NIEUWS UIT ZEELAND Q Plouvier heeft DE Schoenen Goed nieuws I UITSLAG RAADSVERKIEZINGEN ZEELAND VERZAMELPLAATS VAN TUBERCULEUS RUNDVEE SCHUDT UW LEVER WAKKER DEZE WEEK BEKENDMAKING VAN DATUM BESTUURSOVERDRACHT Herkeuring van afgekeurden. Katholieke H.B.S. te Goes? Minister van Maarseveen naar Indonesië fr-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 JUNI 1949 Volksgezondheid en economische belangen eisen doeltreffend ingrijpen! Verordening voorgesteld door Gedeputeerde Staten. Door het College van Ged. Staten is aan de Provinciale Staten voorge steld te besluiten tot aanneming van een verordening, waarbij de bestrij ding van de tuberculose onder het rundvee in Zeeland wordt geregeld. Reeds werden de rundveehouders ver plicht zich a3n te sluiten by de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren en moeten zij hun dieren laten onderzoe ken en de zg. open lijders laten slachten. Deze grote verbetering- wordt echter grotendeels te niet ge daan doordat de invoer van tubercu leus vee van buiten de provincie, vooral N.- en Z.-Holland, ongestoord doorgaat en dereageerders vrijelijk onder de veehouders worden verhan deld. Zeeland is daardoor een verza melplaats van tuberculeus rundvee geworden; het ergste is dat het geval op Schouwen-Duiveland. Dat daardoor, vooral in het ver band met de export, aanzienlijke eco nomische schade wordt toegebracht en de volksgezondheid wordt be dreigd (volgens deskundigen z\jn 11,4 van de t.b.c.-gevallen bij de mens van bovine oorsprong) behoeft geen betoog. Het is de bedoeling in de ko mende jaren de strijd tegen deze ziekte in Zeeland met alle mogelijke kracht voor te zetten door van alle reagerende dieren meermalen per jaar het sputum cultureel te onder zoeken Daardoor zullen honderden open lijders worden opgespoord. Maar dan moet de aanvoer van rea gerende dieren worden gestopt even als het verhandelen hiervan. Soms is de koper ervan op d<j hoogte, dat de dieren besmet zijn: een consumptie melker op N.-Beveland bijv had vijf open lyders. Het bleek, dat de man in het najaar welbewust drie tuber culeuze dieren had gekocht. Mede in verband met het feit, dat de con- sumptiemelk in Zeeland vrijwel niet gepasteuriseerd wordt is ingrijpen nodig. Bloemisten en nylons. Dinsdag is in Tilburg de kring van Nederlandse bloemistenwinkeliers bij een geweest in een vergadering die door 200 leden werd bijgewoond. Echt genoten vergezelden hun mannen en terwijl de lieren aan het vergaderen gingen, maakten de dames een rond rit. Drie bussen met kooplustige bloe mistenvrouwen bezochten Baarle Nas sau enwerden prompt door de dou ane aangehouden. Welk een teleurstel ling. welk een deceptie. Daar gingen de sloffen cigaretten. de plakken cho colade van de eerste bus. De vrouwe lijke, passagiers van de tweede en der-, de bus zagen dit geschieden, zij ver braken in allerijl de verpakking van cigaretten en plakken chocolade. Er werd een rookgordijn gemaakt in de bussen en er werd met de moed dei wanhoop chocolade gegeten. Van de Nylons zullen we maar zwijgen. De douane heeft een goede slag ge slagen. «Ingezonden mededeling). Begin de dag niet IVOJttOL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. MOTORSPORT. Kees Huybregts zevende in Brussel. De internationale wegrace te Brussel is voor de Zeeuw Kees Huybregts in zoverre oen teleurstelling geworden, dat hij veel hinder van zijn verwon dingen had en zich daardoor niet ten volle kon geven. Speciaal in de bochten ontbrak hem de noodzakelijke moed. Toch slaagde hij er in, uit het zwaar bezette veld als zevende door de fi nish te gaan. Dick Renooy werd in grootse stijl eerste. (Ingezonden mededeling). cn u zult morgen» weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op re wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. VERKLARING NODIG. Volgens de nieuwe verordening zal het verboden zyn rundvee te kopen of te verkopen, af te leveren, te koop aan te bieden, in te scharen, op te stallen of in bruikleen te hebben en te geven, zonder dat de dieren voor zien zijn van een geldige verklaring van een prov. gezondheidsdienst, dat zij vrij zijn van t.b.c. Dit verbod geldt niet voor jongvee zonder brede tanden, doch dit moet binnen 8 da gen na aankomst op een bedrijf worden onderzocht en verwijderd, wanneer positieve reactie optreedt. Evenmin geldt het verbod voor mest- vee, doch dit moet geïsoleerd gehou den worden van ander vee. Overtre ding van de verordeningsbepalingen of het niet nakomen van de daarbij opgelegde verplichtingen wordt ge straft met een boete van ten hoogste 75.— of hechtcnisstraf van maxi maal 12 dagen: het betreffende rund vee kan verbeurd verklaard worden. Minister Rutten ontving buitenlandse dagbladdirecteuren- De deelnemers aan het congres van de internationale federatie van- dag bladdirecteuren zijn Dinsdag namens de regering door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, ontvangen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Na te hebben gemotiveerd, waarom deze receptie te Amsterdam werd ge houden namelijk omdat het een van ouds bekend kranten-centrum is, waar ook thans nog het hart van het Nederlandse journalistieke leven klopt heeft minister Rutten enkele op merkingen gemaakt over de zedelijke taak van de pers. Met grote instemming zeide* minis ter Rutten gelezen te hebben dat ook in de statuten van de internationale federatie van dagbladdirecteuren de nadruk gelegd wordt op de persoon lijke verantwoordelijkheid van de uit gever. In dit verband gaf hij uiting aan zijn bevreemding, dat zekere pers organen in binnen- en buitenland ge meend hebben de Nederlandse rege ring te moeten beschuldigen van hang naar dictatuur, in verband met het veelbesproken wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid, dat geen andere bedoeling heeft, dan die verantwoordelijkheid te stimule ren. Spr, noemde deze beschuldiging vrij ernstig. CARTER-S ItVERPlUETJtS Verklaring van de Sultan van Djocja. Uitwijzing van Republikeinse autoriteiten In een te Djocja gehouden perscon. ferentie heeft de sultan van Djocja verklaard, dat zün bezoek aan Bata via en Bangka bevredigend was. Ver. moedelyk zal deze week bekend wor den. wanneer de overdracht van het bestuur zal geschieden. De overkomst van Soekarno, Hatta en andef-e pro minenten naar Djocja zal waarschijn- lijk geschieden twee of drie dagen na dc formele overdracht. Op de vraag of buitenlanders gele genheid zal worden gegeven in de re sidentie Djocjakarta fabrieken en on dernemingen te exploiteren antwoord de de sultan, dat hij hierover niet kon beslissen, daar dit een zaak van de centrale regering is. Na de sultan gaf d~ voorzitter van de Masjoemi, dr. Soektman, een uit voerige uiteenzetting over het bezoek van Hatta aan Atjeh: Het spijt het gezelschap zeer, dat men Sjafroeddin niet kon ontmoeten, doch hieraan zijn geen ernstige gevolgen verbonden, ai- dus Soekiman. Hij legde er de nadruk op, dat geheel Atjeh de verklaringen van dr. van Royen en Roem steunt. Soekiman deelde ten slotte mede, dat het vliegveld van Longah in Atjeh de dag voor aankomst van het repu blikeinse gezelschap door Nederland se troepen uit de lucht werd gemi trailleerd en gebombardeerd. Van be voegde militaire zijde te Batavia werd de juistheid van de laatste me dedeling met de meeste nadruk ont kend. UITWIJZING De Sultan van Djocjakarta heeft 'n verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat ongeveer 100 republikeinse autoriteiten cn particulieren met hun gezinnen door de Nederlanders uit Magelang naar Djocja zijn uitgewe zen. Het transport begon op 10 Juni en een gedeelte, kwam 11 Juni in Djocja aan. Als reden voor een en ander werd van Nederlandse zijde. mondeling opgegeven, dat deze perso nen gevaarlijk worden geacht voor de openbare rust en orde. De voorzitter, van de republikeinse delegatie is, zo wordt in de verklaring van de Sultan o.a. gezegd, js van deze kwestie op de hoogte gebracht, met 't verzoek, door bemiddeling van de U. N.C.I. een sterk protest aan te teke nen tegen de uitwijzing. Bij bevoegde Nederlandse zijde te Batavia was over het vorengaanae niets bekend. (Ingezonden mededeling). VOOR DE DAMES. begint morgen de verkoop van een nieuw aangekomen partij prachtige ZOMERMANTELS Ruime keuze uit een grote collectie leuke vlotte modellen- V nrnaRi LANGE NOORDSTRAAT 10-12 MIDDELBURG (Ingezonden mededeling). KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Muiden C. Treure te Wilsum; te Wijk bij Duurstede A. Barendrecht te Klundert. Bedankt voor Assen (vac. J. Die- pcrsloot) L. A. v. d. Marei te Wezepe. Beroepen te Utrecht: (vac. dr. G. W. Eberman). A. P. van der Haas te En schede; te Breskens: J. H. van Beu» sckom te Zunderdorp. Drietal te Utrecht: H. Aalbers te Vlissingen; W. H. Kelder te Leiden; G. W. Korevaar te Zwolle. CIIR. GEREF. KERKEN. Badankt voor Wormervcer Jac. Qvcrdutn te Meppel; voor Zwtfn- drecht N. de Joof te Middelharnis. Bij de Tweede Kamer der Staten Ge neraal is ingediend een wetsontwerp tol herkeuring van afgekeurden. De rege ring heeft hierbij allereerst het oog op artsen en tandartsen. Zoals bekend is zijn maatregelen getroffen om de ver plichtingen. welke in deze tijd op de tot militaire dienst geroepen burgerartsen en burgertandartsen rusten, over .zoveel mogelijk hoofden te verdelen. Daartoe zijn of worden ook de artsen en tandartsen, die tot buitengewoon dienstplichtige werden bestemd, binnen zekere leeftijds grenzen daarbij ingeschakeld. Er zijn echter ook nog velen, die als ingeschre vene voor de dienstplicht werden afge keurd, doch onder hen zal zich onge twijfeld een niet onbelangrijk aantal be vinden, van wie kan worden aangeno men. dat de ongeschiktheid inmiddels is opgeheven. Dit pleit er voor, de artsen en tand artsen. alsmede de aanstaande artsen en tandartsen, die als Ingeschrevene voor de dienstplicht werden afgekeurd, opnieuw te keuren en hen. die geschikt blijken te zijn, aan gelijke dienstverplichtingen te onderwerpen als hun collega's, die al da delijk werden goedgekeurd, reeds korter of langer tijd hebben te dragen. Het verdient bovendien aanbeveling 'n algemene bevoegdheid tot herkeuring van afgekeurden te scheppen om, als de nood aan de man mocht komen, op korte termijn over de nodige krachten te kun nen beschikken. Voor de lichtingen van dc jaren 1944 en volgende is de keuring reeds naar de nieuwe methoden geschied, zodat daar voor, althans voorshands, weinig behoef te aan herkeuring bestaat. Do voorgenomen herkeuring zou daarom voornamelijk moeten gelden voor de lichtingen, ouder dan die van 1941. Het Is de bedoeling de gelegen heid tot herkeuring open te stellen tot ongeveer dc normale leeftijdsgrens, die cr bestaat voor de dienstplichtigen met de rang van officier, dus tot omstreeks 45 Jaar. Het getal afgekeurde artsen cn land artsen kan naar ruwe schatting worden gesteld op 50 k 60 per lichting. Indien 'n derde, misschien de helft van hen alsnog zou worden goedgekeurd, zou dat een winst geven van rond 300 artsen en 150 tandartsen. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen elf leden van het Koninklijk Ned. Ind. leger zijn ge sneuveld. Werkcomité gevormd. Op initiatief van de Deken van Goes is een comité gevormd dat als eerste doel heeft te komen tot op richting- van een kath. H.B.S. voor jongens en meisjes te Goes. In dit werkcomité hebben o.m zit ting" mr. dr A. J J. M. Mes, lid van G.S., de burgemeesters van 's Hce- renhoek, Heinkenszand en Ovezande, voorzitters van verschillende plaatse lijke kath. organisaties en vertegen woordigers van de parochies Middel burg, Vlissingen, Zierikzee, Kwaden- damme. Hansweert en Heinkenszand. Zeeuwse oesters naar Zuid'Afrika. Een bekend vissersbedrijf in Zuid Afrika bleek belangstelling te heb ben voor Zeeuwse oesters. Enige tijd geleden is daarom een hoeveelheid Zeeuwse zaaioesters en bakkengoed per KLM naar Johannesburg ver trokken om vandaar verder per vliegtuig naar de kust te worden vervoerd. Een aldaar werkzame Ne derlander, goed bekend met de oester cultuur, nl. de heer van Dort, Was er met een auto om de oesters naar de percelen te brengen. De oesters zijn op die manier niet langer dan van Woensdag tot Vrijdag uit het water geweest. Men gaat thans proeven nemen met oesters in koelruimte om te kunnen nagaan hoe lang de oesters zich goed houden bij bepaal de temperatuur om uit tc maken of zij eventueel per schip de grote reis zouden kunnen maken. jnaicn deze proefnemingen gelukken openen zich goede perspectieven voor de Zeeuws kwekers. Gelderse dag te Goes. De op Woensdag 22 Juni a.s door de afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen te Goes te orga niseren Gelderse dag. belooft zeer in teressant te worden. Het programma bevat o.m inleidingen over de Betu we, de Veluwe, voordracht. Gelderse volksdansen, een Gelderse koffie maaltijd en tot slot het optreden van de bekende zanger Jan van Riems dijk. i MR. W. NIEUWENHUIJSEN. Op de lijst van aanbeveling ter ver vulling van een vacature van ^echter in dc Arrondissements-rechtbank tc Almelo komt o.a .voor: mr. W. Nieu- wenhuijsen, rechtsgeleerd raadsheer in het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venljage, rechter-plaalsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Mid delburg en kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Zierikzee, Dakota van Prins Bernhard wordt omgebouwd. In de Fokker-afdeling op Schiphol wordt op het ogenblik gewerkt aan de volledige revisie en interieurombouw van het Dakota-vliegtuig van Prins Bernhard. De rubbertanks zijn ver vangen door alluminium tanks. Er wordt tevens een nieuw verwarmings systeem aangebracht. De cabine wordt verdeeld in drie ruimten, waarvan de voorste bestemd is voor de Koninklij ke familie. Het ligt in de bedoeling, dat de Dakota binnen 10 dagen weer kan vliegen. Mr. van Schaik krijgt binnenlandse zaken a.i. Dezer dagen is, aldus deelt de Re- gerings Voorlichtingsdienst in een of ficieel communiqué mede, de benoe ming te verwachten van de minister van binnenlandse zaken en minister van overzeese gebiedsdelen a.i., mr. J. H. van Maarseveen, tot minister van overzeese gebiedsdelen. H.M. de Koningin zal de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik tijdelijk het beheer opdragen van het departement van binnenland, se zaken. Het ligt. in het voornemen van de minister van overzeese gebiedsdelen zeer spoedig naar Indonesië te ver trekken, ten einde zich op verschil lend gebied een algemene indruk te kunnen vormen. De minister zonder portefeuille de heer L. Götzen, zal tijdens de afwe zigheid van minister van Maarseveen als minister van overzeese gebiedsde len a.i. optreden. Minister van Maarseveen is Dins dagmorgen te Brussel aangekomen voor een bezoek aan zijn Belgische collega, minister Vermeylen. Kolonel de Fralteur, Belgisch mi nister van landsverdediging ontving Dinsdagmorgen een bezoek van mi nister mr. W. F. Schokking en de Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slootcn werd door premier Spaak in audiën tie ontvangen. FILMS VAN DE WEEK Geestige film over geldverkwister. „Millionnair in nood" (Brewster's Mil- lions) met Denhls O'Keëfe. Helen Walker, June Havoc, Misclia Auer en Eddie An derson; regie: Allan Dwaji. Een kostelijke film met een alleraar digst gegeven, dat trouwens reeds eerder verfilmd is. Zekere meneer Brewster krijgt: van een advocaat de boodschap, dat. een excentrieke oom. die anthropoloog in Bolivia was hem maar liefst 8 mil- lioen dollar heeft nagelaten, onder voor waarde. dat neeflief binnen twee maan den één millioen dollar uitgeeft om hem het verkwisten te leren haten. Dal lijkt niet gek, maar is niet bepaald gemakke lijk. De wijze, waarop BreWster met dui zenden dollars smijt, is een aaneenscha keling van baarlijke nonsens. waarom men niet anders dan onbedaarlijk kan lachen. Mischa Auer. voor wie wij een zwak hebben, ziet men in deze film verschilnen als een zonderlinge Rus, die de slechtste shows van deze eeuw pro duceert. (Electro, Middelburg). „De worger" (Love from a stranger) met Sylvia Sidney, John Hodiak, Ann Ri chards, John Howard en Isabel Elsom; regie: Richard Whorf. Deze film over een vrouwenmoordenaar bezit enige overeenkomst met „Gaslight" doch is ondanks een goede milieute- kenning niet zo sterk. Wellicht komt het omdat men zich minder door hetgeen men te zien krijgt laat overtuigen. Het scenario heeft zwakke plaatsen en met name het slot kon ons weinig bevredi gen, maar daar staat tegenover, dat het spel op een hoog peil staat. Voor het eerst na vele jaren zagen wij Sylvia Sid ney weer terug en haar acteertalent komt nog steeds boven het gemiddelde uit. (Alhambra, Vlissingen). Het geheim van de madonna" (The Madonna's Secret) met Francis Lederer, Gail Patrick cn Ann Rutherford; regie: William Thiele. Kortgeleden bespraken wij deze speel film reeds en wi; kunnen daarom thans volstaan mét te herhalen, dat dit werk ondanks de bescheiden opzet en de me lodramatische tendenzen het zien waard is omdat het gegeven op boeiende wijze is uitgewerkt en het spel zeer behoorlijk is. (Luxor, Vlissingen). Zes millioen per post. Dinsdag werden aan het bestuur van de internationale diamanttentoonstel ling twee postformuliertjes overhan digd. waarop stond, dat er twee aan getekende zendingen uit Amerika waren binnengekomen. Een der leden van het bestuur heeft de zendingen, twee platte blauwe doosjes, elk van 15 bij 10 cm. groot en gefrankeerd met 8 dollars aan postzegels, in ont vangst genomen. De gezamenlijke waarde van de inhoud van deze een voudige doosjes bedraagt zes millioen gulden. Zij bevatten nl, de zending van de firma Harry Winston Incorpo rated uit New York voor de diamant tentoonstelling. Russische advertentie.. In enkele Nederlandse dagbladen verschijnt heden en volgende week Woensdag een in de Russische taal gestelde bekendmaking van dc minis ter van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Ter toelichting moge dienen, dat het hier een bekendmaking be treft bestemd voor Sowjetburgers, die de hulp der Nederlandse autoriteiten wensen te verkrijgen om naar hun vaderland terug- te keren. Het rijkspersoneel krijgt dit jaar weer een gratificatie van 2'ió van het salaris met een maximum van 50 gul- den Dit geldt alleen voor salarissen 1 miu.ler dan 4560.-- Centrale Landbouw- Onderlinge voor Zeeland. Op 10 Juni 1949 werd te Goes in „De Prins van Oranje" onder voorzit terschap van de heer ir. W. Kake- beeke te Rilland, dè jaarlijkse' alge mene ledenvergadering gehouden van de afdeling Zeeland van de Centrale Landbouw-Onderlinge, bedrijfsvereni ging- ingevolge de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrach te verslag over het boekjaar 1948 ont lenen wij het volgende: Het aantal leden liep gedurende het boekjaar 1948 terug van 3149 tot 3057. De daling van het ledental, welke het gevolg is van een aantal gevallen waarin het lidmaatschap werd beëin digd wegens stalling van het bedrijf of het verder werken zonder perso neel, heeft geen nadelige invloed ge had op het totaal verzekerde loonbe drag. Het loonbedrag is nl. gestegen van ƒ12.071.494,- over 1947 tot ƒ12.708.024,- over 1948. In Ï948 werden 908 ongevallen aan gegeven, waarvan 827 in behandeling werden opgenomen. Voor 1947 waren deze getallen resp. 1030 en 952. Het verslag en financieel overzicht werden door de algemene ledenverga dering goedgekeurd. Als leden van het bestuur werdén herkozen de heren: P. Scheele te Ka- pelle-Biezelinge en M. H. Noordhoek te Kortgene en gekozen werd de heer J.-43T Haak te Hoek. Als plaatsvervangende leden werden herbenoemd de heren: J. J. v. d. Maas te Wissekerke en Adr. Dees te Waar de en benoemd de heer Jac. Neeteson te Kloosterzande. Ter vergadering werden de heren J. L. Kuyper Czn. te Ouwerkerk; Abr. Vijverberg Wzn. te Ouwerkerk; P. Vreeke te Souburg, die gedurende 25 jaar hun medewerking aan de Land bouw-Onderlinge hébben verleend, gehuldigd. Uit handen van de direc teur der Centi'ale Landbouw-Onder linge ontvingen zij als blijk van waardering een oorkonde met hcrin- neringsmedaille. Ministers en Zeeland's beplanting. Bij besluit van de Prov. Staten van 23 Dec. 1947 werd een Beplantingsverorde ning Zeeland vastgesteld. De ministers van O. K. en W., Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken hadden tegen de inhoud echter bezwaren. Eerstgenoemde m'cende, dal de verordening belemmerd zou werken op de totstandkoming van beplantingen, doordat de procedure tot het verkrijgen van een vergunning te ge compliceerd zou zijn. Hij was bevreesd, dat de verordening meer ten behoeve van agrarische belangen dan van landschaps verzorgingzou worden gehanteerd en achtte er de tijd niet rijp voor.-Door de Provincie werd geantwoord, dat men juist beoogt de beplanting te stimuleren en dat geen eenvoudiger procedure, waar bij een deskundige beoordeling gewaar borgd wordt, denkbaar is. De niinister van Verkeer en Waterstaat vond het juister d.e figuur te kiezen, dat .het aan brengen van beplanting, aan goédkeuring van G. S., moet worden onderworpen. Hij vroeg .zich af of wel voldoende rekening werd gehouden met plant- en poöti-echt en vond aanleiding bestaande Rijkswegen buiten toepassing der verordening te hou den. Hierop werd geantwoord, dat be doeld recht erkend kan worden met dien verstande, dat beperking ervan wordt, mogelijk gemaakt. Zou het nodig zijn dit zakelijk recht volkomen te elimineren dan zou tot onteigening moeten worden over gegaan. G. S. waren bereid Rijkswegen en andere rijksgronden buiten de wer kingsfeer van de verordening te houden, doch voor 'n bepaling dat deze voorshands voor een bepaalde tijd, b.v. 5 jaren, zou gelden, voelden zij niets. Een gewijzigde verordening is thans aan de Prov. Staten ter goedkeuring voorgelegd. Kruisverenigingen vragen provinciale subsidie. Aan de Provinciale Staten van Zeeland is door hot college van G.S. voorgesteld aan de Prov Zeeuwse ver. Groene Kruis, de Prov. Bond Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis en andere soortgelijke provinciale verenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, elk afzonderlijk met ingang van 1949 tot wederopzegging jaarlijks een sub sidie toe te kennen van 10 ct. per lid van de bij die verenigingen aangeslo ten plaatselijke afdelingen. De sub sidie zou neerkomen op 3400 voor het Groene Kruis en 1100 voor het Wit-Gele Kruis. Tevens wordt voor gesteld de jaarlijkse subsidie van max. 1000 aan eerstgenoemde ver eniging ten behoeve van de onder steuning der afdelingen voor het wijk- verplegingswerk in te trekken. Het Groene Kruis telt 68 afdeiin- en met 34.000 leden en het Wit-Gele Kruis 27 afdelingen met 11.000 leden (gezinnen). De taak van de kruis verenigingen wordt steeds uitgebrei der, doch vele zaken bleven onafge daan door gebrek aan de nodige fi nanciën. Verdere uitbouw van de kinderhygeiëne is zeer nodig door uit breiding der kraamcentra, waardoor de beschikking wordt gekregen over de zo hoog nodige kraamverzorg sters, regeling van de prae-natale zorg. verbetering en uitbreiding van de consultatiebureaux, stichting van medisch-opvoedkundige bureaux en verhoging van het aantal moeder cursussen. Ook wil men gaarne het werk van een massaal bevolkingson derzoek (T.B.C.-bestrijding) ter hand nemen. Voorts hoopt men zich op het zo dringend noodzakelijke werk dér rheuma-bestrijding te kunnen wer pen. De bestrijding van geslachts ziekten en de geestelijke volksge zondheid moeten beter worden geor ganiseerd en de zorg voor gebrekki- gen, ook al zeer urgent, moet van de grond worden opgebouwd. Tenslotte moet om de 2 jaar of jaarlyks een „gezondheidsdag" en een „verpleeg stersdag" voor de gehele provincie georganiseerd worden. WALCHEREN Middelburg VOOR OUDEN VAN DAGEN. De veteranen uit Middelburg speel den Zaterdagavond in Oostburg een voetbalwedstrijd tegen de veteranen uit Oostburg. Het werd een sportieve kamp, die door de Middelburgse spe- Iers, die minder stijf bleken en meer uithoudingsvermogen hadden, weid gewonnen met 113. De opbrengst kwam geheel ten goede voor de rij toer voor de Oostburgse Ouden van dagen. Voor dit doel werden 'n twee tal taarten verloot en ook hierbij lie ten de voetballers zich niet onbetuigd. De doelman van Middelburg bleek de gelukkige, doch op zijn verzoek wei d de taart naar het St. Antonius gesticht gebracht en geschonken aan de oudste inwoner. MAN RAAKTE BEKLEMD Dinsdagmiddag wilde een vracht auto uit de Schuiffelstraat te Middel burg de Pottenmarkt oprijden. In het laatste smalle gedeelte van de Schuif felstraat was de 57-jarige S. van Keu len aan het werk. Hij wilde de wo ning binnengaan doch raakte bekiemd tussen de auto en de muur van het pand. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse, dc man klaagde over hevige inwendige pijn en werd voor een onderzoek naar eventuele inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht. Vlissingen EXTRA.BOOT. Donderdagavond te half twaalf zal een extra-boot varen van Vlissingen naar Breskens en in Breskens zal aansluitend busvervoer mogelijk zijn. Ook is er. yervoersmogelijkheid van Middelburg naai- deze boot. Cir cus Strassburger'heeft dit georgani seerd. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. Veiling op 14 Juni 1949. Exportgarnalen 987 kg.: 0.730.83: Schar 270 kg.: 0.14-0.24; Bot 595 kg.: 0.11—0.20: Schol 6 kg.: 0.15—0.18; Kleine schol 11 kg.0.13; Grote tong 20 kg.: 0.72—1.13; Kleine tong 188 kg.: 0.130.25; Rog 93 kg.: 0.03—0.12. VISMIJN TE VLISSINGEN. Veiling op 14 Juni 1949.' Exportgarnalen 918 kg.: 0.16—0.80; Schar 1458 kg.: 0.11—0.27; Bot 1938 kg.: 0.03— 0.20; Schol 72 kg.: 0.17—0.44; Middel tong 96 kg.: 1.10—1.20; Kleine tong 597 kg.: 0.28 —0.35. VLISSINGEN. Woensdag, Alhambra. „De Worger, .7 en 8 uur; Luxor, „Het geheim van de Ma- dona", 8 uur. Donderdag, Voor bioscopen zie Woens dag. MIDDELBURG. Woensdag Electro: Millionnair in nood. (a. 1.), 7 en 9.15 uur; Terrein Molen water: Circus Strassburger, 2 en 8 uur. Donderdag Schuttershof: Vergadering K.V.P., 8 uur; Electro: Millionnair in nood (a. 1.), 7 en 9.15 uur; Terrein Molenwater; Circus Strassburger, 8 Serooskerke (Sch.) Stemmen Zetels 1949 1946 1949 1946 Uitgebr. 138 151 Ongeld. st. 10 8 Geldige st. 128 143 1. Arb. Party 41 61 2 3 2. Vrije lijst 87 82 5 4 Gekozen werden: M. Geluk, J. J. Kloet (Arb. party); J. Klompe, C. Berrevoets, A. J. Oosse, M. J. Bouw man en P. Berrevoets (Vrije Lijst). De heer J. C. Berrevoets (Arb. par- tij) keert niet in de raad terug. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer M. J. Bouwman (Vrije lijst). St. Annaland Stemmen Zetels 1949 1946.1949 1946 Uitgebr. 1340 Ong. stemmen 56 Geldige stcmmcn 1284 1249 Geluk 350 3(32 2 2 Den Engelsman 598 - 557 3 3 Scherpénisse 92 79 Stols 244 251 2 2 Gekozen werden: A. C. Geluk, J. L. Goedegebuure Azn, (lijst Geluk); J. A. den,Engelsman. J. Moerland, J. de Bruine. lijst Engels man); F. J. Stols, C. Riddérhbf, (lijst Stols). Dc samenstelling van dc raad. blijft ongewijzigd. Hoek Stemmen Zetels 1949 1946 1949 1946 Uitgebr. stemmen 1570 1651 Ong. stemmen 59 102 Geldige stemmen 1511 1549 P v.d.A. 439 357 2 2 V.V.D. 287 392 1 A.R. 230 578 1 *2 CJH.U. 309 2 S.G.P. 246 222 1 1 Gekozen werden: J. den Hamer, L. J. Dieleman (P.v.d. A.); D. W. F. Kayser (V.V.D.)P. Scheele Az. (A.R.) D. J. Tollenaar (St. Ger.); L. M. Jansen, J. P. Ver gouwe (C.H.U.). De heer D. Haak CV. V.D.) keert niet in dc raad'terug. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer J. P. Vergouwe (C.H.). In 1946 waren A.R. en C.H. ge combineerd. KONINKLIJKE DANK. Men meldt ons, dat de heer W. Sanderse te Vlissingen, voorzitter van de toogdag Walcheren der C.H. U. welke Zaterdag te Middelburg gehouden is, voor het telegram, dat aan H.M. de Koningin werd verzon den van de particulier secretaris van' HM. de Koningin een dankbe tuiging beeft ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2