PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.L.M,-Constellation bij Bari in zee gestort 0E BILT ER ZIJN 33 SLACHTOFFERS TE BETREUREN WAT NEDERLAND THANS EET GROEIEND VERZET TEGEN MOSKOU IN 00ST-EUR0PA DE GELDERSE DAG TE GOES ff Vandaag 192e Jaargang - No. 143 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. BaUinlijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.13 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. pér mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels); van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorstslr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Bromverjjstr. 2 - Zierikrec: N. Boga:ds?r. C 160. tel. 26 ONTPLOFFING ALS OORZAAK VAN DE RAMP? Toen Donderdagmiddag- de familieleden en vrienden van de passagiers, die met de Constellation „Roermond"' op het vliegveld Schiphol /.ouden ar. riveren, volspanning naar de komst van dat vliegtuig uitdagen, kwam uit Bari (Italië) het bericht binnen, dat een viermotorig vliegtuig brandend voor de kust in /ee was gestort. De stemming op Schiphol werd somber, want men vreesde het ergste en kortetijd later kwam de officiële bevesti ging van de ramp. er waren geen overlevenden. De volgende passagiers zijn in Cairo ingestapt: F. G.Dikkers, Ned.; Moh. Mustafa Ah med; Mahmud Ibrahim Albaki; Taha Ahmed Eltauchi, Moh. Ghasi; Moh. Abdellatich Mohassam Bey, deze laatste 5 zijn Egyptenaren. JOHAN PLESMAN De piloot Johan Plesman werd op 8 September 1918 te Zeist geboren. Hij behaalde het diploma H.B.S -B en kwam in 1936 bij de rijksopleiding voor verkeersvlieger. Op 1 November 1940 trad hij In dienst bij de K.L.M als vlieger. Hij is een zoon van dr. A. Plesman. de directeur der K.L.M. In 1941 werkte hij bij de machinefabriek Bosman te Rotterdam en later in en kele andere functie's. Johan Plesman was gehuwd, had twee zoons en woon de in Den Haag Een andere zoon van dr. A. Plesman, Jan Plesman, is tij dens de oorlog gesneuveld. Hij werd in 1944 «boven Frankrijk met een spit fire neergeschoten. Een tragische bijzonderheid is. dat de echtgenote van gezagvoerder Hans Plesman met haar twee kinderen zich op Schiphol bevond om de aankomst van de ..Roermond"' af te wacnten. DR A. G. A. I DEN BURG Dr. A. G. A. Idenburg, die 11 Oct. 1904 in Utrecht werd geboren, ontving een landbouwkundige opleiding en werkte geruimen tijd bij het Alg. Proefstation voor de landbouw te Bui tenzorg. Tijdens de oorlog was hij in specteur bij het ministerie van Sociale Zaken, daarna was hij chef organisatie bij het Roode Kruis om tenslotte bij de K.L.M in dienst te treden, bij de afd. Personele Zaken. 1 F. G. DIKKERS De heer F. G Dikkers uit Delden was een bekende figuur uit de textiel handel. Hij werd 4 Aug. 1886 te Mep- pel geboren. Hij keerde terug van 'n studiei-eis naar het Verre Oosten, waar hij de afzetmogelijkheden en de trans portmogelijkheden voor textiel had onderzocht in opdracht van enkele textielfirma's. DE OORZAAK Een woordvoerder van de „Lock- heed"-vliegtuigfabrieken die de „Constellation" vervaardigen verklaarde, dat men denkt aan de mogelijkheid, dat de ramp met de ..Roermond" veroorzaakt is dom het tot ontploffing komen van een of ander voorwerp in de bagage van één der passagiers. „Zeer kort voordat de ontploffing aan boord van de „Roermond" plaats vond. zond de gezagvoerder via Ra- dio-Bari een normale radioboodschap, waarin hij meedeelde, dat aan boord „alles volkomen in orde was". „De theorie, dat een ontploffing in de ba gage van één der passagiers de oor zaak is van de ramp. vindt steun in het feit. dat de gezagvoerder van dc ..Roermond" zich met zijn toestel hoog genoeg bevohd op ongeveer Hout geb. 22.4.1920, woonde tè 4500 meter om melding te hebben Haarlem was ongehuwd; Boordwerk- tuigkundigc le lel.: D. M. Grandia, geb. 31.5.1910, woonde te Badhoeve dorp. was gehuwd. 2 kinderen; Boord werktuigkundige 4e kl.: J. A. v. d. Meer, geb. 2.2.1926, woonde te Am sterdam. was ongehuwd; Stewai-d 2e kl. P. J. Ovcrbeek, geb. 27.7.1917, woonde te Amsterdam, was gehuwd 1 kind; Stewardesse: C. A Timmer mans, geb. 25.9.1921, woonde te Nij megen; Boordkok: J. H. Ross, geb. 28.5.1927, woonde te Amsterdam was ongehuwd. DE PASSAGIERS In Batavia werden als passagiers voor het vliegtuig geboekt; Heer en mevr. M. S. Roos en kind; heer en mevr. W. van Hasselt en kind; heer en mevr. W. J. van Dort cn kind; dr. ir. A. G. A. Idenburg, func tionaris van de K.L.M.; mevr. H. Es- ser en twee kinderen; mevr. J. C. C. Meelhuyzen; heer en mevr. S. C. van 't Hof. Omtrent de oorzaak van de ramp staat nog niets vast. De Roermond kwam uit Indonesië en was bezig aan de laatste etappe; Cairo-Amsterdam. Omstreeks 10 uur Donderdagmorgen bevond het toestel zich ter hoogte van Bari. Ooggetuigen zagen het toe stel rustig in het zonlicht door het luchtruim glijden. Plotseling scheen het in moeilijkheden te verkeren. Het vliegtuig gleed af, het roer knapte, vlammen sloegen naar alle kanten naar buiten. De reusachtige machine sloeg in de lucht tweemaal over de kop en stortte toen van een hoogte van ongeveer 500 meter in zee op on geveer anderhalve kilometer van de kust. Het toestel verdween In een gewel dige fontein van water en zonk on middellijk, Dit alles speelde zich af in enkele seconden. Dadelijk voeren reddingsboten uit. Vissers die in de nabijheid voeren spoedden zich ook naar de plaats van het onheil, onge veer 2 kilometer gelegen van de vuur toren Cataldo. DRIJVENDE DODEN Duikers begaven zich onder water om de lichamen te bergen. Op zee dreven 23 lichamen. Het toestel ligt 90 voet onder water. Later voegde zich een kraan bij de reddingsboten. Wanneer de zee wat kalmer geworden is wil men proberen het vliegtuig te lichten. De meeste lichamen waren onherkenbaar. De identiteit dei- slachtoffers was moeilijk vast tc stel len. daar de papieren vernietigd wa ren. Voor zover thans bekend is zijn 26 lichamen geborgen. Op geïmprovi seerde brandcards werden de stoffelij ke overschotten naar land vervoerd. De van alle kanten samengestroomde bevolking keek zwijgend naar dit treurige schouwspel.. Dc inwoners van Bari noemen de piloot van het KLM vliegtuig een held om de wyze waarop hy zijn in ongerede geraakte machine over de huizen van de haven naar de open zee manoeuvreerde. Hoe. wel het vliegtuig reeds in brand stond en de vleugels in de lucht afbraken wist hij toch nog te ver. mijden, dat de Constellation op de stad Bari neerstortte waardoor ongetwijfeld nog meer slachtof. fers gevallen zouden zijn. DE SLACHTOFFERS De KLM te 's Graven deelde mede, dat bij de ramp met de Roermond 33 mensenlevens te betreuren zijn. Als bemanning bevonden zich aan boord van dc Roermond: Gezagvoerder: J. H. Plesman. geb. 8 9.1918 woonde te Den Haag, was ge huwd, 2 kinderen; Vlieger 2de klasse: J. Tuyt geb. 24.4.1915, woonde ie Den Haag, was gehuwd. 1 kind; Vlieger 3e klasse J. van Kuyk, geb. 11 J.1.1918 woonde tc Haarlem, was gehuwd, 3 kinderen; Vlieger 3 klasse. A. G Mo- dard (Brit), geb. 20.12.1917, woonde te Amsterdam was ongehuwd; Radio telegrafist: 3e kl. L. Post geb. 9.5. 21 woonde te R'dam was gehuwd, een kinderen; Radiotel. 3e kl. J. M. Tragisch einde van „Veilig Verkeer-Bob". Duizenden schoolkinderen uit Dor drecht ontvingen Donderdag „Bob", de verkeerstrainer van de Vereniging voor Veilig Verkeer. De feestelijkhe den vonden echter een tragisch einde, doordat de rechercheur van het Dordtse politiecorps, de heer J. van Keulen, die als Bob optrad, getroffen werd door een hartverlamming. Een militaire Dakota heeft Donder dag drie „Bobben" neergelaten, ge maakt van oude kleren en zand, die aan parachutes boven Slièdrecht. Ede en Zwolle werden „gedropt". In Zwolle sloegen velen dit schouwspel gade en schrokken zeer, toen de pa rachute zich niet opende, Bob pijl snel naar beneden schoot en zelf dus een slachtoffer van het verkeer werd. Zij dachten, dat het een levend .we zen was! In Rotterdam arriveerde Bob met.... een mijnenveger. kunnen maken van elke andere oor zaak van de ramp", aldus de woord voerder. DE CONSTELLATIONS Op Schiphol, waar Donderdag avond een gedrukte stemming heer ste, liep het gerucht dat de Constel lation-machines uit de dienst genomen zouden worden totdat de oorzaak van het ongeluk te Bari zou zijn vastge steld. BIJ HET WRAK Uit Bari wordt gemeld, dat alle tot dusver geborgen lijken slechts gedeel telijk gekleed waren. Aan geen der stoffelijke overschotten werdén schoe nen aangetroffen. Dit feit heeft aan leiding gegeven tot de mening, dat gezagvoerder Plesm'an, toen het vlieg tuig zijn val in de richting van de zee begon, opdracht had gegeven het toe stel te verlaten. Er bestond intussen Donderdagavond nog geen enele aan wijzing voor de oorzaak van de ramp. De Italiaanse politie trachtte Don derdagavond in het lijkenhuis te Bari de lijken te identificeren. Uit zee op geviste bagage en kleren van de slachtoffers wei-den zorgvuldig na ge gaan, VoLkomen zekere identificaties waren moeilijk, Wel is het stoffelijk overschot van de gezagvoerder Ples man geïdentificeerd. Men neemt aan. dat zich een aantal stoffelijke overschotten in het wrak bevinden. Vrijdag bij het aanbreken van de zou een poging worden gedaan te licht om het wrak te lichten NOODLANDING? Uit verklaringen van oogetuigen wordt afgeleid, dat gezagvoerder Plesman hevelen- had gegeven voor een noodlanding. Men zag hoe het vliegtuig gedurende verscheidene mi nuten poogde.zich recht te zetten al- voren het neerstortte. De bergings werken zijn. in de loop van de avond hervat. Koos Vorrink terug in Nederland. (Van onze Haagse redacteur). Koos Vorrink. de voorzitter van de Partij van de Arbeid, die op 17 Januari jl. bij een vliegongeluk op het eiland Falstar f Denemarken"), toen hij in opdracht van de Neder landse regering op weg was naar Noorwegen om de Noorse Sociaal democratische Partij voor te lichten over de Indonesische kwestie, zeer ernstig gewond werd. is in ons land teruggekeerd. Aanvankelijk was me degedeeld. dat hij nog enige tijd in Denemarjcen zou vertoeven, teneinde er volkomen rust en genezing te vin den. De heer Vorrink houdt thans ver blijf in huize „Voorpost" in Vierhou ten op de Veluwe voor herstel van krachten. Nog geen accoord over het betalingsverkeer. De conferentie in Brussel tussen de ministers Spaak, Stafford Cripps en Petsche over het Europese betalings verkeer heeft nog geen resultaat op geleverd, Er werd gesproken over een Frans compromisvoorstel, dat de te genstrijdige Britse en Belgische ziens wijzen tot elkaar wilde brengen In een officieel communiqué werd medegedeeld, dat de besprekingen Woensdag in Parijs zullen worden voortgezet. Opstandige beweging in Montenegro? Volgens radio Athene is er in Mon tenegro een opstandige beweging te. gen het regiem van Tito ontstaan. De verzetsbeweging zou georgani seerd zijn door personen, die uit de Joegoslavische communistische partij zijn gestoten. .is het 350 jaar geleden, dat de Ned. expeditie, welke was uitgerust door de Zeeuwse koopman de Moucheron en on der leiding stond van Cornells Houtman, de Noordkust van Atjeh bereikte; ..is het 300 jaar geleden, dat de eertijds gevierde Ned. let terkundige Maria Tesselschade Roemer Visscher, het middel punt van de Muiderkring, te Amsterdam overleed. .J Spijsolie op komst. Nu met ingang van vandaag boter en spijsolie van de bon zijn, zullen'ongctwij- Üeld vele huisvrouwen zich afvragen, of er nu ook olie te krijgen zal zijn, De laat ste tijd is dit artikel immers slechts spo radisch in de distributie gebracht. Bij informatie te bevoegder plaatse ver namen wij dat men zich niet ongerust behoeft te maken. Er wordt op het ogen blik volop spijsolie geproduceerd, De be voorrading van de winkeliers is reeds enige tijd aan de gang, aangezien het aan vankelijk in de bedoeling lag, met ingflng van 15 Juli een keuzebon voor margarine of olie in le voeren. Al moet het verloop van de markt eersl eVen worden afgewacht, men hoopt toch er echter wel rekening mee moeten hou den. dat er nog enige tijd nodig is om aan de plotseling geslegen vraag te kun nen voldoen. Vooral meer koek, fruit en vis Ook het suikerverbruik is hoog. De minister van Landbouw heeft in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp Begroting Landbouwegalisatie- fonds. het volgende medegedeeld: Op 5 November 1948 werd de brood prijs verhoogd van 21 cent tot 25 cent per 800 gram. Het broodgraanverbruik is sedert deze prijsverhoging opgelo pen tot 105 0/0 van het gemiddelde verbruik gedurende de laatste distri butieperioden, De broodconsumptie is ongeveer constant gebleven, doch "t verbruik van koekjes, biscuits etc., is gestegen tot 153 0/0. Op 8 November 1948 werd de suiker prijs verhoogd van 58 cent tot 75 cent per 1000 gr. De vooroorlogse suiker-consumptie (1936/1938) beliep 29.4 kg/hfd/jaar, tijdens de distributie (1947/1948) 28.2 kg/hfd/jaar. cn na de opheffing van de distributie in November 1948 (1948/ 1949) 32.2 kg/hfd/jaar. Naar de mening van de minister doen zich nog geen tekenen voor. die er op wijzen, dat de inmiddels doorgevoerde prijswijzigingen van voedingsmidde- De mening van Foster Dulles over Parijs. De Amerikaanse Republikeinse ad viseur voor buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat de gebeurtenissen in Oost-Europa zouden kunnen uitgroeien tot een worsteling, gelijkend op de zuiverin- Êen in de Sowjet-Unie in 1937 en 38. •ulles, die Acheson van advies heel't gediend op de conferentie van Parijs, zeide te geloven, dat de Sowjet-tac- tiek op de conferentie onder meer be paald werd door „een steeds groeien-' ae opstandigheid tegen de extreme onverdraagzaamheid van het Sowjet- communisme". Tito vertegenwoordigde eerder het communistische type van Boeeharm (een Russische volgeling van Lenin, die in 1938 wegens verraad ter dood werd gebracht), dan dat van Stalin. In Tsjecho-Slowakije, Hongarije cn Zeeuwse plattelandsvrouwen feestelijk bijeen De circa 500 dames die Donderdag uit de gehele provincie naar Goes kwamen voor het bijwonen van de Gelderse dag, georganiseerd door de ai. deling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen, zuilen zeker geen spijt, hebben van hun uitstapje. Hoewel de zon veel schuil ging achter de wolken, was het heerlijk vertoeven in de tuin van het „Schuttershof" cn het programma dat geboden werd, nas alleszins onderhoudend. Door de interessante tentoonstelling van foto's kledingstukken en gebruiksvoorwer. pen, de gezellige causerieën enz.- is het voor velen nog onbekende Gei. der land veel dichter gebracht. Men heeft niet alleen een vluchti ge indruk .gekregen van de grote schoonheid welke deze provincie rijk is doch tevens heeft men een inzicht gekregen van het leven en werken van haar inwoners, met name de plat telandsbevolking, Daar dit de gehele opzet van deze dag was. kan daarom van een geslaagde bijeenkomst wor den gesproken DE OPENING De dag werd omstreeks half twaalf geopend met een welkomstwoord van de voorzitster, mevrouw F. Kostense, die o.m. de echtgenote van de burge meester van Goes, mevrouw ten Kate en de Gelderse gasten bijzonder wel kom heette. Terwijl het koortje van de afdeling Zuid-Beveland West onder leiding van de heer P. de Rooy daarop het Gel derse en het Zeeuwse Volkslied zong werden de beide provincie-vlaggen gehesen. Na het zingen van net bondslied, werd met de afwerking van het programma begonnen. Mevrouw Minderhoud-Minderhoud uit Westka- pelle opende de rij met een praatje over de Betuwe. Op geestige wijze kweet zij zich van haar taak, vertel de iets over het werk op het Betuwse platteland waarbij zij enkele vergelij kingen maakte met net eens zo scho ne Walcheren. Mevrouw Steenis uit Lienden, die zich had getooid in de typische kle derdracht van haar streek en welke helaas ook vrijwel afgedaan heeft, vertelde in dialect iets over 't leven en de gewoonten. Enige Betuwse ge dichten vielen bijzonder in de smaak. Nadat het koortje zich nogmaals had doen horen, verzamelde het grote gezelschap zich aan een welverzorgde Gelderse koffietafel. De organisatie van de Bevelandse dames was prima, zodat de maaltijd een vlot verloop kon hebben. In de middagbij eenkomst was het eerst het woord aan mevrouw van d. Hooft uit Axel, .die een korte in leiding hield over' het natuurschoon van de Veluwe en de afdelingen op wekte gezamenlijk dit alles eens te gaan bezichtigen, een advies dat blijk baar wel een gewillig oor vond. De heer de Boer uit Elburg, een kenner van de Veluwe. sprak voornamelijk over de Noord-Veluwe, wees in het kort op het historisch verleden en bracht de strijd van de bewoners van de zandgronden in herinnering, een en ander geïllustreerd met tal van wetenswaardige bijzonderheden. Nadat bij een verloting nog verschil lende dames met een mooi geschenk van Gelderse firma's waren verrast, was het de beurt van de afd. Kruinin- gen van de Z. P. M. die op het podi um enkele Gelderse volksdansen ten beste gaf. Mevrouw Kruisselbrink-Heusink- veld van Winterswijk sprak over het leven op een boerderij in de Achter hoek, waarbij voor de Zeeuw vooral opviel het grote aandeel van de vrouw bij het werk op het land. Een van de Gelderse dames in klederdracht, mej. Fikse gaf tenslotte nog tal van bijzon derheden over de verschillende kle derdrachten in deze provincie. Tot slot was er "het optreden van de bekende Veluwse liedjeszanger Jan van Riemsdijk die met zijn praatje en zijn liedjes een groot succes oogstic. Het was een aardig slot van een ge slaagde dag. Op de voorzitster, mevr. Kostense rustte aan het eind de taak alle me dewerkenden dank te brengen, voor al ook de Gelderse gasten die als her innering elk een busje Zeeuwse bab belaars ontvingen. (on. bezoek aan Noord-Brabant. De Koningin en de Prins zijn voor nemens op 25 en 26 Augustus a.s. een officieel bezoek te brengen aan de provincie Noord-Brabant. In een buitengewone openbare zit ting van de Senaat van de Rijksuniversi teit te Groningen is de heer R. Korle- weg, hoofd van het laboratorium van het Nederlandse Kankerinstituut „Antoni van Leeuwenhoekhuis" te Amsterdam, gepro. moveerd tot doctor honoris causa in de faculteit der geneeskunde. Polen was het volk niet gewillig om een volledige overheersing van Mos kou te aanvaarden. De resultaten van de methoden van intimidatie, terrorisme en geweid van de Sowjet-Unie waren ten achter febleven bij de constructieve metho en (Europees herstelplan, luchtbrug, het Atlantische pact). De Sowiet-houding te Parijs toonde dat de belangen van de Sowjet-Unie op het ogenblik meer in het Verre Oosten lagen dan in Europa. Het Sowjet-voorstel om het Japanse vredesverdrag te bespreken was be doeld om steun in China te winnen, ,doch de voorstellen betreffende Duits land. aldus Dulles, waren er eerder op gericht de Duitsers te vervreem den dan te winnen. Dit duidde erop. dat wat Duitsland betreft een politiek van „houden wat je hebt" in plaats van „krijgen wat je kunt" werd ge voerd. Het doel van het Kremlin was het vier-mogendhedenbestuur van Duitsland op zoveel punten als mo gelijk te herstellen. Tweemaal doodstraf, tweemaal levenslang. De Drentse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden heeft de 42- jarige huisschilder A. J. W. Zuyderduyn. wonende te Nieuw-Amsterdam tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Sa men met Troost heide. Botter en Bos vormde Z. een kwartet van A.K.D.-ers, dat in vrijwel geheel Drente zijn slacht offers heeft gevonden. Hetzelfde Gerechtshof veroordeelde de 40-jarige Duitsers Wilhelm Petri tot de doodstraf. Hij werd verantwoordelijk ge steld voor het fusilleren van 35 personen bij de Woeste Hoeve, die in Assen ge vangen hadden gezeten en voor de exe cutie van elf gevangenen, o.w. drie ge allieerde piloten, op het Asser sportpark, kort voor Assen's bevrijding. P. is thans voortvluchtig. De Duitser Rudoll' Busch uit Dresden, die op een brute wijze als „Kommando- führer" van de O.T. te Assen optrad .en een O. T.-arbeider, die wegens ziekte niet meer werken kon. doodschoot, werd ver oordeeld tot de doodstraf. Tot levenslan ge gevangenisstraf werd de 24-jarige on- derwachtmeester der politie Boers te Zuidwolde veroordeeld. B. is medeplich tig aan vele arrestaties. Dominicaanse Republiek dreigt met bombarderen. De Dominicaanse Republiek in Zuid Amerika waar ongeregeldheden zijn uitgebroken heeft per radio Guatemala gewaarschuwd, dat zij steden in dit land zal bombarderen, indien de steun aan de opstandelin gen niet gestaakt wordt. De regering der Republiek heeft *t leger gelast zoveel mogelijk opstan delingen te vangen teneinde bewijzen te verzamelen voor een klacht, die naar men verwacht bij de Ver. Naties tegen Cuba en Guatemala ingediend zal worden. len een ongunstige invloed hebben op de samenstelling van het dagelijks menu. Ook de hiervoor opgenomen cijfers wijzen niet in deze richting. Opgemerkt zij. dat het verbruik van suiker, waarvan de prijs per 8 Novem ber 1948 van 58 lot 75 cent per 1000 gr. werd verhoogd, titans per hoofd der bevolking aanzienlijk hoger is dan vóói de oorlog, terwijl van een terug gang van het verbruik sedert het tijdstip van prijsverhoging geen spra ke is. In vergelijking tot vóór de oor log is het menu zelfs zeer te gunste van de zg. veelzijdige voedingsmidde len gewijzigd, hetgeen uit de volgen de cijfers moge blijken. Dc consumptie van groenten (inclu sief groenten afkomstig van volkstui nen. boerderijen en geconserveerde groente) steeg in vergelijking met vóór de oorlog van 67 tot 73,8 kg per hoofd per jaar. van vers binnenlands fruit van 27,2 tot 38,8 kg per hoofd per jaar. Ook de consumptie van melk ver toont een aanzienlijke stijging. Deze liep sedert 1937 op van 165,3 tot 216.5 kg per hoofd. Voorts zij medegedeeld, dat voor het verbruik van vis geldt, dat ook hier een belangrijke stijging valt te constateren, hetgeen moge blijken uit het feit, dat het gemiddelde jaarver bruik over de jaren 1936—1938 per hoofd van de bevolking 9.4 kg bedroeg tegenover oen jaarverbruik van 12,9 kg per hoofd der bevolking over de periode Juli 1948 Juli 1949. De in enkele dagbladen verschenen berichten, inhoudende dat in verschil lende grote steden rantsoenbonnen niet meer op de distributiekantoren worden afgehaald, zijn niet juist. Ontploffing in fabriek van vuurwerk. Donderdagmiddag werd het kan toorgebouw van de vuurwerkfabriek Kat te Leiden geheel door brand ver nield. Een pak fosforlucifers, dat werd overhandigd, was plotseling door onbekende oorzaak tot ontbran ding gekomen. Tijdens de nablusschingswerkzaam- heden deed zich een hevige ontplof fing voor. vermoedelijk tengevolge van het ontbranden van op zolder op geslagen vuurwerk. Daarbij werden vijf personen gewond, namelijk drie arbeiders en twee brandweerlieden. Een van de arbeiders kreeg levens gevaarlijke brandwonden en voor zijn leven wordt gevreesd. Prins Bernhard stelde nieuw dok in werking. Z.K.H. Prins Bernhard heeft in de Hey- schehaven. die tot de terreinen van de Rotterdamse Droogdok mij. behoort, het naar heni genoemde, op cén na grootste dok van Nederland in gebruik gesteld. H.M.'s vliegdekschip „Karei Doorman" werd als eerste bodem in dit dok opge nomen. KERSEN ZAKKEN IN PRIJS Aan de veiling te Nijmegen deden Donderdag de kersen van goede kwa liteit ongeveer 60 cent per kilo. Bij ruimere aanvoer verwacht men in de loop der week prijzen tot 50 cent. In aanwezigheid van de directeur- generaal, de heer L. Neher, heeft de heer W. R van Goor na een 46-jarige ambtsperiode Donderdag in Den Haag afscheid genomen als hoofddirecteur posterijen. Gouden koets van soepbenen. De nationale tentoonstelling op het gebied der vrijetijdsbe steding „Gouden Handen", die van 28 Juli tot "en met 6 Aug. te Ede wordt gehouden, belooft een van de meest interessante van de laatste tijd te worden door haar oneindige verschei denheid. Poortgebouwen van duizenden lucifers op getrok ken. middeleeuwse stadhuizen., electrische locomotieven, mo torjachten. een complete ker mis, stationsemplacementen, ra diografisch bestuurde mailbo ten. schilderijen, kantkloswerk het zou een eindeloze lijst worden, indie* wij een com pleet overzicht zouden geven van de binnenstromende inzen dingen. Onder die van buiten gewoon vernuft, grote artistici teit en engelengeduld getuigen de werkstukken bevinden zich ook enkele zeer merkwaardige exempelen van vrije tijdsbeste ding, merkwaardig vooral wan neer gelet, wordt op het gebe zigde materiaal. Zo is er een natuurgetrouwe weergave van de „Gouden Koets", getrokken door zes paarden. Het tableau is 'n fraai voorbeeld van been- snijwérk, het materiaal werd geleverd door.afgekookte soepbenen. VOORSPELT: WISSELEND BEWOLKT. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Middagtemperaturen oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als giseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1