PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bevin vloog even over van Parijs naar Blackpool Calamiteus-verklaring Wilhelminapolder billijk geacht D£ BILT En hield een lange rede voor het Labour-congres ONS LAND KREEG 12.4% VAN DE GEROOFDE GOEDEREN TERUG WISJINSKY VERZETTE ZICH, MAAR DRAAIDE BIJ Genoodzaakt door dijkval in 1943 NEDERLAND GEBRUIKT MINDER ZEEP VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 131 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred.: G. Balilntijn, Pl.vcrv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 et. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.13 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 et. per nun. Minimum p. advertentie f 2.60. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro r 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr'. 5860. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Gods: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee N. Bogardstr. C 160. tel. 28 Donderdag heeft minister Bevin. die speciaal voor deze gelegenheid Eer vliegtuig uit Parijs was overgekomen, een rede gehouden op het abour-congres te Blackpool. Op de gebruikelijke wijze van de hak op de tak springend liet Bevin alle problemen, waarvoor hij zich in het afgelopen jaar gesteld zag, even de revue passeren om dan tot de conclusie te komen, dat net Westen er dank zij een vastbera den houding beter voor staat dan een paar jaar terug Tijdens het debat, volgend op Bevin's rede. werd vrijwel geen cri- tiek gehoord. Ook zonder stemming was het duidelijk, dat Bevin op enkele uitzonderingen na de gehele Labour-party achter zich heeft Zoals Attlee reeds voor hem had gedaan legde ook Bevin de nadruk op het grote belang van de aan eensluiting van het Westen dooi de Westerse Unie en het Atlantisch Pact. Laat U niet misleiden door valse propaganda, waarschuwde hij zijn gehoor. Er is nooit een dicta", tor in de geschiedenis geweest, die niet over vrede heeft gepraat, terwijl hij oorlog voorbereidde. De samenwerking in het Wesien vlotte goed. De traditionele arg waan van Frankrijk ten opzichte van Engeland was geheel verdwe nen en hetzelfde gold voor Italië. Bevin hoopte, dat Oostenrijk bin nenkort zijn vrijheid zou herkrijgen en dat de bezettingstroepen spoe dig zouden worden teruggetrokken. Ten aanzien van de conferentie in Parijs liet hij niet veel los. Hoop op een duidelijke overeenstemming had de Britse minister niet, maar hij zinspeelde op een beperkt ac- coord in enkele economische kwes ties. dat in het belang van beide partijen zou zijn. Indonesië aanroerend zei Bevin te hopen, dat binnenkort de Ne derlanders hun problemen daar zou den oplossen en dan vrede zou wor den gesloten. De verwachting, dat na de ne derlaag van Japan de burgeroorlog in China tot een einde zou tornen was niet in vervulling gegaan'. Het vinden van een oplossing moest overigens aan de Chinezen zelf worden overgelaten. De huidige Britse regering had zich nimmer gemengd in binnenlandse aangele genheden van China en was bereid ook met een communistische rege- Italië telt 2 millioen werklozen. Italië, waar thans op grote schaal gestaakt wordt, heeft volgens door net ministerie van arbeid bekend gemaakte cijfers 2.038,000 werklo zen. De vrees voor werkloosheid schijnt over het algemeen de stakingen in de hand te hebben gewerkt. De drie weken oude staking van anderhalf millioen landarbeiders scheen Donderdag ten einde te zul len lopen na dagenlange bespre kingen op het ministerie van arbeid tussen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Verzet in het Ruhrgebied tegen de ontmanteling. BRITTEN STELLEN ULTIMATUM IN DUITSLAND. De fabrieksraden van elf in het Ruhrgebied gelegen fabrieken is aangezegd dat zij tot Zondag a.s. te middernacht de tijd hebben hun verzet tegen de ontmantelingsin- structies der Britse bezettingsauto- nteiten te staken. Indien het verzet van de arbei ders dan nog niet is gestaakt zul len de fabrieken worden gesloten en de werknemers naar huis ge stuurd. De Britse militaire bevel hebber vcrlaarde, dat hij een uit daging van zijn gezag niet kon toe laten. De Duitse autoriteiten beweren dat de bedrijfsleidingen en de vak bonden zich uitsluitend op wettige wijze tegen de ontmanteling willen verzetten, doch dat de communis ten aansturen op stakingen en an dere middelen van obstructie. Scherpe nota van Amerika aan Israël. De Amerikaanse regering heeft Is- raël tien dagen geleden een in krach, tige termen gestelde nota gezonden, zo werd Donderdag in Washington onthuld. In deze nota wordt er bij Israël op aangedrongen, dat spoedig een groot aantal Arabische vluchtelingen in staat zullen worden gesteld naar Pa lestina terug te keren. Verder wil Washington, dat Israël met de verzoeningscommissie der Ver. Naties zal samenwerken om Jeruza lem de demilitariseren en tot inter nationaal gebied te verklaren. Volgens Amerikaanse autoriteiten heeft de Israëlische regering een ..verzoeningsgezind" antwoord gezon den. Veldmaarschalk Sperrle onder applaus „zuiver verklaard". Onder applaus van vele voormalige officieren der Duitse luchtmacht is generaal-veldmaarschalk Hugo Sperr le Donderdag voor een Duits zuive ringshof te Miinchen vrijgesproken van connecties met de Nazi-partij. Sperrle leidde tijdens de oorlog de luchtaanvallen op Londen. Vorig jaar is hij door een Amerikaans militair gerechtshof onschuldig verklaard aan oorlogsmisdaden. Volgens Russische berichten zou hij van plan zijn zich naar Spanje te be geven om Franco's luchtmacht te or ganiseren. Sperrle heeft dit ontkend. ring handel te blijver, drijven Bevin kondigde in de loop van zijn rede nog aan. dat hij Zaterdag 18 Juni naar Luxemburg zou ver- trekken om met de andere minis ters van de Westerse Unie te be spreken op welke wijze de militai re er. economische samenwerking verder verstevigd kon worden Tijdens het debat liet de minister zonder portefeuille. Hugh Dalton, namens net bestuur van de partij nog even enkele andere klanken horen. Hij had het over de nood zakelijkheid onophoudelijk te stre- van 'naar het tot stand brengen van begrip voor en kameraadschap met het Russische volk Een vast beraden. maar geenszins dreigende houding was de juiste politiek. Britse versterkingen naar Hongkong. Er zullen aanzienlijke Britse verster kingen naar Hongkong worden ge zonden, zo heeft dc Britse minister van defensie. Alexander, aan de op perbevelhebber te Hongkong, admi raai sir James Patrick Brind meege deeld. Deze nieuwe troepen tezamen met de ervaren strijdkrachten ter plaatse, zullen het bewijs leveren, dat de i Britse regering resoluut ir haar hou- ding is. Minister Alexander vertoeft op t ogt'nblik te Hongkong om zich op de hoogte te stellen van de toestand KNAAPJE VAN DAK GEVALLEN. metei hoog dak in Amsterdam-Zuid ge vallen en nadat zijr. val gebroken was door enige ijzeren hekpjjlers. met zijn hoofd op het trottoir geslagen Met eer. schedelbasisfractuur is de jongen naai hel Wilhelminagasthuis vervoerd Kansen nn herstelbetalingen zeer gering. Gerhard Eislct. de Duitse communist, wiens uiltevering aan Amerika door de Britse rechter is geweigerd, heeft een bezoek gebracht aan Warschau. Hij bracht daar de Poolse regering dank voor bij Londen ingediende protesten tegen zijn arrestatie. Voor de derde maal is er een jaarverslag verschenen van het commissariaat-generaal voor de Ne. derlandse economische belangen in j Duitsland (C.G.R.). Onlangs werd besloten het C.G.R. voor 80 Juni a.s. 1 te liquideren, zodat er van moet worden uitgegaan, dht het derde jaarverslag het laatste zal zyn, dat verschijnt De C.G.R is zoals bekend belast met de taak. zovee] mogelijk door De Duitsers geroofde goederen naai Nederland terug te krijgen j De Nederlandse regering eist een I bedrag op van 3 640 millioen gulden Hoge Sowjetofficieren naar Babelsberg? Volgens het Duitse Nieuwsbureau D.P D (Amerikaanse licentie) is een aantai hoge Sowjei-offlcieren te Babelsberg het hoofdkwartier van Tsjoeikof. dc Sowjet- Russische militaire gouverneur in Duits land aangekomen. Onder hen bevinden zich acht generaals. Voorts zijn volgens welingelichte bronnen, aldus het Nieuws bureau, de bezettingstroepen mei man schappen uit de Oekraïne en Wit-Rus- land versterkt gedurende de laatste veer tien dagen. Het plan om het hoofdkwar tier van het Sowjet-Russische militaire bestuur te verplaatsen van Karlshorst naar een plaats lussen Berlijn en Frank fort aan de Oder zou om politieke re denen. verband houdende met de confe rentie te Parijs cn het einde der blokka de. zijn uitgesteld. Grammos-gebergte in handen der partisanen. Volgens de „Vrije" Griekse Radio" is het Grammos-gebergte thans ge heel in handen aer partisanen. Het Grammos-gebergte in Noord- West-Griekenland. dicht bij de Al banese grens, is hei toneel ge weest van hevige gevechten In de burgeroorlog. Volgens een Grieks legercommu niqué hebben de regeringstroepen zien inderdaad teruggetrokken van drie hoogten in het gebergte. Mi litaire deskundigen te Athene be-' schouwen deze terugtocht als een gevolg van het feit, dat verleden week Patoma verloren ging. Vijf leden van een groep personen, die er van beschuldigd waren een com plot tegen de staat te hebben gesmeed zijn door een staatsgerechtshof te Praag ter dood veroordeeld. Eindelijk een resultaat in Parijs. De zitting van Donderdag van de Parijse ministerconferentie heeft een merkwaardig verloop gehad Bijna vier uur lang weigerde minister Wisjmgky in te stemmen met het voorstel van zijn collega Acheson om gezamenlijk de geallieerde comman danten in Berlijn te instruëren vóór 13 Juni de opheffing der blokkade geheel voor elkaar te hebben. De Sowjef-minister zag geen reden om de Russische commandant zulk een instructie te zenden aangezien het niet zijn schuld was dat de onder handelingen in Berlijn niet bevredi gend verliepen. Hij stelde voor over te gaan tot een bespreking van de munteenheid in Berlijn en zei daarbij alvast, dat naar zijn mening alleen de Oostmark in aanmerking kwam als algemeen betaalmiddel voor geheel Berlijn te dienen Dat was ook vorig jaar vast gesteld in de door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie. Natuurlijk was Acheson er vlug by met de opmerking, dat Wisjinsky' dit indertijd zelf door zijn veto teniet had gedaan derlijk de opdracht te doen verstrek ken. Dit tegenvoorstel namen de drie andere ministers onmiddellijk aan. Daarmee werd voor het eerst sinds het begin der conferentie een ge meenschappelijk besluit genomen. Natuurlijk is het nog afwachten in hoeverre inderdaad na' 13 Juni de gang van zaken in Berlijn zal verbe teren Wisjinsky verklaarde voorts, dat hij er onder geen voorwaarde in zou toe stemmen de Oostenrijkse kwestie in behandeling te nemen, voordat de agendapunten betreffende Duitsland behandeld waren. De meningen daarover liepen dus danig uiteen, dat er geen overeen stemming bereikt werd over de vraag, welk punt Vrijdag het eerst behan deld zou worden Nederland stond gebied af aan Duitsland. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid baron Van Vooist tot Voorst heeft de minister-pre sident verklaard, dat Nederland by de afbakening van de grenscorrec ties inderdaad, zij hel op beschei- Het was volgens hem bij de huidige jden schaal, grondgebied heefi aff .splitsing van het stadsbestuur in Ber- i staan aan Duitsland. goederen in deze groep is ongeveer 110 millioen GOT D EN BUITENLANDSE BANKBILJETTEN Geëist werd 310 millioen. De taxa tiewaarde van het gerestitueerde is 200 millioen en wat de juwelen be treft werd 300 millioen geëist. De taxatiewaarde van het gerestitueerde is een millioen. Het is onmogelyk gebleken ook maar een klein deel van het geroofde op te sporen. SCHILDERIJEN Geëist werd 200 millioen. Hierin zijn begrepen alle culturele voorwer pen. dus ook antiek meubilair, ta pijten. porcelein. enz Van de enigs wegens „schade door roof". Dit be- i zins belangrijke schilderijen is 8ÓG drag omvat niet de waarde van de terug. Het is vrijwel onmogelijk een naar Duitsland afgevoerde goederen, waarde van het gerestitueerde op te De hierdoor aan net nationale ver- j geven, mogen toegebrachte schade wordt j op een schaderekening gezet. wanneer men, ondanks de veie be- Hoe staan nu de resultaten van j '«aren, verbonden aan een vergeüj* de restitutie tegenover deze claim j «'"ff 'n geld. een optelling van de waarde der gerestitueerde goederen INDUSTRIE i maakt dan komt men op een totaal taxatiewaarde aan gerestitueerde goederen van :!89 miltioen tegen over eis van 3.140 millioen. Er werd dus 12.4 teruggevoerd. DE SCHADEVERGOEDING De schade, die Nederland door de Duitse bezetting heeft geleden. is vele malen groter dan de schade door roof. De Nederlandse regering berekende haar op 25.725 mulioen. Daarin is de 3.640 millioen voor schade door roof begrepen. Geconcludeerd wordt, dat het to taal voor Nederland al - herstelbe taling ter beschikking komende in geen enkele verhouding staat tot de Nederlandse schade-claim en ook, dat de waarde van de aan Neder land als herstelbetaling toegewezen goederen slechts een gering deel is van datgene wat Nederland heeft weten te restitueren. Vast staat, zo wordt voorts opge merkt. dat de enige belangrijke ver goeding. die Nederland van' Duits land heeft gekregen voor de aange richte schade, de restitutie is ge weest- plitsing van het stadsbestuur in Ber- i staan lijn niet meer mogelijk een enkele j Hei betreft hier ten eerste een munteenheid in te voeren- publieke weg in de gemeente Ber- De discussies liepen daarna zo vol- gen (L.Aan de Z.O. zijde van het onderhavige weggedeelte ligt komen vast dat het erop geleek, alsof de gehele conferentie verdaagd zou worden. Toen. tegen liet einde van de zit ting, draaide Wisjinsky plotseling by. rtiy zette zijn aanvankelijke bezwaren tegen Aehesons voorstel plotseling opzy en verklaarde zich bereid toch de gevraagde instructies aan de Ber. lynse bevelhebbers te zenden. De concessie was gegoten in de vorm van een tegenvoorstel om niet gezamenlijk zulk een instructie te zenden, doch iedere minister afzon- het Duitse douanekantoor, aan de N.W. zijde het Nederlandse. Vroe ger werd aangenomen, dat men zich in het ene land bevond als men zich op de rechterweghelft had op gesteld en ir het andere land be vond als men zich op de linker weghelft begaf. Thans is de be staande onzekerheid opgeheven. Voorts is een klein gedeelte van een zg. neutrale weg in de gemeen te Millingen. dat van overwegend belang voor de Duitsers werd ge acht, aan Duitsland afgestaan. Volgens een gehouden enquête werden in totaal circa 55.000 ma chines weggevoerd. Hiervan zijn er 15.000 gerestitueerd d.w.z. 27 De taxatiewaarde van de teruggevoerde machines en grondstoffen is circa 35 millioen tegen een geëiste waar de van een milliard VERVOER Wat de spoorwegen betreft kan gezegd worden, dat vrijwel alle weg gevoerde locomotieven werden terug gevoerd. Betrekkelijk gering waren de resultaten bij de bovenbouwmate- rialen. terwijl slechts een klein per centage van de weggevoerde dwars liggers enz. werd teruggevonden. TRAMWEGEN Alle 301 geroofde tramwagens werden opgespoord en fop zeer en kele na die onherstelbaar waren be schadigd) teruggevoerd. BIN N EN SCHEPEN Van de 3354 weggevoerde sche pen werden tot 1 Maart 1949 toe ongeveer 2200 schepen teruggevoerd, terwijl van ongeveer 500 scnepen op die datum de verblijfplaats bekend was. zodat mag worden aangenomen, dat deze ook nog terugkomen. VERVOERMIDDELEN LANGS DE WEG De restitutieresultaten waren slecht De auto's en 'fietsen waren inmiddels versleten of niet meer identificeerbaar. In het memoran dum wordt voor de gehele groep „vervoer" geclaimd 440 millioen. De taxatiewaarde der gerestitueerde Nadat reeds op 3 Mei 1948 de ingelanden van de Wilhelminapol der (Z.B.) tot Provinciale Stuten liet verzoek hadden gericht om deze polder calamiteus te verklaren, hebben Gedeputeerde Staten thans aan Provinciale Staten voorgesteld om aan dit verzoek gevolg te ge. ven. De bezwaren tegen de naam worden door G.S. niet onderschre ven. Dc andere bezwaren werden ten dele gebillijkt. Dachten G.S. zich de samenstelling van de Dijk- raad als volgt: 10 vertegenw. van dc calamiteuze Wilhelminapolder (Z.B.), 2 van de cal. Oost-Beveland- polder. 2 van het waterschap De Breede Watering bewesten Yerse- ke, 2 van het waterschap Goessche c.a. en de De Pcrponcherpolder, 1 van de Heérenpolder en 1 van de Oost Nieuwlandpolder. thans delen zrj mede, geen bezwaar te hebben tegen een eigen vertegenwoordiger van de De Perponcherpolder en 2 zetels voor het waterschap Goes sche c.a., mits dan de Dc Breede Watering en de Oost Bevelandpol- der in plaats van 2, 3 zetels krij gen. HET VERSLAG VAN GED. STATEN. Voorstel van Ged. Stalen aan Prov. Staten. In hun motivering delen Gcd. Staten mede, dat de aangrenzende polders en waterschappen geen be zwaren inbrachten tegen dc cala miteus-verklaring. Wel meenden enkele. dat de Wilhelminapolder onmiddellijk na de bekende dijkval van 1943 het dijkgeschot zodanig had moeten verhogen, dat een re serve voor eventuele calamiteiten gevormd had kunnen worden. Daar echter het dijkgeschot van 1938- '39 tot heden steeg van 6 per ha. tot 70 per ha., achten G.S. dit verwijt met gerechtvaardigd. Ged. Staten voegen bij hun voor stel tevens het bizonder reglement voor het op te richten waterschap, waartegen bezwaren werden inge bracht door de besturen van de De Perponcher-polder, het water schap Goessche c.a. en de Wilhel minapolder (Z.B.). De Wilhelminapolder maakte be zwaar tegen de naam „Waterke ring van de calamiteuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina" (Zuid Beveland), welke naam voorgesteld wordt voor de in één waterschap te verenigen polders Oost-Beveland en Wilhelminapolder. Het bestuur gaf de voorkeur aan de naam „Waterkering van de ca lamiteuze Wilhelmina- en Oost-Be- velandpoldcr." De beide andere wa terschappen maakten opmerkingen over hun vertegenwoordiging in de Dijkraad. In hun verslag omtrent het ver zoek tot calamiteus-verklaring mer ken G.S. op, dat de dijkval op 9 Mei 1943 totaal onverwacht de polder voor zeer grote uitgaven plaatste. In de jaren 1943-"44 tot overige benodigde gelden werden in rekening-courant opgenomen. Voor het normale onderhoud wer den steeds de nodige bedraden uit getrokken. De ingelanden nebben voor de instandhouding der zeewe ring en de qanleg, uitbreiding cn instandhouding der zeewering en de oeververdediging steeds verricht wat nodig was. Van verwaarlozing der zeewering en oeververdediging is dan ook geen 'sprake geweest. De buitengewone uitgaven van de laatste jaren leggen een te zwa re last op het waterschap en dit springt nog meer in het oog, als men in aanmerking neemt. dat met bovengenoemd bedrag van 1.079.902 voor onderzeese oever verdediging nog slechts een gedeel te van de nodige werken is gefi nancierd en die werken nog een belangrijke uitbreiding moeten on dergaan. De totaalkosten worden door de polder blijkens het besluit, waarbij calamiteusverklaring wordt gevraagd, geraamd op 2.500.000. Ged. Staten concluderen uitein delijk, dat buiten toedoen van het polderbestuur financiële moeilijkhe den van ernstige aard zijn ont staan. dat van verzuim of opzet niet kan worden gesproken en dat dekking van de hoge uitgaven door verhoging van het dijkgeschot niet mogelyk is. VERSLAG VAN l)E PROV. WATERSTAAT. Nog is aan de stukken toege voegd een verslag van de hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat Zeeland, ir. H. D. J. Swaters, er. met 1947-'48 werd een bedrag omtrent de waterstaatkundige toe. van 933.493,39 uitgegeven voor. kosten van de nieuwe zeediik en bijkomende werken. In dc dienst jaren 1947-'48 en 1948-'49 werd voor uitbreiding der onderzeese oeververdediging in totdal 1.079.902 uitgegeven. Ter dekking van deze uitgaven werden geldleningen aan gegaan- tot bedragen van resp. f 400.000. 125.000 en 740.000. terwijl het bestaande reservefonds van 73.600 werd geluiqideerd. De stand van de Wilhelminapolder (Z. B.). Hierin wordt een uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen in de jaren 1830-1943 voor de oever verdediging werd gedaan. Totaal onverwacht kwam de grote dijkval van 9 Mei 1943, nadat dc onder zeese oever van het betrokken dijkvak gedurende 10 jaar geen belangrijke wyzi gingen In ongunsti ge zin nad vertoond. Over 'n lengte Verschijnselen na distributie- opheffing. De practijk heeft thans uitgewezen, wat er gebeurt, als artikelen, die op de bon waren, worden vrij gegeven. Uit een onderzoek is gebleken, dat Friesland koffie is gaan drinken en Noord Brabant thee, als gevolg van het distributiestelsel. Voorts is het ha- vermoutgebruik per persoon meer dan verdubbeld en hebben shagtabak en sigaret de sigaren verdrongen Wat het benzinegebruik betreft is vastgesteld, dat dit tijdens de distri butie 26000 ton per maand bedroe; voor de oorlog 35.000 ton en thans 50.000 ton. Eein eigenaardige ontwikkeling geeft het verbruik van zeep te zien. In ver band met de eventuele gevolgen op hygiënisch gebied is men voorzichtig geweest met het uitkiezen van het moment van .vrygevcn. In tonnen vet zuur bedroeghet verbruik voor de oorlog 3750 per vier weken. De laat ste maanden van de distributie 2500 ton per vier weken. Na de opheffing daalde het verbruik tot 2100 ton per vier weken. Dit geldt speciaal ook voor het gebruik van zachte zeep. een typisch Nederlands consumptieartikel, waarvan het gebruik thans aanzienlijk minder is dan voor de oorlog. Verrader verzocht minuut stilte. Tegen de Utrechtse accountant K. E. v. Charante is Donderdag voor het Haagse Bijz. Gerechtshof de doodstraf gevraagd. Hij maakte jacht op Joden cn illegale werkers cn heeft onder meer geprobeerd de gepensionneerde Itn.-generaal Fabius in de val te lok ken. Verdachte nam tijdens de zit ting een zeer brutale houding aan en had zelfs de euvele moed, toen het geval van een zijner slachtoffers ter sprake werd gebracht, voor diens na gedachtenis een minuut stilte te ver zoeker.: Van Ch. heeft ook een Duits officier, die goud wilde kopen, ver raden met het gevolg, dat deze man ter dood werd veroordeeld. Was illegaal moordenaar? Voor de Haagse rechtbank is Don derdag een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek geëist tegen de oud-illegale werker M. D. Kunz uit Delft, die prvan werd beschul digd de liquidatie van zekere De Bruyn uit Delft te hebben uitge lokt. Hij had het voorgesteld, dat deze man een S.D.-agent was en gevaarlijk werd. De officier van justitie meende, dat lage persoon lijke belangen of een nartstoclue- li)ke haat tegen De Bruyn de mo tieven van K. zyn geweest. Hij wil de verdachte deswege als moorde- De heer Neher burgemeester van den Haag? (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen, is de 'heer L. Neher. directeur van de P.T.T. en voormalig minister van wederopbouw cn volkshuisvesting en gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, aangezocht om als adviseur van de f nieuw benoemde Moge Vertegenwoor diger der Kroon, de heer A, H.J. Lo'vink. op te treden. De heer Neher zou echter bedankt hebben, omdat hij er de voorkeur aan geeft in Den Haag te blijven. Hij wordt nu gehoemd als een van de kansrijke candidalen voor het bur gemeesterschap van Den Haag. als opvolger van mr. J. Visser. Spitfire verongelukt in Twente. PILOOT IX BENARDE POSITIE Donderdagmorgen omstreeks 11 uur kreeg een Spitfire van het vliegveld Twente, die met drie anderp machines was opgestegen in de richting Win terswijk. motorstoring. tengevolge waarvan de piloot gedwongen werd een noodlanding te maken. Het toestel stortte neer aan de rand van een wei- - de in de buurtschap Usselo en sloeg twee maal over de kop, waarbij de beide vleugels Afbraken en de romp ongeveer 40 meter doorschoof. Het vloog echter niet in brand. Omwo nenden, die op het land aan het werk waren, snelden onmiddellijk toe en slaagden er met behulp van een in allerijl gehaalde ijzerzaag in. de pi loot uit zijn benarde positie te bevrij den. Het Meek dat hij beide armen cn een been had gebroken. Hij is naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" te En schede overgebracht. Een tweede Spitfire moest Donder dagmorgen een noodlanding maken bij Iserlohn op Duits gebied. De be stuurder. de tweede luitenant H. J. Folmer. werd hierbij licht gewond. De vlieger werd opgenomen in een ziekenhuis te Minden in Duitsland. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Het toestel werd vrij zwaar bescha digd. Een commissie van het vlieg veld Twenthe is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Ook nu was motorstoring de oorzaak van de nood landing. HITLERS BIOSCOOP. vroegere privc-bioscoop van Hitier tc Brechtesgaden zal met behulp van door het Amerikaanse militaire bestuur beschikbaar gesteld materiaal in een kerk herschapen worden waarin 1100 personen plaats kunnen nemen. van 355 meter viel de zeedyk weg. 'naar doen veroordelen. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Geldig tot Vrijdagavond: Voor de N.W. helft van het land: In de kustgebieden overdag peri oden met zonneschijn. Land in waarts meer bewolking met over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in tempera tuur. Voor dc Z.O. helft van het land: Veel bewolking met aanvan kelijk nog hier en daar regen. Meest zwakke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1