NIEUWS UIT ZEELAND 30 JUNI: EERSTE ONTVANGST IN MIDDELBURGS STADHUIS gratis ZIERIKZEES.E POORTERS TRADEN GEWAPEND OP! Van Dongen-expositie in Middelburg. Cbr. Landbouw huishoud- onderwijs. fl-genda TWEE MIDDENSTANDERS IN DE GEMEENTERAAD VAN GOES Uitslag in de gemeente Goes 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 JUNI 1949 Minister Liefiinck naar jaarvergadering Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Naar \vU vernemen staat het thans vast dat de jaarvergadering van de Xed. Mty. voor Nijverheid en Handel, de op 80 Juni te Middelburg gehou den wordt, /.ui worden bijgewoond door de minister van Financien, prof. mr. P. Lieftinek. Tote de verdere autoriteiten, die het congres zullen bijwonen, behoren dr. H. M. Hirschfeld. mr. dr. E. J. M. H. Jaspar en de directeur voor Industrie en Handel van het departement van Economische Zaken en vertegenwoor digers van de Ned. Kamera van Koop handel voor België, Luxemburg, Duitsland. Frankrijk. Amerika en Engeland. Vertier zal de jaarvergade ring worden bijgewoond door 200 vooraanstaande figuren uit handel en Industrie. HET PROGRAMMA De besprekingen zullen zijn gewijd aan de Benelux. De monetaire, budgetaire en fiscale aspecten zullen worden belicht door prof. S. Posthuma. van de Nederl. Bank, de uitwisseling van arbeids krachten zal worden belicht door drs. A. Kaan. Mr. A. W. K. Mauritz zal de soclaie regelingen behandelen. mr. W. F. Lichtenauer de havenproblemen. ter wijl de coördinatie van industriali satie en wederzijdse investeringen ten Eind volgende week regeringsver,klaring- Indonesië. Dc voorzitter van de Tweede Ka mer heeft in de vergadering van Don derdag medegedeeld, dat misschien tegen het einde van de volgende week een regeringsverklaring zal wor den afgelegd over de jongste overeen komst te Batavia. Het juiste- tijdstip hing af van de terugkeer van minis ter Maarseveen uit Indonesië. Deze mededeling werd gedaan naar aan leiding van een vraag van de fractie leider van de K.V.P.. de heer Romme. wanneer de regering voornemens is oen toelichting te verstrekken op het communiqué van de Unci, dat Woens dag werd gepubliceerd. Eersle Kamer keurde wetsontwerpen goed. De Eerste Kamer heeft Donderdag hei wetsontwerp tot wijziging van de Visserijwet aangenomen. De tarieven voor de consenten voor uitoefening der kustvisserij en voor de visakten worden daarin herzien. De minister deelde mede. dat het in de bedoeling ligt in de toekomst tot een accumula tie van gelden te komen ter verbete ring van de visstand. De Kamer ging ook accoord met wetsontwerpen tot goedkeuring van het verdrag inzake intra-Europese be- talngen en compensaties en, van de in ternationale tarweovereenkomst. met enkele begrotingswijzigingen o.m. van het departement van landbouw, ver band houdende met de herverkave ling van Walcheren, waarbij de bui tengewone dienst wordt verhoogd met 10.561.000 en met het wetsont werp tot regeling van de bestrijding der aardappelmoeheid. Eind deze week blokkade van alle Chinese havens. De Chinese regering heeft haar spyt betuigd over het bombarderen van het Britse schip Anchises nabij Sjanghai De commandant van Tsjang Kai Tsjek's marine heeft verder bekend gemaakt dat vanaf Zaterdag alle Chinese havens, die in communisti sche handen zijn, geblokkeerd zullen worden. De-Chinese gezant ln Washington, dr. Wellington Koo, heeft samen met een speciale boodschapper uit China een bezoek gebracht aan president Truman. De boodschapper had oen plan bij zich „tot bestrijding van het communisme in China met Ameri kaanse hulp." Na het onderhoud weigerden beide Chinezen zich uit te laten over het resultaat ervan. Raadsverkiezing Vogelwaarde Stemmen 1949 1946 Zetels 1949 1946 11 Uitg. stemmen 1986 1996 Ong. stemmen 88 157 Geld. stemmen 18Ö8 1839 R.K. Arbeiders 820 873 5 6 Arbeiderslijst 269 112 1 R.K'. Boerenpartij 809 854 5 5 Gekozen werden in 1949: C. dc Cock; A. J. B. Serrarens: H. J. E. van We- mael: A. Mangnus; P. J. van Mol, (R.K. Boerenpartij): D. G. de Bak ker; F. A. de Bakker: P. A. de Booij; J. P. van Bellen; A. A. Vink. (R.K. arbeiderspartij); J. F. de Poorter, (Ar beiderslijst). De heren P. de Schepper, J. P. E. Vcrschueren keren niet in dc raad terug. Hun plaatsen worden ingeno men door dc heren H. J. E. v. Weze- mael. J. F. de Poorter. Breskens Uitgebracht Ongeldige st. Geldige st. Prot. lijst Vrtjc lijst P.v.d.A Stemmen Zetels 1949 1946 1949 1946 1588 1293 84 1209 361 321 527 115 1473 431 383 659 3 3 5 Gekozen werden in Breskens de horen: J. van Haneghem en C. D. de Fcvter (Prot. lust) A J. Cambier on S. M. de Vuyst (Vrije ljjst)P. J. Notebaart. A. J. Vermeulen en H. J. dc Baare (P.v.d.A.) De heren P. Roest. E van Hoot'oghem, M. I. de Visser on J. Leenhouts keren niet in dc raad terug. Deze is nl. ingekromp- pen van 11 tot 7 zetels. slotte besproken zullen worden door mr. P. A. Blaisse. De voorzitter van de Ned. MH. van Nijverheid en Handel, prof. Yvcyer, zal de inleidingen, die door discussie gevolgd worden, samenvatten in een betoog, dat betiteld is: ..Overbrugging van Tegenstellingen". Des middags om half zes wordt het gezelschap officieel ontvangen door net gemeentebestuur van Middelburg. Deze ontvangst zal geschieden ui liet gedeeltelijk herstelde gothische stadhuis en zal dus de eerste ont vangst z-Un sedert 1940. Des avonds wordt een tocht naar Domburg gemaakt, waar in het Bad hotel gedineerd wordt. Vrijdag wordt een excursie ge maakt naar Zeeuwsch Vlaanderen, waar Sas van Gent (de spiegelglas- fabriek) en Sluiskil (de Azote) be zocht worden. Aan de deelnemers aan deze excur sie zal een Industrieel Adresboekje voor Zeeuwsch Vlaanderen worden aangeboden, samengesteld door het Zij. die zich mei 1 Juli a.s. op de Zeeuwse Courani ontvangen de tot verschijnende .nummers ingang van Provinciale abonneren die datum Adriaan Schuurman komt naar Zeeland. Naar wij vernemen zal volgende week de bekende Amersfoortse can tor en organist Adriaan Schuurman, tevens docent in de kerkmuziek aan enkele universiteiten en aan de aca demie ..Kerk en Wereld" te Drieber gen. voor enkele dagen naar W. Z. Vlaanderen komen, op uitnodiging van de Hcrv. Jeugdraad aldaar. Zaterdagmiddag 9 Juli om 4 uur hoopt de heer Schuurman in de Ge- ref. Kerk tc Schoondijke voor koor leiders. organisten en andere belang stellenden te spreken over „De bete kenis van het cantor-organistsChap Voorts zullen daar door hem enkele orgelsoli ten gehore worden gebracht. Zondagmiddag 10 Juli om 4 uur zal er in de kerk van Cadzand een streek- jeugddienst worden gehouden, waar in ds. M. J W. Schopenhauer van Schoondijke voorgaat. In deze dienst zal een koortje o.l.v. de heer Schuur man enkele liederen zingen. Hierna is er een z.g. ...contactavond". waar de- bekende kerkmusicus spreekt over ..Kerkzang en Liturgie", eveneens met medewerking van het koor. Men verwacht in w. Z.-Vlaandercn voor dit alles grote belangstelling, niet alleen 'uit de eigen streek, maar ook uit O. Z.-Vlaanderen. Walcheren en Zuid-Beveland. De heer C. Heijnsdijk te Middelburg slaagde voor het examen van de Vereni ging Raden van Arbeid en Rijksverzeke ringsbank. het z.g. adjunct commies-exa men. Vliegtuigproductie in Nederland. In verband met de benoeming van de heer J. W. B. Everts uit Den Haag in de directie van de Fokker fabrieken. schrjjft de verkeersredac- tur Het Parool o.m. Zoals men weet hebben de drie fa brieken. die in Nederland vliegtuigen fabriceerden de Fokerfabrieken „Aviolanda" en de vliegtuigafdeling van ..De Schelde" na de oorlog met regeringssteun een gemeenschappelij ke vennootschap gesticht de „N.V. Verenigde Vliegtuigfabrieken Fok ker i.o." Enige maanden geleden werd plot seling medegedeeld, dat deze fusie niet doorgaat. Dit betekent, dat elk der drie maatschappijen zich weer af zonderlek op de vliegtuigproductie kan toeleggen. Vast staat, dat „De Schelde" hiermee niet zal beginnen. „Aviolanda" in Papendrecht heeft in tussen haar oude werkzaamheden hervat. De Fokkerfabrieken hebben intussen met organisatorische en technische moeilijkheden te kampen. Tegen samenvoeging van gemeenten. De Raad van de gemeente Bigge- kerke heeft adhaesie betuigd aan het besluit van de raad van de gem'feente Nieuwvliet; waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen het voornemen van de. minister van binnenlandse zaken tot samenvoeging van gemeenten met minder dan 1000 inwoners en heeft besloten dit ter kennis van Gedepu teerde Staten te brengen. HIJ WILDE NIET BETALEN. Donderdag weigerde een bezoeker uit Zuid-Beveland in een café aan de Londense kade te Middelburg zijn vertering te betalen. De man was door drank beneveld en sloeg beledi gende taal uit. met het gevolg dat de eigenaar van het café hem buiten de deur zette. Twee politieagenten gre pen in en poogden het heerschap naar het bureau te brengen. Erg ge makkelijk ging dit niet, omdat hij aanvankelijk tegenstribbelde en zich over de grond voort liet sleuren, maar tenslotte is hij toch beland op de plaats, waar hij op dat moment het mees thuis hoorde. Zij leenden een kanon van Middelburg Alle Zierikzeese ganzen zijn kaal. De veie vreemdelingen, die Dun. derdagmiddag Middelburg kwa men bekijken, werden zonder dat zij er op luidden gerekend op een bijzondere attractie onthaald. Over dc markt en door. de smalle stra ten marcheerden elf kloeke man- nen ln kleurige en fleurige 16e eemvse costuums, gewapend niet pieken en met in hun midden een neuskanon. Het waren Zierikzeese poorters, die in de Zeeuwse hoofdstad kwamen om een kanon op te halen en dit naar hun eigen stad mee te voeren, niet als oorlogstrofee, maar als blijk van de eeuwenoude vriendschap tussen Middelburg en het 1100 jarige Zierik- zee. Enkele minuten over 2 meerde het' gratis beschikbaar gestelde vlagge- schin van de Zierikzeese vissersvloot de 2.Z 8 onder commando van schip per Schot aan de Loskade. De poor ters stonden krijgshaftig gereed om Middelburg te nemen'zij het op een vriendschappelijke wijze. In de top van de mast wapperde een grote rode vlag met het Zierikzeese wapen. WEERGALOOS Voordal aan wal werd gestapt, hadden wij nog gelegenheid aan boord even met de 11 mannen een babbeltje te maken Met hun namen hadden we weinig moeite: het waren allemaal Schotten. Blommaerts en een Trom- per en allen zijn zij in het 20e eeuwse leven mosselvisser. „Ons feest wordt weergaloos", vertelde ons de oudste van de mannen Petrus Blommaerts. Dat kan niet anders, want de stem ming in de stad is nu al enorm. Giste ren hebben we al voorbereidingen voor deze tocht getroffen; we moes ten namelijk ganzeveren hebben voor onze hoeden en enfinU begrijpt ;enoeg als ik zeg dat vandaag afle Ilcrikzeese ganzen kaal zyn. De belangstelling bij ons vertrek was natuurlijk groot, maar bij de te rugkeer in Zierikzee, als tijdens het binnenvaren met het kanon saluut schoten worden afgevuurd, verwach ter! wij alle inwoners aan de wal. Op de heenweg zijn we de provinciale boot gepasseerd en ook Engelse jach ten. De mensen wisten niet wat ze zagen, een Engels jacht ging zelfs aan dc haal! VEERE WERD GENOMEN Na aankomst in Veere hebben we het stadje zonder bloedvergieten ge nomen en het aantal keren dat toe risten ons hebben vereeuwigd is le gio. „En nu Middelburg in!" De orga nisator van dit origineel bezoek is de heer W. Abeleven. die ons nog toe vertrouwde, dat de mannen zelf hun costuum hadden bekostigd. Trouwens: alle Zierikzeese burgers en burgeres sen lopen in de feestweek in Middel eeuws costuum en betalen dat ook zelf. Zoiets is nog bij geen enkel feest ooit vertoond. Vier kilometer stof (zonder punten!) zijn er al door gejaagd! Deze poorters spelen in het openluchtspel „Herlevend verleden mee als het volk van Zierikzee, tij dens het beleg van 1304 en later als plunderende Spanjaarden, terwijl zij in de historische optocht ook het poor- terscostuum zullen dragen. HET VOLKSLIED Hierna marcheerden de mannen on der het zingen van het Zierikzeese volkslied naar de Stadsschuur, waar het kanon reeds stond te wachten. Dat werd bij de historische optocht in 1948 gebruikt voor de groep van Gemeentewerken: „de intocht van Frederik Hendrik in Hulst" Twee zware witte paai'den trokken het ge vaarte. dat op wielen was gezet en dat omgeven was door de poorters, vervolgens langs Middelburgs straten waar het zeer druk was en waar voor deze zonderlinge optocht -uiteraard een overweldigende belangstelling be stond. Later werd het kanon met een kraan aan boord van de Z.Z.. 8 gehe sen en aanvaardden de mannen jui chend de zegetocht naar Zierikzee. GUNNING Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten tot verbetering van de pro vinciale weg Domburg-Westkapelle, wglk werk door het college werd ge gund aan de firma C. Wiskerke en Zoon te Nieuwdorp. SCHEPEN VAN. EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Kamerlingh Onnes. Rot terdamJava. 28 Juni te Belawan ver wacht: Zuiderkruis, 26 Juni te Batavia verwacht: Madoera.' Amsterdam—Batavia. 23 Juni te Marseille: Polydorus. Amster dam—Java, 22 Juni te Pangkalpinang. Van Indonesië: Slamat. JavaRotter dam. 22 Juni te Belawan: Java, Batavia— Amsterdam. 22 Juni FInisterre gepasseerd: Melampus. Java—Amsterdam. 21 Juni van Colombo. Van 16 tot en met 31 Juli. Nar wij vernemen heeft de bekende kunstschilder Kees van Dongen Don. derdag tegenover het bestuur van de vereniging „Voor dc Kunst" te Mid. delburg verklaard er mee ^ccoord te gaan.dat in Middelburg een exposi. tie van zijn werk zal worden gehou. den. Reeds enige tijd waren hierover onderhandelingen gaande, doch een beslissing was nog niet gevallen. Er zullen 25 schilderijen worden tentoon, gesteld, jn hoofdzaak portretten, een genre, waarin Van Dongen op zijn best is. Dit werk is thans in het Mu. seum Boymans te Rotterdam te be. zichtigen, waar het reeds 15.000 be- zoekers heeft getrokken. De tentoonstelling wordt gehouden in het kunstmuseum en zal van 16 t.m. 31 Juli te zien zijn. Het ligt in de bedoeling van de vereniging „Voor de Kunst" om hiervoor speciaal ook in België op uitgebreide schaal recla me tc maken. Kees van Dongen heeft zich bereid verklaard zelf in de tweede helft van Juli een keer naar Middelburg te ko. men. Vermeldenswaard is. dat het in de eerste plaats te danken is aan de bur gemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, dat de tentoonstelling nog vóór Amsterdam naar Zeeland komt De heer Sandberg kwam onlangs in contact met de schilder en heeft hem toen gesproken over de mogelijkheid om de Rotter damse expositie gedeeltelijk ook naar Middelburg tc brengen. De schilder heeft daardoor voorrang aan de Zeeuwse hoofdstad verleend. Voordat de burgemeester het bestuur van „Voor de Kunst" van dit onderhoud op de hoogte stelde, had dit reeds het plan opgevat om te pogen een Van Dongen-expositie te organiseren. Door deze organisatie, zo kort na de geslaagde Van Gogh-teVitoonstelling. levert de vereniging wederom een belangrijke bijdrage tot verdieping van het cultureel leven in Zeeland. Op 1 September opening van school te Middelburg. Na vele moeilijkheden te hebben over wonnen. is het thans zover dat de Chr. Landbouwhuishoudschool te Middelburg, uitgaande van de C.B.T.B. de eerste in Zeeland op 1 September haar cursussen kan aanvangen. Zoals bekend, zal deze school onderge bracht worden in het voormalige t.b.e - paviljoen aan het Noordbolwerk. doch daar de verbouwing nog enkele maanden zal vergen, zal de school voorlopig genuis- vest worden in twee lokalen van de school aan de Nieuwe Haven en in het „Soep- huis" aan de Simpelhuisstraat. Voor het onderwijs in tuinbouw, pluimveeteelt, -zui velbereiding. veeverzorging en bemes tingsleer krijgt men de beschikking over een schooltuin in Klein Vlaanderen. Het ligt in de bedoeling dat met twee jrsussen wordt begonnen, nl. een pri maire opleiding van twee jaar voor leer plichtige meisjes en een 2 j. cursus voor meisjes van 15 jaar en ouder. De eerste groep heeft 5 dagen per week les en de tweede groep 2 dagen per week. Behalve de reeds genoemde vakken ontvangen de leerlingen naaionderwijs. onderricht in huishoudelijk? vakken als o.m. koken en wassen. Verder algemeen vormend onderwijs en drie kwartier per week bijbelonderwijs. In de toekomst hoopt men ook andere opleidingen, o.a. voor kinder verzorgster en huisnaaister, aan deze school te verbinden. Zoals bekend is tot directrice van de school benoemd, mej. H. Veldkamp, die zal worden bijgestaan door drie leer krachten. De school is voornamelijk bestemd voor plattelandsmeisjes om hen op te leiden voor hun toekomstige taak. doch ook zal er voor andere meisjes gelegenheid be staan een van de cursussen te volgen. Het schoolgeld wordt berekend naar het inkomen van de ouders, doch voor kin deren van minvermogende ouders bestaat de mogelijkheid tot het verkrijgen van een reductie. Ook voor reiskosten is een tegemoetkoming mogelijk. Reeds een flink aantal leerlingen heeft zich opgegeven voor deze school, welke mede in verband met de verbindingen. :er zeker gunstig gelegen is. Oplichterij door spoorweg ambtenaar te Huist. Vrijdag wordt te Middelburg voor de Officier van Justitie geleid de spoorwegarbeider S. te Hulst, die zoals wii enige tyd geleden reeds ge meld hebben betrokken is bij een oplichtingsaffaire. S. vertelde aan zijn kennissen, dat hij vooif enkele fabri kanten optrad als douane-agent en in verband daarmee geld nodig had om in die kwaliteit bepaalde afreke ningen te doen, waarvoor hij dan la ter provisie zou ontvangen. Aanvan kelijk meende men, dat de oplichte rijen van S. enige duizenden guldens beliepen, maar het onderzoek wees uit, dat hij vrij grote bedragen heeft los gekregen, waarbij er van 5000 waren. In totaal heeft hij enkele tien duizenden guldens te pakken gekre gen. De heer Fernhout ontslag verleend als burgemeester. Bij K.B. is aan de heer M. Fern hout. oud-burgemeester van Middel burg. op zijn verzoek,- met ingang van 1 Juli 1949, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bussum met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. EXAMEN fvLEUTERONDERWIJS. Van de leerlingen der opleiding voor kleuteronderwijzees Lange Noordstraat 29 (Rijkskweekschool) Middelburg slaagden voor het te Rot terdam afgenomen examen de navol gende dames: A. S. Buys, H. Janse, A. H. Matena en J. v. d. Weel te Middelburg, P. C. v. Zweden te Nieuw- en St. Joosland, M. J. Taillie, Hansweert, T. Verhulst, Kapellë en N. M. BrouwenSteur. Zierikzee. Er werden geen candidaten afgewezen. EINDEEXAMEN HANDELSSCHOOL MIDDELBURG. Donderdag slaagden voor het eind examen der Handelsschool met 4-ja- rige cursus te Middelburg de volgende candidaten: J. Baljeu, Middelburg, R. den Boggende, Axel, J. Dert. Vlissin- gen, F. v. Hercules. Middelburg, mej. Krina de Jonge, Middelburg, C. Rib- bens, Terneuzen, P. Vroon. Breskens. Eén candidaat moest worden afgewe zen. WALCHEREN Middelburg Commissie Rondritten Ouden van Dagen exit. ZIJ GEVOELT ZICH VAN HAAR TAAK ONTHEVEN. Men schrijft ons: Het verheugde de Commissie Rondritten Ouden van Dagen te Middelburg enige maanden geleden in de dagbladen te kun nen lezen dat de U.V.V. in samenwerking met de diverse vrouwenorganisaties voor onze ouden van dagen hier ter stede ge zellige middagen zou organiseren tenein de hun enige ontspanning te bezorgen. Onze wethouder, de heer A. J. Berenpas. had bij de samenstelling van deze orga nisatie reeds gewezen op het feit dat er hier ter stede een Commissie bestaat die eik jaar voor de oudjes een rondrit orga niseert. Op de gezellige bijeenkomst, welke on langs werd gehouden in de cantine van de Vitrite-Works. werd aan de aanwe-* zige oudjes mededeling gedaan, dat er voor de volgende maand een tocht op het programma stond en thans is een publicatie in dit dagblad verschenen, waarin een oproep tol de oudjes wordt gericht tot deelname aan een kersentocht door Z.-Bevaland. Onze commissie gevoelt zich hierdoor van haar taak ontheven om voor de oud jes een rijtoer te organiseren zoals zij dit reeds een 15-tal jaren heeft gedaan. Het komt haar niet wenselijk voor dat rondritten met ouden van dagen nu en in de toekomst door twee afzonderlijk werkende organisaties worden behartigd. Zij is thans nog in het bezit van een spaarbankboekje, waarop een Saldo van f 126.02. welk bedrag zij gaarne ter be schikking zal stellen ten behoeve van onze oudjes. Zij acht zich hierdoor ver antwoord tegenover hen die haar finan cieel steunden, terwijl zij haar dank be tuigt voor de in al die jaren onderwon den medewerking, zowel van autobezit ters als van hen die haar in natura steun verleenden, teneinde deze tochten te doen slagen. De Commissie exit. J. Verhage. P. de Vos en J. Augustijn. Naschrift der Redactie. Jammer, dat de U.V.V. geen samenwerking heeft na gestreefd met de Commissie Rondritten Ouden van Dagen en... jammer, dat deze Commissie haar taak thans als beëindigd beschouwt. Beiden verrichtten uitstekend werk. Maar de bekende rondritten waren een bizondere attractie en dat zij nu ver rallen. zal door de ouden van dagen ze ker betreurd worden. Daarom zou het goed zijn. als er alsnog voor de thans gerezen moeilijkheden een oplossing werd gevonden. Red. P.Z.C. Officiële opening van Sportterrein 't Zand. Sinds enige tijd is de actieve buurt vereniging 't Zand te Middelburg een sportterrein rijk. gelegen nabij de Nieuwe Vlissingseweg. Het veld is door de Ned. Heidemaatschappij be speelbaar gemaakt, nadat leden van de buurtvereniging reeds enkele werkzaamheden hadden verricht. Zaterdagmiddag om 13.15 uur zal dit sportterrein, dat in een grote behoef te voorziet, nu de buurtvereniging enige sportclubs heeft opgericht offi cieel worden geopend in aanwezigheid van het gemeentebestuur. In de middaguren worden diverse voetbalwedstrijden gespeeid. Het schema hiervoor luidt als volgt: r1: 1.302.45 uur H.B.S.Juniores-elftal 't Zand; 34.45 uur Ned. Heidemij. eerste elftal 't Zand: 5—6.45 uur Sup porters 2—tweede elftal 't Zand. Avonds van 8.15—9.15 uur - wordt bovendien een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. De wed strijden worden 's midags opgeluis terd met gramofoonmuziek en 's avonds zal draiorgelmuziek over het veld klinken. JAARLIJKSE PAARDENMARKT. Donderdag k op het Molenwater te Middelburg wederom de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. De aanvoer was groot (vele tientallen paarden, stonden op een koper te wachten) en de handel levendig. De kwaliteit van de aangevoerde dieren was bevredigend en de prijzen lagen op een hoger niveau dan vorig jaar. Er waren ook kopers van an dere provincies naar Middelburg ge komen. VOORKEURSTEMMEN De navolgende candidaten voor de gemeenteraad te Middelburg kregen meer dan 20 voorkeurstemmen: P.v. d.A: A. J. Berenpas 3825, L. J. Geers 228. mevr. De Vlieger 3C, jhr. mr. Schorer 23. A. P. Stufkens 29; A.R.: J. W. KÖgeler 2110, P. Meliefste 41, M Wattel 28: C.H.U.: mr. P. v. Em- pel 1779, A Flipse 43; V.V.D.: B. A. Hesselink 896, L. A. Schenk 67; K.V. P.: L. J. van 't Westendc 832, A. J. d. Horst 34; Middenstandspartij: J. P. J. Meyeren 362; S.G.P.: A. J. Schot 739; Lijst Den Engelsman: W. den Engelsman 184. Westkapelle NAAM VAN EEN PARTIJ. In onze verkiezingsuitslag van West kapelle is drie maal de naam van de Ar beiderspartij goed vermeld, maar éénmaal verkeerd. Door een msiverstand is ze toen als P.v.d.A. aangeduid. Hel misverstand zij hiermee hersteld. MIDDELBURG. Vrijdag Electro: „Gekroonde slaven", (18 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Goldwyn Follies". (14 j.), 8 uur. Zaterdag Electro: „Gekroonde slaven" Uüf'; Sdhouwburg: „Goldwyn Follies", (14 j.), 8 uur; Schut tershof: Gymnastiekuitvoeriifg H.B. S. (Wageningen) en Achilles, (Mid delburg). Zondag Electro: „Gekroonde slaven". (18 j.). 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Goldwyn Follies". (14 j 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN Vrijdag, Alhambra. „Een huis in de Dul- cimerstraat". 7 en 9 uur; Luxor: „De duivels van het Wilde Westen". 8 uur. Zaterdag. Alhambra. „Een huis in de Dulcimerstraat". 7 en 9 uur; Luxor, „De duivels van het Wilde Westen". 7 en 9 uur. Zondag, Alhambra. „Een huis in de Dul cimerstraat", 3. 7 en 9 uur: Luxor, „De duivèls van het Wilde Westen' 3, 7 en 9 uur. Bijzonder verkiezingsresultaat. De stemming te Goes heeft wel zeer verrassende uitslagen opgeleverd. De Party van de Arbeid, de Chr. Hist. Unie en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie verloren elk een ze tel. die ten goede kwamen aan de Kath. Volkspartij (1) en de Midden standspartij (2). Dat de K.V.P. een zetel zou winnen lag wel in de lijn der verwachtingen, gezien dc uitslag in 1946. toen deze party zich met en kele stemmen te weinig een restzetel zag ontgaan. Verwacht kon ook wor den dat de Middenstandspartij een zetel zou verkrijgen, doch dat zij met een overschot van 199 stemmen een tweede zetel zou behalen, daar had men in deze partij zelfs niet op ge rekend. Bij een totaal aantal geldige stem men van 67G5 was de kiesdeler 447. NAMEN PARTIJEN Uitgebrachte stemmen Ongeldig Geldige stemmen 1 Partij van de Arbeid 2 Chr. Hist. Unie 3 Katli. Volkspartij 4 A.R.-Staatk. Geref. 5 Vrijheid en Democr. 6 Middenstandspartij Overige partijen 10 TOTAAL 1949 1946 6871 166 6705 1842 1422 1159 1046 590 646 6509 2079 1727 1070 993 640 ZETELS 1949 1946 27.47 21.21 17.29 15.60 8.78 9.65 In eerste instantie verkregen hier door de Partij v. d. Arbeid 4 zetels met een overschot van 54 stemmen, de C.H. 3 zetels met 81 st. over. de K.V.P. 2 zetels 4- 265 st. de A.R./ S.G.P. 2 zetels 4- 152. de V.V.D. 1 zetel -f- 143 st. en de Middenstands partij 1 zetel 4- 199 st. Er bleven dus twee restzetels ter verdeling over, waarvoor in aanmerking kwamen, de K.V.P en de Middenstandspartij. De raad in zijn nieuwe samenstel ling zal verschillende nieuwe figuren tellen. Gekozen werden de heren: P.v.d.A.; A. Buys. P. de Munck. J. S. Visscher en Ph. Haverhoek; Chr. Hist. Unie: J. J, van Melle, F. P. j. Polderman en mr. J. Sepers; Kath. V°lkspartij: J. H. Roose, M. J Bakker en W. J. J. M. Vroome; Anti Rev. Party/ Staatk. Ger. Party: R. Zuidema en A. Vingerling (beide A.R.); Volks partij voor Vryheid en Democratie: A. de Roo; Midden, ïtandsparty: a. Ver- maire en J. Merison. De meeste stemmen kregen natuurlijk de lystaanvoerders. maar ook op de andere can didaten werden stem men uitgebracht. Voor zover deze voorkeur stemmen dc 25 te bo ven gaan, zijn deze aantallen: P. v. d. A.: P. de Munck 54, Ph. Haver hoek 27. mr. H. B. Bouwman 33: C.H.U.: F. P. J. Polderman 76. mr. J. Sepers 43: V.V.D.ir. M. J Stoel Feuersteln 65. A. D. Constandse 30 en dr. H. Doeleman 85; Al R./S.G.P.: A. Vinger ling 26. Th. Bakker 217 en drs. J. J. Knib- be 43. In de raad keren niet meer terug: P.v. d.A.: mr. H. B. Bouw man; C.H.U.: J Duve- kot en L. Goeman: K. V.P.: J de Kok; V.V. D.: ir. M. J. Stoel Feuerstein. PERCENTAGES 1949 1948 1946 29.25 22.33 15.60 18.64 8.63 3.19 2.36 31.94 26.53 16.44 15.26 9.83

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2