PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE BILT BELGISCHE TROEPEN BEZETTEN FABRIEK IN HET RUHRGEBIED SNELTREIN VLOOG UIT DE RAILS BIJ STATION HILVERSUM DERTIG ZWITSERS IN ROEMENIE GEARRESTEERD OPLICHTER BOUWDE HUIZEN IN ZIJN FANTASIE EEN OMWENTELING IN DE LANDB0UWPR0VINCIES Ook Zeeland heeft industrie nodig Drie honderd mensen ziek na het eten van leverworst VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 134 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw, Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSING5E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. pee mm. Minimum p. advertentie f 2.5Q Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 i.b.g.g. 2223); Oostburg: Pr. Maurilsstr. 11'. tel. 102 - Tern.eur.cn: Brouwcri.isn 2 - Zicrikzec: N. Bogardstr. C. Uil), tel. ."6 Arbeiders verzetten zich tegen de ontmanteling. Op verzoek van het Britse militaire bestuur in het RuhrgebietI heelt Maandagmiddag een contingent Belgische troepen opdracht gekregen een fabriek in de plaats Bergkamen te bezetten. Het be. treft de „Chemische Werke Essener Steinkohlen". «aar de arbeiders zich in de loop van de morgen hadden verzet tegen de ontmanle. ling. Zeven honderd Belgische militairen, voorzien van vier kleine tanks, hebben thans de werkplaatsen onder controle. Generaal-majoor Bishop, de Britse autoriteit in Noordrijnland-Wcstfalen. heeft de vorige week herhaalde malen gewaarschuwd, dat 'n einde moet ko men aan het verzet legen de ontman teling van vier fabrieken van synthe tische producten in het Ruhrgebied. Zo niet. dan zouden de fabrieken wor den gesloten en de arbeiders naar huis gestuurd. Niettemin deden Maandag grote groepen arbeiders pogingen de ont- mantelingsploegen in hun werkzaam heden te hinderen. De ontmantelingsploeg, die een para- fine-fabriek te Dordtmund was bin nengetrokken. liet zich door andere Duitse arbeiders overhalen het werk niet te beginnen. Op het fabrieksterrein van de „Che mische Werke" te Bergkamen had zich een grote menigte verzameld, die tegenover de arbeiders van de ont mantelingsploeg een dreigende hou- Straffe maatregelen tegen Yoego-Slavië op komst? Sommige hoge communisten ii Warschau menen, dat binnenkort de Kominform voor de dorde keer bij een zal komen, dit keer om straffe maatregelen tegen Yoego-Slavië te bespreken. Het vroegere Breslau wordt als een waarschijnlijke plaats van sa menkomst genoemd. Voor zover bekend, is de laatste bijeenkomst van de Kominform in Juni 1948 in Roemenië gehouden. Na deze bijeenkomst werd de uitbanning van Yoego-Slavië uit de Kominform bekend gemaakt Ex-keizer Boa Dai in Saigon aangekomen. Bao Dai, ex-keizer van Annam, is Maandag per vliegtuig te Saigon aan gekomen om het bestuur van de nieuwe staat Vietnam over te nemen volgens Frans-Vietnamsc overeen komst van April 1949. Hij arriveerde met zijn privé-vliegtuig. dat van de Vietnamese vlag was voorzien. Bao Dai reed in een open auto tus sen een dubbele haag van Franse po litie en militairen, met zes pantserwa gens voor zich uit, naar het regerings paleis. Zes duizend studenten van de Ho geschool te Saigon weigerden Zater dag jl. te verschijnen uit protest te gen de aankomst van Boa Dai. In communistische pamfletten wordt de „bevrijding van het Vietnamese grondgebied door de oprukkende Chi nese communistische troepen" aange kondigd. Daling op New-Yorkse Effectenbeurs. In verband met de verkoopdruk, die zich Maandag voordeed op de effecten beurs te New York. en die de noterin gen der belangrijkste fondsen deed dalen tot het laagste niveau sedert vier jaar, heeft president Truman's raad van eco nomische adviseurs gewaarschuwd voor „onjuiste geruchten en speculaties". De koersen van spoorwegaandelen ga ven de scherpste daling te zien. Zij daal den tot beneden het laagste niveau van 1947 en bereikten tenslotte het laagste punt sedert 1944. De daling was een der scherpste van dit jaar. De koersverliezen der belangrijk ste aandelen varieerden van enkele dol larcents tot meer dan 2 dollar per aan deel. Er was overigens in de gebeurtenissen gedurende het afgelopen weekeinde mets. dat deze daling kan verklaren. Er heerst echter een pessimistische stemming on de cffcctenmarkt, die door een reeks van ongunstige ontwikkelingen in het be drijfsleven in de laatste weken is ont staan, Dc inkomens dalen, de personeels ontslagen in de industrie nemen toe. de werkloosheid stijgt en er wordt in steeds meer gevallen tot prijsverlaging overge gaan. Militair vliegfeest boven Yperen, Zondag is in Yperen een groot mi litair vliegfeest gehouden ter gele genheid van het 35-jarig bestaan der Belgische luchtmacht. De landen der Westeuropese Unie waren elk met enige formaties vertegenwoordigd. Duizenden toeschouwers waren ge tuige van de soms adembenemende demonstraties der nieuwste typen vliegtuigen Shootmy-Stars, Belgische S.V. 4 toestellen. Mustangs. Thunder- bols en Spitfires vlogen afzonderlijk of in formatie, in normale vaart of op topsnelheid over het veld. Vlie gende reuzenforten, traag voorbij trekkend. deden alles daveren. Een luitenant der R.A.F. dwong al ler be\vondering af met stoutmoedige acrobatische toeren; ook de Fransen bleven niet achter net bravour-stuk- jes in de lucht. De Nederlandse luchtmacht ver scheen o.a, met een formatie van vier Glocester Meteor-toestellen. Aan het slot werden meer dan 100 parachutisten neergelaten uit over vliegende transportvliegtuigen Spoorwegen en verkiezingen. De directie der Ned. Spoorwegen deelt mede. dat in verband met de gemeente raadsverkiezingen, die op 15 of 22 Juni worden gehouden, de reizigers, die week kaarten hebben, dit keer zonder bijbeta ling voor de heem-eis van deze kaart ge bruik kunnen maken met treinen die volgens de dienstregeling tot 12 uur ver trekken. Voor de terugreis geldt die dag dc regeling als voor weekkaarthouders op Zaterdag. ding aannam. Voor de ingang was een barricade van voertuigen opgericht. De ontmantelingsploeg durfde on der deze omstandigheden niet aan t werk te gaan. Daarop deed de Britse commandant aan zijn Belgische colle ga bovengemeld verzoek. Amerikanen moeten zeggen of ze communist zijn. Het Amerikaanse Hof van beroep heeft bepaald, dat een congrescom missie het recht heeft te eisen, dat n getuige zegt of hij een communist is of niet. Het hof verwierp hiermee hel be roep van de beide Hollywoodse schrij vers Lawson en Trumbo, die gewei gerd hadden voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit te getuigen toen deze een onderzoek instelde naai communisme in Hollywood. Zij waren hiervoor ieder tot een jaar gevange nisstraf en 1000 dollar boete veroor deeld. Do zaak zal nu voor het Opper ste Gerechtshof worden gebracht. De Amerikaanse grondwet bepaalt, dat niemand gedwongen kan worden tegen zichzelf te getuigen, zodat een getuige kan weigeren te antwoorden op de vraeg of hij communist is. als hij hierdoor zichzelf zou beschuldigen Jungle-drama aan boord van Belgisch schip. Een wilde jaguar, die aan boord van het Belgische schip „Christian Scheid" naar Antwerpen werd ge voerd. gelukte het in" volle zee uit zijn kooi te ontsnappen. Het beest hield het schip twee dagen onder terreur voordat de bemanning erin slaagde het dood te schieten. Eerst had men getracht de jaguar met stukken vlees te vergi.tigen, doch het dier was niet hongerg Het had zich namelijk tijdens de reis tegoed gedaan aan versche'dene apen en een aantal zeldzame vo gels. die eveneens voor de Ant werpse dierentuin.bestemd waren. fieen ernstlV gewonden 1 wrongen. Het gehele gevaarte boor- VJCCÏI ernstig gcwunucii. !de zich naast Je. railsin de grond. De sneltrein uit het Noorden, die 1 eerste rtttuig, ontspoord en - - scheef hangend, bleef aan de loco- gisternaeht omstreeks uur het station Hilversum passeerde, is motief bevestigd. Daarna kwam door tot nu tor „nbeliendr oor*aalt me' een gaping van een tiental uit ,1e rails gelopen. I)r locomotief meters, de rest van de trein, een werd voor een groot drol vernield. terwijl alle tien de wagons zwaar werden beschadigd. Wonder bov wonder hebben zich geen ernstige persoonlijke nngeluklu-n voorge daan. De machinist en de stoker liepen enige verwondingen één der passagiers kreeg een hoofdwonde. Een aanval der Denen op liet Nederlandse doel. Terlouw door de Deense linksbinnen, Lundberg, ingeschoten bal Munck kijkt in spanning toe. kopt weg. hangend naar belde kanten, alle uit de omgebogen rails gesprongen. Onmiddellijk na het ongeluk snelde van alle kanten hulp toe. Verschillende coupédeuren waren opengeslagen en enkele passagiers 'iehtë waron naar buiten geslingerd, doch j doordat de wagons in hun wankele i houding bleven staan, kwamen de Vanzelfsprekend was de opwin- reizigers er met lichte kwetsuren ding onder de overigens niet tal- af. Alle passagiers de trein was rijke reizgers zeer hevig. Hun gelukkig niet druk bezet - spron- I letsel bleef evenwel beperkttot £en u,t de coupé s. Een ijlings in enkele builen en schrammen. De'de gehele trein ingesteld onderzoek materiële schade daarentegen iswees spoedig uit. dat er geen bijzonder groot. .slachtoffers te betreuren waren. 'De eerste aanblik van de rava- i Alleen de machinist en de stoker, ge deed een verschrikkelijk onge- die uit de zwaar gehavende cabi- uk vermoeden. De grote locomotief ne moesten worden bevryd. hadden was omgeslagen. De voorste assen van het onderstel vlogen meters ver weg en de cabine werd ver- Consumptieprijzen in café's e.d. vrij. De Staatscourant bevat de beschik king tot vrijlating van de prijzen van consumptie-ijs en van dranken en consumptie-ijs voor gebruik ter plaat se van de verkoop. Hiermede zijn thans de prijzen van alle dranken, welke in hotels, restau rants. café's e.d. inrichtingen nog aan een maximum waren gebonden, vrij gelaten. 450.000 Amerikaanse mijnwerkers staken. Meer dan 450.000 arbeiders in dc Amerikaanse steenkoolmijnen zijn Maandag na een oproep van John Lewis, de voorzitter van de mijnwerkersbond een staking van een week begonnen. De stak ng is volgens verklaring van Lewis be gonnen om een ..periode van sta bilisatie" in de industrie te bevor deren. De mijnen hebben grote hoeveel heden steenkool in voorrraad en Lewis meent, dat het voor hem oe- ter is. met het oog op de .beraad slaging over een nieuw collectief arbeidscontract, dat deze voorraden verminderen. Hel huidige contract verloopt per 30 Juni aanstaande. SENSATIE IN BERN. Dc Zwitserse gezant in Roemenië, von Saiis, is „voor overleg terugge. roepen" naar aanleiding van de arres tatie der dertig Zwitserse burgers in Roemenië. Tien der dertig; gearresteerde Zwit sers worden nog vastgehouden. Onder hen zouden zich voormalige directeu. ren van Zwitserse bedrijven bevin den. In Bern is verder verklaard, dat meer dan honderd van 400 in Roemc. nië verblijvende Zwitsers reeds twee jaar op uitreisvisa wachten. Dc Zwitserse regering overweegt represaille-maatregelen tegen Roeme nen in Zwitserland te nemen De Vrijdag jl. bekend geworden ar restatie van Zwitsers in Roemenië heeft in geheel Zwitserland sensatie verwekt. De Roemeense maatregel Italianen leiden bij verkiezingen in Triëst. Volgens de tot dusver bekende uitsla gen van de Zondag in Triëst gehou den verkiezingen hebben de Italiaanse partijen 65% der stemmen verworven De Tito-gezinde communisten behaal den 20% der stemmen. De verkiezingen waren de eerste sinds de oorlog en zijn door de pro- Italiaanse kandidaten voor de gemeen teraad bestempeld als een volksstem ming over de terugkeer van Triëst bij Italië. Hel aantal kiezers bedroeg 200000, het aantal partijen 12. Een maand lang is van weerszijden een felle verkiezingscampagne gevoerd. Stakingsgevechten in Italië. Politie, gesteund door Carabinieri, heeft in de provincie Bologna een vuurgevecht geleverd met naar schatting 2000 staken de landarbeiders, die een boerderij had den omsingeld. De stakers waren met automatische wapens en jachtgeweren ge wapend en hadden tevoren een 20-ial niet-stakers aangevallen, die daarop hun toevlucht in de boerderij hadden gezocht. Elf personen werden gewond alvorens de aanvallers aftrokken. Er werden 48 arrestaties verricht. Spoorwegpersoneel wil langzaam aan. Gedelegeerden van 60.000 man Lon- dens spoorwegpersoneel besloten om op 4 Juli een langzaam-aan-staking te beginnen als onderhandelingen over een loonsverhoging van 10 shillings per week niet worden hervat. De secretaris van de Londense vak- vorcnigingsafdeling verklaarde, dat na 18 maanden nationalisatie geld ..over al" aan vermorst werd, terwijl dc ar beiders gebrek leden. wordt beschouwd als represaille met betrekking tot het proces tegen de Roemeense onderdaan Vitianu dat vandaag begint. Vitianu werd in Juli van het vorig jaar met zijn echtgenote aangehouden onder beschuldiging van spionnage en van politieke informaties ten nadele van in Zwitserland vertoevende poli tieke vluchtelingen uit de Balkan. Na de arrestatie van Vitianu voerde de Roemeense regering aan. dat Vitianu deel uitmaakte van de staf van het Roemeense gezantschap te Bern en dus op grond van diplomatieke on schendbaarheid moest worden vrijge laten. De Zwitserse regering wees dit van de hand en de door de Zweedse gezant in Den Haag voorgezeten in ternationale arbitrage-commissie heeft de kwestie niet tot een oplossing kunnen brengen. de dupe van. De Rotterdamse recherche heeft een fantast gearresteerd, de Sa- jarige „directeur" J. I)., die ervan verdacht wordt op geraffineerde wijze en door grootdoenerij ver scheidene nersonen hun geld afhan. dig te hebben gemaakt. D. is opzichter van een aantal firma's. Deze tirmas. waarvan Hij beherend vennoot was. richtten op haar beurt een stchting op „De Stichting Ons E;gen Huis". Hier van werd D. directeur. De stichting heette ten doel te hebben voor de leden of deelne mers tegen betaling van een be paald bedrag alle formaliteiten ie verzorgen, vereist .om tot de bouw bloedende verwondingen, resp. aan benen en hoofd opgelopen. Onmiddellijk werden maatregelen getroffen om de vuren van de lo comotief te doveri en de stoom uit de ketel te' laten ontsnappen. GEEN PANIEK. Uiteraard was de verwarring di rect na het ongeluk groot, doch van een paniek was geen sprake. Menige reiziger, die uit de trein was gevlucht, had zijn bagage ach- lanj met alle schuldeisers waroK .XMS Terwijl de belastinSe„ op het een^spedaleTr™ punt stonden ztfn kanloortnhoedel Sr AnSterdam vervSS 'oi,w?-op™A. 1 S# 4e aanvang van de dienst .object voor Suriname. Maandagochtend waren de opru'. mingswerkzaamheden zover gevor derd. dat er op het baanvak Am sterdam—Amersfoort nog slechts geringe vertraging in de treinen loop optrad. Zijn oude personeel was weggelo pen. omdat 't niet betaald werd. D. is inmiddels in het Huis van Bewaring in Rotterdam opgesloten. Textielhandelaren hebben er genoeg van. OPHEFFING VAN DISTRIBUTIE EN PRIJSBEHEERSING GEVRAAGD. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van detailhandelaren in Textiel- en Mode-artikelen „De- nieuw storten van in een bouwoyereenkomot overgeheveld f 84.000 VERDWENEN. Inmiddels bleek het gehele be drag, ongeveer 84.000, dat de deelnemers gestort hadden, verdwe nen te zyn, Hiervoor had D. deels op eigen naam, deels op naam van de Stichting, grond gekocht, waarop weer hypotheek was opgenomen, terwijl "de rest van het geld aan allerlei bijeenkomsten als acte- kosten. rente, het maken van te keningen. salaris van het personeel en de directeuren der diverse fir- I .11 ICAJlvl- Ijl vau een e'gen woning te geraxon. motex" heeft een telegram gezon- Veracheulenc personen gaven zich den aan de „,inlster van economi- t J uP" -loia ongevcoi tachtig, i se he zaken, waarin hei mei bijzon- In den beginne werd slechts .5 derf nadruk de aandacht vesligi gevraagd voor lidmaatschapsgeld en op de „ijze, waarop de huidige i ,;'nor actekosten. Later sver-pryzen. f.n distributie-politiek „acli- den echter voor op ge koopacton ter de feiten aanloopt.^ geteCend en geld gestor voor de i„ de practjjk van duizenden aankoop van grond, welke voorla- winkelzaken is gebleken -- aldus pige koopacton weer. onder het op- het telegram - dal bij tal van ar. nieuw storten van geldsbedragen, tikelen voor dagelijks gebruik do onderlinge concurrentie reeds au,o- matisch tot prijsverlaging leidt. De bemoeiingen van de prysbeheer- sing worden hierdoor voor de ove rige luxe artikelen als volkomen overbodig aangevoerd. Voorts blijict dat het publiek over grote punien- overschotten beschikt, welke in geen verhouding staan tot de aanwezige koopkracht! Demotex verzoekt daarom „nog maals met nadruk, om in het be lang van een vrije ontplooiing van de handel in text'elgoederen thans op korte termijn een e'.nd te ma ken aan twee stelsels, die zichzelf hebben overleefd." Tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" begonnen. Het puikje van het ..Nederlandse trekpaard" staat thans weer voor en kele dagen gestald in de Bossche vee markthallen. Reeds Maandagavond zijn dc auto riteiten der vereniging „Het Neder landse trekpaard" officieel ontvangen. Op de Bossche markt werd te hunner ere gemusiceerd en inmiddels verza melden zich in de raadzaal van het Bossche stadhuis B. en W. en de ge meenteraadsleden. die bestuur en le den van „het Nederlandse trekpaard" alsmede de buitenlandse gasten ont vingen. Enkele buitenlandse gasten ontvingen als bewijs van grote vriend schap een penning als souvenir, evenals de voorzitter van de vereni ging, jhr. J. van Vredenburch. Deze laatste sprak namens alle gasten woor den van dank voor alles wat Den Bosch voor het Nederlandse trekpaard doet. Oranje~Groene Kruis kreeg f 25.000 uit Koningin Julianafonds Het Centraal Bureau en de Centra le leiding van het Oranje-Groene Kruis, bond van Protestants-Christe lijke wijkverpleging in Nederland, ge vestigd te 's Gravenhage. ontving uit het Koningin Julianafonds een gift van ƒ25.000. Ook in Zeeland begint de vraag te klemmen wat er in (lfe nabije toekomst moet gebeuren om de nonderden jonge Zeeuwen, die geen bestaan in de landbouw kunnen vinden, aan eep behoorlijke brood winning te helpen. Twee mogelijkheden worden daartoe bestudeerd: emigratie en in dustrialisatie. In het verleden is vrij sterk de klêmtoon gevallen op de emigratie. Men heeft aan dt industrialisatie in Zeeland weinig aandacht geschonken. In de aangrenzende provincie Brabant daarentegen stond de in dustrialisatie op het eerste plan en was men tamelijk afkerig van emi gratie. Ook ln de toekomst wil men in Brabant de weg van de industria lisatie blijven bewandelen. Voor Zee land valt wellicht iets te leren van dat Brabantse voorbeeld. OMWENTELING. Dr. J. Snijders, lector aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, heeft aan 't provinciaal bestuur van Noord-Brabant een rapport uitge bracht over deze omwenteling voor de Brabantse boerenbevolking „Er is geen profeet voor nodig, zegt hij om te voorspellen, dal duizenden jon ge Brabanders, wier ouders thans bui ten de industrie staan, over twintig jaar in een industrieel bedrijf hun brood zullen verdienen en hun leven zullen slijten". Aan die ontwikkeling is niet te ont komen en wij zijn zelfs verplicht haar om sociale en economische i'edenen te bevorderen. Opdat de overgang van landbouw naar industrie zo vlot mogelijk zal verlopen, acht de heer Snijders drie dingen noodzakelijk: de mensen moe ten zich aanbieden voor dc industrie, zij moeten er hun juiste plaats vin den en ze moeten zo goed mogelijk geschoold worden. DE BOERDERIJ VERLATEN. Zijn conclusie is. dat er weinig boe rengezinnen zullen zijn. die in de loop van de eei'stkomende jaren niet vooi het feit komen te staan, dat een of meer kinderen de boerderij gaan ver laten voor een ander bestaan. Daarbij komt. dat de Brabanders de industrie in deze provincie zoveel mogelijk in eigen hand willen houden Men is er niet gesteld op import mensen uit andere provincies, wan neer die importmensen zich niet aan passen bij de Katholieke sfeer.. De opinie, dat de ai'beid in fabrie ken verruwen^ werkt, wordt in Bra bant duidelijk uitgesproken en men is er beducht voor, dat de industrialisa tie voor de landbouwbevolking met een 'soort aardverschuiving gelijk zal staan, die ook een zedelijk-godsdien- stig aspect zal hebben. De vraag is nu maar wat een pro vinciaal bestuur als het Brabantse zal kunnen doen om bij de overgang van landbouw naar industrie tot een ze kere bescherming van de zedclijk- godsdienstige waarden te komen. Men wil nu ln Brabant de gehuwde vrouw zoveel mogelijk buiten de fabriek houden evenals de meisjes beneden 16 jaar. De vrouwen- en meisjesarbeid wil men aan bepaalde normen bin den. opdat ze slechts „vrouwelijk werk" zullen doen. Vreemde arbeiders zullen zoveel mogelijk geweerd moeten worden. Tot zover enkele punten, die in Brabant reeds ter sprake zijn geko men bij de bestudering van de indu strialisatie. EEN LES. Wij meenden er goed aan ic doen daai'op ook voor Zeeland dc aandacht te vestigen. Voor deze provincie geldt eveneens, dat duizenden jongeren in de toekomst geen bestaan kunnen vin den in de landbouw en dat het bete kenisvol zal zijn indien aan deze jon geren toch een plaats geboden wordt in de Zeeuwse samenleving, waarin ze geestelijk en zedelijk geworteld staan. In de jaren tussen 1950 en 1960 zal het probleem van het arbcidsover- schot heel dringend worden. Het zal goed zijn nu reeds op doortastende wijze dit probleem aan te vatten, op dat Zeeland er straks niet onvoorbe reid tegenover komt te staan. De grondigheid, waarmee men deze kwestie in Brabant aanpakt, dient voor Zeeland een spoorslag en een waarschuwing te zijn! Men wachtc niet te lang! De „mechanische hersenen". De „Times" van Zaterdag meldde enige bijzonderheden over het mechanisch brein, het apparaat, dat de menselijke vaardigheid in wiskundige be rekeningen verre zou overtref fen. Het werd aan de Manchester Universiteit geconstrueerd door prof. F. C. Williams, twee wis kundigen, prof. M. H. A. New man en A. W. Turing ex perimenteren er nu mee. Het toestel zou in een paar weken tijds een wiskundig vraagstuk hebben opgelost, waarmee de wiskundigen eeu wenlang vergeefs hebben ge worsteld. Prof. Turing noemde de ma chine nog maar een „voor proefje" van wat op dit ge- biecK te verwachten is. Scholen in Rijnsburg gesloten. In Rynshurg (Z.H.) zijn onge. veer 60 gezinnen, ongeveer 300 per sonen omvattende, min of meer ernstig ziek geworden door het eten van leverworst. De worst is in beslag genomen en voor onder zoek doorgezonden. Men heeft te doen met een bacteriologische ver. giftiging. De eindconclusie van het onderzoek, dat nog steeds gaande is, za,i nader hekend gemaakt wor den. On Inst van de burgemeester zijn alle scholen in de gemeente gesloten, ter voorkoming van be. smetting. Vast is komen te staan, dat de personen die ziek zijn geworden, paratyphus hebben. Hoewel het geen ernstige vorm van deze 'ziekte is, zo deelde de behandelende geneesheer mede. dient uiterste voorzichtigheid in acht te worden genomen. Chief-president van „particulier initiatief" in vrijheid gesteld. De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank, heeft Maandag een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zeven maanden voorwaar delijk. mot onder toezichtstelling van R.K. reclassering en een psychiater, gevorderd tegen de 26-jarigè .Chief president" van „Particulier initia tief", R. Th. F. L. te Maastricht, die terecht had gestaan onder ver denking van oplichting. De verdediger pleitte vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank heeft dit verzoek in gewilligd en zal op 23 Juni uitspraak doen OVERWEGEND DROOG WEER. Geldig tot Dinsdagavond. In het Zuidoosten van het land: geleidelijk afnemende bewolking en hier en daar nog enige lichte regen of motregen. Weinig wind. In het overige deel van het land: lieht tot half bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noordwest en Noordoost. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1