PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De verkiezingen in Middelburg, Vlissingen en Souburg DE BILT Er is niet veel veranderd HET RESULTAAT IN NEDERLAND. BOTER, MARGARINE, VET EN SPIJSOLIE VAN DE BON COMMUNISTEN ACHTERUIT IN DE GROTE STEDEN V.V.D. ging vooruit 1 AUGUSTUS BIJEENROEPING VAN RONDE TAFEL CONFERENTIE UNCI rapporteert goed nieuws uit Batavia. ONZE BULLETINDIENST. VOORSPÉLT: 192e Jaargang - No. 142 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Balllntijn. Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of ndre* Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel, 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Communisten verloren hun enige zetel in Zeeland. De grote verkiezingsdag heeft in ZecLand niet zo heel veel verande. ringen gebracht. Verlies en winst bleven vrijwel overal tot één of en. kele zetels beperkt. Toch was er overal in onze provincie waren Woensdag 51 gemeenten aan de beurt grote belangstelling voor de uitslagen. Elders in dit nummer geven wij de gedetailleerde uitslagen voor de Zeeuwse gemeenten. Hieronder volgt een uitgebreider overzicht van de verkiezingsresultaten in Middelburg, Vlissingen en Souburg. De verkiezingen voor de gemeente raad in Middelburg hebben in zover re een verandering gebracht, dat de Partij van de Arbeid een zetel ver loor aan de V.V.D. De heer L. J. Schenk, oud-raadslid voor de P. v. d. A„ die thans als no. 2 op de candida- tenlijst van de V.V.D. stond, bracht deze partij vele stemmen, die aan de P. v. d. A. ontvielen. Voor het overige onderging de situatie geen verande ring. De Middenstandspartij kon het, on danks de propaganda-avond met bal na, niet tot een zetel brengen, even min als de lijst den Engelsman, die 't laagste record vestigde en maar 201 stemmen kreeg. De gemeenteraad der Zeeuwse hoofdstad is nu als volgt samengesteld: Partij van de Arbeid: A. J, Beren pas, L. J. Geers, I. van Loo, mevr. A. J. P. C. de Vlieger-de Vlieger, H. J. Flierman, A. J. Schuitema, L. J. Breel, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. A.R.: J. W. Kögeler. J. S. Hoek, P. Meliefste en M. Wattel. Na de verkiezingen De gemeenteraadsverkiezingen in Nederland, voorafgegaan door een ditmaal wel opvallend rustige ver kiezingsstrijd, zijn voor het grootste gedeelte achter de rug en de stem busresultaten, die gedurende de ko mende dagen nog zullen nadruppe- len, zullen op het totaalbeeld nauwe lijks meer invloed uitoefenen. Tracht men het resultaat, zoals zich dat thans voordoet, te analyse ren, dan valt allereerst een geleide lijke verschuiving naar rechts te con stateren. Langzaam maar zeker ke ren de vooroorlogse verhoudingen terug: van aanzienlijke politieke ver schuivingen is geen sprake, maar de verandering is er niettemin. In de tweede plaats moet dan worden vastgesteld, dat de commu nisten de voornaamste verliezers zijn. Zij hebben de helft van het aantal raadszetels, dat zij in 1946 konden bezetten, verspeeld en het Neder landse volk heeft hierdoor op ondub belzinnige wijze zijn groeiende afkeer van het linkse radicalisme gedemon streerd. Zelfs in de grote steden, die toch de beste voedingsbodem zijn voor extremistische theorieën, ma nifesteerde zich deze afwending van Moskou. In de derde plaats valt op te mer ken, dat de Protestantse groepen zich niet slechts handhaafden, maar zelfs versterkt uit de strijd te voor schijn kwamen, een verschijnsel, dat voor een deel te danken zal zijn aan het samengaan in vele plaatsen van A.R. en'C.H. Ook de K.V.P boekte enige winst, wat, in verband met de goede disci pline der R.K. kiezers, geen verwon dering zal baren. Dc Partij van de Arbeid verloor enig terrein als men de cijfers van nu vergelijkt met de raadsverkiezin gen van 1946, maar het verlies is in percentages uitgedrukt nauwelijks de moeite waard en men mag vaststel len, dat de invloed van deze partij vrijwel onveranderd is. De grootste winnaar b.i.i deze raads verkiezingen is de V.V.D., maar deze winst is er alleen vergeleken bij de raadsverkiezingen van 1946. Vergele ken bij de verkiezingen voor de Ka mer in 1948 is de winst veel kleiner. Maar met dat al blijft er natuurlijk antwoord te geven op de vraag, waar de stemmen, die verloren werden, naar toe gingen Het meest waarschijnlijk is te achten, dat zowel de Protestantse partijen als de V.V.D. hun winst ver overden op de P.v.d.A., die dan een deel der voor een doorbraak voelen de Protestanten uit 1946 naar dc Protestantse partijen terug zag ke ren en een deel der gematigde ove rige elementen zich naar de V.V.D. zag wenden. Deze verloren kiezers werden ech ter door anderen vervangen, die uit de rijen der communisten afkomstig moeten zijn. Het valt immers nauwe lijks aan te nemen, dat. kiezers, die verleden jaar en bij de raadsverkie zingen van 1946 Moskou steunden, thans de Protestantse partijen of de V.V.D. zouden hebben gesteund. Zeer opmerkelijk is de stabiliteit van de Staatkundig Gereformeerde partij, welke volkomen ongedeerd uit de verkiezingsstrijd is gekomen. Ziet men af van het verlies van de communisten, dan blijkt dit tot besluit dat de Nederlandse kiezer opnieuw getoond heeft geen draaitol te zijn, maar een beginselvaste, ver. andcring schuwende stembusganger. De verschuivingen zijn gering en voor zover zij zich toch demonstre ren, betekenen zij terugkeer naar vroegere verhoudingen Van een ver schuiving, zoals die zich bijvoorbeeld bij de raadsverkiezingen in Engeland demonstreerde, is hier geen sprake. Maar een verschuiving naar rechts is niettemin onmiskenbaar. C.H.: mr. P. van Empel, A. Flipse, J. M. Wondergem. V.V.D.: B. A. Hesselink en L. A. Schenk. R.K.: L. J. van 't Westende. S.G.: A. J. Schot. Niet in de raad komen terug de he ren ir. M. de Vink, C. A. Minderhout (beiden P.v.d.A.) en G. H. Luyen- dijk (C.H.). De heer de Vink verliet de gemeente en kwam dus met op de candidatenlijst voor. terwijl de heer Luyendijk geen candidatuur aanvaard de. Hun heengaan betekent zonder twijfel een verlies voor de raad. De heer Minderhout is slechts enkele da gen raadslid geweest. Nieuwe gezichten brengen in de raad jhr. mr. Schorer, J. M. Wonder gem en L. A. Schenk. Jhr, Schorer had reeds in de Prov. Staten zitting en is dus geen onbekende, evenmin als de heer Schenk, die vroeger de P.v.d.A. vertegenwoordigde. De heer Wondergem echter is een volkomen nieuweling. Zoals elders reeds vermeld was de eerste stembureau-uitslag op dit bu reau bekend om vijf minuten voor zes. De laatste om 18.52. Toen begon -het cijferen. Bij eerste deling kreeg de Partij 'van de Arbeid 6 zetels. A.R. en C.H, kregen er elk drie, de V.V.D. 1, R.K. 1 en S.G. 1. Er waren dus, daar het aantal ze tels 19 bedraagt en er slechts 15 bij eerste deling konden worden toege kend. niet minder dan 4 restzetels te verdelen. De eerste daarvan viel toe aan de P.v.d.A., de tweede aan dc A.R., de derde wederom aan dc P.v. d.A. en de vierde aan de V.V.D. De P.v.d.A. had per zetel aan 524 stemmen genoeg, de St. Ger. moesten voor hun ene zetel 760 stemmen op brengen! IN' VLISSINGEN'. Onze verkiezingsdienst in Vlissin. gen fiinctionneerde gisteravond vlot. Om vijf minuten over zessen kwamen reeds de eerste ordonnansen van enige stembureaux op ons kantoor binnen: de beide Ulo-scholen aan de Coosje Buskenstraat. En drie kwar tier later was ook no 17, de laatste, er en konden.wij aan het tellen en re kenen gaan. Precies vijf minuten over zeven ging het bulletin met de zetelverdeling naar buiten en dat was. juist als drie jaar geleden, on geveer drie kwartier vroeger dan het moment, waarop de volledige uitslag op het hoofdstembureau in het Stad huis bekend en doorgerekend was. Uitgebracht waren in Vlissingen 11.085 geldige stemmen; hiervan ver wierf de P.v.d.A 5032 stemmen de Prot. lijst 3188, de K.V.P. 1374.' de V.V.D. 1108 en de C.P.N. 383. Aangezien er 19 zetels te verdelen waren, bedroeg de kiesdeler 11.085 19 583.42 Bij de eerste verdeling werden toegewezen aan de P.v.d.A. 8 zetels, aan de Prot. lijst 5, aan de K.V.P. 2 en aan de V.V.D. 1. Drie zetels bleven nog te verdelen, waarvoor het Lady Baden Powell naar Nederland. De_ Nederlandse Padvindsters krij- gen in Augustus hoog bezoek. Lady lave Baden Powell, chief-guide of the world", heeft namelijk toegezegd, dat zij twee of drie dagen zal bijwo nen van een training voor kabouter leidsters. die georganiseerd wordt door de wereldbond van padvindsters. Deze cursus wordt van 16 tot 30 Augustus gehouden op het centrum van het Nederlandse Padvindergilde „Buitenzorg" bij Baarn, dat zoals be kend Zaterdag 25 Juni a.s. door H.M de Koningin zal worden geopen.d Op het ogenblik wordt er te Montreal (Canada) de derde bijeenkomst van de Internationale Burgerluchtvaart Organi satie gehouden. Het hoofd van de Neder landse delegatie, dr. F. II. Copes van Hasselt", die tevens bestuurslid der Orga nisatie is, .tijdens een zitting van de ad ministratieve commissie. stelsel van de zg. grootste gemiddel den diende te worden toegepast Met gemiddelden (per zetel) van resp. 559,11. 554 -en 531,33 werden deze restzetels toegewezen aan de P.v.d.A., de V.V.D. en de Prot. lijst, die hierdoor resp. op 9, 2 en 6 zetels kwamen. De communisten hebben hun zetel i'n Vlissingen tevens hun enige in Zeeland verloren. Van de 753 stemmen in 1946 bleven er maar 383 over. In de nieuwe raad krijgen nu zit ting 9 leden van de Partij van de Arbeid 6 van de Prot lijst, waarop beurtelings een C.H. en een A.R.- candidaat was gesteld, twee van de K.V.P. en twee van de V.V.D. De namen van de nieuw gekozen raadsleden zijn L P. van Oorschot, M. A. van Popering. M. J. van Poel je, M A. L. Beun. J Post. A van Schijndel, mej. T M. van Heulen. J. P. Kempe en W. J. Andriessen (P.v. d.A.); H. van Rooyen. W Poppe. J P Ventevogel, J. Marijs. F. van Sab- ben en J. L. de Wit (oneven nummers C.H., even nummers A.R.). J. C. Corver en P Theune (V.V.D.). M. J. Corveleyn en P. Wanst (K.V.P.). Van de 19 gekozenen hebben er zeven niet eerder zitting gehad. n.l. mej. van Heulen en de heren Kempe, Andriessen. van Sabben. Corver, Theune en Wanst. Zij nemen de plaatsen in van mevr A. D. Hartjes- Nijland en de heren J. T. Visser, A. R. König. A. de Bart, E. Andries sen. H. B. J. Knoop en C. Schille- mans. Zoals gewoonlijk, zijn er op de verschillende candidaten. die niet als eerste op hun lijst stonden, voor keurstemmen uitgebracht. Voor zo ver deze de 25 stemmer* te boven gingen, zijn deze getallen; M A, van Popering 79; M. J. van Poelje 41; W. Poppe 284; J P. Ventevogel 49; Overzicht van de behaalde zetels van 68 gemeenten zetels 1946 zetels 1949 A.R. 147 156 r.H. 128 143 S.G.P. 12 13 r.c.G. 105 132 302 444 C.P.N. 214 112 K.V.P. 543 557 P.v.d.A, 556 547 V.V.D 97 157 Overige partijen 26 43 Totaal 1828 1860 F. van Sabben 111; W. L. M. Grof- fen 31; P. Theune 41; H. B. J. Knoop 97 en J. L. Verhagen 130, SOUBURG In Souburg is geen verandering in de samenstelling van- de raad geko men. De P. v. d. A. behield haar vijf zetels en de C. H. en A. R. hun zes zetels. Het aantal uitgebrachte stem men nam in vergelijking met 1946 met 927 stemmen toe die.vrijwel ge lijkelijk aan de verschillende lijsten toekwamen. Bij een totaal aantal geldige stem men van 3026 was de kiesdeler 275 1/11. De P. v. d. A. kreeg hierdoor bij de eerste toewijzing vier zetels met een stemmenoverschot van 23P 7/11 en de C. H. en A. R. vijf zetels mei een overschot van 160, 6/11. Daal de Kath. Volkspartij met 153 stemmen geen 75% van de kiesdeler had be haald. kwam deze partij niet in aan merking bij de verdeling van de twee restzetels. Deze kwamen daardoor aan de Partij van de Arbeid en de Chr. Hist en Anti Rev. De einduitslag werd dus: P. v. d. A. 5 zetels en C. H. en A. R. 6 zetels. Gekozen werden de heren: P. v. d. A.: J. de Priester. P. de Boer. A. W. Bouff. L. Ch. Janssen en M. Pierens; C. H. en A. R.: G. J. Janse. M. A. v. d. Putte. Jac. Sinke. Chr. Simonse, J. v. d. Have en A. J. Arendse. In de raad keert niet terug de heer C. Roelse, (C. H.). Zijn plaats wordt ingenomen door de heer J. v. d. Have. Na negen jaar rantsoenering! De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening lieeft besloten met ingang van 23 Juni 1949 de rantsoenering van voedlngsvetten volle dig op te beffen, zodat zowel liet publiek als de verwerkende industrie, waaronder o.m. te rekenen bakkers, banketbakkers, koekfabrieken, res taurants, enz., voortaan boter, margarine, spjjsvetten en spijs°Iie zonder bon of toewijzingen kunnen betrekken. Alleen voor technische doeleinden (zeepindustrie, verffabricage, enz.) blijft een toewijzingssysteem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van het najaar de rantsoenering te beëindi gen, maar enerzijds is reeds thans een zekere verzadiging merkbaar in de consumptie, terwjjl anderzijds de boterproductie ruim is en de grond- stoffenpositie van de andere spijs- vetten gunstig. De aanvoer van traan en de te verwachten grote koolzaad- oogst zijn mede factoren, die de vet- positie in gunstige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toename van het verbruik van voedingsvetten na de opheffing van de distributie niet ver wacht. De bestaande prijsregelingen blij- In de meeste grote gemeenten van Nederland zijn gisteren de gemeen teraadsverkiezingen gehouden Amsterdam. In Amsterdam be haalde de C.P.N. 25.72% van het aan tal uitgebrachte stemmen en 12 ze tels (vorige raad 15 zetels). De P.v.d. A. met 30.44% van het uitgebrachte stemmenaantal kreeg 14 zetels (oude raad 15). De K.V.P. haalde een per centage van 18.82 en 9 zetels (thans 8), de Prot. Chr groep 14.23% 6 ze tels (5); V.V.D 10 29% met 1 ze tels (2). 's-Gravehage. De nieuwe gemeen teraad van 's-Gravenhage zal bestaan uit de volgende leden: 15 P v.d.A (14): 10 KV.P. (11): 4 C.P.N (7); G A.R. (5); 4 C.H (4) en 6 V.V.D (1) Opnieuw Britse verster kingen naar Hongkong. De Britse miinster van defensie. Albert Alexander, heeft in het parlement mede gedeeld, dat de Britse regering het nood zakelijk heeft bevonden nieuwe verster kingen naar Hongkong te zenden. Nog dit jaar overdracht souvereiniteit aan V.S. van Indonesië. De Nederlandse en Republikeinse delegaties in Batavia en (le commissie uit het B.F.O. hebben een memorandum opgesteld over de komende Ronde Tafel Conferentie in Den Haag. Daarin wordt gezegd: „De deel. nemers van dc R.T.C., nemen zich voor te streven naar byeenroeping van de conferentie op 1 Augustus en naar voltooiing daarvan binnen twee maanden. Zij nemen op zich de overeenkomsten; voortvloeiend uit deze conferentie, binnen zes weken na beëindiging van de conferentie te rati ficeren. Derhalve zou de souvereiniteit aan dc Ver Staten van Indonesië moeten worden overgedragen voor het einde van het jaar 1949. Deelnemers aan dc R.T.C. zullen zijn: vertegenwoordigers van «I- v derlandse regering, vertegenwoordigers van de republikeinse regering het B.F.O., vertegenwoordigend de gebieden in Indonesië buiten de u publiek". Dc commissie der Ver. Naties voor Indonesië zal deelnemen aan de con ferentie in overeenstemming met de richtlijnen, zoals deze door de Veilig heidsraad zijn vastgesteld. Met betrekking tot de te volgen procedure der conferentie zegt het memorandum het volgende 1. De conferentie zal zelf besluiten nemen met betrekking tot de proce dure-regelingen buiten en behalve de punten, welke in dit document wor den genoemd. 2. Er zullen formele en informele bijeenkomsten worden gehouden 3. De formele bijeenkomsten zullen plaats hebben in tegenwoordigheid van de UNCI. 4. De informele bijeenkomsten wor den gehouden buiten tegenwoordig heid van de UNCI, indien de omstan digheden zulks, vereisen. 5. Het aannemen van resoluties heeft plaats in formele vergaderin gen. Dë rondetafel-conferentie zal de vertegenwoordigers der minderheden Europeanen, Chinezen of Arabic- ren in de gelegenheid stellen, hun inzichten aan de conferentie kenbaar te maken in alle aangelegenheden, welke worden beschouwd als hun be langen te raken. 7. Het horen van vertegenwoordi gers van andere belangen van bete kenis, die de wens daartoe te kennen geven, kan door de conferentie in overweging worden genomen. DE AGENDA. Het memorandum bevat dan een uitgebreide agenda voor de komende conferentie Daaruit blijkt, dat in hoofdzaak zal worden onderhandeld over een voorlopige constitutie van de V.S. van Indonesië en de over dracht van de souvereiniteit aan een voorlopige federale regering Verder zullen voorzieningen worden getrof fen voor het statuut van de Neder landsIndonesische Unie. Geen van de partijen zal meer rechten over dragen aan de Unie dan de andere deelnemer. De Unie zal dus geen „superstaat'' zijn. De Ver. Naties zullen toezien op nakoming van de op de R.T.C. be reikte overeenkomsten. Nieuwe Nazi-partij in Duitsland opgericht. Dertig rechtse Duitse politici en voor malige officieren van Hitler, o.w. lt.-ge neraal Remer, die bevorderd werd omdat hij in Juli 1944 het komplot tegen Hitier verijdelde, zijn nu Woensdag te Bad Godesberg bijeengekomen om een nieu we partij te stichten. ..Het verbond van onafhankelijken". Enkele belangrijke ge nodigden als de vroegere president van de Reichsbank..Hjalmar Schacht en veld maarschalk Hugo Sperrle, de voormalige commandant van de Luftwaffe in het Westen, waren niet aanwezig, 800 Arabieren gearresteerd in Nazareth. De Israëlische autoriteiten hebben on- veer 800 Arabieren te Nazareth gearres teerd. Onmiddellijk na de arrestaties viel een Arabische menigte, bestaande uit de fa milies van de gearresteerden. Christelijke Arabieren aan en bekogelde hun huizen met stenen. Israëlische troepen kwamen onmiddellijk tussen beide, maar vele Christelijke Arabieren waren reeds ge wond. Men meent te weten, dat de Israëli sche autoriteiten wapenen en munitie hebben ontdekt, alsmede een groot aan tal andere in Nazareth binnengesmok kelde goederen. De P.v.d.A. kreeg 30.51% van het totaal aantal stemmen, de K.V.P. 21.78%, de C.PN. 8.24%, de A.R. 13.97%., de C.H. 10.02% en V.V.D. 13.61%. Rotterdam. De nieuwe gemeente raad van Rotterdam zal bestaan uit de volgende leden. 19 P v.d.A. 18); 5 C.P.N. (9); 8 K.V.P (7); 5 AR (5): 3 C.H. (3) en 5 V.V.D. (3». Het stemmenpercentage van de P.v.d.A. beliep 38.65. dat van de C.P.N. 11.96, van de K.V.P. 16.54. van de A.R. 11.61, van de C.H. 7 22 en van V.V.D. 10.95. Vijf kleine par tijtjes deden te Rotterdam aan de verkiezingen mee, maar behaalden geen zetel. Schiedam. De nieuwe raad van de gemeente Schiedam zal bestaan uit 12 P.v.d.A. (11); 10 K.V.P. <10>; 5 C.H. (4): 2 C.P.N. (4); 4 A R. <3> en 2 V. V.D. (1). Dordrecht. De nieuwe raad bestaat uit 14 P.v.d.A. (13); 2 C.P.N. (5); 4 K.V.P. f4>; 6 A.R. (6); 3 C.H. (3) en 4 V.V.D. (2). Hilversum. De nieuwe raad bestaat uit 9 P.v.d.A. (11); 11 Prot. Chr. Groep (9); 9 K.V.P. (8); 3 Q.P.N. (5) en 5 V.V.D. (4). Zwolle. De nieuwe raad bestaat uit: 12 P.v.d.A. (13); 3 A.R. (4); 4 CH. (3); 3 V.V.D. (1); 1 C.P.N. (3) en 6 KV.P. (5). Eindhoven. Dc nieuwe raad bestaat uit 26 K.V.P. (26): 9 P.v.d.A. (9); 2 Chr. Prot. (2); 1 Comm. groep (2>; 1 V.V.D. (0). Utrecht. De nieuwe raad bestaat uit 13 P.v.d.A. (14»; 13 K 7.P. i!2). 5 A. R. (4); 2 C.P.N. (5); 3 C.H iguen 3 V.V.D. (1). Boete wegens verkoop boek van Lawrence. De Tilburgse kantonrechter heeft de boekhandel „De Wekker" een boete van 20.opgelegd wegens het ver kopen van exemplaren van D.I-I.Law- rence's boek „Lady Chatterley's Lo ver". Het boek was Maandag door de po litie in beslag genomen als „zinne- prikkelende lectuur". „Lady Chatterley's Lover' is de be kendste en meest besproken roman van de Britse schrijver en dichter Lawrence. In 194.7 werd de oorspron kelijke versie van zijn manuscript uit gegeven en door vele critici als een eerste klas roman beoordeeld. Over de eerste edities van deze ro man is in Engeland veel te doen ge weest. Het boek was jarenlang verbo den en werd eerst in 1931 vrijgege ven. Tilburg komt nu achttien jaar achter Engeland aan. De Nederlandse en Republikein se delegaties en vertegenwoordi gers van de B F.O. zijn Woensdag onder auspiciën van de Unci in een plenaire zitting te Batavia bij eengeweest. Na afloop van deze zitting gaf de Unci een communiqué uit. waarin mededeling werd gedaan van de overeenstemming over de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djocja en de ko mende Ronde Tafel Conferentie (zie hiervoor pag. 1 en 3). Betreffende het staken van de vy. andelijkhedcn zegt het communiqué: „hangende het herstel van de Repu. blikeinsc regering in Djocja hebben dc beide delegaties maatregelen over. wogen tot staking van de vijandelijk, heden. Eeenstemmighcid van inzich. ten is bereikt" Mohammed Rum sprak namens zijn delegatie zijn diepe voldoening uit over de resultaten van de vanaf 7 Mei gehouden besprekingen. Dr. van Royen gaf uitdrukking aan de hartgrondige hoop van zijn rege ring, dat de thans bereikte overeen komst zal leiden tot een blijvende vruchtbare samenwerking. De vertegenwoordigers der deelsta ten waren, er over tevreden, dat zij voor het eerst aan dc besprekingen hadden kunnen deelnemen. ven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet direct overal bij de winkelier kunnen betrekken, aangezien de be voorrading van de detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedingsvet ten. die thans beëindigd is.' heeft bijna negen jaar geduurd, want de distributie op bon werd ingesteld met ingang van 29 Juli 1940. Oostenrijk wil een eigen leger hebben. INTERVIEW MET FIGL. Dr. Leopold Figl. de Oostenrijkse kan selier. heeft in een interview met Heu ler verklaard, dat er een Oostenrijks le ger zal worden gevormd, wanneer de ge allieerde troepen zich terugtrekken. Dit leger, tezamen met de politie, zou ongetwijfeld in staat zijn elk gevaar van een communistische poging om aan dc macht te komen te bezweren, aldus Figl. „Het Ostenrijkse leger moet oo tijd klaar zijn", zo zei hij. Dr, Figl onthulde, dat de Russische eis, dat het Oostenrijkse leger alleen zou worden uitgerust met wapens van Oos tenrijkse makelij, thans was ingetrok ken, Minister Mansholt heelt Woensdag in Noordwijk het vijfde internationale graslandcongres met een rede geopend. Specialisten uit 18 landen nemen hier aan deel Nederlands oudste gemeentebode. dc heer J. M. Engelvaart te Kortgene. viert zijn 80ste verjaardag niet op Vrijdag zoals gemeld maar op Zaterdag a.s. Een hevige brand heeft te Wash ington verscheidene huizen, restaurants en opslagplaatsen in de as gelegd. Naar de publicatie van de verkie zingsuitslag bleek men ook al in verband met het mooie weer gre tig uit te zien. Voor onze bureaux te Middelburg en Vlissingen was het een drukte van belang en overal in de dorpen, waar bulletins hingen, was de inhoud van dat bulletin al spoedig het ge sprek van het ogenblik. Ook in Souburg en Oostburg wachtten tal van belangstellenden vol spanning voor onze bulletinbor den Te Souburg waar de kermis- kwestie nogal sterk leeft begroet te iemand het verkiezingsresultaat met de uitroep: „Nie curasel riië...". ER KOMEN ER NOG MEER Een paar gemeenten in Zeeland komen nog aan de beurt voor raads verkiezingen. Hedenavond werkt de bulletindienst van de P.Z.C. in Goes en Breskens. In Goes wordt voor ons bureau gebulletineerd. In Breskens op het Spuiplein en voor het gemeen, tehuis. Tragisch ongeval te Ritthem. INWONER VAN SOUBURG GEDOOD. Woensdagmorgen is in de gemeente Rilthem een tragisch ongeval geschied, dat hei leven heeft gekost aan de ruim 45-jarige P. Baljeu uit Souburg. In de Zuidwatering worden momenteel werkzaamheden verricht voor de aanleg van een dijk en ten behoeve van het grondvervoer wordt een lorrytreintje ge bruikt. Woensdagmorgen zaten drie werklieden, waaronder Baljeu, op dit treintje en sprongen, toen het locomo- liefje vaart verminderde, van het wa gentje, waarop zij een zitplaats hadden gevonden, af. Op onverklaarbare wijze is Baljeu toen terecht gekomen tussen een lorry en het locomotiefje. Hij werd zo zwaar gewond, dat de dood intrad. Een arts uit Vlissingen was spoedig ter plaat se. doch kon geen hulp meer bieden. Vanzelfsprekend heeft dit ongeluk een diepe ontroering gewekt op het werk. Baljeu was getrouwd en vader van Vijf kinderen. GELDERSE DAG TE GOES. De Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zeeland, hield Woensdag in de tuin van het Schuttershof te Goes 'n Gelderse dag. Enkele honderden da mes uit alle delen van de provincie hebben naar hartelust genoten van een interessant, onderhoudend pro gramma, bestaande uit korte cause rieën over verschillende delen van Gelderland. Gelderse volksdansen, een tentoonstelling van bezienswaardig heden uit deze provincie en het op treden van de Veluwsé zanger Jan van Riemsdijk. In de middagpauze verzamelden allen zich aan een echte Gelderse koffiemaaltijd. In een volgend nummer komen wij op deze geslaagde dag uitvoeriger te rug. MEEST ZWAKKE WIND. Weersverwachting, geldig tot Don- derdagavond. Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtin gen. Dezelfde of iets hogere tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1