PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een leger Franse politie was in Parijs op de been BILT Gaullistische en communistische demonstraties op één km. afstand MGR. BERAN ZAL ZÏJN VERZET TOT HET EINDE VOORTZETTEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST VAN GEREPATRIEERDE MILITAIREN BONDGENOTEN HERDACHTEN DE GEVALLENEN OP ZEE DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 139 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.: fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 Juni 1949 lngcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b. g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel, 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzce: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 De Franse regering had Zaterdag uitgebreide maatregelen genomen om een botsing te voorkomen tussen Gaullisten en Communisten. De eersten hadden een plechtigheid georganiseerd bij de Are de Triomphe. ter herdenking van oproep tot verzet, die de Gaulle negen jaar gele den vanuit Londen tot de Fransen richtte. Op een km. alstand hadden de communisten een tegendemonstratie georganiseerd. Een leger van 25.000 politiemannen en manschappen van de Republikeinse Garde was op de been om de 30.000 Gaullisten gescheiden te nouden van de 18.000 Communistische demonstranten. Boven in een kerktoren was een observatiepost voor de politie inge richt, waarheen ook de minister van binnenlandse zaken. Jijles Moch, zich begaf, om de „gevaarlijke zóne" te overzien. Voorts stonden verken ningsvliegtuigen, radiowagens en traangas-apparaten gereed. Het enige incident was een kor te botsing tussen politie en Gaullis ten, waarbij een Gaullist op 't hoofd werd geslagen met een gummistok, zodat hij op een brancard moest worden weggedragen. Hoogtepunt van de plechtigheid bij de Are de Triomphe was de om doping van de Avenue d'Orleans in Avenue du general Declerc ter na gedachtenis aan de generaal, die 't Overeenstemming te Parijs? Geruchtervin de Franse hoofdstad Volgens een lid van een der Wes. terse delegaties te Parijs, zijn de mi nisters der „grote vier" het eens ge worden over een modus vivendi in zake Duitsland en zijn zij overeen, stemming genaderd betreffende de voorbereiding van een vredesverdrag voor Oostenrijk. Een Amerikaanse gedelegeerde zei- de daarentegen by het verlaten der geheime zitting: „Er is over niets overeenstemming bereikt". Een Britse gedelegeerde zeide, dat het zelfs nog niet zeker was, dat de zitting van de raad morgen de laat- ste zou zyn. Sukarno en Hatta nog deze week naar Djocja Besprekingen nog steeds in een gunstige sfeer Mr. Tadjoeddin Noor, voorzitter van de commissie voor ontvangst van de republikeinse regering in Djocja, heeft verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat de vertegenwoor digers van de deelstaten zullen wor den uitgenodigd naar Djocja te ko men, indien de aankomst van Soe karno en Hatta een feit is. Hij voeg de hieraan toe. dat het immers in de bedoeling ligt zo spoedig mogelyk een inter-Indonesisch gesprek te houden. Dc voorzitter deelde verder mede, dat op het vliegveld Magoewo liet gezelschap van Bangka Zal worden ontvangen door vertegenwoordigers van do centrale regering van liet daerahbestuur. de TJN.I,, het K.N.I. P„ de politie en het secretariaat van slaat. Daarna zal Soekarno in zijn jvleis recipiëren, waarbij de presi dent en vice-president Hatta belang, rijke redevoeringen zullen uitspreken. Aan binnenlandse en buitenlandse correspondenten zal gelegenheid wor. den gegeven het gezelschap van Bangka af te halen. Op de vraag wanneer de formele overdracht zal plaats vinden, ant woordde dc vicp-voorzitter van liet comité, Ki Hadjar Dewantoro, dat dit in elk geval zou zjjn voor het bc. gin van dc vastenmaand, d.i. vóór 27 Juni. NOG STEEDS GUNSTIGE SFEER. Naar aanleiding van een bericht, waarin vermeld wordt, dat Soekarno en Hatta in een interview met een buitenlands correspondent in Indone sië hebben medegedeeld, dat de be sprekingen over de uitvoering van het accoord van RoyenRoem in een impasse geraakt zijn, wijst men er ons van bevoegde zijde in Den Haag op, dat de Nederlandse regering niet voornemens is over het in gang zijn de overleg eenzydige mededelingen te verstrekken, hoewel de verwachting bestaat, dat de Nederlandse delega tie op dit interview zal reageren. Wel kan gezegd worden, dat de onderhan delingen nog steeds in een gunstige sfeer plaats vinden. Hiervan getuigt ook het feit, dat thans de B.F.O. door de U.N.C.I. is uitgenodigd aan dit gesprek deel te nemen en dat de inlichtingen uit Batavia erop wijzen, dat een aanvaardbaar resultaat van het overleg mag worden verwacht. Laszlo Rajk en 19 anderen in Boedapest gearresteerd. De vroegere Hongaarse minister van buitenlandse zaken. Laszko Rajk, en negentien andere communisten zijn in "Boedapest gearresteerd op be schuldiging van spionnage voor een vreemde mogendheid Tot de gearresteerden behoren ook Szonyi voormalig lid van het com munistisch partijbestuur, en Justus, vóór de fusie met de communisten leider der Hongaarse sociaal-demo craten, en verder ambtenaren van verscheidene ministeries. De communistische bladen bewe ren, dat de gearresteerden gewerkt hebben vcror „Amerikaanse imperia listen". leger aanvoerde, dat Parys bevrijdde. De burgemeester van Parijs, Pier re de Gaulle, had wel zijn broer, generaal Charles de Gaulle, uitgeno digd. doch niet Vincent Auriol, de president van de Republiek, hetgeen de communisten aanleiding had ge geven tot heftige protesten. Pierre de Gaulle voerde voor zijn handel wijze aan. dat 't geen nationale ge beurtenis betrof doch een plechtig heid van plaatselijk karakter, waar tegenover door de communisten werd gesteld, dat generaal Leclerc een nationale figuur was. De plechtigheid bij de „Are dc Triomphe" stond onder leiding van generaal Larminat. Generaal Koenig ontstak een fakkel, die met een mi litaire auto naar de „Mont Vale- rien" werd gebracht. Op de „Mont Valerien" ontving generaal de Gaulle de fakkel uit handen van een oorlogsinvalide, waarna hij er de vlam van het grafmonument ter plaatse mee ontstak. Na een ogen blik van stilte in acht te hebben genomen, drukte generaal de Gaulle verscheidene der aanwezigen de hand en vertrok vervolgens in gezelschap van admiraal Thierry d'Argentlieu. Amsterdam—Londen in ruim 30 minuten Wanneer straalvliegtuigen in gebruik komen. Er bestaat gerede kans, dat de eer ste geregelde Lichtdienst ter wereld met straalvliegtuigen voor passa- giersvervoer via Amsterdam zal wor. den geleid. De Engelse Vickers.Arm. strong fabrieken hebben namelijk aangekondigd, dat zij een nieuwe ver. sie van de „Viscount" hebben ver. vaardigd. uitgerust met straalmoto ren. Dc genationaliseerde Britse lucht vaartmaatschappijen hebben sinds ge ruime tijd grote belangstelling ge toond voor de Viscount. Het ligt in de bedoeling deze vliegtuigen onder meer te gebruiken op het hjnennet van de British European Airways, waaronder ook de lijn LondenAm sterdamHamburg ressorteert. De afstand LondenAmsterdam zal dan in nauwelijks meer dan een half uur worden afgelegd. Waarschijnlijk zal nog deze zomer het Viscount-straalvliegtuig zijn eer ste proefvluchten maken. Wellicht za! het in 1953 in gebruik genomen kun nen worden. Over het toestel zijn nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. Ook de De Havilland-fabrieken wer ken onder grote geheimhouding aan een straalvliegtuig. Na de niezende jongeling een hikkend meisje. Michael Hippisley. de veer tienjarige Engelse jongen, die aan onophoudelijk niezen leed, heeft Zaterdagavond genezen en wel een Londense kliniek verlaten. Volgens een vriend is de jongen van zijn kwaal af geholpen door een middel, dat „iets met psychologie uitstaan de heeft". Sedert Michael op 8 Mei jl. met niezen begon, ontving hij wel van zeshonderd mensen per telegram, telefoon of brief, adviezen ter genezing. Na deze vreemde nieshislorie komt thans uit Frankrijk het bericht, dat een 14-jarig meis je uit Balon en Charente, Lu- cienne Cretoux. reeds drie we ken aan de hik lijdt. Lucienne hikt 52 maal per minuut en tei genezing is haar een kuur van 20 dagen in een donkere kamer voorgeschreven. Zijn preek Zondag overstemd door gefluit en gejoel De aartsbisschop van Praag. mgr. Beran. heeft ln het Strahofklooster een predicatie gehouden, waarin nij zijn toehoorders opwekte geen ge loof te hechten aan mogelijke berichten, dat met zijn toestemming een nieuw accoord tussen Kerk en Staat is gesloten. Hij zinspeelde erop, dat hij niet kon zeggen wat hy wilde, daar anders het klooster mmoei lijkheden zou komen. De voorlezing van een kerke.ykebrief Zondag in alle Tsjccho-Slo- waakse kerken is uitgesteld om de priesters niet aan gevaar bloot te stellen. In de brief werden een aantal brieven tegen de regering op gesomd. „Een ding wil ik zeggen, aldus mgr. Beran: Het is mogelijk, dat ge zult vernemen, dat ik een of an dere overeenkomst heb gesloten of dat lk mijn toestemming heb gege ven. Misschien jult ge dat van de horen herhalen. Doch ik verklaar Mevrouw Lovink naar Java. Mevrouw C. R Lovink. echtgenote van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, en mej. C. W. A. Walburgh Schmidt, secretares se van de H.V.K. zijn vanmorgen vroeg per K.L.M. van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Prins Bernhard en Prinses Beatrix bij ontscheping van de „Waterman". „Wij zijn trots op jullie". Prins Bernhard en Prinses Beatrix waren Zondagmorgen op de Lloyd- kade te Rotterdam aanwezig bij de ontscheping van het trocpentrans- portschip Waterman, dat 1460 militai. ren naar huis bracht. Dit bezoek ver. oorzaakte groot enthousiasme en het gejuich van de manschappen was haast niet van de lucht. Prins Bern. hard en minister Schokking hielden hartelijke toespraken. Al heel vroeg in de ochtend lag de Waterman gemeerd, maar eerst om 9 uur zou de ontscheping begin nen. Toen de Prins met zijn dochter arriveerde klonk uit duizenden kelen „Leve Prinses Beatrix". De Prins ging voor de microfoon staan en hield een korte speech, waarin hij onder meer zeide: „Jullie hebt getoond je te kunnen geven op een voorbeeldige wijze, zo voorbeeldig, dat wij kunnen zeggen: wij zijn trots op jullie. Wat jullie hebt verricht mag als voor beeld gesteld worden van geheel Ne derland. Ik wens jullie toe, dat je even flink bent in je toekomstig le ven hier en ik wens je tevens een vlotte demobilisatie". Prins Bern hard herdacht vervolgens met enige minuut stilte degenen, die niet meer naar huis hebben kunnen komen en eindigde met een driewerf hoera op H.M. de Koningin. „WIE ZAL DAT BETALEN". „Er zyn ook veel hoge officieren gekomen om U te verwelkomen en toen gij gezongen hebt „Wie zal dat betalen", heb ik even gedacht: U hebt gelijk, maar ik heb ook U aan gekeken en gedacht: „Wie zal hun be talen", aldus minister Schokking. „Wij zijn bereid U allen niet alleen thuis, maar ook weer aan het werk te brengen". Spreker uitte een hartelijk Leider van Berlijnse „Rode Valken" veroordeeld. Heinz Westphal, de leider van de Berlijnse sociaal-democratische jeugd organisatie „De Valken" stond Zater dag voor een rechtbank in de Sowjet sector terecht. Westphal is Woensdag bij de ingang van de rechtbank, waar negen leden van zijn beweging wegens anti-Sow- jet-Russische propaganda berecht werden, gearresteerd. Hij werd be schuldigd van belediging van en ver zet tegen de politie. Westphal zei, dat hij in de rug werd aangevallen en gemeend had dat men hem wilde ontvoeren. Hij werd ver oordeeld tot zes weken gevangenis straf. Goedkopere paspoorten? Het nationaal hoofdbestuur van het Comité Benelux verzoekt in een brief aan de minister van financiën om spoe dige verlaging van de prijs van paspoor ten tot een minimum. Aangezien, zo meent dit bestuur, het houden van een paspoort beschouwd wordt als een con- tróle op het medenemen van deviezen naar het buitenland door Nederlanders, welke contröle als noodzakelijk wordt er kend. zou verlaging van prijs het ver keer tussen de Beneluxlanden vergemak kelijken en een zware druk van de reizi gers wegnemen. woord van dank namens de regering en prees de prestaties van de mili- tarien. Na zijn rede begon de ontsche ping, waarbij ook 181 man van Zee land. Brabant en Limburg aan wal kwamen. De militaire kapel speelde de toepasselijke volksliederen. Dames van de U.V.V. boden de soldaten ker sen aan; de Prins en Prinses spraken ongedwongen met de jongens en een hunner bood Beatrix zijn kersen aan, hetgeen dankbaar werd aanvaard. EEN RAAR PETJE. Het prinsesje babbelde vrolijk met de soldaten en zei tegen een van de jongens „Wat 'hebt U een raar petje op". Het was een Japanse muts met een klep. „Hoogheid, als ik geweten had. dat U kwam, zou ik beslist m'n veldmuts hebben opgediept", zei de soldaat. Prins Bernhard trok eens aan de pet en zei lachend: „Zo is het ook wel goed". Een soldaat uit Voorburg bracht een Indonesisch jochie mee, dat hij twee jaar geleden langs de weg heeft gevonden en heeft opgevoed. Het werd handig aan boord gesmokkeld, maar de rivierpolitie heeft het toch toegelaten. Dc evacuatie van Djocja loopt te vertrokken convooien van 3000 per ting van Semarang, waar zij in een bracht cn verzorgd. In Magclang we nutt n einde. Na een paar dagen inwerken sonen per dag uit de stad in de rich, evacuatiecentrum werden onderge. rd even gerust cn een maaltijd gc. igd. Posthume onderscheiding voor Generaal Spoor. WENGENS UITZONDERLIJKE PLICHTSVERVULLING. Op voordracht van de raad van mi nisters heeft H. M. de Koningin de ge neraal S. H. Spoor posthuum bevorderd tot Commandeur in de militaire Willems orde. Deze hoge onderscheiding is te gene raal verleend wegens zijn uitzonderlijke plichtsvervulling en de uitnemende lei ding sedert begin 1946, door hem onder uiterst moeilijke omstandigheden gegeven aan de Nederlandse strijdkrachten te land in Indonesië bij de vervulling van haar taak om orde. recht en veiligheid in Indonesië te herstellen en tevens als erkenning van de uitstekende daden van moed, beleid en trouw door de troepen onder zijn bevel verricht, waarbij hij door zijn herhaalde persoonlijke aanwe zigheid tijdens gevechtsacties in de voorste posten hen is voorgegaan in het betonen van die moed en onverschrok kenheid. welke ook de troepen onder zijn bezielende leiding aan de dag hebben ge legd. en waarbij hij als gevolg van de voortdurende algehele inzet vap zijn per soon. die er hem toe bracht het uiterste van zijn krachten te vergen zonder zich in het minst te ontzien, in de getrouwe vervulling van de hem opgedragen taak op 25 Mei 1949 is overleden. Ontploffing op station Amersfoort. GEVAARLIJK VERVOER IN POSTZAK. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werden de passagiers op het station Amersfoort opgeschrikt door een he vige knal. Het bleek, dat een post zak, die op een electrisch wagentje lag en die bestemd, was voor de trein naar Apeldoorn, was geëxplo deerd en verbrand. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor en de schade bleef beperkt tot vier postzak ken. die door de beginnende brand grotendeels werden vernietigd. Vermoedelijk werd in de postzakken een licht brandbare vloeistof of iets dergelijks vervoerd en is door het schokken tijdens dat vervoer op het wagentje de verpakking gebroken. De verbrande postzak was bestemd voor Groningen. In Apeldoorn is nog ge bleken. dat in een andere 'postzak, eveneens afkomstig uit Amersfoort, ook een begin van brand is geweest. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling met ingang van 1 Juli a.s. tot voorzitter van de mijnindustrieraad te benoemen mr. J. M. L. Th. Cals te Nij megen. Plechtigheid bij het standbeeld van M. A. de Ruyter te Vlissingen Zondag hebben duizenden Belgische oudstrijders te Ostende de doden van twee wereldoorlogen herdacht en in het bijzonder de doden, die hun leven gaven op zee voor de kusten van Europa. Het bestuur van het Belgische Nationale Verbond der verminkte en inva lide soldaten had de goede gedachte deze herdenking te plaatsen in de omlijsting van het Pact van Vijf. Daartoe had het tevoren een tocht met het m.s. Prins Albex-t georgani seerd, dat een haven in Nederland Vlissingen een haven in Engeland Folkestone en een haven in Frankrijk Calais zou aandoen om daar een delegatie van oud-strij ders aan bourd te nemen en tegelijk in een urn enige aarde mee te voeren van een landelijk slagveld. Reeds eerder had zich 'n Luxemburgse dele gatie aan boord begeven, die aarde van een Luxemburgs slagveld meege bracht had. Zondag is deze urn plechtig voor de kust van Ostende in zee neergelaten om daarmee symbolisch aan te geven hoezeer degenen, die in zee rusten, toch ook rusten in het hart der natie. DE ONTVANGST Zaterdagmorgen ontving het gemeen tebestuur van Vlissingen. onder lei ding van burgemeester mr. B. C. KoÜf, de Belgische gasten, die met 't m.s. „Prins Albert" in de haven wa ren geaxriveerd. Deze ontvangst ge schiedde op de rotonde van de Boule vard de Ruyter bij het standbeeld van M. A. de Ruyter. Op de rede had H.M.'s „Vulkaan" ligplaats gekozen en by het standbeeld stonden een afdeling adelborsten en 'n compagnie infanterie opgesteld, die de eerbewijzen brachten. Bij deze plechtigheid liet de bevel hebber der Ned. Zeestrijdkrachten zich vertegenwoordigen door schout bij nacht J. Callenfels. dc chef gene rale staf mr. H. J. Kruis door gen. maj. J. A. A. Sitsen, de commandant zeemacht schout bij nacht J. J. L. Wil- linge door kap. t. z. D. J. Kommer en de Belgische ambassadeur door kol. B. E. M. Servais. Voorts waren aan wezig gen. maj. M. R. de Bruijne van het corps mariniers, de consulaire ver tegenwoordigers van België enFrank- rijk te Vlissingen, delegaties van het Belgische en het Nederlandse loods wezen beiden met vaandels de legaties van de Bond van Ned. Mil oorlogsslachtoffers, van de Ned. Bond van Oudstrijders, de Oud. ill. werkers, enz. Onder 't spelen van de Braban- gonne door de marinierskapel schreed de stoet langzaam op het De Ruyter-monument toe. ZINVOLLE HERDENKING De burgemeester van Vlissingen verklaarde het op hoge prijs te stel len. dat deze zwaar getroffen stad was uitgekozen voor deze plechtig heid. Hij achtte het zinvol, dat dc gasten daarbij hulde wilden brengen aan M. A. de Ruyter. omdat deze oud strijder zijn gehele leven heeft ge wijd aan de verdediging van de rech ten. die een klein land had op de vrije zee. Spr. herinnerde er aan. dat graven van de gevallenen uit de twee wereldoorlogen te Vlissingen met lief de en zorg in ere worden gehouden. Het Pact van Vijf in herinnering brengend, constateerde spr.' dat de bondgenootschappelijke samenwerking naar buiten meer en meer tastbare vormen aanneemt. De burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. Bosch rid der van Rosenthal, legde vervolgens de nadruk op de teleurstelling, die de na-oorlogse jaren brachten en wees op nauwer internationaal contact als enige uitweg. Spr. overhandigde een doos met aarde van de Grebbeberg aan de voorzitter van het Belgische verbond der verminkte en invalide soldaten, de heer L. de Loz. Deze laatste plaatste de doos mei aarde in de urn en zeide in een kor te toespraak o.m.: „Deze aarde, die de laatste adem der gevallenen opnam en hun bloed dronk, zal de gevalle nen in zee dekken, zodat ze niet lan ger zullen rusten in naamloze grond". OORKONDE ONDERTEKEND De oorkonde, welke in de urn ge plaatst zou worden, wérd vervolgens ondertekend door jhr. T. W, M. Gro tenhuis. voorz. van de Ned. Bond van Oudstrijders en D. v. d. Heuvel, voorz. van de Ned. Bond van Mil. Oorlogs slachtoffers. Nadat een krans was gelegd bij het standbeeld van M. A. de Ruyter en een minuut stilte in acht was genomen werd het Wilhelmus ten gehore ge bracht. Onder de tonen van 't Luxem burgse volkslied verlieten daarna de bezoekers de rotonde. Vermelden we nog. dat vóór de rede van mr. B. C. Kolff de zangklasse van de Vlissingsc H.B.S., drie coupletten zong van „Wilt heden nu treden". morgen tot de avond door de radio hier voor God en voor het Volk. dat ik nimmer een overeenkomst zal sluiten, waardoor inbreuk zou wor den gemaakt op de rechten van de kerk of van de bisschoppen. Niets en niemand zal mij daartoe dwingen." Verder sprak do aartsbisschop over Judas, wie zelfs de liefde van Christus niet kon weerhouden van verraad" en hij bad voor de pries ters. die. „het ergste verraad plegen omwille van geld en tijdelijke voor delen." Niet allen, wier namen zijn gepubliceerd zijn *t er werkelijk mede eens. aldus mgr. Beran velen van hen wisten er niet eens van af. De aartsbisschop doelde daarbij op de lijsten met namen van priesters, die zich achter de. regeringsgezinde „Kathalieke Actie" zouden scharen. GEJOEL. Tijdens de Zondagmorgen door aartsbisschop Beran opgedragen mi» werd zijn preek overstemd door ee. fluit «mi geschreeuw. Honderden rooms.kat kolieken in de St. Vitus, i kathedraal drongen naar voren naar het altaar om de aartsbisschop te beschermen. Politie in uniform hield een me nigte van ongeveer 5000 mensen voor de ker.k in bedwang, voordat de dienst begon. Van de preek kon men nog juist het begin verstaan: „De kortgeleden gepubliceerde be kendmaking van het „Katholieke Ac tie-Comité" kan niet als een werke lijk Rooms-Katholieke publicatie be schouwd worden." Mgr. Beran beëindigde de dienst met gebeden. Toen hij ae Kathedraal verliet om per auto naar zijn paleis terug te keren, klonk onder de me nigte zowel „lang leve Beran", als „lang leve Gottwald." De sacramentsprocessie, die van de Kathedraal te Praag zou uit gaan, ie niet dooxgegaan en mgr. Be ran heeft de gelovigen niet kunnen toespreken. De woorden, die de aartsbisschop tot de menigte poogde te richten, waren onverstaanbaar door gefluit, dat uit de aanwezigen opging. De felovigen beantwoordden dit niet et zingen van de nationale hymne en met het patriottisch Jied van de heilige Wenceslaus. Tevoren was mgr. Beran er in ge slaagd de volgende woorden uit te spreken: „Weest kalm. met het oog op de kinderen. Het blad, dat aan de deur van de kathedraal wordt verkocht is geen katholiek blad. Geluk bij ongeluk. De lijstaanvoerder van een dei- partijen in een Limburgs dorp liet duizenden strooibiljetten drukken, waarop hij de bevol king aanspoorde: „Stemt allen op no. 1 van lijst X". Deze propagandist voor eigen verkiezing vergiste zich echter deerlijk, aangezien hij lijstaan voerder van „lijst Y" is. Toch komt hier een geluk bij een on geluk. want de kieswet staat niet toe. dat candidaten op deze wijze (eigen kosten» propagan da voor zichzelf maken. Indien het lijstnummer goed was ge- woest. zou deze candidaat na eventuele verkiezing de „zuive ringseed" niet hebben kunnen afleggen. De „No. 1 van lijst X" is zijn opponent natuurlijk zeer erken telijk voor de onverwachte re clame. "Y Hongarije verbreekt handels verdrag met Tito. Hongarije heeft Zaterdag het voor de duur van vijf jaren in Juni 1947 gesloten handelsverdrag met Joego slavië opgezegd. Hongarije beschuldigt Joego-Slavië in een nota van herhaal de inbreuken op de overeenkomst „met het doel de Hongaarse economie te saboteren". Het optreden van Joe go-Slavië bewijst dal dit land „slechts zijn economische banden met de im perialistische mogendheden wenst te verstevigen en niet die met de volks democratieën", aldus wordt in de nota beweerd. —Volgens de radio te Peiping is ln Mandsjoerije een „grote Amerikaanse spionnagobende". geleid door het Ameri kaanse consulaat te Moekden, ontmas kerd. Drie spionnen zijn gearresteerd en één heeft bekend, aldus hel bericht. MINDER BEWOLKING. Geldig tot Maandagavond. Droog weer met op de meeste plaatsen minder bewolking dan Zon dag. Meest matige Noordelijke wind. Plaatselijk aan de kust dezelfde, ove rigens iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1