Oranje klopte de Finnen met 4-1 ereprijs voor var schijndel m proces over de schat Van wijlen uussolini Sport en wedstrijden Uitstekende wedstrijd van onze nationale nloeg 15SR KLANKEN uit de AETHER EN DE CHINESE MANDARIJN VRIJDAG 17 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Doelpunt van debutant van Roessei (2), Schaap en van Schijndel. De wedstrijd van het Nederlands elftal tegen het vertegenwoordigende team van Finland in Helsinki is in een volkomen verdiende 4-1-overwin. ning van de Oranje-hemden geëindigd. Vooral na de rust hadden de Ne derlanders een absoluut overwicht. Er werd een vlot en productief spel vertoond en ook de debutanten hebben daarbjj goed voldaan. De Finnen hielden echter tot het einde uitstekend vol. Zy maakte m de laatste minuten nog een verdiend tegen goal. Het had in Helsinki de gehele dag geregend, zodat het veld zeer moei. lijk bespeelbaar was. Er waren ook slechts ruim 5000 toeschouwers aan. wezig. Even na 7 uur (Finse tijd) stelden de elftallen zich als volgt op: FINLAND: Samola Lilja Rytkoenen Clavan Willces De Vroet NEDERLAND Martin Asikainen Pylkkoenen Ruenanen Van Roessei Terlouw Schijven-aar Saris Myntti Ventjaervi Vailhela Lehtovirta Schaap Van der Tuyn Van Schijndel Everse Reeds onmiddellijk bleek hoe zwaar dit veld te bespelen was. Men had de grootste moeite om zich op dit glibberige vettige terrein staan de te houden. Het was aanvankelijk een verkennen aan weerszijden, waar bij na vier minuten van der Tuyn een hoekschop kon nemen welke keurig door s toper spil Pylkkoem-n werd weggekopt. Trouwens de Fin nen bleken meesters in het kopwerk te zijn, een groot voordeel onder de ze moeilijke omstandigheden. Een tweede hoekschop voor Nederland werd door van der Tuyn achter ge plaatst. Bij een aanval van Finland maak te Schijvenaar precies buiten het strafschopgebied hands, doch links buiten Lehtovirta schoot het leder over de lat. De aanvallen der Finnen waren aardig van opzet, maar iets te doorzichtig zodat onze verdediging niet voor grote moeilijkheden kwam te staan. Het bleek weldra, dat de linksbui ten van Finland de beste speler van de voorhoede was. Hfl was snel, bleek over een goed schot te be schikken en een keer loste hy een kogel, welke door keper Saris keurig werd gehouden. De eerste goede aanval van de Ne derlandse voorhoede kwam pas na twaalf minuten, toen door fraai spel langs de grond de bal ten slotte oij van der Tuyn belandde, die hoog voorzette. Van Roessei stond in vrije positie maar deze eerste kans van de debuterende midvoor werd hoog over doel geschoten. Zo verliep het eerste half uur. Wel wist Finland een doelpunt te fabrice ren, maar terecht werd dit door scheidsrechter Nordboe afgekeurd. Aan de andere kant moest ook een goal van van Roessei wegens een on geoorloofde duw by het inkoppen worden geannuleerd. 1.0 Na 34 minuten wist Wilkes na een soloren door 4e Finse verdediging te komen, maar zijn schot werd op net laatste ogenblik nog door een Fins been tot noekschop verwerkt. Trou wens, de Oranje-voorhoede kreeg verscheidene corners te nemen, maar slechts eenmaal werd in ae nog resterende tijd voor de rust van een kans gebruik gemaakt. Uit een hoge voorzet van rechts kopte van Roessei onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (0-1). Met een 1-0 voorsprong voor Ne derland ging de rust in, TWEEDE HELFT Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig voor doel te krijgen waar van Roessei, op drie meter van de doellijn staande, maar voor het intrappen had. Hij was zo verrast door deze kans, dat hij de bal half raakte en het schot ging naast. De Oranjehemden begonnen met een offensief, dat tien minuten duurde, met snel open spel werd de Finse verdediging zwaar op de proef gesteld, maar het slechte schieten van de voorhoede bleef. Ten slotte wist van Roessei zich vry te spelen. Zjjn schot, vlak onder de lat, werd door de doelverdediger prachtig tot corner verwerkt Deze hoekschop, de eerste na de rust en de zevende in totaal, werd door van der Tuyn uitstekend voorgezet. Een van de achterspelers van Finland kopte het leder het veld in, Schaap kreeg de bal precies voor de voeten en zijn schot ging langs vele benen heen onhoudbaar in het Finse doel (0-2). Het Nederlandse overwicht bleef ook na dit tweede doelpunt. De scho ten van Wilkes, Schaap en ook van van Schijndel vlogen over de lat en de meerderheid van het Oranje-elftal dat kennelijk het veld was ingeko men met de bedoeling de doelcTjlcrs zo hoog mogelijk op te voeren, word zo groot, dat Schy venaar, Terlouw en Everse tot op de middenlijn kwa- Nagekomen advertentie. Met leedwezen geven wjj kennis van het over. lijden van onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer FRANCISCUS J. VAN DIERENDONCK, in de ouderdom van 73 jaar Namens de familie, A. v. DIERENDONCK- VAN WIJNSBERGEN. Tegelen, 15 Juni 1949. Betouwstraat 61. De begrafenis heeft olaats op Zaterdag 18 Tuni a.s. op de R.K. Begraafplaats te Tege len (Limburg). men. Toch bracht dit gevaren voor onze achterhoede mee, want bij een uitval van de Finse voorhoede kon Saris slechts redden door ver uit zijn heiligdom te lopen. Voor de tweede maal werd het verre opdringen van onze achter hoede de ploeg by'na noodlottig en de handige linksbuiten Lehtovirta was er onmiddellijk bij om van de gelegenheid te profiteren. Maar zijn schot, keurig in de rechterhoek, werd door Saris klemvast gestopt. PRACHTIG MOMENT Na 25 minuten viel er van een prachtig spelmoment te genieten. Van der Tuyn zette de bal schurn voor doel, juist op het hoofd van Van Roessei, die in volle vaart en vallend langs de uitgelopen Finse doelwachter kopte helaas, enkele centimeters naast. Deze kans werd direct gevolgd door een tweede, maar het schot van Van der Tuyn belandde juist in de handen van Sarnola, aie wonderen in zijn doel verrichtte. Faas Wilkes kreeg ook zjjn kan sen, een keer faalde zyn schot, voor open doel, en vlak daarna kopte hg in dezelfde positie precies naast. Er zat echter een doelpunt in de lucht. Toen van Roessei. na ruim een half uur spelen, het leder kreeg toege speeld, was hij met een handige be weging de back Martin snel voorbij en van zeker 30 meter afstand loste hij een een scherp schot, dat via de binnenkant van de paal doel trof. (0-3). Zo ging men het laatste kwartier in. met een veilige voorsprong van de Oranjeploeg en met nog steeds de onzen m de meerderheid. Een vierde doelpunt liet niet lang op zich wachten. Nadat keeper Sarnola en kele pracht'ge schoten van het bln- nentrio keurig had gestopt, trof een kopbal van Van Schyndef, die in het Nederlands elftal uitblonk, doel. (0-4). Drie minuten voor het einde maaic- ten de Finnen uit een zware doel- worsteling een tegenpunt, door de rechtsbu'ten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat ae Nederlandse achter hoede min of meer cadeau gaf, maar door de Finse toeschouwers harte lijk werd toegejuicht. Met een 4-1 overwinning voor Ne derland kwam tenslotte het einde. Van Roessei debuteerde met twee doelpunten. Het had ook 8 1 kunnen zijn In een nabeschouwing over deze wedstrijd schrijft een speciale A.N.P. verslaggever, dat het gemakkelijk 7—1 of 81 had kunnen worden, indien de voorhoede maar iets rustiger en zui- verder had geschoten. In het kop werk ontliepen de spelers van beide ploegen elkaar niet veel, maar wat het „grondwerk" betreft, het onder controle krijgen van de bal en het snel weer afgeven, dat was een on derdeel dat onze landgenoten veel beter beheersten.. Een tweede oorzaak van deze grote overwinning moet worden gezocht in het verrassend grote uithoudingsver' mogen van de Oranjehemden. Welk een verschil met Kopenhagen. Daar een volkomen gebrek aan lichaamsbe- heersing bii de meeste spelers van de voorhoede, thans een zich aanpassen aan de terreihomstandigheden, welke werkelijk niet gemakkelijk waren, maar welk probleem door allen keu rig werd opgelost. En tenslotte nog een derde factor, welke een groot gewicht in de schaal heeft gelegd. Na een aarzelend begin paste van Roessei, de debuterende ynidvoor, zich goed aan. Hij ontwik kelde zich als een doortastende veld- speler, die bovendien over een onver- ivacht schot beschikte; de Finse doel verdediger Sarnola verklaarde na af- Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen: 15 Juni, Eems- l:erk v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 16 Juni. Eems- kerk n. Middelfahrt; Hast IV n. Parijs. Gepasseerd n. Antwerpen: 15 Juni Ol- wc v. Londen: Tinda v. Amsterdam; Prins Willfem II v. Philadelphia n. Amsterdam: Rocket v. zee; Arend M v. Huil; Noord zee v. Londen; Adm. de Ruyter v. Poole; Dinko v. zee: 16 Juni, Sambre v. Le Havre; Muiderkerk v. Amsterdam; Hoo- geland v. Goole; Glashaven v. Rotterdam; Bosfontein v. Amsterdam. Gepasseerd v. Antwerpen: 15 Juni, Pe ricles n. Curacao; Congostroom n. Am sterdam; Alwaki n. Rotterdam; Algorab SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Polydorus, Amsterdam —Java, 16 Juni te Belawan; Drente, Rot terdam—Java, 14 Juni van Genua. Van Indonesië: Kedoe, JavaRotter dam, 15 Juni van Port Said; Kota In ten, 15 Juni van Batavia naar Rotterdam: Sla mat, 15 Juni van Batavia naar Rotterdam; Waterman, Batavia—Rotterdam, 15 Juni Gibraltar gepasseerd. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 15 Juni 1949. Hansweert gepasseerd op 15 Juni: Bonna. Kei-pel; Vertrouwen. Bakels; Energie. Waardenberg: Joma, Haar; Elpi, Jiscoot; Jaco, Goumare, allen naar Rot terdam; Ambulant, de Waal; Res Nova, Vorthoren: Rio, Ruitenberg: Albatros, de Waal. allen naar Werkendam; Spes Sa- lutls, Grinwis: Gerdi, de Bot, belden n. Dordrecht; Amilco, Hindcrks, naar Geer- truldenberg; Aeolus, Biemans. naar Loenen; Martha Maria, de Koster, naar Vlissingen; En Avant, Rook, naar Beu- ningen; Emilie, van Dongen, Utrecht; Elodie, van Zanten, Kerkdriel; Neeltje, Dekker, Groningen; Tempo, Huygens. n. Schiphol; Soes, Hompus. Dordrecht; Mat- terhorn 12. Wiegman. Straatsburg; Rijn Schelde 17, Cant: Rijn Schelde 20, Bus- sens; Rijn Schelde 19, Smets; Oiz Kesch, Versteeg; Sonvico, Hoek; Arnica, Rleken- bnch; Nagold, Koster; Neska 7, Voor- schuur. Comelis Hillegonda, Meester, allen Basel; Contact, de Ruyter; Spree, Meertcns: Fluviale 26, Rijcquart; Fluvia- le 27. Van Geurzen; Fluviale 6, Poppc- lier; Panama, v. d. Broek; Mariette, Gas ten: Havel, de Lamper; Url, Ploegaart; Martha Dangez, Baay; SB 125, Herinx; Roger Albert, Busman, allen naar Duits land; Toller 2, Boot; Minerva, Moster- dijk; Machiensteen 22, Hagenaar; Augst, van Eersel; Simplon, Boer; Vertrouwen, Theunisse; Bram 2, Kempencers; Mar- gus, Willemse; Onderneming, de Waal; Overschie, Kaat; Rudolf, Verbunt; On rust, Schram; Anna, van Gent; Dakota, Schott; Vesta, Lubbelinghof; Poseidon 3, Spedht; Dalwijk. Staal; Damca 122, Ha- SJort, Tessin, Steffen; Wiladcor, de Been, omptoir 2, Bechtel; Elize, Luiken; FUe- litis, Ludewigs; Express 33. Befje; Rival, van Kaam: Cathalina, van Baaien; Ener gie, van Groezen; Georges. Coclez: Te legraaf 12. de Jonge; Potentilla, Heizz. allen naar België. Precies honderd Jaar geleden bloeide de Victoria Regïa voor de eerste maal in Europa, nadat de plant reeds in 180X in Bolivia ontdekt was. loop, dat hij voor de scholen van onze midvoor het meest beducht was ge weest. Verder wist Schaap zich, dank zij zijn voortreffelijke techniek, be hoorlijk aan te passen en speelde van der Tuyn een klasse beter dan in Ko penhagen. Wilkes was weer de grote man in de voorhoede, alheeft hij zelf geen doelpunten gemaakt. Het werk van Clavan was iets minder pro ductief. De middenlinie was het beste deel van onze ploeg. Terlouw als altijd een rots in de branding, maar ditmaal niet feilloos, omdat hij, als een der „zwaar gewichten" van het elftal, 't le kwaad had met het vettige terrein. De Vroet en van Schijndel, de stuwers van de voorhoede, waren ook steeds in de de fensie te vinden. In de acfrterhoedé speelde Schijve naar te nonchalant, hetgeen bij de E.D.O.'er gauw gebeurt als hij weet, dat hij zijn tegenstanders gemakke lijk aan lean. Everse was zeker niet zijn mindere en doelman Saris heeft geen fout in doel gemaakt. Z\jn de buut was niet gemakkelijk; ^een moei lijk veld, een zware glibberige bal, en een modderig doel. Maar hij heeft zich uitstekend geweerd en de goal, welke hii moest doorlaten, was zeker niet aan zijn schuld te wijten. DE FINNEN Bij de Finnen was aanvoerder Asi kainen de beste, tezamen met de links buiten Lehtovirta. De eerste was in de tweede helft de held van de Finse verdediging, een der weinigen van :t team, die in technisch opzicht zich met onze spelers kon meten. Lehtovirta was vooral voor de rust gevaarlijk. Een zeer sterke indruk maakten de Finse voetballers niet en het meest heeft ons verwonderd de uitspraak van vele Finnen, als zou het Nederlandse elftal tenminste zo sterk moeten worden geacht als het Engelse B,-team, dal enige tijd geleden met 40 in Helsinki won. Want dat dit niet het geval is weten zij, die de ontmoeting tussen de En gelsen en de Nederlanders in het Olympisch stadion hebben gezien. Er valt slechts één conclusie te trekken: in Finland speelden de Engelsen „va- cantievoetbal", in Amsterdam het bes te wat zij in hun mars hadden met de onverzettelijke wil om te winnen. EREPRIJZEN Onze rechtshalf van Schijndel kreeg de ereprijs der Finnen voor de beste persoonlijke prestatie in het bezoe kende elftal. Het is namelijk een tra ditie bij de Finnen, dat na afloop van een wedstrijd onmiddellijk wordt be kend gemaakt, wie de uitblinker in het ene en wie de beste van het an dere elftal is geweest. Bij de Finnen was dat natuurlijk aanvoerder Asi kainen, zeer toevallig ook de rechts half. Amsterdamse Beurs 15 Juni 16 Juni 98 80»/, .8» 162% 164% 288% 291 143% 145% 171% 176% 177% 248% 255% 249 223 228% m» 129% 146% 152% 127% 146% 23% Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3 Inveslerlngscert. 3 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 Nederland N.W.S. 2% Spaarc. f 100 2% lndië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmïj. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli MU. Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. 9 Pennsylvania 13% 13% Het koersniveau op de Amsterdamse ef fectenbeurs lag Vrijdag behoorlijk boven dat van Donderdag. De internationale fondsen lagen vijf tot acht punten hoger en ook de Indonesische cultuurmarkt, die misschien de oorzaak was van deze stij ging. was zeer vast. De cultuurwaarden lagen, behoudens incidentele gevallen, de laatste maanden zonder enige belangstelling en de fluctu aties bleven beperkt. Dit werkte vanzelf sprekend als een rem voor de andere fondsen. Nu een uitvoerig exposee is verschenen, waarin minister Götzen een gedetailleerd overzicht geeft van de In donesische cultures, wordt plotseling de aandacht getrokken op het geheel en ziet men cijfers, die een optimistische indruk wettigen. Anderen weer beschouwen üe verkie zingsuitslagen. die tot nu toe bekend zijn geworden, als gunstig en zouden de stij ging eerder daaraan toe willen schrijven. Het is echter ook mogelijk, dat de dek kingsaankopen van de beroepshandel en overwegingen betreffende een eventuele muntcorrectie het koersverloop beïn vloedden. 123 141% 25% Nieuwe bonnen voor werkkleding Het centraal-distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkle ding H 15 en L 15 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werk kleding. De bonnen H 10 t.m. H 12 en L 10 t.m. L 12 zijn na 9 Juli a.s. niet meer geldig. Goud en juwelen nog steeds spoorloos. Negen en twintig Italianen, me rendeels oud-nartisanen, zullen bin. nenkort terechtstaan onder beschul diging van medeplichtigheid aan de verdwijning van de fabelachtige schat aan goud en Juwelen van Mussolini. Onder de beklaagden bevindt zich de secretaris van de raad van arbeid te Parma, de voormalige afgevaardigde Dante Gorreri. De autoriteiten van Milaan wach ten op toestemming van Rome om een vervolging in te stellen tegen de communistische afgevaardlgoe Walter Audisio, die als „kolonel Valerio" verantwoordelijk was voor de terechtstelling van Mussolini en zijn maitresse Clara Petacci. als mede van andere hooggeplaatst" fascisten te Dongo, aan de oevi van het Como-meer in April 1915. Sedert de dood van Mussolini ztjn door verschillende Italiaanse rege ringsinstanties uitgebreide naspo- KERKNIEUWS GER. GEMEENTE. Bedankt voor Vlissingen Ds. D. L. Aan- geenbrug te Dordrecht. Beroepen te Amsterdam (C.) H. Ligtenberg te Rotterdam (W.) CHR. GER. KNAPENBOND IN HET ZILVER. In de Chr. Geref. Kerk te Apel doorn is het 25-jarige bestaan ge vierd van de Bond van Christelijk Gereformeerde Knapenverenigingen. De voorzitter, de heer H. van den Berg uit 's-Gravendeel, mocht zeer velen, ook oudere belangstel lenden, begroeten. „Gedenkt en ver geet niet" was de titel, welke hjj haar aanleiding van Psalm 103, had gekozen. Ds. D. Henstra, uit Broek op Langcndiik, die de eigen lijke feestrede hield, gewaagde van „jonge helden", geen sporthelden, maar jongens, die het heldendom van het geloof in zijn volle omvang bezitten, die overal, waar God hen roept, hun plicht weten te doen. De mededeling, dat de bonds voorzitter, die van het begin af de leiding heeft gehad en binnenkort de voorzittershamer zal neerleggen, tot ere-voorzitter zal worden be noemd, werd met luid applaus ont vangen. In de bosrijke omgeving van Apeldoorn werd in de namiddag 'n massa-spel opgevoerd. WIELERSPORT BERNHARD FRANCKEN VIJFDE. In een uiterst zware wegwedstrijd te Aspelare <B.> over een afstand van 160 km., heeft de Zeeuwse renner Bernhard Francken zich kranig ge weerd. Mpt 25 sec. achterstand op de winnaar Depredomme eindigde Francken op de vijfde plaats. PAUWELS VIERDE TE WOUW. De Zeeuwse renners Frans Pauwels cn v. Gelderen waren van de partij le Wouw in een wegwedstrijd over 152 km. „Franske" eindigde als no. 4 en v. Gelderen als no. 9. Pauwels heeft willen tonen, dat z'n verkie zing voor de ronde van Frankrijk ge motiveerd is. ATHLETIEK „MARATHON". Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Vlissingse Sportver eniging „Marathon" houdt deze ver eniging op Vrijdag 1 Juli a.s. een re ceptie in Hotel ter Meulen op de Bou levard. Voor deze receptie zijn diverse ver enigingen en instellingen uitgenodigd. Op 17 Juli a.s. zal een grote inter nationale athletiekontmoeting worden gehouden ter gelegenheid van dit ju bileum. Regionale wedstrijden te Vlissingen. BEKENDE ATIILETEN ZULLEN DEELNEMEN. Voor de a.s. Zondag te houden regionale wedstrijden van de V. A. V. „De Zeeuwen" welke georga niseerd worden or> het Gemeentelijk Sportterrein te Vlissingen, bestaat by de athleten zeer grote belangstel- nu toe hebben meer dan 150 dames en heren ingeschreven voor de totaal meer dan 200 nummers. Echter niet alleen de grote in schrijvingen, maken deze wedstrijd belangrijk, doch vooral de deelname van verschillende Nederlandse craks, Zo zal op het invitatie-nummer 800 meter heren A meelopen de be kende DOS loper Knop, die dit jaar reeds een tijd van 1 min. 57.8 sec. maakte en daardoor Harting achter zich liet: Van Son van PSV, ook een loper onder de 2 min. grens, behoort eveiieèiis tot de deelüémérs. TdvferiS zal op de 100 meter heren A de snelste sprinter van Nederland, nl. Jan Klein van Vlug en Lenig uitko men met als voornaamste tegenstan ders van Belle van PSV en ue Pag- ter van De Zeeuwen. Ook zal men bij de dames de bekende Olympische athlete Nel Karelse aan het werk kunnen zien en wel op de nummers 100 meter A cn discuswerpen. De wedstrijden vangen om 2 uur aan. KORFBAL Korlbaluitslagen en -programma. le Klasse. Velocitas IVitesse I 2—3: ROD A I—Rapidc I 2—5; OWK IZwaluwen I 51. 2e Klasse. DOSKO I—DSS I 3— 5; Zeemeeuwen IDES I 3—3; Stormvogels IDie Gouwe I 51. Res. 2e Klasse A. Velocitas II Zeemeeuwen II 30; Rapide II Velocitas II 1—3. Res. 2e Klasse B. RODA II—Die Gouwe II 3—1; DSS II—OWK II 4—1. Se Klasse B. RODA IIIStormvo gels II 21; Zwaluwen IIStrand vogels III 20. PROGRAMMA. 14 Juni: I Zwaluwen IVitesse I; II DSS I—Die Gouwe I. 16 Juni: I RODA I—OWK I; II DOSKO I—Stormvogels I; III Zwaluwen IIZeemeeuwen III. 17 Juni: Res. IB. Vitesse II—D SS II; Res. IIB. Die Gouwe II— OWK II. 18 Juni I Vitesse I—RODA I; II Zonnemairo IDSS I: II Die Gouwe IDES I; III Stormvogels IIStrandvogels UI. ringen gedaan naar dc vermiste schat, echter zonder resultaat. Men gelooft, dat toen Mussolini gevan- fren genomen werd, hg een aanzien- ijke hoeveelheid goud en juwelen en een som gelds van naar schat ting 100 millloen lire bg zich had. Het goud en het geld zouden, naar men zegt, door de partisanen in beslag genomen zfjn. De rest van de kostbaarheden, die bekend is geworden als „de schat van Don- f;o" werd onder escorte van een iental partisanen uit Dongo ver voerd met bestemming Milaan. De schat is echter nooit in Milaan te rechtgekomen. Minstens 5 personen, die betrokken waren bij ae opspo ring van vermiste documenten, die Mussolini bij zich gehad zou hen- ben. zgn naar verluidt vermoord. Uitgebreide zwarte handel in zijde ontdekt. De prijzencontrólcdienst te Hengelo (O.) heeft een uitgebreide zwarte handel in zfjde ontdekt, die, naar thans blijkt, reeds in 1947 is begonnen. Het onderzoek leidde reeds naar Den Haag en Amsterdam. In totaal werden twintig arrestaties verricht. De zwarte handel omvat een partij van tienduizenden meters. Het onder zoek in deze zaak is nog gaande. DE A.N.W.B. deelt mede. dat met Ingang van 15 Juni bezoekers van Frank rijk hun rijwiel mee kunnen nemen zon der dat daarvoor nog grensdocumentcn nodig zullen zijn. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester van Bussum de heer J. C. Haspels, die sedert 1 November 1935 burgemeester is van Enkhuizen. De heer Haspels behoort tot de anti- revolutionnaire partij. ZATERDAG. Het Berlijns Stedelijk orkest speelt gedeelten uit Aïda van Verdi (H. II 20.12). 's Morgens kan men contemporaine Amerikaanse muziek beluisteren, ge speeld door het New York City Sym- Kony-orchestre onder leiding van onhard Bernstein. Uitgevoerd wordt de Symphonie „The Airborne" van Mare. Blftzsteln voor orkest, zang en voordracht. De namen der delen van de symphonie z(Jn: Theorie van het vliegen, Ballade van de ge schiedenis en de sagenleer, Kittyhawk, The Airborne, De vijand, Dreiging en nadering. Ballade van de steden. Mor gengedicht. Ballade van Hurry up. Ballade van de bommenwerper, Re citatief, koor van het rendez-vous. De openlucht. Het ziet er nogal Ame rikaans uitl (H. 9-05). Hilversum I: 7. 8, 18, 20 en 23 Nieuws: 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrij ven; 12.33 Orgelspel door Cor Steljn; 13.30 "Het Omroeporkest o-.l.v. Willem Lo- hoff; 1525 Het Omroepkamerorkest o.Lv. André Hieu: 16.25 Amsterdams Kamer koor; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Planosoli door Tonny Schiferstein: 18.30 Ned. Strijdkr.: 19 Actualiteiten op kunst gebied; 20.20 Amsterdamse Politiekapel o. lv. Johan Pinkse; 22 Stradivarisextet. Hilversum H: 7, 8, 13. 19. 20 en 23 Nws.; 9.05 Het Residentie Orkest; 10.L5 Sidney Torch speelt op de Bioscooporgels van de State- en Regal Cinema's te Londen; 11 De Zonnebloem: 11.45 Schoolradio; 12.33 Lunchconcert; 14.10 Johannes Kleman, violoncel cn Johan Otten. piano; 14.5u Lichte pianomuziek; 16.30 De schoenheid van het Gregoriaans: 17 De Wigwam: 19.25 Pianoduo André de Raaff Jacques Schutte; 20.12 Berlilns Ste delijk Orkest; 20.20 Lichtbaken door de Z.E. heer Henri de Greeve; 22 Promenade orkest. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8. 9, 13, 17.05. 19, 22 en 23 Nieuws; 14.10 Casino- progr.; 17.30 Pianomuziek: 18.30 Voor de soldaten; 21.15 Gevar. gram. muziek. Brussel-Frans (484 M.): 7. 8. 13. 19.54, 22. 22.55 cn 23.55 Nieuws; 16 Klassiek verzoekprogr.; 19 Walsen van Chopin; 21 Verzoekprogr. Engeland-Home Service (343 M.): 7, 8, 13. 18, 21 en 23 Nieuws: 11 BBC Schots orkest; 13.10 Orkestmuziek; 18.25 Dans muziek. Engeland-Light Program (1500 en 262 M.): 9. 19, 22 en 23.56 Nieuws; 13.35 Or kestmuziek; 19.30 Welsh-koor en orkest; 21 BBC Revue orkest. ZON EN MAAN. 18 Juni: Zon: Maan: Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER U.+NAP U.+NAP 7.26 7.53 8.23 8.40 1.61 1.84 1.96 1.31 19.39 20.08 20.29 20.50 1.36 1.60 1.71 1.00 LAAG WATER u.NAP u.NAP 1.10 1.42 2.20 2.06 1.97 2.18 2.33 13.16 13.47 14.26 14.38 1.52 1.71 1.68 1.23 7. De Mandarijn Lah- Tie Pang legde Kap- pie uit dat hij een grote lading mee zou nemen naar het land van de fakir. „Vele kistjes met on waardige zijde en lak werk, ivoor en goud", legde hij uit. „Denkt U dat Uw schip deze onwaardige rommel zal kunnen bevatten?" „Zeker!" zei Kappie „Er gaat heel wat in het ruim!" „Dan zullen wij ons naar het vaartuig be geven", zei de fakir, en hij zorgde er voor dat er drie draagstoe len gereed stonden, met dragers, die hen naar de „Kraak" brachten. De maat, die toevallig aan de verschansing stond, zag hen aankomen. „Daar heb je het al!" mompelde hij met uit puilende ogen van schrik. „En die rare kerel, die me heeft laten vallen, is er ook weer bg! Ik voel het aan mijn eksteroog, dat dit weer een reis vol ellende gaat worden!" Ze stapten uit de draagstoelen en betraden toen de „Kraak". „Wat moet dit betekenen?" vroeg de maat ongerust aan Kappie op fluistertoon. „Een zeer deftige Chinese mandarijn, jong!" zei Kappie opgewonden. ..Zo'n passagier heb ben we nog nooit gehad! Gedraag jc netjes cn buig als het nodig is!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5