De bescherming van Zeeland was in 1940 van bijzonder belang OESTERVERZENDÏNG IN YERSEKE ACHTER DE RUG ENGELAND ONDERGAAT LANGZAAM KALME REVOLUTIE Waarom Zeeland niet onder de capitulatie viel J' DOKTERS-ASSISTENTE MAANDAG 20 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DAAR VOCHTEN DE FRANSEN NOG VERDER (Van onze parlementaire redacteur) Toen ons land op 14 Mei 1940 voor het overmachtige Duitse leger capitu leerde, vocht Zeeland door. Daar wapperde nog korte tijd de vaderlandse vlag; in de andere delen van het land zag men met-angst en ontzetting de onafzienbare pantsertreinen binnenrollen en bereidde men zich voor op een pei'iode van terrorisatie en onderdrukking. Over de omvang van de capitulatie dreigde in September 1948 door een bericht in de pers enig misverstand te ontstaan. Daarom heeft de Parlemen taire Enquête-Commissie speciaal gehoord de luitenant-generaal b. d. W. J. C. Schuurman. In bedoeld bericht was n.l. het adres, door burgemeester en wethouders van Middelburg gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij een meer te gemoetkomende houding inzake de vergoeding van oorlogsschade verzochten op grond van het feit, dat Zeeland een zeer zware tol had moeten betalen in de oorlogsjaren, omdat de strijd daar tot de 17de Mei is voortgezet, verkeerd weergegeven. Het werd namelijk in sommige persorganen voor gesteld alsof het argument van burgemeester en wethouders van Middelburg was, dat de oorlog in Zeeland nog was voortgezet in strijd met de capitula tievoorwaarden. De heer Schuurman heeft een dui delijk verslag gegeven van hetgeen dooi hem in verband met de capitu latie is verricht. In opdracht van ge neraal Winkelman is hij naar de Duitse gezant in het Hotel des Indes in Den Haag gegaan om mededeling te doen van het feit, dat de opperbe velhebber order had gegeven de wa pens neer te leggen met uitzondering van Zeeland. Als motieven voor de capitulatie noemt hij het bombarde ren van Rotterdam zonder behoorlij ke waarschuwing of althans in strijd met de waarschuwing en de bedreiging, dat de stad Utrecht het zelfde lot zou ondergaan. De uitzon deringspositie van Zeeland is. nadat generaal Winkelman persoonlijk het besluit tot capitulatie genomen had, besproken in een z.g. Brede Raad, be staande uit de voornaamste mede werkers van het hoofdkwartier. De heer Schuurman vermeldt zich De Bilt zegt.... Wanneer het weerbericht „droog en zonnig" zegt, denkt de vrouwelijke luisteraar aan zomerjurk en zonneba den. Ook al was deze zomer in dat op zicht niet de meest ideale, toch hebben we nog enkele maanden voor de boeg, waarin we volop van de zon en zo mer hopen te genieten. Dan komen de vacanties, dan moet de garderobe klaar zijn. Een gezellige bloemetjesjurk met wijde rok en vierkante hals, een ka toenen mantelpakje met een luchtige bloese, een strandjurk die ook de rug een kans geeft op bruin worden. Een kort jasje daarover maakt zo'n jurk ineens weer gekleed. Een andere mogelijkheid geeft ons de cai)e, die zo maar los over het hoofd kan worden geworpen. Wij ko zen dit model uit de collectie van Jean Baillie uit Parijs, omdat op de ze wijze een luchtig zonnepakje in een wip tot een gekleed wandeltoilet kan worden omgetoverd. Deze ruime cape, die van voor het effect geeft van een kraag en de kraag staat op het ogenblik in het middelpunt van de mode-belangstel ling! loopt van achter tot het mid del door. Aan de onderkant t's daar een brede sjerp genaaid, waarmee op waaien voorkomen wordt. De cape is afgebiesd met wit piqué ook al iets, dat we in alle collecties terug vinden waarvan ook de kleine sjaalkraag is vervaardigd. Een glad aangerimpelde voor- en achterbaan geeft alle ndmle die xoe voor onze vacantie-escapades nodig hebben. En wanneer de cape over het hoofd is weggetrokken, houden we een glad aansluitend lijfje over, al leen voorzien van smalle schouder banden. Else Danah (Nadruk verboden) zelf als degene, die de gedachte, Zee land buiten de capitulatie te laten vallen, naar voren heeft gebracht. Hij werd daarin echter onmiddellijk bijgevallen door de thans overleden generaal Van Alphen en door gene raal Winkelman. In deze z.g. Brede Raad is in hoofdzaak gesproken over de juiste uitwerking en formulering van het besluit tot capitulatie, alsme de over de vraag, welke mogelijkhe den er waren om in contact te komen met de Duitse troepen. Als gevolg van deze bespreking is de heer Schuurman naar de Duitse gezant ge gaan. ER VOCHTEN NOG FRANSEN. Het hoofdmotief voor de uilzonde ring van Zeeland was volgens gene- raai Schuurman, dat er nog Fransen vochten. Het argument van de moge. Ifjkheid, dat de Koningin naar Zee. land zou gaan, heeft voor de heren Schuurman en van Alphen niet mee gespeeld. Omtrent de gezagsverhoudingen in Zeeland tussen de Nederlandse com mandant en de Franse verklaart de heer Schuurman, dat daarvoor geen regeling was getroffen. De medede ling, door hem aan de Duitse gezant gedaan, heeft hij mondeling overge bracht. Een schriftelijk geformuleer de opdracht heeft hij niet meegekre gen. Generaal Winkelman heeft bij schrijven van 5 April 1949 aan de commissie medegedeeld, dat Zeeland door hem bij de capitulatie werd uit gesloten op grond van de volgende overwegingen: 1. capitulatie was hier nog niet noodzakelijk: 2. in de hem door H. M. dc Konin gin verstrekte opdracht was de be scherming van de provincie Zeeland van veel belang genoemd; 3. onze bondgenoten, de Fransen, bevonden zich nog in Zeeland; daar om mochten wij de verdediging al daar niet zonder noodzaak opgeven. ZEELAND VAN BIJZONDER BELANG. De commissie tekent hierbij aan. dat liet eerste punt van de aan gene raal Winkelman bij diens optreden als opperbevelhebber verstrekte op dracht als volgt luidde: 1. Ingeval Nederland wordt aange vallen. zal de verdediging in de eerste plaats gericht moeten zijn op de be scherming van het hart des lands, waarbij er naar moet worden ge streefd een zo groot mogelijk gebied tot het uiterste te behouden. Voorts moet in hot gebied, waar de verdediging niet tot het uiterste kan worden gevoerd rekening houden de met de beschikbare middelen een vijandelijk voortdringen zoveel mogelijk worden bemoeilijkt. Daarbij wordt bescherming van dc Provincie Zeeland van veel belang geacht. Weense humor. "V. In Wenen bloeit nog altijd de Oostenrijkse humor. Zo circu leert er thans het volgende grapje: Di-ie muizen kunnen het in het rode Hongarije niet langer uithouden. Zij vluchten over de Oostenrijkse grens, vinden bij Weense familieleden onderdak. „Waïtrom zijn jullie eigenlijk weggelopen?" wordt gevraagd. ..Maar welen jullie dan niet dat in Hongarije alle olifanten worden afgemaakt?", is het antwoord. Verbazing! „Maar jullie zijn toch geen oli fanten". „Neen. dat niet, maar wij zijn bang dat wij dat de re gering niet duidelijk kunnen _^naken". Nu worden de pannen in gereedheid gebracht. Verwarmde oesterputten. De oesterverzending is te Yêrsekc thans achter de rug. In de bedrij ven heerst niet meer die koorts achtige drukte, die er tijdens het seizoen is. Dat wil echter niet zeg gen, dat er in Yerseke niet ge- werkt wordt, maar liet zijn nu andere, dingen, die de aandacht van de oestermensen vragen. Daar is dan allereerst het werk aan de pannen. Reeds vroeg zijn sommige kwekers dit jaar begonnen de in de vorige zomer aangeslagen oestertjes van dc pannen af te steken. De al dus vrij gekomen pannen staan nu reeds weer, opnieuw gekalkt, in gro te stapels op dc steigers. De kleine oesters zlin in het voedzame Schelde- water gebracht op z.g. zeef ten", waar zij bij gunstig weer snel aan groeien. Voor kapitalen staat hier op het zg. „Noorden" in het water. In de afgelopen jaren werden er ech ter regelmatig oestertjes gestolen, zodat men verplicht was een wacht aan te stellen, waardoor diefstal wordt voorkomen. Vorig jaar werden naar schatting ca. drie millioen pannen te water ge bracht, doch dit jaar zullen het er waarschijnlijk veel meer zijn. Van heinde en ver werden pannen aan gevoerd, tot zelfs ver uit België. Niet alleen de pannen vragen dc aandacht van de kwekers, ook de mosselschelpen zullen straks weer m grote hoeveelheden worden gezaaid. Daar dc voorraad schelpen, die dc mossel-conservenf abri-eken kunnen afleveren, niet toereikend is voor de behoefte, heeft men gezocht naar andere mogelijkheden. Toen bleek, dat er zowel in Denemarken als in Duits land veel schelpen waren. De Duit- schelpen bleken dezelfde goede kwali teiten te bezitten als-de Zeeuwse, d.w.z. ze waren bros en verteren spoedig. De bezetters vroegen echter betaling in valuta en daar widen do betreffende instanties niet aan, te meer daar er op gunstiger -voorwaar den schelpen in Denemarken te krij gen waren. Evenwel, de Deense schelpen dat heeft men enkele jaren terug reeds ondervonden zijn hard en blij ven jaren lang goed, zodat zij een welkome collecteur vormen voor de slippers, die er zich dan ook gretig op vast zetten. Het Bestuur der Vis serijen heeft echter bepaald, dat alle dit jaar gezaaide schelpen vóór 1 November 1950 dienen te worden opgevist. De aanwezige oestertjes kunnen dan terug naar de percelen, de slippers en onnutte schelpen naar de Slipperplaat. FRANSE OESTERS. Dan zjjn er nog de Franse oesters, die reeds zoveel deining hebben ver oorzaakt in de oesterwereld. Niet alleen omdat de prijs, waarvoor men de Franse zaaioesters dit jaar kon aankopen, zeer gunstig afstak bij de prijs, waarvoor de Zeeuwse zaaioes ters werden verhandeld, maar bo vendien vreest men een grote drang om te verkopen vóór de winter. Franse zaaioesters kunnen nl. heel moeilijk tegen vorst, dat hebben vele kwekers reeds tot hun grote schade ondervonden. Daarom heeft men zich afgevraagd of het niet mogelijk zou zijn, een oesterput in dc. winter te kunnen verwarmen. Immers, als men een put vorstvrij zou kunnen hou den, dan was het risico van bevrie zen verdwenen en kon men de oes ters gemakkelijk laten overwinteren. Daar komt eenter nog iets bij. Is 't risico van de vorst weg, zo redene ren sommige kwekers, dan kunnen we hele kleine oestertjes uit Frank rijk laten komen. Dit zou nog voor deliger zijn dan het importeren van grote zaaioesters. Daarom is men thans op diverse bedrijven bezig 'n verwdrmingsinstallatie 'te bouwen. Men zal echter moeten afwachten hoe zich een en ander ontwikkelt. De groc,i in dc oesters, die anders reeds vroeg kan inzetten, heeft dit jaar nog met veel te betekenen ge had, daar dc temperatuur van het water te laag bleef. De kwekers ho pen nu maar dat tegen het einde van Juni en begin Juli hef weer wat war mer wordt, want alleen een warme Juni- en Julimaand geeft kans op een goede aanslag. By dc Brandenburger Tor, die op de grens ligt van de Russische en Britse sector, is het onder gewone om standigheden oen drukte van belang. Door de stakingen is het echter ook op dit verkeerspunt 7.0 stil als in een klein dorpje op Zondag. Een luchtfoto van dc Brandenburger Tor met omgeving. Nationale verzekering en gezondheidszorg. (Van onze reizende redacteur). BENTON. Juni. „Wy zitten midden in een revolutie en wij we ten het", zegt een Engelsman wijsgerig tegen mij en hij zucht. Toch is hij geen verklaarde tegenstander van dc tegenwoordige regerings- Koliti'ek, maar hij kan het allemaal niet verwerken en hij vindt, dat et te ver gaat, te roekeloos, te onbezonnen, terevolutionnair. Dat Is wel een vreemde gewaarwording voor een argeloze buitenlan der, die er eenvoudig niets van ziet, die het allemaal zo ijzingwek kend kalm vindt gaan, zo koelberekend en zo schematisch. Over het algemeen gaat het bij revoluties een beetje anders toe! En toch <ler iets meer dan dc helft betaalt, nl. 2,60 gld. THEORIE WEERLEGD. Dc wet garandeert zoveel, dat theoretisch gesproken de (onaange tast gelaten) verzekeringsinstellin gen op hetzelfde gebied onmiddel lijk hadden moeten wegkwijnen. Zij doen dat echter allerminst en dat schijnt (zo hoor ik achteraf) een vraagstuk te zijn, dat velen dwars zit. Dc gezondheidszorg is nog ver der uitgewerkt. Daarvoor betaalt elk gezin zeven shillings en negen stuivers, dat is 1.09 gld.. waartegen over dc staat alle kosten voor de gezondheidszorg op zich neemt, te weten de huisdokter, de geboorte van een kind, de specialist, net zie kenhuis, de medicijnen, de tand- zorg, do behandeling van oog cn oor, zelfs de bril en de pruik, be nevens de vroedvrouw en de wnk- verpleegster en al wat er verder bijkomt. 'Ook hier klopt de practijk niet helemaal met de theorie. Want vele' artsen houden er nog steeds een privé-practijk op 11a zonder dat zij hun tarieven hebben verlaagd cn nog dezer dagen hebben de dag bladen melding gemaakt van een .opstand" der tandartsen. Toch is er één ogenblik, waarop ik die revolutie ,.zie." Het voorval letje speelt zich af in een goedge- meubileerd vertrek van het Mini sterie van Nationale Verzekering, dat niet te Londen, maar ongeveer 50 km. vandaar te Benton bij Newcastle is gevestigd. Daar zetelt de heer R. Hamilton Farrell, die ons mijn reisgezelschap en mij iets 'zal vertellen over zijn werk. Hij doet het met verve cn geest drift. Dan komen de vragen los over allerlei verzekeringsvraagstuk ken. Ik wil weten hoe het is ge gaan met de polissen van particu liere verzekeringsbedrijven die voor een groot deel overbodig zijn ge worden ten gevolge van de vér gaande overheidsmaatregelen. Die vraag bevalt hem niet (0111 welke reden is mij nóg niet duidelijk), hij wenst haar niet op een redelij ke w\jze te beantwoorden en de monstreert tegelijk een minachting voor de particuliere onderneming een geestdrift voor het over heidsbedrijf. die van een bezeten heid getuigt, gelijk men slechts pleegt aan te treffen bij bekrom pen geesten achter het IJzeren Gordijn. In, zijn blik zie ik de Britse re volutie aan mijn oog voorbijflitsen. Onaangenaam vijandig. Hij is de enige Brit, oie mij redeloos-boos bejegent- Alsof ik ben gekomen om zijn werk te ondermijnen. Het is verre van mij. Do wet op de nationale verzekering is een maat regel. die iedere Engelsman tegen betaling van een verplichte weke lijkse contributie een uitkering ga randeert in geval van ziekte, on geluk, werkloosheid, benevens een lepaald bedrag b\j geboorte cn dood en een pensioen voor wedu wen cn ouden van dagen. Het is niets nieuws, slechts een samen voeging en uitbreiding van bestaan de maatregelen. Een kostbaar ge heel: de contributie voor een man nelijke werknemer bedraagt negen shillings en een stuiver, d.i. -Ï.83 gld. per week, waarvan de arbei- A1 deze dingen, gevoegd bü de ene naasting na de andere, bete kenen zeker een sociale en een economische omwenteling, die ech ter geenszins consequent wordt doorgevoerd. Millioenen Engelsen vinden nog steeds een bestaan in particuliere bedrijven en voelen zich volkomen onbedreigd; 175.000 Engelsen hebben nog een privé-ln- komen van meer dan 20.000 gld. jaars. Labour is (nog?) niet van plan alles aan de staat te trek ken. Grootgrondbezit en dagblad- beheer bijv. blijven onaangetast. Maar niettemin, de veranderingen snijden diep in het vlees van dc Britse natte; zó diep. dat de term „revolutie" toch niet helemaal mis plaatst is. (Nadruk verboden.) FEUILLETON 29 „Ik vind dal jouw Bill gelijk heeft", zei ze hard-op. „Wacht niet te lang, Ëelty-Jane. En blijf niet langer door werken. nadat je getrouwd bent, dan strikt noodzakelijk is". Ze had in een opwelling gesproken. Maar ze mocht de kleine assistente graag. Ze zou haar niet graag ongelukkig zien, zo ongelukkig als Janice nu zelf was. „Dank je wel. Janice!" Betty-Jane scheen verrast door dc hartelijkheid van het andere meisje, „je zult wel gelijk hebben. Alleen is het, geloof ik, •nog niet zo verkeerd om je vriend wat in onzekerheid te laten", lachte ze nu vrolijk en vertrouwelijk. „Ik zou het leuk vinden als je Bill eens leerde kennen. Hij is natuurlijk niet zo knap als die aardige vriend van jou, die hier laatst was, jc weet wel, degene, die er uitziet als een mengsel van Cary Grant en Van Johnson, maar Bill is solide en als meisje weet je precies waar je met hem aan toe bent. Ik zal niet beweren dat ik even dol ben op hem als hij op mij, maar mijn tante Mame (dat is de tante bij wie ik inwoon, zie je), zegt dat dat eigenlijk beter is. Ze zegt dat gewoon lijk in het huwelijk de ene partij meer geeft dan dc andere. En ze zegt dat het gemakkelijker is wanneer dat de vrouw is dan de man. Dat is, wat je noemt, gezond verstand." Daarop nam ze voor de tweede keer afscheid met een kreetje van te leurstelling, waarmee ze demonstreer de dat ze niet van plan was geweest om zoveel te vertellen of zo lang te treuzelen en ging haastig weg. door ADELAIDE HUMPHRIES Janice stond naar zichzelf tc kijken voor dezelfde spiegel als waarin Bet ty-Jane's verlangend gezichtje was weerkaatst. Ze dacht: „Dus dat is het. Dat is de reden waarom moeder en Albie en juffrouw Willows al die din gen hebben gezegd dc laatste tijd en op die onderzoekende manier naar me hebben opgekeken". Men las in haar gezicht dat ze on gelukkig was. Geluk had haar niet veranderd althans niet in haar eigen ogen maar Janice kon het tegenovergestelde zo duidelijk waar nemen, alsof het er met een penseel op was geschilderd. Ze had donkere schaduwen onder haar ogen en die grijze ogen keken niet langer onbe vangen. Haar mondhoeken hadden de nei ging omlaag tc wijzen, zodat het haar moeite koste te glimlachen. Haar huid scheen haar glans te hebben verloren. Zo kon het niet langer, vond Janice. Ze kon niet langer leven met die die pe ellende binnen in haar. Dan prefe reerde ze de volslagen leegte. Het ein de zou beter zijn dan deze twijfel en verwarring. Daartegen kan je met open vizier strijden en je er op den duur tui neerleggen. Maar zo voortgaan als Eric en zij nu deden, neen, dat kon en dat wilde ze niet. „Dat is verstandige taal, meisje", sprak ze tot zichzelf, ter wijl ze zich van de spiegel afwendde. Ze wist dat het wijs was óm je vriend wat in onzekerheid te laten. Ze wist ook dat het niet pijn deed als je niet zó liefhad. Janice zuchtte. Betty-Jane had haar het gevoel gegeven, stok-oud te zjjn. Wel zo oud als Betty-Jane's Tante Mame. Je werd oud als jc niet langer vol vertrouwen en onbevreesd cn vrolijk was. Want dat waren de dingen, waaruit de jeugd was opge bouwd. Janice besloot haar gezond verstand diezelfde avond nog te la ten spreken, maar het toeval wilde dat dat niet lukte. Eric kon zich niet aan zijn afspraak onttrekken; hij stel de Janice voor haar op te bellen als hij kans zag bijtijds tc verdwijnen, om elkaar dan misschien nog een uurtje ergens te ontmoeten. Maar Ja nice vond het beter om dat maar niet tc proberen. En zo was het wel zo goed. want toen zc het grote gebouw verliet, stond Ben Archer bij de uit gang op haar te wachten. Ze was blij Ben te zien. Het feit van hem te zien en bij hem te zijn, zou misschien de twijfel die in haar knaagde wat stil len. Ben was het symbool van alles wat ongecompliceerd en eenvoudig was. Hij behoorde tot het verleden, niet tot het heden of de toekomst. En hij bracht goed nieuws, of had tenminste hoop dat het goed nieuws zou worden. Hij was niet naar de wachtkamer boven gegaan omdat hij vreesde dat mevrouw Mc. Rae er mis schien nog zou zijn. Hij wilde die ar me vrouw niet verblijden met een do de mus. Maar hij geloofde dat de ver blijfplaats van haar man en dochtertje eindelijk was ontdekt. „Dank zij Ed", voegde Ben er bescheiden aan toe. „O, dat is heerlijk!" Janice vond het 7.0 heerlijk dat haar eigen moeilijk heden een ogenblik op de achtergrond geraakten. „Hoe ter wereld heeft je vriend hen gevonden? Waar zijn ze nu? En wat gaan we nu doen?" „Niet zo haastig", zei Ben terwijl hij haar arm nam en begon te lopen. Hij droeg geen hoed en de lichten, die juist werden ontstoken in de winterse schemering, maakten van zijn rossig hoofd een plekje glanzend koper. Hq Het Wereldgebeuren. Titoisme Steeds scherper worden de termen, waarmee de communistische pers maarschalk Tito en ziin regime in de zwartste kleuren afschildert. De vroegere bewieroking in dc stijl van „Van hoefsmid tot Maarschalk" is thans compleet in haar legen- deel omgeslagen. En daar blijft het niet bij. Volgens berichten uit War schau neeft de Kominform een nieuw offensief beraamd tegen de weerbar stige maarschalk, waarbij het zwaar tepunt komt te liggen op de econo mische blokkade. De aan Moskou on derhorige landen hebben reeds op dracht gekregen de handelsbetrekkin gen met Joego-Slavië tot een minium terug te brengen. Protestnota's over beweerde, grensschendingen en infil traties van vijandelijke agenten gaan over en weer. Wellicht zullen binnen kort, onder een of andere voonvend- sel, de diplomatieke betrekkingen worden afgebroken in een poging om het Tito-regiem behalve econo misch ook diplomatiek te isoleren. Het conflict Moskou-Tito loopt langzamerhand over van oen interne broedertwist in een ..koude oorlog", die in hevigheid die tussen Oost en West dreigt te overtreffen. Het is duidelijk waarom de Kominform dc gevaarlijke bres in het Oosteuropese front wil dichten. Het Titoisme be gint een gevaarlijk verschijnsel te worden voor Moskou. De verwijdering van Rajk uit de Hongaarse en die van Kostof en Dimitrof uit de Bul gaarse communistische partij bewijst wel. dat er Tito-strommgen zjjn in de buurlanden van Joegoslavië, die af en toe naar de oppervlakte ko men Rajk en Kostof padden onge twijfeld de nodige aanhangers, al zullen deze zich wijselijk op de ach tergrond houden. Een ander vrucht baar gebied waarop het Titoisme kan gedijen is China. Mao Tseh-tung en zijn kameraden, de komende heer sers over China, hebben veel trekken van overeenkomst met maarschalk Tito en zijn groep. Zij hebben vrijwel zonder steun an Moskou hun militaire successen behaald, zij hebben een eigen sterk leger en een eigen politieke politie, zij zijn zonder uitzondering zeer nati onalistisch gezind, zij hebben hun scholing in het Marxisme buiten Mos kou ontvangen en zij steunen meer op de massa der boeren dan op de industriearbeiders in de grote steden. Het is zeer waarschijnlijk, dat Mao Tseh-tung evenmin als Tito bevelen uit Moskou zal aanvaarden, indien deze hem in strijd lijken met het na tionaal belang of met dc eigen in zichten. Onder deze omstandigheden is be grijpelijkerwijs het Westen geneigd 't vuurtje van de twist op te stoken door Tito en Mao Tseh Tung dc eco nomische steun te verschaffen, die Moskou niet wil en kan geven. Joegoslavische en Westerse diplo maten zijn reeds in Parijs aan het onderhandelen over uitbreiding van het handelsverkeer en het verstrek ken van leningen. Andere hoge func tionarissen in het Westen hebben te kennen gegeven voorstanders te zijn van zo mogelijk nauwe economische betrekkingen met het nieuwe Chine se regiem. Het lijkt vreemd dat het Westen een soort bondgenootschap aangaat met het Tito communisme, maar het wordt gezien als een welko me kans om de invloed van Moskou tc verzwakken. zag er in zijn lange jas groter en ouder uit dan gewoonlijk. Hij is net als Betty-Jane, dacht Janice, terwijl ze door hem werd meegenomen. Hij is zichzelf en ongecompliceerd. Hij bleef nooit lang ongelukkig. Hij had niets binnen in zich dat aan hem knaagde en waarover hij zich schaam de. Ben droeg geen geheim in zich om dat stiekum naar binnen en naar buiten gesmokkeld en zwaar geca moufleerd moest worden. Janice be merkte dat ze hem benijdde. „Ik weet niet hoe Ed hem tenslotte te pakken kreeg, ik bedoel die Mc. Rae", vertelde Ben zonder zijn pas te matigen. „Hij belde alleen maar op en liet de boodschap voor me achter". Bedoel je het adres?" Ze raakte 'n tikje buiten adem door het hollen naast Ben. Hij was zeer bedreven in het dringen door de huiswaarts kerende menigte en vermeed de pun ten waar het verkeer in de knoop zat. Janice wist uit ervaring dat het geen zin had hem te vragen wat langza mer te lopen; voor een ogenblik zou hij dat doen, maar dan zou hij het toch weer vergeten en in zijn eigen tempo vervallen. tWordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3