opsMWOORfSAlATft/ Sport en wedstrijden Kappic EN DE CHINESE MANDARIJN BIJ MEESTER EGGERMONT IN HOTEL DES PECHEURS STEMMEN UIT DE PERS NIEUWS UIT ZEELAND j^-genda VRIJDAG 10 JUNI 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 „Ik haast mij nooit" zei de meester Een figuur uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Meester Eggermont was onderwijzer te St. Jansteen. Hij was bij het openbaar onderwijs al daar en toen de strijd tussen openbaar en byzonder zich toespitse was hij een felle voorstander van het openbaar onderwijs. Zoals te verwachten was moest in Sint Jansteen zijn school het onderspit delven. De Meester verkocht zijn huis en ves tigde zich te Hulst vlak bij het Station, aanspreken als Meester. Zijn hotel noem de hij Hotel des Pêcheurs. (Het vissers hotel). En lachend vertelde hij soms dat als de accen verkeerd stond het dan be tekende: het zondaarshotel (Pêcheur). Op het raam stond: „Bij Meester Egger mont". Iedere beweging deed hij langzaam. Ook sprak hij langzaam. Hij was goed bele zen en philisophisch aangelegd. Hij had zeer liberale opvattingen in schril con trast met zijn Rooms-Katholieke omge ving. Een lange man met vriendelijke trekken en grijze sik. Door velen opge zocht om raad, hielp hij met het opma ken van requesten enz. Ómdat hij in alles zo langzaam was, moest men wel eens om hem lachen. GEEN HAAST Nog op heden nu hij reeds tientallen Jaren dood is zegt men dikwijls: ,,Ik ,aast mij nooit, zei meester Eggermont". Eens komende van St. Jansteen dicht bij de spoorwegovergang wou hij zich niet haasten, toen er een lange goederen trein op komst was en een zware regen bui dreigde. Zijn vrienden riepen nog: „Rap Meester want daar komt een zwa re bui regen". Maar Meester Eggermont maakte met zijn hand een afwerend ge baar en sprak „Ik haast mij nooit". De afsluitbomen moesten gesloten r- den voor de komende trein. De bui n los en hij stond in de stortregen te v. i- ten op enkele meters van zijn huis. Zijn vrienden hadden zich gehaast en konden nog juist op tijd des Meesters huis berei ken. Toen hij dan ten slotte ook binnen was zei men „Maor Miester toch. da ge toch nie rapper waort!" Hij antwoordde: „Wel nu ik ben er immers nu toch ook?" Maar het regenwater stond hem in de KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Rolde A. G. Hoe ders te Langenzwaag. Bedankt voor Holten J. B. Weener te Heerjansdam. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Franeker (vac. S. D. Lankhuijzen) A. W. Bol te Enumatil. Bedankt voor Ommen (vac. J. F. Colenbrander) D. J. Mod deraar te Oude-Pekela. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zierikzee (2e pred. pl.) dr. B. J. Oosterhoff te Utrecht-C. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Aangenomen naar Amsterdam (Z) P. D. v. d. Togt te Amstelveen. OUD.GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Utrecht D. v. Leeuwen te Loenen aan de Vecht en W. v. Dijk te Capelle aan de IJssel. INTERKERKELIJKE ZENDINGS CONFERENTIE. De Ned. Zendingsraad organiseert dit jaar weer twee zendingsconferenties op Woudschoten te Zeist en wel van 1 tot 5 en van 8 tot 13 Augustus. Er worden cur sussen voorbereid over „de worsteling van de kerk in de critieke wereldsitu- atie", „het leven der primitieven", „evangelieprediking onder Israël", „Hin doeïsme", „de weg der jonge kerken" benevens een aantal lezingen voor de avonden. Er wordt naar gestreefd net ontspanningselement groter te maken dan op vorige conferenties. (Ingezonden mededeling). Zaterdagavond 7 uur Voetbalwedstrijd Vlissingen - DE Zeeuwen Terrein Bosweg. Zitplaatsen 75 cent. Staanplaatsen 50 cent. Jongens 15 cent. In overleg met <3e besturen van „Vlissingen" en „De Zeeuwen" hebben leden en donateurs geen vrye toegang. Opbrengst ten bate van de sport- uitzending naar Engeland. EEN GROOT WERK IS BEGONNEN. „Industrie", het halfmaandelijks blad van de Hoofdgroep Industrie, schrijft: „Tot dusverre beschouwde ons land de Zuiderzeewerken als de grootste prestatie op waterstaatkundig gebied. Zij zijn in derdaad een prestatie, waarop wij trots mogen zijn. Toch mag niet onvermeld blijven, dat dezer dagen begonnen is met een werk, dat aan waterstaatkundige betekenis de Zuiderzeewerken wellicht zal overtreffen. Neemt men de landkaart voor zich, dan vindt men van het Noorden naar het Zui den gaande ten zuiden van het Zuid- Hollandse „vasteland" een eilandenrccits doorsneden door een aantal rivierarmen. Deze rivierarmen brachten jaarlijks een groot verlies aan de landbouw, omdat bij vloed het zilte zeewater naar binnen komt en het zoete rivierwater terug dringt. De verliezen, welke daardoor wer den toegebracht aan de productiviteit van de landbouwgronden, die als gevolg hier van een te hoog zoutgehalte hebben, zijn groot. Het plan, dat door de Rijkswaterstaat is ontworpen en waarmede thans een be gin is gemaakt stellig veie jaren eer der dan de waterstaatkundigen ooit had den durven hopen zal de verzilting de finitief gaan bestrijden. Men gaat Ne derlands kustlijn veranderen. De zee gaten worden afgedamd met uitzonde ring van die. welke voor de scheepvaart noodzakelijk zijn. Daarnaast worden ver bindingskanalen en spui-sluizen gebouwd, zodat het langs de waterweg binnenstro mende water zo dicht mogelijk oh de zee weer kan worden geloosd. Grote landaanwinningen zijn bij deze nieuwe afsluitdijk niet te wachten, maar toch is dit op kwaliteitsverbetering ge richte werk wellicht nog grootser van conceptie dan de Zuiderzeewerken. Hier ls Holland os ziin best". schoenen en zijn kleren waren door weekt. Zo was Meester Eggermont. Na zijn overlijden bleek maar al te zeer hoe hij ondanks zijn schijnbare lang zaamheid een ledige plek had achterge laten. IN 1914. Toen in 1914 de oorlog uitgebroken was en de Duitsers België waren binnen gevallen duurde het niet lang of in Vlaanderen ontstond een alarmtoestand die velen deed vluchten. Er waren er die naar de kust gingen. Anderen en wel de meesten begaven zich naar Nederland. Hoe meer de Duitsers vorderden, hoe teer vluchtelingen zich op weg begaven aar Holland. De wegen zagen zwart van de mensen. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg zijn deel. Het Hotel des Pêcheurs te Hulst werd bestormd. En onder de vele vluchtelin gen die daar aankwamen was er een be jaard mannetje. Hij was gepensionneerd, maar had een zeer gering inkomen. Veel te weinig om te leven. Toch wou hij nog een heer zijn. Hoe hij bij Meester Egger mont in huis geraakte .en daar bleef, is niet precies bekend. Middelen bezat hij niet en ternauwernood kleren, sokken of schoenen. DE ONDERLUITENANT. Hoe het zij. hij bleef daar in huis. Ver moedelijk deed de goedheid en de men selijkheid van de Meester en diens vrouw hem blijven. Het was een goedig be daard manneke. Hoewel zeer bescheiden vond hij zich toch tot een zekere stand te behoren. Men heeft hem eens aange boden om couranten te bezorgen maar dat vond hij beneden zijn waardigheid, want hij was onderluitenant geweest bij troep. Daar had hij zijn pensioentje van. Met dat al, hij was daar en bleef. Doch bij hem en de andere vluchtelin gen leefde maar één gedachte: „Als we weer maar naar huis kunnen". Vier jaar duurde de oorlog en toen in het najaar van 1918 de wapenstilstand kwam, was 't grote ogenblik voor de vluchtelingen aan gebroken. Bij groepen of alleen gingen ze terug huiswaarts. Sommigen haasten zich nog niet maar ten slotte druppelden ook de laatsten weer heen. Ook voor de onderluitenant was het nu tijd. En met veel dank ging ook hij. Natuurlijk zou hij schrijven. En als de Meester hem eens kwam opzoeken? Geen groter genoegen zou er voor hem zijn. Enige maanden verliepen. En toen kreeg de Meester een brief. Na weer veel woorden van dank schreef hij: „Ik zijn van de klaveren naar de biezen ge gaan". Het toeval wilde dat de Meester eens. in Antwerpen moest zijn en de gelegen heid had hem te bezoeken. Hij- vond hem op een klein kamertje in een volksbuurt. De onderluitenant verwarmde zijn oude koude handen aan een petroleumstel, waarop een keteltje water stond te koken. Zijn ontbijt be stond uit een paar broodjes met marme lade en het middag- en avondmaal kocht hij bij de een of andere frituur. Was het wonder dat hij tot de meester nogeens herhaalde: „Ik zijn van de kloaveren noar de biezen gegaan?" 1. De „Kraak" lag eens een keer in een Chinese haven. Kappie had daar als sleep 'n praam vol bloemkolen heen gebracht en nu wachtte hij tot hij 'n lading mee terug kreeg, maar dat was niet zo eenvoudig. De maat had niets te doen en daarom zat hij op een meerpaal en rangschikte zijn prentbriefkaarten, die hij van plan was in te plakken. Hij bekeek ze één voor één lang en aandachtig en ter wijl hij daarmee be zig was, naderde er rn gestalte, waarvan je direct kon zien, dat 't geen Chinees was. De man maakte 'n diepe buiging voor de maat, die verbaasd opkeek. „Ik wens U alle goeds voor deze dag", zei de man. „Laat de zon in Uwe ogen blikken en zijne stralen zullen tot in Uw hart doordrin gen!" „Ehdank U"zei de maat. „Maar wat bedoelt U eigenlijk?" „Mijne bedoeling is U enige van mijne won- derkunsten te laten zien, want zoals ge wel vermoed zult hebben, ben ik een fakir. Voorts was het mijn bedoeling U te vragen, of ge op dat schip nevens U thuis hoorï?" zei de man. „Ja", antwoordde de maat stom verbaasd. „Dat is de Kraak, waar ik stuurman op ben „Zonder dat U mij dit feit toevertrouwde, wist ik dit alreeds!" zei de fakir met een ge heimzinnige glimlach. „Waarom vroeg U het dan?" vroeg de maat achterdochtig. Directeuren Centrale Arbeiders" verzekering stonden terecht. Voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag stonden Woensdag terecht jhr. J. A. H. van der Does en jhr. J v. d Bosch, die uit handen van Rost van Tonningen en op eigen verzoek de directeursfunctie van de Centrale Ar beiderslevensverzekering Mij. hadden aanvaard. Een van de verdachten verklaarde hiertoe gekomen te zijn om te beletten, dat de Duitsers het verzekeringswezen in Nederland pene treerden, doch de feiten weerspraken zijn bewering. J. v. d. B. was tot 1943 directeur geweest, daarna trad hij toe tot de Waffen SS, welk feit hem eveneens ten laste was gelegd. De advocaat-fiscaal was niet van mening, dat de verdachten de cen trale „kapot wilden verwal ten" en hun eigen zakken wilden spekken. Tegen Van den B. eiste hij 8 jaar met aftrek, tegen Van der D. 4 jaar met aftrek. Brand in haven van Antwerpen. Een hevige brand heeft Woensdag avond een gedeelte van de nieuwe gebouwen van de „Agence Maritieme Internationale" in de Antwerpse ha ven vernield. Het vuur vond een gretige prooi in de voorraden rub ber en katoen, die Maandag door het Congolese schip Leopoldville" wa ren aangevoerd. Het schip, dat m de buurt van de brand lag. kon tij dig in veiligheid worden gebracht. Tegen middernacht was de brand, die om 17 uur was uitgebroken, be dwongen. Vergadering Chr. onderwijzers. Nadat Maandag in de Pieterskerk te Utrecht een wijdingssamenkomst was gehouden, gevolgd door een be groetingssamenkomst in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen, ving Dinsdag in Tivoli te Utrecht de eerste zitting aan van de 96e algeme ne vergadering der vereniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en de overzeese gewesten. De voorzitter, de heer van Andel, hield een begroetingsrede. De heer P. van Nes Gzn., hoofdinspecteur van het L.O. sprak over „Plaats en toe komst van het voortgezet gewoon la ger onderwijs". Woensdag werd de 96e algemene vergadering der Vereniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Utrecht voortgezet. Ds. de Lange uit België bracht de vergadering een Vlaamse groet. De heer P. Jouwsma uit Enschede hi?ld een rede, waarop een interessant debat volgde. Onder meer werd de vraag behandeld of de vereniging zich dient aan te sluiten bij het C.N.V. De burgemeester van Utrecht deelde 's middags mede, dat wellicht volgend jaar een onderwijs tentoonstelling in deze stad zal wor den gehouden. WALCHEREN Middelburg KIND GEWOND BIJ AUTOBOTSING Op de hoek van de Herengracht en de Korte Noordstraat te Middelburg geschiedde een aanrijding tussen een vrachtauto, bestuurd door G. H. en een personenauto, bestuurd door C. F. Een kind, dat in de vrachtauto zat, sloeg met het hoofd door de voorruit van de wagen en moest met een her senschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. De personenauto werd zwaar beschadigd. Twee dames, die met enkele kinde ren ter plaatse wandelden, werden door de luxe wagen geraakt, tenge volge waarvan zij lichte verwondin gen opliepen, die in het ziekenhuis werden verbonden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. VERGADERING ONDERLINGE VEEVERZEKERING WALCHEREN. Woensdag vergaderde te Middelburg de Onderlinge Veeverzekering Walcheren onder voorzitterschap van de heer L. J. Lorier. In zijn openingswoord sprak deze er zyn vreugde over uit, dat de vereni ging zo voordelig heeft gewerkt en blijft groeien. Uit het verslag van de secretaris, de heer Joh. Marlnissen. bleek, dat 988 stuks vee waren verzekerd. Er was een klein nadelig saldo. Aan premie werd be taald 1% pet. van de geschatte waavde, hetgeen zeer laag genoemd mag worden. Er hadden 27 ongevallen plaats. Beslo ten werd voor dit half jaar 1 pet. te hef fen voor kalfvee en pet. voor jongvee. Het maximum voor kalfvee werd vastge steld op f 900.De aftredende bestuurs leden de heren J. de Visser Kz. en D. Gideonse werden herkozen, de heer J. M. Marinissen werd herkozen als com missaris-schatter, Voorts werden de sta tuten gewijzigd. De salarissen van de schatter en van de secretaris-penning meester werden vastgesteld en het laat ste verhoogd in verband met de uitbrei ding van de vereniging. HET SPORTVELD VAN DE BUURTVERENIGING 'T ZAND. Donderdagmorgen vroeg is de Ne- dex-landse Heidemaatschappij begon nen met het bespeelbaar maken van het sportterrein bij de Nieuwe Vlis- singse weg te Middelburg, waarover de buurtvereniging 't Zand enige tijd geleden de beschikking heeft gekre gen. De eerste werkzaamheden op dit veld, zoals het dichten van een sloot, werden reeds vrijwillig door leden van de buurtvereniging verricht. Het werk door de Ned. Heide Mij, zal een MIDDELBURG. Vrijdag: Electro: Warschau Concerto (14 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: So fia (18 j.). 8 uur. Zaterdag: Schuttershof: Toogdag Chr. Hlst. Unie 3 en 7.30 uur; biosco pen: zie Vrijdag. Zondag: Electro: Warschau Concerto (14 j.), 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Sofia (18 j.). 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag, Alhambra: „Gekroonde slaven" 7 on 9 uur; Luxor: „Het huis roet de geheime kamer". 8 uur. Zaterdag, Alhambra: „Gekroonde sla ven", 7 en 9 uur; Luxor. „Het huis met de geheime kamer". 7 en 9 uur. Zondag, Alhambra: „Gekroonde slaven". 3. 7 en 9 uur; Luxor: „Het huis met de seheimc ka in es". 1 e» O uur. week in beslag nemen. De wandelclub van de vereniging zal volgende week deelnemen aan de Avondvierdaagse, de voetbalclub, die eveneens kortgeleden werd opgericht, komt uit in de Zomeravondcompetitie en slaat daarin geen slecht figuur. BRANDSTOFFEN EN RIJWIELEN. Tegen zekere J. A., wonende te Mid delburg, werd door de gemeentepoli tie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van brandstoffen. Als ver dacht van verduistering van twee he renrijwielen werd J. de R., wonende te Hansweert, aangehouden. Vlissingen GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlis singen maakt bekend, dht aan zijn bu reau als gevonden is gedeponeerd Ro zenkrans. damesrijwiel, barret, heren handschoen, fles met inhoud, regenjas, diverse sleutels en distributie beschei den. Inlichtingen zijn te bekomen betref fende de adressen van hen, die de navol gende voorwerpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: een portemonnaie, hoofddoekje, heren polshorloge. armband, vulpen, jongens jasje. sleutel met ring. jonge hond. grijze pet, huissleutel, zeilkano. kinderwanljes. bal, sleutel, damesrijwiel. DE RODE KRUIS AGTIE. De Rode Kruis Actie te Vlissingen is een groot succes geworden. Was de opbrengst vorig jaar ruim 2400. thans bedroeg deze 3438, dus ruim 1000.— meer. St. Laurens RINGRIJDERIJ. Dinsdag, derde Pinksterdag, werd te St. Laurens een ringrijderij gehouden. Om de luxe en geldprijzen werd 31 keer gereden. Ie prijs M. Koole Jzn. met 21 ringen: 2e P. Rooze, 18 r.; 3e J. Castel. 18 r.; 4e J. v. Wallenburg, 18 r.: 5e C. v. Slooten, 17 r.; 6e J. Buis. 15 r.: 7e I. Wis se, 13 r.: 8e F. Wisse. 13 r'.; 9c A. Huis man, 11 i\: 10e G. Ccvaal, 10 r.; lie C. 'Bommeljé, 8 r.; 12e W. Rooze, 8 r.; 13e W. Poppe, 8 r.; 14e G. Neijpjes, 8 r.: 15e J. Cevaal, 8 r-; 16e C. Abrahamse, 6 r. Prijs voor de meeste volgringcn (11) M. Koole Jz. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de burgerij van St. Laurens werd gewonnen door J. Castel met 5 van de 6 ringen. Beker, firma Wed. de Jongh. M. Koole Jzn., na kampen metP. Rooze, met 4 Van de 6 ringen. Extra prijzen werden gewonnen door A. Huisman. J. v. Wallenburg. J. Castel en G. Neijpjes en de pollepel door C. Abrahamse. Koudekerke CONCERT. Het concert, dat door de muziek vereniging van Koudekerke Zaterdag jl. zou worden gegeven, doch dat ten gevolge van het slechte weer uitge steld werd. zal nu Zaterdag a.s. ge geven worden. Westkapelle AFDELING NED. BIJBELGENOOT. SCHAP OPGERICHT. Woensdagavond werd te Westkapel le een afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap opgericht. De afdeling telt 80 leden en contri buanten. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: Voorz. ds. Oosthoek: se cretaris P. Lievense Cz.; 2de secr. A. Lous Cz.; penningm. M. de Witte; 2de penningm. mej. J. Houmes; bibliothe caris J. L. de Witte; 2de bibliotheca resse J. v. Vaardesem. (Ingezonden mededeling). Alleen Duyvis maakt Salata Nieuw- en St. Joosland RAADSVERGADERING. De raad van Nieuw- en St. Joosland komt Maandag a.s. in openbare vergade ring bijeen. Belangrijke agendapunten zullen ter tafel komen. w.o. wijziging der begrotingen 1948 en 1949; jaarwedderege- ling ontvangers; verplichtstelling aanslui ting ophaaldienst van huisvuil; instruc tie voor de secretaris en ontvanger: re quest inzake onderhoudswerk der ge meente; verzekering tegen brandschade van de bijzondere school; jaarwedderege- llng ambtenaren ter secretarie; aanschaf fing foto's Koninklijk gezin; aankoop of huur grond van Mr. Evers inzake sport terrein; voorts onteigening van grond van mevr. Hamel voor de riolering en verhuur van de in aanbouwzijnde 14 wo ningwetwoningen. Oostkapelle Ringrijderij te Oostkapelle. Tweede Pinksterdag werd te Oostka pelle de traditionele ringrijderij gehou den waaraan 23 personen deelnamen. De prijzen werden als volgt behaald: le S. Brouwer, 20 ringen; 2e Jan Maljaars Jzn., 18 r.; 3e Joh. Maljaars Abrzn., 16 r.; 4e M. Schoe. 16 r.; 5e J. Lous, 16 r.; 6e F. Dekker. 16 r.; 7e G. Poppe, 14 r.; 8e C. Kooman, 14 r.; 9e G. Wattel, 14 r.; 10e Abr. Roose, 10 r.; lie K. Poppe. 9 r.; 12e S. Wijkhuijs, 9 r.; 13e Z. Maljaars, 7 r.; 14e P. v. Liere, 7 r.; 15e Z. Francke, 6 r.; 16e Jan Poppe. 6 r.; 17e Adr. Roose. 5 r.; 18e L. Jobse, 5 r.; 19e Jac. Flipse, 4 r.; 20e Jac. Kooman, 4 r.: 21e A. v. Liere, 4 r.; 22e A. Poppe. 2 r.: 23e P. Maljaars, 1 r. De prijs voor de meeste volgringen werd gewonnen door S. Brouwer, de be ker. geschonken door de burgemeester, door J. Lous, terwijl de beker geschon ken door de firma Wed. de Jong. werd gewonnen door Joh. Maljaars Abrz. De prijs beschikbaar gesteld door de heer H. Luitwieler werd gewonnen door J. Maljaars Jzn. De pollepel viel ten deel aan Adr. Roose. Er werden 33 ronden gereden. Dc prijzen van de kunstvoor werpen vielen ten deel aan: le G. Wat- tel. 2e S. Brouwer, 3e Jan Maljaars Jz„ 4e M. Schoe. 5e J. Loup; 6e F. Dekker. 7e G. Poppe, 8e C. Kooman, 9e G. Wat- tel. 10e Abr. Rooze, lie K. Poppe. 12e S. Wijkhuis. 13e Z. Maljaars, 14e P. van Liere, 15e L. Francke. 16e Jan Poppe. 17e Adr. Roose. 18e L. Jobse. 20e Jac. Koo man, 21e A. v. Liere. 22e A. Poppe, 23e P. Maljaars. Zoutelande GEITENKEURING. Woensdag werd te Zoutelande de jaar lijkse geitenkeuring gehouden, welke on der leiding stond van de keurmeester, de heer W. Sietema en de heer den Engel sen. secr. der P. V. Aangevoerd werden 8 stuks. De uitslag luidt: Lammers 1 st.: 2e pr. A. Provoost. Éénjarige 2 st.: le pr. P. v. Sluijs Wzn.; 3e pr. A. Provoost. Tweejarige 2 st.: le pr. P. v. Sluijs Wzn;. 2e pr. P. Stroo. Driejarige 1 st.: le pr. S. Nieuwenhui- ze. Twee stamboekgeiten: le pr. P. Stroo; 2e pr. S Nieuwenhuize. Vier geiten werden aanbevolen voor de fokkerij. MOTORSPORT ZAL HUYBREGTS TOCH IN BRUSSEL STARTEN? Enkele dagen geleden berichtten wij, dat de Zeeuwse motorwegrenner Kees Huybregts tijdens de training te Eten uit de bocht gevlogen was. Door de opgelopen verwondingen zou het hem onmogelijk zijn om a.s. Zondag voor de grote internationale wegrace te Brussel te starten. Naar wij thans vernemen, moet de mogelijkheid, dat Huybregts toch te Brussel zal uitkomen, niet uitge sloten worden geacht. Hij ondergaat thans een speciale behandeling en de resultaten daarvan stemmen hoop vol. VOETBAL WORDT WILKES PROF? WAARSCHIJNLIJK VOOR DE LAATSTE MAAL IN DE ORANJE TRUI. Het ziet er naar uit, dat Faas Wil kes zijn laatste trip gaat meemaken met het Ned. Elftal. Verschillende Italiaanse clubs willen hem voor ho ge bedragen „kopen" en het zal wel niet meer lang duren dat Wilkes voor de verlokkelijke aanbiedingen zal be zwijken en het amateurisme vaarwel zegt. Momenteel zijn er enkele verte genwoordigers van de Italiaanse club Torino in Nederland, die met de ad vocaat van Wilkes onderhandelen en bereid zijn, hem 60.000, desnoods 70.000 te geven. Wilkes voelde hier wel iets voor, mits ze hem in dollars wilden beta len. De Italianen zouden dit voorstel in overweging nemen en Wilkes zal er nog wel nader van horen. De Nederlandse fiscus zou er ove rigens niet slechter van worden als Wilkes accepteerde, want als hij zijn ".000 of 70.000 gulden krijgt, zal hij ruim de helft van aan belasting moeten betalen! Het Finse elftal samengesteld. Het Finse elftal voor de wedstrijd tegen Nederland op 16 Juni te Hel sinki is als volgt samengesteld: doel: Sarnola, achter: Martin en Myntti, midden: Asikainen, Pylkkoenen en Ventjaervi, voor: Lilja, Rytkoenen, Reunanen, Vaihela en Lehtovirta. WIELRENNEN VAN GELDEREN VIJFDE IN BELGIË De Zeeuwsch-Vlaanxse renner van Gelderen onderscheidde zich te Ootegem (B.) in een wegwedstrijd over 135 km. Van Gelderen ging als no. 5 door de finish. De Nederlander Piet van As en van der Heyden klasseerden zich resp. als no. 11 en no. 20. Pauwels ,in de Tour de France- ploeg. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen voerde de bekende Zeeuwse renner. Pauwéls. Dinsdag in Rot terdam besprekingen met de équi pe-leider van de Ned. Tour de France-ploeg, de heer Ru de Grood, Inzake zijn deelname aan deze mon sterrace. Pauwels werd in de ploeg opgenomen. Amsterdamse Beurs 97% 105 V2 98% 109% 8 Juni 9 Juni Nederland 1948 (3%) 100 100 dito 1947 (3%) 3 97% dito 1937 3 97% Dollar-lening 1947 3% 105% Investeringscert. 3 98 Nederland 1962—64 Nederland 1962—64 98'A Nederland N.W.S. 2% 80% Spaarc. f 100 2%% 101% Indië 1937 A 3 95% Grootboek 1946 3 97% Ned. Ind. Hand. B 109 Ned. Handelmij.. 152% AKU 167% ID© Bergh's Jurgens 288 285 Calvé-Delft 151 150 Centrale Suiker 170 Kon. Ned. Hoogovens 179% 179% Unilever 259 256 Ned. Kabelfabriek 271 269 Philips 230% 229% Wilton Feyenoord 163 164 Biliton 445 445 Kon. Petrol. Mij. 295% 293 Amsterdam Rubber 136 HA. Lijn 146 Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie 160% Rotterdamse Lloyd 146 Stv. Mij. Nederland 159 Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecol Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania 13% Donderdag was blijkbaar een einde ge komen aan de iets levendiger stemming, die de laatste dagen op de Amsterdamse effectenbeurs heerste. De markt lag zeer vervyaax-loosd en de meeste hoeken wa ren verlaten. Woensdag kon nog een omzet van bijna f 1.400.000 in aandelen bereikt worden. Voor zover kon worden waargenomen, is dit cijfer Donderdag niet gehaald. Het publiek hield zich vol- komenapathisch en door de beroepshan- del werd een enkel stukje afgegeven, waardoor de prijzen in het algemeen op een lager niveau kwamen te liggen. Een uitzondering vormde de staats- fondsenmarkt. waar wel geen grote om zetten tot stand kwamen, maar waar de vraag, die voornamelijk aan belasting aankopen wordt toegeschreven, toch nor maal was. ATHLETIEK Atletiekwedstrijden te Bergen op Zoom. Zondag a.s. wordt te Bergen op Zoom de nieuwe sintelbaan „Ro- zenoord" officieel geopend. Ter ge legenheid hiervan organiseert de Bergen - Zoomse atnletiekvereni- ging internationale atletiekwed strijden. Aan deze wedstrijden zal o.a. een Zweedse ploeg deelnemen, waarin prominente athleten zullen starten. Ook van de zijde der Zeeuwse athleten bestaat voor deze wedstrijden grote belangstelling. Zo zal Hans Harting starten op de 1500 meter, A klasse, voorts zullen Rootsaert van de Gazelle, de Waart en Millenaar van Mara thon uitkomen op het nummer 1500 meter Junioren. Fanny Blankers won te Dublin. Te Dublin werden Woensdagavond internationale wedstrijden gehouden, waaraan ook een Nederlandse ploeg athleten deelnam. De 100 yards dames werd een ze ge voor Fanny BlankersKoen. die de afstand na een handicap-race af legde in 11.2 sec. De Engelse M. Scott, die met 5 yards voorgift was gestart, lag bij de finish drie yards achter. Bij de heren won de Amerikaan Dwyer de 100 yards in 10 sec. pre cies, de Nederlander Jan Klein werd tweede met 1 yard achterstand. Wilt (Ver. St.) won de mijl in de nieuwe Ierse-recordtijd van 4 min. 10.4 sec. De Ier Barry werd tweede op 15 yards. Ook de 440 yards werd door een Amerikaan in een nieuwe Ierse re cordtijd gewonnen. Dick Bolen werd eerste in 48.5 sec. voor de Belg Soe- tewaey en de Nederlander Kroon. Kroon had een achterstand van 10 yards. Fanny won tenslotte de 80 me ter horden. KORFBAL Programma voor Zaterdag. le Klasse: Luctor—Volharding: Vios I—Madjoe I; Togo I—B.K.C.; Seolto —Swift I. 2e Klasse: ZeelandiaOlympia: Scampolo I—V.K.V.; S.S.S. I—Tjoba I 3e Klasse A: VopoSwift III; Top- Togo II. 3e Klasse: B: SinotoDios; Vios II Elto. 3e Klasse C: Madjoe IIGroede; FortunaA.K.C. op het terrein van A.K.C. Adspiranten: Vopo Adsp.—Swift adsp. Luctor zal de puntjes wel in Ter- neuzen weten te houden en Madjoe I gaat waarschijnlijk op Vios een overwinning behalen, terwijl Togo in Goes B.K.C. er wel onder zal weten te houden. Wanneer Swift dc ver moeienissen van de Gentse reis te boven is, kan van Seolto gewonnen worden. SWIFT BEZOCHT GENT. Swift heeft met de Pinksterdagen weer een 3-daags bezoek aan „Gan- da" te Gent gebracht en is door deze vereniging op buitengewoon hartelijke wijze ontvangen. Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe terrein werd op 2e Pinksterdag voor veel publiek een wedstrijd gespeeld. De Middelburgers leden een 4—3 ne derlaag. 128% 149% 25% 74% SVi 145% 158 149% 158% 149% 127% 26% 75% Marktberichten VEILING WALCHEREN. 8 Juni 1949. Aardbeien: 8—2.12 per kg. Tomaten 91—1.33 per kg. Groenten: Bloemkool IA-,2435: id. I 7—26, id. II 6—17, id. Ill 6—8; Komkom mers IA 38—40. id. I 35—38, id. II 19—35, id. Ill 23—33: Bospeen 26—61; Sla I 2—7; Boskroot 8—22: Postelein 15—38; Rabar ber 10—17; Spinazie 28—41; Uien 14: Sa- voijekool 7—18: Andijvie 27—29; Dop erwten 68: Radijs 46: Tuinbonen 54 47; Snijbonen 54; Dubbele princessen 1.80 1.84, Asperges 19; Nieuwe Aardappelen grote 21—24, id. drieling 17—20. id. kriel 1215, alles per kg, bos of stuks. VISMIJN TE VEERE. Velling op 10 Juni 1949. Exportgamalen 498 kg.: 75—95: Schar 227 kg.: 14—21; Bot 662 kg.: 18—26: Schol 15 kg.: 17—21: Grote tong 41 kg.: 79—109; Kleine tong 319 kg.: 12—18; Rog 352 kg.: 12—13. VISMIJN TE VLISSINGEN. Veiling op Donderdag 9 Juni. Exportgarnalen 103 kg.: 99; Schar 1304 kg:. 19—32; Bot 2144 kg.: 16—30; Schol 163 kg.: 1940: Tong 100 kg.: 1—1.45; kleine tong 390 kg.: 29—44; Rog 38 kg.: 11-16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5