NIEUWS UIT ZEELAND f/ezspiligeen watei Plouvier heeft DE Schoenen Directeuren Gemeentewerken in Middelburg Wijkverpleegsterdag te Goes WALCHEREN Nu uw permanent thuis envéél voordeliger met de nieu we Pin-Up-Methode 5.75 compleet in doos by 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG II JUNI 1943 COLLLECTE GEHOUDEN Hierna werd onder leiding van ir. A. v. d. Steur en de heer M. J. J. v. Beveren een rondgang gemaakt door het gothische gedeelte van het Stadhiua, waar men met belang- Restauratiewerken bezichtigd. Gisteren werd de tweedaagse bij- G«n«e"tïiS3fenVS «StaTWïE' vuTde "wr<£ Kt SchuVSlof wn hüi3| i?b^S,tSchu,terahot' wert' de ke vergadering hielden. De voorzit- georuiKc. ter. ir. H M. Maas uit Haarlem. TUdenft deze maaltijd werd op die niet aanwezig was de waar- i voorstel van een der deelnemers een nemend voorzitter J. de Jong uit collecte gehouden, die 82.30 op. Tilburg had de leiding trad af en bracht. Besloten werd van dit bedrag in zün plaats werd gekozen ir. J. ,ie helft te bestemmen voor de Stlch- P. v. Bruggen uit Rotterdam. Als bestuursleden werden benoemd de heren ir. Chr. Bronkhorst uit Utrecht en G. Maas uit Emmen. de laatste voor de tijd van één jaar. Besloten werd de jaarvergadering-1950 in Bmmen te houden. De directeur van Gemeentewerken Middelburg, de heer A. J. W. Ma- thyssen. hield een causerie, geïllu streerd met kaarten en tekeningen, over de herbouw in de binnenstad, de bolwerken en de stadsuitbreidihg. Na afloop werden diverse vragen gesteld. Het gezelschap werd ver volgens in De Vergenoeging ontvan gen door het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was door de loco- burgemeester. ae heer J. W. Köge- ler, de wethouder de heer L. J. Geers en de loco-secretaris, de heer N. Tromp. Eerstgenoemde deelde mede, dat de burgemeester verhin derd was aanwezig te zijn. doch dat htj verzocht had zijn groeten aan ce gasten over te brengen. De heer Kögeler dankte het bestuur, dat men Middelburg als vergaderstad had uit gekozen; nU zag daarin een blijk van Belangstelling voor het streven van gemeentebestuur en gemeentewerken om de Zeeuwse hoofdstad weer tot een gave stad te maken. Hy wees' op het vele werk, dat de Dienst Ge meentewerken verricht en uitte de hoop, dat de gasten met de overtui ging. dat Middelburg uiteindelijk zal herrijzen, naar huis terug zullen ke ren. Ir. De Jong zeide verheugd te zijn over het vele. dat in Middelburg ge beurt en hy sprak de wens uit, dat het gestelde doel bereikt zal worden. ting Nieuw Walcheren en de anile. helft voor het Molencomité te Middelburg, Na de lunch wandelde men naar de Abdij, waar de architect, ir. H. de Lussanet de la Sablonière, een uiteenzetting gat van het restauia- tiewerk, dat vervolgens in ogen schouw werd genomen. Ook werd een kort bezoek gebracht aan cie Nieuwe- en Koorkerk. Met autobus sen reed men tenslotte naar Veere, waar de plaats van de dijkdichtir.g werd bezichtigd en waar in de Campveerse Toren de thee werd ge bruikt. Politionele vergissing. Toen James Griffith, de Brit- Se minister van nationale ver zekering. Donderdag het La- bour-congres verliet, werd hij buiten opgewacht door een aan tal boze dames. Zij waren te leurgesteld. omdat de minister hen niet had willen ontvangen en namen een zo dreigende houding aan, dat de politie Griffith te hulp moest komen, opdat deze zijn auto zou kun nen bereiken. Een der dames deed een po ging om mee in te stappen. De politie wou haar dit beletten en duwde haar vrij hardhandig op het troittoir. „Maar ik ben zijn vrouw" riep zij daarop tot verbazing en ontsteltenis van de gerechtsdienaren uit. LIJKJE VAN BABY GEVONDEN. Vrijdagmorgen is in de Oude Singel te Schoonhoven het lijkje van een pas geboren jongetje drijvende gevon den. Aan een der beentjes was een ijzeren voorwerp gebonden. Waar schijnlijk heeft het reeds enkele da gen in het water gelegem iIngezonden mededeling). Waarom nog voedseldistributie? VRAGEN OVER IIET LANDBOUWEGALISATIEFONDS. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van het landbouwegalisatiefonds 1949. Vele leden, zo ontlenen wij hieraan, hadden met voldoening vastgesteld, dat het nadelig slot der begroting van het landbouwegalisatiefonds 1949 is te ruggebracht tot bijna 227 millioen. Dit is mogelijk geworden door af schaffing van een deel der subsidies op het levensmiddelenpakket en door daling van graanprijzen in het buiten land. Dan stellen de Kamerleden een aan tal vragen, o.a.: Waarom werd de dis tributie van enkele levensmiddelen niet op korte termijn een einde ge maakt. In enkele grote steden schij nen vele rantsoenbonnen niet meer op de distributiekantoren te worden afgehaald. Kan de regering daarover cijfers verstrekken? zo werd ge vraagd. Acht de minister het voorts moge lijk de bestaanszekerheid der land bouwende bevolking te kunnen waar borgen, zonder de georganiseerde landbouw medezeggenschap te geven in het beheer van het landbouw-ega- lisatiefonds? Is het de bedoeling de melk, welke bestemd is voor de boterbereiding. la ger te waarderen dan die voor kaas, condens of consumptie? Ziet de minister de mogelijkheid het wel zeer hoge bedrag ad 21 milli oen. benodigd voor het vervoer van melk naar de cosumptiegebieden. tot geringere proporties terug te bren gen? •De minister vertrouwt nog deze herfst de vleesdistributie te kunnen opheffen. Betekent dit ook de stop zeting van de overneming van slacht vee? Is het juist, dat thans ca. 5 millioen •winst uit de aankoop en overdracht van voedergranen in het landbouw egalisatiefonds vloeit? Het woord is thans aan de minister. Kabinet van Nederlandse Antillen wankelt. In een vergadering der Staten van de Nederlandse Antillen diende de heer Jonckheer namens de oppositie, die in twee vergaderingen geen gele genheid had gekregen haar mening kenbaar te maken, een motie van wantrouwen in tegen het huidige ka binet. Hierin werd o.m. gezegd, datdc partij-politieke belangen bij het ka binet zwaarder hebben ge\vogen dan het algemeen belang. De heer Ger- harts wees op de „fascistische" neigin gen van dr. Da Costa Gomez en ver klaarde. dat „c'eze pestilentie moet worden uitgeroeid". De heer Dussen- broek verklaarde eenzelfde soort ter reur te zien op Aruba. De motie werd aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Door langdurige^ droogte watervoorraden beperkt I DE DIRECTIES DER WATERLEIDING BEDRIJVEN OP WALCHEREN Interessante causerieën. In navolging van andere provin cies, hield de Prov. Zeeuwse Vereni ging „Het Groene Kruis" Vrijdag in hotel „Centraal" te Goes een bijeen komst voor de wijkverpleegsters van alle bij de prov. vereniging aangeslo ten Groene Kruisverenigingen. De voorzitter, jhr. R. J. H. Q Röell uit Haamstede sprak in de morgenvergadering een openings woord waarin hij het doel van deze dag uiteenzette. De bedoeling is het contact tussen de zusters onderling en tussen prov. bestuur en zusters te versterken. Voorts kunnen verschil lende moeilijkheden inzake het werk, de huisvesting, pensionnering enz. worden besproken Ten aanzien van de pensionnering deelde de voorzitter o.m. mede, dat een regeling in ver gevorderd stadium is en op de a.s. algemene vergadering te 's Heer Arendskerke in behandeling zal ko men. Voorts wees hy erop dat het Groene Kruis met zijn ruim 38.000 leden de grootste organisatie in Zee land is en nog een grootse taak in het belang van de volksgezondheid heeft te vervullen. Het ligt in de be doeling voortaan elk jaar een wijk verpleegstersdag te organiseren. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de wijkver pleegsters een druk gebruik ge maakt. Verschillende vragen konden door de voorzitter worden beant woord, terwijl voor andere moeilijk- KERKNIEUWS NED. BERV. KERK. Beroepen te Poortvliet R. W. Steur te Ouddorp <Z. H.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Bameveld A. Brouwer te Socstdtjk. Bedankt voor Idskenhuizen D. Kuiper te Rilland-Bath. Granaat in tuin van mevrouw Sukarno. In de tuin van mevr. Sukrano in Djocja werd Vrijdagmorgen door een onbekende dader een handgranaat geworpen. Raden Purbojo, secretaris van mevr. Sukrano. vernam 's mor gens vroeg gerucht in de tuin doch vond niets. In de loop van de mor gen werd een niet-ontplofte hand granaat ontdekt. De militaire waar nemers van de Unci werden hiervan in kennis gesteld. De4e stelden in sa menwerking met Nederlandse mili tairen een onderzoek in. Doodstraf tegen Wölk. De doodstraf is Vrijdag door de ad vocaat-fiscaal van het Rotterdamse Bijzonder Gerechtshof gevraagd tegen de 44-jarige Duitser H. J. Wölk, een van de beruchtste S.D.-figuren. Hem was ten laste gelegd verantwoordelijk te zijn voor de dood van 75 Neder landers. doch in werkelijkheid is het aantal van zijn slachtoffers belangrijk groter. Ondermeer heeft hij in 1940/ 1945 bevel gegeven tot het doodschie ten van 66 Rotterdamse burgers. In Indonesië gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesia zijn gerapporteerd: Kon. landmacht: sold. Ie kl. A. Kloos ter. Nieuw Beerta: mar. 2e kl. C. S. A. Damhuis. Weesperkarspel; sold. W. A. Bulting, Didam: kapt. E. Roering. Sur rey (Eng.): sold. R. Talstra, Tietjerkstc- radeel; korp. L. H. J. Tuenter, Versse- veld: serg. maj. F. H. IJspaard. Amster dam; sold. H. J. M. van der Avort, Rot terdam: sold. L. M. Mieris, Utrecht; sold. A. W. Kooken. Budel; sold. Ie kl. P. Stok. Barendrecht; sold. G. van Aarderen. Sneek: sold. Ie kl. 3. E. van Petten. Am sterdam: sold. T. C. van Beek. Nieuw koop; sold. T. Golvcrdingen, Hardinx* veld: sold. G. J. J. Couwenbergh. Heer- heden nog- nader naar een oplossing zal worden gezocht Vervolgens heeft zuster J. Fuyk schot, zuster in altremene dienst van de Prov. Groene Kruisvereniging, een en ander verteld over haar functie. Zij vormt de schakel tussen het prov. bestuur en ae zusters, terwijl ook contact wordt onderhouden met de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis", In regelmatige bijeenkomsten van laatstgenoemde organisatie, welke ook bijgewoond worden door een ver tegenwoordigster van de Hoofdin specteur v. d. Volksgezondheid, wor den de moeilijkheden in de diverse provincies besproken. Tot slot van de morgenbycen- komst werd een demonstratie met Linido ziekenhuismeubelen gegeven, waarna een gezamenlijke maaltijd werd gehouden. CAUSERIE DOKTER K. PELS. In de middagvergadering welke o.m werd bijgewoond door dokter J. R. v. d. Borgh, Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zeeland heeft dokter K. Pels. schoolarts te Ter- neuzen, een inleiding gehouden over de opvoeding van net opgroeiende kind. Spr. belichtte alleen de geeste lijke zijde van het vraagstuk en be paalde zich tot de zuigelingen, de Kleuters en het schoolgaande kind. Het kenmerk van het eerste jaar van het kind is de geweldig snelle ontwikkeling. De impulsieve en reac- tieve levensuitingen worden merk baar. Als impulsieve levensuiting noemde spr. de trappelende beweging van het kind en als reactiever het huilen. Spr. ging de ontwikkeling van de zintuigen na en wees erop dat het in het eerste levensjaar van grote betekenis is, dat de vreugde van het functionneren. de gewenning en de na-aping wordt bevorderd. In de kleuterleeftijd van 24 jaar wendt het kind zich tot de wereld en verkrijgt zijn spraak. Aan het eind van het derde jaar kan een nor maal kind phonetisch zonder fouten spreken. Spr. achtte het overbodig vóór die tijd fouten te verbeteren. Spraakcorrecties dienen eerst bij het vieide of vijfde jaar te worden aan- ebracht. Van groot belang in de ..leuterfase is verder de gevoelsont- wikkeling. Het is verkeerd het kind in deze periode voor langere tijd uit zyn milieu te halen, daar het dan geen vaste opvoeders heeft en dus ;een vaste normen léert. Voorts wees Jokter Pels op dc belangrijkheid van het spel. waarin het kind het latere leven leert. Nadat de voorzitter inleider had dank gebracht werd deze geslaagde wijkvcrpleegstersdag besloten met een wandeling naar dc Tol. B. en W. van Zierikzee In middeleeuws costuum. Het Eeuwfeest van Zierikzee is reeds het onderwerp van vele verga, deringen in deze stad geweest. Don. derdag hebben de vroede vaderen van de 1100.jar»ge stad over de plan. nen gesproken. BU de rondvraag vroeg de heer Catshoek namelijk of het de bedoeling is dat de raadsle. den zich tijdens de feestweeb In een middeleeuws costuum steken. De .burgemeester, jhr. mr. Schuurbeque Boeye. zeide, dat de raadsleden het zelf moeten uitmaken, leder voor zich. Het college van burgemeester en wethouders, zo vervolgde jhr. Schuurbeque Boeye, heeft echter be. sloten dat het college tijdens dc fes. tivitciten in een middeleeuws coslüum zal rondwandelen. Invasie van inktvissen. Soms, maar dat behoort tot de zeld zaamheden, wordt in de Zeeuwse wa teren wel eens een inktvis gevangen. Wie langs het strand of langs de dijk loopt, vindt daar dikwijls lang gerek te. ovaalvormige schelpen, van bin nen voorzien van een zachte substan tie. die zich naar men zegt goed leent voor het poetsen van goud en zilver, of die worden meegenomen om in de kooi van een kanarie te hangen. Dat zijn de zogenaamde zeekatten- schelpen, want de inktvis blaast wan neer hij gevangen wordt als een in 't nauw gedreven kat, vandaar zijn in heemse naam zeekat. Thans blijken er zoveel zeekatten voor te komen, dat de mosselvissers er vijf of zes tegelijk op een tij van gen, terwijl ze bij honderden ver strikt raken in de kreeftenkorven. De inktvis maakt jacht op kreeften die zich verschalen en daardoor weer loos zijn. Het kwam deze week voor dat een kreeftenvisser er bij het lich ten van zijn korven meer dan 100 aantrof! Diverse kreeftenvissers hebben hun korven al opgeborgen, omdat deze vis serij wegens de geringe vangsten toch niet meer loont, waarbij dan nu nog de overlast van de inktvissen komt. Wedvlucht uit St. Quentin. De voornaamste uitslagen van de v^d- vlucht van de Zeevwse Concours Combi natie van Zaterdagvliegers uit St. Quen tin luidden: 1 M. Minnaard. Yerseke: 2 J. C. Verwijs. St. Philipsland; 3. 8. 14 en 17 A. Wagemaker. Tholen: 4 H. C. Noord- hoek. Kats; 5 en 28 Gebr. Ridderhof, Yerseke; 6 P. Tolhoek. Wemeldinge; 7 J. A. van de Plasse, Yerseke; 9 I. de Wee, Yerseke; 10 P. Klippel, Oud-Vossemeer: 11 Joh. Deurloo, Tholen: 12 en 15 M. Moerland. Yerseke: 13 en 30 L. Bom. Yerseke; 16 J. Sturm, Veere; 18 Joh. Baay, Tholen; 19 en 20 C. Lavën, Wemel len: 24 I. Hage. Poortvliet: 25 P. Verwijs, Yerseke; 26 W, Annamaat. Scherpenisse: 27 J. van de Plasse, Yerseke; 29 G. La- rooy. Scherpenisse. Loodswezen moet meer bekendheid genieten. Inwendige restauratie Middelburgs stadhuis Begin volgend jaar gereed. Naar \vy vernemen wordt thans wel als vaststaand aangenomen, dat de restauratiewerkzaamheden aan het inwendige van het gothi. sche stadhuis op de Markt te Mid. delburg in Januari van het volgend jaar gereed zullen komen. De uit wendige restauratie zal uiteraard nog geruime tijd in beslag nemen, hoewel ook daarmede grote vorde. ringen zyn gemaakt. In de Vleeshal is men thans doende de vloer te leggen, nadat de installaties voor de heteluchtver- warming en vloerverwarming wer den geïnstalleerd. Ook in dc ande re vertrekken, zoals de grote bur gerzaal, de raadszaal en de verga derzaal van B. en W. zijn het her stel en dc vernieuwing zo ver ge reed gekomen, dat de werkzaamhe den. die thans nog moeten worden uitgevoerd, hoofdzakelijk de afwer king betreffen. Uitslag raadsverkiezing. Oudelande Stemmen Zetels 1949 1946 1949 1946 Aantal kiezers Ong. stemmen Geldige stemmen 1. P. v. (1. A. 2. K.V.P. 3. C.H.U. 4. A.R. 5. Vrije kiezers 470 17 453 87 54 131 97 84 132 480 19 461 55 157 117 Gekozen werden thans (1949) J. Harthoorn (P. v. d. A.); P. Rijk (K.V.P.); D. J. Dees. C. Baart (C. H.U.); C. Douw, A. W. Buteyn (A.R.); C. Lous (Vrye kiezers). De heren A. J. Bruggeman (Vrije kiezers) en P. Korstanje (C.H.U.) keren niet in de raad terug. Hun plaatsen worden ingenomen door dc heren J. Harthoorn (P v. d. A.) en C. Baart (C.H.U.) Deze beide heren zijn zwagers, zodat in verband mol de wettelijke voor schriften geloot moet worden wie zitting kan blijven nemen. Huibregts start toch in Brussel. De Zeeuwse motorwegrenner Kees Huybregts zal morgen alsnog in. Brussel starten. De door de val in Etten opgelopen verwondingen ble ken gelukkig niet ernstig genoeg om hem van de baan te houden en een speciale medische behandeling, welke hij deze week heeft onder- faan, .heeft hem thans zover ge- racht, dat hij nu reeds nagenoeg de volledige beschikking over zijn belde armen heeft. Zangconcours te Goes. Zoals bekend, organiseert het R. K. Gemengd Koor „Arti et Amicitiae" te Goes, in opdracht van dc Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt" op Zaterdag 18 Juni a.s. een zangconcours in het. Schuttershof. Een 22-tal verenigingen uit de gehele provincie zal hieraan deelne men. Behalve de wisselbeker, voor de vereniging die het hoogste aantal punten behaalt van het gehele concours, zijn verschillende medailles beschikbaar, o-a. geschonken door H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard. de Commissaris der Koningin in Zeeland cn het gemeen tebestuur van Goes. Des morgens om 10 uur zullen de voor zitters en directeuren der deelnemende verenigingen officieel op het stadhuis worden ontvangen door B. cn W. van Goes. Nadat de koren voor het stadhuis het bondslied zullen hebben gezongen, wordt met dc. signaalafdeling van het tamboers- en pijperskorps „Excelsior" naar de tuin van het Schuttershof ge marcheerd, waar om 11 uur het concours een aanvang neemt. Duizenden coloradokevers aangespoeld. Begunstigd door de Zuid-Westenwind spoelden deze week bij opkomend wa ter duizenden coloradokevers aan. De schoolkinderen werden gemobili seerd om de kevers te vangen, waar bij één jongen, Jan Osté uit Ritthem er 1080 ving. De Plantenziektekundi- ge Dienst nam de toestand ter plaatse op. Aan dc Zuidbout te Ouwcrkerk spoelde een groot aantal coloradoke vers aan. Door de schoolkinderen werden er 1200 gevangen. (Ingezonden mededeling). Dames A. C. VAN DER REST L. Kerkstraat 42, Goes, TcL 2468. i^kor^ATLTsjóukwr^-Gr^enhagè. voor'ïè»of'I953*httfavïfzjja.' Dezer dagen is op het stadhuis wan Ostende op plechtige wijze een vaandel overgedragen aan de plaatselijke afde ling van de Vereniging van de Belgische Staatszeeloodsen. Bij deze gelegenheid werd het woord gevoerd door de heer K. Lugtenbuig. de voorzitter van de Ned. Loodscnverenl- ging te Vlissingen en bestuurslid, der Ver eniging Sociëteit Ned. Loodswezen. Hij zeide o.m.: „Over de goede vriendschaps banden tussen de Belgische en Neder landse loodsdiensten behoef ik niet na der in te gaan, daar een tijdsverloop, ge durende welke in „poolverband" is sa mengewerkt, een overduidelijk bewijs is. dat de vriendschapsbanden heel goed zijn en dat wij eigenlijk de voorlopers zijn van de Bene-gedachte, terwijl de lux er later is bijgekomen". Spreker wees op het belang van meer bekendheid van de loodsdienst in het al gemeen en van het werk van de loods in het bijzonder. ..Men weet weinig von de loods af", zo zeide hij. „Dat men bui ten de havenplaatsen b.v. ons uniform niet kent. is een van de vele bewijzen. Alle collega's hebben meermalen onder vonden. dat wij als muzikanten werden ■betiteld". Burgemeesters en secretarissen bezochten Sloe-inpoldering. De afdeling' Walcheren van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren kwam in het raadhuis van Nieuw- en St. Joosland onder leiding' van haat- voorzitter, burgemeester J. L. Dreg- mans. in vergadering; bijeen ter be spreking van de Walcherse gemeen telijke belangen. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan de in uit voering zynae werkzaamheden tot Inpoldering van het Zuid-Sloe. Gewestelijke landdag Ned. Ver. van Huisvrouwen. De Ned. Vereniging van Huis vrouwen zal haar gewestelijke land dag voor de Zeeuwse afdelingen op Donderdag 30 Juni houden in „Groot Speyk" te Oisterwijk (N. Br.). De presidente van het hoofdbe stuur, mevrouw van ItersonRot gans houdt een causerie, waarna mevrouw A. J. OtteArnolli zal spreken over „Problemen van deze tyd", gevolgd door discussie. Om 1 uur wordt een gemeen schappelijke koffiemaaltijd gehouden, gevolgd door het optreden van „Vendelzwaaicrs", terwijl des mid dags, onder bevoegde leiding, wan delingen in de prachtige omgeving zullen worden gemaakt. (Ingezonden mededeling). WERKZAAMHEDEN OP N.S.-EMPLACEMENT. Op het spoorweg-emplacement te Mid delburg wordt momenteel over een kleine afstand een tweede spoorbaan ge legd. Dit geschiedt ln verband met een wijziging in de plaats van aankomst van de treinen aan het perron. Wanneer de destijds opgebroken twee de spoorbaan langs het gehele traject weer gelegd zal worden, is thans nog moeilijk te voorspellen, doch dit zal niet Oud-Commissaris der Koningin naar Zeeland. De oud-Commiasaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, die thans op het kasteel Heeze te Heeze (N.Br.) verblijft, heeft het voorne men zich in de volgende maand op Love- rendale naast het Badhotel te Domburg te vestigen, indien deze woning tenminste dan gereed zal zijn. Bestuur Stichting Hulpactie Scheldemonden bezocht Ritthem- Het bestuur der stichting Hulpactie Scheldemonden bezocht de gemeente Ritthem. Nadat burgemeester P. Da- niëlse de dames en heren verwelkomd had, overhandigde de heer H. D. van Dellen, als voorzitter van de stichting, een chèque van ƒ2000.welk bedrag bestemd is voor een gedeelte van een te financieren verenigingsgebouw. Reeds eerder in 1948 was een bedrag van ƒ4000.ontvangen. De burgemeester bracht zijn grote erkentelijkheid tot uiting aan het be stuur der stichting en wees 'er in het' bijzonder op dat de buiten Zeeland wonende Zeeuwen zo'n grote bijdrage hebben geleverd tot de culturele op bouw van geteisterd Zeeland. Na het fraaie dorpskerkje bezich tigd te hebben vertrok het gezelschap voor het maken van een trip door Walcheren. VOOR HET HERVORMD JEUGDCENTRUM. Op Zaterdag 18 Juni wordt in het Schuttershof te Middelburg door de Ned Hervormde Jeugdraad voor de classis Walcheren, een jeugdavond ge houden ten behoeve van het jeugd centrum te Domburg. Op deze avond, die onder leiding zal staan van ds. Aalbers van Vlis singen. zal door leden van de toneel groep van „De Jonge Kerk", te Goes, het blijspel van Cissy van Marxveldt, „Joop ter Heul" worden opgevoerd. Middelburg „Gebed voor het vaderland". In 1924 schreef de liederencompo- nist Arnold Spoel muziek bij een gedicht van de heer H. den Engels man uit Middelburg: „Gebed voor het Vaderland". Dit werk, dat destijds werd uitgegeven bij de uitgeverij Ort in Den Haag, beleeft thans een tweede druk bij de fa. Joh. de Heer en Zn. Van Arnold Spoel, de man die zoveel heelt gedaan voor de verbete ring van de volkszang in Nederland, worden nog geregeld liederen gezon gen. Hoe bekend is niet ,.Ik ben er de zanger van 't Hollandse lied", waarvan een gramofoonplaat bestaat met Louis van Tulder. In dit „Gebed" herkent men dezelfde Arnold Spoel, hoewel het karakter van het lied ge heel anders is. Het is geschreven voor Bariton of Mezzo-Sopraan en het leent zich zeker voor. uitvoeringen, speciaal voor die, met een nationaal karakter. Men deelde ons mede, dat het lied bij uitvoeringen in de tropen dikwijls wordt gezongen. Vlissingen Niwin Jeugd afdeling. Zoals bekend wérd enkele weken geleden door enige Vlissingse H.B.S.- ers het initiatief genomen tot oprich ting van een Niwin Jeugdafdeling. Er werd een afdeling opgericht en Vrij dagavond werd er in het C.J.M.V.-ge- bouw te Vlissingen een vergadering gehouden ter bespreking van de plan nen. Op deze vergadering waren aan wezig afgevaardigden van diverse Vlissingse scholen. De heer W. S. Menheer sprak een inleidend woord en zette daarna het doel en het stre ven van de NIWIN in het kort uit een. Hierna nam de heer W. Lems het woord, die allereerst meedeelde, dat er een voorlopig bestuur samengesteld js. Dit ziet er als volgt uit: mej. E. We- geling, secretaresse; W. Lems, voor zitter: J. Berting, vice-voorzitter; J. W. de Beyl. penningmeester; L. Gil- lisse en R. Paauwe, leden. Het is de bedoeling binnenkort een circulaire te verspreiden, waarin jon gelui tussen 16 en 23 jaar opgewekt worden om lid van de N.JA. te wor den. Ook zal men trachten indien mogelijk nog deze maand geld te verzamelen voor het verzenden van een rimboekist. Vóórts bestaan, er plannen tot het organiseren van sport wedstrijden en het organiseren van een avond, in September of October. Een belangrijk punt is natuurlijk ook de inzameling van lectuur. Spoedig zal er weer een vergadering belegd wor den om tot vaststelling van een defi nitief programma te komen. Domburg Krijgt Domburg moderne tennisbanen? De raad der gemeente Domburg kwam dezer dagen onder voorzitter schap van burgemeester jhr. ir. H. L. Boogaert bijeen; Naar aanleiding van een ontvangen brief ontspon zich een breedvoerige discussie over de standplaats van de patates-frites wagen op de markt, waarover bezwaren waren. Bericht was o.a. ontvangen, dat voor één woning volume zal worden gekregen uit de zgn. „herbouwreser- ve". Diverse jaarwedderegelingen wer den vervolgens behandeld, t.w. voor de gemeente-ontvanger, het niet-ad- mimstratief personeel en het admi nistratief personeel. In deze regelin gen worden de diverse wedden in overeenstemming gebracht met dc daarvoor aangegeven normen. Voorgesteld werd een precariover- ordening vast te stellen, zulks ter vervanging van de verordening tot heffing van rechten voor het gebruik van gemeentewerken of bezittingen. Behalve t.a.v. het tarief voor rywicl- rekken, dat te laag werd gevonden, kon dc raad zich met het ontwerp verenigen. Tot lid van de Commissie van Toe zicht op het L.O. werd in de plaats van mej. C. J. Brakman benoemd de heer M. C. Jellema, terwijl als lid van het B.A. werd herbenoemd dc heer Jac Passenier. Op voorstel van B. en W. besloot de raad over te gaan tot verkoop van enig overtollig brandweermate riaal terwyi tevens op de door de vereniging voor Chr. Schoolonderwijs ex art. 72 L.O. wet 1920 ingediende aanvraag om gelden voor herstel van door oorlogsgeweld beschadigde na tuurkunde instrumenten gunstig werd beschikt. Een wijziging van de gemeente-be groting 1948 werd eveneens vastge steld. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van een keet aan de Schelpweg. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat het college van B. en W. de mogelijkheid had onderzocht van aanleg van "een tweetal tennis banen. Alle tennisbanen werden door de oorlog zodanig beschadigd, dat geen enkele behoorlijk bespeelbare haan meer over is. Gedacht is banen aan te leggen op de plaats van de lage tennisbanen. Van verschillende zijden Is medewerking reeds toege zegd. Indien de N.V. „Domburgse Zeebadinrichting" eveneens haar vol le medewerking geeft, zal het moge lijk zjjn met dc aanleg nog in Juni te beginnen. In het gunstigste geval zouden deze zelfs nog ln Juli gereed kunnen zyn, en in elk geval ln Augustus nog bespeelbaar zijn. B. en W. meenden dat. een paar goede ten nisbanen onontbeerlijk z\jn voor de badplaats. De raadsleden deelden al len deze mening en keurden de reeds door B. en W. ondernomen stappen goed. De voorzitter deelde mede, dat do zaak verder voorbereid zal worden en sprak de hoop uit zeer spoedig definitieve plannen tc kunnen voor leggen aan do raad. By dc rondvraag kwamen diverse zaken ter sprake o.a. het tekort aan hotelruimte, waterleidingaanleg voor bunkerbewóners, parkeer- en ver keersborden, regeling wegvoeren van kadavers, schoonmaken van slacht huis en gymnastieklokaal en oprui men van bunkers. B. en W. lichtten de leden ten aan zien van deze onderwerpen nader in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2