B.B.C. levert geluid op bestelling Superforten en straaljagers razen over Woensdrecht Een discotheek van 20.000 gramofqonplaten DE MILLIARDENSCHAT OP HET C0C0SEILAND Zeeuwse Almanak Internationaal vliegfeest op 9 Juli België hield rechts DINSDAG 28 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Londen, Juni Op de vyfde verdieping; van Broadcasting House, het midden in Londen gelegen hoofdkwartier der B.B.C., bevindt zich een der belanrijkste en. drukste afdelingen van de Britse radio-omroep. Het is de uit 28000 grammofoonplaten bestaande „geluidsbibliotheek"". Hiervan zijn 8000 platen uitsluitend gewijd aan alle mogelijke authentieke geluidsop namen. die men tijdens bepaalde uitzendingen als „achtergrond" nodig heeft. De overige 20.000 vormen een waamvolle documentatie van het be langrijkste door de B.B.C. uitgezonden programma's, die eventueel later weer gebruikt zullen worden. Vele van deze platen hebben nu zelfs his torische waarde gekregen, zoals bijvoorbeeld de oorlogsuitzendingen van Winston Churchill. In de „geluidsbibliotheek" en op de verdieping er onder, waar de opna men gemaakt worden, werken alles met elkaar 200 mensen. Hoewel lang niet elke uitzending van de B.B.C. wordt vastgelegd, bedraagt het aan tal platen, dat per week gemaakt wordt, bijna 5000. Elke wekelijkse platenoogst wordt drie maanden be waard en daarna aan een selectie on derworpen. Slechts drie procent van alle gemaakte documentatie-platen vindt een blijvende plaats in de „Ge luidsbibliotheek". De speciale staf, die met deze selectie belast is, staat onder het directe toezicht van Brian George, het hoofd van de geluids-af- deling. Soms wordt alleen van de hoogtepunten van de „bandjes" vast gelegde programma's een plaat ge maakt, Indien men het niet nodig acht de hele uitzending te vereeuwi gen. De enige uitzonderingen, die al- tyd volledig op de plaat vastgelegd worden en voor het nageslacht be waard blijven, zijn de wedstrijdcom mentaren van de klassieke jaarlijkse cricketwedstrydch tussen Engeland en Australië, die door de Engelsman bijna even belangrijk worden geacht als de Britse grondwet! Dit is niet net geval met voetbal. Van de eindwedstrijden om de beker worden slechts de meest opwindende gedeelten een plaats waardig gekeurd in de ..geluidsbibliotheek" De uiterst efficiënte archivaresse van deze gra- mofoonplaten-dooLhof is miss Mary Slocomb, die tevens de expert op het gebied der muziekselecties is. Van de allerbelangrijkste „histori sche" platen wordt tegen verlies of .brandgevaar een koperen sleutelplaat gemaakt. Deze bewaart men in een ander gebouw. DE BBC-ZEEMEEUW De documentatie in de „geluidsbi bliotheek" is perfect in orde. Binnen een paar seconden is elk onderwerp te vinden. De meest gebruikte platen zijn echter niet die van de vastgeleg de uitzendingen, maar het prachtige assortiment van de 8000 authentieke geluidsopnamen. De „BBC-zeemeeuw" bijvoorbeeld kan men in talloze uit zendingen horen. Van dit onwelluiden de gekras alleen ai zijn 20 verschillen de platen gemaakt, die veelvuldig ge bruikt worden. In een studio-uitzen ding van een zeedrama., of in een stuft, dat zich op de klippen van Do ver afspeelt, klinkt het vastgelegde (authentieke) geluid van de „brui sende-zee plaat" ongeveer hetzelfde ais van een Londense bus. Zodra ech ter het geluid van de zeemeeuw erbij afdraait, krijgt men een goed ge slaagde zee-illusie. Ook bombardementsgeluiden ko men dikwijls van pas. De beste plaat hiervan is tijdens ae oorlog gemaakte opname van een voltreffer op een 200 000 gezuiverde communisten in Hongarije. De Hongaarse vice-premicr Rakosi heeft in een toespraak te Praag medege deeld, dat in het afgelopen jaar bij zui veringen 200.000 leden uit de Hongaarse communistische partij zijn gezel. Er wa ren er niettemin nog een hüUloën over, vprtelSe hij erbij. Maar ondanks de zui veringen waren er onder dit millioen le den nog steeds spionnen, agenten en pro vocateurs. In dezelfde vergadering deed de Tsje- choslawaaksc vice-premier Siroky een be roep op hei Joegoslavische volk om „zich te bevrijden van de aanhangers van maar schalk Tito, die steun verlenen aan het Westerse imperialisme". Staking landarbeiders Italië geëindigd. De staking der Italiaanse landarbeiders, die vijf weken heeft geduurd, is Don derdagavond geëindigd. Vertegenwoordi gers van regering, werkgevers en werk nemers zijn na langdurig onderhandelen tot een accoord gekomen. PETER EN PAU Morgen is het 29 Juni en dat is een datum, die alle lekkerbekken met weemoed vervult. Het is namelijk de dag van Petrus en Paulus en een oud volksrijmpje zegt: Met Peter en Pau Gaan de aardbeitjes op sjouw. Inderdaad: op 29 Juni schijnt de aard- beienpluk definitief ten einde ie zijn, volgens de Almanakken. En na de asperges, altijd toch weer attractieve voorboden van de zomer, verdwijnen dus ook de aardbeien al weer. Wèg al die lekkerefris-rode bol letjes, die zo bescheiden groeien, dicht bij de aarde en die een versnapering zijn, die nauwelijks haar weerga vindt. De kersen zijn er, het is waar. Maar de kersen zijn een zomerlekker- nij en de aardbei behoort nog juist bij de lente. En juist die lente is het, die de aardbei zo aantrekkelijk maakt. Want de volle zomer, hoe rijk en vol ook, houdt de nadering van de herfst al weer in. Het is er mee als met de mensen. De volle bloei van het leven is prachtig en rijk, maar steeds ver vuld met heimwee naar de verdwenen jeugd en reeds vermengd met wee moed om de nadering van het vallen der blaren. Nog een paar keer aardbeitjes op de ontbijt- en koffietafel du6. En dan maar weer tot volgend jaar. En dan hopelijk niet, zoals dit maal zelfs de kerst j, bij de kachel! Ook aardbeien smaken het best als er een vriende- zonnetje op gestoofd heeft. Londense schouwburg. Het doffe ge bulder der ontploffingen, de kraken de muren, de commando's der red dingsploegen en brandweerlieden, het geloei der ambulance-sirenes en hel geknetter van het luchtafweergeschut zijn hier alle op vastgelegd. Vreedzamer zyn de veelvuldig ge bruikte platen van vogelgeluiden net geijkte middel om aan een studio-uit zending een „natuurstemming" te verlenen. De verzameling „beroemde stem men" groeit gestadig en omvat die van bekende staatslieden van de ge hele wereld, kunstenaars, sportkam- pioenen korom ledereen waar nieuws in „zit of zat". Dat er heel veel werk aan deze do cumentatie verbonden is. spreekt van zelf. Men is bijvoorbeeld nog steeds bezig met de selectie en de sortering van de 7500 platen, die gemaakt zyn van de processen in Neurenberg van de Duitse oorlogsmisdadigers. De „geluidsbibliotheek" is er niet weinig trots op, dat al zijn platen op namen van authentieke geluiden zijn en dat, wanneer er op speciale pro gramma's, zoals bfjvoorbeeld van oorlogsherinneringen, aangekondigd wordt, dat men nu het „recorded'' geluid van pantserwagens in Noord- Afrika zal noren, dit dan inderdaad het echte geluid der rollende tanks zal zyn en geen zak met knikers! JONGENS-CRITIEK De scherpste critiek van de zijde van het radiopubliek komt doorgaans van schooljongens. Onlangs zond de BBC en detective-verhaal uit, dat zich in het Westen van Engeland af speelde en waarin een plaat van trein geluiden als „stemming" werd afge draaid. Dc volgende dag ontving Broadcasting House een gezamenlijke .klacht van een groepje schooljongens het bestuderen en verzamelen van locomotiefnummers is hier een ware woede dat een trein met een der- Jlijke fluit nooit in dat deel van het nd reed. De BBC .moest toegeven, dat zij ge. lijk hadden; de treinopname was ln Oost-Engeland gemaakt en het be wuste type locomotief reed nooit in het Westen, maar alleen op de Lon- den-Schotland route. Tenslotte willen wij nog melding maken van de brandvrije, zwaar ver- zegelde „geheime kast" in de geluids bibliotheek" der BBC. Het enige, dat omtrent de inhoud hiervan bekend is; is dat cr twintig gramofoonplaten in beworden, die nog nooit door de aether gegaan zijn en die misschien zelfs nooit gebruikt zullen worden.. Deze 20 mysterieuze platen zijn het geheim van de BBC rn vallen on der nationale veiligheidsbepalingen. Slechts drie mensen kennen het ge heim van wat er op deze platen is vastgelegd. Een van hen is Brian George, net robuuste opperhoofd van de afdeling gramofoonplaten-docu- mentatie der BBC. Een Gloster.Meteor straalvliegtuig van de Nederlandse luchtmacht. Amerikanen gaan weer op zoek BRITS KAPITEIN LIET ZICH VERLEIDEN. (Van onze Parijse correspondent) Het was in 1821. Simon Bolivar, de zegevierende rebellen.generaal, bU- genaanid el Liberator, ad reeds grote vorderingen gemaakt; in zijn strijd ïgen de Spanjaarden. Het Noordelijke deel van het Zuid-Amerikaanse con. tinent was al bevryd. Nu rukten zijn onoverwinnelijke legers op naar la ma, waar het betrekkelijk kleine garnizoen alleen op het horen van de naam Bolivar al zo goed als verslagen was. Do Spaanse gouverneur deed nog een poging om^t verzet te organiseren. Hij riep alle soldaten en amb tenaren samen, sprak hen moed in, beloofde, al het goud van de wereld, doch dat alles zonder resultaat. De stemming onder de troep was in mi neur en toen de mannen van Bolivar nog vijftig kilometer van dit een- tmrn van Spaans administratief bestuur verwijderd waren, w.as de gou verneur al bezig zyn koffers te pakken. De Spaanse gouverneur had dit nooit mogen doen. Ongetwijfeld zou liy in Spanje een zware straf hebben moeten ondergaan ware het niet, dat ny ht moederland nimmer had be. reikt En hier begint nu het verhaal van de milliardenschat van het Cocos. eiland. waren Thompson en des gouverneurs ega aan het onderhandelen geslagen en voorts hadden twee officieren met acht leden van de bemanning ook 'n exclusief complot. Tot overmaat van ramp poogde ook de. gouverneur een onderonsje met de kapitein te plegen, waarin zijn vrouw niet mocht worden betrokken. Het scheepsjournaal ver meldt, dat de kapitein toen op het punt stond ge.k te worden. Goed ge teld was hij lid van vier samenzwe ringen en hadden zich bovendien nog minstens drie andere groeperingen gevormd. SCHEEPSRAAD In de vroege ochtend van de tiende dag varen hield Thomson scheeps raad met zijn officieren. De officieren spraken met de manschappen. Vier „onwilligen" scheepslieden werden dezelfde avond vermist. De nacht daaropvolgend brak het vreselijke on weer los. Het dek van de nog steeds naar het Oosten kruisende Mary Read werd rood gekleurd van het bloed. (Wordt vervolgd) Men behoeft niet erg diep in de herinnering te snuffelen om te ont dekken hoe weergaloos handig de Spanjaarden waren als het er om ging de nazaten der Inca's van hun onmetelijke schatten te beroven. Ook de deserterende gouverneur kon ln dit opzicht op een groot verleden te rug zien. In zijn kelder lag drie hon derd millioen gulden bestemd voor Madrid. Het toeval wilde ook dat er zich slechts één schip in de nabije ha ven van Calao bevond nl. een Brits fregat, snel als de weerlicht, betrouw baar als de banlt van Spanje en com fortabel als het paleis van de koning. Het droeg de naam va.n Mary Read en was eigendom van kapitein Thompson, die zelf het commando voerde. De gouverneur voerde in het holst van de nacht een geheime be spreking met Thompson en het re sultaat was dat de Mary Read in de prille morgen het anker lichte met aan boord de gouverneur, zijn vrouw en beeldschone dochter plus een handjevol Spaanse ambtenaren. HET COMPLOT VAN DE KNAPPE DOCHTER Kinderen zyn aardig tot ze 7 jaar zyn, hoorde ik kort geleden iema.nd beweren. Wellicht wist onze gouver neur dat niet, althans zijn knappe dochter was de eerste, die aan net complotteren ging. De 22 lentes tellende bruinogige schone was nl. onder ai die bedrijven door verliefd geworden op een onder geschikte van haar vader. Om nu straks met haar gemaal onbezorgd te kunnen leven bewerkte ze haar va der. Ze hield hem voor, dat hy straks in Madrid toch opgeknoopt zou wor den en dat het derhalve beter was van koers te veranderen en elders in de wereld ongestoord te gaan leven met de schat, Ze ontwikkelde een ver nuftig systeem om de bemanning van Onze Paryse correspondent was zo gelukkig wat te kunnen snuffelen in oude archiefstuk ken, welke handelen over de schat op het Cocoseila.nd. In drie artikelen heeft hij voor onze lezex-s het vreselijke dia mantendrama gereconstru eerd. Vooral nu men opnieuw poogt een expeditie uit te rus ten om de 300 millioen op te delven, zyn deze artikelen ze ker interessant. het fregat zand in de ogen te strooien en vooral omdat ook zyn vrouw veel voor deze oplossing voelde, besloot papa de zin van de vrouwen te doen. ONRUST OP HET SCHIP Leef maar eens met vrede op een schip waarvan de bodem bedekt is met goud en diamant. Na drie etma len varen waren er al vier moorden gepleegd, terwyl drie personen spoor loos waren verdwenen, waaronder de aanstaande schoonzoon van de gou verneur. Spoedig bleek, dat het com plot van de dochter doorkruist werd door zeven andere samenzweringen, dde alle ten doel hadden de schat in handen te krijgen en de niet-leden van een bepaald complot om zeep te (brengen. Zo hadden vier andere Spaanse ambtenaren op eigen houtje oen gloednieuw plan ontworpen om terug te koersen naar de veilige Zuidelijke punt van ZuiU-Amerika, Zaterdag 9 Juli a.s. zal dc militaire vliegbasis Wocnsdreclit. voor één middag haar poorten openstellen voor het publiek. Ieder die belangstelt In de luchtvaart en wie is «lit tegenwoordig niet zal dan de gast van onze militaire vlie gers kunnen zijn op een internationaal vliegfeest, dat door haar grootse opzet ze ker een evenement genoemd mag worden. 's Middags om drie uur zal het rijke programma geopend worden met. een pa- radevlucht. van 12 Tiger Moth toestellen, 12 Harvards. 6 tweemotorige Oxfords en een aantal Gloster Meteor straaljagers. Al deze toestellen van de Nederlandse lucht macht zullen in formatie overvliegen, hetgeen een .imposant schouwspel be looft te worden. Voorts zullen demonstraties worden gegeven met de Fokkerlesvliegtuigen S-ll en S-12 en de lesmachine Chipmunk, een fabrikant van de Engelse Havilland fa brieken. Kapitein Sipkes van de Aanvul lende Vliegeropleiding Twente zal voor het. sensatienummer „Crazy Flying" zor gen. een Piper-cub machine zal een de monstratie geven ..Hoe leer ik in 18 mi nuten vliegen", terwijl Harvards een lesje in duikbommenwerpen laten zien. De Stichting Hefschroefvliegtuigen z van de partij zijn met haar helicoptère. OOK PARACHUTISTEN, Een belangwekkend nummer zal ver der zijn, het voorvliegen van de Gloster Meteor straalvliegtuigen, die met een snelheid van ruim 900 km. over de vlieg- weide zullen razen. De Voortgezette Vliegeropleiding van Gilze Rijen zal met haar Harvards-lestoestellen een num mertje formatie vliegen en natuurlijk mag er op een vliegfeest als dit, ook het parachutespringen niet ontbreken. Evenmin de K.L.M., die boven het ter rein zal verschijnen met een van haar Oceaanvliegtuigen, een Constellation of een Skymaster. De buitenlandse medewerking aan dit festijn bestaat uit de deelname van een zeer bekend Frans escadrille dat enkele stunts ten beste zal geven en tenslotte als een primeur voor Nederland^ het laag overvliegen van 12 B-29 Superforten van de Amerikaanse luchtmacht. Onge twijfeld zal het een van de grootste at- Nederlander wint tweede pianoprtjs. De eindwedstrijden van het internatio nale piano- en vioolconcours .Margue rite LongJacques Thibaud" zijn beëin digd. Aan de violisten werd geen eerste prijs toegekend. Twee Fransen, Christian Ferras en Serge Blanc hebben respectie velijk de 2de en de derde prijs behaald en de vierde werd toegekend aan de Amerikaan Brusilov. Wegens de buitengewone qualiteïten. aan dc dag getreden bij het pianocon cours. werden hier twee eerste prijzen toegekend en wel aan: Aldo Ciccolini (Italiëi en Entzislav Jankov Bulgarije). Daniël Wayenberg (Nederland; heeft de tweede prijs behaald. Roken in het buitenland. Ntt met ingang van 1 Juli a.s. de tabaksdistribütie. wordt opgeheven heeft de A.N.W.B. bij het ministerie va.n financiën aangedrongen op een verruiming van de hoeveelheid ta baksartikelen, die de Nederlandse reiziger naar het buitenland mag meenemen voor prlvégebruik. In het bijzonder is de wens geuit, dat de vrij uit te voeren hoeveelheid min stens gelijk wordt aan die. welke ook in België mag worden ingevoerd. tracties worden deze kolossale machines van meer nabij te kunnen aanschouwen. Vóór en na het vliegfeest zal cr gele genheid beslaan om een rondvlucht met een KLM-machine te maken, terwijl het. feest zelf opgeluisterd zal worden met muziek van liet korps van het Comman do Luchtvaarttroepen uit Nijmegen. Een deskundige zal door middel van een ge luidsinstallatie doorlopend van voorlich ting dienen. Donderdag of Vrijdag a.s. zullen toe stellen van de luchtmacht ook boven en kele Zeeuwse gemeenten stroobiljetten uitwerpen, waarop dc aandacht op dit vliegfeest wordt gevestigd. Een aantal biljetten zal worden genummerd. De ge lukkige vinders van deze genummerde biljetten zullen Zaterdag ln de gelegen heid worden gesteld een gratis lucht reisje met de K.L.M. te maken. Er zijn n.l. hiervoor 10 gratis rondvluchten en 2 retours op één van de binnenlandse lucht lijnen van de K.L.M. beschikbaar gesteld. HET DOEL VAN HET FEEST. Behalve dat het publiek door dit vlieg feest een prachtige gelegenheid krijgt na der kennis te maken met de luchtvaart, heeft dit alles een bijzonder sympathiek doel. De opbrengst van het festijn men hoopt op enkele duizenden bez.oe- kers komt ten bate van de Stichting „Het Van Weerden Poeimanfonds". Dit fonds stelt ten doel de leden of gedemo biliseerde leden van de luchtmacht, waar nodig financieel te helpen en verder de nagelaten betrekkingen van om het le ven gekomen kameraden te helpen. Ieder jaar staat elk lid van de luchtmacht van hoog tot laag een halve dag soldij of jaarwedde voor deze Stichting af. Een prachtig gebaar, doch Zoals begrijpelijk nog niet voldoende om alles te kunnen doen wat men zo graag wenst te doen. Daarom is ook naar andere middelen ge zocht en wat lag er nu meer voor de hand dan het organiseren van vlicgfees- ten. Dit. jaar worden er drie gehouden, nl. a.s. Zaterdag te Woensdrecht. 16 Juli te Gilze Rijen en 23 Juli a.s. op het vliegveld Twente te Enschede. Wij wen sen de organisatoren een druk bezoek toe! Dc Commandant van de B-divlsic, generaal.majoor J. K. Meyer, was aanwezig bU het afscheid van het Detachement. Midden Java, dat uit Se- marang vertrok voor demobilisatie. De soldaten wachten gepakt en ge. zakt op de kade tot het ogenblik, waarop hun naam wordt afgeroepen en zy aan boord kunnen gaan. Voorzitter Middenstandsbond gehuldigd. Op de tweede dag van het congres van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond. heeft de secretaris dier organisatie, de heer Swagerman. de bondsvoorzitter, de heer L. de Groot uit Rotterdam gehuldigd we gens het feit, dat hij gedurende 25 jaren het voorzitterschap bekleed heeft. Hij bood de jubilaris namens de leden een schilderij van een Rot terdams stadsbeeld aan alsmede een som gelds, die door dc heer de Groot werd bestemd voor bevordering van een middenstandsbelang. Hefschroefvllegtulg mag niet overal landen. - Naar wij van de zijde der Stichting voor hefschroefvliegtuigen vernemen, heeft de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst verboden, dat met het hefschroefvliegtuig der stichting wordt geland op plaatsen waar men niet de garantie heeft, dat het publiek niet kan opdringen. Dit verbod ia uitgevaardigd in verband met nieuw te treffen veilig heidsmaatregelen inzake het landen met hefschroefvliegtuigen. Tengevolge van dit verbod ging het hefschroefvliegtuig niet naar Etten waar het zou verschijnen ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat veertig jaar geleden voor het eerst boven Ne derland met een vliegtuig werd gevlogen. Prins Bernhard naar de Westelijke vloot-manoeuvres. Op uitnodiging van de Britse marine- autoriteiten zal Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine het begin van de vloot manoeuvres der Westelijke Unie hijwonen. Op 3 Juli a.s. vliegt de Prins met een Dakota van Soesterbcrg naar het vlieg veld Culdross bij Penzance. Daarna be geeft de Prins zich aan boord van Hr. M.'s „Tromp", die daar voor anker ligt. om de vlagofficieren van de vloot te ont moeten. Hierbij zullen o.m. tegenwoordig zijn veldmaarschalk Montgomery en ad miral sir Rhoderic McGrigor. commande rend admiraal van de homefleet. Per sloep begeeft de Prins zich dan naar het vlaggeschip van dc vloot, de ..Implaca ble". waar dc Prins de operatie met de leidende figuren van de vloot zal be spreken. De Prins blijft de gehele avond aan boord van het vlaggeschip, gebruikt hier ook het diner en brengt tn een door admiraal McGrigor ter beschikking ge stelde hut de nacht door. Om zeven uur des ochtends, nadat Prins Bernhard zich van boord heeft be geven, ilcht de vloot het. anker. De Prins vliegt dan met. zijn toestel naar Ports mouth. Hier zal hy in het hoofdkwartier van de commandant van Portsmouth de aanvang van de operatie „Verity" gade slaan op de z.g. „plot", een enorme kaart, waarop de bewegingen van de vloot door miniatuur modellen worden uitgebeeld. In de middag vertrekt de Prins weer per vliegtuig naar Nederland. Kersencampagne in yolle gang. De kersencampagne in de Betuwe is in volle gang. Er wordt op beide Tielse vei lingen thans gezamenlijk 140 ton kersen per dag aangevoerd. Hiervan koopt do industrie circa 50 pet. Dc prijs van goede Meikersen draait op het. ogenblik rond de 60 cent per kg. Deze weck belooft dc aanvoer nog belangrijk toe te nemen. Grole aardbeving geregistreerd te Batavia. Zon dagochtend werd te Batavia een geweldige aardschok waargeno men, die 5 minuten aanhield. Het epi centrum van de aardbeving bevindt zich ongeveer 200 km ten Noord oosten van Batavia, in de Javazee. De schok was zo geweldig, dat dc seismograaf er door defect is gewor den. Indonesische regering kocht rijstondernemingen. De regering van Indonesië heeft een overeenkomst gesloten met de dochterondernemingen van de Anglo- Dutch Plantations of Java inzake de aankoop van de rijstvelden van laatstgenoemde, maatschappij. De af koopsom komt uit op een bedrag van 5.300.000, Geen Britse gebitten voor Italianen en Belgen. De Engelse bond van artsen heeft een stemmig zich gekant tegen kosteloze me dische verzorging van buitenlandse be zoekers in het. kader van het nationale gezondsheidsschema. In een resolutie wordt verklaard, dat het geld van Britse belastingbetalers gebruikt werd om gra tis „Italianen een gebit, Belgen brillen en „meelopers" (communtstischgezinden) uit Oost-Europa invalidewagens te ver schaffen. Het Wereldgebeuren. Het eerste wat b(j een beschou wing van dc Belgische verkiezings uitslagen opvalt is wel. dat de ver schuivingen een welhaast getrouwe copie zyn van die vorig jaar in ons land. Een verschuiving naar rechts dus. Ook ten Zuiden van ons land zjjn het in de eerste plaats de com munisten, die een flinke klap te incasseren kregen, een klap, die ge lijkmatig over het gehele land werd toegediend. Het is echter niet de socialistische partij geweest, die daarvan heeft kunnen profiteren. De stemmen, die haar van links zyn toegevloeid, zijn aan de recht se kant weer even snel verloren ge gaan aan liberalen en katholieken. Ner als in Nederland zyn dc verkie zingen vooral een succes geworden voor de liberale partij, die een aan zienlijke zetelwinst Icon boeken, Voor een deel is deze winst te dan ken aan de aantrekkelijke maar ook een tikkeltje demagogische leus „een verlaging der belastingen met 259r." Ongetwyteld zijn hiermee een aantal ontevreden belastingklan- ten aangetrokken, die naief verband zochten tussen hun aanslag- en hun stembiljet. De liberale winst in Bel gië is echter mede een gevolg van de algemene rebellie in Europa van de middenklassen tegen dc door de socialisten voorgestane geleide eco nomie, Sn hoe lichte vorm ook itoc- gepast. De middenstanders en zelfstandi gen zien in de staatsbemoeienis de zondebok «voor hun administratieve on fiscale lasten en oen belemme ring voor een vrije ontplooiing van het bedrijfsleven, waarvan zy de nodige graantjes winst wensen mee te pikken. De politieke slinger, vlak na de oorlog naar links doorslaand, is thans weer dc andere kant op gegaan. Zelfs ln België, waar van een „doorbraak"-gedachte nooit sprake is geweest en waar de soci alistische partij dan ook haar anti clerical© en Marxistische traditie van voor de oorlog weinig gewijzigd heeft. De anti-communistische cam pagne heeft als elders in de eerste plaats winst gebracht aan rechts. Zoals in de JU" der verwachting lag is de.r C.V.P., de katholieke party, vooruitgegaan. De katholieke vrou wen hebben in dat opzicht hun plicht vervuld. Toch is de winst be neden de raming gebleven en is in de Kamer de zo vurig begeerde meerderheid niet behaald, zij het op het kantje af. Enerzijds hebben de splinterpartijtjes stemmen afge snoept. anderzijds hebben de Belgi sche vrouwen het politieke beeld minder radicaal gewy'zigd dan voor speld was. Men kan zelfs aannemer dat zij in de meeste gevallen in het stemlokaal eenvoudig de gezindheid van hun echtgenoten hebben over genomen waarmee in grote lUnen de „manlijke" uitslag verdubbeld werd. Het zou derhalve zeer voorbarig zyn te beweren, dat de Belgische vrouwen koning Leopold weer op de troon hebben geholppn. Een duide lijke uitspraak ten gunste van de koning hebben de verkiezingen niet opgeleverd, temeeer daar bij weder zijdse afspraak de koningskwestie, tijdens de verkiezingscampagne zo veel mogelijk op de achtergrond is gehouden. Niettemin zijn de kansen voor de monarch, die meer dan wie dan ook deze resultaten met aan dacht gevolgd zal hebben, aanzienlijk gestegen. De C.V.P, immers heeft in Kamer en Senaat slechts enkele stemmen nodig om de wet van 1945. die de terugkeer van koning Leopold onmo gelijk maakt, te doen intrekken. Die stemmen kunnen geleverd worden uit het liberale kamp. waar de me ningen over de koningskwestie zeer verdeeld zyn. Indien de Antwerpse liberalen en de burgemeester van Brussel, van de Meulenbroeck, hun verkiezings beloften gestand doen is in de. Ka mer een koningsgezinde meeerder- heid verzekerd. Afgewacht dient echter te worden of de katholieken het op een volledige breuk met de socialisten zullen laten aankomen. Vooraanstaande figuren in de C. V. P. zyn voorstanders van een voortzetting der huidige katholiek- socialistiscnee regeringscoalitie met minister Spaak als internationale voorman. De kiezers hebben zich uitgespro ken thans is het aan de politieke ken thans is het aan de politici om met dc zetelverdeling voor zich dc nieuwe mogelijkheden te bespre ken en door loven en bieden een uitweg te zoeken uit de regerings crisis. Generaal de Gaulle geen familie van Noël de Gaulle. Naar aanleiding van het on langs onder hel pseudoniem van „Noël de Gaulle" hier tc lande verschenen bock: „Het Carnaval der Desperado's", van de hand van dc Nederlandse schryver, majoor J. G. de Graaf, verzoekt generaal de Gaulle mede te delen, dat de door de auteur gebezigde naam „de Gaulle", welke in Neder land niet gedragen schynt te worden, niets te maken heeft met die van zijn familie. V- Blanken en negers in de Ver. Staten. De gemeentelijke zweminrichtin gen te St. Louis. In de Amerikaanse staat Missouri, zyn Dinsdag jl. wel voor opengesteld. jrs als voor blanken Ut gal nog dezelfde dag aanlëiding tot wanordelijkheden. In verschillende gedeelten van St. Louis vonden gevechten tussen blanken en negers plaats. Een zes tienjarige blanlce jongen kreeg oen schedelfractuur, tenvrl een neger jongen vermoedelijk inwendige ver wondingen opliep. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Ver scheidene andere personen werden licht gewond. 14 Juli wordt de K-M.A. heropend. Op Donderdag 14 Juli 1949 zal de Kon. Militaire Academie te Breda of ficieel heropend worden. De gebou wen der K.M.A. hebben ln de afge lopen tijd een belangrijke restaura tie ondergaan. De heropening zal worden by gewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, de minister van oorlog en hoge militaire autoriteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3