PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zwermen bommenwerpers vlogen boven Nederland DE BILT Velen voelden zich vrij onbehagelijk NIEUWE WERELDVAKBOND IN OPRICHTING. T.N.I. LIET OP ZICH WACHTEN TOCH GEEN BRAND AAN BOORD VAN DE „ROERMOND"? BERLIJNSE STAKERS DINSDAG WEER AAN HET WERK HET RODE KRUIS HOUDT GROTE RAMPENOEFENING VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 145 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale' Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoof died.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 Juni 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C,, Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b. g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsatr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwe rijatr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C Wanneer de lichten in Nederland al weer niet meer dan vier jaar waren ont stoken, had men zich Zaterdagavond in vele delen van het land kunnen wanen in de donkere dagen, toen geallieerde en Duitse luchtvloten ons luchtruim doorkruisten. Het doffe monotone^ gezoem, dat de meesten-onzer nimmer zullen vergeten, was gedurende lange tijd niet van de lucht en klonk nu in vredestijd des te angstwekkender, omdat de vliegtuigen, die op vrij grote hoogte over ops land vlogen, geen enkel licht voerden. Tweede Battle of Britain. Daar de meeste redactiebureaux van de kranten onbezet waren, richtte de stroom van telefoontjes zich voor namelijk naar het Amsterdamse kan toor van het A.N.P. Het eerst kwa men ongeruste Friezen en Groningers hun licht opsteken over de ongewone activiteit in de lucht. Toen twintig mi nuten later het geronk zich boven en in de omgeving van d<~ hoofdstad deed horen, waren gedurende een half uur alle telefonen van het A.N.P. onafge broken in gesprek, omdat degenen, die deze Zaterdagavond dienst deden, een bombardement van vragen moest ver werken van Amsterdammei s. Haar lemmers en anderen uit dit deel van het land, die door het motorengeronk waren verontrust. De rijksluchtvaartdienst op Schip hol was weliswaar ook opmerkzaam gemaakt op de vliegtuigenstroom, doch officieel wist men van niets. Het was bekend, dat er in en ron dom Groot Brittannië luchtmanoeu- vres werden gehouden, doch volgens de bezetting van de verkeerstoren op Schiphol was bericht ontvangen, dat deze oefeningen zich niet verder dan 100 mijl van de Britse kust zouden uitstrekken. Tientallen verontruste landgenoten moesten op hun gemak gesteld wor den. Een mijnheer uit Haarlem, die ken-' nelijk leider was van een meisjesin ternaat, vond het onverantwoordelijk dat dergelijke zwermen bommenwer pers maar onaangekondigd boven ons land konden vliegen en al zijn meisjes, die toch al zo'n ellendige lijd in de oorlog achter de rug hadden, de angst op het lijf konden jagen. Een Amsterdamse huismoeder vroeg met ongeruste stem om raad. Ze was al leen thuis met haar twee kinderen. Een rasechte Mokummer vertelde, dat hij juist aan het klaverjassen was. „Geloof ïne, de vrouwe zijn in de kel der geltrope meneer „Zijn het de Russen?" vx-oeg een lang niet zekere stem en hij voegde er aan toe „want dan zet ik mijn boot binnen vijf minuten onder stoom". „Wat is dat voor flauwekul boven me hoofd?" vroeg een volgende be lastingbetaler uit Diemen. „Maak nou geen gijntjes" zei een sonore stem aan de andere kant van de lijn, „is er soms heibel?" Er was geen heibel kon. het A.N.P. officieus melden? AANVLIEGGEBIED Engeland beleefde Zaterdag zijn tweede „battle of Britain" en Ne derland werd als aanvlieggebied voor uit Duitsland komende ma chines gebruikt. Op de eerste dag van de luchtope- ratie „foil" was het hoofdzakelijk de bedoeling van de aanvallers de verde diging aan de tand te voelen. Ameri kaanse vliegende reuzenforten voer den een schijnaanval ,op Liverpool en daarna op Leeds uit. Tevens werden luchtraids op Londen uitgevoerd. Hierbij geraakte een vliegend fort met een B.B.C.-covrespondent aan boord, in moeilijkheden. ANGSTIG AVONTUUR Op 10.000 m. hoogte gaf de gezag voerder een deel van de beman ning bevel met hun valschermen uit het toestel te springen, omdat er iets haperde met de motoren. Ook dc B.B.C.-corresiJondent be hoorde tot degenen, die de sprong moest wagen. Hij was echter niet Tweedaagse conferentie in Genève geëindigd. Vakbondsleiders uit 38 landen heb- ben op een tweedaagse conferentie te Genève besloten een nieuwe vak. vereniging-internationale op te rich, ten, waarin „alle vrije en democra tische vakbonden in de gehele we reld" vertegenwoordigd zuilen zijn. De nieuwe organisatie, die binnen zes maanden officieel zal worden ge vormd, zal een tegenwicht zijn tegen de onder communistische Ieidmg staande wereldbond van vakverem- gingen (W.F.T.U.) De conferentie was bijeengeroepen door de secretaris-generaal van net Britse T.U.C. Vincent Tewson. De meeste vakbonden, die eraan deelna men, waren kort te voren uit het oude wereldvakverbond getreden, om dat hierin de communisten een te grote rol spelen. Er waren vertegen woordigers van vrijwel alle West- Europese landen, van de beide Ame rikaanse vakbonden C.I.O. en A.F.L.. Spaanse vakbondsleiders in balling schap en Oosteuropese ballingen. De Belg Paul Finet werd tot voorzitter van de conferentie gekozen. Aan het eind van de besprekingen, die tot bovenvermeld resultaat leid den, werd een gelukwens telegram gezonden aan de stakende spoorweg arbeiders t« Berlin. goed bekend met de wijze, waarop zijn 'parachute behandeld moest worden. Op duizenden meters hoogte in de lucht zocht hij ver geefs naar het koord, dat de para chute zou moeten ontplooien. Eerst op een hoogte, van 3000 m. slaagde hij erin de parachute te openen en aldus aan een loisse dood te ontsnappen. Hij kioam behouden neer. De in het toestel gebleven leden van de bemanning zagen kans hun fort be houden te doen landen. Twee zware „vijandelijke" nachte lijke luchtaanvallen luiddden dc twee de dag in van de operatie „foil". Een aanval, welke voor het eerst werd ge meld even voor middernacht, was ge richt tegen Noord-Londen. Spoedig daarna werd gemeld, dat dertig „vij andelijke" vliegtuigen boven de kust van Lincolnshire vlogen, waarschijn lijk op weg naar Sheffield. Zij wer den door mosquito's onderschept. Een escadrille Nederlandse mete- oors en Amerikaanse Shooting Stars helpen de verdedigers. Amerikaanse superforten deden aan vallen overdag. Een der superforten moest een korte landing op Schiphol makkn voor her stel van een defect in de olieleiding. Vanzelfsprekend trok het toestel veel publieke belangstelling. Sosialistische jeugdle-ider in Berlijn in vrijheid'gesteld. De Russische autoriteiten... hebben bevel gegeven Heinz Westphal, dé lei der van de Berlijnse sociaal-democra tische jeugdbeweging „de Valken" in vrijheid te stellen. Westphal werd aangehouden tijdens het proces teger. verscheidene zijner kameraden en werd tot zes maanden gevarige.nisstrif veroordeeld. Meer dan een week van deze straf heeft hij dus niet uitgeze ten. Nederland levert de republikeinen wapens om de orde te handhaven. De speciale correspondent van Aneta vernam te Djocja van republi. keinse zyde, dat op het ogenblik in dc nabijheid van de republikeinse hoofdstad 600 man republikeinse poiitietroepen zijn samengetrokken, die na het vertrek van de Nederlandse troepen uit Djocja daarheen zullen trekken voor de handhaving van rust en orde. Volgens de zegsman van Ancta zouden deze poiitietroepen wapens van de Nederlanders ontvangen. Het accoord hierover zou Woensdag te Batavia zijn bereikt tijdens de be- spreking met de Sultan van Djocja. De levering der wapenen zou een der voornaamste redenen zijn, waarom de Sultan Woensdag naar Ba. tavia is gegaan. De overdracht In Djocja. Uit dezelfde republikeinse bron werd aan Aneta verklaard, dat Tan Malaka op 9 April is geëxecuteerd door de lt kolonel van de TNI. Soen- kono, commandant der republikeinse troepen in Oost-Java De reden tot deze executie was het feit, dat Tan Malaka deed infil treren in onderdelen v^n de TNI. „Het voornaamste wat ons op het ogenblik voor de geest staat is. een botsing met de republikeinse strijd krachten te vermijden", aldus de ko lonel van Langen tegenover de spe ciale correspondent van Aneta te Djocja. enkele ogenblikken na zijn terugkeer uit Wonosari. welke plaats juist was overgedragen aan de Sul tan van Djocja. Het zware materiaal was reeds ge durende de voorgaande dagen afge voerd. Het vliegveld van Djocja zal 28 Juni tussen 16 en 17 uur worden ontruimd en de volledige ontruiming zal op 30 Juni zijn voltooid. TNI KWAM NIET OPDAGEN. De teruggave van Wonosari aan de republiek is volgens te Batavia ontvangen berichten als volgt ge schied: Volgens plan waren Nederlandse troepen, onder leiding van de com mandant van de T-brigade om 10.15 uur Vrijdagochtend, uit deze plaats vertrokken. Volgens schema zouden op hetzelfde tijdstip republikeinse troepen de plaats bezetten. Zij ver schenen echter niet. waarop dc Sul tan met zijn secretaris de troepen tegemoet ging. Zij keerden onver- richterzake terug. De Sultan zond toen twee koeriers op de fiets uit met een door hem ondertekende boodschap Deze keerden zonder iets van de republikeinse troepen verno men te hebben terug Nadat de Sul tan op de pasar de bevolking had toegesproken, waarbij hij mededeel de. dat Wonosari weer onder republi keins gezag' stond en het volk aan maande kalm te blijven, werd nog maals een bode uitgezonden, die te rugkeerde met twee ongewapende, in burger geklede personen, die ver klaarden vertegenwoordigers van de TNI te zijn. Zij deelden mede. dat de republikeinse soldaten om 14 uur zouden arriveren. Toen dc Sultan Wonosari verliet, waren dc troepen nog niet aangekomen. NEDERLANDSE SOLDATEN GEDEPRIMEERD. Gevraagd naar de gevoelens onder Waarom Katholieken niet in het N.V.V. mogen zijn. VERKLARING VAN DR. STOKMAN Dr. J. G. Stokman, lid der Tweede Kamer, heeft op de conferentie van de internationale arbeidsorganisatie I.L. O.) verklaard, dat de Nederlandse bisschoppen de sacrementen weiger den aan katholieke leden van socia listische vakverenigingen „teneinde de godsdienst zelf te beschermen". Pater Stokman antwoordde de secretaris van het Ned. Verbond van Vakvere nigingen, de heer Vermeulen, die Vrijdag de Nederlandse bisschoppen ervan beschuldigde, dat zij „op iede re wijze ernaar streefden, de katho lieken buiten de algemene vakbewe ging te houden. „Pater Stokman ver klaarde o.m.: de ervaring heeft ge leerd dat vele katholieke leden van socialistische vakverenigingen in ons land hun geloof verloren hebben". de Nederlandse soldaten, antwoord de kolonel van Langtei; „De man schappen zijn down en gedeprimeerd. De mannen begrijpen, dat dit politiek is, maar zij begrijpen niet, welke po litiek dit is. De Nederlander is van huis uit geen militairist, doch in grote zaken is hij erg gehoorzaam". Over de overgave van de civiele diensten in de residentie, deelde re sident Lycklama mede. dat de over dracht van de meeste diensten reeds is geregeld. Op de ochtend van de dag. waarop de laatste Nederlandse troepen Djocja verlaten, zal hij de sleutels van de gebouwen overhan digen aan de republikeinse commis sie van overdracht. Wat er gebeuren gaat met de republikeinse ambtena ren. die op enigerlei wijze met de Nederlanders hebben samengewerkt, is nog niet bekend. CONVOOI BESCHOTEN. Zaterdag werd ten Westen van Prambanan (10 km ten Oosten van Djocja) een convool, waarin de Sul tan van Djocja en een militaire waarnemer van UNCI meereden, door een bende licht beschoten De Nederlandse troepen hebben de bende verdreven. Blokkade van de Chinese kust begonnen. Zondag is de blokkade van alle communistische havens langs de Chi nese kust. ingesteld door de Nationa listen, begonnen. De enige buitenlandse schepen, die Sjanghai hebben verlaten, zijn het Nederlandse schip „Meerkerk" en de „Anchises", die op de Jangtse door de nationalisten werd gebombardeerd. Yice-admïraal A. Q. Madden, on derbevelhebber van het Britse com mando in het Verre Oosten, heeft ver klaard, dat de Engelse vloot de Chi nese kustvaart zal beschermen tegen „onwettige inmenging", totdat Enge land zijn politiek inzake de nationa listische blokkade heeft bepaald. Bagage van de slachtoffers wordt verzameld. Nog steeds geen verklaring voor de oorzaak. Een Italiaans-Nederlandse commissie van onderzoek is begonnen met het schiften van de mededelingen van hon derden ooggetuigen van dc ramp met de „Roermond". Politie en functionarissen van de maatschappij begonnen de opge haalde bagage van de slachtoffers te sor- Na de vliegtu van de „Roermond'' bij Bari. Sleepboten en vaar. ■PUPI tuigen der"ltaUaanse marine voeren onmiddellijk na dé ramp naar de plaats van het onheil. Wrakstukken van het verongelukte toestel wor. den door leden van een der reddingsploegen aan wal gebracht. Westelijke commandanten grepen in De stakende Berlijnse spoorwegarbeiders hebben besloten Dinsdag a.s. ..weer aan het werk te gaan. Dit besluit werd genomen na een rumoerige bijeenkomst van stakingsleiders en vakbondsbestuurders en onder druk van de drie Westelijke commandanten. De staking heeft vijf weken geduurd en heeft een volledige inwilliging van de eisen der arbeiders opgeleverd. Zaterdag hadden de drie Westelijke commandanten een bijeenkomst nm te trachten een eind te maken aan de staking, die niet alleen het verkeer Berlijn doch ook dat tussen Ber lijn en de Westelijke zones lamlegt. Zij besloten het Westelijke gemeente bestuur te machtigen tot maatregelen, die in de komende drie maanden aan de spoorwegarbeiders uitbetaling van hun loon voor 100 procent in West marken moet verzekeren. De spoor wegdirectie wil 60 procent in West marken betalen. De gemeente-autori teiten kregen toestemming de rest uit de gemeentekas aan te vullen. De Sowjets van hun kant gaven de verzekering dat tegen de stakers geen repressaille-maatregelen zouden wor den genomen. Later op de avond deelden de Wes telijke commandanten aan burgemees ter Ernst Reuter en de stakingsleiders mee. dat zij met het oog op het lo pende aanbod een voortzetting van de staking niet langer gerechtvaardigd achtten. Stakers, die Dinsdag aanstaande het werk niet zouden hebben hervat, zou den niet langer voor een uitkering van het gemeentebestuur in aanmer king komen. Onder deze omstandigheden kozen de Duitse vakbondsbestuurders eieren voor hun geld. Devoorzitter van de vakbond, Heinz, schreef aan burge meester Reuter: ..Er zijn nog veel problemen en wij geloven niet. dat de strijd voorbij is. maar op het ogenblik zijn wij er van overtuigd, dat het 't beste is het werk te hervatten, op de voorwaarden ver vat in de brieven van de commandan ten". 800 man in actie bij fort Rammekens HET ZAL DRUK ZIJN OP VLISSINGEN'S REDE! Dat rampen op zee nog altyd mogelijk zyn en dat dan belangrijk werk gedaan moet worden door de hulpverleningsdiensten, heeft het jongste ge. beuren met de Belgische mailboot Koningin Astrid weer bewezen en daar. om is het nuttig, dat het Rode Kruis in samenwerking met tal van andere hulpverleningsorganisaties een grote rampenoefening zal houden op de re. de van Vlissingen. Het plan is uitgegaan van dokter G. Sissingh, die zich aanvankelijk had voorgesteld de oefening in West- Zeeuwsch Vlaanderen te houden en dsn in samenwerking met het Belgi sche Rode Kruis. Maar de kust voor West Zeeuwsch Vlaanderen is in zee nog niet geheel veilig op stranden uiteraard wèl! en daarom moest van deze gecom bineerde Belgisch-Nederlandse oefe ning worden afgezien. Zaterdag' heeft de ontwerper van de oefening ons een en ander verteld over de plannen, die nu gereed zijn om bij het fort Rammekens een oefe ning uitsluitend voor Nederlandse deelnemers te houden. VOLLE MEDEWERKING. Dat wordt een grote oefening, zo groot als in de laatste jaren nog niet werd georganiseerd. En het verblij dende is, dat alle instanties zo van harte aan deze oefening willen mee werken. De geneeskundige troepen van het leger doen mee, de marine zal van de partij zijn, het Rode Kruis is present en de E.H.B.O.-corpsen met de Red dingsbrigades zullen aanwezig zijn. Ongeveer 800 mannen en vrouwen zullen die dag in touw zijn om hun paraatheid te bewijzen. DE OPZET. De optet van de oefening is de vol gende. Er wordt verondersteld, dat een groot schip op een mijn is gelo pen. Een der provinciale boten zal de rol van dat schip vervullen en onge veer 100 zwemmers aan boord heb ben. Op het kritieke moment zullen 20 van deze zwemmers over boord slaan en dan zullen de reddingsbrigades van Vlissingen, Middelburg en Sou burg zich van de wal bij Rammekens te water begeven om deze „slachtof fers" 7.wemmende te redden. Op het land worden deze slachtof fers opgevangen door R.K. helpers en E.H.B.O.'s. Een marine-eenheid vermoedelijk H. M.'s Soemba zal naar de plek van de ramp snellen en daar twee motor boten en 20 rubberboten te water la ten om de overige slachtoffers te red den. Twintig van hen worden aan boord van de Soemba gebracht en de rest gaat met de bootjes naar de wal, waar R.K. personeel en E.H.B.O.'s ook deze patiënten opvangen en vervoe ren naar het fort Rammekens. Medici maken verder uit wat er met de pa tiënten die elk voorzien zijn van een plaatje waarop hun verwondin gen geschreven staan moet gebeu ren. Intussen rekent op de Soemba de geneeskundige dienst van de marine verder af met de 20 gewonden, die aan boord van dat schip zijn. Tenslot te vaart de Soemba de haven van Vlissingen binnen, waar gemotori seerd materiaal klaar staat om de slachtoffers te vervoeren. Het rijdend transport wordt ver zorgd door de geneeskundige troepen van de landmacht, die ook bij Ram mekens aanwezig zijn met een grote tent voor poliklinische hulp. De ern- stig-gewonden gaan vandaar door naar het noodziekenhuis te Koüdeker- ke, waar een volledige chirurgische ploeg gereed zal staan samen met een shock-ploeg van de Bloedtransfusie dienst uit Amsterdam. DE LEIDING. Tot zover de medische opzet van de oefening, die onder leiding van dokter A. C. S. van Breda Vriesman uit Terneuzen zal staan, nu dokter J. S. Bloos door ongesteldheid verhin derd is. Door diverse instanties zullen hulpvaartuigen beschikbaar gesteld worden. Er zal een boot zijn van de Mij. tot Redding van Drenkelingen, een politieboot, een boot van de S.H. V en een van het Loodswezen. De marine-afdeling zal onder lei ding van de commandant der Soemba staan, de geneeskundige troepen er komt een vollecKge afdeling, die binnenkort naar de tropen vertrekt staan onder bevel van overste S. v. d. Vegte; mevr. A. J. van Heelvan Dissel zal de leiding hebben over de Rode Kruishelpsters en de heer P. C. Gillissen zal de reddingsbrigades aan voeren. Voor radioverbinding met de pro vinciale boot, het fort, enkele barak ken van het aangrenzende D.U.W.- kamp en. het noodziekenhuis Koude- kerke zal gezorgd worden; er komen ook telefoonverbindingen. De regeling van het verkeer de weg van Nieuwland naar Rammekens is heel smal zal berusten bij ma joor G. H. van Helden. Een keukenwagen van het Rode Kruis zal zorgen voor de menage van allen, die bij deze oefening zijn be trokken. Te ongeveer vijf uur zal de oefening geëindigd zijn en tot slot zal er een groot défilé van alle deelne mers zijn over de Boulevard te Vlis singen. Verwacht wordt, dat de comman dant van het Rode Kruiscorps. luit. gen. H. N. van Ooyen, aanwezig zal zijn. teren en in te pakken voor verzending naar de verwanten. Bij vrijwel elk pa>: bevond zich een foto-album en een aan tal kleine geschenkpakjes, die uit Indo nesië waren meegenomen voor uitdeling in Nederland. Er waren ook schooirau- porten van twee kinderen, de veertien jarige Robert en de twaalfjarige Eileen Esser. die met hun moeder, mevrouw Helmi Esser. omkwamen.In de koffer van mevrouw Esser bevond zich een inge lijste brief, waarin beschreven stond hoe haar echtgenoot, Hans Esser. van de Ne derlandse marine, drie jaar geleden de dood vond. Aan het zoeken naar het wrak werd ook deelgenomen door de heer A. Ples- laan. Volgens de bij het onderzoek betrok kenen zal het misschien onmogelijk zijn tot een verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wanneer men er niet in slaagt het afgebroken staartstuk van bet vliegtuig te vinden. Eén der functio narissen zcide, dat op sommige slachtof fers sporen van verbranding waren waargenomen. Van de zijde van de K.L.M. deelt men echter mede, dat uit binnengekomen be richten blijkt, dat op grond van verkla ringen van deskundige ooggetuigen en verdere aanwijzingen het onwaarschijn lijk moet worden geacht, dat zich brand aan boord van de Pli-T.E.R. heeft voor gedaan. Duikers, die op de zeebodem bij Bart op zoek zijn naar het wrak. hebben een deel van een vleugel gevonden. In de vroege morgen begonnen Zaterdag drie duikers met het werk. Zij gingen af op verschillende olievlekken en zij zijn er thans zeker van in grote trekken te we ten waar zich het wrak bevindt. te moeten geven als de wind niet ging liggen. De Nederlandse gezant te Rome. graaf van Bvlandt. is voor een kort bezoek aan de plaats van de ramp te Bari aange komen. Hij had een bespreking met de functionarissen, die gereed staan om on middellijk een onderzoek in te stellen in dien voldoende van het wrak boven het water is gehaald. BURGERS VAN BARI BRACHTEN HULDE. Zondag werd het dodenhuis, waarin de stoffelijke resten van 23 omgekomenen bij de ramp van „de Roermond" liggen, voor het publiek geopend. Vissers en an dere burgers van Bari liepen in stilte langs de doodkisten. Velen onder hen hadden het ongeluk zien gebeuren. Zij brachten bloemen mee, waarmede zij de kisten bedekten. De identificatie van de 23 verongeluk ten is thans voltooid. Zondagmorgen mis lukten de pogingen van de duikers om de romp van het. toestel te vinden op nieuw. Naar men meent, bevinden zich nog de lichamen van tien personen in het wrak. Generaal-majoor de Ruyler van Steveninck overleden. In Den Haag is in- de leeftijd van 53 jaar overleden generaal-majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud commandant van de Kon. Ned. Bri gade Prinses Irene. Tijdens de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam trad hij op als Koning van wapenen. Vergeefs zoeken naar mijnen. Toen Vrijdag ter hoogte van Nieuw- poort een tweede op drift zijnde mijn was gemeld, voeren tal van mijnen vegers onmiddellijk uit. Tot Zaterdagmiddag hebben zij vruchteloos de zee afgezocht. Eén-twaalfde stem kostte een zetel. Bij de gemeenteraadsverkie zingen viel te Geleen de uitslag tussen tfvee lijsten zo merk waardig, dat slechts één twaalf de stem aan een der lijsten een zetel zal kosten. Lijst 2 had nl. bij de tweede deling voor de aanwijzing van een restzetel een gemiddelde van 380%, ter wijl lijst 3 een gemiddelde van maar 380 2/3 stem behaalde, een verschil dus van één twaalfde slem. Het gevolg was, dat lijst 2 de restzetel kreeg. Jongetje 26 uur lang opgesloten in een .kist. Donderdagavond kwam het 7-jarig pleegzoontje van een familie te Aal ten niet op de gewone tijd thuis. De rijkspolitie te Aalten werd in t geval gemengd en er werd ijverig ge speurd. zelfs met een politiehond uit Borculo, doch het kind bleef onvind baar. Vrijdagavond werd het kind terug gevonden in een kist. welk in de wa- genloods achter het huis stond. Spe lenderwijs was het knaapje in deze kist terechtgekomen en beklemd ge raakt tussen het deksel cn een zich in de kist bevindend schot. Het kwam van lieverlede zo vast te zitten, dat het niet meer kon schreeuwen. Na 26 uur werd het uit zijn benarde positie verlost. Enkele uren later speelde het weer, WEINIG VERANDERING Geldig tot Maandagavond. Droog weer met veranderlijke be wolking en op verscheidene plaatsen, voornamelijk in het midden en Zui den van het land, perioden met zon neschijn. Af en toe matige, overigens meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noordwest en West. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1