PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Medeleven met de K.L.M.-ramp :(l I i i jp BILT Dr. Kortenhorst en minister Joekes spraken in de Tweede Kamer Deze week «Ui U IJ Hj B w j.. MOORDENAAR VAN A. M. DE JONG GEARRESTEERD Licht en zon ondanks tralies Komende verbeteringen in Huis van Bewaring te Middelburg Vandaag DE VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 144 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 CL per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 et. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Inger. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—3 regels f 1.iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau-van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingcn Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lynen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurilsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Naar aanleiding van de ramp van de K.L.M..Constellation „Roermond", welke aan 33 personen het leven heeft gekost, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. Kortenhorst. bij dc aanvang van de kamerzitting van Vrijdagmiddag verklaard, dat dit verpletterende bericht niet alleen de familieleden der slachtoffers, maar,het gehele Nederlandse volk in rouw gedompeld heeft. ..Niet in de laatste plaats, aldus dr. Kortenhorst, zjjn onze gedachten bij de vader van de omgekomen gezagvoerder, de directeur.generaal van de K.L.M., de heer Plesman; en bü zijn moeder, die binnen een kort tijds verloop* thans hun tweede zoon aan de nationale luchtvaart hebben moe. ten' offeren, Wü geven de vader dc verzekering, dat ons vertrouwen in de Nederlandse luchtvaart door deze ramp niet is geschokt. Hij moge zich er van bewust, zijn, dat het gehele <rolk in deze droeve uren naast en achter hem staat en' dat wij hem en zyn levenswerk zullen blijven steunen in goede en ook in kwade tijden. God geve de nabestaanden de kracht en de troost deze slag te dragen. Minister Joekes sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. Hij merkte o.m. op, dat een ongeluk als dit de aandacht vestigt op de gro te verdiensten van hen, die de dien sten der K.L.M. onderhouden. De re gering is sterk getroffen door de ramp en deelt de gevoelens'der Ka mer ten aanzien van. de verwanten van hen die zijfi omgekomen. Namens H. M. de Koningin en Prins Bernharcl heeft reserve kapitein-vlie ger Gerben Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin, ten huize van de heer en me vrouw Plesman de deelneming be tuigd met do slag die de K.L.M. en de familie Plesman heeft getroffen. Voorts kwamen bij de K.L.M. uit binnen- en buitenland telegrammen Twee gebeurtenissen drukken hun stempel op deze week: de vliegramp bij Bari cn de gemeenteraadsverkie zingen. De noodlotstijding over de onder gang van de Roermond is als een schok door Nederland gegaan en dc omstandigheden, waaronder deze ramp bekend werd, waren tragisch in alle opzichten. Op Schiphol wacht ten de bloedverwanten van de passa giers reeds op de aankomst van het vliegtuig. Ook de vrouw en de twee kinderen van de gezagvoerder. Ples man jr. Het toestel kwam niet. Men moest de familieleden mededelen, dat het vliegtuig vermoedelijk in moei lijkheden was geraakt. Martelend moet de onzekerheid geweest zijn maar de bittere realiteit, die daarna volgde was nog smartelijker. Plesman zelf werd herkend, terwijl hij voor een dagbladbureau in Enschede l'oto's stond te bekijken. Hij was op door reis naar Amsterdam. De redactie ont ving toen de eerste berichten en men verzocht de heer Plesman en zijn echtgenote binnen te komen" en bracht hen voorzichtig op de hoogte. De man. die, met Fokker, de Nederland se luchtvaart groot maakte, wordt wel zwaar getroffen. Wie zijn beide zonen aan de luchtvaart verloor, be taalt een zware tol Ook voor de K.L.M. is deze ramp een zware slag. Maar het werk gaat voort Do gemeenteraadsverkiezingen heb ben resultaten gebracht, die overeen stemden met dc verwachtingen. Wei nig verschuivingen, die bovendien nog een terugkeer naar oude verhoudin gen betekenen. De communisten le den vergeleken bij 1946, een zware ne derlaag. Vergeleken bij 1948 was hun verlies heel wat minder groot. Verheugend in buitengewone mate was natuurlijk de tijding, dat boter, vet en spijsolie van de bon zijn. Nu de textiel nog en alles zal, na. ne gen jaren, weer normaal te 'krijgen zijn. Het is een teken van hei-stel en het maakt het leven van de millioe- nen Nederlandse huisvrouwen weer wat gemakkelijker. Als nu de prijzen nog wat wilden dalen, zou men haast gaan geloven, dat het weer werd als voor de oorlog. De ervaring leert echtex-, dat niets ooit meer wordt, zoals het vroeger is geweest. Er is onophoudelijk evolu tie en niemand kan die tegenhouden. Nog altijd wachten we op de vredes- verdragen, waarover de overwinnaars het maar niet eens kunnen worden De oorlog is al vier jaar achter de rug. De vrede is er nog steeds niet. En Indonesië blijft een puzzle De ontwikkeling van de van Roij en-Roem -overeenkomst is wel buitengewoon teleurstellend. Wel staat nu de datum vast. waarop de Nederlandse tx-oe- pen Djocja zullen verlaten en wel we ten we, wanneer de Rondetafel-confe rentie begint. Maar de toekomst blijft onzeker en reden tot optimisme ten aanzien van een voor Nedex-land gun stige ontwikkeling is er nauwelijks. Het laatste woord is over Indonesië nog lang niet gesproken. In het buitenland eindigde de Pa- rijse Conferentie gelukkig toch nog met tastbaar resultaat. Als men echter be denkt, hoeveel tijd en hoeveel moeite het kostte om deze resultaten te boe ken, is de vrucht der eindeloze be sprekingen tamelijk schamel en de gehoopte oplossing van vele proble men is er nog steeds niet. De interna tionale ver-houdingen blijven gespan nen. Het had echter erger kunnen zijn. Vex'onderstel, dat de Parijse con- fex'cntie zonder resultaat uiteen was gegaanDe gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest. Nu is er al thans de zekerheid, dat de deur voor verder overleg open is gebleven en dat de tijd zal helpen om de proble men uit de wex'cld te helpen. In Tsjeclio Slowakije moeten de Katholieken het ontgelden .Wat zich van deelneming binnen o.m. van de minister-president dr. Drees namens de regering, van minister L. Götzen, van dc oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. dr. L. J. M. Bec!, van de pauselijke internuntius, mgr. P. Giobbe en van het gemeentebestuur van Roermond. MEDELEVEN IN BARI. Ook do bevolking van Bari toont groot medeleven. Men vdelt de droe- vigc gebeurtenis persoonlijk aan. daar men van het verloop van de ramp ooggetuige is geweest. Aan een re- elame-al'fiche in de hal van een hotel ter plaatse, waarop een K.L.M.-Con- stellation staat afgebeeld, is een zwax-- te rozet bevestigd. Ook bij de rouwkamer op de be graafplaats. waar de gevonden slacht offers zijn opgebaard, toont men be langstelling. Er branden kaarsen op een altaar, waarbij door religieuzen wordt gebeden. Meii neemt aan. dat enkele licha men in de loop van de nacht uit het wrak zijn wogge'dreven. De duikers vreesden, dat zij na enige tijd door de kx-achtige wind gedwongen zouden worden hun werk te staken. Van 23 inzittenden is het stoffelijk overschot geborgen: 19 hunner konden reeds worden geïdentificeerd. ..CONSTELLATIONS" NIET UIT DE VLUCHT. Naar wij vernemen is door de K.L. M. niet overwogen haar Lockheed „Constellations" toestellen uit de vlucht te nemen. COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Naar aanleiding van het ongeluk met de „Roermond" heeft de Itali aanse regering' een commissie van ondex'zoek gevormd, die Zaterdag- mox'gen oxxx 8 uur (Ned. tijd) te Ba ri zal aankomen. Deze commissie, die onder leiding staat van generaal Silvestri, bestaat uit vijf deskundi gen. De commissie van onderzoek the uit Nederland naar Bari ging, ont houdt zich nog van een deiimlief oordeel over de mogelijke oorzaak van het ongeval, voordat het wrak gelicht is. De leden hebben echter sterk het vermoeden, dat hun conclu sie niet ovex-een zal komen met het bericht, dat ontplofbare stoffen in de bagage van een passagier de oor zaak zou zijn. De duikers hebben Vrijdagmiddag het onderzoek moeten staken, daar zij het wrak niet terug konden vin den, dat in de afgelopen nacht door de stei*ke stroming van plaats is veranderd. De wind en de stroming bemoeilijkten het werk. Een olievlek kon hen niet op het spoor brengen. Twintig maal daalen zij af. ETTEN EN LEUR. In verband met het ongeval met de „Roermond" hebben de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en het gemeentebe stuur -van Etten en Leur in overleg met de K.L.M., besloten aan de plech tigheid bij het monument te Etten op Zaterdagmiddag a.s. alle feestelijk karakter tc ontnemen. Zoals bekend is daar te Etten het feit herdacht dat veertig jaar geleden voor het eerst met een vliegtuig boven Nedex-land werd gevlogen. De strijd in China. Te San Francisco is een bericht van de onder communistische con- Lróle staande i'adio-omroep van Pei- ping opgevangen, waarin wordt me degedeeld dat de communistische strijdkrachten die opereren in de ten Zuiden van Sjanghai gelegen provin- cies Tsjekiang en Foekien, de ha venstad. Foetsjou tot op een afsland van 110 kilometer zijn genaderd. Van de grote Chinese havensteden is Foetsjou het dichtst bij het eiland Formosa gelegen. Formosa is een bastion der natio nalisten. Weer groente-export naar Duitsland. De adviescommissie voor de import, een instantie, waarin geallieerde en Duitse handels- en bankdeskundigen vertegenwoordigd zijn, heeft haar goedkeuring gehecht aan de toewij zing van 250.000 dollar voorde aan koop van groenten uit Nederland in dc week van 25 Juni tot 2 Juli. Men venvacht, dat eind volgende week overeenkomsten gesloten zul len worden tussen West-Duitsland en Nederland over andere importen. Tweede Kamer behandelt de werkloosheidswet. Dc Tweede Kamer besloot Vrijdag de interpellatie-aanvrage van de heren Goethai*t en Vermeer (Arbeid) over de demobilisatie en aflossing van de troepen in Indonesië en over klachten aaixgaande het militaire op treden toe te staan en op een nader te bepalen dag te doen houden. Daar na werd een begin gemaakt met de behandeling van de werkloosheids wet. waarin de verplichte verzeke ring van de werknemers tegen werk loosheid wordt verzekerd. Zowel de heren van den Born (Arb.) en Andriessen (KVP) als mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) en de heer Stapelkamp (A.R.) gaven hun instemming met het ontwerp te kennen. De eerste echter wilde een groter Rijksbijdrage in het werk- loosheidsfond, de tweede eerst een bespreking van het loon- en pi*ijsbe- De. heer Krol (C.H.) kondigde een motie aan om het mogelijk te malton kleine zelfstandigen ondèr de wel te brengen. De. beraadslagingen zullen volgen de weck wox*den voortgezet. Voor de P.Z.C-bullctindienst tijdens de gemeenteraadsverkiezingen bestond te Vlissingen grote belangstelling. Een foto vau onze bureaux in de Walstraat. Hij werkte als horlogemaker in Scheveningen. De Opsporingsdienst Politieke De linquenten van de Rijkspolitie te Am. sterdam heeft Vrijdagmiddag om 5 uur wederom een goede slag gesla gen. In Scheveningen lieeft deze dienst gearresteerd Tony van Gogh, die ver dacht wordt tezamen met een zekere Bernard eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben vermoord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Hel der. waar hij was opgesloten, te ont snappen. Sindsdien was hij onderge doken. Hij verbleef het laatst in Sche veningen. waar hij het ambt van een z.g. thuiswerkende horlogemaker uit oefende. Uitgebreide nasporingen van de Amsterdamse Rijkspolitie maakten het tenslotte mogelijk zijn onderduik adres zeer nauwkeurig te bepalen. Vrijdagmiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in Van Gogh zonder veel moeite te over meesteren. Aanvankelijk bleef hij ontkennen Tony van Gogh te zijn. doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor ondei*worpen, gaf hij dij toe. EEN BRUUT HEERSCHAP. Zijn activiteit in de bezettingstijd is verschrikkelijk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkom- nxando Feldnxeyer cn heeft als zoda nig zeer waarschijnlijk aan diverse Silbertannemooröen meegedaan. Hij heeft een broei-, die sterk op hem ge lijkt en na de oorlog naar Spanje was .uitgeweken. Een jaar geleden is deze broer door Spanje aan Nederland uitgeleverd t en deze bevindt zich thans in hét Huis van Bewaring te Amstei-dam. De vermoedelijke mede plichtige van Van Gogh bij deze moord op A. M. de Jong. Bernard, is eveneens geruime tijd geleden reeds gearresteerd en te Amsterdam opge sloten. Een van de punten van be schuldiging tegen Tony van Gogh is. dat hij bij een poging tot vordering van een auto, de eigenaar, die zich tegen vordering verzette, neerschoot, voor de auto legde, hem overreed en daarna' verklaarde, dat dc man was verongelukt Met deze arrestatie is vermoedelijk een der bruutste figui'en uit de be zettingstijd achter slot en grendel ge zet. Vrijdagmiddag arriveerde op Schip hol uit Batavia mevr. Spoor, die op de luchthaven verwelkomd werd door le luitenant-adjudant J. P. van den Bent, namens de minister van oorlog, dr. L. J. M. Bcel en enkele familieleden. Gevangeniskerken van vroeger zagen er allerzonderlingst uit: waar men kerkbanken zou verwachten, waren allemaal afgesloten hokjes, waar. in de gevangenen zaten, die niet met elkaar in aanraking mochten ko men! Die t(jd zijn we gelukkig te boven. Het kerkje van het Huis van Be- waring in Middelburg is precies zo'n bedeplaats als waar U en ik op Zon. dagmorgen tezamen komen. Wat er direct in opvalt is een prachtig ge schilderd drieluik, dat in religieuze uitbeeldingen de beproeving en de hoop op de verlossing van de gevangenen weergeeft. Het moet veel ge kost hebben, maar... de gelden werden opgebracht door gedetineerden, zoals zij ook uit hun spaarzame middelen een altaar bekostigden! Van de gelegenheid om naar de kerk te gaan (Zondags leidt ds Van Voorst Vader een Protestantse dienst 's Maandagsmorgens draagt kape laan Heemskerk een Mis op), wordt daar .afspeelt, is 'n herhaling van het Hongaarse drama. Een onverkwikke lijk schouwspel, dat leert, waar men onder voogdij van Moskou aan toe is. Trouwens ook de ontwikkeling in Roemenië is leerzaam. Anna Rauker zal zich wel niet zo prettig voelen, nu zij in ongenade is gevallen. Opmer kelijk is overigens, dat Oost Europa zich meer en meer van Stalin af wendt. Heei'ste er vrijheid, zoals in het Westen, dan zou het zeer zeker in Tsjecho Slowakije, in Hongarije, in Polen en in Oost Duitsland en ver moedelijk ook in Litauen, Letland en Estland tot een openlijke breuk met Rusland komen. Maar er heerst geen vrijheid, doch terreur. En de breuk blijft achterwege. De komende Zondag is met name voor België belangi-ijk. De verkiezin gen voor het parlement, die daar gehouden worden, zijn beslissend voor de koningskwestie. Voor 't eerst gaan de Belgische vrouwen invloed uitoefenen op de Kamervei-kiezingen en niet ten onrechte schreef dezer da gen een blad, dat Leopolds lot in hun handen ligt. Met spanning zien wij de uitslag tegemoet. door alle gedetineerden gebruik ge maakt. Bovendien worden nu cn dan in dit gebouwtje lezingen gehouden. Er zal nu ook een groter podium in worden aangebracht, opdat de ruimte dienstbaar gemaakt kan worden voor toneelvoorstellingen e.d. Dit is echter niet het enige verbou wingswerk, dat de inwoners van het Huis gaan uitvoex'en. Het is dc bedoeling zowel in de cel len als in de werkzalen grotere ra men te plaatsen: licht en zon moeten ondanks de tralies toegang hebben! In de cellen bestaat nog de Defaamde ton, maar er wordt over gedacht om op de gangen closets en wasgelegen heden te maken. Voorts komen er ge meenschappelijke slaapplaatsen met ijzeren kribben volgens het kazerne systeem. De grotere gemeenschappen slapen nog in alcoven. Deze wil men uitbreken en er eveneens het kazerne stelsel voor in de plaats brengen. 48-URIGE WERKWEEK Overdag werken de gedetineerden: sommigen, die op doktersvoorschrift in de buitenlucht moeten komen, zijn in de tuin bezig, de andexen in het fabriekje ln de Oostvleugel. De arbeid bestaat uit de afwerking van meubi lair voor de mij. De Schelde in Vlis singen en een vakman van dit bedrijf met twee bewaarders houden er het toezicht over. Een nieuwe gedetineer de wordt eèrst in de schuurafdeling geplaatst. Wanneer hij voldoende „on dergrond" bezit en blijk geeft goed werk te kunnen leveren, wordt hij overgeplaatst naar de beits- of de vul- inrichting; daai*na naar de spuitin- rlchting en tenslotte kan hii in een van de kleinere zalen te werk worden gesteld aan de verdeling van de lak- laag. Verschillende gevangenen zijn in dit fabriekje reeds omgeschoold. Daarnaast maken de mannen ook siervoorwerpen van hout, terwijl de vrouwen wassen, kleding herstellen of in de keuken helpen. Het arbeids loon begint met 15 cent p. dag. maar dit kan stijgen tot 50 cent. terwijl voor extra-prestaties een toelage van 8 tot 25 cent wordt uitgekeerd. Er bestaat dan gelegenheid een sigaretje te mken, want de mannen krijgen een BÉ smokertjes. Sophoelis, de Griekse premier, door hartaanval overleden. Tengevolge van een hartaanval Is Vrijdagmiddag de Griekse minister, president Themistoeles Sophoelis op 88-jarige leeftijd overleden. De premier stortte omstreeks 12 uur ineen, toen hij bezig was ziel» te kleden voor de begroeting van ko ningin Frederica. die vanuit Lausan ne op het vliegveld van Athene zou arriveren en overleed kort daarop. Reeds eerder had de bejaarde pre mier te lijden aan hartaanvallen. In November vei'keerde hij 10 dagen in ernstig levensgevaar. De liberale staatsman was tijdens zijn leven vijf maal minister-presi dent. Hij begon zijn politieke loop baan als leider van een opstand te gen de Turken en eindigde deze als eerste-minister van een rechtse coa litie-regering. De voormalige Griekse premier, Constantin Tsaldaris. die onder So phoelis minister van buitenlandse zaken was, is door koning Paul aan gezocht een nieuwe regering te vor men Gevaarlijk spelletje onder de jeugd van Coventry. Dc nieuwste rage onder de jeugd van de Britse stad Coventry is een gevaarlijk spelletje, waarbij kinderen tussen de rails van een spoorbaan gaan liggen en een trein over zich heen laten rijden. Verder schepte de jeugd vermaak in het omgooien van seinen en liet bekoge len van voorbijrijdende treinen met al lerlei voorwerpen. De politiebureaus komen handen tekort om de kinderen van de spoorbanen weg te jagen. De rechter legde Vrijdag tien jeugdige zondaars een boete op van 2 pond ster ling. Thans ook wetsontwerp cp de Belgische journalistiek. Ook België heeft thans een wets ontwerp op de journalistiek. Het is in hoofdzaak opgesteld door de Belgische Pex-sbondf, waarvan sena tor Tack voorzitter is en zal een van de eerste ontwerpen zijn, die het nieuwe parlement te behandelen krijgt. Het ontwerp kent de Belgische journalist een verschoningsrecht toe, dat zijn Nederlandse collega tot nu toe ontzegd werd Een van de arti kelen bepaalt namelijk uitdrukkelijk, dat de journalist niet gehouden is de bron van zijn inlichtingen te noemen. De titel beroepsjournalist zal op grond van het wetsontwerp be schermd zijn. Slechts door de wet erkende journal'sten worden in het bezit gesteld van een nationale pers kaart. Het ontwerp regelt verder de sa lariëring en de sociale voorzieningen van de ueroepsjournalist. wekelijks rantsoen van 20 s GEEF HEM WEER EEN KANS In de gemeenschapszalen wordt in de. vrije tijd gelezen, gedamd, ge schaakt en naar huis geschreven. De preventieven mogen éénmaal per week een brief verzenden, de hechte- nisklantjes éénmaal per 10 dagen en de gevangenen éénmaal per twee weken: bij bijzonder gunstig gedrag kan dit echter ook eens per week worden. De directeur introduceerde onlangs een ping-pongspel; vorige week hadden de inwoners een pretti ge middag tij'dens een onderlinge wed strijd. Natuurlijk komen in het Huis van Bewaring boosdoeners van allerlei slag. Opmerkelijk én begrijpelijk :s het, dat het aantal smokkelaars af neemt, maar helaas stijgt het aantal dieven, evenals trouwens het aantal ontucht-gevallen. Regelmatig keren bekende gezichten terug maar de meesten hebben gelukkig na één keer ..zitten" hun harde les geleerd. Komt de man ln de maatschappij terug, dan is de ellende nog niet af gelopen. Veelal zal hij zijn betrekking zijn Kwijt geraakt en moet helemaal opnieuw beginnen. Eerste voorwaarde is. dat hij zichzelf reclasscert, maar het is een gelukkig feit. dat hij een onmisbare steun vindt bij de onvol prezen Reclasseringsraad en reclasse- xnngsverenigingen. zij helpen de man weer op weg, maar daarna moet de gemeenschap hun taak overnemen en bedenken, dat, als iemand reeds voor een misstap gestraft is. hy niet nog maals daarvoor een straf mag onder gaan, doch een kans verdient om weer een nuttig lid van de maatschap pij te worden. is het honderd jaar geleden, dat Jannetje Struyk. een berucht Amsterdams avonturierster en de sensatie der tachtiger jaren, in Gorkum werd geboren; EN' MORGEN'... -- worden in België algemene verkiezingen gehouden, waaraan voor het eerst ook de vrouwen deel mogen nemen; is het vier jaar geleden, dat in San Francisco het handvest der N.V. werd getekend. Gevallen voor het vaderland. De l egering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Sold. S. Elzin- ga. Smallingerland: sold. H. Tak. 's-Gra- vendeel; sold, le kl. M. Teunissen van Manen. Heteren; sold. H. Verstegen. Heesch (N. B.); sold. W. Huisman. Oldc- mark; serg. F. A. S. Timmerman. Bor ne (O.); serg. M. van Boven, Oldebroek: korp. D. J. Aalderink. Laren (Geld.); kapt. A. van El. Haarlem; sold, le kl. H. H. Kijlstra. Drachten; opperwachtmees ter A. J. van Noort. Rijswijk (Z. H.l: korp. J. Niemeijer. Nijmegen; sold. C. P. J. Hooyen, Tilburg: wachtmeester C. dc Bruin, Nieuwerbrug a. d. Rijn (gem. Bodegraven): sold. J, Hilverda, Arum (gem. Wonseradeel): marechaussee 2e kl, P. G. C. van Rijn, Delft; sold. D. van Sehcnkhof. Renkum: sold. H. Geurtsen. Lunteren; huzaar P. A. G. van der Lin den. Veldhoven (N. Br.). Voorts zijn zes soldaten van het K.N.I. L. gesneuveld, afkomstig uit Indonesië. KORTE PREDICATIE DE GOEDE OUDE TIJD? CONSERVATIEF OF PROGRESSIEF? De tijd is vervuld, en het Koninkrijk Gods nabij geko men: bekeert u en gelooft het Evangelie. Markus 1:15. Velen van ons verlangen nu terug naar, wat wij de goede oude tijd noe men. Daarmee bedoelen wij dan de tijd van vóór Mei 1940. Anderen me nen echter, dat-ook die tijd niet goed geweest is en zeggen, dat wij verder moeten, een andere, nieuwe lijd tege moet. Het eerste soort mensen noemen wij conservatief, hun regenstanders zeggen wel eens reactionnair. Het tweede soort noemt zich zelf graag progressief en wordt door zijn tegen standers weèr als revolutionnair beti teld. Om deze twee begrippen draaien eigenlijk al onze politieke verschillen in allerlei schakeringen niét alleen bij de verkiezingsstrijd, die zo pas uit gevochten is, maar ook in de grote tegenstellingen lussen de volkeren der wereld. Daarachter staat echter in één op richt een grote eensgezixidheid. Na melijk dit, dat het niet goed is, zoals het nu is. In dit opzicht zijn wij er door de nood van onze tijd misschien, beter aan toe dan andere, meer zelf genoegzame generaties, die zo tevre den waren mei htm lijd en zichzelf, dat zij voor geen verbetering vatbaar waren. Wij verschillen alleen daarin van opvatting, dat sommigen van ons voor die verbetering willen teruggrij pen naar zekere goede dingen uil het. verleden en anderen het- meer van een min of meer algehele, op de toekomst gerichte vernieuwing ver wachten. Weer wéten beide stromin gen niet zeker of zij hun doel oqit '.lillen bereiken en weet ieder volge ling van één dezer richtingen apart, dat hij alleen niet zal slapen, tenzij 't. geheel of tenminste de grote meer derheid der mensen voor de opvat tingen van zijn richting gewonnen wordt. Nu is het verrassend op de boven staande bijbeltekst te letten en te zien, dat hij eigenlijk deze beide stro mingen samenvat, maar bovendien nog veel meer biedt dan beide samen, daarmee duidelijk de superioriteit der goddelijke wijsheid demonstrerend. „Bekeert u", roept ons terug tot een vroeger, beter standpunt, maar dan ook zo rad/icaal terug, dat het eigen lijk al revolutionnair is. Het roept ons terug tot' die tijd vóór alle geschie denis, ivaarin wij naar God toegekeerd waren met ons leven, liet roept ons terug naar het paradijs. Dal schijnt onmogelijk, maar wordt mogelijk,'om dat hel eenvoudig beslaat in het ge loven van Het Goede Nxeicws, hei Evangelie. Dat is het allernieuwste, maar levens zo oud als de wereld. Maar is dat niet juist het meest on bereikbare, de ijle hoogte van het Evangelie? Is dat niet juist alleen le bereiken, als werkelijk alle mensen, er in geloven met: woord en daad? Neen, en nu blijkt juist de superiori teit. ran God, want Hij heeft het ideale verleden en de ideale toekomst in ecu goddelijke greep in het NU samen gevat en nabij gebracht. Wij hoeven niets meer te bereiken, want. de goede tijd is er en hel goede rijk is er, om dat de Heer van wereld en tijd in Jcztxs Christus ons nabij is. Ieder volk, maar ook ieder individu, dat zich on der Zijn gezag stelt, leeft nu al m het volmaakte rijk, omdat de Koning van dit rijk ons er nu al in plaatst. M. Enlcer. Overdracht van Djocja. Vrijdag-ochtend zijn de sultan van Docja, militaire waarnemers van de Unci en de Nederlandse kolonel van Langen met zijn staf naar Wonosari vertrokken voor de overdracht van het Zuidoostelijk deel van de residen tie Djocja aan de Republikeinen. Daarmee is'officieel een begin ge maakt met het herstel van de Repu bliek. AANHOUDEND DROOG WEER Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en hier en daar ficrioden van zonneschijn. Zwakke ot matige wind tussen Noord-Oost en Noord-West. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1