NIEUWS UIT ZEELAND Barbiermysterie in Arnemuiden UITSLAG RAADSVERKIEZINGEN PINKSTERBOODSCHAP VAN PRINSES WILHELMINA OVERVAL TOT KLAARHEID GEBRACHT. Nu en dan staken de scheermessen WESTKAPELLE KRIJGT EINDELIJK EEN NIEUWE BURGEMEESTER Directeuren van Gemeente werken vergaderden op Walcheren. Peetje Minne werd 100 jaar. Provincie wi! 25.000 aan „Vrije van Sluis" verstrekken Eendaagse Noordzee- Generale naar Vlissingen 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JUNI 1946 Afstand doen van onze schijnbare zelfgenoegzaamheid. Oproep tot inkeer. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft Donderdagavond voor de beide radio zenders de volgende rede uitgespro ken ter gelegenheid van de Pinkster- tijd: „De Heilige Geest door God met Pinksteren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dromen verzon ken. over dingen die vergaan, zelfvol daanheid bij het gedenken van het geen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mens begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige be grippen. Dat Gods Geest ons klaar wakker vinde, bereid te „staan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest wo ning bij ons maken en hoe kunnen wij zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze he melse gave met achterstelling van alle andere wensen en verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is. bewust en vol verwachting om daarop weer klank te geven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer zielen be tekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne Heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor on ze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te langs is de wereld reeds blind geweest voorde waarheid dat- noch ideologieën, noen stoffelijke belangen ons kunnen bren gen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de ver bijsterende verwarring, waaruit - wij uitkomst zoeken, doch slechts wan hoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zijn de pogingen, over de gehele we reld ondernomen, hoe verschillend zy zich mogen voordoen, tevergeefs, om dat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat. Onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van dep hemel Minister Joekes naar Genève vertrokken. VOOR INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. De minister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes, is Donderdag per K.L. M.-vliegtuig naar Genève vertrokken ter bijwoning van de jaarlijkse con ferentie van het internationaal ar beidsbureau, die Woensdag is begon nen en drie weken zal duren. De mi nister zal in de loop van de volgen de week weer naar ons land terug keren. Berlijnse stakers blokkeren de spoorwegadministratie. Stakende Berliinsespoorweglie- den zyn Donderdag een blokkade begonnen van het gebouw, waarin de administratie van de spoorwegen gezeteld is. Zij vormden arm in arm een menselijke keten rond het febouw, zodat geen enkele employé innen kon komen. Alleen enkele Russische officieren konden door de keten heenbreken. Rond half elf werden de posters, die reeds op wacht hadden gestaan van Woensdagavond af. door ka meraden afgelost. Na wat boter hammen - te hebben gegeten, die door de vakverenigingen werden uitgedeeld legden de afgeloste posters zich in de buurt van het gebouw op geïmproviseerde leger steden in de zonneschijn te slapen, Drs. Bos blijft onder arrest. Het Haagse gerechtshof heeft de beschikking van de rechtbank be vestigd, waarbn de gevangenhou ding was bevolen van de onlangs gearresteerde referendaris ter ge meente-secretarie in Den Haag. drs. W. Bos. Dodelijk auto-ongeval. De Bossche taxichauffeur J. van K. moest Woensdagnacht een reiziger naar Oss vervoeren. Bij Geffen is zijn wagen tegen een tractor met aan hangwagen gereden en totaal ver nield. De beide inzittenden werden zwaar gewond en de chauffeur is la ter overleden. Hij zou in Juli in het huwelijk zijn getreden. Bijeenkomst te Batavia. Vrijdag wordt een formele bijeen komst van de Nederlandse en de re publikeinse delegatie onder auspi ciën van de Unci gehouden. De sul tan van Djocja is Donderdagmiddag per vliegtuig te Batavia aangekomen. neerdaalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan af stand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaamheid en van alle din gen die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste; om af te bre ken wat wij opbouwden als zelfbe scherming. zowel verstandelijk, mo reel, als stoffelijk, want dit bleken noodlottige staketsels te- zijn, zowel tussen mensen onderling, als tussen God en de mens. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzet ten in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan de leiband te lopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan dé leiding van Hem, ..wandelende met Hem". Wiens liefde boven onze be vatting en al ons denken uitgaat, Wiens hand. in tegenstelling tot de aardse leidslieden, ons leidt naar de eeuwige vrede". Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in het Hebreeuws. De wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waarna H. K. H. haar voorts in het Engels en Frans uit sprak. Begin bouw Polderhuis te Middelburg. De bouw van het Polderhuis tegen over de Nieuwe Kerk te Middelburg, het toekomstige kantoorgebouw van de Polder Walcheren, waarop nood gedwongen zovele jaren gewacht moest worden, zal thans eindelijk be ginnen. De aannemers, B. Hubers en Zonen te Dordrecht en T. C. Hubers te Middelburg, zijn reeds bezig de vloeren te veranderen, daar in het ge wijzigde project van prof. J. F. Berg hoef. de architect te Aalsmeer, een verdieping meer is opgenomen, ten behoeve van de conciërgewoning. Zo als bekend werd reeds in het begin van de oorlog de fundering voor het Polderhuis gelegd, doch door de nood lottige bouwstop is men nooit verder kunnen komen. Daar niet valt te voorspellen of de materialenaanvoer (er wordt onder meer natuursteen gebruikt) steeds vlot zal geschieden, kan niet met ze kerheid worden gezegd wanneer het gebouw gereed zal komen. In ieder geval zal de bouw zeker een jaar in beslag nemen. Bezoldiging Prov. personeel. Ged. Staten hebben aan de Prov. Staten een voorstel doen toekomen tot wijziging van het „Bezoldigingsbe sluit provinciale ambtenaren Zee land". In de toelichting wordt onder meer opgemerkt, dat het vanzelf spreekt, dat in deze tijd de provinciale bezoldiging zich dient te richten naar de rijksregeling. Vlissingse koopman werd met „startpistool" bedreigd. De Vlissingse politie heeft in sa. werking met de Middelburgse re. cherche en de rijkspolitie van St. Laurens een roofoverval tot klaar, heid gebracht, waarbij aan een Vlissingse koopman een aantal Amerikaanse sigaretten werd ont- stolen, ter waarde van ongeveer 1600,—. Enkele weken geleden trachtte de ze Vlissingse zakenman aan twee per sonen 4 dit rpokmateriaal te verkopen. Men kwam overeen dat de twee ad- spirant kopers 's avonds met het be nodigde geld in het pakhuis van de koopman zouden komen, 's Avonds verliep alles volgens de plannen, maar .toen het op betalen aankwam, 'stak echter een van de zgn. kopers de hand in zijn binnenzak en trok in- plaats van zijn portefeuille een revol ver. De eigenaar van het vuurwapen dwong de dodelijk geschrokken koop- Ook onder nieuw staal verdwijnt geen stoppel. Kapper Zijgers in Arnemuiden'zit met de handen in zjjn haar. Byna een halve eeuw hanteert hij nu reeds schaar en scheermes en se. dert hij als blaag van 12, 13 jaar dc edele kunst van het kappen leerde, heeft hij nimmer ruzie ge. had met zijn instrumentarium. Maar in November Aan vorig jaar gebeurde er iets wonderlijks: het scheermes, waarmede juist een klant werd bewerkt, wilde plotse, ling geen stoppel meer verwijderen en sindsdien gaan de messen van de Arnemuidense barbier regelma. tig in staking, hoe scherp zij ook zyn. Van alles is geprobeerd om daarin verandering te brengen, maar niets hielp. Kapper Zygers weet geen verklaring voor dit zon. derlinge versehynsei te geven en hij heeft reeds herhaalde malen klanten ongeschoren naar hun vrou. wen terug moeten sturen. De baas was destijds de eerste, die het „mysterie" bemerkte, maar zijn bediende Victor kreeg al spoedig met het zelfde euvel te kampen en ook de clientele bleef er niet lang onkundig van. Soms gaat het scheren enkele weken gezwind en dan heeft men weer dagen lang moeilijkheden. Tot op een gegeven ogenblik gaat alles vlot en dan eensklaps blijkt het mes zó bot te zijn, dat baas en knecht met al hun scheertalenten en met alle moeite er niet in slagen ook nog maar één stop peltje te laten verdwijnen. Al zet men het instrument honderd maal aan, al gebruikt men nieuwe "messen of messen van de klanten zelf, alles is vergeefs, het staal glijdt over de baard heen en het enige, wat verdwijnt, is het zeepschuim. En de Arnemuidena- ren verlaten allesbehalve clean-sha ven de zaak... Dit is temeer onprettig, omdat Arnemuiden slechts één barbier heeft. Het is voorgekomen, dat de sa lon vol scheerklanten zat, toen het verschijnsel zich openbaarde. „Dat was geen prettig werken!", vertelde ons de bediende. KAPPER WIL HARING OF KUIT. Natuurlijk heeft de kapper gezocht naar een verklaring van deze messen- tragedie en ook de klanten breken er zich het hoofd over. Sommigen dachten aan aardstralen, maar de heer Zijgers gelooft meer aan de invloed van electriciteit. Vroeger, toen zijn messen nog niet récalcitrant waren, had hij een bovengrondse aansluiting en thans bezit hij een ondergrondse. Dit feit brengt hij er mee in verband, hoewel hij er uiteraard geen zekerheid over heeft. Hij heeft wel advies ge vraagd aan de P.Z.E.M., doch ait had geen resultaat. Ook is hij naar Mid delburgse collega's gestapt, maar die lachten hem uit. De onwillige messen werden daar beproefd en. functionneerden toen uitstekend! Wij hebben een dergelijk mes gezien: zelfs de haartjes op een arm waren er een te grote barricade voor. Kapper Zijgers heeft een nieuwe plank voor het scherpen van de mes sen gekocht en hij heeft zich nieuwe messen aangeschaft, doch alles was vruchteloos. Nu is hij van plan eens Scheepvaartberichten. Gibraltar; Algorab v. Londen; Ltndekerk v. Genua. Gepasseerd v. Antwerpen. 8 Juni: It- tersum n. Hamburg: Actjo n. Denemar ken: IJssel n. Amsterdam; Trompenburg n. Rotterdam: Axeldijk n. Rotterdam: 9 Juni: Leuvekerk n. Rotterdam; Prins Mautrits n. Rotterdam: Hecuba n. Trini dad; Rottum n. Bohus. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Drente. Rotterdam— Java, 8 Juni Gibraltar gepasseerd: Rem- pang. Amsterdam—Java. 8 Juni Malta gepasseerd: Polydorus, Amsterdam-Java, 8 Juni van Aden: Zuiderkruis, Rotter dam—Batavia. 8 Juni Kaap Bon gepas seerd. Van Indonesië: Oranje. Batavia—Am sterdam. 8 Juni Minicoy gepasseerd; Si- bajak. Java—Rotterdam. 8 Juni van Sa- bang; Kedoe. Java—Rotterdam. 8 Juni van Aden: Waterman, Batavia—Rotter dam. 8 Juni Port Soedan gepasseerd; Willem Ruys. Java—Rotterdam. 9 Juni te Suez. om informatie te schrijven naar de Technische Hogeschool in Delft en de vakgroep. Wij stelden ons in verbin ding met de werkplaats voor metallo- graphie van de T.H., doch men kon ons daar zó geen verklaring geven. Men zou echter gaarne eens een scheermes voor expertise ontvangen. GESPREK VAN DE DAG, In Arnemuiden vormt deze affaj're het gesprek van de dag. De barbier, die al eens messen in gummilaarzen heeft bewaard, heeft thans zes mes sen op het nabij gelegen postkantoor Mr. J. Tydeman Jr. uit Utrecht benoemd. Zijn echtgenote werd in Koudekerke geboren. By Koninklyk Besluit van 7 Juni is benoemd tot burgemeester van W'estkapellc mr. M. Tydeman Jr., thans adjunct-inspecteur van Land- bomvherstel te Utrecht. De benoe ming gaat in op 16 Juni a.s. Het bericht van de benoeming van mr. Tydeman zal te Westkapelle on getwijfeld met vreugde begroet wor den. De vacature liep hier immers reeds bijna lty jaar en met hoeveel toewijding de heer W. Gabriëlse als oudste wethouder het burgeméester- schap ook heeft waargenomen, het feit, dat de gemeente weer een eigen burgervader krijgt, zal de. Westkap- pelaars met vreugde vervullen. Burgemeester Tydeman is voor Westkapelle nog een onbekende, maar men zal met genoegen verne men. dat zijn jonge vrouw Walcherse van geboorte is: een dochter van mr. H. P. baron van der Borgh tot Ver- wölde, de tegenwoordige burgemees ter van De Bilt (U.), die van 1913 tot 1927 burgemeester van Koude kerke was. waar de echtgenote van de nieuwe burgemeester van West kapelle ook geboren werd. Bovendien heeft het echtpaar Tydeman goede relaties op Walcheren. De móeder van mevrouw Tydeman is een baro nesse van der Feltz en zuster' van het Middelburgse lid van de Tweede Kamer, mr. W. F. E. baron van der Feltz. Ook .is mevrouw Tydeman ge parenteerd aan de echtgenote van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, dien haar man nu als burgemeester van West kapelle zal opvolgen. OP DE HUWELIJKSREIS. Toen wij na het ontvangen van het bericht van de benoeming Donder dagavond nog trachtten met mr. Ty deman in verbinding te komen of althans iets tneer omtrent hem te vernemen, bleek dit verre van een voudig: mr. Tydeman is de 27ste Mei in het huwelijk getreden met C. J. baronesse van der Borgh tot Ver- wolde en het jonge jaar bevindt zich De verkiezingsronde van de Zeeuwse gemeenten is gisteren voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen van H oedekenskerke en Clinge. Clinge Stemmen Zetels 1949 1946 1949 1946 Aantal kiezers 1734 Ong, steramen 79 Geld. stemmen 1470 Ltfst de Deckcre 488 Lijst v. d. Branden 151 Lüst Zegers 181 LUst Willaert 423 Lijst Hoefnagels 227 Gekozen werden; A. C. J. de Deck- Ruymbeke, H. J. Bogaert en J. P. M. Ferket (lijst 1): E. A. v. d. Bran den (lijst 2); C. J, Zegers (lijst 3); C. L. S. Willaert, A. d'Hont en P. F. Vorck lijst 4); C. Hoefnagels en L. J. de Cock (lijst 5). De heer P. A. Hageman keert niet in dc raad terug. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer C. J. Ze- gors. 1304 470 4 4 100 1 1 449 3 4 285 2 2 E. J. van Hoedekenslcerke Stemmen Zetels 1949 1946 1949 1946 Aantal kiezers 888 837 1 Ong. stemmen 21 13 Geldige stemmen 821 824 1 Prot. lijst 380 406 3 3 3 K.V.P. 441 418 4 4 Partij Prot. lijst. Gekozen werden J. H.); J. C. J. Boone Lous (V.V.D.). Partij K.V.P. M. Steyn; J. Beulens; C. Franse; A. Menheere. (In een deel van onze oplaag zijn de uitslagen van Zonnemaire en Kerkr werve verwisseld. De uitslag onder het hoofdje Zonnemaire was dus die van Kerkwerve en omgekeerd). Boogaard (C. (St. Ger.); Li man met zijn handen omhoog tegen de muur te staan, waarna beide „he ren" er met het geld en- de sigaret ten per auto vandoor gingen. De teleurgestelde koopman durfde niet naar de politie, ómdat hij zoals later gebleken is -voor de sigaretten geen invoerrechten had betaald. Vorige week hoorde de Vlissingse politie enige geruchten over een roofoverval en wist de ge dupeerde koopman op te sporen. De ze vertelde alles. Aan de Middelburg- Se recherche w.as het bekend, dat er op de zwarte markt veel Ameri kaanse sigaretten werden verkocht. Na een nauwkeurig onderzoek van de Vlissingse en Middelburgse re cherche, in samenwerking met de rijkspolitie van St. Laurens, werd te Middelburg en St. Laurens een tweetal personen gearresteerd, een zekere A, en O. Hoewel deze mannen eerst halstarrig ontkenden, beken den zij tenslotte de overval gepleegd te hebben. Het bleek, dat de revol ver, waarmee zij de koopman be dreigd hadden, slechts een startpi stool was. Officiële ontvangst te Vlissingen. Gisteren en vandaag houdt de Vere niging van Directeuren van Gemeen tewerken haar jaarlijks congres op Walcheren. In de loop van de morgen arriveerden gisteren uit alle delen van het land leden van deze vereni ging in Vlissingen, waar het gemeen tebestuur het gezelschap in het Stad huis een officiële ontvangst had be reid. Burgemeester Kolff was weliswaar door dringende ambtsbezigheden bui ten de gemeente verhinderd persoon lijk de heren te begroeten, maar hij had in de loco-burgemccster, wethou der L. P. van 'Oorschot, een uitste kend vervanger, die in een aardige toespraak de heren verwelkomde. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de be sprekingen tijdens dit congres vrucht dragend zouden zijn en schetste de taak van de directeuren van gemeen tewerken als een in dienst van de ge meenschap. Dat het congres ditmaal op Walcheren wordt gehouden, achtte de heer van Oorschot geen toeval: Walcheren is immers een van de zwaarst getroffen gebieden en hier kan men zien voor welke enorme moeilijkheden een dienst van gemeen tewerken na de oorlog gesteld kon worden. De waarnemend voorzitter der ver- niging, ir. J. de Jong uit Tilburg, be antwoordde deze toespraak en deelde daarbij mede, dat de voorzitter door ziekte dit congres niet kon bijwonen. Hij herinnerde aan vroegere rampen, die Vlissingen hebben getroffen, zoals die van 1809, waarvan nog schilderij- élVin hét gemecntéh'uis aanwezig zijn, en sprak- de wens uit. dat het het te genwoordige gemeentebestuur gegeven zal zijn even doeltreffend de moeilijk heden te overwinnen als toen is ge schied. OP EXCURSIE. Na deze officiële ontvangst begaf men zich naar de nieuwe openbare school aan dc Grote Markt, welke be zichtigd wei'd. De lunch werd vervol- gens in het hotel Noordzee Boulevard zoon in Westkapelle bi'eèlt terstöntt gebruikt, waarna in „Concordia liggen. Wanneer de messen in de sa lon het weer eens vertikken, haalt hij deze op in de hoop toch verder te kunnen werken. Bovendien bestaat het plan enkele messen verzegeld in de salon te laten liggen, de zegels te verbreken. wanneer het scheren weer onmogelijk wordt en dan te onder zoeken of zich met deze messen het zelfde verschijnsel voordoet. Hierboven hebben wij slechts weer gegeven wat ons bleek tijdens een be zoek aan Arnemuiden naar aanleiding van hetgeen ons over deze kwestie ter ore was gekomen. Het spreekt van zelf, dat hierover, zo lang geen nader onderzoek is ingesteld, een slag om de arm moet worden gehouden. op de huwelijksreis in Zwitserland, waarschijnlijk in Ascona, waar het wel volop van het zonnige bergland schap zal génieten. Enige telefoontjes naar De Bilt, waar de vader van de jonge mevrouw Tydeman sedert 1927 burgemeester is. leverden al evenmin direct succes op: de familie van der Borgh was met vacantieergen3 in Gelder land. Maar toch kwamen we achter het adres van de ouders van dc nieu we burgemeester in Amersfoort en zyn vader. mr. M. Tydeman, die aan genaam verrast werd door onze me dedeling over de benoeming van zijn bereid ons enige inlichtingen te ver. schaffen, LEVENSLOOP. Mr. M. Tydeman Jr. werd 26 Fe bruari 1913 in Breda geboren als zoon van mr. M. Tydeman, die des tijds advocaat in't Brabantse Haagje was. Hij de zoon bezocht het lyceum in Zuoz in Zwitserland en studeerde daarna te Utrecht rechten, waar hij in 1942 zijn doctoraal exa men deed. clandestien Mr. Tydeman had in die oorlogs jaren trouwens meer redenen om wel eens iets in het verborgene te doen. Hij nam actief deel aan het verzet tegen de vijand, o.m. door in Amster dam enige clandestiene zenders te bedienen. Na de" bevrijding werd mr. Tyde man al spoedig adjunct-inspecteur van Landbouwherstel te Utrecht, welke functie hij nog steeds vervult. Bovendien is' hij dijkgraaf van twee polders in de provincie Utrecht: het waterschap Eemnes en het water schap beoosten de Eem, Zoals uit zijn functies ook wel blijkt, gaat de belangstelling van de nieuwe burgemeester van Westkapel le in sterke mate uit naar landbouw- en polderproblemen. Ongetwijfeld zal hy ook in Westkapelle, naast de vele en veelomvattende zorgen voor de wederopbouw, gelegenheid vinden zijn ervaring op dit terrein aan zijn ge meente ten goede te doen komen. Ten slotte kunnen we nog mede delen, dat de nieuwe burgemeester, die tot de Nederlands Hervormde Kerk behoort en overigens de libe rale beginselen is toegedaan, waar schijnlijk tegen het einde van de vol gende week met ztin echtgenote in Nederland zal terugkeren. Zeeuwse paarden naar Den Bosch. Verschenen is de catalogus van de 17e nationale tentoonstelling van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trek paard", welke op 14 en 15 Juni a.s. in Den Bosch wordt gehouden. Evenals vorig jaar wordt weer grote belang stelling, ook uit Zeeland, voor dit paardenfestijn verwacht. Vorig jaar boekten de Zeeuwse fokkers in Den Bosch fraaie successen, o.m. door dat een Zeeuws paard „Karei van Cer tain" uit Graauw de kampioenshengst 1948 werd, en dit jaar, nu er weer ineer dan 100 Zeeuwse paarden naar Den Bosch gaan, het puikje van de Zeeuwse stallen, zullen hun waar schijnlijk weer vele bekroningen wor den toegekend. GER. KERKEN. Ds A. Verschoor te Santpoort heeft het beroep naar Vlissingen aangeno men. door de heer C. Ouwe.hand, directeur van gemeentewerken te Vlissingen, een causerie over de verwoestingen en de wederopbouw van de stad werd gehouden. Een excursie naar Westkapelle en later naar de Nolledijk besloot de eerste congresdag. Vandaag komt het 'gezelschap naar Middelburg, waar het eveneens offi cieel door het gemeentebestuur wordt ontvangen en ook de huishoudelijke vergadering wordt gehouden. Benoemd tot ereburger van Aardenburg. Heel Aardenburg was Woensdag in feestelijke stemming, want Peetje Minne werd 100 jaar en tevens ere burger van de gemeente. Het was voor Jfe jubilaris en zijn familie een ogenblik om niet te ver geten toen de Commissaris der Ko ningin, jhr. mi*. A. F. C. de Casem broot, in tegenwoordigheid van bur- femeester JT M. A. C. van Dongen, ie vergezeld waren van hun echt- noten, de wethouders en de gemeen te-secretaris het feestelijk ver sierde huisje van Peetje binnen tra den, om de jubilaris hun gelukwen sen aan te bieden. De jubilaris is de laatste tijd bedlegerig en heeft op het ogenblik een zware kou te pak ken. Hij moet zich een beetje spa ren voor het grote feest van Zon dag a.s. Burgemeester van Dongen bood Peetje Minne het ere-burger- schap van de gemeente Aardenburg aan en overhandigde hem de zilve ren legpenning;. Ook de harmonie van St. Kruis liet zich niet onbetuigd en luisterde de feestvreugde op door enkele vrolijke nummers ten beste te geven. Voor de woning sprak de Commissaris de vele belangstellenden toe, waarby hij allen dankte vóór de medewerking, die zij aan dit feest verleend hadden. De heer L. van Hee, voorzitter van de harmonie, hield een toespraak, waarin hij o.m. zei' de aanwezigheid van de Commis saris met echtgenote ten zeerste op .prijs te stellen. De burgemeester bracht de harmo nie dank voor de opluistering van dit feest. De ere-gasten gebruikten samen met de familie de koffietafel. Jaarvergadering Zeeuwse polder en Waterschapsbond. Op de jaarvergadering van de Zeeuwse polder- en waterschaps bond, die zoals bekend op 23 Juni a.s. te Breakens zal worden gehou den, zal ir. E. Kuiper uit Hariin- gen een causerie houden over de toepassing van asfalt bij de aan leg van de nieuwe Noorderhaven- dam te Harlingen. Provinciale financiën laten niet meer toe. In 1941 werd uit een 76 tal pol ders en waterschappen In West Zeeuwsch-Vlaanderen het waterschap „Het Vrije van Sluis" gevormd, dat al spoedig met diverse moeilijkheden te kampen kreeg. In de eerste plaats moest een bestaande achterstand worden ingehaald. Bovendien bleek na de bevrijding dat de verwaar loosde zeewering niet dan met zeer hoge kosten in behoorlijke staat ge bracht kon worden. Verder bleek herstel en op peil brengen van het wegennet nodig. Vermoedelijk zal voor beide laatste objecten een ze ker percentage als oorlogsschade worden vergoed. Niet onbelangrijke bedragen zullen echter' ten laste van het waterschap zelf blijven. Ook zui len grote bedragen gemoeid zyn met een nieuw ontwateringsplan waartoe het voornemen bestaat. Verhoging der uitgaven van het waterschap brengt noodgedwongen jmede verzwaring der lasten voor de ingelanden. In verband daarmede heeft het bestuur van het waterschap zich tot het Rijk gewend met het ver zoek wegens de buitengewone omstan digheden een financiële tegemoetko ming te verlenen. Op de begroting voor Verkeer en Waterstaat werd daartoe een bedrag uitgetrokken van 200.000. Een voorwaarde van de mi nister was echter, dat de provincie aan het „Vrije van Sluis" een bijdra ge zou verstrekken van 100.000. Ged. Staten van Zeeland hebben thans aan de provinciale staten voor gesteld een bijdrage te verlenen tot een bedrag van 25.000. Gelet op de toestand van de provinciale financiën kon men geen vrijheid vinden om verder te gaan. Een andere voorwaarde, door de mi nister gesteld, hield in, dat het dijkge- schot zou worden verhoogd van f 14 per ha. tot ten minste f 22 per ha. Het ge- schot werd echter tot f 26 per ha. opge voerd, zodat het waterschap aan deze voorwaarde meer dan voldaan heeft. Overeenkomst Prov. Zeeland met Stoomtram Walcheren. De overdracht van de tram Middel- burg—Vlissingen v.v. door de P.Z.E.M. aan de N.V. Stoomtram Walcheren bracht voor laatstgenoemde N.V. be zwaren mede in verband met de fi nanciële verplichtingen, die zij hier door op zich zou moeten nemen. Met medewerking van de toemalige minis ter werd hiervoor een oplossing ge vonden: de Ned. Spoorwegen werd ge machtigd zich financieel bij de Stoom tram te interesseren, onder voorwaar de, dat door deze N.V. en de Prov. Zeeland eên overeenkomst zou worden gesloten. Deze is thans ter aanvaar ding aan de Staten der Provincie voorgelegd. Volgens deze overeen komst, hegft de provincie recht twee leden te benoemen in de Raad van Commissarissen der N.V., terwijl zij haar goedkeuring moet hechten aan het openen, uitbreiden, inkrimpen of doen vervallen van verbindingen, aan de algemene tarieven, en aan de dienstregelingen. Wanneer geen over eenstemming wordt verkregen, is de provincie bevoegd maatregelen te bevelen. Wanneer het vennootschap pelijk gn het algemeen belang event, niet geacht kunnen worden samen te vallen, zal het financieel nadeel door de provincie worden gedragen; terug betaling van de genoten subsidie kan bij rendement gevorderd worden. Van N.R.V. met de „Mecklenburg". Zoals bekend, zal de Mij „Zeeland" op 8 Juli met het s.s. „Mecklenburg" een toeristendienst tussen Vlissingen en Folkestone openen. De „Mecklen burg" vaart reeds op Zondag 3 Juli van Hoek van Holland naar Vlissin gen, wel leeg, maar met aan boord een gezelschap van zeker enige hon derden leden van de Nederlandse Reisvereniging, die deelnemen aan de ééndaagse Noordzee-Generale, welke in Hoek van Holland begint. In Vlis singen staat 's avonds een extra-trein klaar, welke de deelnemers weer naar Holland zal terugvoeren. Ook van Zeeland uit zijn er deelnemers aan deze Generale, die 's morgens vroeg per autobus naar Hoek van Holland gaan en 's avonds natuurlijk meteen „thuis" zijn. Zoals bekend houdt de Commissaris der Koningin op 7 Juli een receptie aan boord van de „Mecklenburg" ter gelegenheid van het koperen huwe lijksfeest van het Koninklijk paar. Voor Vlissingen zal Zondag 3 Juli, de dag waarop de oude vertrouwde mailboot weer in de haven terugkeert, ongetwijfeld een „grote" dag zijn. Zieriikzeese militairen krijgen feestverlof. Woensdagavond kwam in de Graanbeurs van het Huis van Nas sau te Zierikzee het Eeuwfeestco mité bijeen. Medegedeeld werd flat de kosten van de diverse costumes 60.000 zullen bedragen. Voorts werd bekend gemaakt, dat de minister van oorlog heeft toegezegd dat alle jongens uit Zie rikzee, die in militaire dienst zyn, fedurende de feestweek verlof zul- m krijgen. De marine-afdeling die ter gelegenheid van het eeuwfeest naar Zeeland zal komen, zal op eigen kosten meedoen aan de op. tocht en de groep Graaf Jan van Holland met Jan van Renesse voor haar rekening nemen. De collecte voor het Rode Kruis heeft te Borsselc f 108.20 opgebracht. De- in de Herv. kerk te Krabbendijkc gehouden collecte ten bate van het Pro testants Sanatorium in Noord-Braband bracht 75.— op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2