HET SCHANDAAL VAN RIOM DE STRIJD OP DE CAUBERG WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN HET BEDRIJFSLEVEN DOKTERS-ASSISTENTE STEMMEN UIT DE PERS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 JUNI 1319 Onderzoek naar practijken van de Franse politie ;ewo- lingen (Van onze Paryse correspondent). Kent gy de geschiedenis van Simone Wadier? Ze was een doodg< ne, vry Knappe Francaise. in wier leven nog geen schokkende du_„_ waren gebeurd totdat er in haar rustige doi-pje een man werd vermoord. Waar een moord gebeurt moet een dader zijn en dies toog de Franse politie op pad om de pleger van het vreselijke misdrijf op te sporen. Di verse personen, waaronder twee vrouwen, werden gearresteerd. Simone Wadier bekende het slachtoffer gewurgd te hebben. In geuren en kleuren kwamen de verhalen ln de dagbladen. Men fantaseerde er nog wat pikante bijzonderheden bij en daarna kwam de zaak zoetjesaan weer in de doofpot. Simone had immers bekend. Ze zou haar straf niet ontgaan. Kort geleden diende haar zaak voor het Gerechtshof te Riom. Bij de aanvang bleek al. dat er iets in de lucht hing. De sfeer in de zaal was nerveus cn gespannen. En toen kwam dc verrassing. Simone ont kende ook maar iets met de moord te maken te hebben. „Maar een jaar geleden hebt gij reeds een volledige bekentenis afge legd", pareerde de president. „Meent ge in de gevangenis voldoende in spiratie opgedaan te hebben om U er nu te kunnen uitpraten?" En dan komt er van de znde der jonge beklaagde een eenvoudig, so ber, onopgesmukt verhaal, af en toe moet naar verdediger haar even helpen. Verder gaat het goed. Ze praat zich langzaam over naar ner vositeit heen. Haar korte zinnen worden een felle aanklacht tegen de Franse justitie De feiten striemen de na-oorlogse Franse methodes van „verhoren". Ze krijgt de zaal op haar hand. De rechtbank zit be schaamd onder zoveel druk. Twee verbalisanten, die een complimentje hadden verwacht voor hun knap „speurderswerk" kijken verward om zich heen. De advocaat lacht fijntjes als hy hun onrust bemerkt. „Straks zult gij hier staan als verdachte. Het Franse volk zal U bij monde ener rechtbank veroorde len wegens vreselijke mishandeling. Ons volk" zal U zwaar straffen, want wij wensen geen Gcstapo-manieren." „VERHOOR" Om kort te gaan, Simone werd in April 1948 gearresteerd omdat zij het laatst met de gewurgde was samen gezien. Het eerste „verhoor" duurde 28 uren. De beklaagde moest blijver, staan, kreeg geen water. Bij iedere ontkenning harerzijds kreeg zy opstoppers, die lidtekens nalie ten. Na deze 28 uur was ze zo murm ge maakt dat ze alles wilde bekennen, wat men maar van haar verlangde. Ze mag dan gaan zitten om het pro ces-verhaal te ondertekenen. In vol le omvang dringt het dan plotseling nog tot haar door dat ze een moord gaat bekennen, die ze niet heeft ge pleegd, dat deze ene handtekening haar twintig iaren in de gevangenis zal brengen, dat er met deze hand tekening een einde is gekomen aan haar mooie jonge leven. Ze verza melt alle krachten en ontkent op nieuw. Opnieuw, zonder vijf minuten onderbreking begint het volgend ver hoor. Weer moet ze staan. Vier da gen staat ze onder felle lichten. Ze krijgt geen drinken, mag geen ogen blik zitten en dan, na vier volle da gen tekent ze haar „bekentenis." De zaak is afgedaan. Ze blijft in voor arrest. Ouders en vrienden van Simone zaten niet stil. Ze zochten een beste pleiter en gczameniyk plozen ze de zaak haarfijn uit. Daarom is het ver- haal nog niet. Volgens verklaringen van een commissaris van politie, werd er gelijk met Simone nog een andere vrouw gearresteerd, eveneens verdacht van dezelfde moord. Onder dezelfde omstandigheden bekende ook deze verdachte de moord bedre ven te hebben. Ze bekende zoveel, dat haar bekentenis voor iedere rechtbank aanvechtbaar zou zijn enderhalve liet men haar vrij. Trouwens, één moordenares was ruimschoots voldoende. Nadat Simone een jaar in voor arrest had gezeten werd ze thans vrijgesproken, omdat een aantal doc toren thans kwam verklaren dat het slachtoffer helemaal niet vermoord was, doch een natuurlijke dood was gestorven wegens een bloeduitstor ting in de hersenen. Zonder dat er een behoorlijke lijk schouwing op het slachtoffer was verricht fiad de politie op eigen ge zag een moord verondersteld. MARTELARES Intussen is Simone een martela res geworden. In geuren en kleuren heeft haar verhaal in de kranten ge staan en het schandaal van Riom,, zoals 't hier wordt genoemd, schijnt het begin te vormen van een officieel ontlopen, Van Koessel (op de knieën) heeft met een kopbal het eerste doelpunt gemaakt. De Finse doelverdediger Sarnola heeft vergeefs naar de bal gegrepen. Achter de Finse doelman op de rug gezien Faas Wilkes. (Telegrafisch overgebrachte foto). onderzoek naar de practijken der Franse politic. Franse bladen vertel len doodleuk da.t de behandeling van Simone helemaal geen uitzondering is in het na-oorlogse Frankryk doch 'dat een dergelijk Gestapo-verhoor in zwang is gekomen bij de Franse politie. Het onderzoek naar deze en vele andere Gestapo-methodes. begonnen op last van de ministeries van Ju stitie en Binnenlandse Zaken, is thans in volle gang. Men heeft zich voorgenomen scnoon schip te maken en alle ambtenaren, die zich aan mishandelingen schuldig hebben ge maakt niet alleen te Ontslaan, doch tevens te laten vervolgen wegens mishandeling of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De Jjoksers, die kracht poogden by te zetten aa.n de argumenten der onrevragers, zullen evenmin hun gerechte straf WIELRENNEN De nationale wegkampioe nschappen te Valkenburg. Duizenden liefhebbers van de wielersport zullen Zondag a.s. user naar Valkennrg trekken, waar op die dag in en rondom dat schilder, achtlge plaatsje de strijd uordi uitgevochten om de nationale wegUtel voor prots, onafhankelijken en amateurs. De nu weer al traditionele strijd op de Cauberg is nu eenmaal iets anders dan een doodgewone wegwedstrijd op onze vlakke wegen, Aleksandcr Puschkin, de grote Rus. sischc" dichter. Ter gelegenheid van het feit, dat hij 150 jaar geleden ge. boren werd. worden in de Sowjet- Unic overal herdcnkingsplechtighe- den gclicuden. LEZERS SCHRIJVEN... De Anjerdag is weer op komst. Stadgenoten, denkt er aan. dat op de- de dag wedeiom een beroep op U zal worden gedaan ccn bijdrage te schen ken tot het financieren van de verdere wederopbouw en uitbreiding van het cul tureel leven in deze gemeente. Het verheugt ons U te kunnen medede- len, dat van de opbrengst van deze col lecte 70 pet. ten goede komt aan de Pro vinciale Zeeuwse afdeling van het Prins Bemhardfonds. Dit fonds heeft na de bevrijding haar taak de financiële steunverlening aan or ganisaties, die werkzaam zijn op het ge bied van geestelijke ontwikkeling, scho ling, ontspanning cn dergelijke op waar dige whze vervuld. Verscheidene bijdragen aan instellingen in deze gemeente zoals de leesbibliothe ken. zwminrichtingen. badinrichting, ver- plegingsinrichtingen, kleuterscholen, speeltuinen, muziekverenigingen enz. zijn reeds door het fonds verleend, waardoor weer nieuw leven kon worden gebracht in deze instellingen. Het ligt In het voornemen van boven vermeld fonds met de beschikbare mid delen door te blijven gaan soortgelijke en zo mogelijk nog andere nuttige in stellingen werkzaam op cultureel gebied, financieel te steunen. Om dit te kunnen blijven doen is het echter nodig, dat nieuwe geldmiddelen in het fonds worden gestort en daarom is besloten dit jaar weer ccn straatcollecte te houden. Het comité doet dan ook een beroep op U deze collecte, welke alhier zal worden gehouden op Woensdag 20 Juni a.s. te doen slagen. „Bij het kopen van een anjer bedenk dan even. dat het gaat om de herbouw van het culturele leven". Vlipsingen. 14 Juni 1949. Het comité van aanbeveling: Mr. B. Kolff. voorzitter; me vr. J- M. Ahn—Appel; mevr. A. Bikker—v. d. Sande; de he ren: P. J. Gillissen; Ds. J. S. Hartjes: G. Lammers; L. P. v. Oorscho': Pastoor C. A. Ouwendijk: W. Poppe: G. Sis- tngh: A. Staverman; N. Veld- hals; J. L. Verhagen; A. Vey- gen; J. Waverijn. Velen mogen dan van mening zijn dat de strfcd om de rood-wit-b lau we trui in ons vlakke landje moef worden uitgevochten op een vlak parcours, dc N.W.U. is deze mening niet toegedaan, en misschien met ten onrechte. Een wielrenner, die immers tot de topklas.se wil beho ren. moet van alle markten thuis zijnhij moet niet ailccn op dc vlakke wegen zijn mannetje kun nen staan, maar ook een specialist zijn in klimmen en dalen. De prac- tijk heeft bewezen dat wij over veel te weinig van die renners be schikken. Deze Cauberg mag dan, wat hoogte betreft, niet kunnen wedyve- ren met de befaamde Franse „cols hij is er niet minder zwaar om. Renners van internationale klasse als Coppi cn Bartali vonden er vo rig jaar, tijdens de wereldkampi oenschappen. hun Waterloo. De profs en ona.hankelij.ken gaan dit jaar 22 maal tegen de Cauberg op, voor ruim 211 km., de amateurs 16 maal voor ruim 154 km. En men moet werkelijk uit het goede en taaie rennershdut gesneden zhn om dit bij elke ronde terugkerende obstakel ie nemen. SCHULTE VERDEDIGT ZIJN TITEL. Meer dan ooit tevoren mag dit maal een felle strijd worden ver wacht omdat er heel wat kans hebbers zijn voor de rood-wit-blau- we trui. zowel bij de profs en on afhankelijken, als bij .de amateurs. Gerrit Schulte, onze grote all round specialist, verdedigt zijn titel bij de profs en zal het zeker niet §emakkelijk krijgen. De Limburger eijen moet wel tot één van zijn zwaarste concurrenten gerekend worden, gezien de uitstekende vorm, waarin deze renner momenteel ver keerd en zijn bekendheid met het parcours. Hetzelfde kan gezegd worden van Sjef Jansen en Jan Lambrichs, wanneer deze tenminste van de partij kan zijn. Lambrichs heeft nl. reeds vier weken lang niet op de fiets gezeten! Maar ver der zyn er nog Theo Middelkamp, Henk de Hoog. Arie Vooren, Wim de Ruiter, Gerrit Voorting, Wim van Est en de onverslytbare Johny Braspenninx, die de laatste weken overwinning op overwinnning sta pelt, Van der Zande. van Beek, Cor Bakker, Pauwels e.a. kunnen tot de outsiders gerekend worden. Zeeland is met Middelkamp en Pauwels in deze categorie zeer goed vertegenwoordigd. Hetzelfde geldt voor Francken, wanneer deze zal starten. SPANNENDE STRIJD DIJ DE AMATEURS VER WACHT. Wil Plum, die vorig jaar op du bieuze wijze de titel brj de ama teurs in de wacht sleepte, achten wtj niet in staat deze prestatie te prolongeren. Piet Verwijmeren, Frans Vos, Huub Vinken, de Groot, van Roon, La Grauw, Harmans, Faanhof. Wagtmans en Verstrae- ten hebben tot op heden hoge troeven uitgespeeld ln binnen- en buitenlandse ronden of criteria. Of er onder hen echter zijn die het werk op de Cauberg serieus aan kunnen, dienen we nog af te wach ten. In ieder geval lijkt ons de Cau berg, voor de jonge Wout Wagt mans niet geschikt en ij hem niet als één der sschikt en wij tippen M favorieten voor de nationale titel. De strijd is hjer geheel open cn grote ver rassingen zyn niet uitgesloten. Momentcel is nog niet bekend of onze Zeeuwse renner Rien van 't Westeinde zal en mag deelnemen aan deze kampioenschappen. De N.W.U. selecteert immers dit maal de renners Wanneer van 't Westeinde mag starten zal hij een zware vuurproef moeten doorstaan. Van deze renner, die nog over geen routine beschikt cn de Cauberg ln het geheel niet kent. mag slecnts verwacht worden dat hij het einde haalt. Manager van Arsenaal ns' Turijn? Donderdagavond is de ploeg van Arsenal uit Brazilië teruggekeerd. De manager Tom Whittaker verklaar de dat hij zich allereerst bezig zou houden met een aanbieding uit Tu rijn om "de Torino F. C. die haar hele eerste elftal enkele maanden ge leden bij een vliegtuigramp verloor ,te reorganiseren en tevens als ma nager op te treden. Whittaker zei, dat hij nog geen tijd had gehad er ern stig over te denken. Wat betreft de incidenten, die zich tijdens de tourneé door Brazilië heb ben afgespeeld, meende Whittaker dat ze meer goed dan kwaad hadden ge daan aangezien de Brazilianen thans beseffen dat de schuld bij hen lag. Hij zou er eerlang een rapport over indienen bij de F. A. De helft van de .Rosten zal door de Regering gedragen worden. Nader overleg met de regering. Naar aanleiding van de gewisselde schrifturen over het wetsontwerp tot verplichte verzekering van werkne mers tegen geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkloosheid werd op ver zoek van de regering door de com missie nader mondeling en schriftelijk overleg gepleegd met de ministers van sociale zaken en van financiën. Daarbij kwam als eerste punt de aangelegenheid van de lonen en prij zen in verband met de kosten der voorgestelde regeling ter sprake. In de commissie wees men er op. dat bij invoering van de onderhavige wet deze kosten geen verlaging van het reële loon van de werknemers teweeg mogen brengen, terwijl doorbereke ning in de prijzen der producten niet te vermijden zal zijn. De regering verklaarde zich bereid bij de komende algehele herziening van de sociale verzekeringswetten de vereveningsheffing nader onder de loupe te zullen nemen. Daaraan ver bond de minister van sociale zaken echter de opmerking, dat deze her ziening nooit ten koste zal mogen gaan van de sociale voorzieningen, die daaruit voor een groot deel worden betaald. PREMIEBETALING De commissie gaf voorts als haar op vatting te kennen, dat zij een princi piële uitspraak over de wijze, waarop voor de arbeiders de premiebetaling in het kader van de loon- en prijspo litiek zal worden opgevangen, op prijs zou stellen. De minister van sociale zaken had aanvankelijk bedenkingen om ten de ze toezeggingen te doen, maar door de commissie werd er daarna nogmaals op aangedrongen, dat de regering al thans zou verklaren, dat de invoering van dit wetsontwerp geen reële da ling in het levenspeil der verzekerden met zich mee zal brengen. Bepaalde lijk zou men het onjuist achten, wan neer de vermindering van dc loonbe lasting voor de lagere inkomens zou worden gebruikt om de premiebeta ling ingevolge deze v-et op te vangen. De minister van financiën wees er op, dat dit wetsontwerp alleen beoogt de geldelijke gevolgen van de werk loosheid te lenigen en de regering ziet het als haar eerste taak de werkloos heid zoveel mogelijk te voorkomen. Wanneer echter de invoering van dit wetsontwerp door haar financiële con sequenties ten gevolge zou hebben, dat lonen en prijzen zouden stijgen, zou, in internationaal verband gezien, dit wetsontwerp juist werkloosheid kunnen scheppen. Daarbij slaat de re gering uiteraard acht op het feit, dat er sociaal verantwoord minimum le venspeil voor de massa aanwezig moet zijn. VERDELING VAN DE KOSTEN Met betrekking tot de vei'deling der kosten van de premie bij de werk loosheidsverzekering was de grootst mogelijke meerderheid van de com missie van oordeel, dat de ene helft dier kosten gedragen behoort te wor den door de overheid en de andere door werkgevers en Werknemers ge zamenlijk. De minister van sociale zaken wees er op, dat uit sociaal-economische overwegingen is voorgesteld de ar beiders in dc premiebetalingen te betrekken. Reeds nu zitten werkgevers en werknemers in de be sturen van onderscheiden wachtgeld fondsen. Ook zal het medebetalen door de arbeiders bevorderlijk zijn aan de verdere ontwikkeling van de idee der bedrijfsgemeenschap in ons bedrijfsleven. De gedachte van het wetsontwerp is om na 8 weken wacht geld over te stappen naar de werk loosheidsverzekering van 13 weken (waarop weer een sociale bijstands- regeling volgt), terwijl tenslotte bij bijzondere zware werkloosheid een speciale regeling mogelijk is. Ten aanzien van de verdeling der financiële lasten, uit de voorgestelde verzekeringen voortvloeiende, hand. haafde de regering na nader beraad het laatstelijk in de memorie van antwoord uiteengezette standpunt, dat de wacn'geldverzekering voor de helft door de werknemers behoort te worden gedragen. Voor wat de werk- loosbMdsver/ekerlng betreft, ver klaarde zij zich daartegen bij nadere overweging bereid, het door de com. missie verdedigde standpunt, dat de kosten dezer verzekering in alle ge. vallen voor de helft ten laste van het rijk behoren te komen, te aan. vaarden. DE D. U. W. De minister meende voorts aan de wens, dat werknemers, die aanspraak kunnen maken op een uitkering krachtens de wachtgeldverzekering, niet voor arbeid bij de D.U.W. zullen worden aangewezen, in zoverre meen de te moeten voldoen, dat het hei be stuur van elke bedrijfsvereniging zal vrijstaan, de bedoelde arbeid als niet passend voor deze werknemers aan te merken, zodat zij, indien zij deze ar beid niet aanvaarden, niettemin hun aanspraak op wachtgeld behouden. Echter zal D.U.W.-arbeid naar het oordeel der regering wel als passend moeten worden beschouwd voor hen, die recht op uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering kunnen doen gelden. FEUILLETON 28 Janice kreeg hierdoor het gevoel, dat Albie zich net als haar moeder, zorgen maakte over haar. Goddank had haar vader het te druk met zijn werk om ongerust te zijn over een van zijn kinderen als zijn vrouw er niet speciaal de aandacht ep vestigde. Je zou denken, dacht ze opstandig, dat ik nog beneden de twintig was. Langzamerhand ben ik toch oud ge noeg om mijn eigen zorgen te ver werken, zonder dat de hele familie zich daarmee bemoeit. Juffrouw Willows vroeg op een goede dag zonder enige aanleiding, waarom Janice niet eens wat vacantie nam. „Waarom in vredesnaam?" had Ja- nicè nodeloos scherp geantwoord. Juf frouw Willows schudde het hoofd en perste haar lippen op elkaar. „Waarom niet?" was het antwoord. „Je nam deze zomer maar één week. Ik heb altijd gedacht dat het leuk zou zijn om 's winters ook eens met va cantie te gaan. Je hebt dan Florida of Californië of die plaats in Georgië. Sea Island". ..De hemel beware me!" onderbrak Janice haar en forceerde een lachje „Ik heb er helemaal geen behoefte aan om naar één van die plaatsen toe te gaan. Ik heb helemaal geen be door ADELAIDE HUMPHRIES hoefte aan vacantie". Stak er meer achter het voorstel van juffrouw Wil lows dan men op het eerste gezicht zou denken? Of werd Janice wat overgevoelig? „Ik zei het alleen maar", zei juf frouw Willows. Ze klemde haar lip pen nog vaster op elkaar alsof ze niet van plan was zich nog iets te laten ontvallen, nu ze was afgesnauwd voor iets, dat vriendelijk was bedoeld. „In orde, hoor", gaf Janice wat zach ter ten antwoord. Ze was niet opzet telijk zo kortaf geweest. Misschien zou een vacantie haar inderdaad wel goed doen, maar Janice kon die nu niet nemen. Het zou nog niet zo ernstig zijn ge weest, als Betty-Jane Coxe Janice later op de dag geen asperientje had aangeboden. Dat scheen onschuldig genoeg, maar was in Janice's ogen ook al volkomen overbodig. „Welneen, dank je wel", zei Janice, terwijl ze Betty-Jane verbaasd aan keek. De beide meisjes stonden sa men voor de spiegel in de wachtka mer en legden de laatste hand aan hun uiterlijk, alvorens het gebouw te verlaten. Janice treuzelde op verzoek van Eric, die hoopte zich aan een af spraak te kunnen onttrekken, om daardoor althans een gedeelte van de avond samen te kunnen doorbrengen. „Ik heb heus geen aspirine nodig", voegde ze er aan toe. Betty-Jane's knappe gezichtje kleur de en ze zei haastig: „Ik wilde er juist zelf een nemen, ik geloof dat 'ik verkouden ga worden en ik dacht dat jij er misschien ook eentje wilde heb ben. Ze helpen ook als je hoofdpijn hebt. Wil je er werkelijk geen?" Ze bood haar het kleine doosje aan dat ze uit haar tas had genomen. Ze had er zelf geen genomen, en ze scheen dat ook niet van plan. Janice merkte, dat haar stem, net als straks tegen juffrouw Willows, scherper was dan ze bedoelde. „Ik zei toch neen? Ik heb helemaal geen hoofdpijn", voegde ze er geprikkeld aan toe. „Ik ben blij, dat je geen hoofdpijn hebt", antwoordde het andere meisje. ..Ik ben ook blij, dat je niet verkou den gaat worden, Janice. Nou, dan neem ik maar afscheid haar aardig gezichtje bloosde nog steeds. „Ik moet opschieten. Ik ga vanavond met mijn vriend uit en hij wordt razend als ik hem laat wachten". „Hij is zeker dol op je?" Het zou fijn zijn, dacht Janice, om 'n afspraak te hebben met iemand met wie je daartoe het recht had. Het zou leuk zijn, om dat aan iemand anders te kunnen vertellen op diezelfde trotse, verhoogde toon van Betty-Jane. „Dat is hü ook". Betty-Jane lachte, „Hij is stapelgek op me, geloof ik. Hij dringt er maar steeds op aan dat we zullen trouwen. Maar ik zeg tegen hem, dat we ons verstand moeten ge bruiken. Ik zeg tegen hem, dat we eerst geld op de Bank moeten heb ben. En ik wil ook eerst minstens een Eerste verkiezingsronde. De verkiezingsuitslagen van Woensdag, de eerste „grote" dag in de stembusstrijd van 1949, hebben vele Nederlandse bla den reeds aanleiding gegeven lot het schrijven van commentaar en daarbij voerde de vreugde over de nederlaag der communisten steeds de boventoon. Be halve in ..De Waarheid" natuurlijk, die de tussentijdse verkiezingen zelf ziet als een onderdeel van het offensief op de communistische party en dan o.m. schrijft: „Het terugslaan van de communistische invloed was het voornaamste doel van alle 3ndere partijen. Niat de grote ir.- dustrie-centra in West-Nederland waven voor voortijdige verkiezingen uitverko ren. maar een 80-tal grotere en kleinere gemeenten in het Noorden, Oosten cn Zuiden van ons Jand. De reactie had gemeend een aantal zwakke schakels ontdekt te hebben, die. eruit gebroken, als breekijzer te gebrui ken waren in de dagen, welke ons nog scheiden van 22 Juni. de dag, waarop :n de toonaangevende en doorslaggevende steden cn streken gestemd moet werden. De reactie heeft zich vergist en deerlijk ook en zij zoekt zich thans te troosten met zelfbedrog". EB EN VLOED. Onder de kop „Bemoedigend" schreef „Het Vrije Volk": „De eerste grote dag van de raads verkiezingen is achter de rug en wij zijn over het resultaat waarUjk niet onte vreden. Natuurlijk viel er niet te reke nen op een grote overwinning. Wij zijn veeleer geneigd te geloven, dat er hier en daar vrees voor ernstig verlies leefde. Er is immers een onmiskenbare trek naar rechts te bespeuren, ook in ons land. JDat is liet gewone verschijnsel, dat zich ais reactie op een onstuimige progressivi teit na iedere grote catastrofe vertoont. We maken dat nu ook weer mee. Op de vloed is dc eb gevolgd. De winst, die in verscheidene gemeenten aan de conservatieve partijen is toegevallen, is wel is waar niet bijzonder groot, maar zij is toch een aanwijzing voor een lang zame terugval van de middengroepen naar de partijen, waarbij zij zich het best schijnen thuis te voelen, al hebben zij er niets dan narigheid van te ver wachten". GEZOND VERSCHIJNSEL. De N.R.Ct. schrijft o.m.: „De uitslag van de raadsverkiezingen in de eerste grote gemeenten, die Woens dag aan bod zijn geweest, bergt weinig verrassingen in zich. Bij de Kamerver kiezingen van verleden jaar was geble ken. dat vele kiezers zich reeds van de communisten hadden afgewend en deze tendens is door deze raadsverkiezingen bevestigd, Daarmede heeft indirect de maatregel om de communistische wet houders tot aftreden te nopen de sanc tie van de kiezers achteraf verkregen. Toch blijft een percentage van meer dan 7 voor de C.P.N. in deze gemeenten een verschijnsel, dat waakzaamheid op het binnenlands-politieke erf blijft vereisen. Deze eerste uitslagen bevestigen de al gemene tendens der laatste Kamerverkie zingen een verschuiving van uiterst links naar het midden. We achten dit een ge zond verschijnsel." TERUG NAAR VOOR 1940? „Het Binnenhof" (Kath.) geeft de vol gende interessante beschouwing: „Het is echter nog van zeer groot be lang voor de toekomst van ons politieke leven, in hoeverre de afbrokkeling van de communistische partij, vooral in de grote steden van ons land. zich zal door zetten, terwijl ook van grote betekenis zou kunnen blijken te zijn. in hoeverre de protestantse partijen, na de grote voordelen van een politiek samen gaan te hebben ervaren, bereid zijn zich te verenigen en daardoor te groeien tot een derde grote partij. Zou oen dergelijke ontwikkeling zich doorzetten, dan be tekent dit ongetwijfeld een terugkeren naar dc politieke sinndpunten van voor de oorlog, waarbij men meer dé nadruk legde op de wereldbeschouwelijke en dus principiële grondslagen dan op de con crete programma's voor de practische politiek". MIDDENSTAND EN VRIJHEID. „Het Parool" wijdt speciale aandacht aan de rol. welke de middenstand bij de ze verkiezingen speelt: „Het verlies dat de P.v.d.A. aan de ene zijde leed maakt de winst uit van de V.V.D. Naar onze overtuiging zal die winst tijdelijk blijken te zijn. Zij werd behaald op hel paard van de „ambte narij", van de „ordening" van het „terug naar de vrijheid". De V.V.D, profiteert van de altijd slechts relatief gebleven intensiteit van de politieke belangstelling van de middenstand die gemakkelijk aan het schrikken te. maken is met de. in het P.v.d.A.-program in het geheel niet voor komende. nachtmerrie van de vernieti- ging van het vrije initiatief ten bate van een allesverzorgende staat met een paar ïmllioen ambtenaren. Het zal nog wel even du-en. "eer in middenstandskr neen het inzicht doorbreekt, dat de „Vrijheid" van de V.V.D. in feite niet meer denk baar is in een samenleving, waarin de Regeringen van alle landen voortdurend moeten optreden als onderhandelaars en regelaars." wil die samenleving niet in chaos verkeren. Het zal nog wel even duren, eer dc middenstand moge hét geen wijs worden door schade zijn begrijpt, dat een ongeordende samenle ving gauw gaat schommelen op allerlei wind van conjunctuur, verarmend en in hun bestaan onzeker makend juist die brede grocoen der bevolking, van wel ker stabiele* koopkracht de middenstand het hebben moet. En het zal nog wel even duren, eer de middenstand scherp ziet, dat in die geordende maat schappij ruim plaats blijft en blijven moet voor de zelfstandige kleine onder nemer. die zijn maatschappelijke onver vangbaarheid ontleent aan zijn door-en door kennen van zijn clientèle en aan de service" die hij hun. ook daardoor, ge ven kan. En zolang dat alles niet tot in de hoofden en harten van de midden stand is doorgedrongen, zolang zal het „Vrijheids"-paardje ererondjes kunnen draven". jaar werken, „Dat is verstandig, vind ik", oor deelde Janice. Waarom maakte deze confidentie van Betty-Jane haar nu weer zo veel ongelukkiger? Was ze jaloers? Of wist ze dat het niet lan ger verstandig was om nog langer met Eric door te gaan? „Dat zeg ik ook tegen Bill". Betty- Jane bekeek haar lippenstift nog eens, glimlachte tegen haar spiegel beeld en sloot haar tasje met een klik. „Maar dezer dagen heb ik me een beetje laten vei*murven", bekende ze. „Ik heb hem gezegd, dat we mis schien in Juni de fatale stap zouden kunnen wagen, als hij het tenminste goed vindt, dat ik nog wat doorga met mijn werk, en hij zelf genoeg kan oversparen. Ik vind Juni een heer lijke maand om te trouwen, jij niet?" „Ja, heerlijk", gaf Janice toe. Maar het viel haar moeilijk de haar eigen warme klank in haar stem. te leggen. Ze was jaloers op Betty-Jane. Een bruiloft in Juni of wanneer dan ook, mits met Eric! Met Eric, die al met een ander was getrouwd. Janice zei, dat niet dikwijls, zelfs niet tegen zich zelf. Het was iets dat ze niet graag on der woorden bracht. Maar ze wist dat ze het nu moest zeggen en.... moest blijven v--- -n. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4