NIEUWS UIT ZEELAND WESTKAPELSE DIJK MOET HOOG NODIG VERBETERD WORDEN DE Z.L.M. NAAR THOLEN WALCHEREN SPORTVERBROEDERING TUSSEN MIDDELBURG EN WAGENINGEN Communisten in België lijden verliezen. Geen Sumatra-fedpratie. Ernstig motorongeval te Terhole. Sportterrein 't Zand officieel geopend. Jl-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JUNI 1949 Oude gedeelte is hier en daar te laag. Werkzaamheden vergen grote uitgave. Bij de stormvlortl van 1 Maart jl. is gebleken, dat het oude gedeelte van de Westkapelse zeedijk op ver schillende plaatsen onvoldoende hoog is opgetrokken om het water te keren. Mier en daar heeft een grote over vloeiing plaats «chad, waardoor ern stige ontgrondingen in de kruin en het blnnenbeloop zijn ontstaan. Bo vendien ontstonden op een bepaalde plaats ontgrondingen in het onverde digde gedeelte van het buitenbeloop, terwijl voorts een steenstrook belang rijk werd beschadigd. De hoge vloedgolf is ten dele toe te schrijven aan dc buitengewoon zware storm, maar is ongetwijfeld mede een gevolg van de wijziging in vorm en hoedanigheid, die het buiten- beloop bij de door de Dienst Droog making Walcheren uitgevoerde wer ken heeft gekregen. Afdoende maat regelen kunnen niet achterwege blij-, ven en spoed is vereist, wil men voor aanzienlijke schaden en niet denk beeldige gevaren in de komende win ter gevrijwaard zijn. De Technische Dienst van de Pol der Walcheren is tot de conclusie ge komen. dat een golfbrekendc muur gebouwd moet worden, dat. de beton- glooiing van het buitenbeloop moet worden herzien, dat de keerkade over een bepaald gedeelte moet worden verhoogd, dat waar nodig de basalt glooiing met beton moet ingewassen cn vlakker gelegd worden en dat duinversterkingen nodig zijn. Het (lag. bestuur van de Polder Walcheren heeft thans aan het alg. bestuur verzocht deze werkzaamhe den toe te staan. 7,11 rullen 565.000 vorderen. In verband hiermede is een spoedeisende vergadering op Zaterdag a.s. In Middelburg bUcen geroepen. Verwacht mag worden, dat het Rijk Winst voor liberalen bij de verkiezingen. In alle rust en zonder dat zich in cidenten van enig belang voordeden zijn gisteren in België algemene ver kiezingen gehouden. Zoals bekend konden hieraan voor het eerst ook de vrouwen deelnemen. Prinses Elisa beth. de moeder van koning Leopold en prin-regent Karei, was een van de eersten die haar stem uitbracht in een stemlokaal nabij het koninklijk pa lcis. De gehele verdere dag werd in alle plaatsen druk gestemd. De telling der binnengekomen stemmen 's avonds verliep zeer traag. De eerste resultaten gaven een gro te1 vooruitgang der liberalen, een aanzienlijke achteruitgang der com munisten en een échec voor de kleine scheurlijsten te zien. Ook de socialis ten liepen wat terug. In de afgelopen nacht werden de -volgende speculaties gemaakt over de zetelverdeling: C.V.P. (Kath.) 99 te. genover 92 in 1946, socialisten 69 (sta. tus quo), liberalen 30 (16), communis ten 14 (24). Hedenmorgen werd bekend, dat het zitting hebbende Belgische kabinet besloten heeft heden zijn ontslag bij prins-regent Karei in te dienen. Deze verklaring werd door minister-presi dent Spaak afgelegd. Hij deelde me de, dat op de leider van de C.V.P. een beroep zal worden gedaan om een nieuwe regering te vormen. Spaak zal slechts de portefeuille van buiten landse zaken btyven beheren. De C.V.P. had op volstrekte meer derheid gehoopt, mede in verband met de invoering van het vrouwen kiesrecht. Dr. Mantsoer confereert met minister van Maarseveen. De vertegenwoordigende raad van de negara Sumatra Tlmoer heeft Za terdag na een debat van vyf uur een streep gehaald door een van de voor naamste besluiten van de tweede Su- matra-conferentie door het aanne men van een resolutie. waarin de aansluiting van Oost*Sumatra by de te vormen Symatraanse Federatie- wordt afgewezen Zoals bekend, werd op de tweede Sumatra-conferentie besloten een ..voorlopig federatief verband Sumatra" in te stellen en werd een directorium van drie man benoemd, onder wie dr, Mansoer, wa- lincgara van Oost-Sumatra. De reso lutie werd aangenomen met achttien tegen elf stemmen. Na een verward debat verklaarde de raad, dat Mansoer's lidmaatschap van het directorium door het aanne men van de resolutie automatisch vervallen is, zodat hy als zodanig niet meer kon optreden. In verband met de uitnodiging van minister van Maarseveen, vertrekt dr. Mansoer vandaag naar Batavia voor besprekingen met het directo rium over het voorlopig federatief verband Sumatra, echter uitsluitend in z(jn functie van walinegara van Sumatra Tlmoer. Koningin Juliana opende padvindsterscentrum. H.M, de Koningin, beschermvrou we van het Nederlandse Padvind- stersgilde. heeft Zaterdagmiddag ..Buitenzorg" het nieuwe centrum van dit gilde, aan de Amsterdamse Straatweg te Baam officieel geopend. Ruim 4000 padvlndsters uit alle de len van het land waren op het land goed bijeengekomen. Aanwezig wa ren voorts o.m. het voltallig bestuur van het Nederlands Padvindstersgil- de. en minister Rutten. De Ver. Staten zullen het nodi*? materlaal leveren voor het herstel vm« <lr twee Japanse steden Illrosjlma en Nagasaki, die door een atoombom ver woest werden. het grootste gedeelte van de kosten draagt, maar toch zal 80.000 ten las te van de Polder blijven. Ter dekking hiervan zal een geldlening zijn te sluiten. Een ander voorstel behelst de ver lening van een crediet ad f 15.000 voor aanschaffing van een asfaltin- stallatie voor vernieuwing en onder houd van werken behorende tot de zeewering. Vrijdag 1 Juli zullen de commissa rissen in de gelegenheid worden ge steld om onder deskundige leiding de Westkapelse dijk te bezichtigen. Drie jaar geëist tegen de agent Vitianu. Volgens de Zwitserse radio heeft de federale aanklager van het Zwitserse staatsgerechtshof te Winterthur drie jaar gevangenisstraf en confiscatie van 236.000 Zwitserse fr. „chantage-geld" dat hij andere Roemeense burgers in Zwitserland afgeperst zou hebben, ge ëist tegen de Roemeen Solvan Vitia nu. die met zijn vrouw terechtstaat op beschuldiging van economische en po litieke spionnage. Het proces Vitianu heeft in Zwitser land veel sensatie verwekt. Het in on genade vallen van Anna Pauker staat waarschijnlijk in verband met de ont hullingen tijdens dit proces. Hoesni Zaim tot president van Syrië gekozen. Het Syrische kabinet heeft een stemmig de verkiezing van Hoesni Zaim tot president van Syrië voor de volgende zeven jaar bekrachtigd. De verkiezing van Hoesni werd met 21 kanonschoten begroet. Hoesni Zaim kreeg Zaterdag bij de presidentsverkiezingen 90Vo van het totaal aantal stemgerechtigden. (816.000). Hij was overigens de enige candidaat. Troepentransportschip vertrok uitBrabant. De Vliet mag dan nog niet genormaliseerd zijn, de plan. nen voor een Moerdijkkanaal mogen dan alleen nog maar plannen zijn, toch is Zaterdag reeds een troepentransportschip van Roosendaal uit naar Indo nesië vertrokken. Het gold hier slechts een symbolische afvaart met een „duwk". die handig tot troepentransportschip was ge- metamorphoseerd: de apotheose van een maand rimboe-kisten- actie voor de NIWIN in Roo sendaal. Op allerlei manieren werd voor deze actie tam-tam gemaakt en het hoogtepunt Za terdag was niet minder ecla tant. Op de Markt werd een openluchtspel vertoond en hier in speelde het ..troepentrans portschip" een grote rol. De ac tie leverde tien rimboekisten op. Het wrak van de „Prinses Astrid". De duikers, die nogmaals gepoogd hebben de lijken van 5 leden der be manning, die zich nog in de machine kamer van de „Prinses Astrid" be vinden te bergen, hebben hun werk weer moeten staken. Volgens kapitein Timmermans be staat er nog maar weinig kans dat men er in zal slagen de lijken boven te halen daar het wrak steeds meer in het zand wegzinkt. Minister Schokking woonde marine-zeilwedstrijden bij. Dc Minister van marine, mr. W. F. Schokking. arriveerde Zaterdag ln Den Helder voor con officieel bezoek aan H.M.'s ..Tromp", waarop zich ook ne commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge bevond. De minister werd ln Den Helder ontvangen door de Commandant Marine Willems oord. kapt. ter zee I. W. Reynierse. waar na hy zich inscheepte op ac op de rede voor anker liggende oorlogsbodem. Om streeks twaalf uur arriveerde de Chef Marinestaf, tevens waarnemend bevel hebber der zecstrijdkrachtcn. admiraal jhr. G. J. Holthe. Het gezelschap woonde de nationale zeilwedstrijden bij. die in verband met liet 50-jarlg bestaan dei- Koninklijke Marine Jachtclub rond de rede van. Den Helder werden gehouden. Men rekent op duizenden bezoekers Verscheidene exposities. De stad Tholen maakt zich gereed de Z.L.M. te ontvangen, die op Vrij dag a.s. haar algemene vergadering daar zal houden. Wij gaven reeds een overzicht van het programma en deel den mede. dat ei* ook een landbouw tentoonstelling zal zijn op het terroin van de heer B. G. Friederichs aan de Langeweg. Donderdagmiddag zal het hoofdbe stuur een voorvergadering "houden té' Sint Philïpsland en daarna een rond rit over dit schiereiland maken. Te ongeveer zes uur des avonds zal het hoofdbestuur officieel ontvangen wor den door de burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven. De Harmo nie Concordia zal te zeven uur een korte wandeling door de stad maken en het hoofdbestuur van de Z LM. zal in de stoet meewandelen. Vrijdag zal de grote dag zijn als de duizenden bezoekers komen. De al gemene vergadering zal gehouden worden in de garage van de heer P. v. d. Zande aan de Eendrachtsweg en in do zaal van Hotel Hof van Hol land. Door een luidsprckersinstallatie zullen de beide vergaderlokalen ver- bonden zijn. Ir. M. de Geuze uit Poortvliet zal de openingsrede uitspreken en de grote rede van de dag zal gehouden worden door ir. C. Staf. directeur-generaal van de landbouw over: „Bestaansmo gelijkheden van de Nederlandse boer en tuinder in het raam van de nieuwe landbouwpolitiek". Des middags volgt de rijtoer over het eiland met 150 auto's en 30 auto bussen. waarin circa 2000 bezoel^ers zullen plaatsnemen. Te half vier eindigt de rijtoer op het tentoonstellingsterrein, waar mo dellen van alle landbouwwerktuigen, die op het eiland in gebruik zijn, wor- 50-jarig jubileum van de heer A. J. van Ockenburg. OrnSTE APOTHEKER VAN ZEELAND Naar wij vernemen zal de heer A. J. van Ockenburg te Vlissingen op 7 Juli a.s. de dag herdenken, dat hij vijftig jaar geleden bevorderd werd tot apotheker. Zijn vader had reeds een apotheek te Vlissingen aan het Vicrwindenplein. De zoon bezocht de R.H.B.S. te Middelburg, studeerde te Utrecht en werd in 1899 bevorderd tot apotheker. Kort daarna vestigde hij zich te Vlissingen. Onder zijn leiding werd het apothe kersbedrijf van de heer C. G. Baert aan de Kleine Markt overgenomen en gecombineerd metthet bedrijf van de familie van Ockenburg. De heer Baert werd toen benoemd tot inspecteur volksgezondheid. Nog altijd staat de heer van Ocken burg. die thans 76 jaar is. aan het hoord van zijn bedrijf. In dc loop der jaren heeft hij tal van functies in het maatschappelijk leven bekleed en zich op velerlei gebied verdienstelijk ge maakt. Als secretaris van het Rode Kruis te Vlissingen verrichtte hij betekenis volle arbeid gedurende de jaren 1914- 1918 onder meer bij de uitw*sseMnS van krijgsgevangenen. Daarvoor ontvingen de heer van Ockenburg en zijn vrouw beiden een Rode Kruis-onderscheiding. Verschei dene Jaren was hij hoofdbestuurslid van de Ned. Mij. tot Bevordering der Pharmacie. In het bestuur van een aantal so ciale instellingen te Vlissingen had hij zitting, zo was hij secretaris van het Ziekenfonds Walcheren cn bestuurs lid van de Nutsspaarbank. Op 7 Juli wil men nu de gelegen id rv-ncriiprM deheer van Ocken burg voor dat alles dank te brengen den geëxposeerd en bovendien eer. overzicht van de landbouw wordt ge geven. Er is een fokveedag waarvoor 145 nummers zijn ingeschreven en de koudbloedtrekpaarden zijn met 125 nummers vertegenwoordigd. Negen landelijke rijverenigingen zullen elkaar het Prov., Zeeuwse kam pioenschap betwisten, waarvoor 46 paarden zijn ingeschreven. Het muziekgezelschap Concordia is vanhalf vier.jJf Qp. het Jeyrein en des avonds wordt een concert gegeven qp de Markt", waarbij de héér- W.'Corne- lisse een openluchtfi lm voorstelling zal lelden (vertoond wordt o.m. de Z.L, M.-film 1948). In de landbouwhuishoudschool aan de Bosstraat komen de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Tholen en St. Philipsland met een tentoonstelling bloemertschikken en handwerken. Tenslotte is er- in de stad Tholen een etalagewedstrijd, waaraan 41 win keliers deelnemen. Voor Tholen zullen dit drukke da gen worden! Beschuldigingen tegen Jan Dekker. HIJ STAAT WOENSDAG IN- MIDDELBURG TERECHT In de laatste zitting van de Zeeuw se Kamer van het Bijzonder Gerechts hof te Middelburg zal, zoals gemeld, Woensdag a.s. terecht staan de „Ge volmachtigde van de Leider (Mus sert)" Jan A. Dekker uit Goes. Hij wordt er van bescliuldigd aan de „Be- auftragte" voor Zeeland te hebben medegedeeld, dat met name genoemde burgemeesters en wethouders van Zeeuwse gemeenten anti-Duits en an ti-N.S.B. waren, waarbij hij voorstel de deze mensen hetzij voor ontslag voor te dragen, hetzij niet voor her benoeming in aanmerking te doen ko men en te vervangen door „betrouw-* baren", die eveneens met name wer den genoemd. Speciaal heeft D. ook de aandacht gevestigd op de burge meesters van St. Laurens en Scher- penisse en de waarn. burgemeester van Domburg, die zijn medewerking weigerde bij de inlevering van meta len. Ook zou hij verschillende geval len van staking hebben gemeld. Hij zou hebben verraden, dat de Kanton rechter te Middelburg bij de beëdi ging van 12 Rijksveldwachters de eed van trouw op de Koningin had laten zweren en dat een kleermaker te Goes „zeer ongepaste grappen over de Füh- rer" had verteld. Dekker rapporteer de voorts, dat bij de bestuursverkie zing van de Polder Borssele een N.S. B.-boer met kennelijke vreugde was gepasseerd, waarbij hij adviseerde de gekozene enige tijd in „Schutzhaft" te nemen en de benoeming ongeldig te verklaren. Tenslotte zou hij de aan dacht van de Duitsers hebben geves tigd op een aantal jongelui uit Goes, zulks in verband met de verspreiding van illegale pamfletten. Er zullen zes getuigen worden ge hoord. Verdediger is mr. H. M. van der Burgh te Amsterdam. Daar het onderzoek nog niet Is af gesloten is dc behandeling van de zaak tegen de „Fachberater" Mittel- stenscheid uitgesteld. Deze Duitser zal t.z.t. voor een bijzondere kamer van de Rechtbank terecht staan. STREMMING SCHEEPVAART De scheepvaart door de sluizen te Sas van Gent zal gestremd z|jn van Dinsdag 28 Juni 1949 om 20 uur tot Woensdag 29 Juni om 14 uur terwijl van dit laatste tijdstip af to< Donderdag 30 Juni 8 uur. of zoveel I langer n's i-r»" z«) blijken met Oostshus le Sns van Gent zal «u,J r jcschut. 1 29"jarige moiorrijder gedoodi Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee is er ter hoogte van Ter. hole, b\j de kruising van de Rijks, weg Perkpolder-Hulst met de weg richting-Zaamslag, een ernstig onge. val gebeurd, waarby de 29-j:wige mo- torrydcr 0. K. afkomstig uit Goes, en wonende te Terneuzen, op slag werd gedood. K. kwam uit de richting Zaamslag. toen hu even voor de kruising een motorrijder passeerde, met wien hij die morgen op de veerboot Krui- ningen-Perkpolder had staan pral.cn. Tydens het passeren wilde K. deze motorrijder waarschijnlijk toeroepen dat deze verkeerd reed cloch lette daardoor niet op een uit de richting Hulst komende vrachtauto van Van Gend en Loos, waardoor h|j tegen de ze auto opreed. K. werd tegen 't be-, tonnen wegdek geslingerd en was op slag dood. HeE stoftelyk overschot is naar Hulst overgebracht. Dokter de Gier uit Hulst, die te hulp geroe pen was kon slechts de dood consta teren. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. Zeeuwse kerkvoogden waren te Goes bijeen. In de Prins van Oranje te Goes kwam Zaterdag de afdeling Zeeland van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk onder voorzit terschap van de heer M. Krijger te Bruinisse bijeen. Nadat deze ae bij eenkomst met gebed had geopend, sprak ds. C. Metselaar, Ned. Herv. predikant te Goes een wijdingswoord naar aanleiding van Marcus 12 vers 41. Ds. Metselaar wees hierbij ep de geestelijke taak van de kerkvoogd als beheerder der kerkelijke gelden, dus als rentmeester van de Heer dei- Kerk. Het jaarverslag van dc penning meester werd goedgekeurd, evenals het verslag van de secretaris. Dc af tredende bestuursleden de heren A. C. Burger, L. J. van Vessem, A. A. Schuit. J. Koene en D. J. Braai wer den bij acclamatie herkozen. Gesproken werd over de collectieve verzekering van gebouwen der Ned. Herv. Kerk tegenbrand- en storm schade, voorts over de taak van de kerkvoogd in het geheel der kerk, over de pensionering van emeritus predikanten en preaikants-weduwen. die nog onder de oude regeling val len. verder over het ambt ouderling- kerkvoogd in de nieuwe kerkorde, waarna tenslotte werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken er op aan te dringen, dat de huidige salaris regeling voor de predikanten spoedig wordt herzien. De heer Moll, lid van het hoofdbe stuur, sloot de vergadering met ge bed Ongeveer 50 Kerkvoogdijen uit Zeeland waren vertegenwoordigd. ONPRETTIG BEZOEK In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Nieuwdorp een hond een bezoek gebracht bjj verscheidéne be woners van de Nieuwe West Kraayertpolder en daarbij schade be rokkend aan de pluimvee^tapel. Bij de heer S. werden ongeveer 25 ko nijnen. by de heer H. een kloek met iüikens en by de heer S. eveneens een aantal konijnen doodgebeten. Van de hond ls tot nu toe geen spoor ge vonden. zodat de gedupeerde eige naars hun schade niet vergoed kun nen krijgen. Het verdient wellicht aanbeveling de konijnenhokken iets hoger van de grond te plaatsen. Raadslid of leraar? Zoals bekend is dc heer P. Theune als tweede candidaat van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie in de gemeenteraad van Vlissingen ge kozen. De vraag is echter gerezen of de heer Theune het raadslidmaat schap zal kunnen aanvaarden, aange zien'hij o.a. leraar is aan het Lyceum in Oostburg. De Gemeentewet ver klaart Immers het raadslidmaatschap onverenigbaar met het leraarschap aan een lagere of middelbare school en de jurisprudentie heeft uitgemaakt, dat hieronder ook begrepen moet wor den het les geven aan de H.B.Sn-afde- lirig van een Lyceum, dat op zich zelf natuurlijk niet onder het m. o. maar onder het voorbereidend hoger onderwijs ressorteert. Inmiddels vernemen wij, dat de heer Theune zelf de knoop reeds heeft doorgehakt door zijn besluit om per 15 Juli a.s. eervol ontslag te vragen als leraar te Oostburg. Lagere Landbouwschool te Aardenburg. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de gemeenteraad te Aardenburg. deelde burgemeester J. van Dongen mede, dat de.N.C.B. zal trachten met ingang van 1 Sep tember a.s. een lagere landbouw school te Aardenburg te öpenen. Dc raad besloot de N.C.B. hiervoor de beschikking te geven over een pand dat thans wordt gebruikt door de R.K. meisjesschool. Deze school gaat met ingang van 1 September naar een nieuw gebouw. Een kansel voor het m.s. „Willem Ruys". Zaterdagmiddag werd te Rotter dam, aan boord van de „Willem Ruys". door vertegenwoordigers van de Ned. Hervormde, de Gereformeer de en de Remonstrantse kerken, aan de directie van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd een door de beeld houwer Han Richters ontworpen en gebeeldhouwde katheder aangeboden, ten gebruike by de Protestantse godsdienstoefeningen voor passagiers en bemanning van Tiet schip. Dr. H. Mispelblom Beijer, Rêm. pred., ds. J. W. Schokking, Ned. Herv. pred. en ds. K, S. G Zijlstra, Gereformeerd predikant. voerden het woord. De heer H. A Cromme- lin aanvaardde het geschenk namens de Kon. Lloyd. Burgemeester P. W. ter Haar. Tot burgemeester van Fljnaard werd benoemd de heer P. W. ter Haar. tot nu toe burgemeester van Haskerland en vroeger burgemeester van Ritthem, Er werd dadelijk een druk gebruik van gemaakt. Middelburg is een sportveld rijker! Za- iincr L. J. van 't Westende, met het doorknippen van een lint, het nieuwe sportterrein van S.V.Z., de sportnfdeling van de buurtvereniging "t Zand, officieel geopend. Iït zijn welkomstwoord kon de voor zitter van de vereniging, de heer B. Ja- cobsen. ondermeer de wethouders L. J. van 't Westende en L. J. Geers, de heren L. A. Schenk en J. Vos vaft de Kon. Ver. „Uit hel Volk—Voor het Volk", Minderhoud van Gemeentewerken en J. Meertens en J. van Sliedrecht van de Ned. Heldemij. begroeten. Spreker bracht dank aan het gemeentebestuur voor haar medewerking aan de totstandkoming van het veld en aan de Ned. Heidcmij. voor 'net viotte bespeelbaar maken hiervan en hij hees vervolgens de nieuwe vlag van S.V.Z. De heer Van 't Westende uitte zijn vreugde over het feit., dat de activiteit van 't Zand weer tot een mooi resultaat heeft kunnen leiden en schetste het be lang van de sportbeoefening voor de .ïcugd. Het gemeentebestuur wil gaarne stimulerend optreden, maar het belang rijke werk moeten de buurtverenigingen zélf verrichten. Hij stélde dc vereniging 't Zand als voorbeelr van alle anderen. De eerste wedstrijd, die op het fraaie nieuwe veld werd gespeeld, ging tussen de S.V.Z.-juniores en de 1-I.B. S. en werd met 50 döor de laatsten gewonnen., Vóórdat de heer. Jacobsen de aftrap- verrichtte Voor de match tussen het eerste elftal van 't Zand en de Ned. Heidemij., werden bloe men aangeboden namens de Zomer avondcompetitie. terwijl dit later ook geschiedde namens de Supporters, bij het begin van dewedstrijd tussen het tweede elftal en de Supporters. De eerste match werd door 't Zand met 2—0 gewonnen, de tweede met 15 verloren. De bezoekende verenigingen ontvingen een herinnerings-plaquette. Een talrijk publiek genoot 's avonds Sigtiaalafdellng van H.B.S. presenteerde zich. Achilles gaf de stoot tot stichting daarvan. De sportuitwissellng tussen Middelburg en Amersfoort mag dan dit jaar jam merlijk mislukt zijn (en de schuld daar van ligt zeker niet bij Amersfoort), tóch heeft Middelburg sportvrienden van el ders mogen ontvangen. De gymnastiek vereniging „Achilles" heeft namelijk dc zustervereniging H.B.S. uit Wageningen in het afgelopen weekend te gast ge had: een gloednieuwe signaalafdeling en groep uitstekende turners en turnsters. Toen „Achilles" vorig jaar Pinksteren deelnam aan het bondsfeest in Arnhem. werden haar leden ondergebracht in Wa geningen. Ter gelegenheid van deze ont vangst gaf de voortreffelijke signaalaf deling van de Middelburgse veremgmg „acte de présence" en dit maakte op de Wagenlngse gymnasten zo'n diepe indruk, dat besloten werd óók een dergelijke afdaling te stichten. Het spreekt van zelf. nu dit inderdaad geschied is. dat men zich graag eens in de Zeeuwse hoofdstad wilde presenteren. Zaterdagmiddag om 1 uur werden de Wageninger 90 in getal in 't Schut tershof ontvangen en later op de mid dag maakte dc groep een muzikale mars door'de stad. Inmiddels hadden de sig naalafdeling cn de kindergroepen van „Achilles" zich opgesteld op de Dam, waar. toen H.B.S. arriveerde, vele hon derden belangstellenden het kleurige schouwspel gade sloegen. Het gemeente bestuur was vertegenwoordigd' door de wethouders L. J. van 't Westende, A. J. Berenpas en L. J. Geers. De voorzitter van „Achilles", de heer K. de Vries, ver klaarde "t ontstaan van dc H.B.S.-sig- naaiafdeling en de heer Van 't Westende riep de Wageningers een hartelijk wel kom toe. waarbij h|j ln 't bijzonder wees op het belang van deze sportverloede ring. De voorzitter van H.B.S., dc heer E. v. d. Aa en de leider van de signaal afdeling, dc heer A. Wielemaker (een oud-Middelburger) toonden zich in hun kentelijkheid ook uitging naar „Achilles", die de stoot 'gaf tot de stichting van dc signaalafdeling. Onder leiding van Jan de Graaf lieten de beide signaalafdelingen zich gezamen lijk horen, een machtige eenheid van trommels cn trompetten, waarvan de vrolijke klanken tot ver in de omtrek te horen moeten zijn geweest. Men mnr- heerdc hierna door de stad naar het Hofplein, waar voor dc woning van dc -lirceteur-lel' van ..Achillea". de heer Ba!, veer hem en zijn echtgenote nc D.-Itleci ws verd r.voceld U'-'dc lr> verband met hun 3l: japgo c.iu. -'leni ging. Namens beide verenigingen wer den bloemen aangeboden en vriendelijke woorden gesproken. In dc grot e Schut tershofzaal werd des avonds eetv gezarhenlijke gymnastiekuit- voering gegeven, waarbij de drie wet houders eveneens aanwezig waren. Ach tereenvolgens lieten de signaalafdclin- van H.B.S. en „Achilles" zich horen, waarna leden van de beide verenigingen hun kunnen toonden: de dames en meis jes in vrije oefeningen en op de brug, de heren aan de ringen en op de brug. Er werd goed gewerkt:, iedere deelnemer beijverde zich kennelijk om zo behoor lijk mogelijk voor de dag te komen en men gaf elkaar in zijn prestaties niet veel toe. De directeur-leider van ..Achilles", de heer Bal. de muzikale leider van de sig naal-afdeling. de heer De Graaf en de technisch leider, de heer P. Kooman, werden na afloop door H.B.S. hartelijk gehuldigd, waarbij als blijk van erken telijkheid een rokertje werd aangeboden- De heer Kooman, aan wie-H.B.S. speciaal veel verschuldigd is met het oog op de totstandkoming van haar signnalafdeling, mocht bovendien bloemen in ontvangst nemen. De gezellige avond werd besloten met een samenzijn tot 2 uur. Zondagmiddag maakten de Wageningers per autobus nog een rondrit over Walcheren. De heer M. H. de Vos tc Middel burg. heeft wederom drie prijzen gekre gen op dc internationale bakkers, en banketbakkerstehtoonstelling Brebato I te Breda. nl. een 2e prijs in groep 12c (ban ket-opgemaakte taarten) voor een open confituurtaart, een 3e prijs in groep 14 (banket-. St. Nicolaas- en Kerstgebak) en een lc prijs in groep 12a (geglaceer de taarten). VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: Het huis in de Dulcimerstraat, 7 en 9 uur; Luxor: De duivels van het Wilde Westen. 8 uur. Dinsdag: Alhambra: Slaapwagen naar Trilist, 7 en 9 uur; Luxor: Zij, dit niet terugkeren, 8 uur. MIDDELBURG. Maandag: Electro: Gekroonde slaven (18 Jr.). 7 cn 9.15 uur; Schouwburg: Filmstudlogcheimen (14 jr.). 8 uur; Dc Vriendschap: Alg. Vergadering ging Het Platteland. 3 u. Zonen der Zuidzee (18 van een vermakelijke gecostumeerde voetbalwedstrijd. De eerste prijs kre gen de heren K. Krüft en W. Griep voor hun „clown en aapje", de twee de was voor de heer Polderman (half meisje, half man) cn de derde voor de heer De Graaf (clown). Van bak ker Roelse ontving de winner.de par tij een tulband, de verliezende een krentenbrood. Tot besluit werd een driewerf hoera op de Sportvèreniging 't Zand uitgebracht. Middelburg EINDEXAMEN R.H.B.S. Afdeling B: 1349. De volgende candidatcn slaagden voor het eindexamen R.H.B.S. te Middelburg, afd. B: P. Barendse, P. Bassie, mej. L. Berdenis van Berlekom, R. Blaauw, F. Bognert. D. Drónkers. allen te Middel burg; J. van Hercules. Vlissingen: D- van 't Hof en A. Kampfraath, Middel burg; W. Kraamer. Sint Laurens: mej. W. Maljers, Middelburg; W. Passenïer, Sint Laurens; H. de Rijk. Middelburg; mej. N. Vos, Amemuiden; mej. E. Zan- dee. Middelburg. Eén candidaat trok zich terug en twee werdén afgewezen. Zaterdagmiddag hebben de jongelui hun succes gevierd met een rondtocht door de stad in een Jan Plezier. „EXCELSIOR" BRACHT SERENADE. Zaterdag heeft de muziekvereniging „Excelsior", een serenade gebracht aan de heer en mevr. J. Geers. die 25 jaar getrouwd waren. De heer Geers is een trouw donateur van de vereniging en treedt bij feestavonden steeds con amora als balletmeester op. De voorzitter van „Excelsior", de. heer L. J, Breel, hield een hartelijke toespraak en overhandigde het echtpaar een fraai schilderstuk. Vlissingen CONCERT. Woensdag a.s. (verjaardag van Z.K.H. Prins Bomhard), zal de Harmonie ..St. Caecllla" te Vlissingen. in het Bellamy- park, onder leiding van de heer Jac. Hollaers, een concert geven. Het pro gramma vermeldt o.a.; Lippe-Detmold- mars: Lustspiel Ouverture: Beatrlx-mars. enz.. Het concert, dat om 8 uur begint wordt besloten met het Zeeuwse volks lied. O.- en W.-Souburg TERAARDEBESTELLING P. BALJEU Zaterdagmiddag werd te Oost-Souburg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer P. Baljeu, die Woensdag op zo tragische wijze te Ritthem om het leven kwam. Vele vrienden, bestuursle den van verenigingen, waarvan de heer Baljeu lid was en chefs van de over ledene toonden hun medeleven. Ds. Spij kerboer las een gedeelte uit Psalm 103 "en eindigde met het ..Onve Vader". Een broer van de overledene dankte voor dc belangstelling. Aagtekerke UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van dc bonkaarten zal te Aagtekerke plaats vinden op Dinsdag 28 Juni. Aan de beurt zijn alle zelfvcrzor- gers en niet-zelfverzorgers. Zoutelande CONCERT. Dinsdag a.s. zal dc muziekvereniging „Luctor et Emergo" te Zoutelande (dir. de heer Jac. Hollaers) van 8 tot 10 uur- een concert geven. Westkapelle BEZOEK UIT WARMOND. Donderdag bracht de vrouwenvereni ging uit Warmond, dc gemeente die de Ned. Herv. gemeente te Westkapelle adopteert, een bezoek aan Westkapelle. Door enige leden van de vrouwenvereni ging Westkapelle begeleid, werd West kapelle bezichtigd en een bezoek ge bracht aan het Oorlogsmuseum, de Vuur toren en de Noodkerk. „STEENEN KAMP" WORDT VERHUURD Vrijdagmorgen vergaderde de gemeen teraad van Westkapelle, onder voorzit- tterschap van waarnemend burgemees ter W. Gabriëlse. Afwezig was de heer St. Lous. Besloten werd cle grond waar op het „Steenen Kamp" is geplaatst te verhuren aan het Rijk voor f 70 per jaar. Met algemene stemmen werd de nieuw benoemde burgemeester, mr. M. Tyde- man, benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het vol trekken van huwelijken. Met ingang van 1 Augustus werd een kasgeldlening aan gegaan van f 200.000. Voorts werden dc pensioengrondslagen van gemeentesecre taris en ontvanger vastgesteld. De sala risverordening voor ambtenaren ter se cretarie en gemeentewerklieden werd aangepast aan dat der Rijksambtenaren. In de begroting van 1948—1949 werden enige wijzigingen aangebracht. Koudekerke VOLKSBIBLIOTHEEK JUBILEERT De Volksbibliotheek te Koudekerke zal dit jaar haar 50-jarig bestaan vie ren. Het vouwblaadje, dat dezer dagen het licht zag, en waarin de burge meester waarderende woordon over do Volksbibliotheek schrijft, vermeldt dat de catalogus thans bijna 1500 num mers telt. Het bestuur bestaat momenteel uit de heren: W. P. Roose. voorz.; Chr. Schipper, sccr.: H. A. Mosselman, pen- ningmecsteressc cn bibliothecaresse zijn de dames M. J. Koster cn W. Luteijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2