PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Aartsbisschop van Praag protesteert 0£ BILT Deze week Vandaag RUZIE OVER VIKINGEN-INVASIE MINISTER VAN MAARSEVEEN NAAR INDONESIË VERTROKKEN UTRECHT ONTVING HET KONINKLIJK PAAR College van Alg, Bestuur vroeg ontslag. Nederlandse vrachtauto smokkelde vliegtuigonderdelen. HET NIEUWE GEBOUW VOOR DE „DE RUYTERSCHOOL" 192e Jaargang - No. 138 Dagblad, uitgave van de. firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. HoofdrecL: G. Balliutijn, Pl.verv.s W. Leertouwer en £L A. Bossliardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VHssingen Walstr, 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londensc Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardslr. tel. 26 Men zou huisarrest opgelegd hebben Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft in een brief aan de minis ter van onderwijs geprotesteerd tegen de geweldadige bezetting van de lokalen der bisschoppelijke administratie. Deze lokalen, zo schrijft hij- wer den bezet zonder enig bevelschrift en onder voorwendsel, dat een anti-natio nale proclamatie zou zijn verspreid. De benoeming van een vertegenwoor diger van minister Nejedly op de administratie van het aartsbisdom* acht mgr. Beran een ongegronde maatregel, die strijdig is met de grondwet. Indien er zoals de regering beweert overtredingen van de wet zijn begaan, schrijft de bisschop. Iaat de regering dan concrete gevallen noemen. Vage beschuldigingen rechtvaardigen geen Ingrijpen. Iedere bisschop heeft het recht zijn ondergeschikten om een verklaring van trouw en gehoorzaamheid te ver zoeken, telkens wanneer hij zulks nuttig acht. Dit is niet in strijd met de principes van het volksdemocrati- sche regiem, want deze verklaringen worden ook door de staat geëist. De berichten, dat de aartsbisschop Deze week was voor vele gemeenten in Nederland in de eerste plaats de week van de raadsverkiezingen en de resultaten van. deze eerste verkie zingsronde zullen in het algemeen wel ongeveer overeenkomstig de verwacn- tingen zijn uitgevallen. De commu nisten hebben verloren. Bijna de helft van hun raadszetels zelfs. En ook in vergelijking met '48 zijn zij in per centen omgerekend verder achteruit gegaan. Het Nederlandse volk kan, bij alle politieke schakering, over dit re sultaat verheugd zijn. De andere po litieke partijen hebben zich tot dus ver in het algemeen wel gehand haafd, terwijl speciaal de Y-V.D. en de C.H.U. op succes kunnen wijzen. Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat nog maar 23 „grote ge meenten" (d.w.z. boven de 20.000 in woners) aan de beurt geweest zijn Of het beeld na a.s. Woensdag zal be antwoorden aan de verwachtingen, welke nu min of meer gewekt zijn, blijft tot dan eea open vraag. De resultaten in Zeeland, waar tot dusver nog niet in de grootste ge meenten is gestemd, wijken slechts weinig af van die elders in het land. Morgen is het Vaderdag en minister van den Brink heeft blijkbaar de eer ste willen zijn om de vaders en a.s. vaders een verrassing te bereiden. Deze week bracht althans zijn verheugende mededeling, dat de ta bak 1 Juli van de bon gaat! Er zijn zelfs mannen, die in dit ver band hebben opgemerkt, dat nu pas him D-day gaat aanbreken Minister van Maarseveen is inmid dels van binnenlandse zaken naar Overzeese gebiedsdelen verhuisd en gistermorgen is hij naar Batavia ver trokken om zich ter plaatse vertrouwd te maken met dit alleringewikkeldste probleem van het na-oorlogse Neder land. Inmiddels zal mr. van Scha ik binnenlandse zaken wel ad interim waarnemen, maar een definitieve op volger voor dit departement is nog niet gevonden. Waarschijnlijk zijn de P. v. d. A. en de K. V. P. het hierover nog niet eens geworden. Beide partij en maken aanspraken op deze kabi netszetel en daarbij wordt dan tevens het vacante burgemeesterschap van Den Haag in het geding gebracht. Er zijn vele namen genoemd en in middels ook reeds weer tegengespro ken. Het blijft voorlopig dus nog af wachten, maar daarbij mag toch wel eens gezegd worden, dat het er vóór alles om moet gaan voor deze belang rijke posten de meest bekwame man te vinden. De kwestie-Visser zou het vertrouwen, dat het Nederlandse volk in de hoogste ambtsdragers heeft, kun nen schokken; de feiten zijn er ernstig genoeg voor. Moge dit een aansporing zijn om van de aan de orde zijnde be noemingen in elk geval geen politiek spelletje te maken. Mogen we nog enkele binnenlandse feiten in telegramstijl memoreren? De kwestie met de schilderijen van Kees van Dongen, die uit het mu seum Boymans verwijderd werden deed nog al wat stof opwaaien. De Rot terdamse raad zette er ook een boom over op en plaatste zich ten slotte toch in meerderheid achter de loco-burge meester. die de verwijdering gelastte. Het Nederlands elftal bevocht twee overwinningen in Noord-Europa, waarbij die'op Finland heel wat over tuigender was dan die op de Denen. En dat terwijl Abe de verre reis naar Helsinki niet heeft willen meemaken. De nationale paardentenloonstelling in Den Bosch werd een geweldig succes, ook voor de Zeeuwse fokkers die hier beide kampioenschappen en 20 van de 25 eerste prijzen in de wacht sleepten. En dan nog iets.'dat vlak bij huis gebeurde, maar toch internationaal do aandacht trok; de Belgische loodsen, die hun mooie uniform, waarvoor hun regering blijkbaar nog niet wil beta len, uit protest uittrokken en in hun colbertje op de brug verschenen. Sinds gisteren hebben ze het uniform ech ter weer aangetrokken. In het buitqnland om daar deze week maar eens mee te besluiten ging de belangstelling vooral uit naar Parijs, Berlijn en Londen. In Parijs loopt de conferentie van de Grote Vier ten einde. De laatste berichten geven reden tot de verwachting, dat hun besprekingen toch niet helemaal zonder resultaat zullen blijven. Maar dat de overeenstemming vei'der zal gaan dan enkele punten van betrekkc- huisarrest is,opgelegd en de kanselier van zijn bureau benevens een andere geestelijke reeds zou zijn gearresteerd, zijn van officiële zijde niet bevestigd. De Tsjechische minister van ge zondheid, Plojhar, verklaarde echter tegenover de pers, dat zy „een kern van naarheid" zouden kunnen be vatten. Hij voegde eraan toe, dat in Tsjecho-SIowakije geen twist bestaat tussen kerk en staat, doch slechts een twist tussen de aartsbisschop en de regering. Mgr. Beran was ge heel en al tegen de regering en „een dergelijke houding was niet toelaat baar". Het comité van Katholieke actie, een organisatie van regeringsgezinde geestelijken, heeft inmiddels het eer ste nummer van een nieuw weekblad het licht doen zien. In het hoofdarti kel daarvan wordt geschreven, dat de comité-leden achter de kerk, de Paus en de bisschoppen staan in aangelegenheden van geloof en mo raal. Zij wensen echter op politiek gebied samen te werken «met het nieuwe regiem, opdat een aanvaard bare overeenkomst tussen Kerk en Staat tot stand komt. De Praagse bladen hebben opnieuw lange lijsten gepubliceerd met namen van priesters, die zich achter het comité van Katholieke actie stellen. Volgens een mededeling van het Vaticaan hebben vele geestelijken de aartsbisschop doen weten, dat zij de verklaring van trouw aan de rege ring tegen hun wil hebben getekend. Het Katholieke actie-comité heeft verder de verzekering gegeven, dat het bevel tot registratie van alle kerkelijk bezit in Tsjecho-Slowalcye met inbegerip van de inkomens der geestelijken, niet bedoeld is als voor bereiding tot confiscatie. Het comité waarschuwt de geeste lijken, die weigeren de vereiste lijs ten in te dienen, geen „ongehoor zaamheid aan de Staat" te plegen. In sommige striken van het land zouden de geestelijken zich gehaast hebben om waardevolle bezittingen van de Kerk te verbergen. Vijf Westerse ministers in Luxemburg bijeen. Vrijdagavond is te Luxemburg de eerste zitting gehouden van de con sultatieve raad der Westeuropese Unie. Aan de besprekingen nemen doel de ministers Bevin, Schuman, Spaak. Stikker en Bech. Naar verluidt werden - denkbeelden besproken voor de. vergadering in Augustus van de raad voor Europa te Straatsburg. Verder hebben Schuman en Bevin hun collega's op de hoogte gebracht van de jongste ontwikkeling der con ferentie te Parijs. Ook over de kwestie der defensie is van gedachten gewisseld. Opmerke lijk is in dit verband, dat te Luxem burg vele auto's zijn waargenomen, die militaire kenmerken dragen viert de Franse politicus, oud-minister Daladier te Parijs zijn 65e verjaardag; begint te Knocke-Zoute een wereldfestival voor film en schone kunsten. J K. Chinees bruidspaar in negligé. In Indonesië werd een Chinees bruidspaar in volledige huwelijkstooi tussen Probolinggo en Pasuran door guerilla's aangehouden. De kledij werd door de bende opgeëist, zodat bruid en bruidegom in hun onder goed te Pasuran aankwamen. Ramsgate betwist Broadstair de eer. De invasie der Vikingen in Enge land, nu 1500 jaar geleden, brengt de gemoedeien nog steeds in beroering. Op 28 Juli zal namelijk een groep De nen met 'n oud Vikingenschip naar de kust roeien om niet enig ceremoni eel de landing van 449 te herdenken. Het schip zal aankomen bij de kust van Broadstair. een oord voor vacan- tiegangers. in de nabijheid van Rams gate. Ramsgate heeft hiertegen geprotes teerd, omdat het zich op historische rechten beroept. L)e landing zou na melijk geschied zijn te Ebbsfleet, een gedeelte van Ramsgate. De plaatse lijke raad heeft nu protest-bijeen komsten gehouden en een brief ge stuurd naar het reisbureau, dat mode met de organisatie der ceremonie is belast. In deze brief wordt gesproken over een volkomen miskenning van de his torie bij het kiezen van de plaats der landing. Een vertegenwoordiger van het reisbureau deelde echter mee. dat op de plaats waar de Vikingen landden, nu een golfstroom staat, zodat de plechtigheid daar niet gehouden kan worden. Hij vroeg verder Ramsgate en Broadstairs de strijdbijl der rivaliteit te begraven en samen te werken om de herdenking tot een succes te ma ken. „Optimistisch realisme' Voor zijn vertrek naar Indonesië per K.L.M.-lijntoestel stond de nieuw benoemde minister van Overzeese Ge biedsdelen Vrijdag in het restaurant op Schiphol de pers te woord. ..Mijn reis heeft geen andere bedoe ling, zo .zeide hij. dan mij te oriënte ren over de toestand in de Oost. Ik blijf twee en een halve weck weg. Ik zou wel langer..willen, doch dat is niet mogelijk in verband met de aan staande ronde-tafelconferentie". „Kunt U iets zeggen over de wrij ving, die er zou bestaan tussen de groepen van Sjarifuddin, Sukarno en Tan Malakka". „Dit moet U hen zelf vragen", was het antwoord van de minister, „ik ga juist naar de Oost om mij van alles op de hoogte te stellen". „Denkt .u dat het republikeinse ge zag groot genoeg is om tot staking van de vijandelijkheden te komen". „Ik ben noch te optimistisch, noch te pessimistisch, ik ben realistisch aan de optimistische kant". .Wanneer denkt U. dat dc Ver. Sta- Geestdrift onder de bevolking. Al#t groot enthousiasme is het Ko ninklijk echtpaar, dat Vrijdag een, officieel bezoek bracht aan de stad Utrecht, door de bevolking van het oude Sticht ontvangen. Overal wap perden de 'vlaggen en op verscheide ne plaatsen waren versieringen aan gebracht, zodat de stad eer. feeste lijk aanzien had gekregen. Van cie zijde der burgerij werd langs dc straten, die door de Koninklijke stoet gevolgd werd, zeer grote belangstel ling getoond. Langs een korte omweg werd ge reden naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin Paushui ze." Van Taushuize reed de stoet naar het stadhuis. Gedurende deze rit luidden alle klokken van alle to rens der stad. Op het Domplein werd namens de Koningin een krans gelegd bij het kortgeleden onthulde grote verzetsmonument. In dc raadszaal sprak burgemees ter de Rahitz een welkomstwoord. Na afloop van deze toespraak wer den de leden van de gemeenteraad en andere plaatselijke autoriteiten aan de Koningin en aan de Prins der Nederlanden voorgesteld. Na dit bezoek aan het stadhuis werd vertrokken voor een rit door het Noordelijke gedeelte van de ge meente. Gedurende deze rit was er een aardig intermezzo nabij de Ja- cobikerk, waar door het R.K. St. Franciscus volkstoneel een fragment uit Shakespeare's „De Getemde Feeks" werd opgevoerd. Gedurende deze rit door de stad, die door en kele Utrechtse volkswijken voerde, werd het Koninklijk echtpaar geest driftig toegejuicht, ten de situatie rijp achten voor het verstrekken van Marshall-hulp aan Indonesië?" „Dat zou ik ook graag willen we ten. U zoudt het aan de Amerikanen zelf moeten vragen." Dit is de tweede luchtreis van de minister. Hij is nog nooit eerder jn de Oost geweest. „Mijn eerste luchtreis", zo zeide hij, maakte ik in 1947. van Rome naar Amsterdam. De minister gaat vergezeld van drie adviseurs; dr. Iclenburg. mr. van dér Valk, en kolo nel van Gulk. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak in het Zwitserse dorp Sclva brand uit. Het vuur werd door dc hevige wind dusdanig aangewakkerd, dat hel hele dorpje binnen 20 minuten was afgebrand. Er vielen gelukkig geen mensenlevens te betreuren. Door deze brand zijn 100 personen dak loos geworden. Een overzicht van het verbrande dorp. lijk ondergeschikte betekenis, gelooft vrijwel niemand meer. De Berlijnse spoorwegstakers hebben blijk gegeven de Russen niet te ver trouwen. Er was een^aanbod van de Sowjets, dat ogenschijnlijk aanneme lijk was, maar bij stemming hebben de stakers toch besloten er nog niet op in te gaan zolang er geen solidere waarborgen gegeven worden. Hun Engelse collega's hebben in middels hun tot de Zondagen beperk te stakingsactie wèl opgegeven, waar mede voor Labour een acuut gewor den gevaar voorlopig is afgewend. Maar voor het geval geen bevredigen de regelingen worden gevonden, blijft dc bedreiging met 'n hervatting van de staking toch bestaan. Wilkes' laatste amateurs wedstrijd. Met de „Kuikka" kwam Vrijdag het Nederlands elftal uit Helsinki op Schiphol teryg. Ter begroeting was aanwezig de heer H. Herberts, voorzitter der keuzecommissie. Als eerste stapte uit het toestel Faas Wilkes, die zoals hij vertelde zijn laatste wedstrijd als amateur had gespeeld. „Of Lenstra mee naar Italië gaat is mij niet be kend. Er wordt zoveel gepraat". Jan van Roessel, de debutant, die zoals bekend een zeer goede wedstrijd als midvoor heeft gespeeld, vertelde opgetogen, dat hij hoopte meer in het Nederlandse elftalverband te kunnen spelen. De politieke verwikkelingen op Curagao. De leden van het College van Al gemeen Bestuur van Curasao, de he ren da CoSta Gomez, Beaujon, Eman, Newton en Romer hebben de gouver neur medegedeeld, dat zij, gezien de huidige omstandigheden, in het lands belang hebben besloten af te treden. De aftredende leden zijn bereid op diens verzoek met de gouverneur te blijven medewerken zolang de opvol gers nog niet zijn benoemd en be ëdigd. Ér is nog geen nieuwe formateur aangewezen. In verband met de interimregeling is gouverneur Peters reeds geruime tijd van plan naar Nederland te gaan, doch hij neeft zijn voornemen nog niet uitgevoerd als gevolg van de politieke verwikkelingen. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft voor cocosnoten maximum- verkoopprijzen vastgesteld. Aan de con sument mag ten hoogste 8 cent per 100 gram worden berekend. Aan Beiers-Tsjechische grens aangehouden. Een Nederlandse vrachtwagen met aan hanger, die voor het passeren der Beicrs- Tsjecho-Slowaakse grens j.l. Zondag te Vohenstrauss in Opper-Beleren door grenswachten werd aangehouden, bleek een verboden lading van Spitfire-onder- delen te bevatten, zo heeft de Ameri kaanse grenscontrole thans te MUnchcn bekend gemaakt. Volgens dc papieren vervoerde de wagen machine-onderde len van de R-A.F. voor het Tsjccho- Slowaakse ministerie van luchtvaart. Dc grenswachten kregen achterdocht doardat de wagen 22 kisten bevatte In plaats van 21. zoals od de documenten stond vermeld. Toen een kist werd open gemaakt. bleek deze slechts Blitse Spit- fire-onderdelen in te houden, w.o. on derdelen vdn propellers, motoren en ko gellagers. Bij een eerste onderzoek kwam vast te staan, dat het vervoer van de onder delen niet door de R.A.F. was georgani seerd en dat de papieren vals waren, aldus de Amerikaanse grensautoriteiten. Nu de eindexamens in volle gang zijn Ernstige heren maken met pennemessen plechtig verzegelde envelop, pen open, en kijken dan rond in een stille zaal, waar kleine tafeltjes staan, die elk versierd zijn met een onbeschreven blad papier. Straks zal .dat onbeschreven blad papier veel schoolse wijsheid bevatten! Examenvoor sommigen een glorie,voor anderen een trans- pi ratie-probleem. Als dé heer P. Vijn, directeur van de Zeevaartschool te Vlissingen. ons rondleidt in drie zalen van het Con certgebouw, waar een paar honderd leerlingen van zijn school thans via een wit vel papier de weg zoeken naar de zeven zeeën en de vijf oce anen, is het ongewoon stil. De bc- druk.e formulieren uit de verzegelde enveloppen worden rondgedeeld en de toekomstige stuurlieden storten zich in de bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee. terwijl de jeugdige scheepswerktuig.kundigen in net Engels mogen vertellen wat een Werkspoor-Lugt-motor is en met 34000 aspaardekrachten mogen jongleren in de hoofdmachinekamer van een nieuw dubbelschroefschip. ,,Er zit aaiT die examens een hele organisatie vast", zegt ons de heer Vyn, en we begrijpen dan waar om hn er lichtelijk vermoeid uitziet. De Vlissingse Zeevaartschool is doordat daarin vrijwel alle opleidin gen voor de zee gecombineerd zijn in andere steden heeft men aparte scholen voor verschillende opleidin gen de grootste in Nederland. Een derde deel van de leerlingen der school komt uit Zeeland en net merkwaardige is dat Vlissingen de meeste a.s. stuurlieden en Middel burg de meeste radiotelegrafisten levert, waarnaast dan de werktuig kundigen uit geheel Zeeland komen. CURSUSSEN. Een verblijdend verschijnsel is, dat de belangstelling voor de cur sussen, die opleiden voor de hogere rangen thans weer toeneemt. Men heeft wel eens gemeend, dat men ■voor deze hogere rangen met enkele centrale cursussen in het land kon volstaan, maar de practijk wijst nu wel uit, dat Vlissingen zijn opleiding voor de hogere, rangen dient te be houden. M. T. S. Wat de afdeling M. T. S. betreft, die aap dc Zeevaartschool is ver bonden, zal Zeeland nog een grotere belangstelling moeten tonen. Het aantal leerlingen voor de werktuig bouw dient toe te nemen. In het bij zonder zou men graag komen tot vorming van een aparte Idas voor jongelui, die alleen maar ambachts schoolopleiding hebben en die daar na een V.M.T.O-klas hebben ge volgd. De ambachtsscholen in Zee land zouden déze aparte M.T.S.- klas van leerlingen moeten voorzien, maar daaraan hapert het nog. Zcll's is er in Goes nog steeds geen V. M. T. O .-klas om de ambachtsschool- leerlingen klaar te maken voor de Middelbaar-technische school. PLAATSINGSMOGELIJ KIIEID. Op het ogenblik is er een goede vraag naar werktuigbouwkundigen van de M.T.S.'en. Aan scheepswerk- tuigkundigen bestaat een chronisch tekort. Voor de opleiding tot radio, telegrafist is de animo bepaald ie Raad van Katwijk in 1946 verkeerd samengesteld. Eerst thans is aan het licht gekomen, dat in 1946 in Katwijk een fout is ge- i maakt bij de berekening van de samen- i stelling van de gemeenteraad. Ten ge- vuige van zeer bijzondere omstandighe- den had naar het schijnt aan de Chris telijk Historische Unie in Katwijk aan Zee een extra zetel moet worden toege- j kend, krachtens een wetsartikel, dat 'echts uiterst zelden van toepassing is. Dit artikel lOOd van de kieswet zegt, dat aan een partij, die de volstrekte meer derheid van de uitgebrachte stemmen 1 heelt gekregen, bij de zetelverdeling een /.etel extra toegekend moet worden. wanneer volgens de normale berekening deze lijst niet een absolute zetelmeerder heid verkregen heeft. Dit nu is het geval geweest in Kat- wijk. tengevolge waarvan gedurende de atgelopen drie jaar ten onrechte een lid van de K.V.P. zitting heeft gehad, terwijl de C.H.U. met een zetel minder dan. waarop zij recht had. genoegen heeft I genomen. Bijzondere juridische consequenties schijnt deze uitzonderlijke vergissing niet te hebben, aangezien indertijd niet is ge- protesteerd tegen de officiële uitslag bin- ncn de daarvoor wettelijk vastgestelde I termijn. 1 Voor zover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit gebied tot nu toe i in Nederland heeft voorgedaan. KORTE PREDICATIE TWEE, DIE ZOEKEN Lukas 19:1—10 In onze kerken ligt op de kansel een opengeslagen boek. In die Bijbel le zen we van een man, die in een boom klom, om Jezus ie zien. Hij zocht Je zus te zien en kon niet vanwege de schare en, omdat hij klein van per soon ivas. Die man was een zoeker, een onrustige, een verlorene, gelijk gij en ik. En twee dingen stonden hem in de weg om Jezus te kunnen zie», de mensen en hij zelf. En wat deed hij nu? Nu zocht hij Tiaar een middel, dal die twee belemmeringen hun kracht ontnam. En hij vond het. Zo maar. Ongedacht. Eerst vergewiste hij zich van de weg, die Jezus gaan zou. En toen liep hv vooruit naar die weg, klom in een wilde vijoeboom, die daar stond, en wachtte. Nu Icon en moest hij Jezus zien. Hij, de overste der tol lenaren, de rvke, de kleine mens, die telkens door de mensen teruggeduwd wordt, als hij komt om Jezus te zien. hij heeft nu een plaats, vanwaar hij Jezus zeker zien zal en waar niemand hem weg duiven kan. Een zoekend mens, maar gelukkig ook een zoeken- sle Heiland. Want, toen Jezus aan die plaats kwam. zag hij op, zag Zacheüs en zeide: „Zacheus. haast u en kom af, wam ik moet heden in uw huis blijven". Hier was een mens, die Hem zocht, Hem. die gekomen was om te zoeken. Eer, rijkdom, machtNeen, gekomen om te zoeken, wat verloren was, de hemel ervoor verliet, kribbe en kruis er voor over had. En Jezus vond dit arme, verloren schaap en bracht hem thuis. „Heden is dezen huize zaligheid geschied". Het onrusti ge hart ontvangt vrede. En ook vrouw en kinderen zullen iets van de rijkdom merken: dezen huize is zaligheid ge schied. Wij klagen veel en zeggen, dat we weinig zien van het Christendom en Christus. Dat ligt niet aan Christus, maar heeft andere oorzaken'. Wü zul len wel nalaten, wat Zacheiis deed. Het is ook wat vreemd, die man daar in die boom. Maar is de prediking er van'•niet duidelijk en mooi en leer zaam. En ival hebben onze klachten over hel Christendom en Christus en die kerken, met die opengeslagen Bijbel ons nu te vertellen'.' Ge zegt: „Dat is 'n vragen naar de bekende weg, maar eer ik dat doe". Juist, eer ge dat doel. En het is toch voor u de eni ge iveg om Jezus te zien. Niemand kan met tuinder volstaan dan Zacheiis klein. Alleen voor de stuurlieden ziet het er wat minder rooskleurig' uit. al zullen dit jaar de eindexami- nandi nog wel allen een plaats kun nen vinden. Alles bijeen zijn de voor uitzichten voor leerlingen van de „De Ruyterschool" niet ongunstig. NIEUW GEBOUW. Uiterst belangrijk voor de school zal het zijn, wanneer het nieuwe schoolgebouw gereed zal komen, dat aan de Boulevard Bankert gebouwd zal worden op het terrein tussen 't gebouw van de Practische Opleiding en de kleine Spuikom. Verwacht wordt, dat voor het ein de van dit jaar de aanbesteding zal geschieden. Het fraaie ontwerp is gemaakt door ir. A. Rothuizen. Een hoofdgebouw dat uit twee verdiepin gen. bestaat zal vertrekken voor dc directeur en de administratie beval- deed. En waaraan ligt het, dat w\) zo ten met op de verdieping een teken- I arm, zo onrustig, zo onvoldaan zijn? zaal. Het eigenlijke schoolgebouw Ge weet wel, waar het hapert. Maar, krijgt een gelijkvloerse, een ecrs-.e ajs üe ttaj Weet, dan moet ge een even en een tweede verdieping. Totaal I kloek besluit nemen, als de man, die zullen er twee en twintig lokalen claar in de boom zat, genomen heeft. komen. De voorgevel zal zoals vroe ger op de eerste verdieping een bal kon krijgen voor het doen van waar nemingen. Bovendien komt er op 't gebouw een uitkijktoren met een vlaggcmast. SAMENWERKING. Het ligt in de bedoeling de samen werking tussen de Practische Oplei ding (van de K.P.M. en dc J. C. J. L.) met ingang van September a.s. belangrijk uit te breiden, zodat, een volledig samengaan tot stand kan komen. Het is alleen jammer, dat de hui dige voorschriften voor scholenbouw nog niet toestaan, dat het nieuwe schoolgebouw voorzien wordt van een flinke gymnastiekzaal. Vooral voor een .zeevaartschool is een flinke sportzaal en liefst ook een flink sportveld een onmisbaar ding. Maar wij twijfelen er niet aan of het voortvarende bestuur van de „De Ruyterschool", dat thans zulke aan zienlijke bedragen voor nieuwbouw en uitbreiding durft te besteden, zal in de toekomst ook voor de sport beoefening een oplossing weten te vinden. Dc uitkomst zal voor u en voor vele anderen v.errassend zijn. Want, dte Jezus, zoals Hij door die opengeslagen Bijbel tot ons komt, met een heilbe gerig hart zoekt, die vindt Hem. Niet omdat gij zoekt, maar omdat Hij zoekt: liet verdwaalde, liet schuldige, het onrustige. Wat. een rijkdom, al leen door Jezus te geven: „Heden is dezen huize zaligheid geschied". Terneuzen J. Scholten VOORSPELT: AANHOUDENDE TOEVOER VAN- KOUDE LUCHT. Geldig tot Zaterdagavond. Over het algemeen veal bewolking maar overwegend droog weer. In het Noorden van net land tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind tus sen West en Noord. Aanhoudend koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1