PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Parijse conferentie leverde toch nog enig resultaat op BILT Overeenstemming over Oostenrijk en de handel tussen de zones VAN GROENTE „DOORDRAAIEN" OP GROTE SCHAAL GEEN SPRAKE r BESPREKINGEN IN BATAVIA NAMEN EEN GUNSTIGE WENDING HERVERKAVELING IN GEVAAR DOOR GRONDDELING 192e Jaargang - No. 140 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. IV. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londcnsc Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b. g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zierik/.ee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 De ministerconferentie te Parys is Maandagmiddag geëindigd. Na de laatste zitting in liet Palais Rose werd een gezamenlijk communiqué uit. gegeven, waarin de ministers meedeelden, dat zij overeenstemming heb ben bereikt over een vredesverdrag voor Oostenrijk en een regeling op basis van .leven en laten leven" tussen de bezettende mogendheden in Duitsland. In September zullen de ministers overleggen, wanneer zij een nieuwe conferentie zullen houden. Wat het verdrag met Oostenrijk betreft, dit zal berusten op dc vol gende grondslagen: Oostenrijk krijgt dezelfde grenzen als die op 1 Januari 1938 en het land zal worden vrijge steld vari herstelbetalingen Bij wijze van schadevergoeding zal de Sowjet- Unie 150 millioen dollar ontvangen, te betalen in zes jaar. Oostenrijk zal' zich moeten ver plichten de rechten van de Sloveense en Kroatische minderheden te be schermen. Voorts zal Joegoslavië het recht krijgen de zich op zijn grondgebied bevindende Oostenrijkse bezittingen in beslag te nemen. De voormalige Duitse eigendom men in Oostenrijk zullen Oostenrijks bezit worden. De plaatsvervangende ministers zullen uitmaken, welke Duitse eigendommen zullen worden overgedragen. De bezittingen van de Donau-scheepvaart-maatschappij zul len in elk geval niet meer hieronder vallen, doch Sowjet-bezit worden. De ministers hebben hun plaats vervangers opgedragen de details verder te regelen en het ontwerp verdrag te voltooien tegen 1 Sept. 1949. .Wat betreft Duitsland erkennen de ministers in het communiqué, dat zij cr niet in geslaagd zijn overeenstem ming te bereiken over de politieke en economische eenheid. Zij zullen latei- hun pogingen in die richting voort zetten. De vier delegaties hebben echter nadrukkelijk verzekerd, dat de over eenkomst over het opheffen der blok. kade van Berlijn en van de tegen, blokkade zal worden nagekomen De Grote Vier zullen overleg blijven ple gen over de situatie in Berlijn en voorts maatregelen nemen om de handel tussen de Oostelijke en Wes telijke zónes te bevorderen. Het communiqué zegt letterlijk „dat de bezettingsautoriteiten zullen pogen om de gevolgen van de huidige verdeeldheid te verzachten". Daartoe zal alles in het werk wor den gesteld om de handel Oost-West te vergemakkelijken, alsmede de ver huizing van personen van de ene zone naar de andere en de uitwisse, ling van nieuws. Even kwam op de laatste zitting- een mogelijk vredesverdrag met Ja pan ter sprake. De ministers besloten deze zaak verder langs gewone diplo matieke weg te behandelen. De conferentie eindigde "met een algemeen handschudden. Op voorstel van minister Bevin begaven de vier ministers zich naar het buffet van het rose paleis, waar zij op elkanders gezondheid dronken. VERKEERDE VERTALINGEN. Op het laatste moment Maandag, terwyl Bevin en Acheson zich reeds gereed maakten voor hun vertrek uit Parijs, zorgde Wisjinsky nog voor Brits schip voor Sjanghai aangevallen Onbekende vliegtuigen hebben het 8.287 ton metende Britse passagiers schip Anchises van de „Blue Funnel" Maandagmorgen vroeg met bommen bestookt en gemitrailleerd. Het schip bevond zich voor dc ingang tot de haven Woesoeng. aan de mond van de Whangpoe ten Noorden van Sjanghai. Het bericht, dat afkomstig is uit gezaghebbende bron te Sjanghai, be vat geen. gegevens over schade of ver liezen. Brits regeringsrapport over het bevolkings probleem. STORM VAN CRITIEK VERWACHT. In een Maandag te Londen gepu bliceerd rapport van een Britse re geringscommissie wordt gepleit voor geboorteregeling en deskundig advies daartoe. Dit rapport van de vijf jaar geleden door de Kroon ingestelde commissie voor bevolkingsvraagstuk ken zal waarschijnlijk stormachtige critiek ontketenen van de zijde der Rooms-Katholiekc kerk en enkele medische kringen. De commissie acht het een taak van dc nationale gezondheidsdienst te be vorderen, dat het ouderschap steeds vrijwillig is. Aan dit 260 bladzijden tellend» rap port is een arbeid van vijf jaar voor afgegaan. In de commissie, die onder voorzitterschap stond van sir Hubert Henderson, professor in de politieke economie aan de univesiteit te Ox ford, hadden 14 personen zitting, on der wie vijf vrouwen. Onder 1.400.000 gehuwde vrouwen is een enquête ge houden. Volgens het rapport wordt dc be volking van Engeland ouder. De ge middelde leeftijd tussen 1891 en 1947 is van 27 tot 35 jaar gestegen. In de toekomst zullen er meer jon ge mannen dan jonge vrouwen zijn. een kleine maar onaangename ver. rassing. Hij verzocht in de vroege avonduren plotseling om nog een spoedbijeenkomst omdat er „enige verkeerde vertalingen" waren in het officiële communiqué. Acheson zag zich daardoor gedwongen zijn vertrek een dag uit te stellen Het verzoek van Wisjinsky Hwam 15 minuten voor het communiqué zou worden vrijgegeven, te laat om het nog te kunnen inhouden. OPTIMISME Het communiqué van de raad der ministers van buitenlandse zaken is te Lake Success gunstig onthaald. Men is van oordeel dat de moeilijk heden die de V.N. in haar normale werking hinderen, thans uit de weg zijn geruimd, want nu kan gehoopt worden dat tussen Oost en West ge regelde betrekkingen tot stand zul len komen. Overeenstemming op kosten van Yoego-Siavië. De Joegoslavische pers publiceert in grote opmaak berichten uit Parijs, volgens welke dc vier ministers over. eenstemming over een vredesverdrag voor Oostenijk hebben verkregen op koste» van Joego-SIavië. Tot dusver steunde de Sowjet-Unie de aanspraken van Tito's regime op een deel van Karinthië, een Zuidoos telijke provincie van Oostenrijk, en op herstelbetalingen. Deze aanspraken bleken bij de besprekingen een ern stig struikelblok. Thans hebhen de Sowjets hun steun aan deze Joego slavische eisen ingetrokken, hetgeen natuurlijk in verband staat met het cohflict tussen Tito en de Kominform. Excommunicatie van leden „Katholieke Actie". Het Valkaan heeft Maandag de ex communicatie bevolen van alle leden van de onlangs door de Tsjecho-SIo- waakse regering georganiseerde „Ka tholieke actie". Politiek gesprek met gevolgen. Zondagnacht ontstond op de kermis te Ruischerbrug twist over politieke zaken tussen J. K. uit Groningen en J. J. uit Kolham. Tijdens deze twist greep J. zijn dolk en stak K. hiermede in de hartstreek. Het slachtoffer is bijna onmiddellijk overleden. Catastrophe op de veilingen viel uiteindelijk nog mee. In de afgelopen week werd alge meen voor de Nederlandse groenten- markt eatastrophale prijsinzinkmg gepaard gaande met grote doordraai verwacht, welke verwachting ge grond was op het vrij plotseling uit vallen van de export naar Duitsland. Deze verwachtingen blijken eQhter niet volledig juist te zijn geweest. Wel vertoonde het prijspeil op de vei lingen een aanzienlijke daling, doch Trote hoeveelheden zijn niet doorge laaid. De producten, waarvoor speciaal moeilijkheden verwacht wei-den waren sla, bloemkool en spitskool. Van de hoeveelheden die van deze producten op de veilingen in Nederland in de afgelopen week zijn aangevoerd, is slechts een klein percentage doorge draaid. aldus wordt van bevoegde zij de vernomen. Uit de aard der zaak blijkt de situa tie in de verschillende gebieden soms verschillend te zijn. Met name te Venlo zijn bij de verkoop van sla eni ge moeilijkheden ontstaan. De mi nimumprijs van deze sla lag in de af gelopen week op 2— per 100 krop pen en de tuinders kregen voor de doorgedraaide sla een vergoeding van 1.60 per 100 kroppen. Van de bloemkool draaien op de veilingen alleen die kwaliteiten door, welke niet goed zijn. zodat over 't al gemeen alleen bloemkool van prima kwaliteit de consument bereikte. Dit niet geheel ongunstig verloop !s voor een belangrijk gedeelte ver oorzaakt door een belangrijke export naar Tsjecho-Slowakije. Daarnaast Atoombom en tank in het Latijn. Het Latijn, dat de officiële taal van het Vaticaan is, moet in deze tgden van tech nische vooruitgang, de moei lijkheden van de uitdrukking van de laatste snufjes van het menselijk vernuft over- winnen om bruikbaar te biij- ven als equivalent van de le vende talen. Zo blijkt, naar dc N.R.C. uit de News Chro nicle överneemt, uit eert pas verschenen Vaticaans woor denboek. dat het tot en met de atoombom is bijgewerkt. Hier volgen enige voorbeel den: Atoombom Globus ato mic» vi displodens (een bal, die uiteenbarst door atoom kracht). Communist Aequando- rum bonorum fautor (iemand, die streeft naar gelijke ver deling van de eigendom). Radio Nuntium per aetherias undas missum (een boodschap door middel van aefhergolven verzonden). Tank Automotarius co- vmu-i ignivomus (een zclfbe- wegende vuurspuwende strijd wagen zeiswagen) Rantsoenwaarde paardeworst. Het C.D.K. deelt mede, dat sinds 17 Juni ook snijworst, boterhamworst, en kookworst verkrijgbaar zijn waarin overwegend paardevlees is verwerkt. De hoeveelheid van deze artikelen welke men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen bedraagt: 150 gram paarden-snijworst of 300 gram paarde- boterhamworst of kookworst. Het troepenschip „Grote Beer", zal Woensdag 22 Juni met detachementen van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar In donesië vertrekken. wórdt voortdurend groenten afgele verd aan de Britse bezettingstroepen in Duitsland. Deze laatste export is echter in verhouding tot de reusach tige aanvoer als regel gering. De situatie is echter wel zodanig, dat men in tuinderskringen algemeen hoopt, dat de thans lopende oespre- kingen ovpr verdere uitvoer van groenten naar Duitsland tot succes zullen leiden. Wat de veiling te Middelburg be treft. merken wij nog op, dat men het ..doordraaien" van groente niet al te tragisch moet nemen. De grote aan voer in deze periode is namelijk mede een gevolg van het feit, dat de tuin ders in deze tijd van vergoedingen mede producten aan de veiling bren gen, die zij vroeger veelal zelf op de tuin als onvoldoende terzijde hadden gelaten. Men hoede zich voor de ge dachte. dat de waarde van de groente op de kar en in de winkel sterk ge daald is en dat derhalve ook de prijzen zouden moeten dalen. Van een derge lijke situatie is thans geen sprake. Jeruzalem's toekomst. De vier Arabische landen, die op de bespreking te Lausanne vertegen woordigd zijn. hebben de verzoenings commissie der V.N. voor Palestina medegedeeld, dat zij volledige inter nationalisatie van Jeruzalem wensen. Filmfestival fe Knocke Zondag begonnen. Het afgelopen weekend werd het in ternationaal filmfestival te Knockc geopend. Na een herdenking van de Belgische cineast Jacques Feyder, waarbij onder andere minister Ver- meylen en de letterkundige Herman Teirlinck het woord voerden, zaten de genodigden aan een banket aan in de salon van een groot hotel. Fran- coise Rosay. de weduwe van Jacques Feyder. won het hart van alle Bei- gén, door aan het dessert te verkla ren, dat zij namens wijlen haar man. mocht zeggen: „België moet een eigen filmindustrie opbouwen". Het feest maal eindigde te middernacht, waar na de gasten zich naar het bal in hel Casino begaven. Zondagmiddag werd in het Casino de eerste van de 35 voor het festival ingeschreven grote films vertoond. Het was de Engelse rolprent ..Small Backroom" Des avonds werd de film ..1' Atlantide" van Jacques Feyder vertoond. De Ween- se opera gaf in de grote zaal een con cert. B.F.O. verwerpt de eisen der Sumatra-conferentie De Republikeinse delegatie Is onder leiding van Moh. Roem Maandagmor- gen voor een eendaags bezoek naar Bangka vertrokken, nadat gedurende het weekeinde informele besprekin gen waren gehouden met de Neder landse delegatie. Naar verluidt zou voor de punten, welke nog in bespre king waren, thans een informele over. eenkomst zijn bereikt. Deze punten omvatten het staken van het vuren en tijd en voorwaarden voor de ronde tafelconferentie. Belgiscne Oud-s.rijJers oezocnlcn Za;:-rciag Vlissingen en legden een krans bij het standbeeld van Michie! Adriaans? .de Ruyter. Dc burge meester van Rhenen, jhr. Bosch Ridder van Rosenthal, brarht een doos met aarde van de Grebbeberg naar Vlissingen om deze aarde in een urn tezamen met aarde, afkomstig van Franse, Belgische. Luxemburgse en Engelse bodem nabij Ostende op plechtige wijze in zee te doen laten. Zes Britse schepelingen bij Amsterdam aangehouden. Zes schepelingen van de Engelse Coaster ..Rose Marie", die Zondag in de Amsterdamse haven binnenkwam, zijn in de Rietlanden aangehouden, toen zij met een taxi 13.360 sigaret ten en negen flessen jenever, die zij van boord hadden gesmokkeld, naai de stad wilden rijden. Een nieuwe Melbourne- race in 1956? Een woordvoerder van de Australi sche luchtmacht deelde mede dat bij het departement van luchtvaart een voorstel in behandeling is om ter ge legenheid van de Olympische Spelen in 1956 te Melbourne een luchtrace te organiseren met Melbourne als eind punt. Elk deelnemend vliegtuig zou te Athene een Olympische fakkel aan boord nemen, en de eerst aankomen de te Melbourne zou winnaar zijn. Bananen en sinaasappelen zonder bon. Er is een transactie afgesloten voor invoer van I860 a 2000 ton Canarische bananen, Van dit kwantum zijn thans ruim 250 ton aangekomen. In de eer ste plaats komen daarvoor in aanmer king de mensen, die hun betreffende bon nog niet gehonoreerd zagen. Hier voor denkt men 250 ton nodig te heb ben. De overige 1600 ton zullen zon der bon verkocht worden. In beide gevallen bedraagt de prijs 1.82 per kg (11 a 12 vruchten). Er worden voorts 3500 ton Kaapse sinaasappelen verwacht, waarvan ,600 ton bestemd zijn voor personen, die nog niets op de lopende bon hebben gehad en het restant zonder bon ver kocht wordt tegen ƒ0.90 per kg. De f 25.000 is er uit. In de 507de Staatsloterij derde klas se, eerste lijst, is de ƒ25.000 gevallen op 15785. Splitsing bij boerennalatenschappen komt veelvuldig voor' De bedrijven worden vaak te klein. De voortgaande versnippering van de landbouwgronden heeft al geruime tijd de aandacht van de regering. Kort geleden is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp „Regeling aangaande enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden Blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer juichten de leden het tegengaan van de versnippe ring der landbouwgronden toe, maar een groot bezwaar bleek, dat de voorgestelde regeling slechts beperkt zal blijven tot gevallen waarin over dracht van land plaats vindt. Versnippering ten gevolge van vererving is met de voorgestelde maatregelen niet tegen te gaan. latenschap in Zeeuwsch Vlaanderen regel is en zelfs onder de bezetting voortgang vond. Nu kan deling van grond bij erfopvolging onder de op volgende geslachten niet eindeloos doorgaan. Er zou. tenslotte een be- drijfs-grootte ontstaan, waarbij een rendabele exploitatie niet meer mo gelijk is. Een rappoi'teur meldt, dat naar zijn ondervinding bedrijven gro ter dan 30 H.A. wel onder de kinde ren worden verdeeld, terwijl bedrij ven kleiner dan 30 H.A. gewoonlijk op één kind overgaan. Zo is rondom Hulst de deling geen regel meer. De gemiddelde grootte van de bedrijven bedraagt daar circa 15 H.A. OP WALCHEREN. Op Walcheren was de deling regel, maar men verwacht, dat de herver kaveling hierin verandering zal bren gen. Op Zuid Beveland komt split sing veel voor. Kleine bedrijven gaan meestal op een enkele erfgenaam over, maar de omvangsgrens ligt laag, omdat er veel tuinbouw voorkomt en dus de grondgebruiker van akkerbouw op tuinbouw kan overgaan. Noord-Beveland kent tie splitsing van bedryv.cn niet, al komt een Dat dit bezwaar van een aantal Kamerleden inderdaad ernstig is, kwam aan het licht bij een onder zoek van Mr. J. Baert naar het voor komen van gronddeling bij boerenna latenschappen. Hij publiceerde de resultaten van dat onderzoek in het laatste nummer van het maandblad „De Pacht", or gaan van de Nederlandse pachtraad. Een groot aantal notarissen heeft met grote welwillendheid op de door hem gestelde vragen geantwoord. Niet minder dan 318 antwoorden kwamen binnen. Het doel van de en quête was een indruk te verkrijgen in hoeverre de gronddeling aanspra kelijk was voor het ontstaan van het groot aantal kleine boerenbedrijven in Nederland. Er zijn provincies waar deling niet of nagenoeg niet voorkomt namelijk Groningen, Friesland, Utrecht en Noord-Holland. In andere provincies zijn streken, waar men wel en waar men niet deelt. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Uit de mededelingen van 17 rappor teurs in de provincie Zeeland blijkt, dat deling van grond bij boerenna- In haar vergadering van Maandag ochtend heeft de Bijeenkomst Fede raal Overleg een door elf leden inge diende motie aangenomen, waarin de eisen van Sumatra in hoofdzaak worden verworpen. De B.F.O. is vooralsnog niet gene gen Sumatra als een aparte deelstaat te erkennen met een eigen volwaar dige vertegenwoordiging en met in vloed bij de besprekingen met de Unie. Evenmin stemt de BFO in met de bezwaren van de Sumatra-conferentie tegen het accoord van Royen-Roem Er werden drie stemmen tegen de motie uitgebracht, afkomstig van de afgevaardigden van Oost Sumatra, Zuid Sumatra en West Borneo. MINISTER VAN MAARSEVEEN OP JAVA Mr. J. H. van Maarseveen. de Ne derlandse waarnemende minister van overzeese gebiedsdelen, is Maandag morgen op het vliegveld Kemajoran geland. enkele maal splitsing van bedrij. ven groter dan 40 H.A. voor. Het tegendeel kan gezegd worden van Tholen en Sint. Philipsland waar het kleinbedrijf overheerst en de per celen bovendien vaak verspreid lig gen. Van handhaving van een bedrijfs- stijl zoals roncfom Hulst kan hier nauwelijks gesproken worden en naar nevenverdiensten moet worden omgezien. Op Schouwen en Duiveland heeft bij de grotere bedrijven geen deling plaats, bij dc kleinere juist wel. Zoor-s van kleine landbouwers worden land arbeiders met een stukje grond ach ter zich. Een vaste grootte, waaron der men naar de opvatting van de streek niet mag dalen is naar het schijnt onder de kleine landbouwers van Schouwen en-Duiveland niet aan wezig. Resumerend kan gezegd worden, dat Noord-Beveland stabiel is. dat in Zeeuwsch Vlaanderen de deling bij 15 H.A. ophoudt en dat op Wal. cheren, Zuid-Beveland. Tholen en St. Philipsland de deling ver kan worden voortgezet. EEN WAARSCHUWING Deze resultaten van mr. Baert's enquête houden de waarschuwing in. dat ook aan de versnippering door vererving de volle aandacht van de jvetgever geschonken zal mpeten worden. De nieuwe wettelijke maat regelen die in het uitzicht zijn ge steld, zullen ook wat de deling bij erfopvolging' betreft, beperkende be palingen moeten bevatten. De millioe- nen, die tenkoste worden gelegd aan herverkaveling, ruilverkaveling enz. zouden goeddeels verloren zijn. indien na de sanering toch weer deling door vererving kan plaats hebben en over 50 of 60 jaar opnieuw een toestand zou ontstaan, die tot ingrijpen zou dwingen. Blijkens de mededelingen van de regering zijn de vraagstukken van de verkav.ellng, de bedrijfsgrootte. de duur van het grondgebruik enz. nog in studie. Vandaar, dat de enquête, welke de heer Baert instelde zo nuttig is. Zij geeft op het juiste ogen blik een inzicht in een belangrijk pro bleem en dat inzicht is een waar schuwing: de versnippering door ver erving moet binnen wettelijke gren zen worden gehouden. Het drama bij de Woeste Hoeve. Levenslange gevangenisstraf, waar bij rekening werd gehouden met de mildheid, die hij elders heeft getoond, is Maandag voor het Arnhemse Bijz. Gerechtshof geëist tegen de ex- .Hauptsturmführer" C. Gerbig, die. enige malen opdracht ..heeft gegeven gijzelaars dood te schieten. Hij heeft ook de leiding gehad bij de verschrik kelijke executies nabij de Woeste Hoeve. Zijn slachtoffers werden met autobussen aangevoerd, en telkens bracht G. deze mensen er via een tolk van op de hoogte, dat zij zouden woi - den doodgeschoten. Een soldaat, die weigerde te schieten, werd naast de gevangenen opgesteld en door zijn eigen kameraden gefusilleerd. Vader sloot belhamels op. DEZE STICHTTEN DAARNA BRAND Een Amsterdamse schoenmaker, va der van twee lastige zoons, had Za terdagmiddag ten einde raad de kin deren in een berghok opgesloten. Zelf was hij met zijn vrouw en doch tertje naar Zandvoort gegaan. Maan dagmorgen schenen de jongens lang genoeg naar hun zin straf te hebben gehad. Zij wisten niet beter te doen dan brand te stichten. Gelukkig kon den zij zelf door een luik ontsnappen en was de brandweer in staat met een paar emmers water het vuur te blus sen. Vrachtauto viel van een brug. Maandagavond te ongeveer 19.30 uur reed een vrachtwagen van de N. V. Philips over de noodbrug over het Beatrixkanaal te Eindhoven. De chauffeur moest daar uitwijken voor een fietser en maakte daardoor zo'n ongelukkige beweging, dat de wagen door de- leuning' van dc brug en 6 meter naar beneden schoot. De .chauf feer verdronk. Een 62-jarige passa gier werd gered. Brand in het Reichswald. Er hangt een dikke rook over de bossen in het gebied ten Westen van Kleef tussen de grensdorpen Kranen burg' en Frasselt: het Reichswald brandt weer. Om het vele houtafval op te ruimen, is er de brand in ge stoken. Aangenomen wordt, dat men daarbij onvoldoende veiligheidsmaat regelen heeft getroffen zodat de brand niet meer beheerst wordt. Belgisch vakbondsleider waarschuwt voor crisis. De heer Paul Finet, secretaris-gene raal van hel algemeen Belgisch vak verbond en Belgisch gedelegeerde op de conferentie van de internationale arbeidsorganisatie te Genève, waar schuwde Maandag dat ..het gehele productie-apparaat van de wereld binnen enkele maanden zal komen stil te liggen, wanneer de industrialisatie in het huidige tempo wordt voortge zet".- Men moet er namelijk voor waken, zo zeide hij. dat het huidige streven naar industrialisatie in vele landen niet leidt tol economische autarkie en niet opnieuw de oorzaak wordt van een economisch nationalisme, waarvan de wereld tQssen de beide laatste oor logen zoveel te lijden heeft gehad. Men kan zich afvragen, of de wereld zich thans in plaats van voor een pro bleem van productie, niet gesteld ziet voor een probleem van consumptie. De werkloosheid neemt reeds weer in sommige landen vrij ernstige vor men aan. in het bijzonder in België, Canada. Denemarken, de V.S.. Finland, Frankrijk, Ierland, Zweden en Zwit serland. DE VOORSPÉLT: NOORDELIJKE WINDEN ^Geldig tot Dinsdagavond Overwegend droog weer met aan vankelijk veel en in de loop van de dag op de meeste plaatsen oplossen de bewolking. Meest matige en in het Noorden van het land nu en dan vrij krachtige wind ifit Noordelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1