PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Berlijnse commandanten in tijdnood MINISTERS BEPROEVEN HET MET GEHEIME VERGADERINGEN BILT JHR. DE RANITZ GENOEMD ALS BURGEMEESTER VAN DEN HAAG DRIE PUNTEN VAN TRUMAN TOOGDAG CHR. HISTORISCHE UNIE TE MIDDELBURG DE VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 133 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.60. Inges. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cerit. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Girp nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vllssingen Walstr. 58—60, tel. 2355. 3 lijnen {b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 De 14.000 stakers zullen gaan stemmen De vier Berlijnse commandanten en hun deskundigen hebben zoals be kend vorige week van de vier ministers in Parijs opdracht gekregen voor 13 Juni de onderhandelingen over een definitieve opheffing van de Ber lijnse blokkade lot een goed einde te brengen en op die datum rapport uit te brengen aan de ministers. Zondag hebben de deskundigen de gehele dag door besprekingen gehouden zonder evenwel tot overeenstemming te zijn gekomen. Zij hebben nu nog een dag tijd oiï\ het wel zover le brengen. Van middag zullen zij voor een laatste poging bijeenkomen. In een Brits communiqué werd bekend gemaakt, dat men over de ver- voerskwestie geen overeenstemming had kunnen bereiken, omdat de Sow- jet-autoriteiten de volledige controle op het vervoer naar en van Berlijn wilden behouden. Dc 14.000 stakende Westberlijnse spoorweglicden zullen morgen stem. men over al dan niet hervatten van het werk. Dit besluit is genomen op een stormachtige vergadering van 800 afgevaardigden der stakers welke Zondag in de Britse sector werd ge. houden. De dag tevoren had de Amerikaan se militaire commandant. Generaal Frank Howley. mede namens zijn 2 Westerse collega's, er bij de stakers op aangedrongen het aanbod van de spoorwegdirectie tot betaling van 75 procent van het loon in Westmarken te accepteren. Howley noemde in een brief het aanbod van de spoorwegdi rectie „billijk". Op de vergadering van Zondag werd bij het noemen van de Sowjet-autori- teiten en de spoorwegdirectie met ge joel gereageerd. Vele sprekers zeiden, dat de Westelijke commandanten geen Tragische afloop van een „weidadigheldsvlucht". Zaterdag is een weldadigheidslucht. rondreis in Zuid-Amerika ten bate van de Italiaanse jeugd tot een tra gisch einde gekomen, doordat het vliegtuig te Cinco Esquinas is neer gestort en in brand gevlogen. De inzittenden van het toestel, twee Italianen, kwamen bij het on geluk om het leven. Het toestel de „engel der kinde ren" was in Italië opgestegen en de Atlantische Oceaan overgestoken tot aan Buenos Aires. Het ongeluk gebeurde kort na de start voor doorreis naar het Noor den. Paul Robeson in Moskou. Paul Robeson heeft Zaterdagavond voor 20.000 Sowjetrussische arbeiders in een park te Moskou gezongen. Zijn zang werd met gejuich begroet. Robeson verklaarde, in de toekomst te zullen weigeren „tegen hoge prij zen voor snobs" te zingen, doch dat hij alleen tegen lage prijzen voor de arbeiders zou zingen. „Zingen is een sociaal wapen", aldus Robeson. Duits schip voor onze kust in nood. CONSTRUCTIEFOUT ZOU OORZAAK ZIJN. Zondagmorgen zijn de reddingsbo ten „Arthur" en „Maas" uitgevaren na bericht te hebben ontvangen, dat de Duitse kustvaarder „Klaüs Bischoff". ter hoogte van de Wasse- naarse Slag, in nood verkeerde. Het bleek, dat de machine defect was en dat het schip water maakte, waar door het zware slagzij naar bakboord maakte. De „Klaus Bischoff" is een nieuw schip van een Hamburgse re derij, dat zijn tweede reis naar Rot terdam maakte. Volgens de stuur man zou men te doen hebben met een constructiefout, omdat het water door een der wanden binnendringt. Aan boord bevonden zich acht Per- sonen. Op de kapitein en twee ande ren na, werden zij door de „Arthur" aan boord genomen, terwijl de „Maas" het hulpeloze schip met grote moeite naar Hoek van Holland sleepte. Minister Joekes sprak op congres „Morele herbewapening". In Caux-sur-Montreux is Zondag een bijeenkomst van de wereldbewe ging voor morele herbewapening ge houden, waarop o.a. toespraken ge houden werden door minister Joekes, de zoon van president van Oost- Indonesië, Soekawati en de oud-pre mier van Japan, Katajama. Soeka wati zeide ervan overtuigd te zijn, dat Nederland en Indonesië kunnen samenwerken om een nieuwe wereld op te bouwen, indien zij de idee van morele herbewapening aanvaarden. ,Na zijn toespraak baande minister Joekes zich een weg naar het po dium en schudde hem de hand. Zelf het woord nemend, zei minis ter Joekes, dat hij in morele herbe wapening een kracht gevonden had, die de mensen op hoog niveau verenigt. Oud-minister Katajama zeide een nieuw idealisme mee naar Japan te rug te zullen nemen. De 1200 gede legeerden van 38 landen rezen als één man op en brachten Katajama een ovatie. Twaalf personen dakloos door boerderijbrand. Zondagmiddag ontstond brand in een grote boerderij bij Grave. Binnen een half uur waren woonhuis en schuur tot de grond toe vernield. De brandweer uit Grave kon niets uit richten. daar geen water aanwezig was. Twaalf personen zijn dakloos geworden. Bijna de gehele inboedel waarborg hadden gegeven tegen even tuele represaille-maatregelen van de spoorwegdirectie. Er werd een resolutie aangenomen, waarin wordt geëist, dat de stakende spoorweglieden voortaan alleen in de Westelijke sector te werk zullen worden gesteld, dat alle gearresteerde stakers terstond zullen worden vrijge laten en dat een speciaal politiecorps zal worden gevormd om de pro-Sow- jet politie uit de Westelijke sectoren te houden. Men kon het er niet over eens wor den of men aan het werk zou gaan en daarom werd tot het houden van een siemming onder alle stakers besloten. Garry Davis dreigt met hongerstaking. Garry Davis, de eigengedoopte we reldburger, heeft gedreigd in honger- staking te gaan indien hij volgende week niet zonder pas in België wordt toegelaten. Davis wil de proefverkiezing bij wonen, die binnenkort te Nivelles zal worden gehouden, om de openbare mening over een wereldregering te peilen. De Belgische afdeling van de wereldfederalisten-unie en het Belgi sche comité „Vrienden van Garry Davis" verklaarden dat dergelijke verkiezingen in meer Europese ste den gehouden zullen worden. In de verkiezingsperiode zullen „vliegende ambassadeurs", onder wie Anrit Kauer de Indiase minister van gezondheid en de filmster Frangoise Rosay per vliegtuig de steden afrei zen. waar proefverkiezingen zullen worden gehouden. Bevin zinspeelde op zijn aftreden. (Van onze correspondent) Blackpool, De Donderdag door Bevin gemaakte zinspeling op het mogelijke neerleggen van zijn laak als minister van Buitenlandse Zaken heeft de tongen in beweging ge bracht. Het was bekend dal zijn gezondheid de laatste tijd veel te wensen overliet, daar hij volkomen overwerkt, is. Bevin's woorden luidden: ..Zo ik mijn werk zou moeten neerleggen mijn leeftijd speelt mij parten dan zou ik dat doen in het besef dat ik voor de Labour-regering mijn best heb gedaan om aan mijn opvol gers het grondwerk voor een werke lijke vrede te kunnen overhandigen". Na het schier eindeloze warme applaus, dat hierop volgde, waren de geruchten onder de gedelegeerden niet van de lucht. Men bfacht weer ter sprake, dat Bevin ongeveer een maand voor de aanvang der Paryse conferentie te kennen had gegeven, dat hij er over dacht zijn post we gens gezondheidsredenen op te ge ven. Men had hem er toen echter toe kunnen overhalen om in functie te blijven, daar hij de enige minister van Buitenlandse Zaken is, die alle Grote Vier conferenties sinds Pots dam heeft bijgewoond. Toen Bevin na zijn rede door de pers bestormd werd, pareei'de hij al le vragen met het antwoord, dat zijn toespeling op zijn gezondheid en leeftijd slechts algemeen bedoeld was „en slechts een aanmoediging was voor de jongere garde". Hoewel Bevin er opmerkelijk fit uitzag en deze keer weinig last scheen te hebben van zijn toenemen de kortademigheid, is volgens zijn doktoren zijn gezondheidstoestand zorgwekkend. Herhaaldelijk hebben zij hem reeds gewaarschuwd, dat hij zich in acht moest nemen en nem aangeraden om zijn vele buitenland se reizen en eindeloze vermoeiende internationale conferenties zoveel mogelijk te beperken. De "meest genoemde naam hier van de eventuele opvolger van Be vin, is die van Herbert Morrison. Een debat over... vlooien. Zonder voorafgaande aankondi ging hebben de vier ministers in Parijs Zondag anderhalf uur in het geheim vergaderd. Na afloop daar. van werd bekend gemaakt, dat üe Maandag een rustdag zou worden en de ministers niet weer zouden verga deren voor Dinsdag. Zaterdag heeft WLsjinsky afzon derlijke besprekingen gevoerd met Bevin (in de Sowjet-ambassade) en met Acheson (tijdens een diner). De stand van de conferentie is op 't ogenblik nogal verward, daar de ministers het er niet over eens zijn, over welk agenda-punt nog met kans op resultaat gesproken kan worden. In elk geval is duidelijk ge worden, dat het Russisch voorstel om een vredesverdrag met Duitsland te gaan ontwerpen geen schijn van kans maakt. Op welk een vreemde zijpaden ook ministers zich tijdens een debat kun nen begeven blijkt uit het volgende gedeelte in een verslag van Reuter. Acheson achtte de Russische voor stellen voor het terugtrekken van de bezettingstroepen uit Duitsland „wreed en misleidend", omdat zij de indruk wekten dat de bezetting vrij vlug" zou kunnen eindigen,. Hij noemde Wisjinsky's verdedi ging van het voorstel de Raad van Ministers onwaardig. De Sowj et- voorstellen waren „even vol propa- fanda als een hond vol vlooien ligenlijk waren zij alleen maar vlooien en geen hond". Vlooien begonnen daarop een be- Nederlander won 3e prijs in cocktail-shaken. De Hagenaar T. Rijken won met zijn cocktail „Top Hat" de derde prijs met 77 punten (het maximum aantal punten was 100), op de Europese wedstrij den in cocktail-shaken, die ge durende drie dagen te Torquay in Zuid-West Engeland gehou den zijn en die Vrijdag eindig den. Eerste en tweede prijswin naar waren twee Britten, nl. P. J. Cook met „Chocolate Sol dier" en B. V. Thompson met „Yellow Devil". Geen der finaliste"h was aan wezig. Hun cocktails werden „bij volmacht" gemaakt. Tij dens de wedstrijd zijn naar schatting duizend cocktails ge proefd. vctuci, uhl icuere iianisenvagcil ill a en enkele stuks vee gingen verloren. Sowjct-zdnc een „Symbool van vrede" is. De terugkeer van dr. van Royen. Volgens het blad „Merdeka" heeft dr. Van Royen verklaard, dat hij voornemens is twee weken na het herstel van de Republiek en de oplos sing van alle problemen dienaangaan de, naar Nederland terug te keren. Sedert kort maakt de Sowjet-Unie atoombommen, zo verklaarde een com munistische professor in Hallc. Hij meen de verder, dat iedere pantserwagen in de langrijke plaats in te nemen in het debat Wisjinsky citeerde de Russi sche bijbelvertaling en zeide- „Wij moeten niet pogen vlooien te vangen opdat nief een kameel ons door de vingers gllppe". Bevin antwoordde, dat dit citaat niet overeenstemde met de Engelse standaardvertaling van Koning Ja cob. Wisjinsky verklaarde daarop, dat het wel overeenkomstig dc Wla- dimirvertaling van de bijbel is, waar op Bevin weer de conferentie verge leek met de vlooientheaters die hij m zijn geboorteplaats gekend had. Zwitsers dorpje afgebrand. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is het op 1600 meter boven de zeespiegel gelegen Zwitserse berg dorp Selva, geheel afgebrand. De brand ontstond in de late avond in een van de vijftien woonhuizen van het dorp. De uit hun slaap opge schrikte bewoners konden slechts het vege lijf redden drie punten. P.v.d.A. zou aanspraak op functie maken. De kwestie van de zwarte deviezen. (Van onze Haagse redacteur) In Den Haag is momenteel bin nenskamers een strijd gaande over de vervulling van het burgemeesterschap dat door het ontslag van mr. Visser vacant is geraakt. Wij hebben reeds gemeld, dat in dit verband de naam van de heer Neher werd genoemd. Naar thans verluidt zou er bij jhr. mr. J. C. A de Ranitz. die sedert 15 De cember 1948 burgemeester van Utrecht is en die tot geen enkele politieke partij behoort, op aangedrongen zijn onverwijld te solliciteren. Verwacht wordt, dat hij aan deze uitnodiging ge volg zal geven. Inmiddels schijnt men van socialisti sche kant aanspraak te maken op hel burgemeesterschap van Den Haag. Voorwaarden ter handhaving van de vrede President Truman heeft in een rede te Litlie Rock in Arkansas bij gele genheid van de onthulling van een oorlogsgedenkteken drie voorwaarden genoemd, die volgens hem van essentieel belang zijn voor het bereiken van een duurzame wereldvrede, namelijk: 1. de V S. moeten stérk zijn en wel varend. 2. de andere „vrede- en vrijheidslievende" landen moeten ook sterk en welvarend zijn, 3. Er moet een internationaal lichaam bestaan, dat in ternationale geschillen kan beslechten en de vrede kan handhaven. Truman zeide. dat hij verwachtte, dat het Atlantisch Pact spoedig met overweldigende meerderheid door de Senaat zou worden aanvaard. Het was van vitaal belang, dat het Pact ge volgd zou worden door een program van militaire hulpverlening. Over het Amerikaanse isolationis me in het verleden zeide Truman: „Ditmaal zullen wij een besluit niet voor ons laten nemen door een kleine groep mannen, die alleen voor hun ei gen bijzondere belangen oog hebben" Truman achtte dat de zaak van de vre de en de vrijheid nog steeds bedreigd werd en bécritiseerde degenen die .de hulpverlening aan Europa willen be knotten, de voor. verdediging tegen agressie nodige maatregelen afwijzen en de pogingen tot herstel van de we reldhandel willen teniet doen" Senator Taft, een der leidende fi guren in de Republikeinse partij, heeft zich naai aanleiding van Trumans re de tegen militaire hulpverlening aan Europa verklaard. Hij achtte het Atlantisch Pact het juiste middel om Rusland van een oorlog te weerhouden, doch militaire Hevige brand in St. Niklaaskerk te Eupen Zaterdag is een hevige brand uit gebroken in een der torens van de St. Niklaaskerk te Eupen. Tegen de avond stortte het bovenste gedeelte van de toren in en een half uur later het onderste gedeelte De brandweer bespoot zonder ophouden het dak van de kerk, waarvan een deel vuur vatte. Een grote menigte volgde met spanning de blltssingswerkzaamhe- den. hulpverlening aan Europa zou naar zijn mening het tegengestelde resul taat hebben. Ofschoon Taft zeide. dat de E.C A. waardevol werk deed. geloofde hij niet. dat een besnoeiing van de uitga ven ervoor met tien procent ..enig es sentieel voordeel ervan zal teniet doen". Drie jongens uit gecorrigeerd gebied verdronken. In het gecorrigeerde gebied onder de gemeente Ubbergen—Beek bij Nij megen zijn Zaterdagavond in hèt Wylermeer drie jongens verdronken. De li-jarige Gradissen. de 12-jarige Benda en de 14-jarige Schattner. wa ren met een 13-jarig vriendje naar het meer gegaan, waar zij een plat bootje van een visser hadden gevon den. Terwijl het vriendje, aan de kant bleef, zrjn de drie anderen met het bootje naar het midden van het meer gepeddeld. Daar sloeg het vaartuig om. Slechts één van de jongens kon zwemmen, maar hij werd door de an deren mee naar de diepte getrokken. De vriend is naar huis gegaan en schijnt niemand iets te hebben ge zegd totdat de ouders van de slacht offers lieten onderzoeken, waar de jongens gebleven waren. Zondag ochtend heeft hij de burgemeester de plaats van het ongeluk aangewezen. De politie is de gehele dag aan het dreggen geweest, maar men heeft slechts enkele kledingstukken opge haald. l)e Chinese nationalistische regering treft voorbereidingen om Kanton te onl- ruimen. Vele leden van de wetgevende Yoeon (parlement) hebben Kanton reeds verlaten en zich naar Formosa begeven. Zowel in Haarlem als in Utrecht had men destijds gehoopt een P. v. d. A. man als burgemeester te zien benoe men. doch dit was niet het geval. Naar ons ter ore komt zou men voor Den Haag denken aan jhr. mr. M. van der Goes van Naters. In rege ringskringen en provinciale kringen zou men evenwel de voorkeur geven aan jhr. De Ranitz. DE AFFAIRE VISSER. De oud-burgemeester van Den Haag mr. W. A. J. Visser, vertoeft op het ogenblik in het krankzinnigengesticht ..Endegeest" in Oegstgeest bij Leiden, waar hij onder voortdurende politie bewaking staat. Van sommige zijden worden op het ogenblik hardnekkige pogingen aange wend om zijn handelingen te vergoe lijken en hem voor tc stellen als een man die veel goeds heeft gedaan en een uitstekend stadsbestuurder was. doch die het slachtoffer is geworden van de omstandigheden. Van officiële zijde laat men weinig over dit opzienbarende geval los. Ook is nog niet bekend gebraakt of even tueel tot een strafvervolging moet en zal worden overgegaan. Naar wij ver nemen wordt mr. Visser ervan ver dacht betrokken geweest te zijn bij het verzenden van zwarte deviezen uit Zwitserland naar Nederland. Dat ge schiedde in dichtgelakte o.a. aan be kende regeringspersonen geadresseer de enveloppen, die door zijn secreta ris drs. Bos over de grens (waar men vanwege cfe adressering geen nader onderzoek instelde gebracht werden. Deze deviezen zouden gedeeltelijk gekocht zijn door een Hagenaar, die daarvoor naar verluidt 24 uur onder arrest gestaan heeft. Met span ning wacht men in Den Haag af, welk staartje dit muisje nog hebben zal. Actuele toespraken van mr. dr. J. J. R. Schmal en prof. dr. G.C. van Niftrik. Telegrammen aan Koningi en de Ministerraad. Zaterdagmiddag en -avond hebben Walcherse leden van de Chr. Histo rische Unie zich verenigd in het Schuttershof te Middelburg, waar een toogdag werd gehouden. Na de gebruikelijke opening sprak de heer W. Sanderse uit Vlissingen een kort welkomstwoord. Hij uitte de hoop, dat deze toogdag er toe zou mogen bijdragen, dat de activiteit van de leden in verband met de ko mende verkiezingen nog vergroot zal worden. Besloten werd het volgende tele gram aan H. M. de Koningin te zen den: „De Walcherse leden der Chr. Hist. Unie. op hun Toogdag in vergadering te Middelburg bijeen, hebben behoef te Uwe Majesteit in het eerste jaar Harer Regering hun gevoelens van eerbied en trouw aan te bieden. Zij bidden Uwe Majesteit toe dat God Haar de wijsheid en kracht schenke om in dit moeilijke tijdsgewricht Haar zware taak te midden van ons Volk te kunnen vervullen". Deze bijeenkomst, die ondermeer werd bijgewoond door mr. W. F. E. Baron van der Feltz, het Zeeuwse Tweede Kamerlid en jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemees ter van Middelburg, werd voortgezet met een rede van mr. dr. J. J. R. Schmal. lid Tweede Kamer, over „Vragen van de dag". Spreker begon zijn toespraak met als zijn mening te geven, dat onder de tegenwoordige omstandigheden be zien moet worden, of de C.H.U., bui ten het geheel van haar beschouwin gen, de A.R. wat nader moet komen te staan, dan hier en daar wel het geval is. Het verheugde hem. dat in vele plaatsen de C.H. en A.R met een gecombineerde lijst- dee Ir en. aan de raadsverkiezingen en hij zeide niet pessimistisch te zijn over de uit slag van de stemming. Het Indonesisch probleem bespre kend, wees hij er op. dat in de C.H.U. over de te volgen gedragslijn geen volkomen eenstemmigheid bestaat. Na de Grondwetsherziening is de Indonesische politiek z.i. op een hel lend vlak zonder wrijving geraakt en dit vervulde hem met zorg. hoewel hij de benoeming van de heer Lo- vinck tot H.V.K. met vreugde had be groet. Tenslotte .behandelde de heer Schmal nog in het kort het Atlantisch pact en de Raad van Europa en zeide visie, eigen visie, te beschouwen als een van de voorwaarden om weer iets te maken van ons gehavend we relddeel. BIJZONDERE REGELING VOOR WALCHEREN. Na deze rede werd nog een aantal vragen beantwoord. Naar aanleiding van een vraag over het wetsontwerp op de materiële oorlogsschadevergoe ding deelde de heer Van der Feltz mede dat dit waarschijnlijk nog vóór dat de Kamer op recès gaat in behan. deling zal komen. De vergadering besloot het volgende telegram aan de voorzitter v. d. Ministerraad te zen. den: „De C.H.U. Walcheren in toogdag bijeen, herinnert de Regering aan de bijzondere toestand, waarin Walche. ren verkeert door een opeenstapeling van oorlogs. cn bczettingsschaden en bepleit met de meeste nadruk voor Walcherens oorlogsschade een bijzon dere regeling te treffen, daar de her. verkaveling in het schadeherstel on. voldoende, en voor de steden aldaar in het geheel niet voorziet. SCHADUWEN OVER DE C.H.U. In de avondvergadering, die zeer druk bezocht was, werd het woord gevoerd door prol. dr. G. C. van Nif trik. die als onderwerp had gekozen „Onze taak mi". Hij verklaarde, dat er wat. de C.H.U. betreft schaduwen over het' „nu" vallen. Ten eerste dreigt er een zekere verdeeldheid in de ge lederen. te verklaren uit de botsing tussen de beginselen, die beide in de Unie hun plaats hebben gevonden, nl. die van Groen van Prinsterer en van De Savornin Lohman. Deze bot sing in verband met de Indonesische kwestie is de eerste oorzaak geweest van de tragedie van „De Nederlan der". Dan zijn er door het vertrek van Van Walsum c.s. gezonde spanningen, die in de Unie leefden, verdwenen. Het gevaar dreigt, dat men nu ..te veel onder ons raakt" en de bezie ling en zelfcritiek verliest. Andere moeilijkheden, die spreker aanvoerde, waren de „spanning" tussen C.H.U. en Hervormde Kerk alsmede de on zekerheid of. zoals hij zeide, „wij wel weten wal we willen". Uitvoerig ging prof. Van Niftrik hierop in en hij belichtte vervolgens de toekomst van de C.H.U. Hij waar schuwde zijn hoorders om zich niet in de richting van de antithese te be geven en keurde een theologisch-ge- bonden politiek af. „Onze taak is al lereerst ons nauwer te binden aan Jezus' Woord en daar kracht uit te putten om verder te gaan. Ondanks „doorbraak" links cn antithese rechts heeft de Unie dan een toekomst, ver vuld van nieuw élan". Uit de vergadering werden diverse interessante vragen gesteld, die prof. Van Niftrik beantwoordde alvorens in dankgebed voor te gaan. Tenslotte werd nog een verloting gehouden. Voor 4 millioen gulden diamanten op Schiphol. Zaterdag arriveerde op Schiphol de eerste zending diamanten voor de in ternationale diamant-tentoonstel, ling, die Donderdag a.s. in de dia mantbeurs te Amsterdam wordt geopend. Twee heren van de Dia mond Trading Cy„ brachten de kost bare last verpakt in een grote me talen kist. naar Amsterdam; z\j werden door acht rechercheurs en enige leden van het Amsterdamse diamantsyndicaat naar het douane kantoor begeleid. Onder politiebewaking werd de waardevolle zending 4.000.000), langs een vastgestelde route naar de kluis van de Incassobank .onder de Diamantbeurs vervoerd. Spoedig wordt een nog kostbaardere zending jubelen uit de V.S. verwacht. Sjafruddin verblijft diep in Sumatra's binnenland. De- voorzitter van de republikeinse delegatie. Moh. Rum. heeft Zondag avond. toen hij uit Banka terugkeer de, verklaard dat de leider van de republikeinse noodregering zich niet in Atjeh bleek te bevinden. Het gezelschap, dat met Hatta naar Ko- taradja reisde om Sjafruddin te ont moeten, heeft noch met hem, noch met leden van zijn regering contact gehad. Rum zeide. dat Hatta slechts gesproken had met plaatselijke au toriteiten en politieke leiders. Naar verluidt zou Sjafruddin zich diep in het binnenland van Sumatra bevin den. Rum kon niet meedelen of een verzoek aan Sjafruddin zal worden gericht om zich naar Banka te be geven. „Waterman" wordt 19 Juni in Rotterdam verwacht. Het troepentransportschip „Water man" dat op 27 Mei dc haven van Tandjong Priok verliet, is het eer ste schip, dat sedert de hervatting der repatriëring, gesloten onderdelen naar Nederland vervoert. Aan boord bevinden zich het 2e bataljon van 10 R.I. en de 3e genie veldcompagnie. Behalve deze onderdelen vervoert dc .Waterman" groepen individueel re- patriërenden. De „Waterman" wordt onvoor ziene omstandigheden voorbehouden omstreeks 19 Juni in Rotterdam verwacht. De repatriërenden wor den op de dag van debarkatie naar het voor hen opgegeven adres ver voerd. Familieleden en vrienden kun nen niet worden toegelaten tot hot. debarcatie-terrein en km nen ook niet in de gelegenheid worden gesteld de repatriërenden met eigen vervoer middelen af te halen. Het bestuur van de Britse genationa liseerde spoorwegen heeft Donderdag de onderhandelingen met de vakverenigin gen afgebroken en gedreigd gehele sec ties van het spoorwegnet te sluiten in dien stokers cn machinisten volharden in hun „symbolische" stakingen van 24 uur op Zondagen. V ER AN DER LU KE BE WOLK IN Geldig van Maandagochtend tot Maandagavond. Half tot zwaar bewolkt mot voor namelijk in het Noorden van het land tijdelyk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1