Kleuren-televisie bij operaties Belangrijke stap voorwaarts voor de medische scholing DE LUCHTDOEL-OPLEIDING VOOR ONS NIEUWE LEGER OVER HET TUCHTRECHT IN DE GEREF. KERKEN SOLDATEN EN GRASSPRIETJES HET LANDB0UWPR0EFBEDRIJF OP SCHOUWEN ZATERDAG 18 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 leden week heeft aah alle verwachtin gen beantwoord. Ieder detail van de operatie kwam levensgroot en natuur getrouw het bloed bloedrood op het scherm; iedere behandeling van de chirurg werd, in enkele seconden, duidelijker voor de studenten, dan zij het ooit uit handboeken-met-platen hadden kunnen bevatten. En terwijl de operatie voortging, verklaarde de chirurg, al werkende, het hoe en waarom van zijn vak en van de in strumenten die hij gebruikte. IDEALE OPLOSSING Een van de voornaamste handicaps (Van onze correspondent) NEW YORK, Juni Volgens Amerikaanse deskundigen werd dc groot ste mijlpaal op het pad der medische opleiding na die van het jaar 400 voor onze jaartelling, toen Hippocrates de eerste medische school oprichtte op 31 Mei van dit jaar geplaatst toen het kleurentelevisie-apparaat voor het eerst zijn intrede deed in de operatie-zaal. Het was even na twee uur, toen in een van de operatie-zalen van de Me dische school van de Universiteit van Philadelphia een patiënte op een brancard werd binnengerold en op de operatie-tafel werd neergelegd. Dok toren en verpleegsters stonden klaar, zoals zij dat ettelijke malen per dag doen, iedere dag van het jaar. De enige uitzonderingen op alle gebruike lijke -routine-werkzaamheden waren de televisie-camera, die boven de ope ratafel was opgesteld, en de microfoon in het masker van de dokter. Twee verdiepingen lager in het zelf de gebouw zaten 200 studenten voor een groot televisie-Scherm. Toen het toestel werd aangeknipt zagen zij eerst prisma's en regenbogen van kleuren. Daarna werd het beeld vast en scherp, en -voor ieder was het als of hij zelf aan de operatie deelnam. Het was een mijlpaal in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats gold het hier de eerste openbare demonstratie van kleurentelevisie. Voor de medi sche wereld was dit van speciaal be lang; maar het feit, dat in de snelle ontwikkeling van zwijgende film, ge luidsfilm. kleurenfilm, radio, zwart- wit-televisie de kleurentelevisie thans haar opwachting heeft gemaakt, is op zichzelf zeker het vermelden waard. Dat de medische wereld in hoge mate geïnteresseerd is, vloeit voort uit het feit. dat de zwart-wit-televisie voor medische doeleinden onbruikbaar is. Zwart-wit-televisie heeft nl. de eigen schap in tegenstelling tot zwart wit photographic verschillende kleuren volkomen te verwaarlozen. Op een foto wordt een rode jurk een schakering van zwart; maar de zwart- wit-televisie heeft .tot dusver hard nekkig geweigerd om zelfs maar de bloedneus van een bokser te registre ren. Al gutst het 'met straaltjes, op 't televisie-scherm ziet men er niets van. Men zal derhalve begrijpen hoezeer kleurentelevisie, uit opvoedkundig oogpunt, de medici belang heeft inge boezemd. En de demonstratie van ver bij het doceren der medische weten schap is. altijd geweest 't amphithea- ter-achtige model operatiezaal, waar men moest trachten een maximum aantal studenten onder te brengen, zodat zij dc operatics kunnen volgen. Maar geen hunner is ooit binnen de twee a drie meter afstand van de pa tiënt. en dat is juist vanwaar men de operatie het best zou kunnen volgen. Bij deze operatic was de camera op iets meer dan 1 meter afstand van de patiënt. Kleurentelevisie is de ideale oplossing voor het probleem. Niet al leen voor operaties, maar ook voor alle laboratoriumwerk, waarvan de theorie nu gedoceerd kan worden van de plaats waar de practijk plaats vindt. Naar het oordeel van deskundigen van het Amerikaans Medisch Genoot schap heeft deze eerste proef bewezen, dat dc kleurentelevisie niet alleen 'n onmisbaar hulpmiddel zal blijken in de medische studie maar er ongetwij feld toe zal bijdragen dc medische op leiding van studenten aanzienlijk te versnellen cn te verbeteren. Hetgeen dc mensheid slechts ten goede kan komen. (Nadruk verboden) Engelse instructeurs bij Deventer in actie Bij de oude verweerde stadsmuren^ van Deventer, die met hun verbrok kelde schietgaten en ouderwetse uitkijktorens spreken van krijgsmans- kunst uit lang vervlogen tijd, staat de moderne Westenbergkazerne, waar momenteel Nederlandse officieren en onderofficieren opgeleid worden in het hanteren van dc modernste luchtdoelartillerie. Your liet eerst hebben Amerikaanse .student n een operatic in alle on derdelen kunnen volgen door middel van kleurentelevisie. De chirurg, die men op de foto met zyn assistenten bezig ziet, gaf tegelijkertijd 'n verklaring van al ziju handelingen. Vlak hoven de patiënt is het tele, visie-opname-apparaat opgesteld. STEMMEN UIT DE KERKEN Kwestie voor de Generale Synode Deze zoiuer zal in Den Haag do Generale Synode van de Gereformecruc Kerken bijeen komen. Een van de zaken die behandeld moeten worden is die van „net tuchtrecht der meerdere vergaderingen." Ileeft 'n Classi. cale Vergadering; heeft 'n particuliere (Provinciale) Synode, heeft de Ge- nerale Synode het recht in te grijpen, ook tegen de uil van 'n kerkeraad in een plaatselijke gemeente? Dit is geen nieuwe kwestie. Op de Synode van Embden in 1571 is deze vraag ook reeds ter sprake gekomen. Bestaat een kerk uit gemeenten die los naast elkaar staan en ieder him eigen gang kunnen gaan, of is iedere gemeente gebonden m het geheel der Kerk? Een zekere band wenste men, doch moet deze meer zijn dan een admini stratieve? Moet iedere gemeente zich vrijwillig voegen, of kan door de ..meerdere vergaderingen" in een plaatselijke gemeente worden ingegre pen? In de tijd van de Doleantie kwam deze vraag wederom zeer dringend naar voren. Door Kuyper is toen ook nadruk gelegd op de plaatselijke ge meente. Óm op de zelfstandigheid van deze nadruk te leggen, is men van haar weer gaan spreken als Kerk. De naam van het geheel werd toen ook meervoud: „De Gereformeerde Kerken." PLAATSELIJK KARAKTER De verhouding van de plaatselijke Kerk lot het geheel, zal op de a.s. Synode wederom ter sprake komen, speciaal met betrekking tot de tucht- Kan een „meerdere vergadering" ambtsdragers schorsen en afzetten? Het gaat hier met over predikanten. De Kerk in haar geheel beslist wie er wordt toegelaten tot de Evangelie bediening en in de „meerdere verga deringen" valt ook de beslissing over hun schorsing en afzetting. De kwestie die aan de orde komt is, of ook ouderlingen en diakenen, wier ambt een meer plaatselijk karakter draagt, vallen onder dit zelfde tucht recht. Is 'n „meerdere vergadering" bevoegd zelfs een gehele kerkeraad te schorsen en af te zetten Ook deze vraag Is niet nieuw, ze is telkens weer te voorschijn gekomen bij de splitsingen en scheidingen die der Ger. Kerken in de laatste vijf en twintig jaren hebben gekend. Twee meningen staan* hier tegen over elkaar. ZELSTANDIGHEID De ene groep legt alle nadruk op de zelfstandigheid van de plaatselijke •kerk, zij kiest haar eigen ouderlingen en diakenen. Zij vraagt geen goed keuring van een Classicale Vergade ring. De namen der gekozenen worden aan de gemeente voorgelegd en wan neer uit haar geen bezwaren voort komen, worden zij in hun ambt be vestigd. Wanneer er nu geen goedkeuring behoeft te worden gevraagd voor de bevestiging van ouderlingen en dia kenen zo zegt men dan hebben ook de meerdere vergaderingen niets tee maken met de tucht over ouder lingen en diakenen. Men vreest dat de vrijheid en zelfstandigheid van de plaatselijke Kerk in het gedrang zal komen. Fijne neuzen rieken hier reeds hiërarchie. Men ziet het bis schoppelijke spook opkomen. Er zijn woorden gevallen als „Synodale m achfs-usurpatie". HET GEHEEL De andere groep daarentegen legt de nadruk op hei geheel der Kerk. Zij ziet de mogelijkheid dat de Ker ken uiteen zullen vallen wanneer een meerdere vergadering geen tucht recht zou hebben over een plaatselijke kerkeraad. Een kerkverband is nood zakelijk. Een meerdere vergadering- kan maar niet steeds lijdelijk blijven toezien wanneer zij bemerkt dat het in de gemeente niet goed gaat. Moet er maar altijd worden gewacht, dat de kerkeraad van een plaatselijke kerk zelf in een bepaalde zaak een meerdere vergadering betrekt? Moet zij niet het recht hebben, terwille van" de eenheid der Kerk, ambtsdragers te schorsen en af le zetten? Beide groepen zoeken voor hun standpunt steun In de Kerkorde van Dordrecht en men komt aandragen met een menigte van argumenten uit de geschiedenis van het Gerefor meerde Kerkrecht. TEDERE ZAAK. In iedere Protestantse Kerk zal het tuchtrecht een speciale zaak zijn en blijven. Met de letter van een kerk orde van ruim 300 jaar geleden, is dit dubbel moeilijk. Iedere kerkorde draagt nu eenmaal het kenmerk van dc tijd waarin zij is ontstaan. Men zou tegenwoordig in een ker keraad vreemd opzien wanneer de gemeenteraad één of twee leden zond naar de vergadering van de kerke raad, „om aan te hoorenen mede van de voorvallende zaken te deliberee- ren", ook a.1 zijn deze dan leden van de gemeente. Toch staat dit in de Kerkorde van Dordrecht- Met een beroep op de Kerkorde en argumenten uit de geschiedenis van het kerkrecht zal oen kwestie als die van het tuchtrecht der meerdere vergaderingen, moeilijk op te lossen zijn. Argument staat dan tegenover argument. ZOEKEN Prof. Kraemer werd niet moede er altijd weer op te wijzen dat een kerk die leeft, altijd weer een weg zal moe ten zoeken. <lic wel niet los staat van het verleden, maar toch niet zo maar, zonder meer, door het verleden kan worden bepaald. De vraag naar de kerkorde en naar de uitleg van de kerkorde in het verleden komt pas in de tweede plaats. Prof. Ridderbos wijst ook in deze richting wanneer hij schrijft dat, wan neer het een structuur van een kerk betreft, wij altijd weer moeten uitgaan van wat hij noemt de nieuw-testa- mentische kergedachte. Maar zrjn bezonnen .woord zal het laatste wel niet zjjn wat er in deze gesproken wordt.» Het kerkverband van meerdere ge- meenton komt stellig en zeker voor in het Nieuwe Testament en daarmee is gegeven een toezicht cn opzicht van do gemeenten op elkaar. Ook hier geldt het schriftuurlijke beeld van de vele leden die te samen één lichaam vormen. Het ene lid heeft met het andere te maken en hieronder valt ook deze kwestie over het tuchtrecht. H. Met een groep vertegenwoordigers van de Nederlandse pers waren wij dezer dagen de gast van overste M. C. Kok, die commandant is van deze moderne schietschool. De indruk, welke wij mee naar huis namen is deze: reeds het bezit van zulke hy per-moderne wapenen zal door de preventieve werking groot nut heb ben voor ieder volk. ENGELSE COMPAGNIE. Overste Kok Heeft op het ogenblik 141 Engelse logé's, namelijk zeven officieren, 14 onderofficieren en 120 manschappen, die tezamen het perso neel vormen van een Engelse lucht- afweerbatterij, welke bij Deventer staat opgesteld. Deze Engelsen leiden onze Nederlandse militairen op tot luchtdoelartilleristen en straks zal die groep opgeleide Nederlanders zelf als instructeur voor de Nederlandse luchtdoel dienst moeten doen. Zoals men weet .krijgt ook Zee. land in de toekomst de nodige luchtdoelartillerie en zal het dus indirect profiteren van de schiet, school te Deventer. De luchtdoel heeft op het ogenblik door de toepassing van de radar en van de nieuwste electronischc vindin- GENERAAL KRULS SPRAK OVER DE TAAK VAN LEGER EN VLOOT. Ook Nederlanders kunnen goede soldaten zijn. Voor het departement Oost-Brabant van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel sprak te Eindhoven generaal mr. H. J. Kruis over „de militaire aspecten voortvloeiende uit het West- Europese pact". Hij stelde daarbij de vraag wat Nederland moet gaan doen in verband met de West Europese verdediging, m.a.w. welke verplich tingen hebben wij ons opgelegd door deelneming aan het wést-Europese pact? Wij hebben nodig: aldus spreker, een kledn. modem mobiel veldleger, dat in staat is in internationaal ver band te werken, dat niet in stellin gen of linies ligt, maar overal kan optreden, waar dit nodig is. Verder luchtstrijdkrachten, die tactisch een geheel vormen met het veldleger. Een sterke luchtverdediging, ook voor ?t achterland en waarschuwings radarsystemen. De marine zal haar taak hebben langs de kust en de toegangswegen tot de zeehavens en overal ter wereld waar maritieme belangen te beveiligen zijn, ook om de koopvaardijvloot mede te be schermen. Tenslotte moeten wy be schikken over middelen voor de ter ritoriale verdediging, waarbij men in de eerste plaats moet denken aan de inwendige veiligheid bij bedrei ging van oorlog of bij oorlog. Voor deze betrekkelijk eenvoudige gedachten is de Nationale Reserve zeer belangrijk. Het is treurig en beschamend, dat het Nederlandse volk als geheel niet het belang van de Nationale Reserve heeft ingezien, aldus spreker. De tekenen zijn geluk kig de laatste tijd beter. Kunnen wij de op ons genomen verplichtingen aan? Uit personeels- oogpunt zeker: Indonesië heeft ten overvloede bewezen, dat Nederlanders goede soldaten zijn. De band tussen krijgsmacht en volk moet zo hecht mogelyk zijn. Men moet het leger zien als een deel van het volk, dat wapens draagt, dan komen wij mis schien nog wel eens zo ver, dat wij Inzien, dat een straffe training van soldaten minstens zo belangrijk is ais het bewaken van bijzondere gras sprieten en vogels, zodat het leger zijn oefenterrein lean krjjgen. Dit leger van materiaal voorzien kunnen wij uit eigen krachten echter zeker niet; wij hebben daarvoor de steun van anderen nodig. Maar dit betekent echter niet, dat wij niets zelf moeten doen. Wy kunnen zeker een deel der uitrustingen zelf produ ceren. Meer dan 500 vertegenwoordigers uit Nederland, Luxemburg. Frankrijk, Enge land. Denemarken en Finland nemen deel aan het eerste internationale con gres voor haventechniek, dat onder aus piciën van de Vlaamse ingenieursvereni- ging te Antwerpen wordt gehouden. De Emmabloem-collecte heeft in de gemeenten Renesse, Noordwelle en Serooskerke (Sch.) f 138.17 opgebracht. Te Schalkhaar bü Deventer is (hans een Engelse compagnie luchtduelartillerie gelegerd. Daar worden nu officieren en onderofficieren van het Nederlandse leger opgeleid om straks zelf als Instructeurs voor dit nieuwe wapen by het Nederlandse leger op te treden. gen een hoge graad van technische ontwikkeling bereikt. HET PACT. Dat thans Engelse artilleristen dit „vak" aan Nederlandse militairen on derwijzen is mogelijk geworden door het Atlantisch Pact. Dit verdrag voorziet in de onderlinge uitwisseling van militaire kennis. Buiten het Atlantisch Pact zou Ne derland voorhands ook weinig kans gehad hebben op het verkrijgen van b.v. radarafweergeschut. aangezien de aanschaffing hiervan buitenge woon kostbaar is. Dit geschut is zeer doelmatig! De werking er van is nl. gebaseerd op de steeds voortschrij dende electroncntechniek welke het mogelijk maakt ieder zich in het luchtruim of op dc grond bewegend doel, met wiskundige zekerheid cn vrijwel zonder dat de mens er veel aan toe behoeft te doen, te vernieti gen. Altijd behoudens uitzonderingen. Een methode om deze uitzonderingen te vinden, is echter het geheim van de smid, het geheim in dit geval van een bepaalde wijze de radar te benut ten. De vijand mag weten, dat een ra darkanon 18 tot 60 schoten per mi- nuut afvuurt, uit honderden kleine De Stichting „De Scheldemonden Er is thans een definitieve bestemming gevonden voor de gelden, die de stichting Herstel Zeeland heeft geschonken voor de oprichting van een proefboerderü in Noord Zeeland. Men heeft namelijk te Bruinisse een boerderij aangkoeht. In afwachting van die aankoop heeft de proefboer- derijcommissie echter niet stil gezeten. Vorig jaar werd op Tholen een serie proefvelden aangelegd, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd en dit jaar heeft men een serie proefvelden bij Noordgouwe in exploitatie. Het perceel bij Noordgouwe is ongeveer 5 H.A. gToot en het bestaat uit zavelgrond. Wü hebben aan dit bedrijf dat „De Scheldemonden" beet. een bezoek gebracht. De Zeeuwse en inzonderheid dc Noord zeeuwse landbouwers mogen zich gelukkig prijzen, dat onder deskundi ge leiding van de heer Murre en zijn bedrijfschef de heer Vroegop, ecu reeks belangwekkende proeven zijn aangezet, waaruit waardevolle gege vens voor toekomstige adviezen wor den verkregen. Immers de landbouwer moet wel, wil hij een lonend bedrijf blijven behouden, steeds intensiever boeren. Een bezoek aan het „proefbedrijf de Scheldemonden" is dus alleszins aan te bevelen. EEN RONDGANG Rondgaande over het bedrijf zijn bijzonder opvallend de proeven van erwtenrassen, welke een gunstig voor jaar hebben gehad, cn thans met de donkere, koele dagen in de bloeitijd hoge verwachtingen bij de teler wek ken. Maar ook voor de ontwikkeling van de haver en gerstrassen was het voorjaar gunstig en als we ons niet bedriegen, zullen deze hier ook een goede oogst opleveren, waarbij echter in de rassen frappante verschillen zijn te zien. De zaaitijdenproef van Papa vers of zoals de landbouwer het noemt van blauwmaanzaad geeft enorme verschillen in de stand dezer gewassen, waarbij nu wel reeds kan worden geraden, welke zaaitijden tot de meest economische teelt leiden, al geven we gaarne toe, dat het weer elk jaar een ander beeld geeft wat mede invloed heeft op de geteelde gewas sen. VLAS Vlas, dat thans in zijn bloemen pracht is, geeft door de hier gekozen zaaitijd en de zaadhoe veelheid proeven als we ops niet vergissen, wel enige hoopvolle perspectieven voor onze vlastelende landbouwers. Op de proef velden van olievlassen zagen we de resultaten van geïmporteerd zaad uit Zweden, en enige rassen uit Ameri ka en Denemarken, waarvan de laat ste, zo dit vlas voor ons land of streek toekomst mocht hebben, het zeker zal winnen. Met het tarwe- proefveld was men niet zo gelukkig als met de andere strovruchten, hoe wel wij toch menen, dat het ras „Ko- ga" een goede beurt maakt onder zijn soortgenoten. De suikerbieten welke beproefd worden in verschillende ras sen en wel op kwantum en gehalte geven verschillen te zien. waarbij eni ge rassen sterk op de voorgrond tre den, maar het echter gevaarlijk zou zijn, thans reeds tot een conclusie te komen. AARDATPELEN De rassenproeven van aardappelen eisen zeker een bijzondere vermelding Het betreft hier vroege, middel-vroege en late rassen en dan van pootgoed, dat op onderscheidene wijzen is be waard, om te kunnen concluderen of zelfs de bcwaarwijzc nog invloed heeft en dit in dc nateelt en opbrengst tot uitdrukking zal komen. Het is spannend zulk een proefveld tc be zien en de spanning zal naarmate het seizoen verloopt ook bij de landbou wers toenemen. Van mais worden 3 normaalrassen en 2 hybriden beproefd en ook wordt deze vrucht uitgespeeld tegen rogge, wat dan speciaal is bedoeld voor dc boeren op de lichtere gronden. Een geheel andere proef is de onkruid- bestrijding met chemische producten bij granen, vlas en uien. Van de uien- soorten worden diverse rassen onder zocht en wel de verschillende selecties voor opbrengst, kwaliteit en houd baarheid, terwijl de rijenafstand be studeerd is. Mocht het vroeger ge beuren, dat een perceel uien zodanig met onkruid was bezet, dat men ten einde raad de ploegschaar erin zette; dit is nu niet meer nodig, want de chemische besproeiing, mits oordeel kundig uitgevoerd, brengt reddingen het gewas is te behouden. WISSELVRUCHTEN In deze tijd nu de productiecijfers worden opgevoerd, blijkt dat er ver scheidene vruchten zijn, die niet meer geheel aan de gestelde verwachtingen voldoen, waarom men dan ook heeft uitgezien naar een wisselvrucht, die dit euvel op zou kunnen heffen. Ook op dit terrein worden proeven geno men en wel met zaadteelt van tuin- bouwgewassen. Van spinazie zaaide men niet minder dan 13 rassen uit en moge nu elk hout geen timmer hout zijn, hier zal blijken, dat ook de teelt van deze zaden ver uit elkander liggende opbrengsten geeft, wat nu reeds te zien is. Interessant zijn de proeven met ramenas en kervel met „gejarowi- seerd" zaad. Deze geheel nieuwe land- bouwvruchten zullen ongetwijfeld ie ders nieuwsgierigheid opwekken! Wij kunnen alle landbouwers, tuinders en landarbeiders aanraden een bezoek aan dit bedrijf te brengen. Zy zullen en met warme dank vervuld worden voor het werk dat hier door de voor lichtingsdienst van de landbouw wordt verricht. onderdeeltjes bestaat cn op 16 k.m. afstand met gewisse trefzekerheid kan raken, doch wat hij niet mag we ten, is b.v. de golflengte, gebruikt voor iedere radarbuis. die gemonteerd is op iedere granaat welke het lucht ruim kiest. Zo'n radarbuis is voorzien van een klein ontvang- en zendtoe- stel en doet de granaat ontploffen op de juiste plaats en de juiste tijd. GOED ONDERRICHT. Wij volstaan met deze enkele bij zonderheden. De commandant van de Engelse instructiecompagnie heeft ons de verzekering gegeven, dat de Nederlandse militairen zover opge leid zullen worden, dat ze zelf als leermeesters kunnen optreden. Dat is voorlopig het voornaamste. Heeft Ne derland straks de beschikking over'n behoorlijk aantal moderne luchtaf- weerbatterijen. dan is het personeel daarvoor snel beschikbaar en dan kunnen ook deze batterijen door haar preventieve werking een bijdrage le veren tot het behoud van de wereld vrede! Het Wereldgebeuren. Laszlo Rajk In Hongarije is een der vooraan staande communistische leiders Laszlo Rajk, tot voor kort minister in de volksdcmocratische regering, in on genade gevallen. Hij is plotseling ge dégradeerd, of zo men wil bevorderd tot „spion" en „agent van hel impe rialisme". Natuurlijk is dit klinkklare nonsens. Rajk verdient uiteraard geen letter sympathie, want hijzelf kende nooit geen mededogen met zijn tegen standers. Het trieste einde van zijn communistische carrière heeft echter een andere oorzaak dan „verraad". Hel bewogen leven van Rajk is een copie van dat van zovele andere com munistische leiders, die thans dank zij de Sowjet-Unic in Oost-Europa zich een machtspositie hebben ver worven. Als eenvoudige sehoenma- korszoon uit Siegcnburgen werd hij gegrepen door de communistische leer en al spoedig groeide uit hem het type van de beroepsrevolutionnair. wiens dagen gevuld werden met strijd tegen politieke tegenstanders. Rajk had een scherp verstand en slaagde er in zich te laten inschrij- ven als student. Op de universiteit agiteerde hij om de communistische jeugd van Hongarije in illegale groe pen te organiseren. Meermalen werd hy gearresteerd. Hij sloot zich aan bij Bela Kun en moest zich na de omverwerping van diens kortstondig communistisch bewind geruime tijd schuil houden. Zijn scholing in bur geroorlog kreeg iiij niet in Moskou, maar in Spanje, waar hij zich samen met zijn vrouw; aansloot bij de in. temationale brigade. Na omzwervin gen in Europa kwam Rajk toch weer in Hongarije terecht cn wel nog voor dit land zich bij Hitler aansloot cn aan de verkeerde zijde in dc oorlog werd betrokken. Raik organiseerde de ondergrondse strijd van de com munistische partij tegen de Nazi's, hoewel hij als ..partisanenleider" niet op de voorgrond trad. In 1945 verenig de hij zich met de comm. in balling schap. die onder aanvoering v. Rakosi vanuit Aioskou naar Hongarije terug keerden. Rajk kreeg in de nieuwe regering het min. van binnenlandse zaken onder zich en in die functie was de verruwde revolutionnair met licht ontvlambare temperament geen succes. Door een aantal rigoreu- ze maatregelen wist hij in minder dan geen tijd de boeren tegen zich in hét harnas te jagen en door extreem na tionalisme verwierf hy zich tegenstan- Julia, werd leidster van de rode vrou- ders in eigen gelederen. Zijn vrouw wenbeweging. Het echtpaar Rajk was er als het ware toe voorbestemd een centrum van „Titoisme" te worden, onder welk nieuw „isme" het nationale verzet binnen de volksdemocratische gelede ren tegen dc straffe leiband Van Mos kou tegenwoordig wordt aangeduid. Rajk. dc communist die zich in Hon garije zelf naar boven had gewerkt, kwam in conflict met de in Moskou opgeleide rivaal Rakosi. de man van de Kominform. Verleden jaar werd hij naai- het ministerie van buiten landse zaken gerangeerd in de ver wachting dat hij daar weinig kwaad kon. Hongarije heeft weinig eigen buitenlandse zaken de grote be slissingen worden in Moskou geno men. De crisis kwam begin van dit jaar. Rajk weigerde aan eén Russische handelsdelegatie de volledige cijfers van het handelsverkeer tussen Hon garije en het Westen te overleggen, omdat hij deze cijfers staatsgeheim achtte. Hij beriep zich daarbij op de ter zake bestaande wet. Formeel stond hij in zijn recht, maar het spreekt haast vanzelf, dat deze vlaag van opstandigheid hem het politieke hoofd kostte. Laszio Rajk is thans van het toneel verdwenen. De Kominform kent geen genade wanneer het gaat om Titoisme. Het hoofdkwartier van het wereld communisme zal niet rusten voor uit eindelijk de haard van het verzet in eigen kring, Joego-Slavië. is gedoofd. Met maarschalk Tito echter is het niet zo gemakkelijk klaar te spelen dau met Rajk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3