Nederlandse polders in Engeland Waar de naam Holland nog toverkracht bezit Zeeuwse Almanak 50 JAAR KINDERBES PARIJSE MODE-ONTWERPERS IN DE AANVAL ZO DE OUDEN ZONGEN, PIEPEN DE JONGEN Baantjes-markt ZIEKENFONDS IN DE TOEKOMST ZATERDAG 11 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze reizende redacteur). ELY (Eng.). Juni. Wij staan toevallig naast elkaar in de machi nekamer van het Prickwillow Pumping Station, de heer E. Mortimer Rose en ik, en kijken een ogenbli kzwygend naar buiten. Ik waan mii volkomen in Nederland. Vóór mg de brede tochtsloot, die hier „dyke,T genoemd wordt, achter mij de boezem, waarvan het peil ruim zes meter hoger ligt. Het kleine gebouwtje met die gewichtige naam is nl. een electrisch gemaal, gebouwd in de dijk, die hier „bank" heet. Wij bevinden ons in de Fens het woord zal U niet ten onrechte doen denken aan Venen, want de grond bestaat hier uit een halve meter veengrond op een onderlaag van blauwe zeeklei het lage land van Engeland', Noord-Oostelrj k van Londen. Het is geen toeval, dat hier een Srovincle ligt, die Holland heet. Tederlanders, in het bijzonder Hol landers, hebben dit gebied „aan de zee ontrukt" onder leiding van Cor nells Vermuyden in d'e eerste helft van de zeventiende eeuw, de tijd waarin de droogmaking van de Beemster en tal van kleinere me ren in Noord-Holland het spreek woord deed ontstaan, dat God de wereld had geschapen op Neder land na: dat hadden de Nederlan ders zelf gedaan. Door de eeuwen heen is de band met ons land sterk gebleven in dit gebied. Er wonen nog vele afstammelingen van Ver- muyden's polderjongens, er hebben zich later Nederlandse bollen- kwekers gevestigd, profiterend zo wel van de goede grond als van d;e handelswaarde van de naam Holland. De Neder lander Van Rossum introduceerde hier, nog geen halve eeuw geleden, de suikerbietencultuur en stichtte er de eerste Engelse biet-suiker fabriek. De waterschappen zijn hier naar Nederlands voorbeeld inge richt. En toen hier twee jaar gele den een overstroming ontstond werd dr. J. A. Ringers, oud-minister van Waterstaat, per vliegtuig uit Ne derland gehaald om net herstel te leiden. Als een Nederlander in En geland behoefte heeft om geprezen te worden behoeft hij slechts een reisje naar de Fens te maken om met roem overladen te worden. Majoor Gordon Fowler, die in zijn prille jeugd op Van Rossums fabriek heeft gewerkt, spreekt nog met achting over diens werk. Ir. living Rose, landbouwkundige, prijst het suikerbietenproefstation te Bergen op Zoom. dat hij kort geleden nog bezocht heeft. De neer Mortimer Rose heeft diep respect voor alles wat polder is in Nederland. Is het een wonder, dat de restaurants hier Amstelbier schenken Dc Fen-polders liggen overigens niet beneden het peil der Noord zee. althans niet beneden laagwa- terstand. Vroeger was hier een drassige delta, even vruchtbaar als uitgestrekt, even kostbaar als on toegankelijk. Er werden echter dij ken aangelegd en tochtsloten ge graven en de slikken, die droog plachten te staan bij eb maar over stroomden bij vloed, bleven nu droog en konden bebouwd en be woond worden. Er ontstond een landschap, gelijk aan dat in Wes telijk Nederland. En wat verbouwt men er nu? FRAAI GEWAS. De heer Mortimer Rose, die de bijna 1000 hectares grote boerde rij van de lieer Henry Thomson beheert, laat het mij- zien: suiker bieten, tarwe, mosterd, aardappe len, erwten. Vijfvoudige wisselbouw. Het gewas staat er prachtig bij. Veel fazanten op de akkers; dat is voor de jacht in het najaar. De dieren leven volkomen in het wild in het struikgewas, dat de boer voor hen laat staan. Zij vervullen een nuttige functie, zegt hij. Het bedrijf is volkomen gemechaniseerd: 20 tractoren en 20 paarden, tal van machines. In totaal 100 man vast personeel, 80 mannen en 20 vrouwen, die ieder een pond ster ling (10,70 gld.) per dag verdie nen en daarvoor van 7 uur 's och tends tot 3 uur 's middags wer ken. Daarna verzorgen zij hun eigen tuin en het varken. Rundvee ls er niet op dit be drijf. Wel varkens. Er worden DE SCHEERMESSEN VAN ARNEMUIDEN Goed beschouwd klopt, kapper Zij- gers van Arnemuiden de kapper van Een met stukken. Want zeg nu zelf: wat is wonderbaarlijker, een kaal hoofd, waarop weer haar gaat groeien, of scheermessen, die plotseling tot dienstweigeraars worden? Jammer alleen, dat de reporter, die het scheer- messenmysterie achterhaalde, geen kans zag om zelf onder een stakend scheermes te komen. Nu blijft er al tijd nog de twijfel, dat de kapper zelf zijn messen bot maakt, ter wille van het mysterie.... Als het verhaal echter waar is en eigenlijk ook zonder dat het waar is, brengt het nieuwe roem aan Arne muiden. De oude glorie van de haven stad aan de Arne, de nijvere vissers, zij hebben dit dorp een faam gege ven tot vér buiten te grenzen. Ook waren de klederdrachten en de klom pen bekend. Menige toerist wijkt Za terdags even van de grote weg af, al leen om de pas geschuurde klompen voor de deuren te zien staan! Voorts was er natuurlijk de „Klok van Arne muiden", op ieder draaiorgel en ieder bal vast en gewild reportoirenummer, die nationale bekendheid bracht. En nu zijn daar dan de stakende scheer messen en dc mannen, die ongescho ren de kapperssalon moeten verlaten! Wicuwerd in Friesland heeft zijn mummiekelder, Valkenburg zijn grot ten, Den Haag zijn Binnenhof, Rot terdam zijn tunnel, Amsterdam zijn Rijksmuseum, Muiden zijn Muiderslot en Rijnsbtirg het skelet van Floris de Vijfde. Arnemuiden heeft voortaan zijn sta kende scheermesen en geef toe: zij kunnen wedijveren met bezienswaar digheden elders. Wie weet hoe druk kapper Zijgers het straks krijgt... Als dc messen dan maar blijven staken! jaarlijks een 1000 biggen geteeld, die naar de baconfabrieken gaan als ze tegen de 100 kg. wegen, hetgeen bmnen het jaar het geval is. Rose heeft de beste resultaten bereikt met een kruising van een blank en een zwart ras. Zijn big gen zien dan ook bont, net als de koelen in Nederland. De resultaten van het bedrijf zijn bevredigend. Een wet van "6 Augustus 1947 garandeert goede prijzen, terwijl de boer niet wordt voorgeschreven wat hij moet ver bouwen. Ook werkt het Ministerie van Landbouw niet met contro leurs. De boeren weten wat er van hen verlangd wordt: opvoering van de binnenlandse voedselvoortbren- ging. En zij worden geacht dat doel na te streven ook als zij niet op de vingers gekeken worden. Er ztfn in Engeland 340.000 boer derijen van meer dan 5 acres, d.i, 2,023 hectares, o.w. zeer grote be drijven. Daarnaast bestaan nog ,000 keuterbedrijven. Twee-derde o7, de Engelse boeren zijn pach- Nadruk verboden K.L.M. en Spoorwegen. Naar aanleiding van de tarievenver- laging op het binnenlands net deelt de K.L.M. mede. dat men dit niet moet zien als een tarievenstrijd tus sen deze maatschappij en de Neder landse Spoorwegen. Tevoren werd overleg met de N.S. gepleegd. Landhuisjes op wielen. De gemeente Reeuwijk heeft bij een fabriek te Steenwijk 20 landhuis jes op wielen besteld. Het eerste werd deze week afgeleverd. Zij be staan uit een woonkamer, twee slaap kamers en een keuken, en zijn voor zien van waterleiding, electriciteit en een toilet. Het geheel is opgebouwd uit stalen platen op een houten raam- stelsel, terwijl dc dakbedekking een landelijk aanzicht heeft doordat de zinken platen zijn voorzien van een bitumcnlaag waarop rode gravel is aangebracht. Bij normaal onderhoud kunnen dc landhuisjes 30 jaar mee gaan. Zij worden niet afgetrokken van de bouwvolumetoewijzing. Funclionaris Sumatra-Timoer te Amsterdam overleden. Donderdag is te Amsterdam overle den de heer M. Lalisang, hoofd van het departement van financiën van dc Negara Sumatra Timoer. Hij was sedert 30 Mei jl. in Nederland met ziekteverlof. De overledene behoorde tot de mede-initiatiefnemers bij dc oprichting van de Negara. Ergerlijk geknoei met geschenkzendingen. Donderdag is voor het Amsterdams Gerechtshof in hoger beroep 1 Vz jaar gevangenisstraf geëist tegen V. uit Eemnes, die eind 1947 een verzend- kantoor voor geschenkzendingen van militairen in Indonesië had opgericht. Het initiatief daartoe ging uil van een sergeant majoor, die zich met de dochter van V. ..verloofde" en zorgde voor dc verzending van vele kilo's rijst naar Nederland met de bedoe ling hiervan een gedeelte in de zwar te handel te verkopen. Deze man werd in Indonesië tot 2% jaar veroor deeld. V. hield opnieuw zijn onschuld vol. dc dochter, die aanvankelijk tot 9 maanden was veroordeeld, hoorde nu 1 jaar tegen zich eisen. Dc offi cier vroeg verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geld ten behoe ve van de gedupeerden. Men eigende zich minstens 4000 kg. rijst toe. Aan 31.000 Nederlandse kinderen wordt meer zorg besteed, omdat ze die nu eenmaal nodig hebben (Van onze reizende redacteur) Millioenen guldens worden er jaarlijks besteed aan de opvoeding van 31.000 Nederlandse kinderen „van onaangepast gedrag", zoals tegenwoordig de term luidt. Dat zijn dan de misdadige elementen onder dc jeugd, de psychopaten, de debielen, de imbecielen, de klantjes van de tuchtscholen en de rijksopvoedingsgestichten en wat er al niet meer valt onder de ruime dekmantel der kinderbescherming. Aan die kinderen wordt meer zorg be steed dan aan al die honderdduizehden doodgewone kinderen in ons land, omdat zij nu eenmaal meer zorg nodig hebben. Wij vinden dat „gelukkig" vanzelf sprekend, zoals wij het vanzelfspre kend vinden, dat er tientallen ver enigingen zijn, die zich met deze din gen bezig houden; dat er scholen en andere instellingen voor bestaan; dat er rijkssubsidies voor worden gege ven; en dat wij er in de vorm van contributies en kinderpostzegels mede toe bijdragen dit zegenrijke en onmis bare werk mogelijk te maken. En toch.... een halve eeuw geleden be stond er niets van dit alles. Toen Kreeg een kind, dat de wetten over trad, gevangenistraf, net als een vol wassene, soms jarenlang Het is aan vijf nobele mensen te danken, dat daarin verandering is ge komen: prof. mr. G. A. van Hamel, hoogleraar in het strafrecht te Am sterdam, dr. W. H. Nolens, de later zo beroemde staatsman, toen nog leraar te Rolduc; ds. H. Pierson, opvolger van ds. C. G. Heldring als directeur van de Heldring-gestichten te Zetten, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, de la tere advocaat-generaal bij de Hoge Raad, toen nog officier van justitie te Haarlem, en Th. Nolen, leraar Neder lands en Geschiedenis aan het Eras miaans Gymnasium te Rotterdam. Deze vijf hebben nl. in opdracht van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen de oprichting voovbereid van de Nederlandse Bond tot Kinderbescher ming, welk lichaam gesticht werd op 19 Juni 1899, hetgeen over een dag of wat dus vijftig jaar geleden zal zijn. Dit alles vertelde ons dezer dagen mr. J. Overwater, oud-kinderrechter, voorzitter van de tegenwoordige Na tionale Federatie genaamd De Neder landse Bond tot Kinderbescherming. De heer D. Q. R. Mulock Houwer, di recteur van het Nationaal Bureau, voegde daar nog het een en ander aan toe over de gang van zaken na de oorlog. AANPASSING AAN MODERNE TIJD. DE Toen er vergaderd werd over de heroprichting van de in de oorlog ont bonden bond werd besloten de zaak op een andere leest te schoeien. Er werd in grote trekken een nationaal plan ontworpen, waarbij bleek, dat de wetgeving ter zake, die in hoofdzaak van justitiële aard is, niet meer aansloot bij de hedendaagse opvattin gen, die uitgaan van het voorkomen- Electrisch draad is schaars- Tengevolge van moeilijkheden bij de aflevering van electrische draad is het de laatste tijd voorgekomen, dat bouw werken niet in gebruik konden worden genomen wegens het niet-voltooid zijn der electrische installatie. Teneinde stag naties uit dien hoofde zoveel mogelijk te voorkomen zal de Hollandse draad- en kabelfabriek te Amsterdam bestellingen, waarvoor het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting een urgentie verklaring verstrekt, bij voorrang uitvoe ren. Deze verklaringen zullen slechts worden afgegeven in „noodgevallen" waaronder moet worden verstaan, dat het desbetreffende bouwwerk geheel gereed is op het draadtrekken na. De aanvra gen tot het verkrijgen van dergelijke verklaringen moeten worden gericht tot het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting via het bestuur van de gemeente, waarin het bouwwerk is gele gen en de hoofdingenieur-directeur van de provincie, is-beter-dan-genezen. Daar was (en is ten dele nóg) hel, buitengewoon inge wikkelde apparaat der kinderbescher ming niet op ingesteld. Dat wordt nu geleidclijk-aan veranderd, terwijl te vens een betere selectie wordt toege past onder de te beschermen kinde ren, omdat bijv. debielen nu eenmaal anders moeten worden opgevoed dan psychopaten. De 175 instellingen kun nen dan efficiënter werken. Boven dien zijn de opleiding cn de salari ëring van het personeel verbeterd, terwijl nog allerlei andere maatrege len in voorbereiding zijn. Gestreefd wordt o.a. naar een grotere mate van opvoeding-in-gezinsverband. Een „Nederlands" landschap aan Engelands Oostkust: herstelwerkzaamheden aan een polderdijk in de Eens. Adams, wilt gij een paarse broek en een bolhoed (Van onze Parijsse correspondent.) Zodra het leniezonnetje aangenaam wordt, gebeuren er op de Champs Ely sees vreemde dingen. De Parijze naars ontwaken uit hun winterslaap. Onder de schaduw van dc Are de Triomph ontdooien ze en verbeiden er dc zomer. Plotseling, zonder enige inleiding, heeft deze lange Avenue, die loopt tot de Place de la Concorde, een zomers aanzien gekregen De men sen wandelen er heen cn weer, anderen zitten op een café-terras, hun café noir sans sucre te slurpen. Probeer niet de gargon te vertellen, dat de echte Hollandse koffie veel beter is. want tien tegen één. dat hij u overlaadt met een stortvloed van rappe, Franse uitdrukkingen, waarvan ge slechts begrijpt, dat hij het niet met U eens is. In het algemeen is hier alles twee. of driemaal duurder dan in andere Parijse districten, want Etoile Etoile. Daar wonen de deftige men sen. De crème de la crème wil in hot achtste deel wonen cn van dat acht ste deel is dc Champs Elysees het deftigste van de bovenste plank. Men komt hier om te kijken enom bekeken te worden. Daarom is de Champs Elysees in'feite op dc Zon dagmiddag "niets anders dan een pu. blieke modeshow. MOE VAN HET KIJKEN. Ze zijn hier wat gewend. Ook al geraken wij al enigszins vertrouwd met de langere rok. Dc Nederlanders die de Champs Elysees aandoen, zijn 's avonds -moe van het kijken. Alleen naar dc toiletten natuurlijk. Vaak staat n^n in dubio waar de vrouwen hier het meest op lijken, op onze grootmoeder (foen ze jong was) of óp een sprookjesprinses uit een kleu terboek ofop een ontsnapte zi geunerin uit een of ander circus. Zwierige rokken, die mm de toom ten naasten bij vier meter omtrek hebben, doch in de taille' niet eens zeventig centimeter halen, van bard gekleurde ruiten stof of fijne zijde, ruisen op slechts dertig centimeter afstand van het plaveisel. Onmogelijke hoge hakken en kod dige hoedjes, die onder de kin met sierlijke linten zijn vastgebonden, vormen enkele der vele bezienswaar digheden. De Parijzenaar is met dit straatbeeld vertrouwd geraakt Het moet al bar gek zijn wil hem nog iets opvallen. Toch gebeurde dat Zondagmiddag. Het was er al druk. Plotseling kwam Dit is nu eens geen Parijs of Londen of New York. maar uit een dood gewone Nederlandse provinciestad. En het zün geen over het paard getilde filmkinderen, maar alledaagse kleuters als die van u en mij. Nederlandse kinderen, die alleen maar laten zien. dat ook voor hen goede modieuze kleding tot de mogelijkheden behoort. Modieus als voor moeder: met veel knoopgarnering, met een omgekeerde kraag, met strookjes en volants, met hoedjes, die een geheel vormen met het toiletje. En toch geen verkleinde uitgave van de grote-mensen-kleding, maar iets dat voor de kinderen zelf ontworpen is. In kinderlijke trant. Vooral smockwerk doet het daarbij uitstekend, omdat het zo'n decoratief effect geeft. En ook voor de kleuters is applicatie heel gewild. Je kunt er zulke aardige dingen mee maken: een grappig konijn, en leuk kuiken, een mannetje met een luchtballon.... En wat is er eigenlijk nog meer nodig in kindjes kleerkast? Ach, 't hoeft niet veel te zijn. Ze groeien er toch maar uit. Maar natuurlijk is er eeD gezellige regencape met capuchon, een paar stevige katoenen speeljurkjes (glad lijfje, aangerimpelde rok), een feestjurkje met strookjes, kantjes en strikjes, en dan nog enkele zonnepakjes. waarvoor een couponnetje soms al wonderen doet. Voor de jongens geven wij ditmaal een aardig model, waarbij dc ma trozen kraag nu eens aan de voorkant zit. En het kleine zusje heeft een rood strandpakje met witte stippen, dat samen met de grote zonnehoed uit dezelfde stof een bijzonder ensemble vormt. Elsa Danah er deining op het terrasje, waar ik constateerde dat mijn biertje slech ter was dan ons voortreffelijke Hol landse bier. De halzen van de men sen rekten zich. Hoe kon het anders. Twee adonissen, zo van een ansicht kaart gestapt, showden de nieuwste herenmode. En lezer gaat nu zitten en houdt U vast. Het wandeltoilet bestond uit een hard paarse broek, een rood. knal rood colbertje met groene mouwen en dito revers. Zün hoofddeksel be stond uit een rasechte strohoed. Zelfs voor de Parijzenaars was dat iets bij zonders. Zijn vriend droeg een meer gekleed costuum. Gemaakt van kamgaren muntten de pijpen van zijn pantalon uit door een onmogelijke engheid. Ze lieten zijn rode sokken duidelijk zien. Het colbertje was langer en enger dan gewoonlijk. Had 'n rij van zeven knopen, die allo zeven keurig waren dichtgemaakt. Het jasje sloot eng om zijn lichaam, hetgeen ook uit zijn be wegingen bleek. Boven was het hoog gesloten, precies zoals bij mijn groot vader. Geen zelfbinder. doch een strikje, dat juist zichtbaar was. Be halve een paar spatte's en een wan delstok met zilveren knop droeg hij een.... originele bolhoed. Beiden leken van een gecostumccrd bal te komen. OPGEPAST! Zo is de nieuwe herenmode. De mode-ontwerpers hebben na hun suc ces met de lange rok het offensief geopend op ons, mannen. Ze menen heus, dat wij gek genoeg zijn een bolhoed te kopen en een pantalon te dragen, die we niet kunnen aan- of uittrekken zonder eerst de schoenen uit te doen. Ze geloven werkelijk, dat we weer met een wandelstok gaan lopen en ons een wandelcos- tuum zullen laten aanmeten waarin paars, groen, rood en blauw om de voorrang vechten. Mannen, broeders. Ik heb U ge waarschuwd toen ze onze vrouwen in lange rokken wilden steken. Ik waarschuw opnieuw nu ze ons een knalrood jasje willen aantrekken met groene mouwen op een paarse broek. Wilt gij een bolhoed? Het Wereldgebeuren. Voor dc tweede keer is er gelegen heid terug te komen op het conflict in Amerika tussen vloot en lucht macht. Onder het kopje rumoer rond om Johnson maakten we Maanciag terloops melding van de actie tegen de nieuwe minister van defensie. De ze zou millioenenorders hebben ver schaft aan zijn vroegere werkgeve. waardoor de luchtmacht kans krijgt de vloot in bewapening aanzienlij. voorbij te streven. Dit tot vcrontwani - diging van de marine-aanhangers, in tussen heeft dc minister van lucht vaart, Symington, deze beschuldiging krachtig ontkend. Er is geen sprake van onregelmatigheden, beweert hij De bestelling van een groot aanUl B-36 bommenwerpers bij de Vult' Aircraft geschiedde op advies van dc luchtmacht-commandanten en geens zins op aandringen van minister Johnson. Wat niet ontkend werd was. dat de benoeming indertijd van John son nauw verband hield met de door deze geleverde diensten aan de demo cratische partij. Op zichzelf, het zij herhaald is 't een normaal verschijn sel in 't Amerikaanse tweepartijen stelsel. dat na ccn verkiczingsovei - winning een aantal baantjes aan po litieke vrienden worden uitgedeeld. Dat is echter dc laatste maanden zozeer de spuigaten uitgelopen, dat steeds feller critiek aan" het opste ken is. De journalist Alsop had het in zijn rubriek over de „baantjes- markt in Washington", waar on de functies bij opbod worden verKOchi. Enkele voorbeelden. Kortgeleden is tot minister van marine benoemd Francis Mathews. Niemand heeft ooit gehoord van bijzondere kwali teiten van Mathews op maritiem ge bied. De eniige aanbeveling bij zijn benoeming was waarschijnlijk zijn checque-boek waarin enige blaadjes zijn gebruikt om de venuezingskas der democraten te spekken. Belangrijke politieke prijzen zijn ook de gezantschappen begerenswaar dig vooral vanwege 't decorum en het aanzien. Parijs en Londen zijn uiteraard gewichtige posten. De strijd om eerstgenoemde plaats Ls beslist ten gunste van David Bruce, onlangs benoemd tot Amerikaans ambassa deur in Frankrijk. David heeft zich een bekwaam functionaris getoond bij de Marshall-administratie, kent de 'toestanden in Frankrijk en was dus geknipt voor deze positie. Hij had echter een rivaal in Grif fis, de vroegere ambassadeur in Egypte. Voor Griffis pleitten minder zyn kwaliteiten dan wel de bedragen, die hij in de partijkas had gestort. Slechts door persoonlijk ingrijpen van Harriman de reizende ambassadeur, werd het pleit door David Bruce ge wonnen. De stryd om de Londense ambas sade is nog niet beslLst. De huidige ambassadeur, Lewis Douglas, is ziek en zat waarschijnlijk binnenkort af treden. Als opvolger wordt de naam genoemd van James Bruce, een broer van David. Als ambassadeur in Argentinië heeft deze uitstekend aan weten te pappen me,t Juan en Evita Peron, een zaak meer van dl- nertjes en partijtjes dan van diplo matieke gaven or gehechtheid aan democratische beginselen. Hpt is echter het oude liedje, James Bruce 'heeft de jongste verkiezingscampag ne financieel gesteund. Hij is de go- radigde, die net hoogst geboden leeft. Het gehaspel met hoge diplo matieke posten is overigens geen verschijnsel, dat zich tot Amerika beperkt. Een functie als ambassadeur brengt veel meer representatieve kos ten met zich mee, dan de staat aan vergoeding betaalt. Alleen personen met een eigen kapitaal komen in aanmerking. Aangezien het bezit van geld, niet steeds het bezit van bij zondere bekwaamheden insluit, is bet geenszins te verwonderen, dat, diplomaten soms weinig meer dan decoratieve figuren zyn. Democratisering van de buiten landse diensten zal nog wel enige tijd op zich laten wachten Voor 't eerst sedert 1732 Donderdag werd in de Ned. Her vormde kerk in het Zuid-Friese plaatsje Boyl het huwelijk ingezegend van een kraamverpleegster en een P. T.T.-ambtenaar. Het was de eerste maal sedert 1732. dat in dit kerkje een huwelijk werd voltrokken. De Centrale Bond stelde een verlanglijstje op. Vrijwillige verzekering met verplichte bijdrage van werkgevers. Donderdag kwam de Centrale Bond van Ziekenfondsen te Utrecht in een buitengewone algemene vergadering bijeen om een uitspraak te doen over de voorwaarden, waaraan volgens de mening van deze organisatie een toe komstige wettelijke regeling van het ziekenfondswezen moet voldoen. De vergadering sprak zich er over uit, dat het ziekenfonds als instelling belast met de organisatie van de cu ratieve en preventieve gezondszorg, een eigen taak en plaats dient te hebben als onafhankelijke, rechtsper soonlijkheid bezittende instelling die gedragen wordt door de verzorgde bevolkingsgroepen, tezamen met maat schappelijke groepen die rechtstreeks als belanghebbenden bij de genees kundige verzorging betrokken zyn, onder uitsluiting van winstoogmerk, Als vorm van de verzekering werd de vrijwillige verzekering gekozen met een verplichte bijdrage van de werkgevers. Door deze vorm van ver zekering wordt een grotere verant- woodelijkheid gelegd op de schouders van de verzekerde zelf en wordt te ruggekeerd tot de vorm van één soort verzekerden. Een uniforme, draagbare en dus lage wekelijkse pre mie zal voor alle verzekerden gel den cn wordt door deze rechtstreeks aan 't ziekenfonds betaald. De werk geversbijdrage wordt als collectieve bijdrage voor dc geneeskundige ver zorging van de ziekenfondsverzeker den aangemerkt. Daarnaast wordt een rijksbijdrage in een verevenings fonds gestort voor de groep verze kerden. waarvoor geen werkgevers bijdrage wordt opgebracht. BESPARING VOOR HET BEDRIJFSLEVEN. Mede door het verdwijnen van een vorm van twee groepen verzekerden en het coupon stelsel, dat eveneens overbodig wordt, verkrijgt tevens het bedrijfsleven een aanmerkelijke be sparing van administratiekosten. Ten aanzien van de kring der verzekerden werd een ruime interpretatie voorge staan. teneinde te bereiken dat, aan het begrip „indirect-verzekerde" uit breiding kan worden gegeven. Met betrekking tol de bestuurssa menstelling van de ziekenfondsen deed het congres de uitspraak, dat naar zijn inzicht een wettelijke rege ling dient in te houden, dat het zie- kenfondsbestuur in gelijke verhouding wordt samengesteld uit vertegen woordigers van de verzekerden, dc werkgevers- en werknemersorganisa ties en de organisatie van medewer kende geneeskundige groepen. De verstrekkingen, welke het zie kenfonds dient te waarborgen, vorm den eveneens een van de hoofdscho tels die het congres werden voorge zet en de gedachte: „verzorging van de wieg tot het graf" deed ook hier wederom opgeld. Tenslotte werden nog regelen gesteld t.a.v. 't toezicht houdend orgaan, de districtsorganen, de inkomensgrens, de rechtsppsitie van de medewerkers, de regeling van het beroepsrecht en de afsluiting van overeenkom sten Het congres besloot zijn uitspraak met een toelichting in een brochure vorm uit te geven en tc verspreiden in alle kringen, die bij liet zickeft- fojadswezen zün geïnteresseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3