Republikeinen 1 Juli terug inDjocja Zeeuwse Almanak HET VERGAAN VAN DE MAILBOOT „PRINSES ASTR1D" BIJ OSTENDE ENGELSE BOEREN KAMPEN MET ERNSTIG ARBEIDERSTEKORT Amerikaanse journalisten hadden interview met Soekarno c.s. Honderden slachtoffers bij wervelstorm in Japan. Groot militair schouwspel hoven Engeland Vandaag DONDERDAG 23 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 D Nederlandse regering zal haar troepen bevelen op 24 Juni de eva cuatie van Djocja te beginnen. Indien deze evacuatie vlot verloopt zal de Republikeinse regering op of omstreeks 1 Juli in staat worden gesteld naar Djocja terug te keren. Tevoren zal een order .staakt het vuren" moeten zyn uitgevaardigd, later ko.men de andere zaken aan de orde. Aldus heeft dr. van Royen medegedeeld op een Woensdagmiddag ge. houden formele vergadering van de Nederlandse en Republikeinse dele- gaties. Door <ieze mededeling werd een de vorige d.ag iafgelegde. verklaring van Soekarno op sommige punten achter, ha a ld. De 15 Amerikaanse journalisten, die deze week op uitnodiging van do Nederlandse regering een re's naar Indonesië maken, hebben Dinsdag namelijk gelegenheid gekregen op Hanka, Soekarno en de andere Repu blikeinse leiders te interviewen. Op typisch Amerikaanse wijze stelden zij daarby de Republikeinen de meest uiteenlopende vragen, waarbij o.a. Soekarno ten volle gelegenheid kreeg zijn grieven te luchten. Hij verklaarde daarbij het volgende: Het conflict tussen de Republiek en tic Nederlanders is tot grote hoogte een psychologische zaak. In dit op zicht is het zeer betreurenswaardig, dat na het tot stand komen van de overeenkomst tussen de heren Moh. Rum en van Royen, de Republikeinse regering niet onmiddellijk werd her steld. De vertraging in de terugkeer naar Djocja werd veroorzaakt door verschillende redenen, zoals b.v. de evacuatie van een deel der burgerbe volking, waarvan de noodzakelijkheid sterk werd overdreven. Toen deed zich de vraag voor van het vinden van een duidelijke formulering voor het bevel tot het staken van het vu ren. Dit had zijn beslag kunnen krij gen na het herstel van de Republi keinse regering. Soekarno waarschuwde vervolgens dat een verdere vertraging de ver. warring zou doen toenemen en hot wantrouwen jegens de Nederlandse bedoelingen nieuw voedsel te geven. Hij had, zo zei h\j, geen onmiddelijk contact met de Republikeinse miiitai- ren. In hoeverre een order staakt het vuren" effect zou sorteren diende te worden afgewacht. HET COMMUNISME De journalisten stelden vervol gens vragen over het communis me in Indonesië. Aanvankelijk weigerde Soekarno deze te beant woorden, maar later, toen hem er op gewezen werd. dat dit ver keerd kon worden uitgelegd, stem de hij toe. Bepaalde vragen wer den echter door Hatta en Hadji Agus Salim beantwoord. Ir. Soekarno meende, dat het communisme niet kon worden losgemaakt van het vraagstuk van het kolonialisme. De comnnyiisti- sche kwestie is verweven in het conflict tussen' de Republiek en de Nederlanders. Soekarno gaf vervolgens een over zicht van de communistische bewe ging in Indonesië, waarbij hij er op wees, dat zij van den beginne af een beweging voor het verkrijgen van de onafhankelijkheid is geweest en dien tengevolge parallel liep met de natio nalistische beweging. Volgens Soe karno hebben de communistische leer stellingen alleen post gevat bij enige leiders en waren hun volgelingen in grote meerderheid nooit communis ten in de ware zin van het begrip. Indien de hoop, om met de Neder landers tot overeenstemming te gera ken. algeheel zou teloor gaan, kan worden verwacht, dat de communisti sche beweging in Indonesië in kracht zal toenemen, meende Soekarno. Het verlies van het vertrouwen in de Ne derlanders en de economische nood toestand zijn de voornaamste oorza ken van de groei van het communis me in Indonesië. Op een vraag of de Republiek in staat zal zijn het hoofd te bieden aan het communisme, zeide Soekarno. Ik ben er zeker van dat, als PENSIOEN? Naar Kortgcne zullen ook Uw ge dachten afgedwaald zijn bij het lezen van het bericht, dat de gemeentebode havenmeester en marktmeester van dit Noord-Bevelandse stadje tachtig jaren oud ivordt en nog altijd met blijmoedigheid zijn taak vervuld. Er zit iets raadselachtigs in dat be richtwant de vraag rijst, waarom de lieer Engelvaart vijftien jaar geleden niet viet pensioen is gegaan. Dat im mers is de normale gang van zaken- Ge kunt nog zo bekwaam zijn en nog zo ambitieus, als ge vijf en zestig zijt, is de maatschappelijke loopbaan ten einde en wordt ge aan de kant gezet- De heer Engelvaart heeft echter toen hij bijna een mensenleeftijd als schip per had gevaren, twaalf jaar geleden een baantje op het land gezocht, om dat hij actief wilde blijven. En daarom is er vermoedelijk reden te over om de heer Engelvaart geluk te wensen met het feit, dat hij rustig zijn functies kon blijven uitoefenen. Actief blijven, het loont de moeite en de „oudjes" doen het gewoonlijk best. Churchill wordt over een paar da gen 75 jaar.Denk U eens in, dat hij tien jaar geleden met pensioen was gegaanEngeland zou zijn grote leider in de oorlogsjaren gemist heb ben en Churchill zou Churchill niet gebleven zijn. Zelf verfoeit liij de ge dachte aan een nutteloos leven en be klaagt hij iedereen, die met pensioen gezonden wordt. De. heer Engelvaart zal het wel met hem eens zijn. Ware dat niet het ge val geweest, de oudste gemeentebode- markt- en havenmeester zou zijn werk niet met zoveel blijmoedigheid en plezier verrichten. Zou hij niet kwiek gebleven zijn als hij er vu vijftien nutteloze jaren op had zitten? wij de macht hebben, wij het commu nisme aan kunnen. Op de vraag of hij Nederlandse hulp zal inroepen in geval van een communistische aanval van bin nen uit of van buiten af. ant woordde Soekarno: Dat denk ik niet, wij gevoelen ons sterk ge noeg. Dc Republiek heeft ook de communistische opstand te Madium bedwongen. Op een vraag over het vestigen van Nederlandse militaire- en marineba ses zeide Soekarno: „dit is een zaak van de toekomst". Moh. Hatta antwoordde op een vraag over zijn samenwerking met de Ja panners. dat daarbij dc bedoeling vooropstond om de onafhankelijkheid te verkrijgen. Op de vraag of hij de Russen voor hetzelfde doel zou ge bruiken, zeide Hatta: „Dat hangt van de omstandigheden af. Wij wisten, dat de Japanners zouden ineenstor ten". Berlijnse stakers contra de Westelijke commandanten. De leiders van <Ie Berlijnse spoor, wegstaking: hebben in een Woensdag, morgen gehouden vergadering de aanbeveling van de Westelyke com. mandanten tot hervatting van het werk op de door de spoorwegdirectie aangeboden voorwaarden van de hand gewezen. Men besloot tot voort zetting van dc staking. Men houdt vast aan de eisen van uitbetaling van de lonen voor de Westelijke spoor, mannen voor honderd procent in Westmarken. Volgens waarnemers zullen de Westelyke commandanten zich waar. schynlyk genoopt zien andere maatre gelen te nemen tot beëindiging van de staking, welke thans reeds 34 da. gen duurt. Een wervelstorm, die niet de voor- spelde loop nam, heeft Dinsdag Japan feteisterd, waarbij 225 personen om et leven kwamen. Bijna 1-100 perso- ncn worden vermist Het Japanse meteorologische bu reau had aanvankelijk voor do storm gewaarschuwd, doch trok do waar- schuwing in toen het scheen, dat hy buiten de eilanden om zou passeren. De vissers voeren uit en 1300 boten j gingen verloren. Een veerboot werd getroffen mid den tussen twee Zuidelijke eilanden. Van de 82 passagiers overleefden er slechts twee de ramp. Dc uit 48 kop pen staande bemanning kon worden gered. Belgische zakenlui laken onze handelspolitiek. De Belgische zakenlui voelen zich niet byster blij met de positie, waarin zy ten opzichte van de Nederlandse handel verkeren. Waaschynlijk hier. door geïnspireerd heeft de Belgische liberale partij in de Belgische zaken, wereld een enquête ingesteld naar de daar heersende opvat Fin gen met be trekkingen tot samenwerking op han. delsgebfed met Nederland. In een artikel in „La Dernière Heu- rc" geeft Jacques van Offelen een analyse van dit onderzoek. Hij komt tot de conclusie, dat dc Nederlandse concurrenten van België een dubbel doel nastreven namelijk een voor keurplaats te krygen op de Belgische markt. En wel door kunstmatig laag gehouden prijzen en door de invoer van Belgische producten in Nederland zoveel mogelijk hindemissen in de weg tc leggen. De Belgische zaken lieden protesteren vooral ook tegen dc Nederlandse uitvoerpolitiek, die er op gericht is bepaalde pryzen nog meer te drukken door kunstmatige procedures. Geen „droge" kermis meer in Groningen. Met 21 stemmen vóór en 12 tegen heeft de gemeenteraad van Groningen besloten, het tapverbod voor sterke drank, dat sinds jaren gedurende de kermis gold, op te heffen. Geen sprake van een paniek Van de zyde van het Belgische verkeerswezen is bevestigd, dat bij de schipbreuk van de mailboot ..Prinsesstrid" vyf leden van de bemanning zyn omgekomen en drie anderen zwaargewond. Enkele passagiers werden lichtgewond. De gewonden zyn in het ziekenhuis te Duinkerken opgeno men. Uit nadere berichten en verkla ringen valt het volgende verloop van de schipbreuk te reconstrueren. Dinsdagmiddag zag men vanaf de kust het schip in heldere zonneschijn over een kalme zee wegvaren. Negen tig minuten na het vertrek uit Osten- de werd een zwakke explosie gehoord en een dichte rookwolk steeg op van het schip, terwijl het van koers ver anderde als om zich op een zandbank vast te zetten. Terstond daarna ving de "kustwacht de door het schip uit gezonden SOS-seinen op. Zes sleepboten snelden te hulp. gevolgd door de reddingsboot van de kust. Een tijd lang. terwijl de te hulp gevaren schepen langszij de kanaal boot lagen om de opvarenden over tc nemen, scheen de „Prinses Astrid" vast op een zandbank te liggen. Na dat het schip ontruimd was en de op varenden aan land waren gebracht, zag men de „Prinses Astrid" geleide lijk aan van de zandbank wegglijden en in het water verzinken, totdat twee uur na de ontploffing alleen nog maar de masten en de schoorstenen boven de zeespiegel uitstaken. ORDELIJKE ONTRUIMING. De ontruiming van het schip is or delijk verlopen zonder een spoor van paniek. Vrouwen en kinderen werden eerst aan boord gebracht van de red dingsboten. Een van de passagiers, een Amerikaanse genex-aal-majoor, bleef tot het laatste toe op het zin kende schip en deelde later mee het gehele verloop verfilmd te hebben. Het is aan dc waterdichte schotten te danken, dat het 'schip zo lang bo ven water is gebleven, zodat de red dingsboten de passagiers tijdig kon den opnemen. Het ongeluk is geschied in een ondiepe vaargeul, die door de schepen dagelijks wordt gevolgd. De Britse admiraliteit heeft deze vaar geul reeds drie jaar geleden voor de scheepvaart geschikt verklaard. Op het Belgische ministerie van verkeerswezen begrijpt men niet hoe zich op deze plaats nog een mijn kon bevinden. De „Prinses Astrid" wordt als defi nitief verloren beschouwd. Het bestuur van de Suez-kanaal- maatsehappij is van plan het kanaal over een afstand van 11 km. te verbreden om de schepen ip staat te stellen elkaar te passeren zonder dat het verkeer behoeft te worden stilgelegd. Leden van de Am-rik airs- luchtmacht krijgen in een cursus van twee weken onderricht in hel blussen van vliegt ulgbranden, die bet gevolg zijn van noodlandingen, motorstoringen of neerstortingen. Enige cursisten Irach- ten met een brandblusapparaat dc brand te bedwingen. De manoeuvres van de West-Europese Unie. De Britse luchtmanoeuvrcs. die Za terdag zullen beginnen en dc in de week daarop te houden gecombineer de oefeningen van luchtmacht en vloot van de Westeuropese Unie. zul len tezamen het grootste militaire schouwspel in West-Europa tijdens vredestijd leveren, bericht Reuter. De Britse oefeningen zullen een ne gen dagen durende ..slag om Enge land" zijn ter controle van de Britse verdediging de manoeuvres van de Westeuropese Unie zullen de eerste gezamenlijke lucht- en zee-oefeningen van deze Unie vormen tot onderzoek van de gezamenlijke verdedigings macht. De landen der Unie zullen eveneens hun strijdkrachten vertegen woordigd doen zijn in do „slag om Engeland". De in Engeland gestationneerde Amerikaanse Superforten zullen in antwoord op nachtbombardementen van Britse vliegtuigen aanvallen overdag uitvoeren. In afzonderlijke perioden tussen 25 Juni en 3 Juli zul len „zware aanvallen" worden ge daan op o.a. Zuid-Engeland en de Ernstige crisis voorspeld in Engeland. De „New York Times" voorspelt, dat de dollarcrisis, die Engeland thans doormaakt, waarschijnlijk zal leiden tot verlaging van de rantsoe nen en daling van de industriële pro ductie in dat land. Volgens het blad zal het waarschijnlijk in de loop van de volgende maand tot een uitbar sting komen, ten zij zich onverwacht een wending in de gebeurtenissen voordoet. 5000 eilandbewoners zijn „spoorloos verdwenen". Volgens drie Australische mijn-in genieurs, die te Sydney van een be zoek aan de (Britse) Salomonseilan den zyn teruggekeerd, zijn 5000 inwo ners van het tot deze groep behorende St. George-eiland spoorloos verdwe nen De bewoners van naburige eilanden weigeren zelfs overdag zich naar het volgens hen door „geesten" bevolkte St. George-eiland te begeven. Het Britse bestuur van de Salo monseilanden weet, dat de 5000 be woners van het eiland zijn verdwenen doch heeft er geen idee van. waar zij zich thans bevinden. Z.L.M.-ers IN ENGELAND. (II) Bedrijven maken verwaarloosde indruk. Landarbeiders in kleine bedrijven. De nacht van Vrydag op Zaterdag brachten wij door aan boord van de Prinses Beatrix, maar een gezonde slaap had niemand van ons, omdat de dieselmachine de gehele nacht in werking bleef. Al spoedig waven de eersten de volgende morgen weer bo ven om vóór de maaltijd een frisse I ochtendwandeling te maken. Per bus reden wij later naar het industriestad Ipswich, waar wij de reischèques verzilverden. Veel genot hadden wy echter niet van het hezit van onze ponden, want onze leider vorderde ze meteen weer op voor be taling van de gezamenlijke onkosten. We mochten slechts heel weinig be houden als zakgeld. Het 1200 gebouwdekerkje te Velp, dat bekend staat onder de naam „Oude Jan", werd tijdens de oorlog bijna ge heel verwoest. Thans is men bezig het kerkje, dat aan de Hervormde Gemeente behoort, te herstellen. Omdat het zo klein is zal men liet na de restauratie alleen voor bijzondere gebeurtenissen, zoals trouwplechtigheden, gebruiken. Nu leidde de tocht naar Suffock, waar de gen. secretaris van de Na- fional Farmers Union ons gezelschap een hartelijk welkom toeriep in Al bion. Dat gebeurd op het grote bedrijf van de heren I. W. en O. J. Gray. Dit bedrijf omvatte 397 acres, waarvan circa 100 acres graan, suikerbieten, aardappels en groente (wortelen, knollen en koolrapen) en circa 77 acres fruit (appels en peren, zwarte on rode bessen en aarabelen). Het fruit wordet verkocht aan winkels en op de markt. Na een smakelijke lunch in Ips wich brachten wij een bezoek aan de „Land Settlement AAsociation Hol ding" te Newbouroe. Dit is een door de staat gegarandeerd plan om land- arbeidrs in kleine bedryven onder te brengen. Er waren 50 van dit soort bedrijven van 5 tot 10 acres met verwarmde kassen, bakken rijen van vier aan elkaar verbonden kleine ruiten, varkensstallen, kippenhokken, enz. De uitkomsten zijn zeer bevredi gend, gemiddeld 1000. Aan inkom stenbelasting moet echter weer ruim 9 sh van elke 20 sh. worden betaald... VERPLICHT BOUWPLAN De boeren zijn niet vrjj in het op stellen van hun bouwplan. De reden hiervan is. dat men wil voorkomen, dat de aanvoer van bepaalde produc ten le groot wordt. Zij ontvangen een bouwplan van de associatie, die ook een centraal pakhuis exploiteert voor verpakking van producten, die men daar verplicht moet -leveren. Men is tevens verplicht van de associatie zijn benodigdheden te betrekken. De bedryven maken een verwaar loosde indruk: veel onkruid en oude, vuile gebouwen, een fel contrast met onze Zeeuwsche boerderijen! Wellicht is het arbeiderstekort hier mede schuldig aan. Het bedrijf van de Gray's werkt bijvoorbeeld met 40% van het benodigde aantal arbeiders. Het natuurschoon is hier schitte rend. De begroeide heuvels en dalen, waar aardige beke doorheen kronke len, bieden prachtige panorama's en de vrij smalle wegen, die door het gol vend landschap kronkelen, zyn door hun weelderige begroeiing eveneens zeer charmant. Zaterdagnacht werd gelogeerd ln Bury St. Edmunds, een heel otfde stad met monumentale kerken, mooie ruines en een park. dat een lusthof gelijk is. Midlands waarbij alle beschikbare jagers en luchtdoelgeschut ter verde diging zullen trekken. Tijdens de weekeinden zullen hulptroepen in het geweer worden geroepen en 3000 waarnemers van het waarnemerscorps zulen meer dan 700 posten bemannen. Engeland wil meer toeristen trekken. in het-Britse Lagerhuis heeft de La- bour-afgevaardigde John Mackinn tijdens een debat over het tperisme-program verklaard, dat men met een beetje fan tasie in dc jaren 1951'52 meer dan een milüóen vreemdelingen, naar Groot-Brit- tannië kon doen komen. Hij adviseerde: „Laat ons niet treu ren. Wij moeten vrolijk zijn. Laten we niet zitten te kijken alsof we een pond sterling verloren hebben en een penny terugvonden, alsof we ons eigen bad-% water moeten drinken. In het Lagerhuis werden verscheidene suggesties naar voren gebracht «om het vreemdelingenverkeer naar Engeland in de hand te werken, o.m. het inrichten van music-halls in de geest van dc „Fo- lies-Bergeres". openluchtrestaurants, ver lichting van grote straten en gedenkte kens, cn het organiseren van nachtfees ten. Filmstudio per vliegtuig van Marokko naar Londen. Dinsdagavond landde met twee extra KLM-vlïegtuige%. oen skymas- ter tn een DC-4) een volledig uitge ruste filmproductiegroep bestaande uit bijna 100 acteurs, technici, draai boekschrijvers en een technische uitrusting ter waarde van 200.000 Engelse ponden op London airport. Dc leider van de groep was Tyrone PoWer, die vergezeld werd door zijn vrouw Linda Christian en de regisseur Henry Hathaway. Het is voor het eerst dat een der gelijk grote filmproductiegroep zich per' vliegtuig verplaatst heeft. De groep was gestart in Marokko, waar gedurende tien weken onder de bran dende zon in het Atlasgebergte opna men waren gemaakt voor de film „Black Rose". Een van de vliegtui gen werd bestuurd door dc KLM-vlie- ger Viruly. Het N.V.V. en het wets ontwerp bedrijfsorganisatie. Het N.V.V. heeft aan de leden der Tweede Kamer een adres gezonden over het wetsontwerp op de bedrijfs organisatie. Het NVV verzoekt daarin de arti kelen van het ontwerp zo te wijzigen dat het aantal werknemersvertegen woordigers steeds gelijk zal zyn aan het aantal werkgeversvertegenwoor digers, vast te stellen, dat de hoofden van de bcdrijfsschappen door de mi nister worden benoemd en de be voegdheden van de bedrijfsschappen uit te breiden. Steeds minder arbeiders in de bouwvakken. In zijn openingsrede van dc vergade ring te Arnhem heeft de voorzitter van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. de- heer G. Klein, er op gewezen, dat in de periode van I Juli 1945 tot 30 Juni 1947 10.691 arbeiders meer het bouwbedrijf verlieten dan er uit andere bedrijven werk in het bouwbedrijf kregen. Het aantal bouwvakarbeiders loopt in ons land inderdaad op ontstellende wijze te rug. De heer Klein wees op dc gevolgen, welke dit verschijnsel kan hebben voor de uitvoering van de woningbouw-plan- nen. Het Wereldgebeuren. Een belangrijke Zondag voor België Onze Zuiderburen beginnen langza- j merhand op verkiezingstemperatuur ie komen, hoewel van een ware stem- koorts geen sprake is. De Belgen la- ten over het algemeen rustig de 'stroom van propaganda, van leuzen, jpamiletten, aanplakbiljetten en rede- I voeringen langs zich heen gaan, zo dat a.s. Zondag een kalme verkie zingsdag ls te verwachten. Toch zal 26 Juni een belangrijke datum in de Belgische geschiedenis worden, een dag waarop beslist zal worden over het lot van Koning' Leo pold en over het coalitie-kabinet van premier Snaak. De CVP! de Katholieke partij voert haar verkiezingscampagne onder de leus: „Naar de absolute meerder heid!" Dat is natuurlijk propaganda. Niettemin behoort deze door dc rech terzijde zo vurig begeerde meerder heid toch niet tot het domein der on mogelijkheden. De Katholieken heb ben daarbij hun hoop vooral gevestigd op het zwakke geslacht. De vrouwen, die voor het eerst mee mogen stem men. overtroffen de mannen met on geveer 235.000 in aantal, cn aangezien van hen groter trouw aan de Kerk en aan de Koning wordt verwacht, zouden zij wellicht ten gunste van dc Katholieke partij de doorslag kunnen geven. De CVP heeft echter last van enige splinterpartijen, die hier en daar stemmen zullen afknabbelen. In diverse Vlaamse arrondissementen is een nieuwe groep. de „Vlaamse Concentratie" met eigen lysten uit gekomen. 1-Iet zijn ontevreden flamin ganten, die zich hebber, geschaard rondom de heethoofdige advocaat en eu-senator van het Vlaams Nationaal Verbond, Van Dieren, die nu in Brus sel Kamercandldaat is. Een andere groepering van ontevreden Katholie ken is de uiterst conservatieve onaf hankelijke partij, die in Brussel wat aanhangers heeft en de CVP verwijt te veel In socialistisch vaarwater ver zeild te zijn geraakt. De grote rivalen van de Katholie ken zijn nog steeds de socialisten, die in minister Spaak een populair en onvermoeibaar voorman hebben, een pronknaam op hun lijsten. Zij baseren programma en hun propaganda op uitvoering van maatschappelijke her vormingen, verdere uitbreiding van de sociale wetgeving en strijd tegen de werkeloosheid. Verwacht kan wor den, dat overal in Wallonië en in de industriecentra de Belgische werklie-, denparty haar aanhang zal behouden en zelfs communisten stemmen zal ontnemen. Ongetwijfeld zullen ook in België de communisten de weerslag' ondervinden van het algemeen offen sief in Europa tegen de Moskou-aan hangers. Dat zij hun 12.5% der stemmen, die zij ln een periode van communs- tische hoogconjunctuur behaalden zul len behouden verwacht niemand. Tenslotte zijn er nog Liberalen, die in 1946 er met slechts negen procent der stemmen nogal berooid afkwa men. Met een royaal gebaar beloven zij dit keer de kiezers 25% belasting verlaging en stryd tegen de weinig geliefde staatsbureaucratie. Over de woningkwestie zwygen zij in alle ta len omdat daarover in hun eigen ryen geen eensgezindheid bestaai. Of zy zullen profiteren van het gedeeltelijk herstel der liberale invloed in West- Europa valt tc betwijfelen, gezien hun gebrek aan populaire leiders en de geringe belangstelling' onder de vrouwen voor hun party. Een voorspelling van de Uitslag is een .kwalijke zaak gewonden sinds bij de presidentsverkiezingen in de V.S. alle politieke profeten zich in hun hemd hebben zien staan. Maandag zullen we weten of Bel- fpë een periode van volstrekte Katho- lek bewind tegemoet zal gaan en of eerlang Koning Leopold zich weer aan het hoofd van het land kan stellen. Gezien de Benelux-band met Bel gië zijn de verkizingen Zondag ook voor ons land van groot belang. ...viert de Hertog van Windsor zijn 55ste verjaardag. ...viert de bekende Duitse to neel- en filmspeler Werner Kraus zyn 65ste jaardag. V Surinaamse delegatie in Nederland aangekomen. Woensdagochtend arriveerde per K.L.M.-lijntoestel uit Paramaribo een delegatie van vier leden van dc Sta ten van Suriname, die in Nederland besprekingen zal voeren over het door de staten uitgebrachte advies inzake de interimregeling. De delega tie bestaat uit de heren G. J. C. van der Schroeff (voorzitter van de sta ten van Suriname en voorzitter van de delegatie), P. Wijngaarde, J. Lach- mon en mr. dr. J. A. E. Buiskool. Sowjet-Unie wil 12 landen tot de V.N. toelaten. Op de vergadering van Dinsdag van de Veiligheidsrad heeft dc Sow. jet-Unir. voorgesteld dat alle 12 lan. den, die het lidmaatschap van dc V. N. hebben aangevraagd, gelijktijdig als lid worden toegelaten. De afgevaardigde van de Ver. Sta ten maakte hiertegen bezwaar en ver klaarde. dat ovei* elke aanvrage af zonderlijk diende te worden gestemd. De betrokken landen zijn: Eire, Portugal. Transjordanic, Italië. Oos tenrijk, Finland, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, de Mongoolse Volksrepu bliek, Ceylon en Albanië. Tot nu toe verzette de Sowjet-Unie zich tegen de toelating van pro-Wes terse landen, terwijl Amerika bezwa ren maakte tegen de pro-Sowjet Sta ten. Gewapend verzet in Roemenië zou toenemen. De „Daily Telegraph" meldt, dat volgens „betrouwbare" berichten uit Wenen het gewapend verzet in de bergstreken van Roemenië door ge organiseerde anti-communistische groepen een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat het „de Roemeense regering ernstige bezorgdheid veroor zaakt". „Men meent, dat kortelings volledige formaties van liet Roemeen se leger in het geweer zijn gebracht om te pogen de opstandelingen te eli mineren, aldus de correspondent. Er is weinig bekend over de samenstel ling van de verzetsgroepen. Er bevin den zich zeker deserteurs uit het le ger onder de personen, die in het al gemeen ontevreden zijn over de toe stand. doch men meent, dat de leiders politieke tegenstanders van het re giem zijn". Beroep In xaak-Schre-ieder verworpen. De bijzondere raad van cassatie, ver wierp Woenslagmorgen het beroep van de procureur-fiscaal bü het Bijz. Ge rechtshof te Leeuwarden tegen dc sen-» tentie van dat Hof, waarbij Schreieder werd vrijgesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3