRIES makkelijk mogelijk voor haar te ma ken door te doen alsof het hem vrij koud liet. „Dat beloof ik je, Bengy", zei ze. Opeens dacht ze aan wat Albie had gezegd: dat geluk niet gekocht kan worden ten koste van eens anders on geluk. En niet alleen Ben zou onge lukkig worden maar Erics vrouw was er ook nog. En er waren nog anderen: haar moeder en haar vader. „Dank je". Ben legde een ogen blik zijn grote hand op haar arm. Toen hij die terugtrok, glimlachte hij: Zullen we nu wat frisse lucht gaan happen?" Hij verzweeg, dat hij hieraan niet alleen behoefte had om de reeds eer der genoemde reden, maar vooral om dat hij eens diep moest ademhalen na dit gesprek. Janice en die dokter voor wie ze werkte goeie hemel! Wat zouden de mensen kletsen. En die vrouw kan ook allerlei moeilijkheden veroorzaken. Hij had het dochtertje van Mevrouw Mc Rae teruggehaald, maar nu was Ben ten einde raad. Hij kon niets doen en hij zou toch alles ter we reld hebben willen doen. daar het immers Janice betrof. Ze spraken niet meer over Eric Holbrook gedu rende hun ritje op de bus. Ze praat ten niet veel. Het was heerlijk rijden bovenop de bus en ze keken naar de zon die toen ze Riverside-Drive opreden en boven de Palissaden onderging juist de hemel van lavendelblauw in diep pui-per deed veranderen. De fraaie grote stad vertoonde eensklaps al haar lichtjes en de tere stilte van de nacht was gevallen toen ze einde lijk het eindpunt, Waterloo Square, bereikten. Ze stapten uit en zetten zich op een bank. Een grote plechtige maan klom omhoog vanachter donzige wol ken. Mensen, die hun honden uitlie ten, gingen voorbij. Kinderstemmen en vrolijk gelach klonken in de lucht en ergens lieten kerkklokken hun melodieuze tonen horen. „Moeten we niet eens terug", zei Janice. Er klonk een lichte tegenzin in haar woorden. Ze voelde zich tot rust gekomen en veel beter. Ze voel de zich weer gezond en sterk en in staat dc toekomst onder ogen te zien, wat die ook mocht brengen. Natuur lijk was het verdriet binnen in haar niet geheel verdwenen, maar het drukte haar niet meer zo zwaar. „Zeg jij het maar", vond Ben. Hij was cr nu blij om, dat het gesprek over Dokter Holbrook al zo vroeg op de avond had plaats geghad, daar door was het verder zo goed tussen hen geweest. Weliswaar had het hem niet veel vreugde gebracht, maar wel een soort ontspanning aan Jani ce, zoals hij voelde uit de stilte die ze deelden. Hij en Janice bezaten samen iets, dat niemand hen kon af nemen, Hij veronderstelde dat hij daar dankbaar voor moest zijn en ei- tevreden mee wezen. Ze keerden te rug teneinde een bus naar de stad te nemen. Dit keer wilden ze binnen zitten daar de avondlucht veel kou der was géworden. Maar Ben had nog iets te zeggen terwijl ze op de bus stonden te wachten. „Wil je me nog iets beloven?" vroeg hij. Ze zei „ja", hoewel ze nitt begreep welke belofte dat zou kun nen zijn. Ze dacht: „Het is toch al tijd prettig om bij Bengy te zijn. Ik houd van hem, zoals ik altijd heb toegegeven, maar ik ben nog steeds niet verliefd op hem". „Als je je zaken hebt geregeld", zei Ben met een poging tot luchtigheid, „dan moet je me vertellen wat je verdere plannen zijn. Zul dat doen, Janice?" (Wordt vervolgd). Een vrouw te Hamelton (Ver. Statendie met kinderen oppas sen voor een vriendin twee dollar per avond verdiende, kwam er op een goede keer achter, dat haar man. terwijl zij op paste, met de moeder van de kinderen aan de zwier was. Zij vroeg en verkreeg echtscheiding. Het Wereldgebeuren. Nijvel had de primeur Aan de vooravond van de grote al gemene verkiezingsronde in België is in het vriendelijke stadje Nijvel ten Zuiden van Brussel een speels proej- verkiezinkje gehouden, waarvan, de uitslag in de latere extra-edities der bladcn zelfs geen bescheiden plaatsje kon vinden. Het was ccn proefverkie zing. die ook weinig te maken had met de konigskwestie of de werkloosheid; het ging. er om de mening van de be woners over een wereldregering te peilen. Van de 8600 rondgedeelde stembiljetten werden er 5160 ingevuld teruggezonden. Bijna alle kiezers ver klaarden zich voorstanders van oen wereldregering, hoewel de brave bur gers van Nijvel wol vreemd zouden opk'ijken indien zij op een morgen niet als Belgen maar als wereldbur gers zouden ontwaken. De uitslag is dan ook weinig meer dan een wel willende betuiging van sympathie ajin het adres van Garry Davis, wereld burger no. één. Deze week is het Britse plaatsje Chelmsford aan de beurt voor eenzelfde experiment. Een vliegende ambassade heeft zich daar heen begeven om de inwoners de voordelen van een wereld-regering uiteen te zetten. Van deze ambassade maken deel uit Lord Boyd d'Or, oud- president van de Wereldvoedselorga nisatie. Claude Bourdet. hoofdredac teur van het Franse dagblad „Com bat", een Deense journalist en de vrouwelijke minister van Gezondheid in India. Vier zeer acceptabele per sonen dus. De gehele actie is opgezet door de nog kleine, maar zich uitbreidende beweging voor een wereldregering, de jongste telg in de familie van organi saties, die er op de een of andere ma nier naar streven de euvelen uil deze boze wereld weg te nemen. Tot dus ver is Davis met zijn aanhang niet steeds even ernstig genomen, ondanks het feit. dat vooraanstaande figuren zich waarderend over hem en zijn ide alen hebben uitgelaten. De weinig tra ditionele wijze, waarop Davis en zijn navolgers de aandacht tot zich trok ken, had ook meer weg van een se rie reclamestunts van overmoedige jongelui dan van een appèl aan het geweten der wereld, waarmee ernsti ge en bezadigde staatslieden zich be zig zouden moeten houden. Is Davis een charletan of een frisse en geest driftige Amerikaan met nieuwe idee- en, een dwaze idealist of iemand, die geschiedenis maakt, een fantast of een pionier? Opmerkelijk is in elk geval, dat zijn actie in vele landen weerklank heeft gevonden. In snel tempo zijn in een aantal grote steden groepen volgelin gen gevormd. Ook in Nederland is 'n federatie van ijveraars voor het we reldburgerschap opgericht, die Haar lem tot centrum heeft. Zoals elk schoon ideaal is ook dat van een we reldregering op zichzelf zeer te prij zen. Wie ooit een biljet in de bus vindt kan met een gerust geweten en in het besef de mensheid een kleine dienst hebben bewezen, op voor beeld van de Nijvelaars vóór stem men. Een tijdlang heeft een Zweed se ingenieur voor radio Hilversum ge regeld causerieën gehouden, waarin hij met klem van redenen uiteen zette, dat een wereldregering in deze naoor logse tijd de enige uitweg is. Een nieuwe oorlog kan alleen ver meden worden indien een halt wordt toegeroepen aan het; nationalisme, dat al zoveel onheil heeft veroorzaakt en indien wordt afgerekend met een vol komen versleten souvereiniteitsbe- grip. Garry Davis gaat niet zo ver en zo diep als de Zweedse ingenieur en zoekt het meer in een slopen van overtollige grenzen, tollen en slagbo men, in het wegdoen van douane, passen en visa. In wezen is zijn actie evenzeer een protest tegen de kwade loop, die de gebeurtenissen na de tweede wereldoorlog hebben genomen en die al reeds een derde wereldoor log in het bereik der mogelijkheden heeft gebracht. Alle sympathie ten spijt is niette min van de actie voor een wereldre gering weinig heul te verwachten. De grote fout van de aspirant wereld burgers is, dat zij menen dc wereld op slag te kunnen hervormen, indien zij de mensen maar van hun heil we ten te overtuigen en indien zij zon neklaar kunnen aantonen, hoe hun oplossing de enige is. De geschiedenis is echter een langzaam proces, waarin krachten werkzaam zijn, die buiten de menselijke rede liggen. Een wereld regering is een van de vele illusies, waaraan de mensheid nog lang niet toe is. Als we zien hoeveel voeten het in de aarde heeft om een betrekkelijk klein project als dc Benelux te ver wezenlijken. op hoeveel moeilijkhe den reeds het slopen van een paar km lange grens stuit, dan is het duidelijk hoever we nog verwijderd zijn van de tijd, waarop de wereld één grote Be nelux zal zijn, om nog maar te zwij gen van een gemeenschappelijke re gering. Daarom zijn de daden van de we reldburgers niet meer dan gespeel met illusies, die weinig met de werkelijk heid te maken hebben. De naam Gar ry Davis zal nog wel verscheidene malen in de kranten verschijnen. Tot het nieuwtje er af is en verdwijnt de wereldburger voorlopig in de ver getelheid. Stichting „500 en 1000" gaat tegen de staat procederen. De Stichting 500 en 1000" zal de. Staat der Nederlanden een proces aandoen wegens het niet uitbetalen van de bankblijtten van f 500 en 1000, die door de eigenaren niet zQn ingeleverd, toen dit op verordening der Duitse bezettlngHautoriteiteii voor 18 Maart 1943 moest geschieden. Dit besluit is genomen in een Za terdag in het Agebouw te Amsterdam gehouden vergadering van de leden der stichting. De leden der stichting, die voor de te voeren actie een bedrag gelijk aan een procent van hun vordering ge stort hadden, zullen nu voor de voort gezette actie in de vorm van eed pro ces een tweede procent moeten stor ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3