PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten willen Bonn ontruimen In Kruiningen werd voor de landbouw iets groots verricht BILT Sowjet-delegatie verwacht geen resultaten meer WEER DE DOODSTRAF VOOR ANTON VAN DER WAALS NEGENTIENJARIGE KNECHT GING ER MET SLEEPBOOT VANDOOR Vandaag VOORSPELT: 192e Jaargang-No. 130 Dagblad, uitgave van - de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.vcrv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDEL8URGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 Juni 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 13 et. per mm. Minimum p. advertentie f Z.óO Ingez. mededelingen dubbel tariet. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1 iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357)' - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg- Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzce: N. Bogardstr. C 160. tel. SLOT-VOORSTEL VAN ACHESON. Engeland is van plan Bonn. de nieuwe Westduitse federale hoofdstad, tot een „niet-bezette zóne" te maken, opdat het politieke leven aldaar zich in een volkomen onafhankelijke sfeerkan ontplooien, aldus meldt Reuter uit Frankfort De Britse autoriteiten overleggen met de Belgische bezettingsstrijd krachten. die thans in Bonn zijn.over terugtrekking uit de stad van alle troepen, met inbegrip van de mili taire politie, tot een gebied met een straal van bijna vijftig km. rondom. Generaal Robertson, de Britse Ho ge Commissaris, zal zijn hoofdkwar tier vestigen in Keulen en André Fran- cois-Poncet. zijn Franse collega, in Koblenz. De beide hoofdsteden van de zones zullen aldus niet te ver van Bonn liggen Keulen ongeveer 30 km. ten Noorden en Koblenz onge veer 55 km ten Zuiden van de stad. Het Amerikaanse hoofdkwartier zal in Frankfort blijven, bijna 130 km. ten Zuidoosten van Bonn. De Sowjet-delegatie verwacht, dat de conferentie der ministers van bui tenlandse /.aken te Parijs spoedig zonder positieve resultaten zal eindi. gen, aldus zou generaal-majoor Toel. panof, de Russische voorlichtingschef in Duitsland, Woensdag tegenover dagbladredacteuren te Berlijn hebben verklaard. De Sowjet-delegatie zou trachten een overeenkomst voor korte termijn over de handel te bereiken. Deze overeenkomst moet een vrije uitwis seling van goederen tussen Oost- en West-Duitsland en tussen beide sec. toren van Berlijn en Oost- en West- Duitsland herstellen. DE BLOKKADE TER SPRAKE Tijdens dë zitting van Woensdag heeft minister Acheson voor het eerst de opheffing van de Berlijnse blok kade ter sprake gebracht. Hij be schreef de huidige stand van zaken als .,niet -geheel bevredigend" en stelde voor de vier geallieerde bevel hebbers in Duitsland per telegram aan te manen tot meer spoed bij de onderhandelingen over een „defini tieve opheffing1'. Verder wilde Ache son de militaire autoriteiten te Ber lijn opdracht geven er voor te zor gen. dat uiterlijk 13 Juni overeen stemming is bereikt over valuta- en vervoersproblemen in Berlijn. Op die datum zal een rapport aan de vier ministers moeten worden ingediend. Voor het overige liepen de discus sies zonder veel variatie over de wij ze, waarop Berlijn bestuurd moet worden. Wisjinskv hield hardnekkig aan zijn eigen voorstellen vast maar mi nister Acheson achtte het ongerijmd, dat elk besluit van een nieuw Ber- lijns stadsbestuur door een Russisch Ons „Clemenceautje". CHURCHILL, zo onthult het txoeede rapport der Enquête commissie, was erg op Gerbran- dy gesteld. Hij vond hem een aardig, kittig ventje en om zijn snor en zijn kale hoofd noem de hrj hem „le petit Clémen- ceau". Hij had plezier als hij hem zag. Daarentegen moest „de grote man" niet veel hebben van De Geer. Deze heeft het dan ook bij zijn eerste bezoek aan de Engelse oorlogsleider finaal ver bruid. Dit bezoek was netjis voorbereid door dc Nederlandse ambassadeur en Churchill ont ving de minister-president in de grote zaal, waar de minister raad placht bijeen te komen. Churchill bevond zich er alleen. De Geer dan stapte met uitge strekte hand op hem toe en zei: „Good bye, mr. Churchill". Nu is dat een uitdrukking, die de Engelsen alleen bij 't afscheid gebruiken en dus als entree bijster slecht gekozen. Erger toas, dat jhr. De Geer in het gesprek, dat zich verder ont wikkelde, duidelijk zinspeelde op een compromisvrede. Hij deed het zo, dat zijn gezel schap er niet of nauwelijks ten slotte tussen kon komen en zich alleen maar ergeren mocht. Gevangen „gangster" weigert zijn „memoires" te schrijven. AANBOD VAN 150.000 DOLLAR. De beruchte Amerikaanse gangster George Morgan, 'n oude tegenstander van Al Capone, heeft een aanbod van 150.000 dollar voor het schrijven van zijn levensgeschiedenis afgeslagen. De ..Chicago Tribune" had hem 50.000 dollars aangeboden voor zijn ..memoires" en een Hollywood-agent 100.000 dollars voor de verfilmings rechten. Morgan echter zei, dat zijn leven „geen duit meer waard zou zijn", in dien hij geheimen van de onderwereld PrijiL§a/ tDf .®6-jarige gangster werd tn 1946 tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. wegens een roofoverval, een van de vele uit zijn leven. Een bewa ker beschreef hem als een bescheiden model-gevangene, die met rust gela ten wenst te worden en weigert ver slaggevers te woord te staan. veto ongedaan zou kunnen worden gemaakt. Het Sowjet-plan, zei Acheson, komt volgens mij neer op het volgen de: De bevolking van Berlijn mag doen wat zij wil. mits zij uitsluitend doet hetgeen de Sowjet-regering wel gevallig is. Algemeen beschouwt men het voor stel van Acheson als een laatste po ging om de Russische obstructiepoli - tiek te breken. De Berlijnse spoor wegstaking beïnvloedt de gang van zaken in Berlijn en de Parijse confe rentie zeer nadelig en men hoopt, dat als het vervoersprobleem geregeld kon worden, ook de andere kwesties ge makkelijker behandeld kunnen wor den. Er is nu tenminste nog een kans Intussen hebben de vier geallieerde commandanten van Berlijn gisteren al weer vergeefs getracht een oplos sing voor de problemen te vinden. Mr. van Maarseveen nrnister Overzeese Gebiedsde'en Zijn opvolger nog niet bekend. Naar wü vernemen staat thans vast. dat mr. van Maarseveen binnenkort zal benoemd worden tot minister van Overzeese Gebiedsdelen. Ook ligt het in de bedoeling een tiieuwe minister van Binnenlandse Zaken zo spoedig mogelijk te benoemen. Het overleg betreffende de persoon van de nieu. we minister is echter nog niet beëin. digd. Dr. Boon secretaris-generaal van buitenlandse zaken. Bij K.B. is dr. H. N. Boon bevor derd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Niet ingang van 1 Juni 1949 is dr. Boon tevens aangewezen om op te treden als waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken. Koos Vorrink verlaat hospitaal. Koos Vorrink zal heden het zieken huis te Nykoebing verlaten. Zijn 82- jarige moeder zal hem naar Kopen hagen vergezellen, waar hij voor her stel van krachten enige tijd zal blij ven alvorens naar Nederland terug te keren. Smokkelaar doodgeschoten. Woensdagavond troffen ambtenaren van de douane in de verboden grens strook bij Nieuw-Schoonebeek (Dren te) twee smokkelaars aan. Na som matie nam het tweetal de vlucht, waarna de ambtenaren enige schoten losten. Een der smokkelaars. C. uit Essenbruggedijk werd getroffen en overleed later in het ziekenhuis te Coevorden. In de buurt vonden de douaneambtenaren enige zakken met zakmessen, die daar kennelijk dooi de smokkelaars waren achtergelaten. Mr. Goetz ontkent een valse van Gogh te hebhen. PROTESTTELEGRAMMEN NAAR AMSTERDAM De zaakwaarnemer van de Ameri kaanse kunstverzamelaar William Goctz, die' een hoge functie bekleedt bij de filmindustrie heelt een tele gram gezonden aan de officier van j justitie te Amsterdam, mr Kist, i waarin geprotesteerd wordt tegen de „moedwillige, boosaardige, onge vraagde en lasterlijke verklaringen afgelegd door de directeur van net Stedelijk Museum te Amsterdam jhr Sandberg. Deze heeft bestreden, dat het schilderij: „studie bij kaarslicht", dat William Goetz in zijn bezit heeft, een werk van Van Gogh zou zijn. Dinsdag is een tweede telegram en nu aan de burgemeester van Am sterdam verzonden met het verzoek qm inlichtingen of de door de heer Sandberg, afgelegde verklaringen officieel namens net museum wor den gedaan of als particulier. Daar er nog geen antwoord op de beide telegrammen ontvangen is, heeft Goetz een brief aan de Neder landse consulgeneraal geschreven, met het aanbod om op kosten van Goetz erkende kunstexperts naar de Ver. Staten te laten komen om het doek te komen onderzoeken. John Lewis roept weer een grote staking uit. De Amerikaanse vakbondsleider Lewis heeft een staking bevolen van onge veer Vb millioen mijnwerkers. Dc staking is bedoeld als protest tegen een hoge boete, die de vakbond werd opgelegd nadat een verboden staking toch was doorgegaan. Charles Bohlen. de Amerikaanse expert in Duitse en Russische aangelegenheden en voornaamste adviseur van minister Acheson. Zijn denkbeelden spelen een belangrijke rol op dc ministersconferentie R.K. werkgevers in Friesland bijeen. PERS MOCHT REDE VAN MR. V. D. GRINTEN NIET BIJWONEN Dinsdag congresseerdc te Bolsward de Ned. R. K. Werkgeversbond. Het ge zelschap werd 's middags door burge meester J. G. S. Bruisma op het stad huis ontvangen. Daarna vertrok men naar Leeuwarden. Tijdens dit congres hielt mr. W. C. L. van der Grinten, staats-secrelaris van economische zaken, een rede, welke ech ter niet door persvertegenwoordigers mocht worden bijgewoond. Bij de begroeting op het stadhuis sprak ook mr. van der Grinten een kort wóórd waarbij hij er op wees. dat de regering speciale aandacht schenkt aan agrarische streken, waar men door mechanisatie en rationalisatie een surplus aan arbeids krachten krijgt. De Bijzondere Raad van Cassatie gelooft niets van zijn verhalen. Maar zelfs als het waar was, verdiende hij de kogel. De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals, tlle als S.D.-spion door de Rotter damse Kamer tan het Haagse Bij zonder Gerechtshof is veroordeeld tot de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp Je Bijzondere Raad het beroep. IJE OVERWEGINGEN. Het enige tijdig Ingediende cassatiemid del heelt de raad ongegrond geoordeeld. Bij nadere schriftuur waren nog 13 ande re middelen opgeworpen, welke echter niet voor behandeling in het arrest in aanmerking kwamen dooi te late indie ning. Desondanks geeft de raad toch te kennen, dat hij geen terme.. aanwezig In België opgespoord. In Tongeren (België) is op verzoek van de Nederlandse politie gearres teerd de 19-jarige J. G. van der H. uit Rotterdam, die een niet alledaagse diefstal op zijn kerfstok had. Uit de Zalmhaven had hij namelijk 'n sleep boot gestolen en daarmee was hij over de grens gegaan, met dc bedoeling naar Frankrijk uit te wijken en daar /elf een sleepdienst te beginnen. Op Zaterdag 28 Mei was de motor sleepboot ..Zwaluw'1 van de N.V stoomsleepdienst „Maas" een waar de vertegenwoordigend van 35 000 uit de Zalmhaven verdwenen, Eerst werd verondersteld, dat deze of gene ermee aan het spelevaren was. maar toen na enige dagen de boot nog niet Was teruggekeerd werd aangifte van diefstal gedaan. De recherche kwam er spoedig ach ter. dat J. G. van der H., die vroege) in dienst was geweest van de ..Maas", kort voor de verdwijning in de om geving van de Zalmhaven was gesig naleerd. De verschillende sluiswach ters in den lande werden nu gewaar schuwd. maar de opsporing werd be moeilijkt door het feit. dat de sleep dienst enkele dagen tevoren de naam borden van de boot, die wat opge knapt moest worden, had laten verwij deren. Toch kwam de recherche te weten, dat de sleepboot onder de naam „Dirk" de richting van Limburg had gekozen, doch zodra de grenspost Smeermaas was gepasseerd en Bel gisch gebied bereikt, werd de naam ..Zwaluw" weer in ere hersteld. Een speurtocht in België leidde er toe. dat de boot bij het Belgische plaatsje Eijsden werd teruggevonden, echter voorzien van een ander kleur tje. Na lang zoeken werd van der H. tc Tongeren op een andere boot aan getroffen. waar hij door de Belgische politie werd gearresteerd. Zijn uitle vering zal worden gevraagd. De sleep boot is inmiddels vrij gegeven en reeds naar Rotterdam onderweg. Dr. van Mook gaat college geven. AAN CALIFORNTA.UNTVERSITY. Naar ..Het Parool" verneemt zal dr. H J van Mook deze zomer naar Amerika vertrekken om gedurende één semester colleges te geven over koloniale problemen aan de Califor nia University te Berkeley. Het semester begint in September Dr. Van Mook heeft de datum van vertrek nog niet vastgesteld. Invasie van Coloradokevers aan de Noord-Hollandse kust. Van steeds meer plaatsen aan de Noordhollandse kust komen berich ten binnen over het vinden van de beruchte coloradokever. Een vondst van omstreeks honderd kevers wordt gemeld uit Egmond. Schoolkinderen en de kinderen van de vacantiekolo- nies verzamelden zich aan het strand om gezamenlijk de dreigende invasie te keren. Boni orvder de spoorlijn Den Haag-Utrecht. Woensdagmorgen werd bij de Hulpverleningsdienst bericht ont vangen, dat zich onder do spoor lijn Don Haag-Utrecht. ter hoogte van Hekendorp en Oude Water een mijn bevond. De Hulpverleningsdienst toog op onderzoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn maar een bom was. die tijdens één der bombarde menten in dë oorlog is achterge bleven. Men is met de werkzaam heden begonnen. De bom ligt ech ter op zon grote diepte, dat ge vaar niet direct aanwezig wordt geacht Het treinverkeer gaat nor maal door. De bom werd Dinsdag ontdekt tij dens de werkzaamheden die ter ver steviging van de spoorbaan ter hoogte van Hekendorp worden uitgevoerd Zij lag onder het rechterspoor, gere kend van Utrecht af. Terstond werd het treinverkeer alleen over het lin- kerspoor geleid. De Hulpverlenings dienst werd gewaarschuwd. Deze stel de een onderzoek in en op grond daarvan werd het treinverkeer ovei het rechterspoor hervat. De treinen passeren de plaats nu met een maxi mum snelheid van 30 kilometer per uur. heeft bevonden om in verhand met enige der in laatstbedoelde middelen tot uit drukking gebrachte grieven clan wel op andere gronden ambtshalve de bestreden sententie te vernietigen. De raad heeft geen geloof geschonken aan de bewering van van der Waals als zou hij op gezag van een agent, verbon den aan de Britse inlichtingendienst, zich met de Duitse enntra-spionnage hebben afgegeven en de raad acht nog minder aannemelijk, dat van der Waals zulks zou hebben gedaan op gezag van een agent, gelegitimeerd door volmachten om requl- rant uit naam van die dienst te kunnen dekken ter zake van de uiterst ingrij pende en voor de verzetsbeweging ener met Engeland verbonden mogendheid noodlottige gedragingen, die requirant' zich vervolgens in opdracht van Sehreie- der veroorloofd heeft. De raad is geneigd de figuur van John (oj Emile) Verhagen, nanr het rijk der fabelen te verwijzen. Hel verweer van van der 'Waals heeft mede gesteund op de stelling, als zou dc leider der Duitse contra-splonnage in Ne derland. Schreiedcr. zich tegenover hem hebben voorgedaan als iemand, die in werkelijkheid de geallieerde belangen voorstond. Deze bewering acht de vand in strijd met al hetgeen omtrent de fi guur van Schreicder is gebleken. WAAROM NIET NAAR ENGELAND? De raad is voorts van oordcel. dat het hof terecht betekenis heeft ontzegd aan de nog niet opgehelderde achtergronden van het „Englandspiel". De raad kan ook daarom requirants goede trouw niet aan vaarden. wijl hij gelegenheid heeft ge had om in rechtstreeks contact te treden met de Intelligence Service, bepaaldelijk tijdens zijn verblijf in /.weden in 1943. Het is onverklaarbaar, dat hij dit laat ste heeft nagelaten indien zijn voorstel ling vin zaken op waaihcid zou berus ten. Van der Waals heeft uitdrukkelijk beweerd steeds naar Engeland te hebben willen gaan doch daartoe nimmer dc ge legenheid te hebben gekregen. Deze ge legenheid deed zich te Stockholm voor. maar hij heeft daarvan geen gebruik ge maakt. heigeen de leugenachtigheid van zijn beweringen nog meer in het licht stelt. ZELFS INDIEN Zelfs bij de aanvaarding van de fei telijke grondslagen, waarop het verweer is gebouwd, is de raad tot dc slotsom moeten komen, dat van der Waals op schandelijke wijze en met benutting van de meesl kwalijke middelen onrechtmatig beschikt heeft over de levens en de vrij heid van vele tientallen landgenoten. In die gcdachtengang zou de raad, zelfs af gezien van de bewezen verklaarde weer zinwekkende moord op van der Meer. die reeds op zichzelf een zeer ernstige ver gelding vordert, oplegging van de zwaar ste straf geboden voorkomen. is het 20 jaar geleden, dat door Venezolanen een aanslag werd gepleegd op Willemstad, waarbij de gouverneur van Cu racao werd ontvoerd; wordt Clinge Doorenbos te Naarden 65 jaar. Vervalste luchtvaartberichen. Bij Wellington (Nieuw Zeeland) is een 18-jarige gearresteerd, die bekend heeft met behulp van een legerzend- apparaat valse 'luchtvaartberichten voor vliegtuigen en vliegvelden de Hij achtte de bedrijfsleiding topzwaa: Weinig malse critiek van Britse spoorwegman. MIJNWERKER VOORZITTER VAN LABOUR PARTIJ. Op het congres van de Britse La- bourparty heeft een spoorwegarbei der enige opschudding verwekt door ronduit le verklaren, dat de gang van zaken bij de spoorwegen sindr- de na tionalisatie van het bedrijf is ver slechterd. De arbeiders zijn van me ning. dat de leiding van het bedrijf niet deugt. Plèats de spoorwegen on der de leiding van de arbeiders zelf. zei de spoorwegman en wij zullen er voor zorgen, dat het bedrijf doelmati ger wordt geleid dan thans door de 5000 pond sterling per jaar verdie nende functionarissen. Ook een ar beider uit de genationaliseerde elec- triciteitsindustrie was verstoord over de bovenmatige hoge salarissen, die aan de ambtenaren worden betaald. aether ingezonden te hebben. Men moest tengevolge van het uitzenden van deze boodschappen zelfs overgaan tot het aannemen van een code. De minister voor de burgerluchtvaart heeft verklaard, dat passende stappen n dit verband zullen worden gedaan. RUILVERKAVELING IN ZEELAND (II) Millioenen-werk practisch gereed „Kijk hier eens, wat een prachtig land. Wat een aardappelen op dat kortgeleden geëgaliseerde terrein! En dan die wegen tussen het land. dat vroeger practisch onbereikbaar was. Wat een verbetering!" Deze enthousiaste uitroepen hoorden we uit de mond van enkele landbouwers uit de Kruin in ger en Nieuw Olzendepolder. toen wij deze polders doorkruisten om een indruk te krijgen van de resultaten van de ruilverkaveling. Het was in deze polders in vroe ger jaren al precies zo als in de Ser Pauluspolaer. De kaart ver toonde veel gelijkenis met een feestrok. De ca. 1645 ha. was in handen van 379 eigenaren die over 895 percelen (1900 kadastrale num mers) beschikten. Verschillende van hen hadden hun grond in 10 tot 25 blokjes over de gehele polder verspreid liggen! Hoeveel kostbare arbeidsuren zijn hierdoor verloren gegaan. Bovendien waren diverse Ïiercelen zeer ongelukkig van vorm. n de Stiershoek waren er helemaal geen toegangswegen en op andere plaatsen slechts enkele. En wat ook een handicap was. de leidin gen die het water voor het gemaal moesten aanvoeren, waren "onvol doende. Toch was men over hef algemeen nog niet enthousiast voor een ruil verkaveling. Men had immers goe de opbrengsten, doch vergat hier bij dat met minder arbeidsuren en meer mechanisch werken, hetzelfde kon worden verkregen. Bovendien was er het vooroordeel, dat het toch niet mogelijk zou zijn naar ieders tevredenheid nieuwe kavels te vormen. De inundaties ,van '39 en '40 de den de zaak echter geheel veran deren. Er móést toen iets gebeu ren en zo werd in April 1941 on der drang der omstandigheden, met overgrote meerderheid tot ruil verkaveling besloten. In de Plaat selijke Commissie werden benoemd dc heren de Groof, van Hootegem en Meyaard, met als plaatsvervan gende leden de heren ir. Dorst en Kostense. Beide laatstgenoemden maakten later plaats voor de he ren Lindenbergh en de Putter. Een twaalftal schatters bepaalden de waarde van de gronden. Even als -in de Ser Pauluspolder is ook hier aan de plaatselijke commissie grote dank verschuldigd, voor de wijze waarop zij haar weinig be nijdenswaardige taak tot een goed eind heeft gebracht. Op de schattingen kwamen 52 reclames, waarvan er 22 naar de Rechter-eommissaris warden verwe zen. die deze oploste. De rechtbank behoefde er niot aan te pas te ko- kavels bracht ook verschillende moeilijkheden met zich mee, doch de heer A. Govers. landmeter van het Kadaster, is er na veel passen en meten uitgekomen, zodat in 1941 de nieuwe indeling op papier klaar was. De 895 oude eigendomsperce- len waren teruggebracht tot 640 en de „feestjurk" had een geheel an der aanzien gekregen. DE UITVOERING. De opzet was, het gehele werk van de ruilverkaveling door werk-, lozen te doen uitvoeren. Men re kende met 300 arbeiders in drie jaar klaar te zijn. Van 1941 tot cie bevrijding waren er echter hoog stens 150 man tegelijk aan het werk, en dan nog in de winter maanden waarin dikwijls niet kon worden gewerkt door net vele wa ter. Na vier jaar had men dan ook nog slechts 3 km. van de 5" km. hoofdleidingen klaar, terwijl er nog 63 km. weg moest komen. Het werd ook hier duidelijk, dat men met handkracht er nooit zou ko men. Daarom werd van <le Centrale Cultuur-technische commissie toe stemming gekregen om bij wijze van proef het werk mechanisch te doen uitvoeren. Een particuliere firma nam het werk aan en zo was men eind 1948 met de wegen en dc waterlopen gereed. Er was echter nog meer te doen. Sloten moesten worden gedicht, -hoogte- versch'Uen moesten worden wegge- werkt en ca. 1000 ha. moest op- werd in het voorjaar van 1946 be gonnen. Er kwamen draglines en graafmachines aan te pas, duizen den kubieke meters grond werden verzet en thans is ook dit werk practisch gereed. Nog ca. 60 ha. moet gedraineerd worden. Bij de nieuwe indeling van dc kavels in "46 waren nog een 46-taJ reclames gekomen, waarvan er 7 voor de rechtbank kwamen. Hier van werden er drie in het gelijk gesteld en de rest moest genoegen met de toegewezen kavels nemen. Vorig jaar neeft de Plaatselijke commissie de betrokkenen nog eens gevraagd of er nog gebreken aan hun percelen waren, doch hierop werd vrijwel geen klacht verno men. WAT BEREIKT WERD. Resultaat van dit grote werk, dat ca. 3,4 millioen heeft ge kost, is. dat beide polders thans een uitstekend waterlopenstelsel en een dicht net van verharde wegen hebben en dat alle goed gevormde kavels aan een harde weg zijn ko men te liggen en de eigenaren hun percelen vrijwel alle bij elkaar heb ben. zodat veel economischer ge werkt kan worden. En hoewel niet iedereen ten voile tevreden zal zijn. kan toch worden gezegd dat men over het alge meen - nu de nieuwe toestand Het pacifistische parlementslid Davies klaagde erover, dat ..iedere arbeider in Europa wordt verplicht de op brengst van een dag arbeid per week te besteden aan de bekostiging van afgelopen en toekomstige oorlogen! De mijnwerker Watson in op de eerste vergadering van het nieuwe partijbestuur tot voorzitter van de La- bourparty gekozen. Het parlementslid mej. Alice Bacon, dochter van een mijnwerker, werd vice-voorzitster. Vier dagen hulpeloos op een steile rotswand. GEESTELIJKE VERONGELUKT IN ZWITSERLAND Men is er in geslaagd de negen tienjarige John Smiley uit Wales, die tezamen met zijn vriend, de 24- I jarige R.K. geestelijKe John. Hartley uit Birmingham, in de bergen b(j Gruyeres in Zwitserland was zoek geraakt. te redden, Maandagavond werd het ontzielde lichaam van de geestelijke gevonden aan de voet van een steile helling van tweehonderd meter hoogte. Men trof Smiley aan in een grot op ruim honderd' meter hoogte in een steile rotswand. Se dert Zaterdag had hy in die buurt rondgedoold. Hij was ongedeerd doch uitgeput van vermoeienis en honger. Drie dagen lang was hij hulpeloos alleen geweest in hel gezicht van t lichaam van zijn gezel, die veronge lukt was toon zij gepoogd hadden omlaag te klimmen. Dinsdag eindelijk kreeg hij een herderin in 't oog. wier aandacht hij wist te trekken, doch hij moest nog een nacht in zijn schuilplaats door brengen. onder het woeden van een der zwaarste onweders sedert twin tig jaar. voordat zijn redders hem bereikten. men. De toedeling van de nieuweInieuw worden gedraineerd. Hiermee'de grootste mogelijkheden biedt! reeds 2ys jaar in gebruik is te vreden is. En naarmate de jaren verstrijken zal men -steeds meer Dinsdag geraakten op vijf plaatsen gaan beseffen dat al heeft men ln de hoofdstad kinderen te 'water Zij er enkele jaren groot ongerief van konden allen worden gered ondervonden met deze kaveling iets groots is verricht in r\£ het belang van de Nederlandse L«'C landbouw en van deze polders in het bijzonder. Vóer 1939 was ruilverkaveling voor de kleigronden practisch on bekend, doch wanneer de hier ver kregen resultaten meer bekendheid zullen krijgen, zal steeds meer de gedachte veld winnen dat voor ver laging van de productiekosten op Lie kleigronden, verkaveling één van MEEST ZWAKKE WIND. Geldig tot Donderdagavond. Half tot zwaar bewoikt met plaat selijk regen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1