Stalins zoon officieus verloofd met Molotovs dochter Olievlas: een nieuw product, ook voor Zeeland Zal papa Franco toestemmen in een huwelijk van Carmen DOKTERS-ASSISTENTE Zeeuwse Almanak HAGENAARS KRIJGEN NIEUWE LEVERANCIER VAN WATER Deviezen zouden gespaard èn gewonnen kunnen worden MAANDAG 13 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze Paryse correspondent). In alle stilte hebben Josef Stalin en Ylachislav Molotov de officieuze verloving gevierd van hun ltinde. ren, Vassali Stalin en Svetlana Mo. lotov. Hoewel over do huwelijksda tum nog geen officiële mededelin gen zijn verstrekt, gist men te Pa. rijs en Londen, dat het huwelijk tussen de beide jongelui einde 1949 voltrokken zal worden. Vassali Stalin heeft reeds de no- dige onvoorzichtige flirtations ge had, waarover te Moskou heel wat te doen is geweest, tot grote erger nis van zijn vader. Deze maal sohynt het evenwel menens te zijn. Naar het schijnt is Vassali in Mos kou niet bijzonder sympathiek, waartoe wellicht uiterlijk en per soonlijkheid aanleiding of oorzaak zijn. Hij heeft echter grote invloed op zijn vader, die een onbeperkt vertrouwen in hem stelt. In zijn militaire loopbaan heeft Vassali Stalin opmerkelijk snelle vorderin gen gemaakt, waardoor hij thans op 33-jarige leeftijd al generaal der vliegers is en rechtstreeks 'invloed uitoefent op alle beslissingen van militaire aard. De toekomstige mevrouw Stalin is 26 jaar oud. Ze lijkt niet op haar weergaloos knappe moeder op wier schoonheid in Rusland al spreek woorden zijn gefabriceerd. Ze heeft het zelfde enigszins gedrongen ge laat van haar vader, is klein van gestalte, wat corpulent en doet in vele opzichten aan een Mongoolse denken. Maar Svetlana gaat door voor de beste geklede vrouw in de Sovjet-Unie. Ze is hoogst begaafd, spreekt o.a. vloeiend Frans, Engels en Italiaans, beweegt zich met na tuurlijke charme in hoog gezel schap en is bovendien zeer bereisd. Vele malen vergezelde zij vader Molotov op zijn grote buitenlandse reizen. Zo bezocht ze o.a. Parijs, Londen, Berlijn, New-York enz. Ook in het afhandelen van staatszaken schijnt ze bedreven te zijn, want het meest vertrouwelijke secretares se-werk liet Molotov tijdens zijn verblijf in vreemde hoofdsteden vaak aan zijn dochter over. Voor de Pa ryse society is ze een bekende fi guur. De echtgenote van de vroe gere 'Franse minister van Buiten landse Zaken, mad. Bidault chape- roneerde haar herhaaldelijk in de Franse beau-monde. Wellicht tegen haar zin is tijdens haar verblijf te Parijs uitgelegd, dat deze rode dochter de aardse weelde niet ver smaad en van vader blijkbaar een aardige duit zakgeld krijgt. Ze be stelde o.a. toiletten bij de meest bekende Parijse modehuizen, waar alleen filmsterren, gravinnen en prinsessen plegen te komen. Eén harer leveranciers merkte op dat geen toilet haar te luxueus was, geen lingerie te fijn en geen par fum te duur. Vassali krijgt dus een duur vrouwtje. FRANCO'S DOCHTER. In goed ingelichte kringen te Madrid verwacht men dat Tranco's enigst kind, de knappe Carmcnlita zich spoedig officieel zal gaan ver. loven. De gelukkige is dc markies van Villaverde, een 25-jarige arts met wien zy steeds in het openbaar wordt gezien. De dochter van Franco is thans by na 21 jaar. Ze is uitgesproken knap en vooral doov liaar eenvoud geliefd onder de Spanjaarden. Reeds sedert enkele, jaren zwermen er en. kelc tientallen jongelui, die tot over de oren op de donkere Carmen verliefd zjjn. rond haar heen. Alle candidaten vielen echter af, omdat ze t« Ucht werden bevonden. Boze tongen beweerden intussen 'dat al de flirtations van Carmen op niets uitliepen omdat Franco zyn dochter slechts ten huwelijk wilde geven aan een toekomstig kroonpretendent. Maar, wie zal het zeggen. Bij dergelijke familiebespre kingen worden journalisten door gaans niet uitgenodigd. Bovendien waren de zoons van Don Juan nog te jong om voor een huwelijk in aanmerking te komen, terwijl de broer van Don Juan kort geleden gehuwd is met een zekere juf frouw Dampierre. Ook de zoons van Xaivier de Bourbon-Parma wa ren nog te jong, terwijl de exilge mogelijkheid in deze richting: Ka- rel van Habsburg. door Carmen en haar moeder getorpedeerd was. Maar de jonge markies, die al een veelbelovend chirurg is, schynt ge nade te hebben gevonden in aller ogen. Carmen en Christobal bezoe ken samen de schouwburg, gaan samen autorijden, vermaken zich samen in de arena en men heeft het tweetal zelfs al gezien in te- fenwoordigheid van pa cn ma 'ranco. Daarom verwacht Madrid dat het deze maal is niet op het één of ander veto zal uitlopen. Mr. van Kleffens confereerde met James Webb. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., mr. van Kleffens. heeft Vrijdag een half uur geconfereerd met de Amerikaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken. James Webb. Na dc conferentie verklaarde de am bassadeur aan de pers. dat hij ver schillende punten met betrekking tot WesLDuitsland had besproken. Op de vraag of hij tevreden was over het resultaat van de conferentie, ant woordde mr. van Kleffens, dat hij geen commentaar had. Onbillijke vergoeding van zoengelden. Door het Tweede Kamerlid, de heer Hofstra (Arb), is aan de minister van Financiën gevraagd, of het juist is. ddt van Rijkswege voor de volgens de verordeningen van 1941 en 1943 opge legde zoengelden, schadevergoedingen en boeten slechts een vergoeding wordt toegekend, indien en voor zo ver zij een bedrag van 100 te boven gaan. Dit is ten nadele van de min der draagkrachtigen en derhalve ver zoekt dc heer Hofstra invoering van een billijker regeling. FEUILLETON 23 „Ik zou nog wel zin hebben in iets fris", bekende ze iets vriendelijker, alsof ze nu pas bedacht, dat haar be geleider toch ook nog meetelde. „Ik heb geweldige dorst". Onderwijl kon ze blijven praten en op die manier de situatie trachten op te helderen waar van ze niets begreep. „Iedereen is veranderd", peinsde ze. terwijl Bill haar elleboog nam en haar de straat over loodste naar een cafe taria waar ze dikwijls nog wat ge bruikten na <3e Zaterdagavond-bios coop. „Bijvoorbeeld?" drong Bill aan. Hij wist dat Betty-Jane een eenmaal aan gesneden onderwerp niet zo gemak kelijk weer liet rusten. Als hij haar in een betere stemming kon krijgen zou ze misschien wat handelbaarder zijn op de terugweg naar huis. Ze was het type, soms zo zoet als suiker, soms zo hooghartig als een pri ma donna. Maar natuurlijk was hij juist daarom zo verliefd op haar. Ie dere jongen vond het leuk als een meisje hem voor raadsels stelde. „Bijvoorbeeld", zei Betty-Jane, toen ze had besloten om maar eens te zon digen en slagroom-plombière met pin da's te bestellen in plaats van de ge wone limonade. Hoe ze ook op diëet ging. ze zou toch nooit zo lang en slank worden als Janice Hilary. „Dok ter Holbrook, Hij is op de een of an dere manier veranderd". „Wat is er dan met die poppenkast van de dokter?" vroeg Bill. Bill had ook een slagroom-plombière genomen, maar zonder oinda's. Des Zaterdags avonds, wanneer hij een afspraak had met Betty-Jane, hield hij zich op een behoorlijke afstand van alcoholica. Hij had respect voor Betty-Jane, omdat ze geen alcohol wilde gebruiken. Bo vendien had hij de avond te voren al te veel bier gehad en poker gespeeld. Hij had zelfs zijn hemd verspeeld. Op deze wijze zou hij nooit genoeg kun nen sparen om Betty-Jane ten huwe lijk te kunnen vragen. „Het is geen poppenkast!" De twee de assistente van de dokter was ver ontwaardigd. „Dokter Holbrook is en- JONGE VOGELS Met een beetje goede toil zou men Juni ook de maand, van de jonge vo gels kunnen noemen. Alle vogels in het land hebben namelijk hun eerste eieren uitgebroed, behalve de kwar telkoning, de kwartel, de koekoek en de griet, die in Juni pas eieren leg gen. De lijsters, mezen en gorzen leg gen al voor de tweede maal. Zo druk hebben de andere vogels het met het voeden van de jongen, dat hun zang is verstomd. Er zingen nog maar weinig vogels in Juni. Al lee?». de zwartkop, de spotvogel, de karekiet en de rietzanger laten zich nog horen, voor zover ze in Zeeland worden aangetroffen. Er zullen er z\jn, die die zang nauwelijks missen. Dat zijn de mensen, die geen oog hebben voor de natuur en geen oor, of die geen tijd hebben om ei op uit te trek ken. Er zijn er echter ook, die ver geefs hun oren spitsen. Laat het een troost voor hen zijn, dat de vogels, die nu uit hun eieren kruipen, volgend jaar zullen zingen! door ADELAIDE HUMPHRIES docrinoloog. Endocrinologie", voegde ze er schoolmeesterachtig bij, „betreft de bestudering der endocrine klieren Bill liet een gegrom horen. Betty- Jane wist drommels goed dat hij der gelijke taal niet verstond. „Soms worden ze de persoonlijk- heidsklieren genoemd", voegde ze er liefjes aan toe. „In gevallen van cor pulentie ri.w.z. van abnormale zwaarlijvigheid kan een patiënte, die goed meewerkt, twintig pond per maand afvallen. Zelfs was er laatst een vrouw die volle honderd pond af viel en nu ze haar normale gewicht weer heeft behoeft ze niet meer terug te komen en kan met mate alles eten zonder dikker te worden". „En toch beweer ik dat het poppen kast is", hield Bill vol'. „Een heel lis tige poppenkast, gezien dc vrouwe lijke eigenschap, zich druk te maken over een meisjesachtig figuurtje, maar poppenkast is het en blijft het". „De dokter doet ook veel aan psy chologie". Betty-Jane negeerde Bill's ruwe opmerking. „Listig? Dokter Hol brook behoort tot de allerbeste speci alisten op zijn gebied. Een heleboel andere doktoren consulteren hem". Maar ze keerde tot haar uitgangspunt terug. „De laatste tijd is hij veranderd. Het lijkt wel of hij ergens over tobt. Na tuurlijk kan het wel zijn over zijn vrouw die is in Frankrijk, zie je. Ik heb uit verhalen begrepen, dat ze er gens in een mondaine badplaats een eigen villa heeft. Maar eigenlijk denk ik toch niet, dat het over zijn vrouw is. Ik heb zo'n idee dat het iemand anders betreft". „Kan wel". Bill blies een prachtige ring. Hij dacht na. Ja, ik zal poker opgeven, voor een tijdje tenminste Als een kerel er niet wat voor over had, kwam hij nooit vooruit. Bill was een goed monteur. Hij kon zich zelfs onder de besten rekenen. Maar hij werd door de garage, waar hij na zijn ontslag uit dc dienst werkte, niet naar zijn prestaties betaald. Hij wou, dat hij ook zo'n poppenkast bij de hand had. Dan konden hij cn Betty-Jane meteentrouwen zonder dit ellendige eeuwige wachten. „Het Kon juffrouw Hilary wel eens zijn. Tante Mame denkt het ook en ik bezorgde hun laatst een ge weldige schrik". Betty-Jane dacht weer hard-op. „Ik ging de verbandka- mer binnen en daar stonden ze Jani ce en de dokter en ik had kunnen zweren dat ze eikaars hand vasthiel den. In ieder geval liet hij de hare bliksemsnel los en ze hadden een heel typisch, schuldig lachje op hun ge zicht". „Heeft tante Mame je niet geleerd, dat het netjes is om eerst te kloppen voor je ergens binnen gaat?" grinnik te Bill en hij genoot van déze revan che na al dat geklets over de dokter, waarop ze hem tracteerde. Betty-Jane keurde hem dit keer geen blik waardig. Toen schudde ze haar hoofd. „Neen, dat kan het toch niet zijn", constateerde ze. „Hoewel ze zich won derlijk jegens elkaar gedragen, alsof ze vreemden waren of boos op elk aar. Maar juffrouw Willows had het mis". ..Wat heeft juffrouw Willows er nu veer mee te maken?" ..Ze zei, dat er geen sprake was van en jonge man die met Janice zou- willen trouwen". Betty-Jane straalde van voldoening „O ja?" hielp Bill. Tegen zyn wil begon hij het toch wel interessant te vinden. „Hij kwam bij ons in de wachtka mer". vertelde Betty-Jane. Ze liet bei de ellebogen op de tafel rusten en haar blauwe ogen keken dromerig. „Nou, en een leuke vent! Lang vast wel meer dan 1.90 meter, met brede schouders als een echte voet baller. Hij deed me denken aan een soort kruising tussen Cary Grant cn Van Johnson. Je snapt wel. hoe 'k dat bedoel". „Klinkt raar. eerlijk gezegd. Die twee lijken niets op elkaar". Bill was slechts 1.75 m. cn hij wist wel dat hij nóch op een filmster, nóch op 'n voet baller geleek. „Ik bedoel, dat hij niet echt knap is, zoals dokter Holbrook, maar hij zou vast een goede man zijn voor zo'n lief meisje als Janice". Betty-Jane wist niet waaróm ze daar zo van overtuigd was. Zeker vrouwelijke intuïtie. Op het ogenblik waarop ze deze kruising tussen Cary Grant en Van Johnson had gezien cn deze haar had gevraagd of hij juffrouw Hilary even kon spre ken, had Betty-Jane geweten, dat hij de verloofde van juffrouw Hilary was. Of althans zou worden, als ze hem de kans gaf. (Wordt vervolgd) Dezer dagen is len paleize Soestdijk aan II.M. Koningin Ju!ia?ta dc. „Ko- ninginneharing", welke door dc Rijksopperkeunneesler, de heer W. Don, uitgekeurd is uit de lading van VI. 208 „Frieda", schipper II. van Roon, aan geboden. Wel heeft de Vorstin reeds op 20 Mei haring ontvangen van de Kw. 227 „Karei Doorman", doch deze haring kon niet onder Rijks-certificaat wor den geleverd, daar dit goed nog i voldoende „rijp" was De Koningin dankt de deputatie, die de haring aanbood. V. I. n. r. de heren H. van Roon, schipper van de „Frieda", W. Don, rüksopperkeurmeester en van Dijk. Een reusachtige pompinstallatie bij Bergambacht. (Van onze Haagse redacteur) BERGAMBACHT. Juni Gisternamiddag is in dc Krimpenerwaard een begin gemaakt met de uitvoering van het werk, waarvoor 18 mill, is uit getrokken en dat moet dienen om de meer dan 500.000 bewoners van Den Haag van voldoende drinkwater te voorzien. De Duinwaterleiding is na melijk niet meer voldoende, zodat het nodig is geworden water uit de grote rivieren, in casu uit de Lek, aan te voex'en. Te dien einde zal even buiten het landelijke dorp Bergambacht in een buiten iw;t gebied van het snelver keer gelegen centrum van veeteelt, een reüsachtigc pompinstallatie worden gebouwd. Loco-burgemeester ir. J. M. Feber was daartoe met de hele ge meenteraad cn een aantal andere genodigden naar deze plaats gekomen om e' eigenhandig de eerste spade in de grond te steken. Er ging een plechtigheid aan voor af. waarin de heer J. G. Diepenhorst, burgemeester van Bergambacht, de vele gasten begroette. Ir. Feber hield een geestige toespraak, dc klassieken citerend en vertellend, dat de Romei nen 640 liter water per hoofd'per dag gebruikten cn de Hagenaars tegen woordig slechts 75. Er ontbreekt der halve, zo concludeerde hij, nog wel het een en ander aan onze beschaving! Ir. A. J. Gurck, directeur van de Gemeentelijke Duinwaterleiding van Den Haag. gaf aan de hand van teke ningen oen technische uiteenzetting van dit interessante werk, waarvoor dc plannen al van 1931 dateren. De Lek, zo zeide hij, die het water uit dc Rijn ontvangt, is een sterk verontrei nigde rivier. De gevaren, die daar door dreigen, zijn evenwel in 't Lek- duinplan volledig ondervangen. In technisch opzicht is het water van de Lek gunstiger dan 't duinwater, maar het is gedurende een deel van het jaar ongunstiger wat het zoutgehalte aan gaat. Ook dient als nadeel te worden genoemd, dat gedurende enkele we ken per jaar. vooral in de winter, de smaak bepaald ongunstig is. Verder komt vooral in het voorjaar bij hoge afvoer van de rivier een groot gehalte- van colloidall-slib voor, dat moeilijk door filtratie kan worden verwijderd. EEN RESERVE. Hieruit volgt, dat het voor het ver krijgen van een blijvende goede hoe danigheid nodig is, dat er een reser ve-voorraad wordt gevormd, waaruit in tijden van ongeschiktheid rivierwa ter kan worden gebruikt. Dit is ook om een andere reden nog noodzake lijk. De 45 km. lange transportleiding van Bergambacht naar Scheveningen is niet alleen het kostbaarste, maar ook het meest kwetsbare element van het plan. Om de aanvoer onder alle omstandigheden te garanderen, zou men twee afzonderlijke leidingen moe ten leggen, hetgeen dc kosten op 30 millioen gulden zou hebben gebracht. Wordt nabij het voorzieningsgebied echter een buffervoorraad gevormd, dan is daarmee een belangrijk voor deel verkregen. Het ligt in de bedoeling een aantal duinpannen bij Scheveningen tot op een vrij hoog peil onder water te zet ten en in de bodem van die pannen 'n drainagencl aan tc leggen waardoor de aldaar aanwezige voorraad zo no dig snel kan worden onttrokken. Als een bijkomstige omstandigheid kan worden vermeld, dat de plantengroei in de duinen, naar mag worden ver wacht. gunstig zal reageren op de ver hoogde waterstand. Tussen twee kribben in de Lek bij Bergambacht wordt nu een eerste be- zinkbekken aangelegd, een groot ge deelte van de zwevende stoffen blijft daarin achter: door hevelleidingen wordt het water vervolgens over de dijk in de eigenlijke bezinkbekkens gebracht, waar een verder gedeelte van dc zwevende stoffen achterblijft, waarna het water wordt opgepompt naar de 24 snelfilters. elk met een op pervlak van 72 M2. Van hieruit wordt dan het water verder naar Den Haag gevoerd. Uitgezaaid in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schouwen. Wanneer we het in Zeeland over vlas hebben, denken we in den re gel in de eerste plaats aan die mooie zijde-achtige strengen, die de vlassers van Zeeuwsch Vlaanderen afleveren. Daar aan de overkant kent ieder een dit product, dat door de eeuwen heen de trots van het Vlaamse land heeft uitgemaakt, maar dank zij do prachtige stand, waarmede de vlas sers vorig jaar op de Tweede zeto te Middelburg uitkwamen, weten thans duizenden in Zeeland hoe mooi goed'vlas er uit ziet. Toch is er nog een andere vlassoort, waarbij het niet in dc eerste plaats gaat om de vezel, maar om de olie: het olievlas. Juist in de allerlaatste tyd is dit product ook voor Zeeland van belang gewor den. Enige tyd geleden hebben wij over dit olievlas reeds een en ander ver teld cn onze lezers zullen zich herin neren, dat door hen, die de teelt van olievlas op eigen bodem hebben aan gepakt, net er om te doen is devie zen te sparen door zelf hoogwaar dig lynzaad voor de oliefabricage te gaan produceren. Inderdaad is het Nederlands Vlas instituut te Wageningen vorig jaar begonnen met proefnemingen op uit gebreide schaal. Onder leiding van ir. J. C. Frederiks werden in ver schillende delen van het land proef velden aangelegd en daarop werden verschillende rassen, waarvoor het zaad uit Denemarken was geïmpor teerd, geprobeerd. Denemarken en ook Zweden zyn. ons nl. op dit gebied voor. Daar heeft men uit Amerikaanse rassen verschillende soorten weten te kwe ken, die aan hoge eisen voldoen, met name wat betreft de gevoeligheid voor ziekten en andere beschadigin gen (in de eerste plaats van de z.g. rocstzwam) en men kan zeggen, dat op het ogenblik ongeveer vijftien goede rassen de telers ter beschikking staan. Voor Nederland voldoet het meest dat hebben de proeven van Wageningen vorig jaar wel uitgewe zen de Daehnfeldts 369, die door zyn krachtige stengel ook weinig neiging tot legeren (gaan liggen) vertoont. Bovendien is het oliegenal- te hoger gebleken dan dat van alle andere soorten, nl. 42 tot 45%. ter wijl de kwaliteit van de olie. welke voomamtiijk wordt bepaald door het zg. additiegetal, zeer geschikt is gebleken voor verwerking door vernis- en linoleumfabrieken. OOK IN ZEELAND Dit jaar is dit olievlas ln Neder land voor het eerst op vrij grote schaal uitgezaaid en net is voor Zeeland interessant te vernemen, dat Zeeuwen hierbij een eerste rol spelen. Dc Axelse Graan- en Zaadhandel heeft immers een belangrijke hoe veelheid zaad geïmporteerd, waarvan het grootste gedeelte in Nederland wordt uitgezaaid. In Zeeland wordt ongeveer 20 ha. met het nieuwe pro duet bebouwd (rond Axel en op Schouwen bij Noordgouwe) maar voor het gehele land ia dit ongeveer 170 ha. Bovendien is een kleine hoe veelheid van dit zaad \yeer naar Frankrijk geëxporteerd, waar de verfindustrie er zich sterk voor in teresseert. Deze verleent de land bouwers. die het met olievlas willen proberen, dan ook een niet onbelang rijke steun. Voor België, Spanje en Italië heeft de firma uit Axel trou wens reeds het monopolie voor dit zaad weten te venverven. Volledigheidshalve zy nog vermeld dat in het Noorden van net land en ook in het Land van Vollenhove en in Limburg op veel kleinere schaal ook enkele andere soorten zijn uitgezaaid. GOEDE VERWACHTINGEN. Deze verbouw van olievlas bevindt zich natumiyk nog maar in 't eerste stadium van zijn ontwikkeling voor ons land, maar men heeft er goede verwachtingen van. In elk geval staat het dit jaar uitgezaaide gewas er tot dusver heel bevredigend by. Of het werkelijk aan de verwachtin gen zal voldoen zal men dienen af te wachten tot de tyd van de oogst daar is. ongeveer half Augustus. Maar als de opbrengst en de kwali teit aan do verwachtingen voldoen, zal er een weg geopend zyn voor een aanzienlijke besparing van de- vlezen en wellicht zelf voor export van het zaad naar de reeds genoem de landen. Bovendien kan het de boe ren welkom zijn, omdat 't olievlas voor de wisselbouw die de laatste tijd in verband met de ..aardappelmoe heid" opnieuw actueel is geworden weer nieuwe mogelijkheden biedt. Speciaal op voenthoudende lichte gronden laat het olievlas zich uit stekend verbouwen en men heeft reeds geconstateerd, dat de bodem structuur er beter van wordt. Wanneer men daarbij nog in aan merking neemt, dat het ook in het lintvlas niet alles rozengeur en mane schijn is nog onlangs schreven wy over de moeilijkheden, welke men op dtt gebied bijv. in Zeeland heeft en de vlasprijzcn in het al gemeen op de wereldmarkt een da lende tendenz vertonen, dan kan men zich voorstellen, dat de boer het wellicht ook eens met olievlas zal willen proberen, vooral wanneer er voor de vezels welke het olievlas toch altijd nog oplevert, zij het niet van de beste kwaliteit, eveneens af zetmogelijkheden zouden worden ge vonden. Het Wereldgebeuren. De ijzeren kanselier In Engeland is kortgeleden een gees tige film vervaardigd onder de titel: Een paspoort voor Pimlico. Het ver haal is in het kort aldus: In het jaar 1949 explodeert in de Londense voor stad Pimlico een blindganger .uit de tijd van de ..Blitz", waardoor een on geveer 500 jaar geleden begraven schat bloot komt te .liggen. Onder de kleinodiën bevindt zich een oud do cument. waaruit blijkt, dat Pimlico oorspronkelijk een deel van het her togdom Bourgondië uitmaakte. De be woners van Pimlico scheiden zich aanstonds van Engeland af. demon streren met banieren „vergeet het Cripps-gevoel", schaffen de rantsoe nering af, doen alle andere beperken de maatregelen teniet, kortom: zij veranderen zich van strenge Puritei nen in levenslustige Fransen, zoals de gemiddelde Brit zich die voorstelt. Onmiddellijk stromen duizenden Londenaren naar hel gelukkige Pim lico toe. De regering kan natuurlijk niet werkeloos blijven toezien, zet hot vrolijke stadsgedeelte af met prikkel draad. plaats douane-huisjes, eist pas poorten en stelt tenslotte een recht streekse blokkade in. Uiteindelijk wordt het weerspanninge Pimlico tot capitulatie gedwongen. De film is een goedaardige satyre op de soberheidspolitiek van Engo- iands ijzeren kanselier, sir Stafford Cripps. Nu is het met die soberheid niet zó erg gesteld als sommige Britten het doen VQorkomen. Manuel Gnsser merkte in die Wcllwochc torloops op. dat ondanks de zuinigheid met de viezen Engeland de grootste impor teur isvan champagne. Afgezien van de wel zeer hoge prij zen van rookartikelen en alcoholica steekt het levenspeil in Engeland niet ongunstig af bij dal in vele an dere Europese landen, die met soort gelijke moeilijkheden worstelen. Geen minister echter in Europa handhaaft zo consequent een strenge economi sche tucht. Zijn principes zijn in de grond der zaak eenvoudig. Zolang Engeland nog steeds kampt met. een ernstig tekort op de betalingsbalans kan er geen sprake zijn van wel vaartsverhoging. Beperking van de invoer en vergroting van de uitvoer, baide door uitbreiding van de produc tie. het abc van alle redevoerin gen van Cripps. Op het afgelopen Labour-congres was hi.i de grote man. Alle vooraanstaande figuren uil rie Labour-regeving hebben het beleid in de vierjarige bewindspcriode met vuur verdedigd en richtlijnen uitge stippeld voor dc toekomst. Premier Attlee bepaalde zich tot enkele on opvallende gelegenheidsspeeches. Mor- risson zette redelijk cn overtuigend de binnenlandse politiek uiteen, spe ciaal de nationaliteitskwcstic. Bevan bezielde door zijn welsprekendheid zijn gehoor in wat nieuw geloof in een socialistische toekomst. Bevin stelde zich tevreden met een lange reeks gemeenplaatsen, omdat er wei nig nieuws te vertellen viel. Cripps had slechts drie .kwartier nodig om door een lesje in harde economische logica zijn critici alle argumenten tc ontnemen. Uiteraard was de loon- cn prijzenpolitiek der regering het onder- .werp waarop de afgevaardigden, in het bijzonder dc vakbondsgedclosecv- den, het meest jjespitst waren. E)1 is enig gemor in de vakbonden over het uitblijven van vooruitzichten op loonsverhoging of prijsverlaging. Uiteindelijk heeft Cripps met vlag en wimpel de partij loyaal achter zich gekregen. Dit is wel het belang rijkste resultaat van een congres, dat weinig opwindend was omdat behou dens critiek van enkelingen van oppn. sitie geen sprake was. Dc Labour-lei- ding heeft van de partijleden een vo tum van vertrouwen gekregen om op dezelfde voet voort te gaan. Afge wacht dient tc worden of straks het kiezerscorps dit voorbeeld zal volgen. Marine-oefeningen der Westeuropese-Unie. Over de oefeningen der gecombi neerde Westerse Üniemarines dee't het ministerie van marine bet volgen- de mede: Het begin van de oefenin gen zal op de avond van de 30ste Ju ni worden ingeluid door de salulon van de Franse kruiser ..Montenlm" en de Nederlandse kruiser Hr. .Ms. „Tromp" aan dc Britse vlag. Deze sa- luten zullen door bot Britse vliog- kampschip ..Implacable", het vlagge- schip van de Britse „Home Fleet" met 21 schoten beantwoord worden. Sdie pen van drie naties Engeland, Frankrijk en Nederland zullen ter rede van Penzance ten anker gaan. Zijn de oefeningen eenmaal in vol le gang. dan zullen ongeveer 22 000 man aan boord van 98 oorlogssche pen in actiê zijn. Het verband van deze schepen is als een zinnebeeld van dc solidariteit der Westerse Unie. Voordat de schepen op de 4c Juli naar zee gaan zullen voorbereidende oefeningen ter rede van Penzance worden gehouden. De eigenlijke ma noeuvres worden gehouden in het En gelse Kanaal en de Golf van Bisca.ve en duren tot do 7de Juli. Op deze dag zal de gecombineerde vloot naar Engeland terugkeren en ten anker gaan in de baai van Weymouth. Schriftelijke vragen over verlening vacantiebijslag. Het Tweede Kamerlid, de heer An- driessen (K.V.P.) heeft aan dc mi nister van Sociale Zaken cn van Eco nomische Zaken gevraagd, waarom door het College van Rijksbemidde laars een beschikking is uitgevaardigd, waai'bij wederom, ook voor 1949, aan de ondernemers de bevoegdheid wordt gegeven zonder bijzondere toestem ming aan hun werknemers een vacan- tietoeslag te verlenen van 2% van het jaarloon. Daarbij is het standpunt van het bestuur der Stichting van de Ar beid, dat een dergelijke bijslag als 'n normale kostprijsfactor moet worden beschouwd, niet overgenomen en is geen gevolg gegeven aan het verlan gen van de Raad van Vakccntralen om de verlening van genoemde bijslag verplicht te stellen. Nu is zij afhan kelijk gesteld van min of meer toe vallige omstandigheden, terwijl het niet mogen doorberekenen van de bij slag tot onbillijkheden aanleiding geeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3